Celtic tevig sneed bij Go Ahead de Deventer koek in heel Keizer bijna „zeker" Prins en 3-0 Schotten waren aanvankelijk beduusd 0-6 Sparta In 1964 meer kijkers in Olympisch Stadion zorgen Sporttoto Anastasia Hanover bedwong Acrobaat Nederland B klopt Luxemburg met m ut van vandaag 1 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 ZESDE BLAD Europees voetbal Kilmarnock en Spartak in de heeft tweede ronde (Van een speciale verslaggever) Ee Celtic-spelers en hun kleine aanhang begrepen et nog niet goed. In wat voor een heksenketel jaren zij gekomen? Het leek daags tevoren nog zo emoedelijk op de Deventer Brink, waar zij samen rezellig met Hollandse collega's een drankje had- j len gedronken. Weinig problemen Er leken weinig problemen op lossen. De Schotse bekerkam- i enen waren uit het grote ïsgow in een verhoudingsgewijs ïine Nederlandse provinciestad )ergestreken. Wat ivas dat Go lead, ivaarvan eigenlijk de lam hun vertrouwd in de oren bnfc, voor een ploegje? Het zag een uur voor de eerste Europa p-wedstrijd voor nationale be- rwinnaars tussen Go Ahead en Ktic somber voor de pupillen ■n manager Jock Stein uit. Het mgepropte sportpark aan de mkampstraat leek ver voor het winsignaal al een heksenketel 'at moest dat straks worden? 'paaiend enthousiasme golfde van volgepakte tribunes af door de üarte herfstlucht en toen de Hitinstallatie werd ontstoken en j spelers het veld opkwamen was Zeg ft verbazingwekkend te horen at ruim 20.000 kelen aan volume mden produceren. j Ahead-doelman Van Zoghei iiad een heel moeilijke avond Royaal Wat drommel. Ze hadden toch in competitie onlangs nog royaal [net Aberdeen afgerekend (7—1), I hun tegenstander van vanavond was och ruimschoots door het in Schot and beter bekende Ajax met 40 ferelagen. Er kon toch geen vuiltje de lucht zijn? Maar Celtic was anvankelijk beduusd. Go Ahead rilde deze avond alles geven. Alles .re zo draaglijk mogelijk te ouden. Misschien dachten de Ne landers nog aan een gelijkspel- itje. Jazeker, de eerste 10 minuten bar* raren de Deventenaren nog vol Spe oede moed. Midvoor Boekestein üep Qthousiast in op elke niet altijd 'ere pass, linksbuiten Adelaar was die beginperiode een bedrijvige nkeL rervelwind. die zonodig ook snel Ijrug kon komen, toen nog wel, maar ia een verbijsterende snelle rush en en kogel van de briljante Schotse inksbuiten Hughes, wiens spel vaak au dat van de Ajacied Piet Keizer i ted denken, was al gauw de eerste raarschuwing voor de Deventenaren. at het zwaar heel zwaar zou wor- dere IJver Veenstra, Niehaus en kanthalf lanselaar probeerden met grote ijver bruggehoofd te slaan tussen erdediging en aanval, maar de teeds soepeler draaiende Schotten Wt sterke krachten als spil McNeill a kanthalf John Clark hadden het biuw door. Hun spel, afgestemd op iet keiharde Britse profvoetbal, zou Ie dappere Deventerploeg murw kun- draaien. En steeds duidelijker terd de grotere klasse van Celtic. Elf 'olmaakte atleten, die weliswaar ook outjes maakten maar door hun snel- reactie en grotere sprintsnelheid Deventerploeg spoedig geheel verbluften. Rechtsbuiten Johnstone ferd allengs ongrijpbaar voor Thie- rechtsbinnen Lennox (met nimmer 10 op de rug) bleek inder- bad een speler van grote klasse er lughesHij werd een nacht nerrie voor Go Aheads rechtsachter bop Butter. Steeds minder vaak lurfden de nerveuze Nederlanders lit hun sterk gegroepeerde verdedi- ing te komen, Niehaus en Veenstra amen met Kanselaar en Somer tochten als leeuwen op het midden- naar hun passes kregen zelden ie goede lengte, waardoor er voor de enzaarn op de spits opererende Boe- «estein nauwelijks enige eer was te öialen, ook al omdat de Schotten elk sprintje feller en bovendien fcchnisch beter geschoold bleken. warring. Warnas en Somer sprongen vertwijfeld op, maar Lennox was sneller en onhoudbaar voor Van Zoghei verdween de bal in de touwen 0—1. rt was het begin van een diepe teruggang bij Go Ahead dat amper