O Spanje biedt uitzending Real-Feijenoord aan ARJOS gaat zich roeren binnen ARP Zweeds witboek over zaak-Wallenberg LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. N.T.S. aanvaardt aanbod onze correspondent in Madrid) Van Spaanse zijde bestaat jeen enkel bezwaar meer tegen televisie-uitzending van de itmoeting tussen Real Madrid Feijenoord op 22 september de Spaanse hoofdstad. Een roordvoerder van de Spaanse •levisie deelde mee. dat reeds Iroensdagochtend een overeen- lomst over deze uitzending met leal Madrid was bereikt. I Dezelfde dag heeft de „Television [spanola" een directe uitzending i het centrale bureau van Eurovi- in Genève aangeboden, maar tot eden heeft de Spaanse televisie nog n enkel antwoord van één van de de Eurovisie aangesloten landen otvangen. Dit betekent in ieder geval dat de paanse televisie via het Eurovisie- :hakelstation in Barcelona bereid is an te sluiten op elk laind dat inte nse in een direct verslag van deze edstrijd heeft. Ook als geen ander uropees land deze ontmoeting wil jtzenden, kan de Nederlandse Tele- isiestichting dit alleen doen. De '.T.S. moet dan wel alle kosten zelf etalen. Nog niet definitief De NTS zou vóór vanmiddag iraalf uur aan de Eurovisie mee- tlen, dat men graag de voetbalwed- Irijd Real Madrid—Feijenoord wil itzenden. In Hilversum wil men nog in slag om de arm houden: „Wü reten nog niet wat de Spaanse tele- >r deze uitzending vraagt. Het erloop van de financiële onderhan- Edmundo Ros vreest geen beatgroepen Edmundo Ros. Engelands befaam- vertolker van Zuidamerikaanse luziek, vrees geen concurrentie Beat-groepen. Gistermiddag met n sterke orkest uit Londen Schiphol aangekomen, antwoordde desbetreffende vraag: „Ge- ikkig niet. Wij spelen voor volwas die zich onze nachtclub kun- permitteren, niet voor tieners". De thans 54 jaar oude bandleider, Londen iedere avond in zyn nachtclub optreedt, is naar ons id gekomen om vanavond in een :htstreekse KRO-televisie-uitzen- de Firato in Amsterdam op Nederlandse schermen te ver- lynen. Op zijn programma staat ds hoogtepunt een in het Nederlands zingen nummer: „Mokum, dat is de stad voor mij". Hij is zo populair in zijn-vaderland Venezuela, dat men hem volgende maand met de hele band voor één dag uit Londen laat overvliegen naar Caracas voor een liefdadigheids voorstelling. Spencer Tracy ziek De Amerikaanse acteur Spencer Tracy (65) is ernstig ziek. Hij is op '0 augustus 'in een ziekenhuis in Hollywood opgenomen voor een pro- «taatoperatie De acteur is van een inzinking na ®t!n operatie herstellende. Gister avond was zijn toestand redelik. Ulbricht vandaag naar Moskou De Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht is vandaag in Mos kou aangekomen voor overleg met de Russische leiders. Met hem reist een groep topfunctionarissen van de Oostduitse regering en communisti- «che partij. In Moskou zullen alle facetten van de ideologische en economische betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Oost Duitsland en revue passe ren. Een woordvoerder van het Oost duitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de door het Imperialistische streven toegeno men spanning in de wereld een nau were samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek eist van d® communistische landen. delingen moet worden afgewacht, voordat we definitief bekend kunnen maken, wat we doen en hoe laat de uitzending plaats heeft". Bij de NTS was het niet bekend, dat de Spaanse televisie al enkele dagen geleden de uitzending van de wedstrijd bad aan geboden aan Eurovisie. Het is bekend dat Real Madrid aanvankelijk weinig interesse voor deze uitzending koestorde. omdat verwacht werd dat het grote stadion in de Spaanse hoofdstad, dat 125.000 toeschouwers kan bevatten, niet uit verkocht zou raken voor deze eerste Europabeker-wedstrijd van Real in zijn eigen stadion. Nu dit echter wel het geval schijnt