LEIDSCH DAGBLAD Middenstand: geen steun prijsbeleid lieer aan het Wachtlijst voor telefoon groter Mysterieuze anonieme brief aan krant gestu ur d Nog vele protesten )iiieuw zware slag voor Labour-kabinet ZONNIG Drie ton aan lonen gestolen in Londen matras BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 No. 31677 steur: E. A. E. van Dishoeck ^redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Als belastingvoorstellen doorgaan Als deze plannen zo doorgaan en als bovendien een nog grotere ïeid aan de loonontwikkeling wordt gegeven dan in feite in de ste jaren al bestond, dan geloof ik niet. dat de regering er op ft te rekenen, dat wij nog langer onze steun zullen geven aan prijsbeleid, zoals dat nu wordt gevoerd". if is de voorlopige totaalindruk van voorzitter J. B. A. Hurkmans de R.-K. Middenstandsbond over de plannen van de regering om aantal indirecte belastingen te verhogen. De heer Hurkmans k op een regionale bijeenkomst in Maastricht. heeft er begrip voor, dat de leidsuitgaven omhoog gaan. Hij ook begrijpen, dat dit moet en bekostigd uit een verhoging de indirecte belastingen. Maar mag dat niet los zien van het en prijsbeleid. De consumenten en de omzetbelasting, maar de moet de invloed op de de verhoging van de voor- rosten opvangen. En dat, nadat nds jaar en dag aan de winst- geknabbeld. Natuurlijk is kabinet bezorgd over de steeds inde prijzen, maar het doet niets e werkelijke oorzaak. Alleen de n worden zelf onder druk gezet, heer Hurkmans venvacht met ileuwe systeem van vrijere loon ing forse looneisen. Hij ziet niet oe dit kabinet daar paal en perk kunnen stellen. Maar de mtwikkeling kan niet eens wat igen (20) redde twee kinderen it brandend huis meer ruimte krijgen. Zelfs niet voor dat deel van de loonsverhogingen, dat uitgaat boven de stijging van de produktiviteit. De heer Hurkmans wilde niet in gaan op alle details. „Maar natuur lijk zijn de schoenherstellers en de tabaksdetailhandel weer de sigaar. Hoe kan staatssecretaris Bakker dit toelaten? Ik weet, dat een staats secretaris in de ministerraad niet veel heeft in te brengen. Dat is dan ook een van de redenen, waarom wij een minister voor het midden- en klein bedrijf willen. Maar het had tenminste toch mogelijk moeten zijn een belastingverhoging op schoen zolen te voorkomen en ervoor te zorgen, dat de procentuele marge van de sigarettenhandel onaangetast/ zou blijven". De heer Hurkmans maakte nog eens duidelijk, dat de middenstand niet meer mee doet, als het kabinet geen concessies doet met het prijsbeleid. Ook van andere zijden is weer hef tig geprotesteerd tegen de door minister Vondeling in de miljoenen nota voorgestelde belastingmaatrege len. De drie vrije organisaties van het horecabedrijf hebben een telegram gestuurd naar de minister van Financiën. Zij hebben zich daarin geheel geplaatst achter het telegram, dat het bedrijfsschap horeca eerder in de week heeft verzonden. De Stichting Centraal Gedistil- leerdbureau in Schiedam voelt zich in een mededeling „ernstig geschokt". De voorgestelde maatregelen zullen het gedistilleerd dubbel treffen door accijnsverhoging en verhoging van de omzetbelasting, aldus de mededeling. De maatregelen zullen discrimine rend zijn en ondoelmatig blijken. De vijf Nederlandse organisaties van schoenmakers patroonsbonden hebben zich met een gezamenlijk telegram tot de minister van Finan- Ferdinand Kochde 20- |e garagehouder, die bij een id in Amsterdam het leven twee kinderen heeft gered, de deur naar het brandende met een moker en een vuil ik te rammen. twintigjarige ïnand Koch heeft gisteren het gered van twee kinderen, die kans zagen uit de tweede etage Ie Amsterdamse Govert Flinck- 215 te komen. De woning I in brand. de woning, waarvan de toe- Sdeur bovenaan de trap was *en. bevonden zich twee kinde- De 2-jarige Linda lag te slapen le 4-jarige Jolanda hing huilend threeuwend uit het raam. de nabijheid wonende Fer- ind Koch rende de trap op en de met een moker en later met vuilnisbak de toegangsdeur, die begaf. Hij holde door de dichte naar binnen, greep de meisjes if ze door aan enkele mannen na hem naar boven kwamen, brandweer heeft het vuur bin- drie kwartier gedoofd .De voor- ichterkamer en de