flaittenC° Produktieve Hans Erni exposeert in Geneve kunst kaleiöoscQQP Man versierde' in vier ziekenhuizen ruim drie maanden gratis verpleging Navigatie-satellieten voor marine van V.S. Enorme rijkdom uit de laatste jaren LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 VIJFDE BLAD l Belangrijke J ikoon bleef behouden J Volgens een oud gebruik i worden in Noord-Rusland ikonen ivaarop men geen prijs meer stelt, in een rivier ge- f f gooid. Een ikoon waarvan een boer in het gebied van f Archangel zich wilde ontdoen, f f kon worden behouden door- f dat zij op een ijsschots te- f f recht was gekomen en r J stroomafwaarts werd gevon- 4 J den. De ikoon die stamt J uit de 14de eeuw is nu een f J van de belangrijkste stukken J op een tentoonstelling in Le- f ningrad. f Thans stelt Ernl in het Muséé de l'Athenée in Genéve btfna 200 wer ken, schilderijen, litho's, etsen, sculpturen en keramiek ten toon. Zij iUn alle in de afgelopen twee jaar ontstaan en wanneer men daarbij bedenkt, dat hü in die periode nog ander werk heeft gemaakt, zoals wandschilderingen en dergelijke, moet men wel tot de conclusie ko men dat hU een uiterst produktieve schilder is, bijna een gedrevene. Er zijn invloeden en overeenkom sten. Picasso moet een diepe indruk op hem hebben gemaakt, evenals Christiaan Berard, maar zoals bü zovele Zwitsers vindt men ook wel herinneringen aan de Jonge Holbein, met name in zijn portretten en in sommige figuurstukken. Er zijn ook wel bepaalde modieuze trekken, een vlotheid die weinig echte zwier geeft, maar men vraagt zich af of dat bij zo'n enorme produktie eigenlijk wel anders zou kunnen. Verwantschap Ernl is een schilder en tekenaar van de mens, van man en vrouw en kind, alleen, als verliefden of als saamhorigheid van gezin. Men kan veronderstellen dat zijn eigen leven hem vele motieven geeft. Enige ja ren geleden, nadat zijn eerste vrouw als gevolg van een val van een paard was overleden, hertrouw de hij. Zijn jonge vrouw met haar kinderen heeft hem toen opnieuw vaak tot motief en tot model (er is verschil) gediend. Erni heeft ook altijd een voorlief de gehad voor een combinatie van figuren en abstracte motieven, zoals die worden gegeven door wetenschap en techniek: sterrenkaarten, stro- mlngslijnen, uitslagen scheepsbouw- tekeningen, stereometrische tekenin gen en zo meer. In dat opzicht is er een zekere verwantschap tussen hem en de Nederlandse tekenaar en schilder Eppo Doeve. Erni's virtuosi teit in het tekenen en schilderen van Barok aandoende verkortingen en verwrongen bewegingen, en zijn De kunstenaar en zijn model (ets) Orgelconcert in Katwijk Soliste Aafje Heynis „Pro Organo et Musioa" organi seert morgenavond om acht uur een concert in de Triumfatorkerk in Katwijk Zee. De organist is Jan Welmers, so liste de alt Aafje Heynis. Het programma luidt als volgt: 1. Fantasie in c kl. van J. S. Bach (orgel); 2. „O mamantissimi Sponse I Jesu" (kantate voor alt en orgel) van Cjr. Ritter; 3. Partia „Jesu meine Freude" (orgel) van J. G. Walther; 4 a „Zu uns komme Dein Reich", b. Flihre uns nicht in Versuchung (uit „Vater unser") van Peter Cornelius, c. „Wende zu mlr Dich", d. „Singt ein neues Lied" (alt en orgel) van A. Dvorak; 5. a. „Aus tiefer Not schrei ich zu Dir", b. „Herr Jesu Christ Dich zu uns wend", c. ,A1- lein Gott in der Höh sei Ehr" (orgel) van Max Reger; 6. Vier miniaturen van Piet Post, b. Twee psalmen ca- pella: ps. 125 en pe. 131 (alt en or gel), 7. „Jezus leeft en wij met Hem" (orgel) Cor Kee. Mej.dr VanEeghen