te zijn, heeft Real Madrid zijn goedkeuring aan de uit zending gegeven. Meedenken en meebeslissen (Van onze parlementaire redactie) Het bestuur van ARJOS. de nationale organisatie van ..Anti revolutionaire jongeren studieclubs", verlangt een duidelijke uit spraak van de Anti-Revolutionaire Partij over de rassendiscrimina tie. De jongeren zijn de mening toegedaan dat er ook meer klaar heid moet komen in het anti-revolutionaire beleid betreffende de atoombewapening en het bevolkingsvraagstuk. ARJOS is van plan zich actiever met de politiek in te laten en wil zich meer gaan roeren binnen de A.R.P. Tot nu toe had Arjos vooral het karakter van een studie-organisatie, die de jongeren wilde voorbereiden op het lidmaa/tschap van de party. Nu de kiesgerechtigde leeftijd is ver laagd, heeft men besloten tot een accentverschuiving in de richting van een organisatie van jonge anti revolutionaire kiezers, „wy willen niet meer achter de schermen bly- ven, maar meedenken en meebeslis sen binnen de party en onze invloed doen gelden", zei de Arjos-voorzitter J. van der Ploeg gisteren tydens een persconferentie in Den Haag. Instemming Uit de mededelingen van de Arjos- voorzitter bleek, dat de jongeren van plan zijn mede hun stempel te druk ken op het politieke gezicht van de A.R.P. Desgevraagd zei de heer Van der Ploeg dat de opvattingen van de partij- voorzitter dr. Berghuis over het sociaal-linkse karakter van de party door de meerderheid van de anti-revolutionaire jongeren wordt gedeeld. De samenwerking met de socialisten in het kabinet Cals heeft zijn instemming. Met de raadsverkiezing van vol gend jaar in zicht, zullen de plaat- seiyke clubs vanuit de landelijke or ganisatie worden geactiveerd om bij de voorbereiding van deze verkiezin gen voor een eigen inbreng te zor gen. Het is de bedoeling van het landelijk bestuur dat de Jongeren met name hun stem zullen laten horen by de opstelling van de ver kiezingsprogramma's en de kandida tenlijsten. „Wy willen niet langer het reservewiel van de party zyn", zei de heer Van der Ploeg, .maar een tyger in de tank". Poolse vrouwen hamsterden De huisvrouwen van Warschau zijn gisteren door een oorlogspsycho se bevangen en aan het hamsteren gesiagen. Dientengevolge waren tegen de avond vele winkels door hun voor raden heen. De oorlogspsychose is ontstaan door een reeks gebeurtenissen, waar van het publiek geen verklaring kon vinden. Ter beproeving van het mobilisa- tieplan van het leger zyn vele reser visten in het holst van de nacht uit hun bed gehaald voor de manoeu vres in midden- en noordwesteiyk Polen. In hun gezinnen ontstond daardoor een nerveuze sfeer. Ook raakten de huisvrouwen gea larmeerd door het maken van op namen voor een film over het be gin van de tweede wereldoorlog. De ze opnamen werden in het centrum van Warschau gemaakt. Een soortgelijke crisissfeer ont- slon j in Warschau ten tyde van de Beriynse crisis in 1961 en de Cu baanse crisis in 1962. Russische vrouw klaagt nood in „lzwestia" De vrouw van een mijnwerker in de Oekraïne heeft in een inge zonden stuk in lzwestia haar nood geklaagd. Zij zegt dat haar man, en vele andere mijnwerkers wel netjes elke week hun loon thuis afdragen, maar dat ze hun overwerkuitkering elke week ver drinken, zodat zij op maandag met hoofdpijn naar het werk gaan. „Voor de familie is het geen bonus, maar een straf", aldus de vrouw, die wijziging van het sys teem vraagt. lzwestia heeft haar klacht on derzocht. Het blad stélde vast dat de mijnwerkers per week 3.000 ton kolen moeten delven en dat ze die hoeveelheid gemakkelijk in 4Vz dag halen. Wat ze meer del ven, een 500 ton per week, wordt extra betaald. En dat extraatje gaat naar de kroeg De Arjos-voorzitter deelde mee, dat de A.R-jongeren streven naar federatieve samenwerking met de jongeren van de C.H.U." om langs die weg de noodzakehjk gedachte een heid tussen beide partyen te bevor deren. Er is een studiecommissie uit de beide jongeren-organisaties ge vormd, die zich met de mogelyk- heden tot samenwerking gaat bezig houden. Naar de mening van de heer Van der Ploeg behoeft een der- geiyke jongeren-federatie niet te wachten op een samengaan van beide partijen, maar hy moest toe-, geven dat men het by de C.H.