kernhout kernhout kernhout loncilievaders dringen aan op dialoog met atheisme Wil de Bondspresident Schroder uitschakelen? PIJPLEIDING VAN EUROPOORT NAAR NOORDZEEKANAAL hristendom moet zijn ghetto verlaten LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 SEPTEMBFR 1265 e concilie-discussies over schema dertien stonden gisterochtend namelijk in hét teken van de dialoog met het communisme, ardinaal König van Wenen en kardinaal-patriarch Maximos [h drongen in hun interventies zeer nadrukkelijk aan op een elijk gesprek. OMMUNISME Arrupe, de nieuwe generaal ezuïeton, legde aan de concilie- het program der jezuïeten voor •klemtoonde, dat in een dialoog iet communisme alle christenen Ijn moeten trekken. In andere venties daarentegen, werd erop Pdrongen, dat de oude lyn van rdeling zou worden doorgetrok- lat kardinaal Florit van Flo- complete herschrijving van tragraaf over het marxisme had agd, omdat in het marxisme plaats is voor de geestelijke den van de mens, voerde kar- il König het woord. Kardinaal die hoofd is van het secre- voor de ongelovigen, noemde raaf 19 onvoldoende, omdat het enderscheid maakt tussen de billende vormen van atheisme. Eenheid bevorderen I noemde vervolgens enige we- voorkoming van atheïsme: 5 samenwerking ter bevor- an de christelijke eenheid, Édering van de sociale recht- ligheid. HierbU is het vooral be- Ijk. aldus de kardinaal, dat de |niemand veroordeelt, maar in- net alle middelen zoekt de m de mensheid te bevor- r ERHERSTEL VOOR "DARTEN LUTHER i Duitse evangelische predikant Lackmann, één van de stich- va^an de „Bond voor evangelisch- blieke hereniging", heeft in een l'lew met Radio-Vaticaan de jstie gedaan van een persoon- ierherstel voor Maarten Luther een herziening van het tegen ijdaLgvoerde proces. Ds. Lackmann- tt na de beginsel-aan- d4ing van de concilie verklaring de godsdienstvrijheid nu de naar voren kwam of de by tegen Luther gevolgde de mate van de tegen uitgesproken straf (excom- en banvloek» wel juist ^weest BAR JONAS EN BAR ABBAS I Indiase aartsbisschop Eugene iouza heeft gisteren de Latyn- vertogen op het Vaticaanse kcilie, die altyd tevoren op irift worden uitgereikt, een pe langdurige monologen ge- emd. Gelukkig beschikken we tr Bar-Jonas en Bar-Abbas centra voor vruchtbare dis- i de concilievader, hiermee doelde op de twee reheten verversingsbuffetten de vergaderzaal, waar de aers gratis koffie, limo en etenswaren kunnen De buffetten waren by [voorgaande zitting zo popu- dat besloten werd ze niet dan elf uur 's morgens i te stellen, om zodoende de icillievaders tenminste enige i op hun zetels te houden. Anderzijds moet het concilie na- tuuiiyk ook plechtig verklaren, dat het niet geoorloofd is gelovige chris tenen, van welke blijdenis ook, te vervolgen en ze met geweld tot het atheisme te dwingen, aldus de kar dinaal. Met het probleem van het atheis me hield zich ook pater Pedro Arrupe bezig. Hij hield de concilievaders voor ogen dat het er niet om gaat te we ten, dat de kerk de juiste beginselen en de waarheid bezit, welke ant woord geven op de vragen van deze tUd. maar dat het gaat om de vraag of de kerk deze waarheid en deze REIS VAN PAUS Priesters assisteren Amerikaanse politie Volgens het opgestelde programma zal de Paus maandag 4 oktober om 5.30 uur Ned. tyd per vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschap- py uit Rome vertrekken voor zyn eendaags bezoek aan New York, waar zyn aankomst om ongeveer 9.30 uur plaatselijke tyd <na de middag Ned. tyd) wordt verwacht. De vlucht gaat zonder tussenlan ding via Frankrijk en eventueel, als de weersomstandigheden een noordeiyker route wenseiyk maken, ook over Engeland en Ierland. De politie in New York zal maan dagavond hulp krygen van priesters by het bewaken van de toegangen van het honkbalstadion van de New Yorkse club „The Yankees". De Paus zal daar die avond een mis opdra gen voor 90.000 personen, nadat hy de Verenigde Naties heeft toegespro ken. By elke ingang zal tenminste een priester staan, aldus de organisato ren. Men wil hierdoor het bewaren van het decorum bevorderen. De Driesiers zullen voornamelyk men sen trachten te overreden die zon der toegangsbewys in het stadion willen doordringen. Men vreest dat wanneer er alleen politiemannen staan, het uitbreken van een hand gemeen niet uitgesloten is en dat wil men tot elke prys vermyden. „R.