Drie oktoberviering met vele hoogtepunten Coopvaett ZATERDAG VOLOP FEEST IN LEIDEN Haring en wittebrood voor 7766 personen t* SPROOKJES AN DEZE TIJD Liefdesverwikkelingen Rechtspositie academische ziekenhuizen PERSOONLIJKE LENINGEN LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 TWEEDE BLAD Advertentie Voor het eerst in Nederland Niet minder spectaculair belooft deze ochtend van de Kaasmarkt moet men vlug een overstapje naar het Pieterskerkplein nemen het op- treden van „Les échasseurs de Na- mür, de Namense steltlopers, te [worden. Dit steltloperstournooi. dat voor het eerst in ons land wordt ge bracht. is één van de merkwaardigste folkloristische gebruiken in Namen. Het is een soort steekspel, dat een geheel eigen karakter heeft aange nomen. Het is al heel oud, want een oorkonde uit het. jaar 1411 maakt er reeds melding van. Sinds de zestien de eeuw zijn de steltlopers verdeeld in twee partijen: De Mélons (met stelten in de kleuren zwart en geel Confrontatie met historie VOLKSTliINDERS DE DUPE Geachte redactie, Ondergetekende, een volkstuinder ,-an „Ons Buiten" en één van de slachtoffers van het huidige ge meentebeleid. vraagt uw aandacht ■oor het volgende. Op zaterdag 31 augustus 1957 werd het volkstuinpark aan de Leidse Bond van Volkstuinders door burge meester Van Kinschot in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool over gedragen. waarbij door hem op dit het drukke ochtendpro- heuglijk feit voor Leiden werd ge- gramma door zullen velen ook weer de gelegenheid aangrijpen om in „De Lakenhal" te worden gecon fronteerd met de historie: de huts pot. de zegelring van burgemeester Van der Werf. de Spaanse speelkaar ten, het noodgeld, het Lanckaertta- pijt etc.etc. Spaanse peper, hutspot en vuurwerk Onder het motto „Spaanse peper en hutspot" wordt in de avonduren in d,e Stadsgehoorzaal een cabaret gepresenteerd, waaraan tal van be kende artiesten en „The Sunny Side Jazzband" (voor de aanvang) hun lf" 'n ae I medewerking verlenen. DeArresses (met rood-wit gekleur- draaiende zonm regels is gebonden De Mélons en de Arresses hebben hun behendigheid in het verleden ge- ballend toond aan Karei V. Filips II, Lode- wyk XIV. Napoleon I. Leopold I. aan Koning Boudewijn 'bij zijn feestel- jlijke intocht in 1952» en aan de prins en prinses van Luik in 1960. Boeienkoningen en vuurvreters Tijdens de pauze van dit toernooi, zal het oude vertrouwde straatbeeld van het 3 oktoberfeest uit vroeger jaren op het Pieterskerkplein her rijzen. Boeienkoningen, vuurvreters, een elastische dame en kapitein Ne ro (de erachter des doods), even wichtskunstenaars en accrobaten zorgen daarbij voor de levende en tourage. 111 Vuurvreters .boeienkoningen, een dame van elastiek, de beroem- kenfce steltlopers uit het Belgische Namen, de Kon. Harmonie van u: '^oulmij en Baer uit'Den Bosch, een Jachthoornkorps, de Kon. Mi faire Kapel, de Boerenkapel Excelsior, The Sunny Side Jazzband h een show van het Chr. Tambour- en Pijperkorps K. en G. be- üïjpren tot de niet traditionele punten op het programma van de a.s. rie-oktoberviering, welke viering, zoals bekend, plaats vindt op Iterdag 2 oktober. Stuk voor stuk attractieve punten, waarvoor hgetwijfeld de belangstelling groot zal zijn. Een programma waar UT' ^tterlijk en figuurlijk muziek inzit. 