zolderverdie- van de woning zijn uitgebrand. WEERBERICHT et KNMI verwacht van heden- morgenavond nu en dan wolken- te, maar ook zonnige perioden, tel overal droog weer. Overwe- d matige wind tussen zuid en Ongeveer dezelfde temperaturen (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 SEPTEMBER iop: 6.30 uur; onder: 18.32 uur; kan op: 6.31 uur; onder: 19.06 u. togwater te Katwijk te 3.09 en 532 uur; laag water te 11.24 en H nummer bestaat uit 24 pagina's (Van onze Londense correspondent) Alle verwachtingen van de regering goede intenties van het overkoe pelende Britse vakbondsorgaan, de TUC, zijn de grond ingeboord toen de grootste vakbond, die van de transportarbeiders, gisteravond be kend maakte zich niet te zullen houden aan de plicht alle looneisen van hun leden aan de TUC voor te leggen. Tot nu toe gaan alle vakbondsle den met hun looneisen direct naar GOLDBERG stelt Rusland voor aantal A-bommen te vernietigen De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Goldberg, heeft gisteren in een rede over de Amerikaanse poli tiek in de Algemene Vergadering de Sowjet-Unie uitgedaagd „een aanmerkelijk aantal" atoombommen te vernietigen. Hij stelde tevens voor dat de Sow jet-Unie 40.000 kilo voor bommen geschikt uranium gaat gebruiken vreedzame doeleinden. De V.S. zullen dan hetzelfde doen met 60.000 kilo, zei hij. In dezelfde verhouding zouden de Amerikaanse en Russische voorraden plutonium, dat voor de waterstofbom wordt gebruikt, in zee geworpen kunnen worden of op an dere manier aan dit gebruik kunnen worden onttrokken, zei Goldberg. Men verwacht pas een officiële Russische reactie wanneer Gromiko, de Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, de vergadering toe spreekt. Hij was niet in de zaal toen Goldberg sprak. De Amerikaan sprak zich wederom uit tegen toelating van communis tisch China tot de Verenigde Naties. Hij zei dat het daarin niet thuishoort daar het handvest zich verzet tegen het gebruik van geweld voor de rege ling van geschillen de werkgevers, gewapend met sta kingsdreigementen. De minister van Economische Zaken. Brown, heeft een nationaal loonbeleid opgesteld dat een loonsverhoging van ten hoogste 3% procent per jaar toestaat. Omdat geen sanctie hierop staat houdt vrijwel niemand zich er aan. Minister Brown dreigde met wetge ving de vakbonden in hun verlan gens te temperen. De TUC besloot de wetgeving te vermijden. Alle bonden dienden daarom eerst met de TUC te overleggen. Die zou dan het voor stel kunnen verwerpen. De trans portarbeiders zeggen dat het in de praktijk ondoenlijk is eerst naar de TUC te gaan. Dit betekent een harde slag voor de Labourregering, die ge hoopt had dat de vakbonden de ernst van de economische toestand zouden inzien. Een bijzondere ironie is, dat Brown, de minister die het loonbe leid heeft opgesteld, zelf een voor malige leider is van de transport arbeiders. Sinds zjjn heengaan is de bond steeds linkser geworden. ciën gewend, waarin zij zeggen de voorgenomen maatregelen te betreu ren. De bonden vragen de minister in overweging te nemen de voorge stelde maatregel niet door te voeren. Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart had al eerder geprotes teerd tegen de verhoging van de om zetbelasting op sport vliegtuigen. In dat commentaar was ook sprake van wentelwieken, maar bij beter bestu dering van de voorstellen blijkt, dat wentelwieken daarin niet waren be grepen. Het hoofdbestuur heeft deze passage uit zijn verklaring dan ook laten vallen. Krakers zwoegden hele nacht voor vijf tientjes De Hilv recherche hebben ge luidsbandje te hebben, waarop de reacties geregistreerd staan van de brandkastkrakers die hun slag sloe gen in een Hilversumse rijwielfa- briek. De muren moeten er bol heb ben gestaan toen de buit na een nacht hard zwoegen (volgens de re cherche moet men zich „kapot" heb ben gewerkt) uit niet meer dan 5 schamele tientjes bleek te bestaan. Men verschafte zich toegang tot het pand via een kapotgeslagen ruit. Vervolgens werd met hakken en knippen de brandkast onderhanden genomen. Een enorme ravage was het resultaat. De bovenplaat van de safe werd gelicht door alle klinkna gels los te slaan. Vervolgens wist men zich een weg te banen door de dub bele beplating, die de verschillende verdiepingen in de brandkast af scheiden, te vernielen. Tenslotte be reikte men de geldkist die 50 „zuur verdiende" keiharde guldens bleek te bevatten. Het zal niet mogelijk zijn om in 1967 en in 1968 te komen tot een vermindering van het aantal wach tenden op een telefoonaansluiting. Verwacht moet worden, dat het aan tal wachtenden eind 1968 gestegen zal zijn tot 200.000 tegen op 1 mei van dit jaar ongeveer 140.000. Het aantal wachtenden zal aan het eind van 1966 tot ongeveer 180.000 zyn gestegen. Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat deelt dit mee in de me morie van toelichting op de begro ting 1966 van de PTT. Pas na 1968 zal het. mogelijk zijn tot verminde ring van het aantal wachtenden te komen. Bij de uitvoering van een meerjarenplan zal in cenoemde jaren het aantal lokale nummers met on geveer 290.000 worden uitgebreid. Dit meerjarenplan is voorts gericht op het inhalen van de achterstand in de voorzieningen van lokale ka bels en van verbindingskabels. In het programma voor de tele foon- en telegraafdienst wordt ge wag gemaakt van de voorgenomen bouw van gebouwen in o.a. Hille- gom, Leiden-Zuidwest, Lisse, Nieuw- Vennep, Noordwijkerhout, Sassen- heim en Warmond. Hogere tarieven? Wanneer loon- en materiaalprijs stijgingen zullen optreden, die een belangrijke aantasting van het voor delige exploitatieresultaat voor de PTT ten gevolge zullen hebben, moet er naar de mening van de bewinds man rekening mee worden gehouden, dat een tariefsverhogingen niet kan worden ontkomen. In de P.T.T.-begrotdng wordt o.m. melding gemaakt van een „afrem ming" in de groei van de omvang van het binnenlands briefpostver- keer door de tariefsverhogingen op 1 juni van dit jaar. Deze groei zal ook in 1966 nog worden afgeremd. Verwacht wordt ook. dat de toene ming van het aantal girostortingen en girocheques zal verminderen. Er worden meer overschrijvingen ver wacht. Met het Stichten van nieuwe of verbeterde gebouwen ter vervanging van verouderde en te kleine postge- bouwen wordt volgend jaar voortge gaan of een begin gemaakt o.a. in Alphen aan den Rijn en Voorscho ten. OVERSTROMING IN MAROKKO 75 DODEN Overstromingen als gevolg van het buiten haar oevers treden van een gezwollen rivier in de Marokkaanse provincie Safi hebben volgens voor lopige cijfers aan 75 personen het le vens gekost, terwijl nog tientallen mensen worden vermist. Er is in de afgelopen dagen in het betrokken ge bied veel regen gevallen. Nieuwe ontwikkeling koffermoordzaak Een jonge Noorse ontwerper. Gerd Ramstad. heeft de hoofd prijs gewonnen van een wed strijd in het ontwerpen van kin dermeubelen Zijn idee is even oorspronkelijk als eenvoudig: 4 planken en een zestal blokjes met een pin. Dat is alles wat no dig is om een groot aantal ver schillende modelletjes te maken wat bovendien door de kinderen zelf kan geschieden. Korte, bloedige veldslag (Van onze A'aamse correspondent) Weer een nieuwe ontwikke ling in de zaak van de Amster damse ,,koffermoord": de politie van het bureau Leidseplein stelt op het ogenblik een onderzoek in naar een geheimzinnige anonie me brief die woensdag op de re- t Twee jaar na een ernstig auto- J t ongeval klaagde de Zuidafrika- J npp Ren van As noe steeds over f Deurkruk van auto terecht ner Ben van As nog steeds 9 een knagende pijn in het linker J t deel van zijn zitvlak. Artsen t van het Calleddon ziekenhuis in f t de Kaapprovincie gaven Ben de t raad röntgenfoto's te laten t maken. Zij waren verbaasd toen 9 hieruit bleek, dat een deurkruk 9 van 7'cm zich daar genesteld had. Er was slechts een een- f voudige ingreep nodig om Ben f van zijn pijn af te helpen. Van J later: „Nu herinner ik f me inderdaad dat wij na dat J J ongeluk de deurkruk maar niet a 9 konden vindeni dactie van Het Parool binnen- I krant, boek of tijdschrift. Men pro- kwam. beert nu na ^aan of Shoji een op- varende van het schip is. In de enveloppe zat een kleine foto De brief moet woensdagochtend waarop met enige moeite een hand, j in Amsterdam zijn gepost. Het adres een arm en iets wat lükt op een van Het Parool was verkeerd gespeld hoofd in staat van ontbinding, zijn j Wiboutstraat i.p.v. Wibautstraat). te ontdekken. Achterop de enveloppe Een Japanse journalist, die gisteren staat in Japanse lettertekens de op het bureau Leidseplein was, heeft naam van een Japans schip, „Taiten de Japanse tekens die op de achter- Maroe" en de naam „Shoji". 