J. Clara Bow overleden NKV voorspelt somber najaar Vrouw beet agent D, Pereboom I jaar bij NCRV Van Harte bezorgde studenten 720 kamers en gisteren WASMACHINE VOOR BABY'S Zuid-Vietnam zal in toekomst terroristen blijven executeren Op Philippijns eiland Uitbarsting vulkaan driehonderd doden? L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. legendarische vroutv van stomme film De legendarische "it girl'' van stomme film, de ontembare xlharige vrouw is in Holly- Lood overleden. Clara Bow, 60 Jaar, de „vampier" uit tientallen films uit de jaren dertig zou |>verleden zijn aan een hart in fare. LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 DERDE BLAD Belangstelling voor koninklijk bezoek is enorm Miss Bow had sinds haar scheiding de cowboy-acteur Rex Bell, meer i tien jaar geleden, zo goed als in Lfzondering in Los Angeles gewoond. Jij werd door haar zoon beschreven s iemand die leed aan ongeneeslijke lapeloosheid. Zij schilderde voort arend, maar ging zelden uit. Voor de generatie van bioscoop- in de jaren dertig was |jlara Bow het symbool van de ge- Tiancipeerde vrouw en van „it", het <1. Tijdens haar carrière jeidde zij een woelig leven. In 1930 zij betrokken bij een gokschan.- t wijlen cowboy-wijsgeer- fomiek Will Rogers. Bij een kaart- >el had zij zich niet gerealiseerd lat de fishes van 50 cents 100 dollar •rtegenwoordigden. Zij tekende i blanco cheques voor haar verlie- r trok die later in, toen zij boorde wat de inzetten waren ge- Na haar loopbaan, waarin Clara films maakte als „Dangerous „Rough house Rosie", „Get your man", „Raid hair". „Her wed- night" trouwde zij in 1931 met Bell. Zij maakte voor hem propa ganda, toen hij een vergeefse cam pagne voerde om gouverneur van Nevada te worden. Over de term „it" zei Clara Bow ens: „Je kunt het niet meten, een icisje heeft het, of ze heeft het iet". WILLEMSTAD, maandag De belangstelling voor het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Curagao is enorm. Mensen, die het koninklijk bezoek van tien jaar geleden herinneren, menen dat nog nooit zoveel belangstellenden op de been waren. Een andere blijk van genegenheid is. dat de mensen onophoudelijk de trappen van het gouvernementshuis bestegen om bloemen af te geven. Dit ging in zulke hoeveelheden, dat men in allerijl een seintje moest ge ven aan de leiding van het Piscade- rabaai-hotel, om tafels te laten aan slepen voor extra ruimte. „Anders hadden wij de bloemen op straat moeten leggen", was het commen taar. Vandaag brengen Curagaose school kinderen een zanghulde aan het koninklijk paar. Er wordt o.m. een bezoek gebracht aan de complexen van Shell en de Curagaose haven. Prins Bernhard legt vandaag de eer ste steen voor het Hilton hotel. 11 THEO STOKKINK de nieuwe presentator van het K RO-telerisieprogramma Waauw. „EEN MOEILIJK DING" RADIOPROGRAMMA WEER EEN SUCCES (Van onze Amsterdamse i het zou wel goed besteed worden, correspondent). Groot was zijn verbazing dat dit keer I zyn gulle gift niet werd geaccepteerd. Alweer is VARA's radioprogramma Van Harte een succes geworden. Gis- Henk van Stipriaan was na afloop teravond ontfutselde presentator van de uitzending bijzonder tevreden. Henk van Stipriaan de luisteraars „Als is dit getal slechts een klein geen geld voor een of ander goed percentage, het is toch wat, sommi- doel, maar zette zich i denten, die overal kampen hebben met tekort aan kamers. i bovendien land te is de aandacht weer eens op dit pro- ontstellend bleem gevestigd. Ik denk dat de post trouwens nog wel meer aanbiedingen De heer D. Pereboom is gistermid- |dag in Utrecht ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstjubileum bij de Nederlandse Christelijke Radio- Vereniging hartelijk gehuldigd. In 1925 (de NCRV bestond toen nog maar enkele maanden) werd hij als tweede secretaris belast met de organisatie en de propaganda. Hij ontplooide in de loop der jaren tal rijke activiteiten. De voorzitter van de christelijke omroepvereniging, mr. A. B. Roosjen. aankondigen, zei dat hetgeen de heer Pereboom I voor de