Prins Leidse bezoekt kazerne „De aap vrouw" Kamerleden brengen werkbezoek aan Leidse Universiteit Woeste Gentleman Kostelijke spionnen FILMS IN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 TWEEDE BLAD *5» JUBILERENDE MILITAIRE RECLASSERINGS BROEDERSCHAP HOUDT DRUKKE RECEPTIE Weggegooid geld? Om misverstanden te voorkomen wijzen wij er op, dat de actie „Weg gegooid geld?" ten behoeve van de restauratie van het gebouw Leven daal in Leiden uitgaat van de Her vormde Jeugdraad. De baten van deze actie komen dan ook ten goede aan het gehele hervormde jeugd werk in Leiden. In een artikel, dat gisteren in het Leidsch Dagblad stond over het jeugdwerk van „In den Moriaen" werd de indruk gewekt dat deze actie voornamelijk ten be hoeve van deze instelling werd ge voerd. Herv.-gereformeerde gesprekskringen Op initiatief van de Herv. en Ge reformeerde kerkeraad zullen leden van beide kerken elkaar in de ko mende winter in gesprekskringen ontmoeten. Het ligt in de bedoeling, dat in alle wijkgemeenten over de zelfde onderwerpen wordt gesproken. De thema's voor het winterseizoen zijn: Wat houdt het volgeling van Christus zijn in?. Wat verwachten wy?, De wereld waarin wij leven, Welke vernieuwing van de gemeen ten vraagt dit? en Wat betekent dit voor de verhouding hervormd-gere formeerd9 Met een overweldigend druk bezochte receptie in de Leidse Doelenkazerne heeft de stichting }j Militaire Reclasserings Broeder- «hap" het tweede lustrum ge- fierd. Hoogtepunt in de receptie sii m het bezoek, dat Prins Bern- jjiard omstreeks het middaguur can het jubilerende bestuur ïwarn brengen. De Prins werd can de ingang van de Doelen- iazerne verwelkomd door de acommandant van de Leidse Koksschool, kolonel Th. H. V/es- tils, die vandaag als gastheer op had voor een groot gezelschap o]f icier en en onderofficieren van alle legeronderdelen en uit alle ieleti van het land. De Militaire Reclasserings Broe rschap stelt zich tot taak het jjj onderhouden van contacten met 'cliënten van de reclassering en de min kinderbescherming tijdens de mi- Hf aire dienst. Dit werk, dat tien (aar geleden in feite uit het niets ontstaanis in die periode \ormachtig gegroeid. Op het «Sj (Advertentie) ogenblik zijn er meer dan 700 cliënten en er zijn 600 beroeps officieren en onderofficierenals medewerker aan de stichting ver bonden, zo vertelde de directeur van het stichtingsbureau, de heer H. J. Verhoeven. De receptie in de kantine van de Doelenkazerne werd o.m, bezocht door de hoofd luchtmachtaalmoezenier mgr. Verhoeven, de president van het Hoog Militair Gerechtshofmr. Doorenbosch en de luitenant- generaal J. G. Smit als persoon lijke vertegenwoordiger van de minister van defensie. Vanmiddag werden in de Doe lenkazerne lezingen gehouden door de voorzitter van de Militai re Reclasserings Broederschap, mr. dr. J. P. van Erk over reclas sering sactiviteiten binnen de stichting en door de heer p. Veenhuizen lid van het hoofdbe stuur van de landelijke bond van katholieke voogdijverenigingen over de activiteiten op het gebied van de kinderbescherming. Op de foto inspecteert Prins Bernhard de wacht van de Doelenkazerne. (Foto L.D./Holvast) gouden verlovingsringen Constants Love, Anjer, Desiree Juwelier d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. BEZOEK VAN PAUS AAN DE V.N. Paus Paulus zal bij zijn bezoek aan de Verenigde Naties op 4 okto ber zowel het personeel van de V.N. als de afgevaardigden toespreken. Een V.N.