LEIDSCH iMyjg- DAGBLAD Vakbonden bevreesd voor aanslag op „loonruimte" VIER DODEN BIJ BOTSING Nederlands meisje (18) in Rome doodgestoken Sociale premie met 2 procent omhoog Z; TEGEN VROUW 6 JAAR GEËIST VLIEGDEKSCHIP NAAR ADEN Premier Kosigins rapport „Fabrieken gaan op wilistbasis werken" TWEEDUIZEND DODEN OP PHILIPPIJNEN Jongeman poogt kind te doden Koning Boudewijn lijdt aan jicht TON BIJ SPAARKAS VERDUISTERD LEVENSLUSTIGE HUISDIEREN alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 No. 31680 directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ïoofdredacteur; J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Veldkamp: Er zitten veranderingen in de lucht Dankdienst 3 oktober DALS de laatste jaren te doen gebruikelijk, schrijft de predi kant, die in de dankdienst in de Pieterskerk op 3 oktober voorgaat, de feestwijzer van de 3-October „woord ten geleide", maatregel, welke een aantal Ja- geleden op verzoek van het mi- predikanten der Ned. Gemeente is ingesteld en die strekking heeft nog eens in het de aandacht van de Leidse ;erij op deze dienst te vestigen, De door het ministerie van predi on ten voor dit jaar aangewezen, üenstdoende predikant is ds. A. J Lamping en deze stelt in zijn bege leidend schrijven van de Orde van Dienst de vraag wat eigenlijk de be- Joeling is van deze dienst. Hij koes- nl. geen enkel bezwaar tegen feestviering-met-een-gezochte- anleiding, maar er ontstaat z.i. een irobleem wanneer in het feestpro- iramma ook een kerkdienst wordt pgenomem Moet deze dienst, aldus Lamping, dienen om toch nog de feestviering op een hoger niveau te erdedigen? „En als deze gedaohten- ;ang er inderdaad achter zit", zo icludeert ds. Lamping, „moeten w§ dan niet terdege bezinnen op de iraag of het wel geoorloofd is op wijze een godsdienstoefening e gebruiken als de vlag, die de la- moet dekken." LDUS de vraag van ds. Lam- A ping, welke ongetwijfeld bij vele Leidenaars enige verbazing zal rekken. Immers, de zaak is niet zó lat in het feestprogramma ook een terkdienst is opgenomen. Neen, die tienst is er altijd geweest, d.w.z. sinds 374 behoudens een korte onderbre- öng gedurende de Franse overheer- ing. Hieruit vloeit ook voort dat deze lenst niet zo maar een verzin- ïl is van het bestuur der 3 October- 'ereeniging (opgericht in 1886!) naar is ingesteld en nu al bijna ge urende vier eeuwen telkenjare wordt leorganiseerd door de kerkeraad ie Leidse Hervormde Gemeente. Wèl het waar, dat het bestuur der 3- Vereeniging van harte in- ,t met de gedachte, welke aar dankdienst ten grondslag ligt er het bewijs levert door de dienst in zo groot mogelijke .woordiging bij te wor hierboven vermelde plaats lële programma gaarne ter be te stellen en- 3e tijdens de geen enkele feestelijkheid fe organiseren, welke de belangstel ling voor deze dienst zou kunnen doen verminderen. Tenslotte mag tegenover de vraag pi ds. Lamping dezerzijds de vraag Wden gesteld of de lading van het loktoberschip dan zó af keurenswaar- lig is, dat zij de vlag van een kerk dienst zou behoeven? Programma-onderdelen zoals de iulde aan de nagedachtenis van ?rins Willem van Oranje, Van der Verf, Jan van Hout ca., de koraal- auziek, de uitdeling van haring en fittebrood en veelal ook de optocht taan toch niet op een zodanig ni- pau, dat alleen maar het beeld wordt Pgeroepen van ordinaire volkslol! (Van onze Haagse correspondent) De vakbeweging maakt zich ernstige zorgen over het feit, dat een niet onbelangrijk deel van de „loonruimte" voor