EIDSCH DAGBLAD oongrens naar f 11.500 Brandkast opgeblazen FLIM 7,5 4DVIES VAN SER Nazomer en einde Bakkers: brood moet cent duurder GERINGE BUIT (9ud Q'ïte ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 No. 31678 scteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer J DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Vermindering aantal verzekerden ziektewet groter dan ooit tevoren of per 1 januari a.s. van de in de wet neergelegde ontsnappingsclausule ge bruik moet worden gemaakt nu het aantal verzekerden gedurende het eerste kwartaal van 1965 een terug gang heeft vertoond als nog nimmer tevoren het geval is geweest. (Het aantal verplicht verzekerden vermin derde met ongeveer 107.000, het aan tal wettelijke bejaarden met ruim 8400 en het aantal vrijwillig verze kerden met circa 22.000: in totaal dus met ongeveer 137.000). )e Sociaal-Economische Raad heeft minister Veldkamp (So le Zaken en Volksgezondheid) geadviseerd de loongrens in ziektewet per 1 januari a.s. vast te stellen op f 11.500 (thans 9.000) en het maximumdagloon op f 30,- per dag. De S.E.R. cft dit advies in zijn gisteren gehouden besloten vergadering itgesteld. aanpassing van de loongrens in bovengenoemde aanpassingsregeling iektewet, die tevens geldt voor af te wijken als toepassing van die p I 1**1 ziekenfondsverzekering, gebeurt regeling het aantal verzekerden aan- f\€(i€lllK 50 overeenkomstig een zienlijk zou toe- of afnemen, in de SER op grond van j :ezamenlijke ontwikkeling van de !X der regelingslonen en van de I iindex van de kosten van levens- erhoud. de ziektewet is op aandringen de vaste commissie voor Sociale I- sde Kamer een bepaling opgeno- STEPHANOPOELOS KRIJGT VERTROUWEN die het mogelijk maakt de loongrens per 1 januari a.s. wordt vastgesteld op f. 11.500. De Raad meent, dat de extra-ver hoging van de loongrens niet met een dienovereenkomstige extra-ver hoging van het maximumdagloon gepaard moet gaan, maar acht f. 30 een juist bedrag. De raad is van mening, dat een leruggang matige extra-verhoging van de loon- grens boven de normale aanpassing Minister Veldkamp heeft in juli j gerechtvaardigd is. Een redelijke de SER gevraagd hem te adviseren I extra-verhoging wordt verkregen als l, Griekenland heeft Kruiser bleet *7 nder kust voor weer een regering ^eijenoord-Real e commandant van de kruiser „De len Provinciën" heeft op de avond |8 september zijn schietoefeningen de kust gehouden teneinde televisiebereik te komen en jende de bemanning in de gele- jieid te stellen de interlandwed- l FeijenoordReal Madrid op de jrisie te volgen. De minister van fensie, de heer P. de Jong, deelt dit je in antwoord op schriftelijke jen van het eerste-kamerlid de t Van Pelt (PSP) over hetgeen i die avond voor de Noordzeekust westen van Egmond heeft afge- [ld Er werden toen lichtverschijn- h waargenomen, die werden op at als signalen van een in nood terend schip. De reddingboot leitje Jacoba" van IJmuiden voer en vertoefde een half uur op zee, Iodig zoals bleek. Het is zo goed fceker, vertelt de minister van De- tie, dat die lichtverschijnselen af- ist.ig waren van ,.De Zeven Pro- jiër", die ten tijde van het voor- schietproeven deed ter hoogte van lond. Het was dus loos alarm. De mandant van de kruiser had ver radio Scheveningen een rschuwing te doen uitgaan, dat er zonsondergang nog schietproeven ien plaatshebben, zoals hy had te doen. De minister heeft de mandant aan deze procedure la- herinneren. De mededeling, dat de mandant onder de kust heeft wil- oefenen om de bemanning naar redstryd te kunnen laten kijken, i door minister De Jong. naar hij erstreepte, niet ter vergoelijking het gebeurde gedaan WEERBERICHT se weerkundige medewerker), enlijk liggen wij al twee dagen in lage drukgebied. Daar het weer c vandaag toch nog zonnig en rm bleef, bij een barometerstand, lie al tot 752 mm is gedaald, mag en grote meevaller worden ge loemd. aiddels heeft zich bij Engeland en rest-Frankrijk een depressie ont wikkeld, die het gisteren al daar elegen storingsfront tijdelijk tot laan bracht maar nu een nieuwe i onze richting gaat geven, lierdoor is vandaag de laatste 'arme dag van deze nazomer te erwachten met een maximum tem peratuur boven de 20 graden In mid-Limburg werd het gisteren nog I graden cel., een temperatuur 'aar de afgelopen zomer maar by uitzondering aan toe kwam. t koufront kan tijdens de passage mkele buien mogelijk met onweer reroorzaken, gevolgd door een wat loelerc zuid-westen wind. In de laatste zeven dagen scheen de zon i land 60 uren tegen normaal n. Deze week is met de twee- fe week van augustus de warmste n zonnigste van dit jaar geworden. 