NCRV heeft gedaan, nau- J welijks genoeg kan worden gewaar- eb deerd. Zijn toewijding en vinding rijkheid waren vaak verrassend, aldus mr. Roosjen, die memoreerde dat het ledental van de NCRV sinds 1925 voortdurend een stijgende lijn heeft vertoond („ook in de laatste jaren waarin de omroeporganisaties de wind tegen hebben gehad") en thans het recordaantal van 460.000 is gepasseerd. De studenten hebben op het ogen- ™»r tamers komt brengen Ik hoop blik 13.900 kamers nodig, een schrik- j "venpns dat niemand achteraf spUt wekkend aantal, dat er gewoon niet taijgt van zpn gul gebaar is: de moderne woningbouw (Van onze Haagse correspondent). „Ik vind een vrouw een moeilijk ding", vertrouwde een hoofdagent van politie de Haagse politierech ter toe. Het moeilijke ding in kwestie, een 40-jarige telefoniste, stond voor het verdachtenhekje om zich te verantwoorden voor verzet tegen en belediging van de hoofdagent op 20 januari. De hoofdagent had haar bekeurd om dat zij haar auto geparkeerd had op een verboden plaats. De telefo niste ivas in woede ontstoken om dat de agent zei dat haar auto daar al een kwartier stond, ter wijl het volgens haar maar vijf minuten was. „Vuile leugenaar!" had de vrouw volgens de agent gezegd, toen stoof zij vol gas iveg. De agent wierp de bon nog net door het open raampje in haar auto. Een paar seconden later ivas de vrouw terug. Woedend wierp zij de agent het gele bonnetje voor de voeten, en er volgde weer een scheldkanonnade. „Nu is het ge noeg, gaat u maar mee naar het bureau", zei de getergde wetsdie- naar. De vrouw holde weg, terug naar haar auto. De agent snelde achter haar aan. Toen zij in haar wagen wilde stappen pakte hij haar bij de schouders. Zij liet zich Ir Manfred de Graaf en Paula Petri in een scène uit de een akter ..Hallo, is daar iemand?'' van William Saroyan. die van avond door de VPRO op Ne derland 2 wordt uitgezonden. krap, grotere huizen zijn meestal ol onderverhuurd De Van Harte-mensen vreesden dan ook niet verder te zullen komen dan 200 aanbiedingen over alle stu dentensteden verspreid. Bij het slui ten van het programma om half acht kon men echter een getal van 616 het eind van tl* Amsterdam, Rotterdam. Utrecht en Nijmegen hebben hierbij het leeuwe aandeel voor hun rekening genomen. Den Haag deed mee voor Delft en men bereikte daar toch nog de 88. Uit Nijmegen kwamen twee geweldige aanbiedingen: eenmaal een huis met 9 kamers, eenmaal een schip waarin 35 studenten ondergebracht kunnen worden zakken en beet de agent in zijn vinger. De politieman schreeuwde het uit van pijn. „Moest u haar toen loslaten?" wilde de politierechter weten. „Ik ivas veel te blij toen ze mij los liet!", zei de agent, „het bloed liep langs m'n hand". De officier eiste wegens verzet en beledigingeen boete van hon derd gulden en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De politierechter maakte er honderd gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden van. ,£al ik hem gebeten hebben als een man daar niet eens tegen kan?", zei de vrouw buiten de rechtszaal tegen de verslaggevers. NEDERLAND 1 VARA: 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur NTS-journaal voor gehoorgestoorden 7.33 uur Eva's herinneringen, documentaire 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur Tel uit je winst quiz 9.20 uur Belphégor, tv-feuilleton (IV) 10.05 uur Liefdeslessen. amusementsprogramma 10.35 uur NTS-journaal 10.40 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VPRO: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.31 uur Concert voor jonge mensen 8.50 uur The untouchables, tv-film 9.40 uur Hallo, is daar iemand, eenakter 10.10 uur Kerkelijk programma 10.35 uur Sluiting. LIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 11.25 u HILVERSUM Een wasmachine voor baby's trekt de aandacht op de tentoonstelling van toegepaste wetenschap die jaarlijks in Turijn wordt gehou den. Geen geld Een automobilist, onderweg luiste rend met een half oor, stapte de L e i d s e universiteit binnen en de poneerde bij Kees