LEIDSCH DAGBLAD In Amsterdam nog een moordmysterie Vulkaaneiland je met as en modder bedekt Fabriek van vleeswaren Lisse benadeeld Twee verduisteringen bij één bank in Delft Moskou poogt de CI A te bestrijden door vervalste documenten BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN uw matras GIVE A MAN A LUCKY Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 No. 31681 recteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Soepelheid gevraagd 1 CNEINDE het verkeer in de bin nenstad op zaterdag 2 oktober niet helemaal onmogelijk te aken, heeft het gemeentebestuur pocht naar een middel om dit ver- zoveel mogelijk te beperken. >t heeft daartoe op de gebruikelijke aatsen aan de toegangswegen tot binnenstad afzettingen doen aan- engen, welke men alleen in de chting naar de stad per auto mag isseren indien men in het bezit is n vantevoren aangevraagd orlaatbewijs, waarvoor men een drag van f. 5.verschuldigd is. lijkt ons inderdaad een probaat ddel om het aantal auto's van ten de stad, dat niet noodzakelijk de eigenlijke binnenstad behoeft vertoeven, drastisch te beperken, inneer deze regeling evenwel ingent en zonder aanzien des per- k>u worden toegepast, houdt enkele onbillijkheden in, arop wij hier de aandacht willen stigen. Wij hebben hier in de eerste plaats oog op de invaliden, die juist iten de afgesloten zone wonen en de feestelijkheden van nabij llen meemaken. Het zou o.i. niet ist zijn van deze gehandicapten n soort extra-entrée te heffen van 5.—. Hetzelfde geldt voor personen, die hoofde van hun beroep de zone- is moeten passeren en daarbij in langrijke mate een rol spelen bij tzorging van het openbare ver- er op die dag, te weten de taxi- lauffeurs. jDe maatregel van het gemeente- latuur lijkt ons op zichzelf alleszins (rstandig en redelijk, doch op bil- (kheidsgronden bepleiten wij gaarne in soepele toepassing. Gevonden dode was vermiste Britse filmregisseur Claude Berkeley (30) De Amsterdamse politie heeft nu voor de derde keer in korte tijd te maken met een mysterie van een in het water gevonden Iyk. Het in zeildoek gewikkelde stof felijk overschot van een man, dat gisteren met ingeslagen schedel bij Weesperkarspel uit het Amsterdam- Rijnkanaal werd gevonden, is ge ïdentificeerd als dat van Claude Ber keley, een 30-jarige Engelse film regisseur. Berkeley was ongeveer vijf jaar verbonden aan de in de hoofdstad gevestigde Oscarfilms N.V. Sinds vo rige week maandag werd hij vermist. In samenwerking met de districts recherche van de Rijkspolitie jaagt de politie van het bureau Jozef Da niel Meyerplein, onder leiding van hoofdinspecteur A. M. Koppejan, op het ogenblik op de dader. Op 25 augustus kwam de nog steeds onopgeloste „koffermoordzaak" aan het rollen. Op 13 september werd in het wa ter het lichaam gevonden van de 36- jarige, in Brits Guiana geboren en in Londen woonachtige toerist., Daniel Walraven. Deze heeft mogelijk zelf moord gepleegd. Ernstig letsel aan de omgeving van de algemene be graafplaats van Weesperkarspel. In het lijkenhuis daar verrichtte de pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, enkele uren later sectie. Verminkt •jg- De vermoorde Britse film regisseur Claude Berkeley. luiste aantal doden zal rei nimmer bekend worden rondvaartboten. Het stoffelijk overschot van Ber keley werd gistermorgen bij Weesper karspel ontdekt door een kanaal- wachter van Rijkswaterstaat, die met een collega de dagelijkse patrouille vaart door het Amsterdam-Rijnka naal maakte. Hij zag een pak van met nylcnkoord omwonden zeildoek drijven. Toen hij het uit het water oplichtte, merkte hij tot zijn ontstel tenis, dat er een hand en twee in schoenen gestoken voeten uit tevoor schijn kwamen. Met mannen van de ijlings gealarmeerde Rijkspolitie in Weesperkarspel bracht hij het pak vervolgens naar een aanlegplaats in Het gezicht van Berkeley was door een aantal slagen verminkt. Het was echter niet geheel onherkenbaar. Me de door de kleding, die het slacht- i offer droeg, kon