LEIDSCH DAGBLAD Donderdag beraad in Stichting Spelregels voor overgangsfase Toestand bij Lahore verder verslechterd P VERZOEK VAN VAKBONDEN GESPREK MET VERKGEVERS OVER VRIJERE LOONVORMING ier gewonden I) VERFT U GRAAG Wil IRENE villa Aerdenhout kopen? STUDENT eekend-systeem or zessen klaar! Een kwestie van vertrouwen BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN (Dttc/ teuwo jgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1965 No. 31679 ecteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Op verzoek van het overlegorgaan van de drie ikcentrales NVV, NKV en CNV komt het he- uur van de Stichting van de Arbeid donderdag [jeen om zich te beraden over de overgangsfase far een nieuwe loonpolitiek. \e vakcentrales hebben om deze bijeenkomst-op-korte-termijn ver uit, omdat zij vrezen, dat de zaak in het slop zal geraken. Hoewel \reeds in mei hun standpunt over een nieuw systeem bij de loon- tming duidelijk naar voren hebben gebracht, ziet het er niet naar f, dat een dergelijk systeem reeds in het najaar volledig in werking u kunnen treden. De commissies van de Sociale Economische Raad, eraan werken, komen niet gereed met hun arbeid. jet overlegorgaan herinnert er iter in zijn brief aan de Stichting p, dat zowel werkgevers als werk- iners onomwonden hebben ver- ard, dat zy niet nog eens de loon- jming willen laten afhangen van spelregels, die vorig jaar golden, trom moet de Stichting van de mieke elementen beid zich zo spoedig mogelijk over stichting van de Arbeid Iragsregels in de overgangsperiode overeengekomen en behoeve [aden. opdat in deze periode de geval de goedkeuring van de Stich- bvarming soepel kan verlopen. ting van de Arbeid. Rijksbemiddelaars j /uilen hun bevoegdheden tot de zeer Gedragsregels excessieve gevallen dienen te beper- overheid te hanteren instrumenten van economische politiek. De verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient volgens de drie vakcentrales in de overgangsfase reeds bij de contracterende partijen te berusten. Enkele centrale loonpo- kunnen in de Catastrofaal De in Rotterdam gevestigde con tactgroep van werkgevers in de me taalindustrie heeft inmiddels aan de S.E.R. schriftelijk haar standpunten over een toekomstige loonpolitiek kenbaar gemaakt. Komt de S.E.R.- commissie tot een terugkeer naar een Britten tegen verwatering van de EEG Britse woordvoerders, zowel La bour als de Tories (conservatieven), hebben zaterdag in Straatsburg dui delijk partij gekozen in de.E.E.G.- crisis en naast bezorgdheid over de huidige stand van zaken ook de hoop uitgesproken dat de Europese Ge meenschap van de Zes niet zal ver- Sir Geoffrey de Preitas. woord voerder van de Labour-afgevaardig- den in de raadgevende vergadering de Raad van Europa, verklaarde jn het gesprek van donderdag zul- door de vakcentrales een aantal Iragsregels aan de orde worden Iteld. Dit komt er op neer, dat het het najaar uit te brengen S.E.R.- >port reeds het karakter dient te igen, zoals dat in de nota van drie ^centrales van mei is omschreven, dat S.E.R.-rapport zal met name t oordeel dienen te worden gege- t over de economische situatie en [totale inkomensontwikkeling, als- de over de vooruitzichten voor de Dije toekomst, waarbij tevens aan- ïht wordt gesteed aan de door de Geen loondrama N.V.V.