-jon- geren nog niet zo erg ziet. Dierensnipperdag in Amsterdam Evenals vorig jaar zal op maan dag 4 oktober ter gelegenheid van Werelddierendag in Amsterdam een „dierensnipperdag" worden gehou den, waaraan veel dieren medewer king zullen verlenen. Op het pro gramma staat o.m.: een paarden- parade dwars door de stad, een di ner voor paarden, gedekt op lange tafels voor het Hiltonhotél, onthul ling van het voorlopig nog alleen geboetseerde werelddierendag-m o- nument, voorstellende een waak hond, hondehok, voerbakje en drink- bakje. In de stoet door de stad zal als eregaste meerijden Ada Kok, we- reldrecordhoudster op de 100 en 200 meter vlinderslag. Zij zal gekleed zijn, zo vermeldt het programma, „in oranje badjas en handdoek om de hals en voorzien zijn van haar welverdiende trofeeën". ir Zsa Zsa Gabor en Tony Curtis in de nieuwe film ..Arri- vederci baby", waarvoor thans opnamen worden gemaakt. De actrice draagt tijdens de scène haar persoonlijke juwelen, die een waarde van meer dan 200.000 gulden vertegenwoordi gen. Drie rechercheurs houden constant een oogje in het zeil. VERLOVIHGSRINGF.N DESIREE - CONSTANT - ANJER klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt O wachten zonder prysverhoging. Levenslange schrifteiyke garantie. F. W. FLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL. 2662» Redder van 20.000 joden in 1945 spoorloos verdwenen Koekoek vangt hot TROS: geen politieke zendtijd NEDERLAND 1 KRO 7.00 uur - .2. Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur Dwars door Afrika, documentaire 7.30 uur Fiimintermezzo 7.35 uur De Flintstones, tekenfilm 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Brandpunt, actualiteiten 8.50 uur Edmundo Ross show- 9.30 uur Smokkelen is ook een vak, tv-film 10.00 uur Zuid-Afrika, documentaire 10.35 uur Conciliejournaal 10.45 uur Toeristische tips 10.48 uur NTS-journaal 1083 uur Stichting Socutera 11.08 uur Sluiting 'ERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Shinding, jongerenprogramma 8.25 uur Dr. Ben Casey, tv-film 9.15 uur Danny Kaye show 10.05 uur Sluiting UT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 8.20 i Hilversum 2 en gisteren Voor velen zal het televisie programma gisteravond al om 10 uur zyn afgelopen, omdat zij, na het spook van het Louvre (een mooie aanwinst, alleen vraag je je af hoe zü het nog kunnen rekken met drie afleve ringen) geen zin meer hadden in de hartoperatie. Het betrof een herhaling van Nederland 2. een verdiende herhaling, want de serie „In vertrouwde han den" behoort tot de beste ver worvenheden van de televisie, evenals trouwens de Lucy-show. Wie de televisie ondoordacht heeft afgezet na het spook, heeft het beste onderdeel van Neder land 1 gemist. In een extra uit zending had W. L. Brugsma, ad junct-hoofdredacteur van de Haagsche Courant, een gesprek met de Duitse SPD-,.kroon prins", Helmuth Schmidt, voor naamste kandidaat om Willy Brandt op te volgen als de so cialisten de verkiezingen verlie zen, en minister van Defensie als de SPD wint. Schmidt (een soort Duitse Kennedy zou men kunnen zeggen) vormde een mooi sluitstuk van de reeks po litici, met wie mr. Hiltermann eergisteravond sprak. Van hen lillen maakte hy toch wel de beste, tegelijk slimste en inte- gerste indruk. Hy toonde zich een man, die door zyn overwicht op de stof in staat was elk ge vaar in de kiem te smoren, zo dat zelfs de mededeling dat Brandt 2 jaar geleden nog te genover Brugsma verklaard had, dat hy bereid zou zyn de Oder- Neisse-grens met Polen met en kele