volgend jaar bij voorbaat dreigt te worden opgesoupeerd door stijging van premies voor sociale verzekeringen. Naar wij vernemen gaat de premie voor de interimwet invaliditeits- trekkers in elk geval omhoog van 1,5 naar 3 procent. De ziektekosten premie stijgt met 0,3 procent. De kinderbijslagpremie eveneens met 0,3 procent. In totaal dus per 1 januari een premieverhoging van ruim 2 procent. Tot verhoging v tenpremie is reeds van Sociale Zaken i de ziektekos- i loonsverhoging uitgeven. In het stre- n de minister ven vai Volksgezond- laging heid geadviseerd door de zieken- werknemers past bovendien slechts fondsraad. Stijging van verplegings- tarieven, enz. is hiervan de ooi-zaak. De premie zou van 5,4 op 5,9 procent, komen, Zij wordt gedeeld gedragen door werkgevers en werknemers. De kinderbijslagpremie moet omhoog wegens de verhoging van de uitkeringen, die heeft plaatsgehad als compensatie voor het feit, dat grote gezinnen minder van de 1 juli- belastingverlaging merken. De pre mie, die volgens het advies van de Sociale Verzekeringsbank van 1,8 naar. 2,1 procent moet, wordt geheel door de werkgevers gedragen. Over de verhoging van de pre mie interimwet invaliditeitstrekkers is nog geen definitief advies aan de minister uitgebracht. Ingewijden ver wachten, dat de premie, die geheel door de werkgevers wordt gedragen, in elk geval moet worden verdubbeld (van 1.5 op 3 procent). De Sociale •Verzekeringsbank zou tekorten van enkele honderden miljoenen guldens hebben bij de afwikkeling van de invaliditeitsregeling, die per 1 janu ari 1967 moet overgaan in de arbeids- ongeschiktheidverzeleering. Verlaging Hoewel het grootste deel van de te verhogen premielast uit de porte- van de werkgevers moet komen, is de vakbeweging er ten- zeerste over verontrust. Want wat de werkgever aan extra premies betaalt, kan hij uiteraard niet meer aan WEERBERICHT Weinig wied Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: veranderlijke bewol- mng met opklaringen en enkele ïaatselijke buien. Vannacht en mor- imochtend hier en daar mist. Zwak te tot matige wind, hoofdzakelijk lid westelijk en weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 SEPTEMBER Zon op: 06.37 uur; onder: 18.23 uur. liaan op: 11.57 uur; onder: 20.22 uur. Hoogwater in Katwijk te 05.48 en 18.08 uur. Laagwater te 01.45 en 13.53 Dit nummer bestaat 'ilt 18 pagina'» GIFMOORD De advocaat-generaal by het ge rechtshof in Den Bosch, jhr. mr Witsen-EIias, heeft zes jaar gevan genisstraf geëist met aftrek voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering tegen een 40-jarige vrouw uit Loon op Zand. Zij wordt ervan beschuldigd op 23 augustus 1964 haar 5-jarige neefje André Brabers om het leven te heb ben gebracht door paraihon in een glas limonade te mengen, toen hij op een verjaardagsfeestje van één van haar kinderen aanwezig was. De rechtbank in Breda had haar ontsla gen van rechtsvervolging en terbe- sohikking gesteld van de regering, nadat de officier van Juistitie negen jaar gevangenisstraf alsmede ter be schikkingstelling had geëist. De offioier van Justitie is tegen het rechbbankvonnis in hoger beroep gekomen. Met de moord op dit kind heeft de vrouw de moeder van het kind willen treffen, van wie zij naar zij zegt veel vernederingen en plage rijen heeft ondervonden. stijging van (ook) het werkne mersaandeel in de ziektekosten premie. Thans is het zo, dat de werk nemers in Nederland 14,85 procent van hun loon aan premies betalen, de werkgevers