een minuut later opnieuw moest bui gen, toen niemand van de Deventer ploeg een voorzet van Johnstone kon onderscheppen en Hughes slechts zün hoofd tegen de bal behoefde te drukken om de stand op 02 te brengen. Go Ahead gaf nog niet toe. Een voorzet van Niehaus kwam goed voor het Schotse doel, maar Greving en Veenstra waren te zeer verbouwe reerd om ervan te kunnen profiteren. Een 02 achterstand bij rust, dat ging nog. Drie minuten na de pauze het echter al bekeken toen de Luxemburgse scheidsrechter Marcel Zuimers zuiver buitenspel van Chal mers over het hoofd zag en Van Zoghei een schot van Murdoch niet klemvast kreeg. Johnstone was er snel bij om 0—3 te scoren. Fouten De arbiter ging meer fouten maken maar hem kon toch moeilijk de uit eindelijke 06 nederlaag van de Deventenaren in de schoenen worden geschoven. Go Ahead bleek nu toch wel heel duidelijk de mindere. Met hoeveel enthousiasme de rood-gelen ook voor een beter resultaat bleven vechten. In de 9de minuut was het opnieuw raak, nu na een bijzonder fraaie combinatie tussen midvoor Chalmers en Lennox, van wie de laatste op onnavolgbare wijze Van Zoghei kansloos liet (0—4). De Schotten bewust van hun over macht lieten de teugels iets vieren maar Go Ahead was al moe gestre dien. Eigenlijk alleen Niehaus kon zich nog met zijn tegenstanders meten. En toen Go Ahead verzuimde van enkele reële kansen gebruik te maken, vonden de mannen uit Glas gow het nog wel aardig er een het oog strelende show van te maken, waarbij de met stomheid geslagen Deventer aanhang zag hoe Lennox fraai een voorzet van de uitblinkende Hughes inkopte (05) en 13 minuten voor het einde Johnstone een soort gelijke voorzet van Hughes onbelem merd in het Deventer doel kon lopen 06. En daarmee was Deventer (koek) op. Go Ahead kon in de resterende tijd alleen nog maar hopen op het redden van de eer, maar zelfs dat geluk, wat overigens zeker verdiend zou zijn geweest, was de Deventenaren niet beschoren. Het Sportsplinters Ludvi'k Danek, de Tsjechische wereldrecordhouder discuswerpen, heeft gisteren tijdens wedstrijden in Brno zijn wereldrecord (64,55) tot op OPGEWEKTE STEMMING Handig I Een handige voorzet van Adelaar de Deventer aanhang nog in i gunstig resultaat geloven, maar Simpson bleek zijn vak Dortreffelijk te verstaan. In de 28ste 5 Nico van Zoghei in het 'enter doel een geslagen man. De Johnstone stichtte grote ver- De N.V. het Nederlands Sportpark „Olympisch stadion" heeft in 1964 aanmerkelijk meer bezoekers de toe gangspoorten zien binnengaan dan in 1963. De directie is in een opgewekte stemming het lopende jaar ingegaan, aldus de directeur, de heer D. J. Bes- sem, in de gisteren gehouden aan deelhoudersvergadering. Het aantal betalende bezoekers bij de voetbalwedstrijden was ruim 180.000 hoger. In totaal werden 578.300 betalende bezoekers geregi streerd tegen 397.277 in 1963. De Europa-Cup en intertoto-wedstrijden van DWS hebben hierbij een grote rol gespeeld. Ook over de wielerwedstrijden liet de heer Bessem een optimistisch ge luid horen: het aantal toeschouwers steeg van 28.000 tot 60.000. Het op treden van enkele nieuwe wielerster- ren, zoals Tiemen Groen en Jaap Oudkerk, hebben een onmiddellijke en opmerkelijke uitwerking gehad op de publieke belangstelling. In 1964 werd één speedway-wed strijd georganiseerd, die 21.000 toe schouwers trok. Het is, volgens de heer Bessem, steeds moeilijker in ons land om een goed speedway programma samen te stellen. Neder land kent vrijwel geen toprijders en dit maakt de basis voor dergelijke evenementen in ons land wel erg smal. De buitenlandse rijders zijn vaak erg kostbaar. Overkapping De directie denkt niet aan een uit breiding van het aantal zitplaatsen in het stadion, maar wel is zij ern stig bezig met modernisering van de bestaande plaats-accommodatie. Er bestaan enkele plannen, die op dit ogenblik nog niet zijn te waarover in een later stadium vens zullen worden