EIDSCH STROOM VAN PROTESTEN DAGBLAD Beatrix trouwt medio maart in Amsterdam f Kritiek van bedrijfsleven op belastingverhoging Financiële kraan mag niet lekken Moordenaar van vier agenten gegrepen Pakistan staakt het vuren (§ud QCit leuws 1 nwwt 1890 WOENSDAQ ta SEPTEMBER 1998 No. 31678 !en golf van protesten uit het bedrijfsleven is het gevolg van de in de mil- oenennota aangekondigde belastingverhogingen. De R.A.I. vindt de [oorstellen met betrekking tot auto's, bromfietsen e.d. „volstrekt onaan- aardbaar". In horeeakringen is men „ontsteld" en Philips vindt de ver- oging van omzetbelasting op o.a. radiotoestellen onjuist' en ,onbegrij- elijk'. De tabakswinkeliers vrezen de dupe te worden van de aeeijnsver- oging, in sehoenmakerskringen spreekt men van „een zeer onzalig idee o de textielindustrie betreurt in hoge mate de lastenverzwaring. Er zijn iverse telegrammen naar de regering gezonden. gtcteur: E. A. E. Tan Dishoeck gofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ÏNISTER VONDELING r>r> Maar minister Vondeling toont zich niet bang. Hij zei gisteren de aanbieding van de miljoenennota in de Tweede Kamer met t mis te verstane woorden: ,,De financiële kraan zit dicht en mag jaar niet lekken. De regering zal zich bijzonder hardnekkig ver- tten tegen de aandrang van het parlement om de overheidsuitga- n te verhogen". Hij noemde de ontwaarding van de gulden een rarte plek op het rooskleurig beeld van onze economie. Het pro- i van geldontwaarding mag niet worden aangemoedigd. ..Daar- hebben wij de Kamer zo'n fors plan tot dekking van hogere tgaven voorgelegd", aldus de minister. )e Rijwiel- en Autoindustrie (RAI) de hand van gemiddelden rekend hoe de tariefsverhogingen tt ingang van 1 januari 1966 zullen uiteren in prijsverhogingen: een rsonenauto van 6000 gulden wordt 6500: een bromfiets (50 wordt f730; peerwagen van f. 4500 wordt f. 5125. De R.A.I. meent, dat het nu voorge stelde „super-weelde-tarief" van 23 procent zyn weerga op het Europese vasteland niet vindt. Miskenning Het verwondert de R.A.I.dat be halve personenauto's ook bromfiet sen door de minister worden inge deeld bij de luxe artikelen. In feite betekent dit een ernstige miskenning van de functie van de 1.3 miljoen personenauto's en 1.7 miljoen brom fietsen en motorfietsen in ons land. Verwacht wordt dat de gehele weg transportbranche na een koopgolf dit jaar. volgend jaar een ernstige terugslag zal ondervinden. De textielindustrie kan niet begrij pen, dat vrij kort nadat de minister van Economische Zaken ter beteuge ling van de inflatoire tendenzen prijsmaatregelen heeft afgekondigd, de regering herinvoering van de om zetbelasting wil voorstellen. Textiel moet gerekend worden tot de eerste levensbehoeften en wordt door alle lagen van de bevolking gedragen. Als de voorstellen worden aanvaard, wor den de kosten van het levensonder houd verhoogd. De Tilburgse Kamer van Koophandel en de Kamer van Twente en Salland hebben in een Fanfani gekozen als voorzitter Verenigde Naties De Algemene Vergadering van de irenigde Naties die gisteren haar ste zitting begon, heeft de 57-ja- [e Italiaanse minister van Buiten- ndse Zaken, Amintore Fanfani, ge- als haar voorzitter. Prof. Fan- ai volgt zijn Gh&nese ambtgenoot lalpon-Sackey op. D« Italiaan kreeg 110 van de 112 mmen. Er waren twee onthoudin- Fanfani wordt beschouwd als één de meest dynamische Christen- snocratische politivi in Italië van de oorlog. Hij was vier maal pre- !T, terwijl hij voorts de portefeuil- van Buitenlandse Zaken, Land- iw en Arbeid heeft beheerd. Van 04 tot 1959 was hij