betalen daarnaast 14,05 procent. Minister Veldkamp was vanmorgen niet bereid zich al uit te laten over I heeft. de premieverhogingen. Hij hield het bij: „Er zitten veranderingen i: lucht". Voordat die een feit zijn zal de vakbeweging ongetwijfeld eer sprek met hem aanvragen. Het Britse vliegdekschip „Eagle" i: naar Aden gedirigeerd om daar aai alle eventualiteiten het hoofd te kun nen bieden. Het schip wordt verge zeld door het fregat ..Lowestoft' twee hulpschepen. De bemanning bestaat uit ruim tweeduizend kop pen. De .Eagle" heeft straalvliegtui gen, wentelwieken en „Bucaneer"- toestellen aan boord. Zaterdag ontnam Engeland de gering en het parlement van het pro tectoraat Aden hun grondwettelijke bevoegdheden omdat zij blijken vai sympathie toonden voor een „bevrij dingsbeweging", die volgens Engeland buiten af wordt geleid en die verscheidene moorden op Britse functionarissen op haar geweten Busje tegen vrachtauto (Van i i Arnhemse correspondent) Een verschrikkelijk ongeluk op de Arnhemseweg tussen de E-36 en Beek in de Gelderse Achterhoek heeft vanmorgen vroeg tussen vijf uur en half zes het leven gekost van vier werknemers van de Vrede- steinfabriek in Doetinchem. Drie anderen werden min of meer ern stig verwond. De slachtoffers zaten allen in een volkswagenbusje van de Doetin- chemse fabriek. Zij behoorden tot de ochtendploeg. Op weg naar Doetinchem botste het busje door tot nu toe niet opgehelderde oor zaak frontaal tegen een Duitse vrachtauto met aanhanger. Het busje werd totaal verpletterd. De bestuurder, de heer G. Meyer uit 's-Herenberg werd op slag gedood, evenals drie anderen afkomstig uit Elten, de heren G. Groenestijn, A. Will en K. Verweyen. Gewond wer den H. Arntzen en W. Verhey uit Elten, alsmede W. te Booy uit Spijk. Alle slachtoffers waren gehuwd. De bestuurder van de Duitse vracht auto werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg van Babberich naar Beek. Normaal volgt het verkeer de weg van Elten naar Beek, maar omdat de grens post op dit vroege uur aldaar nog is gesloten, moest de omweg over Babberich worden gemaakt. De Russische regering heeft gis- r*»n bij monde van premier Kosi- gin verstrekkende plannen voor de stroomli.ining van de economie in de Sov jet-Unie ingediend. De Russische premier bood het rapport voor „eco nomische verjonging" aan in een toespraak tot het centrale comité de communistische partij °P eer* voltallige vergadering in het Krem lin. Het plan omvat onder meer de ïtoinding van een uitgebreid net in ïegionale en overspoelende eco- >mische raden, die destijds door Chroesjtsjow zijn ingesteld. Negen nieuwe ministers zullen hun taken overnemen. Kosigin deelde mee dat het natio nale inkomen, de industriële pro- duktie en de arbeidsproduktiviteit de afgelopen jaren waren achteruitge gaan. „In het jongste verleden zijn vergisisngen bij de ordening ge maakt die een vermindering van de prcduktie van consuptiegoederen ten opzichte van de ontwikkeling van de zware industrie tot gevolg heb ben gehad", aldus Kosigin. Als ge volg hiervan was het werkelijke in komen van de bevolking achter ge bleven. In zijn rapport kondigt Kosigin j aan dat de produktie volgens tevo ren vastgestelde produktie-quota zal verdwijnen en dat de fabrieken op winstbasis zullen gaan werken. Hierdoor zou de fabrieken „onno dige controle bespaard blijven en zuilen zij in staat worden gesteld de meest economische besluiten te ne men" De fabrieken zullen hun ba ten meer voor de ontwikkeling