verstrekt. Ver meld werd nog een plan om het ge hele stadion van een overkapping te voorzien. Het bestuur is van de met deze modernisering gemoeide bedra gen wel geschrokken („het is een miljoenenplan"), maar desondanks is het nog niet van de baan. De minister van Justitie in het vo rige kabinet, mr. Y. Scholten, werd benoemd tot commissaris. Mr. Schol ten is een geregeld bezoeker van het stadion. De president-commissaris, de heer Hendrik Muller, deelde mede dat hij thans uitvoering wenst te geven aan zyn reeds eerder gemelde voornemen om uit het college te treden. Hij zal als voorzitter van de raad worden op gevolgd door mr. U. J. N. de Graaff, directeur van de Vereeniging voor den Effectenhandel. De directeur van het sportpark, de heer D. J. Bessem, die deze maand de pensioengerech tigde leeftijd bereikte, heeft zich be reid verklaard in functie te blijven tot april 1967. is nu duidelijk, dat Go Ahead vol gende week donderdag de return wedstrijd in Glasgow zonder enige kans op succes zal moeten spelen. Callaghan (Celtic) passeert de Go Aheadspelers Niehaus (op de grond) en Kanselaar. Spartak Praag en het Schotse Kilmarnock hebben zich gisteren ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Tsjechen correspondent) Voor het Rotterdamse Sparta staan de i belangrijke dingen te gebeuren. Al- Zwitserse kampioen Lausanne. De lereerst wil de Rotterdamse vereni- wedstrijd tussen beide ploegen, ging op 12 oktober een begin maken die vorige week in Zwitserland werd gespeeld, eindigde onbeslist: 00. Kilmarnock bereikte de tweede ronde door op eigen terrein met 10 van Nandori Tirana te winnen. Het eerste duel tussen beide clubs had een doelpuntloos gelijkspel opgele verd. Ook in de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars hebben twee ploegen zioh voor de tweede ronde geplaatst. Het Zwitserse SION verloor welLswaar in Istanboel met 20 van Galatasaray, maar de op eigen terrein behaalde 51 zege was ruimschoots voldoende om naar de volgende ronde over te gaan. Het Praagse Dukla had eveneens reden tot juichen. De Tsjechen hielden in de uitwedstrijd tegen Rennes stand (00), waardoor de wedstrijd in Praag (20 voor Dukla) van door slaggevende betekenis werd. Borussia Dortmund heeft een hech te basis gelegd voor het bereiken van de tweede ronde. Op Malta wonnen de Duitsers met 51 van Floriana in Valetta. In Turijn won Juventus met 10 van de Engelse bekerwinnaar Liverpool. De tweede wedstrijd tus sen deze clubs zal 13 oktober in Liverpool worden gespeeld. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden in de strijd om de Jaarbeurssteden-beker luiden: Wiener SC—Paok Saloniki 60 (eer ste wedstrijd 1—2)Leeds United Torino 21; ZagrebLuik 2—0. De sporttoto van de afgelopen week bleek voor vele deelnemers .ge makkelijk" te zijn geweest. Voor de eerste prijs van f. 202.496,25 meldden zich 111 deelnemers met 13 goed voorspelde uitslagen. Zij ontvangen bruto f. 1824. De tweede prijs van f. 110.452,50 wordt door 1800 goede inzenders gedeeld. Per goed ingevulde kolom wordt onge veer zestig gulden betaald. Voor de derde prijs van f. 55.226,25 was de spoeling bijzonder dun. Maar liefst 3823 deelnemers voor spelden de uitslagen van de eerste acht wedstrijden goed en zij kun nen nu per goed ingevulde kolom een bedrag van ca. veertien gulden tegemoet zien. Aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde werd in totaal door 806.381 personen deelgenomen, die met elkaar voor een bruto inleg van f. 1.115.682 zorgden. De drie-in-een prijzen worden nog niet uitgekeerd. Door de talloze foutieve meldingen zal dat eerst na controle van een notaris kun nen geschieden. Het aantal deel nemers bedroeg 329207. Bruto werd f. 338.091.60 ingelegd. Voor elk van de drie prijzen kwam f. 37.190 be schikbaar. Tot dusver kwamen 63 goede meldingen voor de 1ste, 150 voor de 2de en 350 voor de 3de prijs binnen. Koersen Duindigt (Van i i medewerker). Ondanks het mooie