het stoffelijk over schot zonder veel moeilijkheden wor den geïdentificeerd. Geld noch pa pieren werden gevonden, mogelijk zjjn ze weggenomen om identificatie te bemoeilijken, doch het zou ook kunnen duiden op roof. Claude Berkeley was vrijgezel. Hij is in Cairo geboren. Zyn ouders wo nen in Engeland, in ons land heeft hij familie. Voor Oscarfilms verzorg de hy om. opnamen voor een aantal j reclamefilms voor het sigarettenmerk kunnen worden „peter Stuyvesant". Voordat hij bij schroeven van Oscarfilms kwam, had hy enige tijd by Joop Geesink gewerkt. Kort geleden heeft Berkeley een weinig fortuinlijke reis gemaakt naar Polen en Rusland. Tijdens deze trip heeft hij filmopnamen gemaakt. Zijn verdwijning vorige week maandag kwam zeer onverwacht. Hij had in de avonduren een afspraak met zijn di recteur, de heer De Man. Hij heeft zich hier echter niet aan gehouden. Dit viel des te meer op, omdat hij zijn afspraken altijd stipt nakwam. Om half tien is hij echter uit zijn woning weggegaan om er niet meer terug te keren. Zijn auto werd vrij dagavond afgesloten bij het Centraal Station in Amsterdam aangetroffen. Ontdekt De eerste reddingsploegen :bben vandaag de met as be- :kte hellingen bereikt van de ilkaan „Taal", gelegen in een eer van het Philippijnse eiland non. die gisteren tot uitbar- ing kwam. Zij achten de kans gering dat el (van de 2000) bewoners in het vulkaaneilandje de ramp :bben overleefd. De eerste red- ngsgroep meldde dat de mod- :r overal tot aan de knieën reikt i dat twee dorpen volkomen n bedolven. De autoriteiten op Luzon zyn in- iddels tot de conclusie gekomen, t honderden moeten zyn verdron- in het Taalmeer toen zij poog- n te vluchten voor de enorme uit- rsting. Gevreesd wordt, dat, even- 1911, het juiste aantal doden mmer bekend zal worden. Verhalen over een groot aantal ipseizende boten, hebben de Philip- jnse autoriteiten er toe gebracht kvorsmannen naar doden te laten leken in het eens kristalheldere, aar thans grauwe water van het ïlkaanmeer. Voorts is de evacuatie van alle dorpelingen in de agge legen gebieden rondom het aalmeer. Het gaat hier om 55.000 •rs. Dit Is een voorzorgssmaat- gel tegen nieuwe vloedgolven en tbarstingen. Vulkanologen en lologen ter plaatse verschillen van ening over een volgende massale uptie. Sommigen denken dat de ïlkaao zal blijven rommelen, maar tt dit in ongeveer twee weken af topen zal zijn. Anderen vrezen dat WEERBERICHT Plaatselijk een bui Het KNMI verwacht van heden- •t morgenavond: veranderlijke be- Cilking met plaatselijk een bui. O ver egend matige wind uit zuidelijke chtingen. Weinig verandering in anperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 SEPTEMBER Zon op: 6.39 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 13.11 u.; onder: 20.53 u. Hoogwater in Katwijk te 6.30 en 18.44 uur. laagwater te 2.18 en 14.29 uur. Dit t r bestaat ilt 18 pagina'* uitbarstingen zul- Regen van vuur Reeds vier arrestaties Een van de eerste verhalen van die verschrikkelijke nacht is het relaas van een 35-jarige man die poogde te vluchten in een kleine boot. Hij kwam even uit de kust terecht in een regen van vuur uit de lucht. Door grote blokken steen, die neerhagelden, kapseisde zijn lichte boot, waarna zijn vrouw en zes kin deren in de diepte verdwenen. De man zei dat zeker twintig, vaak overvolle motorboten een dergelijke poging hebben gedaan. Men vreest i 1 "1 "I dat zij alle in de grond zijn geboord I A-l-i- door de vernietigende vuurhagel. Het Rode Kruis deelde mee, dat 184 doden zijn geborgen, maar dat men nog volslagen in het duister tast over het aantal omgekomenen in de twee bedolven plaatsjes. X Overlevenden van a kaanuitbarsting en de daarop ge volgde aardbeving op de Philip- pijnen zitten verslagen bij de puinhopen van hun huizen. Op 23 oktober Turninterland in Stadsgehoorzaal Naar wij vernemen wordt op 23 oktober a.s. in de Stadsgehoorzaal in Leiden een turninterland gehouden tussen de NKGB-ploegen (dames en heren) van Nederland