-K. Kerk kan nog niet denken aan beginselen op effectieve wyze ver kondigt. „Ondanks zyn valse grond slag is het atheisme erin geslaagd om in korte tyd een groot deel van de mensen voor zich te winnen, ter wijl de kerk na byna 2000 jaar nog niet de juiste methode gevonden heeft om haar boodschap doeltref fend te verkondigen". Pater Arrupe citeerde in dit verband enkele ge tallen: in 1961 was 18 procent der wereldbevolking nog rooms-katholiek Nu 4 jaar later nog 10 procent en binnen 20 jaar kan dit percentage ge daald zyn tot 6. Versterking voor Duitse socialisten (Van onze correspondent in Bonn) De door de verkiezingsnederlaag zwaar gehavende Sociaal-Democraten krygen versterking voor de fractie in de Bondsdag. Zowel de Hamburg- se senator Schmidt als de Berlynse senator prof. Schiller geven hun functies op, om in Bonn hun zetel in de volksvertegenwoordiging in te Helmuth Schmidts ster was gedu rende de verkiezingscampagne snel gestegen. Als senator voor „Binnen landse Zaken" in de stad/staat I Hamburg had Schmidt zyn roem te danken aan de zakelyke en doel treffende manier waarop hy de stormramp van 1962 in zyn stad wist te bezweren. Door zyn groot redenaarstalent en zyn harde en verbaal verrassende aanvallen op Erhard als aanvoerder van de tegen- party, de C.D.U., kreeg Schmidts by- naam .Schmicft-Schnautze' nog' extra betekenis. Schmidt achtte de vraag, of hy de opvolger van Willy Brandt als leider van de SPD en kandidaat-kan selier in 1969 zou worden, niet op portuun en weigerde er verder op in te gaan. De persoon van Schmidt heeft voor de SPD vele voordelen. Tydens de verkiezingsstrijd is weer eens ge bleken hoe gewichtig het ressenti ment van de meeste Duitsers tegen Brandts Noorse staatsburgerschap tijdens de oorlogsjaren geweest is. Ook de eventuele opvolger van Brandt, de fractievoorzitter van de SPD in de bondsdag Fritz Erler, heeft in dit verband een „handicap": hy zat als slachtoffer van het nazi-re gime jarenlang in een Duits con centratiekamp. Dat men zich by deze ongehoorde, maar fel in het volk levende argumenten van de Duitse kiezer moet neerleggen, schynt ook tot de top van de SPD te zyn doorgedrongen. Met Schmidt is men daarom zo goed uit, omdat hy in de oorlog Luftwaffe-officier is geweest. In Britse krijgsgevangen schap ging hij tot het socialisme eigen bekering' Op het in Wenen gehouden negen tiende internationale congres van oud-katholieken hebben vertegen woordigers van de orthodoxe metro polieten van Rusland, Griekenland en Servië meegedeeld, dat zy een vol ledige communie tussen hen en de Unie van Utrecht als wezenlyk be lang beschouwen voor de eenmaking van alle christeiyke kerken. Offi ciële besprekingen zullen volgend jaar beginnen. Op het congres heeft de Vaticaan se vertegenwoordiger dr. Viktor Conzemius uit Luxemburg gepleit voor een versterkte dialoog tussen de rooms-en de oud-katholieken. Professor P. J. Maan, de oud- katholieke waarnemer by het Vati caanse concilie, zei dat de R.-K. Kerk „zichzelf als de hoogste norm" ziet en „nog niet kan denken over haar eigen bekering". Het concilie decreet over de oecumene had ech ter de waarde erkend van niet- rooms-katholieke christeiyke groe pen. Jongetje eet mui zengif De 3-jarige Ruurt Kosse uit de Sledemennersstraat 12a in Gronin gen moest gisteren in allerijl door de G.G.D. naar het academisch zie kenhuis worden gebracht, toen bleek dat hy muizengif had ingeno men. Het ventje kreeg een maagspoe ling, waarna bleek, dat men niet meer beducht hoefde te zyn voor levensgevaar. Ruurt mocht dan ook meteen daarna met zyn moeder naar huis terug. Mevrouw Kosse, die in de woonkamer was, hoorde giste ren glasgerinkel in de achterkamer, waar ze Ruurt in de box had gezet. Het bleek, dat het knaapje op zyn box was geklommen en uit een in gebouwde, open kast, een kokertje muizengif had weggenomen. Hy was druk aan het eten, toen hy door zyn moeder werd betrapt. Mevrouw Kos tc sloeg onmiddelijk alarm. Buren waarschuwden de G.G.D. gaan, aldus de jezuïetengeneraal, die erop aandrong dat het christendom zijn ghetto zou verlaten en zich midden in de