correcties te accepteren, als was in zyn handen gekneed werd tot een welriekend verkiezings balletje, dat niet walmde van opportunisme, maar (schyn- baar) helder oplichtte als een oude, mooie waarheid. Samenge vat: een belangwekkend inter view met een man, van wie nu al gezegd kan worden dat hy over enige jaren de belangrijk ste man van Duitsland zal zyn, of althans een van de belang- ryksten, voorzichtigheid is im mers de moeder van de porce- leinkast. Tenslotte een hart grondig compliment voor het filmpje „Kinderen zeggen de waarheid" op Nederland-2, een Engelse produktie, waaruit we (opnieuw) konden leren dat kinderen onvolgroeide volwasse nen zyn. De Zweedse regering heeft gisteren een witboek gepubli ceerd over de zaak-Raoul Wal lenberg, een Zweedse diplomaat die in 1945 in Boedapest in Rus sische handen viel en op myste rieuze wijze verdween. Pas in 1956 gaf de regering- Chroesjtsjow toe dat de Zweedse di plomaat in Russische hechtenis had vertoefd. Verklaard werd dat hij i 1947 in de gevangenis aan een hart aanval was overleden. Wallenberg, die ongeveer 20.000 joden tydens de tweede wereldoorlog hielp ont snappen door hun Zweedse paspoor ten te verstrekken, werd het laatst gezien op 17 januari 1945 toen hy onder Russische begeleiding op de Zweedse legatie zyn persoonlyke be zittingen ophaalde. Hy vertelde het achterblijvende personeel toen dat hy naar het hoofdkwartier van ge neraal Malinowski ging. „Ik weet niet of ik een gast of een gevange ne ben", voegde hy eraan toe. Van Wallenberg, die destyds se cretaris was op de Zweedse legatie in Boedapest, werd sindsdien niets meer vernomen. Wel deelde het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken op 16 januari 1945 aan de Zweedse ambassade In Moskou mee dat „voor Wallenberg en zyn bezittingen was gezorgd". De andere Zweden van de legatie werden door de Russen overgebracht naar Roemenië. Het witboek, dat 57 bladzyden be slaat, geeft t>P 27 punten nieuwe ont wikkelingen aan sinds Zweden in 1957 voor het eerst een witboek over deze zaak publiceerde. Sinds 1957 heeft Zweden de Sowjet-Unie vyftien keer over deze zaak benaderd, aldus het witboek. Een van de laatste ke ren was begin dit jaar toen premier Kosigin om een onderzoek naar de zaak werd gevraagd. In antwoord daarop werd alleen meegedeeld, dat de vroegere verklaring dat Wallen berg in 1947 overleden is, juist was gebleken. Namens dc „Televisie en radio om- I roepstichting" (T.R.O.S.), die zich I beschouwt als „onafhankelyke niet- I politieke omroepstichting", is meege deeld dat „van het geven van zend tijd aan derden, zeker voor politieke doeleinden, in de toekomst geen sprake zal zyn". De T.R O.S. zegt in een commu niqué, uitgegeven naar aanleiding var. de door heer H. Koekoek, voor- ziek". Maar toen de Russische ge- zitter van de Boerenparty, uitgespro- leerde die dit verklaard had er in ken wens tot het verkrygen van juni van dit jaar weer naar werd zendtyd van de TJt.O.S. voor de gevraag, zei hij dat de Zweedse zich vrye boeren, zodra de stichting een moest vergissen en dat hy nog nooit zendmachtiging zal hebben ontvan- van Wallenberg had gehoord. gen. v -• KBéMméUH VRIJDAG 17 SEPTETUBF/R ■UVCCBUI 1. 402 m. NOR/V: 18.30 Oonoourenwiz. l 19.30 Licht li en zaïngsollste. 19-50 Metropole-orkest amusementsmuz. 20.20 Lee Pècheum dc perles, opera. 22.30 Duizend jaar to- Getuigen In het witboek wordt echter mel ding gemaakt van getuigeverklarin- gen waaruit blykt dat Wallenberg in een later stadium nog in leven was. Zo verklaarde een Zwitser dat hy in juli en augustus 1954 samen met Wallenberg in de Wladimir-ge- vangenis ten noordoosten van Moskou had gezeten. Een Oostenryker, die eveneens inmiddels is vry gelaten, verklaarde begin 1955 Wallenberg in deze zelfde gevangenis gezien te hebben. Ook maakt het witboek melding van het feit dat toen prof. Nanna Schwartz, een bekende Zweedse na tuurkundige, in januari 1961 op een congres in Moskou naar Wallenberg vroeg zy te horen kreeg: „Hy is erg Leefwarmte! Vooral om de veiligheid. Hilversum 2, 298 ni. VPROi 18.00 Nws. I8.it Deze week, praatje. 