Koudekerks jeugd op de „Koudekerk" laags kort geding in ie „affaire-Heinrichs" 1W ad Jmburgs handelaar contra journalist n tegen dr. Gerson Nog geen beslissing over vrouw in ambt Concilievaders voorstander van godsdienstvrijheid LETDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 een deugdelijke expertises schilderijenverzamelaar J. H. chs uit Waubach, die zich ook ar en kunstverzamelaar heeft een kort geding: aange- en legen de Haagse journalist cr C. Vleten. Het geding dient rdag 23 september voor de pre- de rechtbank in Den Haag. wordt, dat de journalist wordt len mondeling of schriftelijk en foto's van de heer diens schilderijen te fiden of mee te werken aan de Igeving hierover. heer Heinrichs kwam in het toen hij schilderijen inbracht veiling in het voormalige licanenklooster in Maastricht nari van dit jaar. De openbare ling werd gehouden voor de luder, expert en taxateur P. Hommes. De handel van de mder werd beoordeeld door J. J. M. Timmers, directeur ,t, die een negatieve mening de collectie-Heinrichs, schilderijen voorkwamen, die Ie verzamelaar werden toege- beroemde schilders als on Ruysdael, Brueghel de Oude Vigee Lebrun. directeur van het Rijksbureau kunsthistorische documentatie, Gerson, uitte eveneens vanuit chappeljjk oogpunt bezwaren de beweringen van de heer chs. De vereniging van hande- in oude kunst, waarvan de be- eden S. Nijstad en H. M. Cra- schilderijen van de heer chs lieten beoordelen, vond aanleiding om te waarschuwen bepaalde praktijken van kunst- ers in ons land. heer Heinrichs toonde nimmer elijke expertises. Hij leverde mkel bewijs voor de echtheid schilderijen als gemaakt door 5 meesters. Niet één van Ichs doeken kwam in de litera- roor. De expertises van prof. uit Krefeld, die de heer Hein- toonde, bleken te zijn van een Eiker, die kopiist en restau- is en toegaf slechts over tech- ervaring te beschikken", aldus et Vleten. lenbare misleiding" ïeer Vieten meende in de Zuid- sohilderijenverkoop een openbare misleiding te signale- )aar veel Duitsers in het Roer- ir de openbare veiling geadverteerd mogelijk niet werden voorgelicht, schreef de de heer Heinrichs en schilderijen. De heer Vieten is ot Nederlander genaturaliseer- die in Den Haag buiten correspondent is voor verschei dene Duitse dagbladen en radiosta tions. Hij noemt zijn aandeel in het .geval-Heinrichs" niets anders dan een „vanzelfsprekend verweer tegen een opzettelijke misleiding van het publiek". De heer Heinrichs valt de heer Vieten aan op publikaties in het offi ciële orgaan van de Duitse kunst handel „Weltkunst" uit München. De heer Vieten concludeert daarin, dat de heren Heinrichs en Hommes vóór de openbare verkoop van de schilde rijen van prof. dr. Timmers wisten, dat de schilderijen niet van beroemde meesters waren. Op de aanklacht, die de heer Heinrichs bij de Duitse jus titie indiende tegen „Weltkunst" zal niet worden ingegaan. De heer Vieten heeft de door hem geraadpleegde deskundigen, dr. Ger son en bestuursleden van de Vereni ging van handelaren in oude kunst verzocht voor hem te willen getuigen in het kort geding. Dit is het eerste proces, dat in de openbaarheid komt in het „geval- Heinrichs". De schilderijenverzame laar heeft eerder klachten ingediend tegen tenminste drie Nederlandse journalisten en tegen de Vereniging van handelaren in oude kunst. Het onderzoek in deze zaken door de rijksrecherche is nog gaande. Voorts heeft de heer Heinrichs bij minister mr. M. Vrolijk van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk een klacht ingediend tegen dr. Gerson, die rijks ambtenaar is. In deze brief aan minister Vrolijk suggereert de heer