stukje ,.vuunoerk" dat Matthijs Lange met Acrobaat in het fel omstre den slotnummer ten beste gaf, moest hij toch het hoofd buigen. Als laatste gestart kwam Acro baat langzaam op toeren, doch liet daarna zulk een enorme tus- sensprint zien, dat hij alles voor bij stoof en als leider de rechte lijn inging. Anastasia Hanover (v. d. Pijl), die steeds opgesloten zat, kreeg op het laatst even ruimte en toen klopte deze na zeer span nende strijd Acrobaat met gering verschil in 1.24.6 km tijd. Wagenaar jr. zegevierde tweemaal. Met Bretteur P weerstond hy in de Viollerprijs de slotaanval van Bento op zekere wyze en by de driejarigen stuurde de jonge Jan Delana Kitty naar een verrassende 1.34.2 triomf vóór Dita Plu to, hetgeen eveneens een surprise was, zodat het koppel f73.30 bracht. Boudewyn B (v. d. Lubbe), die on danks een forse galoppade toch ge handhaafd bleef, triomfeerde in de leerlingenkoers in 1.27.6. Meerdere kanspaarden werden hier uitgescha keld, zodat het trio met Coureur Frances als tweede en Astrid (pl. f 17.90) als derde het mooie sommetje van f 2723,20 opleverde. De beslisisngen van de jury waren deze middag nogal vreemd. Zo werd de leidende David O II in de Petu nia prys tot grote verbazing van zeer velen uitgeschakeld. Dollarvogel S (Eerenberg) bleef echter, ondanks een zeer vlotte draf, gehandhaafd en deze won nu in 1.26.6, gevolgd door Dave Fez en Chic Spencer M. Vandeuren klopte met Khrislova in ae eerste ren met een machtige eind sprint de favoriet Boodle. In de twee de koers voor volbloeds had entraine- ment Van Dyk met Telstar en Dan cing Lady S niets te vertellen en Del- brassinne die weinig succesvol is, smaakte nu eens het zoet der over winning door een overtuigende zege met Cin Cin, gevolgd door een passende Flokarin. Uitslagen Afrikanenprijs: 1. Enterprise Hollan- dia (M. Vergay i (123.9); 2. Enigste 3. Esculaap Tot. w 2.20, pl. 1,30, 1.80 1,20, kop. 6.90. cov. 5.80. Petuniapnjs: 1. Dollarvogel S (F. J de scheiding van amateurs -profs. Deze scheiding zal als de leden ermee akkoord gaan leiden tot management-stichting in de vereniging, waardoor de leden op het betaald-voetbal geen invloed meer kunnen uitoefenen. Dan baren zorgen de slechte prestaties van het eerst elftal, die, zy het dan in bedekte termen, wor den geweten aan trainer Bill Thompson. Door een zorgvuldige aankooppolitiek en zeker tot het aantrekken van een speler als Mad- sen meende men by Sparta het nieu we seizoen optimistisch tegemoet te kunnen zien. Zouden de resultaten slecht blyven dan zou een verande ring in de leiding niet onmogeiyk zyn. Oostduilsers gaven de toon aan: 5-1 F0RTUNA '54 KANSLOOS Oost-Duitsland heeft in de woens dagavond in Geleen gespeelde oefen wedstrijd tegen Fort una '54 een grote indruk achtergelaten. De Geleense ploeg, die doorgaans tegen gerenom meerde buitenlandse ploegen goed voor de dag komt, kwam tegen deze Oostduitse selectie er niet aan te pas. Met hun uitstekende conditie, tech niek en snelheid gaven de Oostduit sers gedurende de gehele wedstryd de toon aan. Doelman Vogels was de meest beproefde speler van het veld. Hoewel hy vakkundig zyn doel ver dedigde en in feite aan geen enkel Duits doelpunt schuld had. moest hy toch vijfmaal in deze negentig minu ten de bal uit het net halen. De schrik van de Fortuna-defensie was linksbinnen Peter Ducke, die dikwijls ongrijpbaar was en vier doelpunten voor zyn rekening nam. De 51 overwinning van de Oostduitsers was geenszins geflatteerd, want Koerner en Ducke schoten ook nog tegen de lat. Wat de 5000 toeschouwers van de Oostduitsers het meest trof was hun bewonderenswaardige lichame- lyke conditie en de perfecte wyze, waarop zy het 424 systeem uit voerden. )ond W. Tot. w.: 2.30, pl. 1,30, 1,70. 50. kop. 7,60, cov. 5,30. Viollerprijs: 1. Bretteur P (J. Wage- naar Jr_) (1.24.3); 2. Bento; 3. Azuro »luto. Tot w 3.70. pl. 1.90. 2,80, 1,80. 