18.20 Uitz. v. cP. CPN. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Naar onze mening: orltlsch commentaar. 19.00 Voor de Jeugd. 19.30 Lezen en schrijven: lite rair progr. 20.00 Nws. 20.05 Ruimtelijke ordening (I). lezing. 20.15 Chanson- progr. 20.45 Van meet af aan (I), le zing over bijbelvertalingen. VARA: 21.00 Muziek uit films en musicals. 21.40 Onbegrensd: wetenswaardigheden uit het buitenland. 21.50 Volksliedjes en balladen. 22.05 Instr. trio: licht- klas. werkjes. 2280 Nws. 22.40 Altviool en plano: mod. muz. 23.10 Lichte gr - muz. 23.45 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.55-24.00 Nws. ZATERDAG 18 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.06 Klas. gr .muz. 780 Nws. 7.40 Gewijde muziek. 7.55 Overweging. 8.00 DJinn: gevar. progr. (8.30-8.40 Nws.; 9.35 Wa terstanden) 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.24 Marktberichten. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws 12.40 Gr-rouz. 12.45 Over heidsvoorlichting: Geven en nemen. De '"--iVam Buuren praat STEP0.* dilettanten: fanfare-oiR.es». 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Dansork. en instr. ensemble. 1580 Signaal- do cumentatie van en over Jonge n iJS.50 Uit eigen keuken; lichte 16.30 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Franse chansons. 1685 Populaire grmuz. 17.15 Amusementsmuz. 17.40 Lichte grmuz. Lichte grmuz. Hilversum 2, 298 m. VARA: 7.00 Nws., oohtendgymn. en c. strijdlied. 7.20 Lichte grmuz. 7.25 am de voorpag. 780 Lichte grmuz. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grmuz. 9 10 Hol- 'apd Festival 1965: Carillonbespeling. 9.25 Klas. grmuz. VPRO: 9.40 Gods b ij b c 1 o v t' rce n k Jgrote - i i..r gevar. progr. (Om humanisme (III): ZO. 135. RA-vi cale ensembles t_wu.M^ers 14.15 Radio Ja/F later, lezing. Voor club. 14.45 Voor 15.00 Nederlandse zangers uit vroeger ttTS? °PerHmJ.z- 15 40 Boekenwijsheid. ib 00 Nws. 16.02 Amusementsmuz. 16.25 17°30teActr'mU7'' 1705 AmateursPro8r- TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NCRV: 16.00 Onder de' leep filatelistisch allerlei. 16.20 Ach- - 10e aflevering van d« .45-1780 Voor de kinde- Nws. in het kort. 19.0 er 19.50 Resultaten "van de kesibóuwactïe 64 NTS: 20-00 Journaal NCRV20.20 Mode op muziek. 20 55 show 21 ood. TV- Een lied uit de kerk vj 22.50 Journaal. Nederland If. NTS: 20.00 Journaal. morgen. NTS: Viseenfamilie. dooumen- wiire iimn. zu.20 Van alle landen thuis: volksliedjes. 21.00 De Schavuiten - Toen wij vorig jaar in dit bovenhuis kwamen, was hier alleen centrale verwarming. We hebben er toen meteen een kolenhaard bij genomen, want anders zou het niet genoeg zyn hier. En doods bovendien. Maar waarom juist een kolenhaard op een bovenhuis? Ach - ik ben on-technisch, maar ik vind het gewoon een rustgevend idee. Hij sist niet en bromt niet en blaast niet HJ kan niet omgestoten worden, niet plotseling haperen, niet opeens kuren. Hy doet alleen wat-ie doen moet. Stilletjes zorgen voor fijne warmte en gezelligheid. En dat geeft een veilig gevoel, 't Is echt een vertrouwde huisgenoot Waar je zeker van bent. En dat vind ik een heel ding. Vooral met het oog op onze kleine Madelon... als die straks groter wordt Daarom voor ons leefwarmte. En anders niet!* AIIhii kolen gnen loofwarmto Jlir. Beelaerts van Blokland naar Moskou Binnenkort is de benoeming te ver wachten van Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, laatsteiyk ambassa deur in New Delhi tot ambassadeur In Moskou. Jhr. Beelaerts van Blok- 'and volgt als zodanig mr. Star Bus- ia n op, die al lang voor een andere uestemming in aanmerking kwam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5