wereld zou plaatsen. Onder de discussies ov< isme en atheisme werden vei lende stemmingen gehouden schema over het lekenaspostolaat. Alle voorgelegde onderdelen ran dit schema kregen een positieve stem ming. Woensdag zullen de concilie vaders beginnen met stemming het schema over het herdelyk ambt der bisschoppen. h oorei „eodsmoord Binnenkort zal de verklaring dc niet-< hristenen en de joden •le concilievaders worden uitgereikt. Naar het KNP uit goede bron ver neemt is uit de nieuwe tekst het woord „godsmoord" geschrapt en is daarvoor in de plaats een omschrij ving gekomen, welke wel bevredi gend zou zijn. Het is nog niet be kend hoe die beschrijving luidt. geschrapt Westduitse minister vermoedelijk toch in de nieuwe regering (Van c t correspondent in Bonn) President Lübke probeert de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder buiten de nieuwe regering te houden. Dit is het hardnek kige gerucht dat in Bonn de ronde doet. Vorige week had Bonds kanselier Erhard een gesprek van drie uur met de Bondspresident en de opvallende duur van dit onderhoud deed toen al het ver moeden rijzen dat de naam van Schroder ter tafel was gebracht. Lübke heeft een privé-hekel aan Schroder en deze afkeer is weder kerig. Argumenten In 1961 al probeerde de president minister Schroder buiten de regering te houden. Toen zou Schroder „de be langen van Berlijn niet goed behar tigd" hebben. Nu dit argument niet meer opgaat, probeert Lübke het met de stelling dat Schroder de „verhou ding van de Bondsrepubliek tot Frankrijk" zou hebben verstoord. Het bericht van Lübkes offensief tegen Schroder komt op een ogenblik, waarop de kansen van de minister van Buitenlandse Zaken weliswaar beter waren geworden, maar ook steeds meer in het centrum van de coalitie-onderhandelingen waren ko men te staan. Schroder zelf heeft nu ook begrepen dat hij voor zyn poli tieke leven moet vechten. Vice-kanselier Mende (de leider van de Vrije Democraten, die met de CDU van Erhard opnieuw een coalitie zullen aangaan) verklaarde terzelfdertyd, dat zijn partij zich achter de terugkeer van Schroder op zyn oude post zou stellen. In het zelfde blad verklaarde de leider van de Beierse CSU, Franz Josef Strauss, in bedekte termen dat hij zich tegen de terugkeer van Schroder (evenals tegen terugkeer van Mende) te weer zou stellen. Continuering Bondskanselier Erhard zou Inmid dels voor zichzelf al besloten hebben dat hy Schroder voor een continue ring van zyn positie zal uitnodigen. De macht van Schröders vijand num mer 1, Strauss, begint er eveneens minder gevaarlijk uit te zien dan Schröders aanhang aanvankelyk had gevreesd. Strauss' optreden in een televisiedebat, tezamen met FDP-, SPD- en CDU-afgevaardigden, werd voor de Beier een slechte show. Zyn argumentatie was zwak en zyn hou ding tegenover de toekomstige coali ïyk op dreigementen en bluf geba seerd. President Lübkes gedrag tegenover Schroder is de laatste poging van een ambitieus, maar grondwettelyk machteloze president om het kabinet naar zyn hand te constinueren en niet naar de wil van de kanselier, zoals de grondwet het wil. Lübkes hoop was dan ook gevestigd op een stembusuitslag, waarbij geen der twee grote partyen een duidelijke overwinning zou hebben geboekt. Deze situatie had tot een grote coa litie kunnen leiden. Omdat over de persoon van de kanselier in deze situatie de grootste onzekerheid zou hebben bestaan, had Lübke hierin zyn kans schoon gezien eigen inzich ten te doen zegevieren. Brief In dit verband moet ook de ge heimzinnige brief worden gezien, welke Lübke enkele dagen voor de verkiezingen aan oud-kanselier Ade nauer als voorzitter van de CDU en Strauss, als leider van de CSU had geschreven. Na de stembusuitslag zwaaide Adenauer voor de ogen van partijgenoten met deze brief heen en weer, maar weigerde hem te te laten lezen. Adenauer hoopte hiermee twij fel te zaaien over de terugkeer van Erhard als kanselier. Nadat de brief tot een lawine van geruchten aan leiding had gegeven, besloot presi dent Lübke eind vorige week de in houd bekend te maken. Deze was weinig indrukwekkend, al bevestigde zy de geruchten dat Lübke had gere kend op een stembusuitslag welke tot de grote coalitie had geleid. Toch heeft de