en België. De Sowjet-Unie heeft een speciale i De organisatie zou gebruik maken afdeling van haar staatsveiligheids- van plaatselijke communistische of dienst opgericht om de Amerikaanse I pro-communistische propagandisten geheime dienst in diskrediet te brén- i en van de geheime diensten van gen en zoveel mogelijk uit te schake- andere landen van het communisti- len, aldus heeft de Amerikaanse ge- sche blok. Zij zou succes hebben in heime dienst (CIA) gisteren in een i Afrika, het Midden-Oosten en zelfs rapport aan het Congres bekendge- j in de V.S., aldus het rapport van de maakt. De betrokken afdeling, die door oud-premier Chroesjtsjow was georganiseerd, wordt nu geleid door generaal Iwan Iwanowitsj Agajans, 'n hoge officier by de geheime dienst met goede contacten in West-Europa. Aziatische „asv tegen Westen (Van onze Haagse correspondent) Een verduisteringszaak bij de Ne- derlandsche Credietbank in Delft, waar enige tyd geleden een bedrag van f. 17.000 is entvreemd door een van de bankfunctionarissen, heeft een nasleep gekregen. Naar aanlei ding van deze verduistering is een kasonderzoek ingesteld, waarbij bleek Let toch oj) met gif 4 In Nederland wordt gemiddeld 4 4 per dag 180 maal alarm gesla- 4 4 gen, omdat een kind van iets 4 4 heeft „gesnoept", dat gevaarlijk 4 is. f 4 Elk jaar sterven in Nederland 4 4 30 kleuters door een vergiftiging 4 4 uit onachtzaamheid. 4 4 In 80 procent van alle vergif- 4 4 tigingsgevallen in Nederland 4 4 zijn kinderen beneden de vijf 4 4 jaar het slachtoffer. Een uitge- 4 4 breid onderzoek heeft aange- 4 4 toond, dat in 98 procent van 4 4 deze gevallen de vergiftiging te 4 4 vermyden zou zijn geweest, als 4 4 Cr niet zo slordig met de giftige 4 4 stoffen werd omgesprongen. Bij 4 4 35 procent van deze gevallen 4 4 zijn het gevolg van „snoepen" 4 4 uit de medicijnkast en 37 pro- 4 4 cent door „snoepen" uit het 4 4 gootsteenkastje. 4 4 Rondscharrelende kleuters 4 4 moren niet de kan* krijgen iets 4 4 giftigs op te eten. Zorg. dat hij 4 4 er niet bij kan komen. 4 4 Deze waarschuwing werd ge- 4 4 geven op het cnogres van de 4 4 apothekers in Rotterdam. 4 4 Kinderen heneden de 16 jaar 4 4 mogen voor hun vader by de 4 4 slijterij on de hoek geen fles je- 4 4 never hn>en. Kleuters van welke 4 4 leefUid dan ook. moren h'i de 4 4 apotheker op de andere hoek 4 4 wel ieder medicijn halen, hoe 4 4 gevaarlijk dit ook mag zyn, werd 4 4 voorts opgemerkt. 4 Een ernstige fraude is in Lisse ontdekt. Enige personeelsleden van de vleeswaren fabriek Per soon zouden hun werkgever in de afgelopen twee en een half jaar voor vele tienduizenden gul dens hebben bestolen. Er zijn reeds vier arrestaties verricht. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat er nog meer zullen volgen. Een aantal personeelsleden had een combinatie gevormd, die kans zag veel meer snijworst in de auto's te laden, dan op de begeleidende papie- ren was aangegeven. De niet geboekte 1 km"dumdë"'kon' worst zou zijn verkocht aan hande laren, die elders in het land woon achtig zijn. De beste „afnemer" zou een Leidschendammer zijn geweest. Hij is gearresteerd en voorgeleid voor de officier van Justi tie in Haarlem. Ook zijn ingesloten in het Huis van Bewaring in Haar- j lem twee 25-jarige inwoners van Lis- se en een 30-jarige Hillegommer. Het onderzoek is nog in volle gang. Daardoor kon de Rijkspplitie geen in lichtingen verstrekken over de juiste grootte van het bedrag, dat met deze malversaties gemoeid is. Vast staat wel, dat van het geld, dat men door deze ongeoorloofde verkopen zou hebben verkregen, niet veel meer De zaak zou aan het rollen zyn ge komen, nadat een chauffeur, die kort geleden in dienst trad van de firma Persoon, door de combinatie was „be naderd" om het spel mee te spelen. Hy had dat geweigerd en zou de directie hebben ingelicht. EIS 1 1/2 JAAR OP POLITIE INGEREDEN Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van ju stitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. J. H. G. Boekraad, geëist