Buurman vijf gul den. Hij wist, zei hij, wel niet waar voor er nu weer gebedeld werd, maar Het Nederlands Katholiek Vakver- i College bond voorspelt in zijn orgaan „Ruim ten Zicht" een somber najaar. Opvoering tot door verhoging van de indirecte be- i beperken. Iastingen van de prijs van textiel en I schoeisel, maar ook van eenvoudige genotsmiddelen, waarvan door de I regering lakoniek wordt gezegd, dat zij niet, volstrekt noodzakelijk zijn betekent volgens het N.K.V., dat juist de kleine man moet betalen voor wat totdusverre uit de hogere inkomens werd betaald. „Ruim Zicht" noemt de verschui ving in het belastingsysteem een dui-1 delijke prijsopdrijving door de over heid, tenvijl de prijsontwikkeling zich reeds in opwaartse richting beweegt en terwijl de grootste middenstand - organisatie in Nederland heeft ver klaard geen medewerking meer aan het prijsbeleid te willen geven. De machine wordt op de markt ge bracht door een Italiaanse fabri kant van huishoudelijke apparaten en lijkt op een bordenwasmachine of een wasmachine voor kleren. Hij is volautomatisch en wast een baby van top tot teen in vyf mi nuten. De baby wordt besproeid doof straal tjes warm water, besprenkeld met precies de goede hoeveelheid zeep. en tenslotte afgespoeld. De fabrikant zal zich niet tot baby's beperken, maar overweegt ook wasmachines voor volwassenen in de handel te brengen. De wasmachines hebben een groot Rijksbemiddelaars zich! voordeel: ze wassen je rug. van zijn bevoegdheden j Maar een ding kunnen ze niet: af- bijzondere gevallen dient te drogen, daarvoor zijn nog doodge- handdoeken nodig. De serie over de eerste we reldoorlog is ten einde. Een te goeder naam en faam bekend staand televisiecriticus heeft, bij de aanvang van deze serie die begon toen „de bezetting" net was afgelopen, de verzuchting geslaakt dat ons binnenkort ook de Tachtigjarige oorlog nog te wachten zou staan, en inder daad, de K.R.O. heeft besloten deze vaderlandse oorlog in beeld te brengen, eveneens in serie. Het verschil zal wel zijn, dat er minder kanongebulder en meer oude prenten te zien zullen zijn. En overigens hoop ik er het beste van. oorlogen zyn nu een maal spectaculaire tijdvakken in de geschiedenis. De serie over de eerste wereldoorlog blonk uit loor een onthutsend ruime keuze aan journaalfilms, terwijl ook opviel dat de oorlogsfilmer in 1914—1918 evenzeer in de voor ste linie streed als zijn nakome lingen in 1939—1945. Wie de ietwat snorkende overwinnings leuzen aan het slot hoorde, waarbij woorden als vrijheid, de mocratie en onafhankelijkheid de pan uitvlogen, en tegelijker tijd de beelden zag van de ver pauperde soldaten aan het front, zal hebben ingezien dat deze Engelse serie van het B.B.C.- programma „To Night" een daadwerkelijke bijdrage was aan de vredesgedachte, ook al werd er dan zonder ophouden in ge schoten. De hoofdfilm („Een zomer slechts heeft zij gedanst") van Arne Mattson, dateert uit 1951 en verwekte indertijd enige op schudding doordat hoofdrolspe lers Ulla Jacobson en Folke Sundquist, korte tijd naakt, zij het zeer decent op het doek te zien waren. Die schok zal, veertien jaar na dato, niet zo hard meer zijn aangekomen voor de Nederlandse televisie kijkers. temeer niet omdat zij al eerder Scandinavische films met een soortgelijk thema op het scherm hebben gezien. Mattsons film bleek bij het herzien toch wel sterk door de tijd geleden te hebben. Uit film historisch oogpunt was het dus een prettig weerzien, maar uit filmkunstig oogpunt nauwelijks. Ulla Jacobson speelde in deze film haar eerste rol. Later zou zij o.a. nog optreden in Berg mans film „glimlach van een zomernacht" en in de recente film van Mai Zetterling „Lief desparen". Voor de hoofdfilm begon mochten we op Nederland 1 nog even de werkelijkheid zien van de schijn. „Filmregie per fluit" bleek een eerbiedige ode aan regisseur Richard Brooks, die in Cambodja bezig was „Lord Jim" te filmen. Wie het nog niet wist kon nu voor eens en voor altijd te weten komen hoe de illusie-industrie van de film te werk gaat. Op