van betere technieken, voormateriele sti mulering en verbeterde levens- en arbeidsvoorwaarden kunnen aan wenden. Arbeiders zullen voor goe de prestaties een premie krijgen en aan het eind van elk jaar zullen extra premies worden verdeeld. Er moeten in de komende jaren in verhouding tot de gehele produk tie meer consuptiegoederen worden georoduceerd. De Russische premier sprak be weringen van Westelijke economen tegen volgens welke de Russische hervormingen een gedeeltelijke te rugkeer tot het kapitalistische stel sel betekenen. Koningin Juliana kreeg giste ren bij haar aankomst in Wil lemstad bloemen aangeboden door een achtjarig Curagao's meisje. Volgens zojuist ontvangen berich ten uit Manilla zouden 2.000 doden te betreuren zijn als gevolg van een vulkaanuitbarsting op de Philippij- nen. De slachtoffers zouden bewoners van boerderijen en vissersdorpen zijn. Officieel is tot dusver het aantal do den op 7 gesteld, maar toegegeven is, dat een tweetal plaatsen door een vloedgolf is verdwenen. De uitbar sting geschieden om de 3 5 minu ten. (Men zie ook elders in dit blad) (Van c correspondent in Rome) „Ik heb haar misschien wel vermoord. Ik hield Met die woorden gaf zich de Italiaanse assistent regisseur Giulio Mainenti gisteren bij de Romeinse politie aan. Hij heeft een Nederlands meisje, af komstig uit Schiedam vermoord. Het slachtoffer is de 18-jarige Cornelia "Sofia Niemantsverdriet, die drie weken geleden, in ge zelschap van haar moeder, naar Rome was ge komen om daar aan de beroemde Accademia di Santa Cecilia te worden opgeleid tot operazan geres. Daar had zij de 23-jarige Giulio Mainenti, uit Agropoli, een plaatsje ten zuiden van Napels, le ren kennen. Hij studeerde aan de toneelschool en is assistent-regisseur. Aanleiding tot de moord is de felle jaloezie van de jongen. Zaterdag hadden de jongelui een kleine ruzie gehad. Het meisje had gezegd, dat hij haar niet meer mocht komen be zoeken. Maar gistermiddag even na tweeën is hii toch naar het huis aan de Via Tiburtina gegaan waar mevrouw Niemantsverdriet en haar dochter bjj een karfierverhuurster twee kamers hadden be trokken. De pensionhoudstere, die geen mannen in haar huis toelaat, was niet erg gesticht over dat bezoek. Toen de jongeman echter zei, dat hij ruzie had gehad met het meisje en dat kwam bijleggen werd hij toegelaten. De moeder van het meisje was in de badkamer. Een ogenblik later hoorden de twee vrouwen een ontzettende gil. De jongen ren de het huis uit. De vrouwen vonden het meisje dat Lia werd genoemd, bloedend in de kamer. Zii was verwond met twee messteken, een in de hal? en in de hartstreek. Zij stierf in de armen van haar moeder. In een bar Mainenti ging in een bar dicht bij het huis een kop koffie drinken en zei toen vrij rustig: „Ik heb m'n meisje zoeven doodgestoken". De ei genaar van de bar zag, dat de han den en kleren vol bloed zaten. Hij belde onmiddellijk de politde. De moordenaar bleef rustig wachten. Toen de agenten hem kwamen ha len vroeg hy of ze hem niet liever wilden doodschieten. Het slachtofferde 18-jarige Lia Niemantsverdriet. Hij verklaarde, dat hij zondag al had besloten het meisje te vermoor den. Eerst wilde hij naar het huis toegaan met een grote bos rode rozen omdat Lia daar zo veel van hield. Had ze dan de ruzie niet willen bij leggen dan zou hij 'haar hebben ge wurgd, daarna op bed uitgestrekt en haar geheel hebben begraven met ro de rozen. Maar om de een of andere reden ging dat niet door en inplaats