26 SEPTEMBER aop: 06.32 uur; onder 18.30 uur. >an op: 07.55 uur; onder: 19.22 uur. Ogwater in Katwijk te 03.49 en II uur. agwater te 12.04 uur. Wt nummer bestaat lit 18 pagina's en een bijvoegsel De regering van premier Ste phanos Stephanopoelos van Griekenland heeft vannacht haar eerste vertrouwensvotum van het parlement gekregen: 152 afgevaardigden stemden voor de motie en 148 tegen. Hiermee is een eind gekomen aan de re geringscrisis, die 72 dagen heeft geduurd. Aan de stemming was een verhit debat voorafgegaan, dat zelfs ge ruime tijd moest worden onderbro ken nadat aanhangers van Papan- dreoe slaags waren geraakt met „overlopers". Buiten de vergader zaal duurde het tumult voort, maar tenslotte waren de gemoederen weer zover bedaard, dat de bijeenkomst kon worden voortgezet. De regefing-Stephanopoelos is de eerste die een mandaat van het par lement krijgt sinds Papandreoe op 15 juli door Koning Constantijn van zijn post werd ontheven naar aan leiding van een geschil over de strijd krachten. Twee premiers hebben tus sentijds getracht parlementaire in stemming voor een kabinet te ver werven, maar slaagden er niet in voldoende afgevaardigden van de Unie van het Centrum mee te krij gen. Stephanopoelos was gelukkiger dan zijn voorgangers Athanassiadis- Novas en Tsirimokos, evenals hij dissidente leden van de Unie van het Centrum. Door een aantal centrum- afgevaardigden ministersposten aan te bieden wist hij de meerderheid te krijgen. Zoals verwacht kreeg Stephanopoe los de steun van de 99 rechtse natio- naal-radicalen, de acht rechtse Pro gressieven en 45 dissidente leden van de Unie van het Centrum. De oppo sitie bestond uit de 126 afgevaardig den van de Centrum-Unie die Pa pandreoe trouw bleven plus 22 Ka merleden van de uiterst linkse EDA. Onm id dellij k na de stemming ging het parlement op reces tot 15 okto ber. Het zomerreces was door de crisis onderbroken en er wordt zelfs gesproken over de mogelijkheid dat de koning het zal verlengen tot 15 november. Stephanopoelos verklaarde na de stemming, dat het eerste doel van zyn regering is het herstel van de rust hi het land, om daarna alle aan dacht te kunnen gaan wijden aan de ernstige economische en sociale vraagstukken. Hy deed een beroep op „alle burgers van goede trouw" hem te helpen by zijn moeilijke taak om te verhinderen dat het land „in nieuwe avonturen wordt gestort". Het vertrouwensvotum stond, zo zei de nieuwe premier, gelijk aan een ver oordeling van de .gangstermethoden' die men in het Griekse politieke leven had pogen in te voeren. Papandreoe noemde het een ..schan daal", dat leden van zyn fractie „met ministersportefeuilles waren omge kocht". Deze „derde door het paleis gevormde kongsie" zou volgens hem echter geen lang leven beschoren zyn. Zij zou snel vallen onder de woede van het volk, zo zei hij. Borten nieuwe Noorse premier De 62-jarige £er Borten, landbouw- eccn.xjm en lid van de Centrum partij. de party van de boeren, zal de nieuwe niet-socialistische Noorse re gering leiden. Na negen dagen van overleg werd Borten door de leiders van de vier niet-socialistische Noorse partyen als kandidaat-premier aan gewezen. Borten, een rustige, weinig opval- lenae man van boerenafkomst, kwam als overwinnaar uit de bus na lang durige besprekingen, die volgens po litieke waarnemers uitliepen op een krachtmeting tussen liberalen en agrar'ërs. De vier-niet socialistische partijen zijn het ook eens geworden over de verdeling van de ministersfuncties. De conservatieven krijgen zes por te- I feuilles en de liberalen, de Centrum- I partij en de Christelijke Volkspartij I elk drie De vier partijen hebben sa men 80 van de 150 