Rijnsburg contra Katwijk Schema over kerk in moderne wereld ontmoet kritiek Gaulle Spaak helpt De aan loon voor chantage Drang naar wat meer luxe in Sowjet-Unie RONDVIS STUWT AANVOER OMHOOG Gebruikmaken van theorie van Freud en Last veroorzakende rijven weren LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1963 Een groep Zuidamerikaanse bisschoppen heeft op het concilie orgesteld dat de R.-K. Kerk gebruik zal maken van de psycho tische lessen van Sigmund Freud. Begrip gevraagd voor individuele atheïst Namens 10 Zuidamerikaanse schoppen zei mgr Serio Mendez ceo van Cuernavaca (Mexico) het schema over de kerk in de )derne wereld aanzienlijk ge bigd moet ivorden. Hij klaagde t dit geen rekening hield met anthropologische en psycholo- che factoren van het individu. Het zou een fout zijn geen aan- de conclusies van eud te schenken. De lessen van 3terwtf staan gelijk met die vah rwin en van Copernicus" isschop Mendez Arceo staat be- om zijn progressieve opvattin- leden van een klooster in zijn ;es zijn psycho-analytisch onder- t. Kerkelijke autoriteiten heb- zich prijzend uitgelaten over de uitaten van dit onderzoek, een recente studie is verklaard, de psycho-analyse aangetoond aantal van de kloos- gen niet geschikt was voor het terleven. Zij hebben daarna het iter verlaten. et debat in de St. Pieter ging '^eren overigens hoofdzakelijk over atheïsme. Weinig sprekers waren s met de wijze waarop het e in het schema van de mo- ereld behandeld is. De mees her vroegen begrip voor de Ividuele atheïst in plaats van ver- jelingen van het verschjjnseL isschop Paul Hnilica, een echisch jezuiet, sprak over de po- van de R.K.Kerk in communis me landen zoals zijn geboorte- Hij vertelde met 700 priesters religieuzen gevangen gezeten te communistisch con- tratiekamp. [k heb de vervolging op grond het atheïsme gezien en gevoeld, r ik heb ook redenen voor hoop dekt". Hij zei dat het probleem van het atheïsme groot is en dat de wereld v/acht op een realistische aan pak gebaseerd op de broederschap van alle Aartsbisschop Francois Marty van Reims betreurde het, dat het schema niet pleit voor een werkelijke dialoog tussen christenen en atheïs ten. Hij vond het probleem zo acuut dat hij het concilie aanraadt een afzonderlijke verklaring over het atheïsme op te stellen van soortge lijke aard als de verklaring van het concilie over de joden en de niet- christeljjke godsdiensten. Michele Rusnack, hulpbisschop voor de Oekrainse r. katholieken in Toronto, Canada, vroeg daaren tegen om een krachtige veroordeling van het atheïsme. „Het atheïssche communisme deinst slechts terug on der druk van de openbare mening", zo betoogde hij. Moeilijkheden 180; Jai; r k e I ij k Leven BIJ BEZOEK PAUS n New York 18.000 politieagenten taris-generaal Oe Thant zal Paus op het vliegveld verwelko- als deze op 4 oktober in New k arriveert. imiddels heeft het hoofd van de ie in New York een oproep ge- i op de inwoners van de stad de van het bezoek van de Paus te blijven en dit gade te slaan 3e t.v. Hij deelde mee dat die 18.000 politieagenten dienst zul- hebben, het grootste contingent le geschiedenis van de stad. Hij een beroep op scholen, kerken, telivisietoestellen op te stellen, it de mensen daarop het be- de Paus kunnen volgen, n terugkeer uit New York de Paus rechtstreeks naar het :ilie gaan om verslag uit te over zijn bezoek aan de VN- fdkwartier. Non ordt oud-katholiek oeder Cecilia Mary, een r.k. heeft verklaard dat ze uit de Kerk is getreden en oud- itfiek is geworden, omdat de au- eiten van de R.