-secretaris A. de Boon heeft zaterdag in Amsterdam op een bij eenkomst van kaderleden nog eens onderstreept, waarom de vakcentra les op de vergadering van de Stich ting hebben aangedrongen. „Wij mo gen dit jaar geen herhaling krijgen van het loondrama van vorig jaar. Wij moeten op korte termijn weten, hoe de loononderhandelingen voor 1966 dienen te worden gevoerd. In 1964 en 1965 is duidelijk gebleken, dat we met het huidige loonpolitieke systeem niet verder kunnen werken". De heer De Boon was er zich van bewust, dat begin volgend jaar nog niet met een vrijer loonstelsel kon Verkeersongeluk r.,...., /1,ilworden begonnen, omdat eerst de I 11 (C f fIff! cll- wetgeving moet worden aangepast iy een ernstig verkeersongelijk in steren zijn gisteravond laat twee sonen gedood en vier gewond. De :htoffers zyn de 21-jarige mej. 3. Godderie uit Steenbergen de even oude B. F. de Jong uit :phen- St. Willebrord. ij zaten in twee personenauto's door nog onopgehelderde oorzaak elkaar in botsing kwamen. De tuurders van beide auto's, resp. St. Willebrord en Halsteren, zyn enomen in het ziekenhuis in rgen op Zoom. Een andere auto, merkzaam gemaakt op het onge- I wilde remmen, schoot van de j af het fietspad op en verwondde toeschouwers. Ook zij zijn in ziekenhuis in Bergen op Zoom [enomen. Maar voor de overgangsperiode ten volgens hem zulke gedragsregels vorden opgesteld, dat de onderhan delingen voor 1966 op bevredigende Advertentie De Rijnvaart maakt veel on derhoud nodig: verscheidene maatschappijen zijn bezig met het uitdiepen van het rivierbed. In de komende acht jaren moet 71.000 m2 Rijnbodem bewerkt worden De kosten: 220 miljoen mark' worden tijdens het grote jaarlijkse debat van de raadgevende vergadering en het Europese parlement dat de landen buiten de gemeenschap van de Zes, met name Groot-Brittannië en de andere landen van de E.V.A. (Europese Vrijhandelsassociatie) ,.op geen enkele manier mogen proberen voordelen te slaan uit de huidige moeilijkheden van de Euro pese Gemeenschap en vooral niet mogen proberen de geest van de ge meenschap te verwateren." Duncan Sandys, een vroegere con servative minister, betoogde dat ook de Britse conservatieven geen verwa tering van het supranationale ka rakter van de E.E.G. wensen. San dys, die sterker nog dan zyn La- bour-collega de Britse reactie op de crisis schilderde als een reactie van een „toekomstig lid", verklaarde dat Groot-Brittannië „niet erg enthousianst zou zyn om Md te worden van een organisatie waarin elk land op elk ogenblik de ontwik keling kan tegenhouden door een veto". De meerderheid in Groot-Brittan nië heeft de supra-nationale gedach te nu aanvaard, aldus Sandys. Vroe ger neeft men in Engeland weliswaar andere gedachten op dit punt gehad, mogelijk doordat Groot-Brittannië in de oorlog geen bezetting en be vrijding heeft gekend. Doch de er varing van de afgelopen jaren heeft ook de Britten geleerd, dat Europa een gemeenschappelijke economische politiek nodig heeft en dat daarvoor gemeenschappelijke instellingen no dig zijn, die de bevoegdheid hebben beslissingen te nemen en uit te voe ren. Het viel op, dat geen van de af gevaardigden van het Europese par lement commentaar op het plan- Spaak leverde. Wel verluidde na de vergadering uit zeer gezaghebbende Franse liberale kring dat men bui tengewoon ongerust is. We begrij pen niet goed, zo zei men, waarom Spaak zich op dit ogenblik, dat wil zeggen, vooi de Franse verkiezingen, zo hals over kop in deze zaak stort. nationale loonpolitiek, dan graag een catastrofale gevolgen voor minder grotere mogelijkheid voor gediffe- grote bedrijven. Tegen vrije loonvor- rentiëerd loonbeleid binnen de on- ming heeft zij nog meer bezwaren, derneming ter verhoging van de ar- Daar komt inflatie van. En meer ar- beidsproduktiviteit. i beidsconflieten. Daarom