9.11 't Begint met de taptoe iDe reeks historische en allego- iche optochten zal dit jaar wor- z n afgewisseld met een grote re- ime-optocht, die onder het otto „Sprookjes van deze tijd" middags om één uur Leiden nnentrekt. Om hij het sprookje ui va Nyuen zal er in deze optocht 2.30 ïhand worden gelegd tussen het ir.ithentieke sprookje van Grimm Wfidersen e.a. en het sprookjes- •htige karakter van deze tijd, apot t zich o.a. presenteert in mo- e gev \rn comfort. Niet minder dan iensoiiizend personen, w.o. 500 muzi- f inten, 65 ruiters en honderd Leidtygens zullen dit sprookje tot rkelijkheid maken. deze stoet bijna vier kilo- en tor lang is ook een plaats in- P^d-ruimd voor de Kon. Harmonie van >ulmij en Baer, welke veertig jaar lieden bij een 3 oktoberviering zulk n goede indruk maakte. In een rook je behoort ook een gouden Herrits thuis. Welnu ook die is ,er. igc de stoet ontrolt zich een Rt akje romantiek, dat rond deze koets Hoi - eigendom van de 3 Oktoberver- j gen) konden „vechten", komen daar [v-.g is opgebouwd. Vrijwel dl- I dit jaar uitsluitend de deelnemende w na deze koets volgt een Rijs- I scholen voor in aanmerking. In 1966 H ijks Jachithoomkorps, bestaande j komen dan de padvind(st)ersgroepen de Wolff twee dagen voor de vie ring werd verzorgd, komt (helaas) te vervallen. De stijgende kosten en de tanende belangstelling zijn hier aan met vreemd. De feestviering anno 1965 begint hierdoor dit jaar met de taptoe. Vrij dagavond zullen wederom duizen den i langs de kant) naar duizen den in de taptoe kijken. Een taptoe, welke gebracht wordt als hulde aan de nagedachtenis van P. A. v. d. Werf, Prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis dc Boisot. Het is begrijpelijk, dat bü een dergelijke hulde geen uitbundig feestvertoon past .Daarvoor is de vol gende dag gelegenheid. Mederwtrking aan deze taptoe verlenen o.m. zeven Leidse muziek korpsen. De plaats van „Trouw en Durf" 'nog in het feestprogramma gepubliceerd) wordt thans ingeno men door Concordia uit Waddinx- In tegenstelling met voorgaande jaren toen alle deelnemende vereni gingen en muziekkorpsen om de fraaie wisselprijs (een Spaanse de- 18 majorettes. Met als zovelen, presenteert dit irps zich deze dag voor het eerst Leiden. Naast al dit „nieuws", ontvalt één ir.t deze viering. Het feestelijk incert in de Pieterskerk, dat twin- lang door de Chr. Zangver- liging „Ex Animo" o.l.v. Herman (Advertentie) aanmerking. In 1967 zullen de sportverenigingen (met uitzondering van de gymnastiekverenigingen) wor den beoordeeld, in 1968 de speel tuinvereniging, in 1969 de gymna stiekverenigingen en in 1970 de mu ziekkorpsen. Door deze beoordeling toe te passen, aldus redeneert het bestuur in de 3-October-vereeniging komt. de concurrentiefactor meer in één bepaalde groep te liggen. Zoekt u moderne of klassieke modellen. gouden verlovingsringen Constant. Love. Anjer Desiree Juwelier v. tL WATER heeft zc Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het graveren kunt O wachten ei zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG. Lunapark was vrijdag open Het Lunapark, centrum van jolijt en vermaak, opent reeds vrijdag avond om acht uur zijn poorten. Be halve de vaste gasten, zijn er dit jaar weer tal van spectaculaire at tracties bügekomen, w.o. twee reuzen raderen, de achtbaan, een twister etc. etc. In totaal kan men zfjn ener gie cn geld aan ruim 100 vermake lijkheden kwjjt. Teneinde een vlotte doorstro ming te verkrijgen in V6 dag een bezoek van ruim 100.000 perso nen is de toegang tot het Schut tersveld uitsluitend aan de Rfjns- burgersingel en bij de rotonde het Stationsplein. Heeft men er noeg van, doch dit laat wel lang op zich wachten, dan zal het veld aan de Marislaan of in de richting Station moeten verlaten. Reveille en koraalzang Met reveille om zeven uur en een uur later koraalzang wordt de „Leidse dag der feesten" zaterdag 2 oktober geopend. Voor de reveille zorgen, als altijd weer. de werkende leden van het Leidsch Po litie Muziekgezelschap, ditmaal voor het eerst onder leiding van de heer A. Hilkhuysen. De heer Dick Anderson, die dit gezelschap onder zijn directie in een landelijke superklasse voerde, heeft in verband met drukke werkzaamhe den moeten bedanken als dirigent, 's Ochtends om zeven