-K. Kerk haar i willen weerhouden een asiel zwerfdieren te leiden, kloosterzuster had van de ker ke autoriteiten opdracht ge- ;n zich meer met de noden van aens bezig te houden dan met dierenasiel in de Canadese Victoria. Zij hoopt nu haar voor ongeveer f 200.000 te ver- n en elders een nieuw asiel te men. In haar beroep op de Paus zij gesteld, dat dieren ook een hebben. onder haar staande zusters, die n het asiel werken, zullen haar n, heeft zij verklaard. Kerk in Indonesië groeit snel vergelijking met de bevolkings- -as van Indonesië neemt het tal christenen in dit land op het iblik tweemaal zo sterk toe. Tien tent van de bevolking van Indo- is thans christen, it is op de gereformeerde synode limiteren meegedeeld door drs. A. ker, docent aan de Theologische eschool in Djokjakarta. Drs. ker sprak de synode toe als af- lardigde van de Javaanse kerken Midden-Java. Deze kerkgemeen- p, die is voortgekomen uit de ïformeerde zending, heeft op het ablik 270 scholen met rond tien- send leerlingen. Daarvan komt 85 sent uit niet-christelijke gezin- is een groot tekort aan predi- en en godsdienstleraren. Men op geen stukken na aan alle vragen om protestants-christe- godsdienstleraren voor de scho- voldoen. De kerk heeft wel plan- i, maar de uitvoering wordt dew ffeiaaciëls z^ge& De 220 miljoen inwoners van de Sowjet-Unie hebben, zoals in het kort gemeld, kennis kunnen nemen van een aantal economische voorstellen, die waarschijnlijk de belangrijkste zijn sinds Lenin het communisme bijna 48 jaar geleden aan de macht bracht. zo in moeilijkheden geweest als nu by schema dertien het geval is. Tal rijke deskundigen en niet weinig waarnemers staan voor de vraag: „Is dit nu het begin van een dialoog, die de kerk met de moderne wereld be ginnen wil? Prof. dr. L. J. Van Holk, waarne mer bij het concilie namens de In ternationale bond voor vrijzinnig christendom, zei: „Dit voorstel is geen begin van een dialoog, het is een zeer modern geformuleerde stellingneming van de R.K. Kerk. De niet-r.katholieken zullen er hoogstens met respect kennis van nemen en dan verder de bladzijde omslaan. Het stuk gaat bij de akten en wordt verder vergeten". Een overzicht van de rava ge na de ontsporing van vier goederenwagons bij het station Eist. Drie van de wagons kantel den. één bleef er naast de rails staan. Het ongeluk is vermoede lijk ontstaan door een foutieve wisselbediening Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Bezwaren tegen vestiging van industrie in 't Heen ruinbouwgronden worden aan bestemming onttrokken Het ambitieuze programma van premier Kosigin om nieuw leven in de Russische economie te blazen, zal van invloed zyn op de werkgelegen heid, de lonen, de goederen die de Russen kopen, de prüzen die zy zul len betalen en de waarde van hun roebel. De kern van het programma is, zoals gisteren gemeld: minder voor schriften van bovenaf voor de ge centraliseerde economie en meer vrijheid vcor de bedrijfsleiders. Het betekent een aanzienlijke uitbrei ding van het meer-kapitalistische systeem waarmee in het afgelopen jaar voorzichtige proeven zijn ge nomen. Het systeem beoogt een eind te maken aan de miljarden roebels die gestoken zyn in goederen die niet verkocht kunnen worden. Aan de in grijpende wijzigingen is een aantal netelige problemen verbonden. Ko sigin heeft bijv. gezegd, dat 't aantal arbeiders dat tewerkgesteld moet worden niet meer van bovenaf aan de bedrijfsleiders wordt opgelegd. Dit zou kunnen betekenen dat zij, om tot grotere winsten te komen over tollig personeel kunnen ontslaan, hetgeen tot werkloosheid zou kun nen leiden en dat in een land dat officieel een dergelijk probleem niet Achtergrond Een van de achtergronden van de ze gehele ontwikkeling is, zo zeggen kenners van de Russische samenle ving de relatieve welvaart in de Sow jet-Unie Juist in dat betrekkelijke schuilt het probleem. Het Rusland van nu is beter ge voed en beter gekleed dan voorheen - de vrouwen wel beter dan de mannen en het huisvestingspro bleem is niet zo nijpend meer. Waarmee dan*de vraag naar wat mee luxe is geschapen en de drang naar wat meer economische vrijheid. Het plan van Kosigin tracht aan beide wensten tegenmoet te komen. De Russische industrie zal meer con sumptiegoederen moeten produceren. Dat zal overigens niet zo gemak kelijk zijn, want het assortiment con sumptiegoederen waaraan de Sowjet- Unie behoefte heeft, is