WASCANA Automatische versnelling wint steeds meer terrein Nog een nieuwe 1100 Hoe is dat mogelijk? OPENDE NIEUWE AUTO - SEIZOEN Autohandelaar zet Isabella's in elkaar .LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1985 VIJFDE BLAD Van wegen* wugens9 wielen en wat - er -zo- bij - komt Advertentie Zelden zoveel nieuws ineens Met de herfst doet ook een nieuw automobieljaar rijn in- .rede en we zitten thans midden n de tentoonstellingsdrukte. Amper heeft de ..Ausstellung" in Frankfurt haar poorten geslo ten. of er wordt al weer koorts achtig gewerkt om in het Pare de Versailles de Salon van Pa in gereedheid te brengen (openingsdatum 7 oktober) en dan volgt als derde in de rij Londen met de show in Earls Court. Frankfurt was de eerste en hoe wel deze tentonsteUing een voorna melijk Duitse aangelegenheid is, heeft de mode voor het komende autojaar zich hier toch al duidelijk gemanifesteerd. Rotes vertegen woordigde er weliswaar hoofdzake lijk het Engelse nieuws en Citroen het Franse, maar alle Duitse fabrie ken, met alleen Ford-Keiden als uitzondering, hebben de tweejaar lijkse expositie in de stad aan de Main aangegrepen om op eigen ter rein hun sterk gewijzigde program ma's uit te stallen. Om te stelen Het feit, dat alleen Glas zijn nieuws tot het laatste geheim heeft gehouden, doet hieraan niets ter zake. Want de lezers mogen in hun blad of tijdschrift dan al reeds be schrijvingen en foto's van tal van nieuwe Duitse auto's hebben aange troffen, er zyn toch maar heel wei nigen, die al deze nieuwe modellen ook reeds in werkelijkheid hebben gezien. Daarom blijven deze van to voren aangekondigde modellen toch voor de gewone tentoonstellingsbe zoekers primeurs en in dit licht be zien. is er zelden een autotentoon stelling geweest, die zoveel nieuws te gelijkertijd bood. Neem nu bijvoorbeeld zo'n nieuwe Opel Kadett coupé. Bijzonder leuk de foto ,maar in werkelijkheid auto om te stelen. En in Duits land nog geen mark duurder dan het voorgaande model (5775 DM). Daar voor krijgt men een zeer aparte wa gen met de moderne „fastback"-lijn, goedgekeurd voor het vervoer van vijf volwassen personen, en met een 54 pk motor, die goed is voor 130 kin per uur. Dat dit een succes in Duitsland gaat worden, staat bij voorbaat vast, temeer daar hij slechts 600 DM duurder is dan de gewone sedan. De prijs voor de Kadett in standaard- uitvoering was in Nederland (voor de miljoenennota) vastgesteld op f 5690. Naar schatting zal de coupé in ons land wel tussen de f 6000 en f 6500 komen te liggen. Veranderingen Nooit tevoren hebben zoveel Duit se fabrieken gelijktijdig hun produk- tieprogramma's zo ingrijpend gewij zigd. En bu al die veranderen staan vooropgrotere cilinderinhouden, krachtiger motoren, fellere accelera tie, hogere topsnelheden, meer luxe Mercedes Benz gaf bijna al haar krachtbronnen 100 cc meer inhoud en als gevolg hiervan sprongen de type-aanduidingen met 10 omhoog. De 190 werd 200, de 220 werd 230 enz. De fabriek uit Stuttgart maakte bovendien een groter onderscheid tussen de middenklasse en de duur dere wagens, omdat men bij onze oosterburen er geen bezwaar tegen heeft om een dure wagen aan t.e schaffen, als dat dan ook maar dui delijk voor vriend en gebuur zichtbaar Opel gooide bijna al zijn vroegere motoren overboord, zelfs de nog van voor de oorlog dateren 1.5 liter krachtbron van de Rekord. Weliswaar kwam er een nieuwe 1.5 liter voor in de plaats, alsmede een nieuwe 1.7 liter, maar ook hier een uitbreiding in de vorm van een 1.9 liter motor. Geld speelt geen rol in de wel vaartstaat Al deze motoren en ook de nieuwe zescilinder van de Kapi- tan en de Admiral krbgen een bo venliggende nokkenas. eens het mo nopolie van exclusieve sportwagens, nu ook steeds meer gemeengoed wor dend van gebruikswagens in de mid denklasse en soms zelfs al bij klei nere wagens. Deze nokkenassen zorgen voor een eenvoudiger klepbediening en ver minderen daardoor de kans op sto ringen in dit mechanisme. •jc De NSU-Autonova. een hoekige experimentele