2.723.2 Ooievaarebekprys: 1. Delana Kitty (J. Wagenaar Ir.) (134.2); 2. Dlta Plu to; 3. Diana Hollandia Tot. w.: 7,30. pl. 230. 4.70. 2.20. kop 73.30. cov 22.10. Leeuwenhoek^rtjsl._ Anastasia Ha- Acrobaat; 3. Wo pl. 1.30. 2.40. kop 2,8 24.6); 1.70. Moonstarpnjs; 1. Cin Cin (F. Del- brassinnei2 Flokarin; 3. Quelle Mu- slque. Tot. w.: 4. pl. 1.70, 2,60, 2.4(\ (1.29.4); 2. Dumas Z; 3. Carel Total Isa tor-omzet f 7,40. trio 235.10. (Van een speciale verslaggever) Een 3-0 overwinning van het Nederland B-elftal op Luxemburg: het zou een vingerwijzing kunnen zijn voor bondstrainer Denis Neville. Drie-nul is immers een zege, die geen twijfel overlaat op het antwoord wie de sterkste was. Het was de B-formatie van Nederland. WAPENSCHOUW Maar daarbij moet direct worden gezegd, dat het Luxemburgse natio nale elftal voor een belangrijk ge deelte hetzelfde elftal, dat twee jaren terug in Rotterdam de nationale oranje-elf met 2-1 terug wees een sparringpartner was zonder allure. De aanvalslinie van de, wel geest driftige. maar weinig bekwame Lu xemburgers beoogden. Er was, in techniek en tactiek, een klasse ver- De uitslag kan, tegenover dit wel ijverige, maar in vele opzichten te kortschietende Luxemburgse natio nale elftal, nauweiyks een maatstaf zijn voor de komende, belangrijke wedstrijd in Amsterdam tegen Zwit serland. Zeker is, dat bondscoach Denis Neville, de beide Ajacieden Prins en Keizer nauweiyks meer kan mburgers, was gespeend van enig passeren. De Amsterdammers gaven nzicht in doeltreffende combinaties. hun visitekaartje voor het nationale elftal duidelijk af: hun solo-acties Dit gemis maakte de taak Nederlandse defensie wel héél gemak kelijk. Het viertal, dat de Nederlandse voorhoede formeerde: Coenen, Prins. Keizer, Aarts, had in de eerste helft kennelijk moeilijkheden met het sys teem, dat de Luxemburgers volgden. Vier man op één ry en daarachter doelman Schmitt, die ver voor zyn doel eigeniyk de rol van „Ausput- zer" vervulde. Buitenspel combinaties glinsterden als diamant in het diadeem dat de Nederlandse „mogelijken" legden rond de halzen van de Luxemburgers. Inzicht Het was een wapenschouw, maar dan een schouw die Denis Neville met meer dan een beroepsmatige be langstelling gadesloeg. Want Neder land is, om de eindronde van het wereldtoernooi te bereiken, verplicht de beide, resterende, wedstrijden te gen Zwitserland in winst om te zet- De 3-0 zege op het, door lO.OOObe- zoekers omzoomde. ADO-terrein is eigenlijk niet belangrijk. Maar Denis Neville moet inzicht hebben gekre- in het elftal dat Nederland mo gelijk naar de eindronde om de we- r el titel zal voeren. En hy moet daar- by tot de slotsom zyn gekomen, dat spelers als Prins en Keizer niet meer te passeren zijn. Het is, voor Neville, louter winst. Dat de ADO-er Kees Aarts twee doelpunten maakte is slechts regi stratie: in het nationale elftal tegen Zwitserland heeft slechts één man recht op de linksbuitenplaats: Coen Moulyn. Piet Keizer, die het tweede doel punt van zyn voet liet komen, was misschien iets te zelfzuchtig Maar zyn solo-acties, die vier tot vyfmaal op het nippertje strandden op de alsmaar uitlopend doelman Schmitt gaven hem toch het aureool van de voetballer, die recht heeft op een plaats in de nationale formatie. Afv oeren Rechtsbuiten Coenen kan gevoege- lyk van de lyst van kandidaten voor het oranje-elftal worden afgevoerd. Geen enkele maal slaagde hy erin Hoffstetter te passeren en zyn voor zetten misten de precisie die nood- Coenen is door de Luxemburg se verdediging gedrongen: zijn schot, dat doelman Schmitt te machtig is. zal echter naast gaan. zakeiyk is om een aanval succesvol af te ronden. Nederland B was. ronduit gespro ken, een klasse sterker. Met een spe ler in de voorhoede, die gebruik maakt van stootkracht, kan het na tionale elftal met vertrouwen Zwit serland in het gezicht zien. Een mid voor: een nimmer aflatende aanvals leider Piet Krulver.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19