Nederland 2 kregen we een Duitse produktie over Soe- karno te zien. Er kwam weinig nieuws uit. Het portret dat van Soekarno. zijn omgeving en zijn schepping Indonesië getoond werd. was in grote lijnen echter juist en had de verdienste dat we iets meer te zien kregen van de ongedwongen party's, die Soekarno geregeld onder de po litici en diplomaten aanricht. De manier waarop de Russische ambassadeur, die samen met mevr. Soebandrio een Russisch duet moest zingen, steeds schichtig om zich heen keek. herinnerde onweerstaanbaar aan de dans, die Chroesjtsjow vol gens zijn eigen onthullingen een keer voor Stalins plezier moest dansen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii Vrije opstelling Dit alles, gevoegd bij het streven van de regering de huren te verho gen, duidt aldus „Ruim Zicht" op de noodzaak van een meer vrije opstelling van de vakbeweging tegen over het gehele sociaal economische gebeuren. Het blad herinnert er ver der aan, dat de vakbeweging reeds in mei het systeem voor de nieuwe loonpolitiek op tafel heeft gelegd en dat de besprekingen in de S.E.R. maar langzaam vorderen. Daaraan voorafgaand heeft men in de Stich ting van de Arbeid een aantal vol gens het I.K.V. vrijwel vruchteloze gesprekken met de werkgevers ge voerd. De S.E.R.-commissie. die zich nu over een nieuw loonpolitiek sys teem buigt is voor wat de represen tatie van de werkgevers betreft vol gens het, N.K.V. voor het merendeel samengesteld uit niet-loondeskundi- gen. Dit vertraagt naar het oordeel van het vakverbond de vorderingen van het loongesprek, terwijl ook de noodzakelijke wetsw ij zingen, die moe ten worden aangebracht het onmoge lijk maken, dat dit jaar reeds over een nieuw loonpolitiek systeem kan worden onderhandeld. De vakbewe ging wenst niet de dupe te worden van deze gang van zaken en accep teert in geen geval, dat het oude j loonsysteem vanwege de tijdnood wordt gecontinueerd. DINSDAG 28 SEPTEMBER Hilversum I. 402 in KRO: 18.00 Licht orkest. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid: Bij de tijd. Een 14-daagse radio-uitgave B Ov ergang Het daarom dat men de Stichting van de Arbeid in Spoedvergadering bijeen heeft geroepen teneinde te komen tot een overgangsfase naar het nieuwe loonpolitiek systeem. De vakbeweging stelt daarbij als uit gangspunt dat de verantwoordelijk heid voor de loonvorming ook in deze Het Amerikaanse Buitenlandse Zaken heeft gisteren de executie van twee gevangen Ameri kanen door de Vietcong een „wrede moord" genoemd. Het beschuldigde Noord-Vietnam van schending van de conventie van Genève van 1949. De twee Amerikanen een kapitein en een sergeant werden volgens de Noordvietnamese radio op 26 septem ber geëxecuteerd. „Er was geen rechtszitting, er werden zelfs geen beschuldigingen naar voren ge bracht", aldus de perschef van het ministerie. Hij vertelde dat de Amerikaanse regering het internationale Rode Kruis zal vragen te doen wat moge lijk is tegen deze schending van de conventie van 1949. Zuid-Vietnam zal het executeren van terroristen onverminderd voort zetten ongeacht het feit, dat de Viet cong daarvoor wraak neemt met te rechtstellingen van gevangen geno men Amerikanen. Dit is maandag verklaard door de premier van Zuid- Vietnam, generaal Ky. Hij zei. dat het merendeel van de terechtstellin gen in stilte zal gebeuren, doch dat men nu en dan. by wijze van af schrikwekkend voorbeeld, openbare executies zal uitvoeren. Het Noordvietnamese persbureau meldt, dat Noord-Vietnam gevangen genomen vliegers van de Amerikaan se luchtmacht als „op heterdaad be trapte misdadigers" zal laten be rechten. In een door het persbureau aange haalde verklaring van het Noord vietnamese Rode Kruis heet het, dat gevangengenomen Amerikaanse vlie gers die deelgenomen hebben aan operaties boven Noord-Vietnam. zul len terechtstaan volgens de Noord vietnamese wet. De laatste tijd, aldus de verkla ring, worden gevangengenomen Ame rikaanse vliegers van de buitenwe- ïeld geisoleerd. maar krijgen wel een humane behandeling, waaronder Vietnamese Rode Kruis worden de V. S. beschuldigd van „barbaarse misdaden" en ,het met voeten tre den van de Geneefse conventies voor de bescherming van oorlogsslachtof fers". Verklaard wordt, dat Ameri kaanse vliegtuigen sanatoriums en ziekenhuizen die met het rode kruis gekenmerkt waren hebben verwoest. Thijsse, onbekommerd levensge en natuurbeschermer, door Kees nana 19.00 Nws., 19.10 Actualiteiten .19.30 Metropole orkest. 