wagen. De wagen een 1100 cc TT motor ran 55 pk. goed voor een topsnelheid van 170 km/uur. Automatisch Een zeer opmerkelijke tendens is voorts de herleving van de automa tische transmissie. Ford introduceer de de Taunomatic. Glas kwam met een automatische versnellingsbak van eigen vinding. Simca kondigde voor de Salon van Parys een versie van de Borg Warner automaat aan en ook tal van andere merken leggen sterk de nadruk op het verkrijgen als extra van een automatische gangwis sel. Wat dat betreft heeft onze DAF met zijn Variomatis automatische transmissie ais standaarduitrusting dus een streepje voor. In Amerika worden verreweg de meeste wagens al jaren zonder handschakeling geleverd. Een kleine tien jaren geleden scheen Europa een bescheiden stap in deze richting te willen zetten, maar veel resultaat hebben deze po gingen niet opgeleverd, omdat velen bet schakelen geen onplezierige be zigheid tijdens het rijden vonden, maar ook omdat de prijs van een automaat te veel op het aankoop budget drukte. Dc allengs toenemende verkeers drukte, gepaard gaande met filerij den en onophoudelijk schakelen, heeft velen het plezier van het han teren van de pook of het stuurhan- del wel Vergald, temeer omdat men zijn aandacht in druk stadsverkeer wel anders nodig heeft. Bovendien is de welvaart in zoveel kringen door gedrongen. dat men lichter over zo'n extra uitgaaf heenstapt. Hoe het zij, diverse autofabrieken zien thans weer brood in het lanceren van een automaat en de kansen op succes schijnen nu inderdaad groter. Tienmiljocnste Ir. ons blad heeft men enkele we ken geleden reeds kunnen lezen, dat de lienmiljoenste Volkswagen op icomst was. Prof. Nordhoff heeft de ze jubileumauto tot de publiciteits stunt van de show gemaakt. De wagen vormde het centrale punt van de VW-stand en een tel machine met reuzecijfers tikte er eike 8 seconden een nieuwe VW bij De dagproduktie is nu al tot 7000 stuks gestegen. Dan is wel duidelijk geworden, dat de wisselstroomgenerator, waarvan Chrysler nog niet zo heel lang gele den de wereldprimeur had, hard op weg is de gelijkstroomdynamo te vervangen. De voordelen zijn dan ook frappant, omdat de wissel stroomgenerator bij een veel trager tempo van de wagen de acuu al Comfort Opvallend is het streven van Glas om tegemoet te komen aan de ken nelijk bestaande vraag naar meer comfort en luxe. De kleine Goggomobil met een kwart liter motor kwam circa tien jaar geleaen in produktie onder het motto de tweewielberijders een dak boven het hoofd te willen geven. Er blijkt nog steeeds vraag te be staan naar dit miniatuur-autootje, waarvan er al een kwart miljoen van de band zijn gelopen en daar om blijft hy nog in produktie, maar de Isars worden thans niet meer ge maakt. De nadruk wordt thans gelegd op ac typen 1004, 1204, 1304. en 1700 ter wijl er als vlaggenschip nu zelfs een Glas 2600 is gekomen, door niemand minder dan Frua ontworpen en voor zien van een V8, een motortype dat slechts door heel weinig Europese autofabrieken wordt geleverd. Met dit pronkstuk van een GT-wagen heeft de fabrikant van voorheen uit sluitend Lilliput-auto's zich opge worpen als concurent van BMW, want de oprijs van deze Glas 2600 V8 moet met 18000 DM ongeveer 1000 mark lager liggen dan de nieuwe BMW 2000 met viercilinder motor. De Glas-serie bestaat nu uit 18 modellen van 0.25 tot 2.6 liter en in 13.6 tot 140 pk. Groter Ook by NSU treffen we een mo torvergroting aan met 100 cc in de NSU 110. De fabriek uit Neckarsulm werkt evenwel hard aan een middenklas se wagen met wankelmotor. De mo rnet dubbele kamers, in tegen stelling tot de enkelvoudige kamer het bestaande produktiemodel, de NSU-Spyder, kon men reeds op de tentoonstelling aanschouwen. Het volgend jaar zal deze nieuwe kracht bron worden gelanceerd in een NSU- zowel als in een Citroen-auto. Simca nodigde een aantal Jaren geleden de Europese auto-pers in Miramas uit om kennis te maken een vyfmaal gelagerde krukas in Aronde. Ook deze, een rustiger motorloop bevorderde toepassing heeft