1 kant van de enveloppe waren gegrift, vertaald. Volgens hem moeten zij zijn geschreven door een Japanner, of door iemand die goed geoefend is in het schrijven van Japanse letterte- Grap i|ilfijittijlftijti ■fa Dit is een klein gedeelte van de mysterieuze envelop, die mogelijk aan de koffermoord- affaire een nieuwe wending kan geven. Het is niet geheel uitgesloten, dat kens, de politie hiermee de beschikking heeft gekregen over een aanwijzing die zou kunnen leiden tot de ontmas kering van de moordenaar (s) van de 32-jarige Japanner Kameda, wiens romp op woensdag 25 augustus in een koffer in het water van de Jacob van Lennepkade werd gevonden. Hoofdinspecteur J. B. Schreur is er echter voor 80 procent zeker van dat de brief als een wel zeer onsma kelijke „grap" beschouwd moet worden. Hij acht het niet uitgeslo- •ten dat de foto er een is van een slachtoffer van Hiroshima. Het onderzoek waarbij via Interpol de hulp van de Japanse politie is in geroepen, heeft tot nu toe aan het licht gebracht dat de „Taiten Ma- roe". een schip van de in Kobe geves tigde rederij Taiwo Kaian Ka, nooit Westeuropese haven-, aandoet, maar alleen op Afrika vaart. Op de dag waarop Kameda vermoedelijk werd vermoord, de 21ste augustus, kwam de „Taiten Maroe" in Port Elisabeth aan. Wat de foto betreft staat vast, dat zij niet overgenomen is uit een Een korte maar bloedige veldslag had gisteren plaats in Londen, in een rustige straat vlakbij het veld van de beroemde voetbalclub Tottenham- Hotspurs. Negen personen, van wie drie leden van Scotland Yard, wer den gewond door een uiterst brutale bende overvallers, die ruim 300.000 gulden buitmaakte. Een politiewagen escorteerde gis terochtend een auto van een bouw bedrijf die geld voor lonen van de bank had gehaald. Maar de politie bewaking scheen de bandieten i twaalf man) gewapend met ijzeren staven en met nylon kousen over het hoofd getrokken niet erg te im poneren. Een zwarte Austin ramde de wagen met het geld. De politie auto die probeerde te remmen werd klem gereden en voor de agenten zich iets konden realiseren werden hun hoofden hardhandig met de sta ven bewerkt, Vyf personeelsleden van het bouwbedrijf konden ook geen enkele weerstand bieden en j werden uitgeschakeld. Een politie- i agent die probeerde uit te stappen I verloor het topje van zijn duim, toen I het portier werd dichtgesmakt. Ten- slotte wist de agent toch alarm te slaan. Een wegwerker probeerde met zijn wals de bandieten het ontsnap pen onmogelijk te maken. Maar ook hij werd neergeslagen en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. In een bestelwagen wisten de overval lers te ontsnappen. Getuigen die de agenten bloedend in een goot aan troffen. verklaarden op him ge schreeuw afgekomen te zijn. Een man is later gearresteerd. De politie heeft een geladen revolver bij hem aangetroffen. Deze was echter niet gebruikt Een verzekeringsmaatschap pij heeft 30.000 gulden beloning uit geloofd voor inlichtingen die leiden tot opsporing van de gestolen lonen. (Advertentie) UW Advertentie Een kwestie van service Geen moeite is ons te veel. wanneer 't om u eens bij ons langs en ervaar wat persoonlijke auto gaat. Rij betekent. Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra benzine. Ook voor olieverversen, accessoires, banden en accu-service bent u van harte welkom. Iedere hiaat ontvangt een surprise (£)uc/ a Uit het Leidsch Dagblad van J 26 Sept. 1865: 9 Op de begrooting van het 9 Dep.t. van Binnenl. Zaken 9 voor 1866 is een som uitge- 9 trokken, tot betaling van den 9 len termijn, voor het bouwen 9 van een nosocomium (zxeken- 9 huis (Red. LD) te Leiden in 9 het belang van het hooger t onderwijs. i In de gemeente Voorscho- ten wordt gevraagd, om da- a delijk in dienst te treden een a buitengewoon Politie-Agent tegen eene beloning van f 5 j 's weeks, (alleen ongehuwden l komen in aanmerking). Solli- 1 l citaties bij den Burgemeester 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1