secretaris ge- van de Christendemocrati- die Partij. Oorspronkelijk was Fanfani 6n- erwijzer in de Toscaanse stad Arez- o. Later werd hij hoogleraar in de tonomische geschiedenis. Ondanks (jn politieke activiteit geeft hij nog alleges. Wegens zijn kleine gestal- e hij is ongeveer een meter vijf- ig wordt hij „il professorirro" ge- oemd. Fanfani is getrouwd en heeft ze- tn kinderen. Hij is een zondagschil- er en houdt van koken. Voor goed auto-onderhoud WEERBERICHT ZONNIG Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: droog en overwe gend zonnig weer. maar ih de nacht vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind Dezelfde temperaturen als vandaag °f iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 SEPTEMBER Zon op: 6.27 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 3.35 uur; cnder; 18.31 u. Hoogwater in Katwijk te 1.31 en 14.00 uur. Laagwater te 9.44 en 22.04 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Einde aan jacht in Denemarken De 38-jarige instrumentmaker Palle Sörensen heeft gisteren in Kopenhagen bekend dat hij za terdagochtend vroeg vier politie mannen heeft doodgeschoten. Hiermee is een eind gekomen aan de grootscheepse jacht van bijna 2000 rechercheurs en agen ten op de mogelijke daders. Toen Sörensen werd ge vraagd of hij op de politieman nen had geschoten met de be doeling hen te doden, zei hij ..waarschijnlijk wel". Sörensen en Bune, een 47-jarige invalide, werden kort na de misdaad gearresteerd, maar aanvankelijk was de politie er niet zeker van dat zij de juiste mannen te pakken had. Daar om werd de jacht door het gehele land voortgezet. De vier politieagen ten die doodgeschoten zijn, waren al le vier nog jong. Drie van hen waren 24, de vierde 28 jaar. Zij waren allen gehuwd en hadden kinderen. Eerder had Bune verklaard dat hij in de auto had gezeten van waaruit op de politiemannen was geschoten. Een en ander was gebeurd op de te rugtocht van een rooftocht, waarbij verscheidene inbraken waren ge pleegd. Bune had verklaard dat zijn ..kameraad'' de moordenaar was. Pas toen viel Sörensen door de mand. De instrumentmaker verklaarde dat hij met zijn vriend Bune in zijn wagen reed toen een politie-auto de achter volging begon. .W.e begonnen te pra ten over neerschieten", aldus Sören sen. „Ik zei toen: laten we er ieder een nemen". Bune wilde echter niet. Hij wilde ter wille van zijn vrouw uit de auto. Sörensen weigerde dat. waarna zij enige tijd doorreden. Op een gegeven ogenblik was Bune uit de wagen gesprongen. Korte tijd later had hij schoten gehoord. (Daarbij moeten dus de eerste twee agenten om het leven zijn gekomen). Sören sen zei dat hij na de eerste schiet partij alleen verder was gereden. Toen een tweede politie-auto hem achterop kwam en inhaalde, was hij uit de auto gestapt, naar de politie wagen gelopen en had toen op de bei de inzittenden geschoten. Darna had PALLE SÖRENSEN hij ^ijn pistool gedemonteerd en de onderdelen begraven. Hij had vervol gens bij Bune thuis andere kleren aangetrokken. Het tweetal was al eerder ver deeld wegens diefstal, roof en andere vergrijpen. de Tweede Kamer gepro- Bezwaarlijk De schoe<ienfabrikanten en schoe nenmakers achten de herinvoering de omzetbelasting cp schoeisel reparaties heel erg bezwaarlijk de minst draagkrachtige bevol kingsgroepen. Het „Bedrijfschap voor de schoenindustrie" zal trachten de invoering van de belasting te voor komen. Vervol" pagina 2 „Pakistan zal het vuren staken wanneer India dit ook doet". Dit heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Bhoetto, van ochtend vroeg op