-woordvoerder zei, dat de Paus tijdens zyn bezoek van twee- en-een-half uur eerst de algemene vergadering zal toespreken en daar na de staats- en regeringshoofden en de delegatieleiders zal ontvangen. Tot nu toe is niets officieels be kend omtrent bezoeken van staats- of regeringshoofden, maar er is veel gespeculeerd over een mogelijke ontmoeting tussen de Paus en presi dent Johnson. Na zijn ontmoeting met de leiders zal de Paus de personeelsleden van de Verenigde Naties begroeten, waar na hij een particulier gesprek met Aak met chloor is terecht De aak met chloor, die vorige week tijdens het overtrekken van de orkaan „Betsy" nabij Baton Rou ge (Louisiana) in de Mississippi zonk, is terecht. Genietroepen von den het vaartuig en er is geen en kel gevaar meer. Aan boord bevin den zich zeshonderd ton chloor dat bij aanraking met water een dode lijk gas verspreidt. President John son had een grootscheepse opspo ringsactie gelast en men had al gas maskers uitgereikt om op alles voor bereid te zün. secretaris- generaal Oe Thant zal hebben. Voor zyn vertrek naar Rome zal de Paus in het grote honkbalstadion de mis opdragen. gentlemen prefer JUBILEA BIJ BRANDWEER Op donderdag 23 september, 's mid dags om half vier zullen in een of ficiële bijeenkomst in de brandweer kazerne te Leiden het koperen brand weerjubileum van hoofd brandwacht B. Mark, het zilveren ambtsjubileum van administrateur P. C. Wendt, brandmeester C. A. J. Godthelp, brandwacht le kl J. de Best, J. Dirk- se, A. Geskus. J. Hes, A. A. Lange- zaal, D. J. Mieremet F. Penseel en het zilveren brandweerjubileum van de commandant, de heer S. W. Hage- doorn en de onder-commandant, de heer W. A. Kosten, worden herdacht. De jubilarissen zullen door de bur gemeester worden toegesproken. Tevens zal officieel afscheid wor den genomen van de brandwachts le klasse J. Hes en A. Jansen, die per 30 september de dienst gaan verlaten, 's Avonds zal onder auspiciën van de personeelsvereniging „De Vlam" een feest op touw worden gezet. 4 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Gerardus J.. z.v. A. G. Onderwater 'u J M. Hoek. Alexandra A., d.v. J. G. van der Born en E. J. Roosendaal. Edwin W„ z.v. W. Veloo en J. B. Ne- derlof. Edward C. H., z.v. P. J. Klein «n L. F Kokked'ee. Marcelis J. F., z.v. Kei A. W. Herbig en B. E. M. Cools. Mir jam, d.v. J. Sblkfcelorum en G. van der vlebkert. Arie, z.v. A. van Aalst en C. fan Tol. Dorien, d.v. L. T. S. van Ek- J. M. Dieterlch. Catharina H. ül i J. C. Fllk- eert. Lydla P. M„ d.v. J. M. A. Stoks a A. Glijn. Johannes, z.v. A. Nievaart i J. M. van der Linden. Vlttorio A., v. A. V. G. Camoiam en C. C. Gibbon. Nljssen en*M"~wV J. "Wisse. B. E. M. Einders ei Drummen H. Nouwens. M. M. E. P. T. A. Nagte- J. C. H. Tuln- «wuwenburg Holswilder en -. aof de Moed en W. van den Hoed. W. A. Copier en C. J. den Hartog. A. A. M. M. H. Smeele. C. kemhu?s' W. A. G. J. M. H. Kooien. J. W. Rijsdam en J. M. Ka lman. j. Korenhof en A. H. Schneider. w- Boom en J. M. van Zijp. OVERLEDEN: K- H. Quednaiu. 71 Jr., e.v. B. A, "ruit. A. J. de Beer,^67 jr., man. W. Vele leden van de vaste commissie voor onderwijs en weten schappen uit de Tweede Kamer hebben vandaag een werkbezoek gebracht aan de Leidse Universiteit. Tijdens dit bezoek zijn zij uitvoerig ingelicht over de moeilijkheden, met name in ruimtelijke zin, waarmee deze universiteit te kampen heeft. De rector- magnificus, prof. dr i van de groei van de Universiteit. J. Dankmeijer, sprak over de bete- Tenslotte ging be bouwcurator, ir. kenis van een bloeiend wetenschap- IM. L. Kalff, in op de noodzaak van lijk onderwijs, waarna de presi- i ruimtelijke uitbreidingen, dent- directeur, dr. E. H. Reerink i Na deze uiteenzetting volgde een aandacht vroeg voor de gevolgenkort bezoek aan het Botanisch la boratorium 'en de Universiteitsbiblio theek. Na de lunch werden de nieu we poliklinieken voor inwendi ge ziekten bezichtigd. Prof. dr. A. Querido hield hier een lezing over enkele specifieke vraagstukken in de medisch- universitaire sector .Het werkbezoek eindigde met een rond leiding over de tentoonstelling „Unl- visie 65" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. (Foto L.D./Holvast) opmerkelijke