daarvan kocht hij een mes. Naar hij beweert, heeft hij getracht de ruzie bij te leggen. Plotseling heeft hij ech ter niet meer geweten, wat hij deed en zijn de messteken gevolgd. De politie van Wormerveer heeft gistermiddag een zeventienjarige jon geman uit Zaandam gearresteerd, die getracht heeft de vijfjarige Yolanda Suntemaartensdijk van het leven te beroven en vervolgens aan te randen. Een 64-jarige houtbewerker meldde zich woensdag 23 september in het politiebureau met de mededeling, dat hij zijn buurmeisje Yolanda in deer niswekkende toestand achter bosje in het Wilhelminapark had aangetroffen. Vriendinnetjes van meisje hadden hem verteld, dat man met een donkere bril en slechte tanden het meisje had meegenomen, nadat hjj haar een pop had beloofd. Een op de plaats van het misdrijf ge vonden papieren monsterzak leidde naar de dader, bediende in een z; handel. De man werd voor een verhoor naar het bureau meegenomen, waar hij in de loop van de dag een beken tenis aflegde. Hij vertelde, op geregelde tijden het gevoel te hebben een klein meisje te moeten doden en zich aan het lijkje te vergrijpen. De 17-jarige jongeman, die in 1963 voor een soortgelijk vergrijp was ver oordeeld tot twee jaar tuchtschool hiel een proeftijd van drie jaar zal vrijdag voor de officier van Justitie in Haarlem worden geleid. Koning Boudewijn van België zal een medische behandeling moeten ondergaan voor een lichte aanval van heup jicht, aldus is gisteren door het paleis in Brussel medegedeeld. De Belgische vorst zal enkele dagen zijn kamer moeten houden. Koningin Fabiola heeft een be zoek aan een naar haar genoemd kindertehuis in Mechelen moeten uitstellen. Volgens een officiële me dedeling houdt dit verband met een geval van besmettelijke ziekte in het tehuis. I Boeren kwamen bedrogen uit Boeren in Eindhoven en omgeving, die meenden hun gelden bjj ecp zogenaamde kerkelijke instelling goed belegd te hebben, zijn bedro gen uitgekomen. Een 56-jarige verzekeringsagent heeft de naam van de N.V. Spaarkas voor beleg ging in kerkelijke leningen mis bruikt, om bedragen tot een totaal van 100.000 gulden in eigen zak te De man was sinds 1948 bij de Spaar kas werkzaam. Hij genoot alle ver trouwen. In 1957 begon hij met de verduisteringen die hem thans noodlottig zijn geworden. Een Eindhovense familie vroeg na een sterfgeval een belegd bedrag terug. Het geld was echter niet aanwezig; het was door de Spaarkas nooit ontvangen. De politie stelde een onderzoek in, waarbij de onbe trouwbaarheid van de verzekerings agent in twintig gevallen kwam vast te staan. Raad en daad in de vorm van wetenschappelijk samengestelde vi tamines en mineralen voor Uw hond poes, vogels en papegaaien. Niet zomaar kalk, vitamine AD, B of C, maar uitgekiende produkten. Worm-, made- of lintworm- kuren, Jcoopt U. zoals alle ge- speciaal- neesmiddelen zaak. Gewoon vertrouwen kwestie i Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) (9uc/ QUeuwo i Uit het Leidsoh Dagblad van V f 29 Sept. 1865: J t De Leidsche Gemeente- f raad heeft heden Donderdag besloten het verzoek van den agent van politie A. Jansen ter bekoming van pensioen intewilligen en hem te verle nen een pensioen van f250 's jaars. De commissie van liqui datie der voormalige wees- en momboirkamers heeft zich in cassatie voorzien van het in hooger beroep gewezen von nis, waarbij de eisch van den Staat der Nederlanden tegen de gemeente Leiden is ont zegd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1