een zitting van de Veiligheidsraad meegedeeld. Op verzoek van Pakistan was de raad in spoedzitting bijeengekomen, precies 23 minuten voor het tijdstip, waarop een bestand tussen beide lan den van kracht moest worden. In een maandag door de Nederlandse afgevaardigde dr. De Beus opgestelde ontwerp-resolutie had de Veiligheids raad op een wapenstilstand aange drongen. India had al eerder te ken nen gegeven aan het VN-besluit ge hoor te zullen geven. De strijdkrachten van Pakistan zouden het vuren om 08.05 uur Ned. tijd staken. Minister Bhoetto deelde voorts nog mee dat Pakistan uit de V.N. zal treden wanneer deze er niet tge overgaan het statuut inzake Kasjmier te verbeteren. Op verzoek van India besloot de Veiligheidsraad het tijdstip van in gang vooor het bestand te verschui ven naar vanavond 11 uur (Ned. tijd) om beide landen in de gelegenheid te stellen maatregelen te treffen. (Men zie ook elders In dit Blad) Margarine weer 2 cent goedkoper (Van onze parlementaire redactie) De margarineprijs gaat met in gang van maandag verder omlaag met 2 cent per pakje. Ook de prijs aanverwante artikelen, zoals be paalde spijsvetten, gaan met 2 cent per 250 gram omlaag. Bij de bond margarinefabrikanten wilde men vanmorgen alleen bevestigen, dat de meest gangbare merkartikelen 2 cent goedkoper zullen worden. De prijsverlagingen, die in over- g met het ministerie van Econo mische Zaken tot stand zijn geko- worden mogelijk gemaakt door de aanhoudende daling betreft is het de tweede prijsdaling binnen enkele eken. Nog op 30 augustus ging de margarine 3 cent per pakje in prijs omlaag. Frans experiment ouder water Vannacht is bij St. Jean Cap Fer- rat een nieuw Frans onderwaterex periment onder leiding van kapitein Jacques Yves Cousteau begonnen. In liet de kust van de Riviera een cilinder vormige duikerklok, doorsnede zes meter, met zes mensen erin 110 me ter diep op de zeebodem zakken. Twee weken zullen de zes „oceanauten". onder wie Cousteaus zoon Phillippe, daar blijven. Op het programma staan o.m. dagelijkse wandelingen over de zeebodem. Men wil met dit experiment de invloed van het ver blijf onderwater op geest en lichaam van de mens nagaan en tevens de mogelijkheden tot oliewinning uit de zeebodem bestuderen. De naam van de duikerklok is ,.Pre-Continent-3". Minister Vondeling (rechts) .uit, waartegen door het bedrijf s- heeft het bekende koffertje ge- leven nu zo fel wordt geprotes- opend. Hij haalt de stukken er- teerd. Wetsontwerp i ngediend Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen zeer waarschijnlijk half maart in Amsterdam trouwen. Dit is in overleg met het Ko ninklijk Paar en de Prinses besloten. Nederlanderschap niet langer te be geren. De kinderen uit het huwelijk geboren blijven echter Nederlanders, omdat zij tot de Troon kunnen wor den geroepen. Deze mededeling kan men lezen in het ontwerp van rijkswet, waarin de Staten-Generaal om toestemming wordt gevraagd voor het huwelijk. Zoals reeds in de troonrede werd aangekondigd, werd dit wetsontwerp gisteren ingediend. Het is onderte kend door minister-president Cals, en de ministers Samkalden (Justitie) en Smallenbroek (Binnenlandse Za ken». De datum Is nog niet defini tief in verband met de tijdrovende voorbereidingen. Nederlands Aan de vooravond van het huwe lijk zal de heer Von Amsberg bü Koninklijk Besluit de titel „Prins der Nederlanden" worden verleend. Dit staat te lezen in het tweede wets ontwerp. dat de Staten-Generaal gis teren bereikte en waarin de natu ralisatie van de bruidegom wordt voorgesteld. In dit wetsontwerp wordt zün naam in