schepping van regisseur Marco Ferreri STUDIO Een waterval van Italiaanse levenslust en welbespraaktheid rolt in Studio van het doek in de film ,,De aapvrouw". Achter die bruisende zuidelijke charme heeft regisseur Mar co Ferreri kans gezien de vinger te leggen op een hele reeks morele misstanden in de moderne samenleving. Hebzucht, gebrek aan werke lijke belangstelling voor de medemens en het onvermogen om lief te hebben worden op nogal merkwaardige wijze door Ferreri gesignaleerd. Rond een bizar gegeven de aapvrouw, een over het hele lichaam be haarde jonge vrouw ontwik kelt zich een film, die vaak ko misch aandoet en zelfs enkele uitgesproken lachscènes bevat, maar waar in toch voortdurend een wat navrante toon de over hand heeft. De aapvrouw is een knappe film. Knap door de wijze waarop de film de op roem en geld jagende man plaatst tegen over de vrouw, die andere aspi raties heeft, in een meer mense lijk vlak. Knap ook door de di recte wijze van filmen, die voor al tot uitdrukking komt in de scènes, die spelen in de Italiaan se volksbuurt, waar hoofdrolspe ler Antonio (Uge Tognazzi) de eerste schreden zet op de weg naar de rijkdom na zijn verras sende ontdekking in de keuken van een tehuis voor bejaarden. In die keuken vindt hij de be haarde vrouw, angstig, schuw en voortdurend trachtend haar ge laat te bedekken. Annie Girardot toont zich een uitnemende ac trice in de ontwikkeling, die het behaarde meisje Maria na haar ontdekking door de slimme, kei harde Antonio, gaat doormaken. Antonio helpt haar over al haar moeilijkheden heen en weet zelfs te bereiken dat Maria zich niet meer schaamt voor haar Uiter lijk. Verrukkelijke scènes doen zich voor als Antonio met Maria een soort circusnummer gaat opzetten. Zijn plannen zijn groots en worden steeds grootser, maar hij verliest één ding uit het oog: de aapvrouw is een mens, geen fenomeen zoals de buitenwereld haar ziet en geen middel tot geldverdienen zoals Antonio dat ziet. Het komt dan ook tot een uitbarsting als het inmiddels om louter zake lijke redenen getrouwde stel in Parijs bouwt aan een grote car rière in het nachtclubleven, waar de aapvrouw een grote at tractie blijkt te zijn. Ferreri heeft in het slot van de film zijn regisseurs-zin niet gekregen. Hij had een bijzonder macaber ein de bedacht, dat echter overi gens met zijn instemming in verschillende versies werd ver vangen door een wat zonniger slot. Ugo Tognazzi en Annie Girardot in een scène uit ..De aapvrouw manier een wat contrasterend slot, maar dat doet weinig af breuk aan de vele kwaliteiten die de film bezit. LI DO De filmtitel „De gentleman van Cocody" ademt wellicht enige rust en degelijk heid uit, maar die zijn in dit Franse produkt toch heel ver te zoeken. Jean Marais speelt de zeer woelige gentleman, die ver bonden is aan de Franse ambas sade in een Afrikaans land, maar diens diplomatieke acti viteit beperkt blijft tot het bij- JEAN MARAIS LUXOR Van „Les Barbou- zes" (in Nederland uitgebracht als „De superman van de gehei me dienst" heeft de Franse re gisseur Georges Lautner een kostelijke rolprent gemaakt. Het is een spionagefilm, die dank zij het vindingrijke scenario van het lllllllllllllllllitlttllHIIIIIIIII Exodus CAMERA Velen zullen, voor het eerst of opnieuw, Otto Pre- mingers verfilming van „Exodus" willen zien, de bestseller van Leon Üris, die een indrukwek kend beeld geeft van de span nende periode, die voorafging aan het ontstaan van de staat Israël. Het is het bijna legen darische verhaal van de mannen en vrouwen, die zelfs hun leven over hadden voor de vorming van een eigen Joods vaderland, die eindelek een feit werd, toen de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties eind november 1947 een resolutie aannam, waar door de Joodse staat in Pales tina een feit werd. Het zijn even boeiend als