buitenge- groot. Op de chemische ten toonstelling. die gisteren in Moskou haar poorten sloot, bestond dan ook de zyde van de Russische des kundigen en inkoopfunctionarissen veel belangstelling voor alles in de sfeer van de consumptie artikelen lag. Dat gold ook voor wat Ierland op deze tentoon stelling liet zien. Vele vertegenwoor- irs van Nederlandse bedrijven en terug met de hoop dat uit de gelegde contacten straks concre te resultaten zullen komen. Zaken doen met Rusland is overigens niet eenvoudig omdat de Russen niet m in de (harde) buitenlandse va luta zitten. NED. HERV. KERK e Waardenburg-Neerijnen Voorthulzen J' gen. Aangenomen Everdin- Twlsk A. J. te Amsterdam, die bedankte oor Gemert naar St.-Annaland toez J. M. de Raad te Jaarsveld. Be an kt voor Voorschoten (2e pred.pl. - ijz. werkz.) T. Kruyne, vlootpred. te GEREF. KERKEN Beroepen te Veendam S. v. d. Veen e Zwljndreoht. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Enschede-N. (vac. wijlen H. Vogefl) J. Verkade te Groningen-N. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardlngen G. J. Buijs te Murmerwoude. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Vlisslngen A. Hofman te Zeist en G. Schlpaanboord te Apel- Paus naar Engeland en Polen Kardinaal Heenan, primaat van Engeland, heeft verklaard, dat hij het waarschijnlijk acht dat Paus Pauilus VI een uitnodiging zal aan vaarden om in 1967 naar Engeland te komen. De kardinaal verklaarde tegenover journalisten dat aan de Paus zal worden gevraagd de inwij ding van de kathedraal in Liverpool bij te wonen. Van welingelichte Poolse zijde wordt vernomen dat geheime onder handelingen tussen het Vaticaan en Polen gevoerd worden over een be zoek van Paus Paulus. Zegslieden Er zyn de afgelopen dagen hon- derdduizenden Russen door het Ne derlandse paviljoen gekomen. Alle standhouders hebben de ervaring I hoe een of andere meneer of me vrouw een paar algemene vragen stelde, een foldertje in ontvangst nam, verder liep en een paar da gen later terugkwam, zich dan ont poppend als deskundige en weer la ter terugkerend met een ambtenaar die onderhandelingsbevoegdheid had. Soms kwam er een directe transac tie uit, dikwijls een toezegging dat men op de zaak zou terugkomen. Kenners geloven dat men inderdaad in vele gevallen op de zaak zal te rugkomen. Er is nu eenmaal een grote vraag en Nederland verleent dikwijls aantrekkelijke kredietvoor- waarden. Men kan zich* afvragen of dat laatste nu wel zo nodig is, kopen in het Westen is voor Rusland nu eenmaal onvermijdelijk. Op het ogenblik be'oopt de Nederlandse in voer in de Sowjet-Unie ongeveer het dubbele van de Nederlandse uitvoer naar de Sowjet-Unie. Schade door afvalstoffen "O u. Expositie Rijtuigmuseum een jaar verlengd Met instemming van de Oosten rijkse regering heeft de directie van het Rijtuigmuseum de „Wagenburg" in Wenen het nationaal rijtuigmu seum „Nienoord" in Leek toestem ming verleend de expositie van de Oostenrijkse keizerlijke koetsen met een jaar te verlengen. De gala-coupé van Keizerin Elisabeth en de calèche van Keizer Frans Joseph zijn bij zondere trekpleisters gebleken voor het Nationaal rytuigmuseum, dat in het afgelopen seizoen (dat per 1 ok tober eindigt) 50.000 bezoekers heeft gehad. Volgend jaar april wordt de ten- terwyl zich nog een groot aantal toonstelling weer voor het publiek j nieuwe bedryven voor vestiging heeft opengesteld. aangemeld. Om aan deze vraag te In de vergadering van de ge meenteraad van Katwijk, die morgenavond om half acht zal worden gehouden, komt onder meer aan de orde de vaststelling van een uitbreidingsplan in on derdelen voor 't gebied 't Heen. Het betreft hier het deel van de gemeente in het oosten begrensd door de Noordwijkervaart, in het zuiden door het Rijnlands uitwa teringskanaal. in het westen door de provinciale weg nr. 1 en in het noorden door het grondge bied van de gemeente Noord- wijk. In dit gebied zal worden in de grote behoefte aan industrie terrein, die in