20.00 Holland Festl- al 1965: Praags Philharmonlsch Koor. Rotterdams Philharmonlsch orkest 21.45 Klassieke Boekbespr., 22.30 Nws.. 18.00 Nws.. 18.15 Ac. gronuz., 23.55- AVRO: 19.30 Gamelan. 20 00 Nws.. 20.05 Leg osdrecht, gev. program - 1.40 Kunstrubriek. 22.00 Dans- zangsol 22.30 Nws. 22.40 WOENSDAG 29 SEI Hilversum I, 204 nt NCRV: 7.00 Dagopening, 7.10 klass. pianomuziek, (gr,). 7.30 Nws en herhaling SOS-ber. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gronuz. 8.15 Gew. muz (gr.). 8.30 Nws. 8 40 Lichte gr.muz., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Waterstanden, 9.40 Voor de vrouw 10.10 Oude gew. muz. (gr.). 10.30 .00 Klass. orgelmuz i Twaalfuurtje, cabaretprogr. 12.00 I(vervolg), 12.27 Med. tuinbouw. 12.30 Nws. Ie kerkdienst. 13.00 Lichte gr muz. ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Last van reumatische pijnen, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Licht vocaal kwartet (opn) 14.00 Hlldebrandmi- Pleter Stastok Jr., 1 (herh. van maandag 20 sept. de Jeugd, 17.00 Hoorspel klavecimbel e ss. gronuz. de Jeugd, 16.00 17.15 Lichte gronuz., 17.50 sv oor lli klasseringsdag. Ilversum II. 198 m VARA 7.00 uws. ochtendgvm, en soc. strijdlied Lichte grnJ- - M pag., 7.30 Lichte 8.00 Nws., 8 10 Lichte gr.n Van alle markten Stereo: klass gr.n Schoolradio VARA: 10 00 Romantische erken. 11.00 Nws.. 11.02 Voor ïw. 11.40 Modern vierhandig el (opn.). 12.00 Stereo: T»ns>o- AIs gevolg van een uitbarsting van de vulkaan ..Taal" op het Philippijnse eiland Luzon zou den 300 personen zijn omgeko men. Zij bevonden zich aan boord van drie schepen waarmee zij voor de uitbarsting vluchtten. De schepen zouden zijn gekap seisd. De ongeveer 100 kilometer ten zui den van Manilla gelegen vulkaan was de laatste dagen plotseling gaan werken. Grote rookkolommen stegen uit de krater op. President Macapagal had reddingseenheden opgedragen de 28.000 bewoners van het eilandje waarop de vulkaan zich bevindt, te evacueren. De president is zelf naar de bedreigde plaats vertrokken. Bij de laatste uitbarsting van de „Taal" in 1911 kwamen 1400 om het leven. zangsollsten. 12.27 Med, t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland 12.35 Elektronisch orgelspel: muz. uit Am musicals. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nws., 13.15 Harmonie-orkest (opn 13.30 Lichte orkestmuz (gr.), 13.45 Hun wereld ging voorbij, lezing, 14.00 Koorzang. orkest orgel Omroeporkest: mod. Voor de De ..Manila Times" meldt dat de vulkaan vannacht om half drie plaatselijke tijd (maandagavond 18.30 uur) grote vuurbollen tot een hoogte van 3.000 meter de lucht in wierp. Een piloot van een passagiersvlieg tuig had om die tijd een luide explo sie gehoord en een lichtflits gezien. De lucht was daarna door rook en as verduisterd. I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. De „Taal" is een van de mooiste i 19-00 Nieuws ln het kort. 1901 berge15aarde HU Ugt middei1 tn - eilandmeer, dat door een andere KRO: 19 35 Van onze sportredacteur. 1 weeroverzlcht. vulkanische bergketen is gevormd. Volgens een plaatselijk gezegde is de „Taal" „een eiland in een meer op het eiland Luzon". Het eilandmeer. waarin de vulkaan ligt, bevindt zich 600 meter boven de zeespiegel. De „Taal" zelf is een kleine piek in het meer. De berg wordt jaarlijks door duizenden toe risten bezocht. bergbeklimmers. NTS: 20.00 Journaal en KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Piste: variété-programma21.25 De lange weg programma noloog, 22 35 Con c 11 ie J ournaa 1'NTS: 22.45-22.50 Journaal. dode hoek. film.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5