uur zullen de L.P.M.G. -ers op het Stadhuisplein de drie-oktoberviering muzikaal in luiden. Daarna wacht hen een druk ke dag Staat de heer Hllkhuysen deze och tend voor het eerst op deze plaats voor een muzikaal ensemble, Herman Stenz voert in het Van der Werf- park zijn zangers voor de tiende achtereenvolgende maal aan bij de Koraalmuziek, als steeds weer een stemmige inzet van de 3 oktoberdag. In 1886 met deze koraalmuziek be gonnen, treft het ieder jaar weer, dat zovelen er is een constante groep van ruim 500 zangers (essen) hier telkens weer op het appèl verschijnen. Een traditie, welke o.L hoge ere moet worden gehouden. Maandag- en woensdagavond om acht uur gaat men voor deze ko raalzang reeds oefenen in het Waaggebouw. Zoals reeds zovele ja ren zal de Chr. Muziekver. Concor dia ook nu de koraalzang begelei den. Ds. A. J. Lamping spreekt in Pieterskerk Prachtig aansluitend op deze ko raalmuziek, waarin God in zang en lied wordt gedankt voor zijn uitred- ding in 1574, is enkele urei» later de dankdienst in de Pieterskerk. Zo ergens dan is men op deze dag j en in deze kerk op historische grond. Reeds in 1574 kwam het „uitgehon gerde Leiden" in deze kerk tesaam om God te danken en te prijzen. .Sindsdien is daarin met uitzonde ring van de tijd der Franse revolu tie geen verandering gekomen, zelfs niet ten tijde van de tweede wereldoorlog, toen Iedere 3 oktober viering verboden was. Hoevelen her inneren zich uit die dagen niet het principiële en bemoedigende woord, dat ds. H. C. Touw toen sprak. In de dienst van a.s. zaterdag- ochtend gaat de Leidse hervormde jeugdpredikant, ds. A. J. Lamping voor.. De Chr. Zangvereniging Ex j Animo o.l.v. de heer Herman de Wolff j verleent aan deze dienst haar mede- 1 werking, zodat haar stem in het Drie oktober-akkoord toch nog niet geheel verloren gaat. Haring en wittebrood Het stemt tot grote voldoening, dat zovelen de uitreiking van haring en wittebrood in het Waaggebouw als i een zinvolle traditie zien. Uit alle 1 kringen van de bevolking en dit Is vooral bij de laatste inschrijving gebleken komt men deze dag naar de Aalmarkt om de feestgave in ont vangst te nemen. Hielden twee jaar geleden 5755 ingezetenen deze tradi tie hoog, het vorig jaar waren dat er al 6595, thans kwamen daar nog eens bijna 1200 personen bij, zodat er dit jaar 8600 broden van 400 gram en 13665 haringen aan in totaal 7766 personen zullen worden uitgereikt. Met uitzondering van de beide we reldoorlogen toen deze uitdeling stilstond en enkele topjaren zit er sinds 1962 weer een belangrijke stij ging in het aantal personen, dat deze uitreiking niet ziet als een „bedeling", doch als een goede en echt Leidse traditie, waarmede in 1886 werd be gonnen en waarvoor toen ruim 1700 gegadigden inschreven. Tijdens de uitdeling geeft het Eer ste Leidse Jeugdorkest en drumband „De Burcht" op het Waaghoofd weer een populair concert. K. en G.-show op Kaasmarkt Terwijl deze uitdeling nog druk aan de gang is, verzorgt het bekende en populaire K. en G. op de Kaas markt om half negen een grote non stop-show. De show, die zonder on derbreking drie kwartier zal duren, werd speciaal voor deze 3 oktober viering ingestudeerd en beleeft dus een première. Gelet op het showele ment van K. en G., welk gezelschap onlangs op het wereld-muziekcon cours in Kerkrade een eerste prijs in de wacht sleepte, zal dit optreden heliotroop- kunstbommen, springfonteinen- mimosa-sterren ge kleurde meteoren en straaljagers op het Schuttersveld zorgen voor een kleurrijk slotakkoord van deze 3 oktoberviering, waarin ook dit jaar de verpleegden van de rust- en verpleeghuizen en de be woners van bejaardencentra zullen delen. Nog voor de grote feestvreug de begint hebben zij hun traktatie reeds te pakken. Als goede feeën zullen de dames van de