onderscheiden Menno Herzbergerprijs De voorzitter van het comité Men no Hertzberger-prijs, prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, zal dinsdagmid dag 5 oktober in het gebouw Arti et Amicitiae te Amsterdam voor de eer ste maal die prjjs uitreiken en wel aan mej. dr. I. H. van Eeghen, werk zaam aan het gemeentearchief van Amsterdam. Deze prijs (groot f1500) werd op 1 oktober 1962 ingesteld ter gelegen heid van de 60ste verjaardag van de A'damse antiquair Menno Hertz berger. Hij wordt eenmaal in de drie jaar toegekend ter aanmoediging of ter waardering van bibliografisch werk door een Nederlander verricht of door een buitenlander, wanneer diens werk betrekking heeft op enig aspect van Nederlandse bibliografie. Het comité, dat tevens als jury op treedt, bestaat met de reeds ge noemde voorzitter uit prof. mr. A. Pitlo, dr. C. Reedijk (bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek), de heer Menno Hertzberger en de voorzitter van de Antiquairen Vereniging, de heer N. Israel. Voor de rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen een man terecht ge staan, die erin is geslaagd zich bijna drie en een halve maand kosteloos te laten verplegen in vier ziekenhuizen. Omdat de man in kwestie verantwoordelijk zieken huispersoneel met een boeiend, maar geheel verzonnen verhaal overhaalde, hem op te nemen en omdat de man steeds niets man keerde, moest hü zich voor de Rot terdamse rechters verantwoorden voor oplichting, meermalen ge pleegd. De officier achtte de oplichting dik bewezen en eiste tegen de 44-ja- rige boekbinder zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijf plaats, anderhalf jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijk ter be schikking stelling van de regering. De vertelsels die de man vier keer achtereen in ziekenhuizen in Den Bosch, Nijmegen, Utrecht en "Gou da ten beste gaf, hadden bijna steeds dezelfde, zeer ongeloofwaar dige inhoud. Desondanks „versier de" de man ruim drie maanden achtereen gratis verpleging. Duizelig De reis langs de vier Nederlandse ziekenhuizen begon op 28 decem ber vorig jaar in Den Bosch. Op de avond van die dag liep hij daar het protestants ziekenhuis binnen, waar hij een hoofdzuster vertelde bijzonder duizelig te zijn geworden en erge hoofdpijn te hebben. Een arts die hem onderzocht liet hij weten, dat hü die dag een auto ongeluk had gekregen in Brussel. Hü had aanvankelük niet de in druk ernstig gekwetst te zün, maar dat werd anders toen hü zich op de terugreis naar zün woonplaats Den Haag plotseling niet goed voelde. In de buurt van Den Bosch was de duizeligheid en de hoofdpün opge komen. De arts kon niets ernstigs constateren, maar vond het gezien het verhaal van de patiënt toch maar beter hem te laten opne men. Dat gebeurde diezelfde dag nog. De man werd tot 11 januari van dit jaar onder valse naam in hel; protestants ziekenhuis ver pleegd. Hü had erop gestaan „klas se te liggen", vermogend en goed verzekerd als hü was. Ook dat ge beurde. Zün bedje stond gespreid op de tweede klasse. Vergissing Na zün vertrek uit Den Bosch meldde hü zich diezelfde dag nog aan de poort van een ziekenhuis in Nü- megen. Artsen en verpleegsters kregen daar vrüwel hetzelfde ver haal te horen. Vreemd was wel, dat. hü in Nümegen zün werke- lüke naam opgaf. Toen de presi dent hem daar naar vroeg ant woordde de man: „Dat was een vergissing, ik schrok dan ook ge weldig toen ik mün echte naam had opgegeven". De man lag tot 2 maart tussen de Nümeegse zieken- huislakens. Tweede