brieven-kwestie Lübke geen goed gedaan. En daar komen nu de geruchten over zyn agitatie tegen Schroder bij. Men spreekt er zelfs al van dat de presi dent zyn handtekening onder de be noemingsoorkonde van Schroder zou willen weigeren. Grondwet-geleerden tie-partner, de FDP, was hoofdzake- zijn al doende uit te zoeken of president tot deze weigering het recht heeft, al is nu reeds de algemene tendens dat deze hem niet is toege staan. Hoewel het er voorlopig naar uit ziet dat de zaak niet zo'n vaart zal lopen, hoopt men toch niet dat het tot een nieuwe beweging om de per soon van Lübke zal komen. Deze boerenzoon uit Westfalen, die enige tyd in de kabinetten van Adenauer minister van Landbouw was. paart grote wilskracht aan oprechtheid. Dat hij zich op zyn hoge post door de grondwetsbepalingen ernstig ge hinderd voelt, is echter niet meer dan natuurlijk. Ook de door de West duitsers zo bewierookte en inmiddels overleden eerste Bondspresident. Heuss, voelde zich door de grondwet in elke eerlyk gemeende handelwyze ernstig belemmerd. Een Zwitserse boer in Utzen- storf keek wel wat verbaasd toen een groep van tien ooie vaars op zijn land neerstreek. De vogels wilden korte tijd rusten tijdens hun trektocht naar het zuiden. Kerkelijk Leven Erlchem. Bedankt rke-Bi Bierum. Geref. Kerken. Beroepen te Poortugaal J M. Vlijm» C. P T. Rijper graafsmeer; voor Zoetermeer (,2e pred. pl.) C. J. v. d. Meulen te Appelscha Beda nk t ac dr. J M. Vlyir Watergraaf smeer; pl.) C. J. Borger J. J Chr. Geref. Kerken. Jajisklooster _.avenhaee-West Chr. Geref. Gemeenten In Ned. Aangenomen naar Hoofddorp J. G. .linnen te Delft. Geref. Gemeenten. Beroepen te H. I. Ambacht A. Ho: Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake het verlenen van financiële medewerking bij de aanleg en exploitatie van een pijpleiding tussen het gebied van de Nieuwe Waterweg en dat van het Noordzeekanaal. a. een deelneming van 2H miljoen gulden (de helft van het aandelen kapitaal) in een op te richten N.V. Nederlandse Pijpleidingmaatschappij, waarvan bij de oprichting van de vennootschap tien procent wordt gestort b. een garantie voor de betaling van rente en aflossing op de helft van geldleningen tot een bedrag van ten hoogste 56 miljoen gulden, die door deze N.V. zullen worden geslo ten. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zullen aan de gemeente raad een overeenkomstig voorstel doen. Het besluit van de regering is ge grond op de zeer grote betekenis, die de vestiging van een petrochemische industrie zal kunnen hebben, zowel voor de economische groei van ons land als voor de versterking van de economische structuur van Amster dam en omgeving. De verwachting, dat by Amsterdam een belangrijk complex van chemi sche Industrie zal kunnen ontstaan, heeft tot grondslag de wens van het Socony Mobiel Oil Concern om aan 't Noordzeekanaal een a&rdolieraf f ina- dery, met in eerste instantie een capaciteit van ongeveer 4 miljoen ton, te stichten. De keuze van deze vestigingsplaats hield in, dat er voorzieningen nodig waren om de door zeer grote tank schepen aangevoerde ruwe aardolie op een niet te kostbare wijze naar die vestigingsplaats te transporteren. Het toegankelijk maken van de haven van IJmuiden voor de bedoel de tankschepen bleek onevenredig hoge financiële offers te vergen en bovendien nautische bezwaren mede te brengen. De kosten van een pypleiding met voldoende capaciteit van Europoort naar het Noordzeekanaal werden ge raamd op ten hoogste f. 60 miljoen. Voor de financiering ls uitgegaan van een lening met een looptijd van 30 Jaar. elke oliehaard. evering per tankauto P&M OLIE agweg 15 - Tel. 32270 'gbladreclctme klanten behouden. >ren klanten terug ten, nieuwe klanten en, goodwill kweken. VERTEER Imatig in het tlDSCH DAGBLAD IVtni u er; klas5'f mi KernhoutEn... a\s u niet koopt Stoffering vindt «O» wiir „ok. reisgeld vergoed (oo Dus: véél goedkope "ordb" 6 12 en 18 manden. A„ van buiten ^"^taling mogd-.k .n 6, Volop parkeerruimte «KNHOUT «UWUNDUSTME S»urnusstr»t1. B,nckh°rS™ei>51905. Telsloon 070 - 85™!». Enk5SS»n««'-Vo0rb,,r,NS erkeersplrin Voorburg. rtcMj**'"*^11)1, 34. M Q Bkl '-17'30 uur' Dagelijks geopenao

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11