tegen een 28-jarige koopman, woonwa genbewoner in Ede, wegens poging tot doodslag. Op 22 juli zou hy heb ben getracht de Edese hoofdagent van politie Vonk in Ede van het leven te beroven, door op hem in te rijden nadat deze een stopteken had gegeven. Er was wel enige reden voor de koopman om contact met de poli tie te vermijden. De auto die hy be stuurde had nauwelijks remvermo- geii, de lichtinstallatie deugde niet, en er lagen pas getroopte hazen in de auto. De autobestuurder had geen rijbewijs en geen wegenbelasting- kaart. De drie passagiers, onder wie de eigenaar van de auto, waren in kennelijke staat van dronkenschap en ook de verdachte zelf was niet vrij van sterke drank. Na een span ende achtervolging die ongeveer 10 de zigzag smalle weg rijdende auto Noord-Korea en Indonesië hebben vandaag in een gemeenschappelijk dat er nog een tekort was van 35.000 j communiqué verklaard overeenstem gulden. Van deze diefstal wordt een m'n£ bereikt te hebben over een 41-jarige Hagenaar verdacht. Ook hij Cambodjaans - Indonesisch-Chinees- was werkzaam bij de bank en wel als Noordkor ea an se „as" tegen het AY es- procuratiehouder. Hij heeft zich het imperialisme en zes andere geld toegeëindigd door allerlei finan- voorname kwesties. De oproep voor ciële manipulaties, die dus nu pas een dergelijke bond werd in augustus aan het licht zijn gekomen, dankzij Kedaan door president Soekarno. een ander geval van verduistering. De man is sinds enige tijd voort vluchtig en bevindt zich in het bui tenland. vermoedelijk in Duitsland. Hy heeft het geld mogelijk gebruikt voor speculatie. Bij de diefstal van f. 17.000 is het geld door de dader. landen het volk die gebruik had gemaakt tijdelijk kassierschap o.m paarderennen vergokt. Het gemeenschappelijke qué is uitgegeven door de Noord- koreaanse volksvergadering en de voorlopige raadgevende volksverga dering van Indonesië. In het com- muniqué wordt ook gezegd, dat beide Kasjmier steu- De V.S. en India worden be- op de schuldigd van agressie tegen Kasj- raier en Pakistan. Een kwestie van zekerheid. s alleen het beste goed genoeg. Dus staan wif klaar nnis en Esso produkten voor alles wat uw wagen Voor uw auto i met onze vakke nodig heeft. fsso} CIA. De CIA is overtuigd, dat het doel van de campagne is haar buitenspel te zetten zodat de V.S. een gemak kelijker prooi voor de Sowjet-Unie wordt. De CIA, welke dikwijls in het binnen- en buitenland aangevallen wordt wegens haar rol in de koude oorlog, zegt, dat een geliefkoosd mid del in deze campagne de verspreiding van vervalste documenten is. Tussen juni 1961 en 1964 zouden veertien gevallen van vervalsing vastgesteld zijn. Advertentie Stop 'n tijge rijdt met de krachtigste, dus accessoires, banden tank, tank Esso Extra. Dan heeft u zekerheid, dat u inigste benzine. Ook voor olieverversen, i-service bent u welkom! kletnryden Muziekles Christina Prinses Christina, de jongste van onze Prinsessen, gaat gitaarlessen ne- men by Julien Coco in Utrecht. De heer Coco is als gitarist verbonden bij het Utrechts Stedelijk Orkest de eerste les. tedere klant ontvangt een surprise Advertentie Auto vermorzelt acht kleuters In een noordelijke buitenwijk van do Jordaanse hoofdstad Amman zyn acht kleine meisjes om het leven ge komen en 35 gewond doordat een vrachtauto, die een steile straat af reed van de weg afweek, door een schoolmuur brak en een speelplaats opraasde. (Sue/ Qh teuwo i Uit het Leidsch Dagblad van i 30 Sept. 1865: (Advertentie) De onderge- j tekende maakt bekent dat door verandering van den Rijnspoorweg de Diligence van Leyden op Woerden ver trekt van Leyden 's morgens om 7 uur 30 minuten en 's middags van Woerden om 1 uur 42 min. G. Tibboet - Aan de Utrechtse huoge 1 school zijn 45 nieuwe studen ten ingeschreven, waarvan 15 voor de studie in de rechten 13 voor de theologie, 11 voor de philosophic.. 4 voor de me- dicijnen en 1 voor de letteren

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1