klas. Op 3 maart liet hü zich opnemen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Hü bleef daar slechts korte tüd, want cp 8 maart liet hü zich nota bene tegen het advies van de behandelende geneesheer ont slaan. Het einde van 's mans avonturen nadert, als hü zich kort na zün vertrek uit Utrecht in het Van It- terson-ziekenhuis in Gouda meldt. Het verhaal van het auto-ongeluk, de duizeligheid en de hoofdpün is nog vrüwel onveranderd, maar wel meet hü zich een geheel nieu we naam en nieuw beroep aan. Plichtsgetrouwe artsen en zwü- melende verpleegsters vertelt hü, dat hü de grote operettezanger Fritz Wunderlich is. Tüdens zün korte verpleging in Gouda wordt hü verliefd op een 19-jarig ver pleegstertje en zü op hem. Dit zal zijn zal betekenen. Op 11 april verlaat hü met het meis je het ziekenhuis, geheel onopge- meikt via een achteruitgang, om, zoals hÜ zün geliefde vertelt, de drommen journalisten die bulten het ziekenhuis op hem, de grote operettezanger, stonden te wach ten, te omzeilen. Kort nadat de verdwüning van verpleegster en patiënt bekend zün geworden, dient de voogdes van het meisje een aanklacht tegen de man ln wegens schaking. De politie grüpt hem korte tüd later in een hotel in Doorn. twee weken Versterking van operationeel systeem De Amerikaanse marine heeft ont huld dat zü nog twee navigatie-sa tellieten in een baan om de aarde heeft gebracht. De twee achthoekige satellieten van ongeveer 60 kg per stuk zün in de ruimte gebracht ter versterking van het reeds operatio nele systeem voor navigatie met be hulp van aardsatellieten. De satellieten die hun energie ontlenen aan zonnecellen en batte- rüen zün op 24 juli en 1 augustus gelanceerd van de luchtmachtbasis Vanderberg in California. Beide sa tellieten zün uitgerust met een dertig meter lange stabilisatiehefboom, die na de lancering is uitgeschoven. Deze is van een beryllium-koperlegerlng en is geheel verzilverd. De bakens zenden radiosignalen uit waarmee schepen op zee onder alle weersom standigheden hun positie kunnen be palen en dus niet afhankelük zün van zon of sterren. De eerste na- vigatiesatelliet, Transit I-A, is op 17 september 1959 gelanceerd, maar deze functioneerde niet goed. Sedertdien zün in totaal zestien na- vigatiesatellieten in de ruimte ge bracht. Marius Kemler naar opera Koblenz De Amsterdamse tenor Marius WATELER- VREDESPRIJS De Wateler-Vredesprüs voor 1965 Is toegekend aan de Eduard van Belnum Stichting te Breukelen voor haar verdienstelük streven om door het tezamen brengen van toon kunstenaars uit verschillende landen in een internationale cultureel cen trum bü te dragen tot een beter internationaal begrip en internatio nale toenadering. De v/ateler-Vredesprüs is inge steld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nas- sau-Hypothekbank te 's-Graven- hage, die bü zün overlüden zün vermogen heeft vermaakt aan de carnegiestichting, onder beding dat uit de opbrengst Jaarlüks een vredes- prüs zou worden toegekend aan de gene, die op enigerlei wüze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die hebben bü gedragen tot het vinden van de middelen ter bestrüding van de oorlog. De toe kenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en een buitenlan der. De prijs werd voor het eerst toegekend ln 1931. De prüs bedraagd f 30.000,-, waar voor de Nederlandse regering vrij stelling van schenkingsrecht heeft verleend. Architect Hamdorff - 75 - overleden In de ouderdom van 75 jaar Is in Laren plotseling overleden de architect