Katwyk bestaat. Alle voor industrievestiging geschikte gronden zijn vry wel volledig bezet, kunnen voldoen komt uitsluitend het gebied 't Heen in aanmerking. Er zijn in het plan twee ontslui tingswegen geprojecteerd. Een daar van loopt in de richting west-oost en zal via een ongelijkvloerse kruising met de provinciale weg in het ver lengde komen te liggen van de Hoorneslaan. Deze weg eindigt in het oostelijk deel van het uitbrei dingsplan met een loswal aan de Noordwijkervaart. Rekening is ge houden met de mogelijkheid om deze weg in de toekomst doog te voeren over deze vaart en dus op het gebied van de gemeente Rijnsburg. De twee de hoofdontsluitingsweg loopt in noord-zuidrichting evenwijdig aan de provinciale weg. Mocht daaraan te zijner tijd behoefte bestaan, dan kan deze weg via een brug kunnen worden verbonden met de dorpskern van Katwijk aan den Ryn. Sportcomplex Uitstel van de beslissende stap Terwyl de Franse regering, naar het lykt, een zekere onverschillig heid poogt voor te wenden, volgt zy werkeiykheld met intense belang- Kardinaal Bea over godsmoord „Op basis van een studie tot in details van de teksten van bet Nieu- Testament kan men niet spreken r de schuld van het joodse volk i de misdaat godsmoord. Men kan evenmin zelfs de toenmalige leiders van deze midaad betichten, omdat het aan twyfel onderhevig is of zy voldoende inzicht hadden in de god- deiyke en menselyke aard van Jezus". Dit heeft kardinaal Bea, de Duit- jezuiet die aan het hoofd staat ïn het secretariaat voor christelij ke eenheid van het Vaticaan, gister avond verklaard. Hij sprak op een conferentie van enkele honderden prelaten onder auspiciën van de Braziliaanse bisschoppen in Rome. De kardinaal sprak zich niet uit over de inhoud van het concilie schema over de betrekkingen van r.-katholicisme met niet-chris- telijke godsdiensten. Hierin staat dat de Joden nooit moeten worden beschouwd als schuldig aan gods moord en evenmin als verworpenen of door God vervloekten. De tekst kan echter nog worden geamendeerd. zeiden, dat de Paus slechts de reis zou maken indien hij door de rege ring in Warschau daartoe uitgeno digd wordt. Indien de huidige ver betering in de betrekkingen tussen kerk en staat voortduurt, dan wordt deze uitnodiging mogelijk geacht. pogingen, die Bel- Buitenlandse Za ken Paul-Henri Spaak sedert enkele dagen onderneemt om het Europese gesprek weer op gang te brengen. Spaak heeft in een twee-gesprek met de Franse oud-minister Maurice Schumann (die officieel nog steeds tot de M.R.P. behoort, doch in wer- kelykheid een van De Gaulle's yverigste supporters is) in Brussel verklaard dat het wensclyk zou zyn indien de zes regeringen de hoofden weer byeen zouden steken. De Euro pese Commissie zou buiten dat ge sprek moeten biyven en Spaak er kende met enige melancholie, dat de supranationale idealen die in 1947 ook door hem werden gehuldigd, mis schien toch wel wat te hoog gegre- Zonder dat de Belgische minister generaal De Gaulle nu de hoofden van de heren Hallstein en Mansholt op een gouden schaal presenteert, heeft hy toch wel duidelijk laten merken dat hij bereid is de Europese Commissie „voorlopig-definitief" in de ijskast op te bergen. Het ver drag van Rome wilde de diploma tieke bruggebouwer van Brussel weliswaar volgens de letter onge schonden laten, maar gelijktijdig op perde hy, dat het misschien raad zaam zou zyn interpretaties toe te laten, waardoor de nationale rege ringen onder bepaalde omstandighe den hun fundamentele belangen toch zouden kunnen veiligstellen. In ronde woorden houdt die omzichtige formulering dus in, dat het met de invoering van een systeem van meer derheidsstemming, dat vanaf 1 ja nuari as. het vetorecht op zal moe ten heffen, dus zo'n vaart nog niet behoeft te lopen. Wat Spaak, in voorzich ige be woordingen, nu niettemin openiyk heeft uitgesproken werd in verschil lende hoofdsteden van „klein-Euro- pa" en niet slechts in Parys al sinds geruime tyd gedacht en zelfs