Heinrichs, dat dr. Gerson door de heer Vieten zou zijn omgekocht. Dit zou volgens de heer Heinrichs de enige verklaring zijn voor wat hij noemt de „onacademi sche vooringenomenheid" van dr. Gerson bij de beoordeling van Hein richs schilderijen. Naar wordt vernomen heeft minis ter Vrolijk reeds gereageerd op deze brief en zal het ministerie nog voor het kort geding tegen de heer Vieten dient, een verklaring afleggen over de bevindingen naar aanleiding van de klacht over dr. Gerson bij de mi- kunst kaleiöoscQQp Gastdirecties van Haitink in het buitenland •Van het groeiend aantal uitnodi gingen dat hij uit het buitenland ontvangt om als gastdirigent op te treden kan Bernard Haitink, gelet op de verplichtingen jegens zijn Con certgebouworkest, slechts een deel aanvaarden. Voor het seizoen 1965 '66 heeft Haitink aanvaard de invi taties van het London Philharmonic Orchestra, het Hallé Orchestra in Londen, de Bayerische Rundfunk, het Zwitserse Tonhall-orkest en voor enkele concerten van het Tsjechisch Philharmonisch Orkest in Praag. Op enige vin de uit te voeren pro gramma's staan werken die Haitink na aan het hart lipgen en die typi sche repertoirestukken van het Con certgebouworkest zijn, zoals de eerste symfonie van Mahler en de negende van Bruckner. Gouden medailles voor dirigenten concertgebouw De eerste dirigent, Bernard Hai tink, en de gastdirigent Eugen Jo- chum van het Concertgebouworkest hebben woensdag, na het optreden vaAi het orkest in het „Septembre musical de Montreux", ter gelegen heid van het feit dat dit voor de twintigste maal werd gehouden, de gouden medaille van dit festival ont vangen. Het, orkest heeft daar blijkens vele recensies met groot succes o a. tonder Haitink) Bruckners vier de symfonie en (onder Jochum) Wag ner-fragmenten uitgevoerd. Na concerten in Mannheim, Frank fort a/Ma in en Höchst keert het or kest zondagmiddag in ons land te rug. Onbekend modern toneel voor Haagse jongeren Op vrijdagavond 1 en zaterdag middag en -avond 2 oktober a.s. organiseert het Nederlands Toneel verbond onder auspiciën van de Haagse Kunststichting voor de Jeugd een „Weekend modem toneel", dat speciaal op de Haagse jongeren zal z{jn gericht en waarin een modern repertoire aan de orde zal worden gesteld, dat, vooral als ge volg van de nijuende zalennood, nog niet eerder in Den Haag is gespeeld Het programma, dat het Neder lands Toneelverbond op vrijdag avond biedt, bestaat uit een opvoe ring van Lodewijk de Boer's „De verhuizing" onder regie van Anne Marie Prins en in een décor van Frank Lodeizen. gespeeld door Kitty Courbois, Ton Kuyl en Jules Hamel, gevolgd door een optreden van het Kwartet Misja Mengelberg «piano), dat verder bestaat uit Piet Noordijk, altsaxofoon. Rob Langere is, bas. en Han Bennink, slagwerk. Zaterdagmiddag heeft eerst een nabespreking plaats van de op vrij dagavond geboden manifestaties. Daarna speelt het Nieuw Rotterdams Toneel „De tijger" (The tiger) van Murray Schisgal in de vertaling en regie van Leo de Hartogh en in een décor van Johan Greter, welk stuk zal worden gespeeld door Annet Nieuwenhuyzen en Leo de Hartogh, alsmede „Zeg 't es in m'n goeie oor" (Whisper into my good ear) van William Hanley in de vertaling en regie van Piet van der Meulen, décor eveneens van Johan Greter, te spe len door Richard Flink en Luc Lutz. Ook op deze voorstellingen volgt een nabespreking. Na een gezamenlijk te nuttigen avondmaaltijd treedt zaterdagavond de Toneelgroep Studio op met het «tuk „De kneep" (The knack) van Anne Jellicoe, vertaling Paul Roden- ko, regie en décor Johan Greter, te spelen door Christine Ewert, Aart Staartjes, Erik Plooyer