Wouter Hamdorff. De heer Hamdorff is ontwerper van vele landhuizen, voornamelük in het Gooi. Ook op ander terrein heeft hü zÜn sporen verdiend, o.a. door de bouw van de stuwdam in de maas bü Hagtsiein en vele werken die hü voor de Marine in Den Helder uit voerde. Ook was hü de bouwer van het Singer Museum in Laren. Invloeden en overeenkomsten (Van een medewerker in Genéve) Kort na de jongste wereldoorlog stond de Zwitserse tekenaar en schil der Hans Erni nogal in de belang stelling van de kunstliefhebbers in Europa. In verscheidene landen wa ren exposities van zün werk te zien. In het blad „Graphis" werd veel over hem geschreven. Hü hield ook zelf voordrachten over zün werk. Toch had men altüd de indruk dat hü in eigen land niet algemeen werd ge waardeerd. Het was in elk geval te- 1 kenend dat zün oeuvre ontbrak op 1 de tentoonstelling van Zwitserse schilder- en beeldhouwkunst, die verleden jaar ter gelegenheid van de Expo in Lausanne werd gehouden. Nu zün de commissies die zulke overzichtstentoonstellingen samen- i stellen, als regel géén voorbeelden van objectiviteit en anti-vriendjes politiek. Maar bedoelde tentoonstel- j ling in Lausanne maakt qua ob jectiviteit toch wel een uitstekende indruk. Wellicht is er dus een „mys terie-Hans Erni" en dat zal dan misschien voor een deel wel in het karakter van de kunstenaar liggen. Het is toch niet zonder betekenis dat een begaafd Zwitsers kunstcriticus als Manuel Gasser vaak veel goeds van Erni's werk heeft gezegd en ge schreven en dat hü onlangs een deel van een aflevering van zün prachtige maandblad „Du" aan in Afrika gemaakte documentaire gou aches van de schilder heeft gewüd. Erni in zijn atelier beheersen van alle technieken wek ken trouwens eveneens de gedachte aan Doeve op. In de werken uit de jongste twee jaren zün twee groepen, die een ver nieuwing betekenen: de sculpturen en de scliilderüen. De sculpturen zün meestal kleine bronzen figuren, die het centrum vormen van een constructie van draadmotieven. De figuren zün vrij realistisch opgevat, de draadmotieven zün als in de te keningen en schilderijen rechte of gebogen lünen. Er is een geslaagde Kemler, die onlangs in onze stad in „Die Opemprobe" zong, is van 15 sep tember 1965 af voor twee jaar geën gageerd bü de Opera te Koblenz als eerste lyrische tenor. Hü aal o.a. Tamino uit Die Zau- berflöte" en Hans uit „Die verkaufte Braut" zingen. poging de ruimte rondom en het kleine beeld met elkander te verbin den door middel van die lünen. Virtuoze zoeker Wat heeft Ernl in zün recente schilderüen gezocht? Een „trom- pe l'oeil", gecombineerd met nogal lelie kleurenpartüen, die als achter grond moeten dienen? Het zün wat wonderüjke combinaties geworden, zoals büv. een in een verkreukeld weekblad verpakte prei, op een on dergrond, die een fragment van een liggend naakt, ln ragfüne witte lü nen op zo'n kleurig vlak voorstelt. Of een achttiende-eeuws boekje (Can- dide van Voltaire, het zegt weer iets over Erni's voorkeuren) en een te kening benevens een klein bronzen armpje, ook tegen zo'n vlak, dat in wat meer harmoniërende tinten is gehouden. Erni blUft een zoeker, een onte vredene met hetgeen hü heeft be reikt. Een virtuoos is hü in alle tech nieken, zoals nog eens blükt uit de schotels, gedecoreerd met koppen en naaktfiguren. Een zoeker is hü naar dc mens van onze tüd, naar diens beeld, naar diens harmonie met de wereld rondom hem. Hü is een van die weinige Zwitserse schilders van heden met collega's als Coghuf, Giacometti, V&rlin en Von