kleurrijke taferelen, die de bezoeker hier voorgezet krijgt in een film, die een mach tig brok recente geschiedenis heeft vastgelegd. duo Albert Simonin/Michel Audiard bruist van vrolijkheid en actie. Een aantal zeer speciale ge heime agenten loert op één doel: het bemachtigen van patenten op machtige atoomwapens, die een internationaal berucht han delaar na zijn verdachte dood in een verdacht huis aan zijn vrouw heeft nagelaten. De agenten (vermomd als geestelijke, psycho-analist en heel verre familieleden van de overleden handelaar) nemen het niet zo nauw met de „spelregels" Vooral niet, wanneer blijkt dat de papieren in het bezit zyn van een zeer knappe weduwe. De si tuaties, die zich by de „spion- nenstryd" voordoen, komen waarschijnlijk geen van allen voor in de handleidingen van geheime agenten. De hoofdrollen in deze onder houdende rolprent worden ver tolkt door Lino Ventura. Ber nard Blier, Francis Blanche, Charles Millot en Mireille Darc. De ivitte vrouw van Kasteel Borski REX Spanning van begin tot eind, een luguber kasteel en een respectabel aantal moorden maken, dat deze week in het Rex-theater de nekharen over eind staan by het zien van de film „De witte vrouw van kas teel Borski". Het is een film van het soort, waarby ieder woord, iedere beweging een macabere betekenis schijnt te hebben, die nog eens wordt onderstreept met enerverende muziek. Op het wat naïef uitgewerkte slot na, is de film de moeite zeker waard. De hoofdrollen worden gespeeld door Peter Cushing en Chris- toffer Lee, die helaas wat moeite hebben om voor Duitsers door te gaan, een euvel(tje) waarmee overigens de hele film te kampen heeft. wonen van cocktailparties en de omgang met mooie, uiterst tem peramentvolle vrouwen. Op een dag maakt de plaatsvervangend ambassadeur een eind aan deze werkzaamheden. Hij laat hem een vrouwelijke expert op het gebied van vlinders van het vliegtuig halen en dat is dan de inleiding tot een duizelingwek kend avontuur, waarvan de goe de afloop uiteraard niet behoeft te worden betwijfeld. De vrou welijke geleerde, die een onder geheimzinnige omstandigheden gestorven professor vervangt, komt bij haar jacht op vlinders in het nauw. wordt ontvoerd, maar de nimmer versagende di plomaat redt haar steeds op de kritieke ogenblikken uit de klau wen van een gangsterbende, die onder leiding staat van een mysterieuze X. Een aardige film, hoewel op sommige momenten wat traag bijv. de helikoptervlucht van de diplomaat en de geleerde Hy doet echter in vele opzichten denken aan precies zo'n wilde film met Jean-Paui Belmondo. De vergelijking valt in Marais' nadeel uit. Hy bezit lang niet Belmondo's bruisend-vrolijke vitaliteit en hij is voorts veel te nadrukkelijk de succesvolle vrouwenjager. Belmondo op het smokkelpad TRIANON Goud is ook niet alles. Dat zal Jean-Paul Bel mondo ook wel beseft hebben aan het einde van zyn avontuur „Ontsnapping uit de Oriënt". Temeer daar het smokkelgoud is, keurig verstopt in een slee van een auto. Hij brengt die gouden wagen dwars door allerlei grenzen «hoe? vraag het niet) naar Li banon in opdracht van een machtige organisatie. Daar in het Oosten is hij de bende te slim af: hij gaat er zelf met het waardevolle karretje vandoor. Dan begint zijn lijdensweg van ettelijke duizenden kilometers. Want al is Belmondo miljonair, met een klomp goud kim je zelfs ?een broodje kopen. Niemand wil zijn auto met 300 kg smok kelgoud ruilen voor liquide mid delen. De gevaarlijke bende speelt hem steeds parten. Door toedoen van een vrouw (Jean Selrers) die de lelijke, maar aantrekkelijk Belmondo moeilijk kan weerstaan, loopt al les toch nog met rozegeur en maneschijn af. De zwart-wit film Is wat lang ademig en zonder veel sensatie, maar het opgewekt karakter van Belmondo vergoedt veel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3