en Carol van Herwijnen. Al deze manifestaties zullen wor den gegeven in de aula van het Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum. Van Stolkweg 35, Den Haag. Advertentie Hulshof! Den Haag Spui/boek ^^■^7 Kdlvirmarkl Rijswijk 'In de Bogaard0 Hulshof! IW^BI Den Haag Spui/boek kalvermarkt Rijswijk 'In de Bogaard iederlander zou ivee schilderijen lebben vervalst rechtbank in Luik zal op 14 tèr uitspraak doen in een zaak, to een Nederlandse schilder If beschuldigd van het verval en schilderijen van Constant bfcke. De Nederlander, de 43-ja il' L., zou een zomer- en een Wandschap hebben voorzien van handtekening van de Belgische 'der, waarna beide aan een Brus- kunsthandel werden verkocht 17500 franken. tzaak kwam voor de rechter, na- de zoon van Constant Permeke *anvankelijk afgegeven attest echtheid had ingetrokken, de vijfde behandeling van deze 'n de afgelopen maanden werd 'ederlandse kunstschilder L. door officier van Justitie beschuldigd vervalsing van de twee schtlde- L Zijn verdediger voerde aan, de werken waren gekocht in een lerdamse kunsthandel en dat 'nkel bewijs kan worden aange- dat er sprake is van verval len. Kerkelijk Leven J. v. d. Broek t» Nteuwland-Oosterwijk Geref. Kerken. Beroepen te Bierum (Gr.) L. Raven, kand. te Rotterdam, die dit beroep ook heeft aangenomen. Geref. Kerken Vr^gern. Beroepen te Valthermond-2e Esloër- memd. T. O. G. M. Bosnia, kand. te Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen slaagden voor het J. Feenstra het prop. ex. de heren nstra te Amsterdam-W., G. E. Geerde te Rooi veen en J. N. Ukel te Beverwijk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Leerdam C. Harlnck te Utrecht. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Pekela-Winschoten J. J. F. Herrmann te Alkmaar. Het geheime wapen van na tionalistisch China tegen com- munistisch-China zijn zwemmen de strijders of strijdende zwemmers. Men heeft nu ook vrouwen in de rijen van deze ..soldaten'' toegelaten. Hier vier van deze strijdsters na een oefe ning. IN GEREF. KERKEN: De generale synode der Geref. Kerken, in Lunteren bijeen, is in haar vergadering van donderdag niet tot een beslissing kunnen komen over één van de belangrijkste punten van haar agenda, n.l. het vraagstuk van de vrouw In het ambt. Verscheidene uren lang spraken voor- en tegenstanders zich uit over een rapport over dit vraagstuk, uitge bracht doofj een daartoe door de vo rige synode ingestelde commissie. De taak van deze commissie was een onderzoek in te stellen naar de plaats van de vrouw ln de dienst van de kerk. en daarbij in het bijzonder na te gaan of, en zo Ja. in hoeverre haar de toegang behoort te worden geopend tot de ambten in de kerk. Haar conclusie was, dat het een onverantwoorde verschraling van het leven der gemeente moet worden ge acht, dat de vrouw tot welzijn van allen verleende genadegaven, zo lang bij de opbouw van de kerk zijn ver waarloosd. Voorts oordeelde zij. dat er geen gegronde bijbelse reden is aan te voeren, waarom de vrouw met de haar geschonken gaven niet zou mo gen medewerken in de ambtelijke dienst, zoals deze ln zijn geheel tot leiding van de gemeente is geroepen. Rekening moet worden gehouden, aldus het rapport verder, met de aan de vrouw in de heilige schrift aan gewezen positie als complement van de man en het daarmee gegeven aan vullend karakter van de haar toe te wijzen taak. Uiteraard zullen de no dige differentiatie en specialisatie in acht moeten worden genomen. Deze aangelegenheid zal thans nog nader in de synode aan de orde wor den gebracht. In deze zitting kwam o.m. ook een rapport over de geeste lijke verzorging van de