wenst zij een Vrijheid en gebondenheid tezamen bindend voorgeschreven mogelijk- in de loonvorming acht de groep niet heid tot bemiddeling met een „af- levensvatbaar, Zij verwacht hiervan I koelingsperiode". (Van onze Haarlemse correspondent). Het gemeentebestuur van Bloemen- daal heeft zich gisteren beraden over geruchten, omtrent de moge lijke aankoop door Prinses Irene en haar echtgenoot van een villa in Bloemendaal. Dc laatste dagen doen sterke geruchten de ronde, dat de Prinses en Prins Carlos be langstelling zouden hebben voor de twintig kamers tellende villa van de firma Klaasse aan de Bentvelds duinweg 146 in Aardenhout. ge meente Bloemendaal. De heer Klaasse, een van de direc teuren van de Amrobank is op het ogenblik niet in het land. Hij heeft overigens wel plannen om zijn villa te verkopen, maar zijn makelaar beweert met grote stelhgheid hier over geen contact te hebben gehad met Irene en Carlos. Het prinselijk paar zou de villa willen aankopen voor langere bezoeken aan Neder land. De makelaar van de heer Klaasse, de heer M. B. Schippers uit Amster dam deelde desgevraagd mee, dat de koopprijs van de grote villa rond één miljoen gulden ligt. Het hoofd- van de Bloemendaalse dienst voor huisvesting, de heer N. E. A. M. Kraetzer vertelde ons vanmorgen dat er inderdaad geruchten zyn in Bloemendaal en dat het gemeente bestuur van die gemeente gisteren hierover vergaderd heeft. Maar. zo zei hij. by het gemeentebestuur be staat geen enkele zekerheid om trent de plannen van Irene en Carlos. Oe Thant meldt Veiligheidsraad De secretaris-generaal van de V.N.. Oe Thant heeft de Veilig- Pas na beëindiging van de vijande- heidsraad gisteren op de hoogte gebracht van een verdere verslech tering van de toestand in de gehele sector van Lahore. In een ver slag aan de raad zegt Oe Thant, dat volgens de mening van een VN-waarnemer de Indiërs in dat gebied het vuur hadden geopend. De waarnemer noemde de toestand explosief" en meldde dat hij de grootste moeite had de Pakistanen van een vergeldingsactie te weerhouden sector Lahore sinds 26 september niet in acht wordt genomen". Volgens generaal Nimmo, de Australische bevelhebber van de V.N.-waarne mersmissie in Kasjmier, hebben zyn pogingen om de partyen te bewegen hun troepen terug te trekken aan beide zyden van de bestandslijn, nog geen resultaat gehad. Oe Thant zegt voorts ln zijn ver slag dat bij een artillerie-beschieting van Indiase zijde in de nabijheid van Lahore een aantal Pakistanen om het leven is gekomen gooien", aldus de Indiase woordvoer der. „Als de V.N. de Pakistanen niet zouden bewegen tot de terug tocht, zou van Indiase zijde geweld worden gebruikt. Dreigement Mjkheden kan worden overwogen President Radhakrisjnan van India heeft in een radio-toespraak gezegd dat India en Pakistan als broeders moeten samenwerken. Volgens het staatshoofd was de strijd om Kasj mier India opgedrongen. Een volks stemming in het omstreden gebied (waarop Pakistan aandringt) vond hij niet wenselijk en onpraktisch. kernbom Volgens bevoegde waarnemers ln Nieuw Delhi zal India welMcht over een jaar een kernbom tot ontplof fing brengen. Een hoge Indiase diplomaat zei dat India waarschijn lijk een ondergrondse proef zou nemen. Premier Sjastri, die zich altijd heeft verzet tegen ontwikke ling van eigen kernwapens, zou onder druk van parlement en volk ook omgezwaaid zijn. India bouwt op het ogenblik een krenreactor bij Madras. Het heeft WEERBERICHT g weer Het KNMI verwacht van heden morgenavond: vannacht en mor- nochtend hier en daar mist. In !t