paxiementszetels by de jongste verkiezingen veroverd. De conservatieve gouverneur van de provincie Akershus, John Lyng. is, naar van welingelichte zijde is ver nomen, aangewezen als minister van Buitenlandse Zaken. Hij zal Halvard Lp.nge opvolgen, die dit ministerie meer dan vijftien jaar heeft geleid. *U.H* (Van onze Haagse correspondent) De bakkers gaan in oktober naar het ministerie van Economische Za- j ken om daar te praten over een to tale herziening van de prijsafspraken I die zy destyds met minister Andries- sen hebben gemaakt. Volgens hen heeft diens opvolger, minister Den Uyl, zich niet aan de overeenkomst gehouden door zonder meer te wei- geren, dat de uitkering-ineens in de broodprys zou worden doorberekend. Volgens berekeningen van de grote I prducenten in de bakkerywereld zou I de broodprijs op grond van o.m. ge stegen bloemkosten en de utkering uiterlijk in januari met 2 cent om hoog moeten. Dezelfde kringen me nen, dat op grond van de slechte rentabiliteit ook doorberekening van de te verwachten loonkostenstijgin gen en kosten, die voortvloeien uit de verwezenlijking van de vijfdaagse werkweek, is gewettigd. Zij wensen daarom een totale prijsverhoging van 7.5 ct. De verwachting is niet, dat het vóór 1 januari nog tot prijsverho gingen komt. behalve dan de cent. die op die datum volgens afspraak op de bezorgprijs mag worden gezet. Golf van terreur in Caracas In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zyn opnieuw drie politieman nen vermoord, op verschillende plaat sen van de stad. Twee werden dood gestoken en één neergestoken. De golf van terreur heeft de laat ste tien dagen aan negen politie mannen het leven gekost. Een regeringsfunctionaris zei. dat waarschijnlijk extremisten onrust willen stoken tijdens het bezoek van de Italiaanse president Saragat aan het land. De verboden linkse Revo lutionaire Beweging (MIR) zou vorig jaar een campgane hebben bepleit tegen de politie. In augustus 1964 werden eveneens in het federale district een aantal po litieagenten vermoord. De regering maakte deze week be kend elf leden van de ondergrondse strijdkrachten van de Nationale Be vrijding (FALN) tezamen met een voormalig lid van de partij Accion Democratica van president Leoni, Baeza, te hebben gearresteerd. Faustino Rodrigeuz Baeza zou een der hoge guerrillaleiders zijn. Inbrekers laten enorme ravage achter in Rotterdamse fabriek fa Met het onthullen can een beeld van Koningin Wilhelmina naast de ingang van de burger zaal heeft Prinses Margriet gis termiddag in IJmuiden-oost het nieuwe stadhuis van Veisen offi cieel geopend. Voordat zij deze officiële handeling verrichtte heeft burgemeester mr. J. C. Bührmann haar namens het ge meentebestuur van Veisen een kleine bronzen kopie aangebo den van het door de Haarlemse kunstenaar Mari Andriessen vervaardigde beeld. Het stad huis met een toren waarin een 47 klokken tellend carillon werd gebouwd naar een ont werp van bouwmeester Dudok uit Hilversum, die nu is benoemd tot ereburger van de gemeente Veisen. De totale kosten bedroe gen ruim zeven miljoen. Inbrekers hebben gisternacht de brandkast van het carrosserie- bedrijf Lith NV in Rotterdam laten exploderen. De schade in het bedrijf is enorm. De buit betrekkelijk gering. Naar voorlopige opgave hoogstens f 4.000.-. De aanslag op de brandkast van deze fabriek aan de Ceintuurbaan in Rotterdam is wel zeer brutaal opgezet. Blijkens mededelingen van de bedrijfsleider hebben de inbrekers, die aan de achterzijde van de fabriek door het inslaan van een ruit, zijn binnengedrongen, tweemaal een lar ding explosieven laten ontploffen. De eerste keer gebeurde dit rond i pleet los, maar bovendien sloegen tien uur in de avond. Een perso-1 stukken van de staalplaat diepe neelslid van het gedupeerde bedrijf, gaten in de wanden of dwars door die in een woonwagen naast de fa- j deuren been. ruiten sneuvelden, briek woont hoorde de knal en ging j meubilair werd vernield, een stuk poolshoogte nemen. Hij vond bij zijn ijzer baande zich zelf een weg door wandeling rond de fabriek (in heti twee tussendeuren heer in het donker) geen verdachte sporen en hoofdkantoor, om