opvarenden ter koopvaardij in bespreking. Top en Flop van religieuze muziek een gemeenschappelijke actie de protestantse kerken van Hee» nen met het Leger des Heils wordt de volgende week gedu rende drie dagen een evangelisatie campagne gehouden waaraan beken de radio-pastoors deelnemen. Nieuw in het programma van „Heerenveen waarheen" is een „Top of flop" van religieuze muziek op donderdag 23 september. Als pre sentator fungeert de heer Jan Filius van de NCRV. Volgens het werkrooster dat de secretaris van het concilie, mgr. Felici. gisteren indiende, zal de verklaring over de niet-christelijke godsdiensten waarbij inbegrepen die over de joden als laat ste punt van de agenda op deze vierde zitting aan de orde komen. Koudekerk aan den Rijn onder houdt nauwe betrekkingen met de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij N.V. in Rotterdam. Dat komt, omdat de openbare Bur gemeester de Herderschool het mo torschip Koudekerk" heeft geadop teerd. De leerlingen van deze school hebben geregeld schriftelijkcon tact met de kapitein en de beman ningsleden van deze vrachtvaarder. Dat wordt bijzonder op prrijs gesteld. Een levensteken uit het vaderland is altijd welkom als een reis van enige maanden wordt gemaakt. Na een kust reis van Rotterdam naar Noorwegen en terug is de Koudekerk" woensdag weer de Rijnhaven binnengelopen. Deze reis werd door Koudekerks eerste bur ger, de heer Q. Waverijn, en diens echtgenote meegemaakt. Zij hebben bijzonder genoten, niet in het minst van de fjorden. Tijdens deze reis heeft de heer Waverijn uitvoerig kunnen spreken met de opvarenden en op deze wijze een indruk kunnen krijgen van het leven aan boord. ,,Het waren leuke dagen", ver telde ons de burgemeester, „en we hebben fijne gesprekken gehad met de kapitein en de bemanningsle den". Nu de 12.000 ton metende „Kou- dekerk" stevig aan de trossen in de Rijnhaven lag om te lossen en te laden, was er tevens gelegenheid voor een meer uitgebreid Koude kerks bezoek: gistermiddag beke ken de leerlingen van de hoogste klas van de Burgemeester de Her derschool het schip van boven naar beneden en vandaag togen de vroede vaderen van deze landelijke gemeente naar Rotterdam om met burgemeester Wavertjn aan het hoofd de vrachtvaarder te bezich tigen. De schooljeugd, die dit bezoek bracht onder leiding van het hoofd, de heer C. x an der Molen, en enige leden van de oudercommissie, heeft bijzonder genoten. De kinderen wer den namens de inspectie van de V.N.S. verwelkomd door de heer J. Noordergraaf, die wees op het pret tige contact tussen de leiding van de rederij en de bemanning van het schip enerzijds en de Koudekerkse schooljeugd anderzijds. Daarna werd in twee groepen een wandeling door en over het schip gemaakt, xoaarbij vooral de jongens in de grote machinekamer en op de brug van hun belangstelling voor de machines en de navigatie-apparaten bljjk gaven. Ook het laden had aller aandacht. Daar was men volop mee bezig, want. vanavond vertrekt de „Koifdekerk" voor een ongeveer vier maanden durende reis naar Australië. In de salon werden de jongeren getracteerd en daar kwam de ka pitein, die het bijzonder druk had en vele voorbereidingexi voor de komende reis moest treffen, hen toch nog even begroeten. Het dankiooord van het school hoofd, de heer Van der Molen, voor deze fijne middag was zeker op zijn plaats en het een goede xrnart en een behouden thuiskomst" beslist gemeend. Het bleef niet alleen bij woorden. De heer Van der Molen overhandigde namens de kinderen een herinneiing aan dit bezoek: een door een Koudekerker gebakken tegel met een dorpsgezicht! Dc foto toont het Koudekerkse ge