bestuursle den van de 3 October-vereeniging weer langs deze tehuizen gaan. Tijdens deze bijeenkomst werd een brief voorgelezen van de directeur van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dr. C. R. Zijer- veld, waarin deze stelde dat men de waarde van volkstuinen voor de lichamelijke en geestelijke volksge zondheid niet hoog genoeg kan aan slaan. Nu nog geen tien jaar later is er van al deze mooie woorden niets meer over gebleven. In de tijd dat men dagelijks leest over luchtverontreinigign, wordt in Leiden zo zonder meer een „lucht- reinigingsinstituut" kapot gemaakt. Het motief waar men zich op be roept: Ontsluiting van de Broek en Simontjespolder. Men kan m.i. de wegen voor het zelfde geld er omheen leiden. Het huidige transport is daar wel op be rekend. Maar alles wat op het ogen blik uit de koker van openbare wer ken komt is er kennelijk op gericht om de klok voor het Leidse volks tuinwezen 50 jaar terug te zetten. De volkstuinders mogen nu naar de Oost vliet polder. Wat een prachtig idee! Ook de huisjes? De broei- kastjes? De vruchtbomen? De vaste planten?. Hoelang mogen we daar tuinen? M. den Hartog. Lombokstraat 39, Leiden. dan „Een zeeman ging passagieren Poppenspel voor de by |ie[ AlliplliS-tOlieel Gelijk aan voorgaanse jaren is er in diverse wijken van de stad (Lage Morsweg, Fieter Bothstraat, Zeeman laan en Bevrydingsplein) voor de jeugd weer poppenspel. Met Jan Klaassen in het voorste gelid, krygt de jeugd iets te zien van de avon turen van het aapje Simba. Militaire parade en défilé Ondanks de bezwaren, welke ver bonden zijn aan het houden van een militair evenement op zaterdag, heb ben de leger autoriteiten ook dit jaar weer hun volledige medewer king verleend om de traditionele pa rade mogeiyk te maken. Zoals gebruikelijk wordt daaraan deelgenomen door eenheden van de Koninklijke Zee-. Land- en Lucht macht benevens door een detache ment van de Leidse Studentenvere niging tot vrijwillege oefening in de wapenhandel „Pro Patria". De stoet, welke om half tien het stadhuis passeert, zal bestaan uit drie compagnieën vlootpersoneel met de Marinierskapel, vijf of zes com pagnieën Militaire Koksschool en één compagnie van het regiment Van Heutsz met vaandel en vaandel- wacht, benevens een vertegenwoor diging van het 12de pantser in fanterie bataljon Garde Jagers, in totaal 19 voertuigen, en drie squa drons luchtmacht. In laatstgenoemde groep zal ook het nieuwe vaandel worden meege voerd, dat onlangs door H.M. de Koningin, in verband met het 50- jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht werd uitgereikt. Ook de K.MK. is in deze parade opgeno- De leden van de christelijke toneel groep „Amphis" zyn enthousiast, Jong en op de planken nog wel wat onervaren. Dat laatste is niet erg, want „Amphis" de groep is voort gekomen uit het gereformeerde jeugdwerk bestaat pas twee jaar. Het gezelschap voerde gisteravond in de grote, vooral met jeugdig publiek gevulde, zaal van „Den Burcht" haar derde stuk op. De keus van dit stuk was niet bijster gelukkig, maar het spontane spel van de meeste spelers maakte veel goed. ,,'n Zeeman ging passagie ren" viel daarom tegen, omdat de schrijver, Koos Beswino. aan de ver wikkelingen in zijn „blijspel" meer dan een een geforceerde draai gaf. Plezier heeft „Amphis" er wel in ge had en dat was eigenlijk het voor naamste. De groep oogstte veel suc ces met de liefdesavonturen van matroos Arie Schelle vis (Joop Sta- fleu) en freule De Mees van Vendel (Astrid Veeren), aan de ene kant en van de eeuwige" student Ferry Advertentie DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak VREDESKERK IN WERELDOMROEP De dienst, welke morgenochtend om tien uur in de onlangs geopende Vredeskerk aan de Burggravenlaan wordt gehouden, zal door de Wereld omroep