vele navolgers gevonden en vielen er reeds zeven maal ge lagerde krukassen te ontdekken De autodichtheid in Duitsland is nel stijgende. Van elke zes Duitsers inoet er al één een auto bezitten en 1 de vrees voor een chaotische ver- keersontwikkeling is een chapiter, dat steeds meer vooraanstaande fi- j guren benauwt. Van een rigoureu/e aanpak van dit probleem is echter j nauwelijks sprake. Een praktisch plan werd ons ech ter ontvouwd door de president-di recteur van Ford-Keulen, de heer R. Lay ton, die voorstelde het ver keersprobleem op even nauwgezette 1 en grondige wijze aan te pakken ais men de ruimtevaart organiseert. 1 Daarbij dienen alle onderdelen van het verkeer op universitair niveau I te worden bestudeerd en geanali- seerd met als vier hoofdelementen: I de bestuurder, het voertuig, de we- gen en de verkeersregeling. Aan de Duitse universiteiten zou dit werk moeten worden geeoordi- neerd om versnippering van onder- j zoek te voorkomen. Ford zou in dat geval een flinke bijdrage willen leveren voor een der- gelyk onderzoek, dat het aardse verkeer ongetwijfeld in betere banen I zou kunnen leiden. Het antwoord...melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig machinale vervaardiging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. Senoritas 10 ct, Cigarillos 61/2 ct, Bolknak 16 ct. met melange dekblad extra licht, extra geurig Al 38 stuks gebouwd INieuw model De British Motor Corpora- tion heeft twee nieuwe versies toegevoegd aan de ook in Neder land zo populaire serie 1100's, na melijk de Riley Kestrel (Toren valk) en de Wolseley Wasp; beide wagens met een speciaal accent op luxe en comfort. Daarnaast "bezitten de nieuwe wagens enkele traditionele kenmerken van deze oudste Engelse merken, terwijl ze tevens beschikken over een motor, die meer vermogen levert dan de meest bekende uitvoeringen van de BMC 1100. Op de foto ziet men de Riley Kestrel. De wagen heeft een eigen stempel behouden, door bij het uiterlijk de traditionele Riley grille toe te passen. De wagen is overigens gebaseerd om de beken de BMC 1100-modellen met de Hydraulastie-vering. De motor is met zijn 55 pk ster- er en geeft de wagen een hogere snelheid. Het interieur is met bij zondere zorg uitgevoerd, o.a. met echt leren bekleding en toeren- teller. De Wolseley Wasp is uiterlijk slechts in details als zodanig her kenbaarmaar aan de luxe en het comfort binnenin herkent men het oude befaamde merk. BMW had in juni zyn nieuwe tweeliter wagens al geïntroduceerd en verklaarde verder geen nieuws te hebben. Niettemin staat er achter de schermen van de fabriek uit j München wel degelyk wat op sta- 1 pel. Ter gelegenheid van het halve eeuwfeest de Bayerische Motoren Werke zal er in het voorjaar van 1966 nl. een geheel nieuw model ko men onder de naam BMW 1300 Fiat reageerde via haar Duitse dochteronderneming op de lawine van nieuwe Duitse, concurrerende modellen met een prijsverlaging. va riërende van 140 tot 930 DM. voor nier minder dan zeven modellen. Zo werd de Fiat 850 verlaagd van 4590 tot 4390 DM De Neckar-fabriek van Fiat lan ceerde voorts een tweepersoons ca briolet voor nog geen 6000 DM. Deze i Neckar, Puch 650 Spider beschikt over een tweecilinder motor, die met 30 pk het leuke ding. voorzien van een toerenteller, met 130 km u langs de wegen kan laten snorren. Auto Union, die altyd glorieus een eigen expositieha' heeft gehad stond nu maar wat povertjes tussen Mer cedes en Volkswagen, haar beide nieuwe eigenaren, opgesteld. Met de nieuwe Audi, een naam uit vroeger tijden, die met een door Daimleer Benz ontwikkelde viertakt- Het veelgeroemde produkt van auto- constructeur Carl F. W. Borgwards I geniale brein, het teramen met de fabriek bij gebrek aan financiën1 overleden model „Isabella" 1,5 liter, waart als een klopgeest door de motor in uitgerust, schijnt een ein de aan de tweetakthistorie Van Auto Union te zyn gekomen. Met geen woord werd de tweetakt- versie meer genoemd. Opvallend is bü de Audi de hoge compressiever- houding (11,2 :1), die boven die van alle andere Europese wagens ligt. Toch moeten er bij dit type geen pingelneigingen optreden, omdat de cilinderkop een bijzondere construc tie h^eft. Door de eigenaardige vorm van deze kop wordt het binnenstro mende gasmengsel namelyk in draaiende beweging gebracht, waar door de verbranding van het gas mengsel beter plaats heeft. By Posche mogen we nog wel even aandacht schenken aan de Targa, een cabriolet in de series 911 en 912, die voorzien is van een veiligheids beugel van roestvry staal, die de inzittenden bescherming biedt als de wagen by een botsing betrk- ken zou raken. Tenslotte maken we nog even ge wag van twee experimentele wagens van een groep van drie mensen, die zeer revolutionaire wegen in de koetswerkbouw hebben gevolgd. Het zyn de NSU-Autonova met Prinz 1000 TT motor en de Autonova-Fam. met 1300cc Glas-motor, maar we be twijfelen het of deze bizar gevormde wagens het ooit verder dan prototy pen zullen brengen. werkhallen van de slimme autohan delaar Walter Schatzle in Ober- höchstadt (Taunus). Hoewel de fa briek al in 1961 ophield te bestaan, verlaten per maand 2 gloednieuwe ..Isabella's" de montagehallen van de 37-jarige Borgward-fan, die het niet kon verkroppen dat zyn geliefde auto langzamerhand van de straten zou moeten verdwijnen. Eerherstel Als Borg wan!-dealer na het dèbacle van 1961 in het leven blijvend met de verkoop van de merken Volvo en Simca. zon Schatzle op eerherstel En toen Borgward-minnaars tot zelfs uit Zwitserland en Luxemburg by Sohatzle aanklopten ide kilometer stand bedroeg niet zelden meer dan 200.000) en smeekten om reparatie van hun geliefde automobiel, greep de monteur in. In Bremen kocht Schatzle uit de Borgward-fabriek, die voorlopig nog onderdelen produceer de, motoren en carosserieën en zette by hem thuis het model „Isabella" voor zyn dankbare cliëntele in elkaar. De normale Isabella 60 P.S. kost by Sohatzle 7800 markt, de 75 P.S.- uitvoering 8500 mark. Dat is 700 mark goedkoper dan waarvoor Borgward zelf zijn wagens probeerde te slijten. In Oberfhöchstadit zyn intussen al 38 nieuwe Isabella's uit de werkplaat sen van Schatzle gerold, waar 7 van de 18 mecaniciens zich uitsluitend met het Borgward-liefdewerk bezig houden. Tot mei 1966 is goedlopen de nering met een omzet van „1 tot 2 miljoen mark per Jaar' zo Schatzle vaag bekent, al volgeboekt Dan is langzamerhand de fabriek van onderdelen in Bremen ook aan het Toiletten bij de benzinestations In het kader van de stryd tegen de vervuiling van stad en land, die door de Stichting Recreatie gevoerd wordt, is het van belang, de automo bilisten erop te wyzen, dat op divers» punten langs onze wegen gelegen heid bestaat tot het gebruik maken van een toilet en wel in het by zon der bij de benzinestations. De stations langs onze autowegen en autosnelwegen zijn namelyk ver plicht, ten minste één toilet voor het publiek toegankelijk te stellen, het geen dus als een openbaar toilet be schouwd kan worden. By diverse deze benzinestations bestaat voorts ook gelegenheid, papieren en ander afval in daarvoor bestemde bakken te deponeren. Het streven is erop gericht, de toiletgelegenheid voor het publiek nog uit te breiden, o.m. bij parkeer en picknick-plaatsen, hetgeen voor de bestryding van een byzonder er gerlijke vorm van vervuiling langs de wegen van veel belang is. eind van zyn Latyn gekomen en wachten de voortvarende construc teur in de Taunus nieuwe modellen. Hy denkt er over alle machines uit Bremen op te kopen en naar Ober- höchstadt te laten brengen, waar voor hy 300.000 mark over heeft. Nu al heeft hy 750.000 mark in de af faire geïnvesteerd. Goed nieuws voor de Isabella-fans en minder goed nieuws voor Sohatzle komt overigens uit Mexico. Daar hebben de opkopers van Borgwards failliete boedel een gloednieuwe fabriek gesticht, waar ze al in januari met de produktie van de Isabella zullen beginnen. ■iv De Porsche Targa met een veiligheidsbeugel rond het koets werk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17