zelschap op het bovendek van het schip met op de achtergrond een vaxi de reddingssloepen. Foto Leidsch Dagblad VERZET VAN ITALIAANSE ZIJDE Na de debatten, die thans aan de gang zijn over de verklaring over de godsdienstvrijheid, wordexi de ontwerpen over de kerk in de mo derne wereld, de missionaire acti viteit van de kerk en het ontwerp over de priesters in discussie ge bracht. Daartussendoor wordt van af 20 september gestemd over de oritwerpen over de goddelijke open baring en het lekenapostólaat. Bij deze beide ontwerpen kunnen de bisschoppen nog xyerbeteringsvoor stellen indienen. Over de volgende schemata kan alleen maar gestemd worden met „ja" of „nee": het herdelijk ambt van de bisschoppen, dé vernieuwing van het kloosterleven, het r.-kath. onderwijs, de priesteropleiding en de verklaring over de betrekkingen van de kerk tot de niet-christelijke gods diensten. Bij de voortgezette behandeling van het schema over de godsdienst vrijheid werd door 17 sprekers, o.w. vijf kardinalen, het woord gevoerd. Evenals de dag tevoren bleek het me rendeel voorstander van het ontwerp, terwijl er voornamelijk van Italiaan se zijde verzet werd aangetekend. Zo vond de aartsbisschop van Bari, mgr. Nicodemi, onaanvaardbaar wat het ontwerp zegt omtrent de betrek kingen tussen kerk en staat terwijl de aartsbisschop var Tucuman (Ar gentinië), mgr. Aramburu, het ge vaarlijk vond als de burgerlijke auto riteiten de u.toefening van het recht op godsdienstvrijheid om redenen Spoedig afkondigen De grote voorstanders kwamen be halve uit West-Europa voornamelijk van het Amerikaanse continent. Kar dinaal Ritter, die vorig jaar reeds tijdens de eerste debatten een com promisvoorstel lanceerde, drong nu aan op een zo spoedig mogelijke af kondiging van een decreet over de godsdienstvrijheid. Dit zou ten goede komen aan de vervolgde christenen, een kwestie van rechtvaardigheid ten aanzien van niet-r.-katholieke christenen in overwegend r.-katho- lieke landen en tevens zin geven aan het decreet over de oecumene, dat zonder erkenning door het concilie van de godsdienstvrijheid geen zin zou hebben, zei hij. De Chileense kardinaal Silva Hen- riguez noemde de verklaring pasto raal gezien een enorm succes en ge tuigen van een nieuwe mentaliteit in de apostolische werkzaamheid. Kardinaal Slipuj. die begin 1963 door de Sowjet-Unie na vele jaren gevangenschap werd vrijgelaten en een enkele reis naar Rome kreeg, prees het schema, maar beklemtoon de toch dat godsdienstvrijheid niet alleen door de kerk maar evenzeer door de staat erkend diende te wor den. Hij miste ook vermelding van het feit, dat sommige landen aan de jeugd een atheïstische opvoeding op dringen het schema spreekt slechts over landen waar de gods dienstige opvoeding verhinderd wordt. Kardinaal Jaeger van Paderborn probeerde nogmaals de bedenkingen minderheid weg te nemen. Hij verklaarde dat gods dienstvrijheid de onverschilligheid beslist niet in de hand werkt. Omdat de Paus van plan zou zijn de vergaderingen vaker bij te wonen is de pauselijke zetel naar het mid den van de presidium-tafel ver plaatst. „Sassenheim e.o." naar de strijd om clubtitel Voor de eerste keer in het zeven jarige bestaan zal de wielervereni ging Sassenheim en omstreken" met een ploegje nieuwelingen deelnemen aan het op woensdag 22 september in dc omgeving van Wyk bij Duur stede te hcuden clubkampioenschap van Nederland op de weg. Het kwar tet Sassenheimers wordt gevormd door Wim Hom an. René van Kes- teren, Chris de Zwart en Jan d® Zwart (Noordwijk). Jac. v. d. Lans is als reserve aangewezen. A<L Hulshoü

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9