MühJenen die, hoe verschillend ook het ka rakter van hun werk is, op Euro pees niveau staan. Van Erni kan men met enig voorbehoud zelfs zeg gen dat hü tot de gangmakers be hoort, en tegelük tot de bewaarders van de realistische traditie. Castro zal „deur" op Cuba openen Premier Castro van Cuba heeft gisteravond beloofd de deuren te zullen openen voor die landgenoten, die het „Yankee-paradüs" willen verlaten. Bovendien heeft hü gezegd het volk een dezer dagen mededelingen te zullen doen over „onze kameraad Ernesto („Che") Guevara" (de vroe gere minister voor Industrie die sinds maart niet meer is gezien). Castro zei, dat het landelü'k be stuur van de communistische partü dezer dagen büeen zou komen om een centraal comité te vormen en zich voor te bereiden op het aan het einde van dit Jaar te houden eerste congres. Hij zei dat dan een begin ge maakt zal worden met de voorbe reidingen voor de constitutie van de socialistische staat. Castro verweet de imperialisten dat zü Cubanen, die na de raket- tencrisis van oktober 1962 het land wilden verlaten, de normale uitreis wegen uit Cuba geblokkeerd had den. „Thans vertrekken zü met boot jes. Velen hunner verdrinken", al dus Castro. „En zü (de Amerikanen) gebruiken dit voor propaganda doeleinden. Thans kunnen diegenen, die weg willen, heen gaan, omdat er velen zün die bbjven om te strü- den voor het volk". Prijs Dortmund voor Max Tau De ln Oslo wonend» Duitse schrij ver Max Tau krijgt dit Jaar de cutluurprü's van de Weetduitse stad Dortmund. Deze prüs is genoemd naar de in Stockholm wonende dichteres Nelly Sachs, die evenals Tau in 1933 het Duitsland van Hit ler verliet. Tau is sinds 1933 advi seur van een Noorse uitgever. Hü is bekend geworden door zün romans „Glaube an den Menschen" en „Denn über uns 1st der Himmel". Parijs en Moskou wisselen kunstschatten uit (Van onze Parijse correspondent) Terwijl voor het Louvre de Parijzenaaars zich thans aaneen rijgen om de expositie van kunstschatten uit de Russische musea te kunnen zien, staan in Moskou de Russen in de rij om in het Poesj- kin-museum ruim 50 Franse kunstschatten te bewonderen. De ten toonstelling in het Louvre werd door de beide ministers van cultuur, de Russische mevrouw Foersteva en de Fransman André Malraux, persoonlijk ingewijd. Op de culturele uitwisseling die die beide exposities beogen drukt niettemin een zwaar Frans overwicht De Russen hebben immers ruim 100 doeken van de grote Franse impres sionisten en modernen als Corot, De- Van Gogh, Van Dongen en Pi- io die tot het bezit der musea in Leningrad en Moskou behoren voor enige tüd naar hun land van her komst teruggezonden. De Franse i zending naar de Sowjet-Unie omvat eveneens werk van Franse meesters, een collectie die, na Moskou vervol gens naar Leningrad zal worden doorgezonden. Expositie Jan van Geein in „De Ruif" Gedurende de maand oktober poseert Jan van Geem aquarellen in „De Ruif", Jan Vossensteeg 59. opening geschiedt vrijdagavond door mej. dra. Fie van Dijk. Steinbeck in het Russisch vertaald Een Russische vertaling van „Tra- veis with Charlie" van John Stein beck, waarin de schrijver schrüft over zün reizen door Amerika met zün lievelingshond is door het blad Sovietskaya Rosslya gunstig beoor deeld. Het blad noemt Stelnbecks beschrüving van de euvelen van het tegenwoordige Amerika van het be gin tot het einde eerlük. Er zün reeds meer boeken van Steinbeck in het Russisch vertaald, waaronder „Grapes of wrath".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15