ge fluisterd. Het is algemeen bekend dat ook kanselier Erhard geenszins geestdriftig is voor het denkbeeld het volgend jaar een beslissende stap naar de supranationaliteit te doen. In Parys meent men te weten dat Spaak zowel uit Bonn als uit Rome al instemming met deze nieuwe ideeën heeft ontvangen. Parijs zal zich wel wachten om zyn adhesie officieel of zelfs officieus eveneens te betuigen. Generaal De Gaulle ziet veel liever dat de andere vyf landen hem by voorkeur met enige onderdanigheid verzoeken opnieuw plaats te willen nemen aan de tafel, die Frankrijk eind juni met zoveel spektakel ver liet. Voor de buitenwereld en voor al voor het eigen Franse volk kan de generaal dan opnieuw de dankbare rol spelen van de man. die weer eens te vroeg geiyk heeft gehad en wiens inzichten nu door alle overige par tyen ook openiyk worden gedeeld. En die voldoening zal dan nog wat groter zyn aangezien minister Spaak altyd als een der voorvechters van de Europese integratie heeft gepo seerd. De papieren van de Belgische staatsman zyn in Parys sinds enkele dagen dan ook weer veel hoger ge stegen en minister Luns zal veel moeite hebben tegen deze stroom op te biyven roeien. In de campagne voor de Franse presidentsverkiezin gen van 5 december heeft Spaak De Gaulle of zyn „dauphin" een kost bare propagandatroef in handen ge speeld. Want voor de chantage, die generaal De Gaulle binnen de ge meenschap op zyn bondgenoten pleegde, heeft Spaak nu een nieuwe beloning in het vooruitzicht gesteld. met het oostelyk daarvan geprojec- I (eerde rioolwaterzuiveringsbedrijf zal worden omzoomd met een groen- strook. Voor het overige is de inde ling van het industrieterrein zoveel mogelyk afgestemd op de naar vo ren gekomen behoeften. Scheepswerven, houthandel en chemische industrie zullen langs de zuid- en oostrand aansluiting op het water vinden. Autobedrijven, groot- handelsbedryven en dergelyke, die een prominente ligging wensen en daarvan de consequenties, zoals o.m. voor de architectonische verzorging van gebouwen en terreinen, kunnen aanvaarden zullen langs de provin ciale weg worden gegroepeerd, met een flinke groenstrook langs deze weg. By aftrek van sportpark, rioolwaterzuiveringsinstallatie en we gen zal ongeveer 25,6 ha industrie terrein beschikbaar komen. De bezwaarschriften, welke tegen het plan zyn ingediend, zyn vrijwel hoofdzakeiyk afkomstig uit Ryns- burg, namelyk van burgemeester en wethouders van die gemeente, de Stichting Tuindersbelangen Ryns- burg, de Veilingvereniging Flora, de Vereniging „Veiling Tuinbouwpro- dukten Rynsburg" en een zevenen- dertigtal tuinders. De bezwaren rich ten zich tegen het onttrekken van de in het gebied 't Heen gelegen tuinbouwgronden, die voor een groot deel door inwoners van Rijnsburg worden beteeld, aan hun bestemming. Voorts wordt gevreesd, dat het nieuwe industriegebied, dat zich zal uitstrekken tot de gemeentegrens van Rynsburg, schade zal opleveren voor de aangrenzende Rynsburgse tuin bouwgronden als gevolg van de door de industrieën te produceren afval stoffen in de vorm van gassen, rook, roet e.d. Ook de te verwachten wa terverontreiniging zal nadelige ge volgen kunnen uitoefenen. Verder heeft in het byzonder het gemeentebestuur van Rynsburg be zwaar tegen de in het plan opgeno men mogeiykheid om de west-oost verbinding t.z.t. over Rynsburgs grondgebied door te trekken. Hier door zou een ongewenste toeneming van de verkeersintensiteit in Ryns burg kunnen ontstaan. Overigens dient de aan- en afvoer van grond stoffen c.q. gerede produkten ook niet over Rynsburgs grondgebied plaats te vinden. Weerlegging bezwaren Uitvoerig worden in het pre-advies de Rynsburgse bezwaren weerlegd. De aandacht wordt daarby o.m. ge vestigd op de absolute noodzaak om het beschikbare areaal voor indus trievestiging uit te breiden. Aan het onttrekken van tuingronden aan hun bestemming valt niet te ontkomen. Tegen het optreden van vervuiling van lucht, bodem en water en an dere