vandaar via een meende derhalve, dat een straaljagerruit naar buiten te verdwijnen, de geluidsbarrière had doorbroken, j Een tweede, veel heviger knal, ruim een uur later de man was toen al naar bed gegaan weet hij even- j eens aan een vliegtuig, deze laatste knal moet echter heel zwaar zijn ge-1 Gouda, waar vrijwel been huizen zyn. weest. Niet alleen scheurde de explo- Er werd dan ook geen alarm gemaakt sie de 15 mm dikke stalen deur com-en de brandkastkrakers hadden alle tijd om te wachten voor zij het vrij- gekomen geldkistje open braken. Dat j moet voor hun een teleurstelling zijn Geen alarm geweest. De inhoud telde rond f. 1200.—. Het bedrijf heeft al jaren de gewoonte de lonen, die vrijdags uit betaald worden ook pas vrijdagmor gen bij de bank te incasseren. Inmiddels is het de zevende maal in 10 jaar tijd, dat op donderdag avond in de fabriek wordt ingebro ken. dat is dan ook de reden, waarom de brandkast geheel in een nis van zwaar gewapend beton is geplaatst, zodat alleen de deur vrij is. Dit ge wapend beton heeft de klap goed opgevangen. Onderzoek Gisteren, driect na de ontdekking is de politie gewaarschuwd tezamen met een van de Rotterdamse officie- ren van Justitie en deskundigen op het gebied van springstoffen uit Den Haag is een uitvoerig onderzoek in gesteld, waarbij men aanvankelijk probeerde het gebeuren geheim te houden. Pas, nadat alle deskundigen hun onderzoek hadden beëindigd werd een eerste mededeling door de politie gedaan. Overigens betekende deze mededeling niet dat de politie al een spoor van de daders heeft. Tien Nederlandse officieren naar India en Pakistan Tien Nederlandse officieren zullen optreden als waarnemers van de Ver enigde Naties in India en Pakistan. Vier Nederlandse officieren, die reeds ter beschikking van de Ver enigde Naties stonden en toezicht hielden op de naleving van het be stand tussen Israël en Jordanië, door de olkerenorganisatie zijn toege voegd aan de Unmogip, de sedert ja ren in Kasjmier werkende groep mi litair.: waarnemers van de Verenigde Naties voor India en Pakistan. Die vier officieren zyn reeds naar hun nieuw arbeidsterrein vertrokken. De anderen zullen zo spoedig mogeiyk volgen. In de resolutie van 20 september, die door Nederland was ingediend, worden India en Pakistan gelast de vyandeiykheden te staken en wordt verder aangedrongen op „terugtrek king van alle strijdkrachten op de posities die zij voor augustus 1965 in namen". De secretaris-generaal, Oe Thunt, wordt in de resolutie verzocht de nodige hulp te verlenen ter verze kering van het toezicht op het be stand en de terugtrekking van de militairen. Oe Thant heeft daarop besloten tok vorm mg van een missie van waar nemers van de Verenigde Natie» voor India en Pakistan. Reserves jegens plan-Spaak In kringen van de EEG-commissie blijkt men zeer gereserveerd te staan tegenover het plan-Spaak voor een ministerconferentie van de Zes zon der de Europese executieven. Zelfs zonder officieel op de hoogte te zijn van alle bijzonderheden van het plan, verklaarde men gisteren in EEG-kringen in Straatsburg, dat het duidelijk is dat de commissie zich alleen maar met grote reserve tegen over deze plannen kan opstellen. Telefoon 01720—2491 HIMNNi VOLAUTOMATISCHE B REESTRAAT 173 fa Een overzicht van de rava ge, welke aangericht is op het Amerikaanse communicatiecen trum in Jokohama (Japan) door een felle brand. Tien Ameri kaanse militairen kwamen om het leven, twee worden nog ver mist en veertien moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. TEL I E E V I S 2E NET ombouw/voorzetapp./inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26500 teumo Uit het Leidsch Dagblad van f 27 Sept. 1865: Een inwoner van Brussel heeft 2 zijner kinderen aan een straatkunstenmaker ver kocht voor 325 francs Hij stond nu op het punt om een meisje van 10 jaar te verkoo- pen voor 528 francs. Te Noordwijk en te Rhfjns- burg hebben in de laatst ver- loopen maanden epidemiën van pokken en typhus ge heerst. De zwaarste zieken J zijn meestal onder tenten ge- plaatst, de ziekte nam daar- door een gunstige wending

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1