het Nederlands ge schreven n.l. Claus, Willem, Otto, Frederik. Geert von Amsberg. De aanduiding „von" In deze naam is een Duits adelheidspredikaat en kan niet op gelykwaardige wyze door het Nederlandse „van" worden weerge geven. De heer Von Amsberg verliest de Duitse nationaliteit als hü Nederlan der wordt. Mocht echter het huwe lijk onverhoopt worden ontbonden, dan kan hü te kennen geven het Gelukkig Amsterdam is zeer gelukkig met de keus van de Prinses. Vooral het hotelwezen wrijft zich in de handen, want maart is juist een van de stille maanden. Het paleis op de Dam wordt het luisterrijke middelpunt van de fees- telykheden. Onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswijk wordt nu de laatste hand gelegd aan de In grijpende restauratie, waarmee in 1960 werd begonnen. Er zal dan voor twaalf miljoen aan de schepping van Jacob van Campen zijn verbeterd. De Koninklijke familie op het balkon van het Paleis Lange Voorhout na terugkeer uit de Ridderzaal waar de zitting van de Staten-Generaal werd ge opend. Van links naar rechts Prinses Beatrix, Claus von Ams berg, Koningin Juliana, Prinses Christina, Pieter van Vollen hoven. Prinses Margriet en Prins Bernhard. Nieuwe komeet Het internationale kometenbu- reau van het astrofysische observa torium van het Smithsonian Institu te heeft de ontdekking bekendge maakt van een nieuwe komeet, die blükbaar geen staart heeft. De ontdekking van twee Japanse astronomen, is bevestigd door foto's, gemaakt door een Australisch sta tion. Dc nieuwe komeet heeft de naam Ikeya-Seki gekregen. De ontdekkers zyn Karou Ikeya en T. Seki. Volgens het Smithsonian Institute betreft het hier een komeet van de achtste grootte. Prinses Beatrix heeft herhaaldelyk tydens de verbouwingen van haar belangstelling blyk gegeven. Verbetering De mogelijkheden van- het gebruik van het paleis zyn vergroot door het aanbrengen van moderne technische voorzieningen. Zo is ondermeer op de eerste verdieping een kamer ingericht met apparatuur, die een directe ra dio-uitzending mogeiyk maakt. In de onderkeldering van het paleis is een 800 vierkante meter grote nieuwe verdieping aangebracht voor de huis- houdelyke diensten. Het aantal lo geergelegenheden in het gebouw be draagt nu 20. Allen bestaan uit een zit-, slaap- en badkamer. Voor het personeel zijn bovendien op de vier de verdieping veertig slaapkamers met ieder drie bedden ingericht. In het paleis zyn vyf liften aange bracht. Houten wanden en betim meringen, die gevaar voor brand op leverden zün verwyderd. Het paleis is echter niet alleer meer leefbaar gemaakt. De gevels van het door 13.659 palen gedragen gebouw zün gerestaureerd en verschillende zalen, gangen en trappen hebben hun grootte en ligging herkregen. Cellen in de kelders zün ingericht als wyn- opslagplaatsen. Het kerkelük huwelyk zal, zo wordt aangenomen, eveneens in de hoofdstad gesloten norden en wel in de Westerkerk, omdat de Nieuwe Kerk door restauratiewerkzaamhe den niet beschikbaar is .Dez^ kerk biedt plaats aan ongeveer 1.200 per sonen, een aantal dat eventueel zou kunnen worden uitgebreid tot 2000 personen. (Advertentie) Aan B. en W. van Leiden is vergunning gevraagd door M. C. Meure. wed. Coster, winkelierster tot het daar- stellen eener kof f ij-branderij in het pakhuis aan de Korte Langegracht. Wijk V, no 725 Aan de Koninklijke Ned Grofsmederij te Leiden is we- ier een nieuw werktuig in 'jebruik gekomen, zijnde een 'oskraan van het aanzienlijke vermogen van 10.000 Ned. pd. waaraan meer en meer behoefte bestond.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1