hinder kan het gemeentebestuur waken door toepassing van de hin derwet Inrichtingen, waarvan vaststaat dat zy zodanig gevaar, zodanige schade aan eigendommen, aan be dryven, of aan de gezondheid, dan wel hinder van ernstige aard zullen veroorzaken zullen zeker worden ge weerd, indien daaraan niet door het stellen van voorwaarden is tegemoet te komen. De doortrekking van de west-oost verbinding over Rynsburgs gebied moet juist voor de gemeente als een voordeel worden beschouwd. Door het creëren van een tweede doorgaande verbindingsweg mag juist worden verwacht, dat het bestaande tracé Herenweg-Sandtlaan zal worden ont last. De bestemming van het gebied 't Heen tot industrieterrein sluit voorts volkomen aan aan het door de provincie in gereedheid gebrachte ontwerp-streekplan „Rynstreek- West". Voorts is er een bezwaarschrift ontvangen van dijkgraaf en hoog heemraden van Rynland, omdat in het plan andere bestemmingen zyn gegeven aan gronden, die voor wa terstaatkundige doeleinden behoren te worden gereserveerd. Het betreft hier gronden van de provincie, die benodigd zyn voor de toekomstige reconstructie van de provinciale weg nr. 1. Hoewel by een eventuele her ziening van deze bestemming geen gemeentelyke belangen zyn betrok ken, mag worden verwacht, dat hier tegen van de zyde der provincie be zwaren zullen bestaan. Resumerende stellen B. en W. de raad voor de bezwaarschriften hetzy ongegrond, hetzy niet ontvankelyk te verklaren en het uitbreidingsplan overeenkomstig het ontwerp vast te stellen. Grote aanvoeren van rondvis heb ben er in de maand augustus voor gezorgd, dat de visaanvoer in IJmui- den belangrRk is gestegen boven die van augustus 1964. In de afgelopen maand bereikte de aanvoer een totaal 9.993.165 kg tegen 9.343.325 kg in augustus 1964, een stUging dus met 649.840 kg. De opbrengst steeg van f. 4.213.851,— in augustus 1964 naar f. 5.420.403,in de verslagmaand, een toename met f. 1.206.552,waar toe echter naast de rondvis ook haring, schol en tong een steentje bydroegen. De aanvoer van verse haring liep met rond 300.000 kg terug tot 3.507.118 kp. maar desondanks steeg de opbrengst met ruim f. 230.000, naar f. 1.242.476,—. De aanvoer van makreel daalde van 893.273 tot 720.518 kg, maar de opbrengst steeg van f. 255.781,— tot f. 290.632.—. Kool vis vormde in de rondvissec- tor de enige uitzondering. De aan voer hiervan daalde van 180.850 tot 140,243 kg, maar toch was de op brengst van f. 58.784,nog f. 5.000. dan vorig Jaar augustus. Schel- in i tot 2.035.700 kg, in opbrengst een be van f. 393.128,— tot f. 558.988,—. Het sterkst was de toename by de kabeljauw, van 586.420 tot een ge wicht van 1.425.327 kg en van f. 371.003,— tot f. 767.044,—. Maar ook de wyting mocht er zyn met 594.997 kg en t. 166.373,— tegen 320.877 kg en f. 77. 668,in augustus 1964. Een ruimere uitoefening van de verre visserij wordt gedemonstreerd door de roodbaarscyfersDe aan voer steeg van 48.610 tot 214.392 kg. de opbrengst van f. 19.345,tot f. 101.395,Hieruit biykt tevens dat de gemiddelde prijs voor roodbaars iets opliep. De aanvoer van schol viel belang- ryk terug en wel van 1.136.283 kg tot 783.519 kg. maar toch steeg de op brengst van f. 651.509,— tot een be drag van f. 726.417,De gemiddelde prijs voor tong daalde, zoals biykt uit een styging van de aanvoer van 164.326 tot 250.986 kg en van de op- brengts van f. 962.892,— tot een be drag van f. 1.133.204,— Als gevolg van de resultaten in augustus heeft heht staatsvissersbe - drijf een nog grotere voorsprong ge nomen op 1964. Gedurende de eerste acht maanden van 1965 bereikte de aanvoer het totaal van 65.852.858 kg tegen 56.456.383 kg ln het overeen komstige tydvak van 1964. Er is dus een voorsprong van 9.396 475 kg. Tegenover een opbrengst van f. 38.170.236,in de eerste acht maanden van 1964 staat nu een op brengst van f. 41.564.351,—, zodat er een financiële voorsprong is van f. 3.394.115,—.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11