noordoosten en noorden van het nd tijdelijk enige regen, elders op- tóngen. Zwakke tot matige wind uiteenlopende richtingen. Weinig irandering in temperatuur, (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 SEPTEMBER in op: 6.35 uur; onder: 18.25 uur. aan op: 10.39 uur; onder: 1958 uur »gwater te Katwijk te 5.09 en 17.28 laagwater te 1.09 en 13.20 uur. >it nummer bestaat lit 18 pagina's Premier Sjastri dreigde gisteren op een massa-bijeenkomst in Nieuw Delhi, dat India de volgende bijeen komst van de Veiligheidsraad zal boycotten als de raad er niet in slaagt er voor te zorgen dat het be- De Pakistaanse radio meldde gis- stand wordt geëerbiedigd. Acht lan- j elders al de beschikking teren dat Pakistaanse troepen in de den hebben ruim 70 man militair i noodzakelijke hoeveelheid plutonium, sector-Lahore opdringende Indiase personeel toegezegd voor de groep i maar mag die alleen voor vreedzame strijdkrachten hebben teruggeslagen. waarnemers van de V.N.. die toezicht doeleinden gebruiken. Het Indiase ministerie van Defensie moeten houden op het bestand. Oe meldde op zyn beurt dat ongeveer Thant zegt in zyn rapport dat hy in duizend man Pakistaanse militairen het begin zeker 100 man nodig zal in het gebied van Fazilka op India's hebben voor de 1600 km lange grens tussen India en west-Pakistan. Een J aantal landen, waaronder Nederland, had al Juwelendieven President Ajoeb Chan van Pakistan heeft de Russische premier Kosigin geantwoord op diens voorstel op Russisch grondgebied een vredes conferentie met premier Sjastri van India te houden. Ajoeb Chan sprak er zijn twijfel over uit of een derge lijk gesprek in dit stadium nut heeft. Hij stelde voor dat Rusland deel neemt aan de samenstelling van een V.N.-resolutie" die de bron van de in gesloten De gemeentepolitie in Oss heeft zaterdag in nauwe samenwerking met de politie in Tilburg twee da ders ingesloten van de afgelopen week gepleegde juwelendiefstal bij de firma P. J. den Brnk-Boeijen uit Oss. De waarde van de gestolen sie raden waaronder gouden horloges j pn ringen met briljanten, werd ge- 1 schat op ongeveer f 150.000,—. gedeelte van de buit is terecht. moeilijkheden tussen India en Pa- j De mannen hebben een gedeeltelij kistan uit de weg ruimt". Ook pre- bekentenis afgelegd. De recher- verklaard. dat Che jn Qss zet het onderzoek voort. Advertentie Of 't nu gaat om benzine, motorolie of anti-vries, op de kwaliteit van Esso produkten kunt u altijd vertrouwen. Rij eens langs, wij staan voor u klaar! Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra benzine. Ook voor olie- verversen, accessoires, banden en accu-service bent U van harte welkom. Iedere klant ontvangt een surprise IV De Amsterdamse studenten trachten op alle mogelijke manie ren de aandacht te vestigen op de kamernood. De student in een boom aan het Frederiksplein past dan ook geheel in het actie plan RECHTSTREEKSE^ VERKOOP AF FABRIEK AAN PUBLIEK verschaft u aanwijsbaar TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL De fijnste wollen stoffen voor tiener, twennie en V voor alle dames van elke leeftijd. DE LAATSTE DESSINS DE NIEUWSTE MODELLEN f Uit het Leidsch Dagblad van f 28 Sept. 1865: I Het voornemen bestaat om f postzegels in omloop te bren- gen tot een hoger bedrag dan l van 15 cents en om postzegels ter frankering van drukwer- ken voor het vubliek beschik- I baar te stellen. Bedankt voor het beroep J naar de Gerei gemeente on- J der 't kruis te A dam door Ds f J A. van den Oever, thans te J Leiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1