worden uitgezonden. De hei-vormde studentenpredikant, ds. J. E. Ekhof zal in deze dienst voor gaan. Medewerking verleent het Vredeskerkkoor o.l.v. de heer Bontje. De heer E. J. Bongers bespeelt het orgel. Met het oog op deze uitzending is het wenselijk, dat bezoekers aan deze dienst vijf minuten voor de aanvang aanwezig zijn. (Van onze parlementaire redactie) Minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) hoopt spoedig een wetsontwerp te kunnen indienen waarin de rechtspositie en organisa tie van de academische ziekenhuizen wordt geregeld. Het overleg over het wetsontwerp en de bijbehorende uit voeringsregelingen is thans vrijwel afgesloten. De Academische Raad heeft inmiddels advies uitgebracht, de Onderwijsraad zal spoedig volgen, zo blijkt uit de toelichting op de onderwijsbegroting voor 1966. Het verheugt de minister te kun nen mededelen, dat het mogelijk is gebleken, vooruitlopende op het tot stand komen van de nieuwe regeling, een voorlopig bestuur voor het Academisch Ziekenhuis in Leiden in het leven te roepen. Hoewel dit be stuur formeel slechts als adviseur van het college van curatoren van de Leidse Universiteit is te beschouwen, is het de bedoeling, dat het reeds nu zoveel mogelijk handelt als ware het een van de in de nieuwe regeling voorziene bestuurscolleges. Voor de academische ziekenhuizen in Utrecht en Groningen bestaat aan een der gelijke voorlopige voorziening geen behoefte, daar voor deze ziekenhui zen reeds in de bestaande opzet in afzonderlijke besturen is voorzien. Wel heeft het Wilhelmlnag as thuis in Amsterdam een soortgelijk bestuur gekregen als het Academisch Zieken huis in Leiden. Moerhaven (Jaap van Ek) en zyn vriendin Lenie (Ina JongbloedVan Ast) aan de andere kant. En toen bovendien de vader van de student (Gerard Timmers) en de moeder van het meisje (Lotte Godthelp) tussen de bedrijven door liefde voor elkaar bleken op te vatten en huisknecht Frans (Phiep v. d. Ven) het aan legde met het dienstmeisje Martie (Anneke v. d. Krieke) was het een en al hilariteit wat de klok op deze avond sloeg. De enige die er bekaaid van af kwam was de voogd van de ver liefde freule, baron De Mees van Vendel (Bram Mulder). Maar hij kreeg dan ook zijn verdiende loon.. Aanmerkingen op het spel van ge noemd negental en op de regie van Joop Stafleu zou niet helemaal eerlyk zijn, omdat „Amphis" nog in de kinderschoenen staat. Met nadruk zij echter gezegd, dat tegenover het gebrek aan ervarendheid een behoor lijke dosis jeugdige lef stond. Geen sprake dus van een minder geslaagde avond, integendeel NCVB Leiden-centrum opent winterseizoen De afdeling Leiden-centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde het winterseizoen geopend met een boeiende lezing over Hawaï, Nieuw-Zeeland en Australië. Onder de titel ..Aan Zuidzeestranden" gaf dr. S. Kooyman conservator aan het Rijksmuseum voor Volken kunde In Leiden een duidelijk beeld van landschap, bevolking en ge bruiken op de prachtige eilanden in de Stille Oceaan, waar dr. Kooyman enige tyd geleden op bezoek was. In Nieuw-Zeeland maakte hy onder meer een lange bustocht. Met mooie dia's en films wist dr. Kooymans de dames van de afdeling Leiden-cen- trum helemaal in de ban te brengen van tropische landen, wuivende pal men en hemelsblauwe zeeën. Deze eerste byeenkomst van het nieuwe seizoen stond onder leiding van pre sidente mevrouw Z. van Joolingen- Prak, die in het byzonder de nieuwe secretaresse, mevrouw H. Jonge- waard-Dorgelo welkom heette. In de maand oktober hoopt de afdeling een bezoek te brengen aan het kasteel „Duivenvoorde" in Voorschoten. Adv< Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE Dl EISI VOOR (1SBEHEER Ei KREDIETWEZEN Sim IftOfl P811MS 150, KL 29218

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3