Huwelijk en Handel zijn geen goede partners GRONDSLAG MEENT.- IN NEDERLAND zijn volgens een zeer ruwe schatting 375.000 vrouwen en 275.000 mannen van dertig jaar en ouder niet getrouwd. ls«l In de advertentie-kolommen van dag- en weekbladen de bekende .onsympathieke weg" waarlangs kennismaking wordt gezocht komt tot uitdrukking, dat velen van hen geen vrede hebben met hun ongehuwde jtaat. Nog duidelijker blijkt dit evenwel uit de enorme vlucht, welke de koppelarij-nieuwe-stijl, het huwelijksbureauwezen, heeft genomen. Ons land telt nogmaals ruw geschat een dertigtal commerciële huwelijksbureaus. Morgen kunnen het er vijf of tien meer zijn, want dereen kan zichzelf e 1 k moment tot huwelijksmakelaar bombar deren. Wie een pond suiker wil verkopen, moet een middenstandsdiploma lebben en een vestigingsvergunning etc. Maar de handel in huwelijks partners is aan geen enkele wettelijke bepaling onderhevig. Er zijn eenmanszaakjes met ilechts enkele tientallen klan- i, er zijn ook bureaus met duizenden ingeschrevenen en filialen in diverse steden. De werkmethoden van zowel de ote als de kleine ..koppel- izen" zijn even gevarieerd als iun tarieven. De meeste huwelijksbureaus rragen inschrijfgeld (hoeveel dat is, hangt niet zelden af van iet inkomen of de goedgeefs- ieid van de cliënt), sommige verlangen bovendien een be taald bedrag per „contact", indere eisen een aardige pre- aie in geval van succes, weer indere doen beide. Maar hoe aen ook rekent, twee- tot zes- londerd gulden is de trouw- ustige cliënt al gauw kwijt, oms zelfs belangrijk meer. En wat krijgt hij of zij voor lat geld? Dat verschilt van «reau tot bureau en van liënt tot cliënt. Soms worden orrespondentie-adressen ver trekt, overigens meestal niet ieer dan één tegelijk. Soms rarden ontmoetingen gearran- eerd. Een enkele keer krijgt een bak met kaarten van [geschrevenen bij wijze van rabbelton voorgezet. Het komt ok voor, dat men op „séances" ordt genood, waar men man en vrouwen uit dezelfde teftijdsgroep ontmoet en de affie duur is. En soms ge- rurt er niets. Er zijn bureaus elke hun werkwijze buiten ichouwing gelaten serieus oberen hun klanten aan de an of vrouw te helpen. Er jn ook bureaus, welke teveel et geld en te weinig het geluk de cliënt op het oog heb- Tl UWELIJKSBOOTJES behoren niet op commerciële werven jLE te worden gebouwd. Ziedaar, heel simpel, het waarom van vier In stellingen, die zich niet toevallig overigens alleen al door hun soortnaam onderscheiden van de (commerciële) huwe lijksbureaus: het zijn huwelijks-contactbureaus. Met de nadruk op „contact". Er zijn inderdaad mensen. Ie via een huwelijksbureau een venspartner vinden, met wie ij gelukkig zijn. Maar aan de ndere kant worden ook her- aaldelijk onverantwoorde kop- elmethoden gesignaleerd en raktijken, welke verdacht veel zwendel lijken. Veelal doen gedupeerden geen aangifte, mdat zij zich schamen. Stap- en zij wel naar de politie, dan lijkt het betrokken bureau Irafrechtelijk meestal moeilijk vangen, omdat er juridisch g net geen sprake is van op- chting. Dit soort dingen heeft er toe elcid, dat ook de kerken en et Humanistisch Verbond zich zij het aanvankelijk met nige aarzeling op het ge- ied van de huwelijksbemid- hebben begeven. Er «taan thans vier zogenoemd- e huwelijks-contactbureaus op tvensbeschouwelijke grond- waarvan de voornaamste enmerken zijn. dat zij werken onder winstbejag, de achter- ronden van de huwelijkskan- idaten zorgvuldig nagaan en e vrijheid van de partner- euze op geen enkele wijze antasten. De vier bureaus wer en nauw samen; de oprichting fan een centraal secretariaat is de maak. Het hoogste op iet verlanglijstje van dit kwar- et staat een wettelijke regeling foor huwelijksbureaus. Wy stellen u voor: het Rooms-Katholiek Huwelijks- contactbureau. enkele ja ren na de oorlog opgericht, het oudste en verreweg het grootste van het viertal. Het is het enige bureau op het terrein van de hu welijksbemiddeling, dat door de Nederlandse bisschoppen is goed gekeurd en trouwens ook werkt volgens door het episcopaat vast gestelde richtlijnen. De opzet er van is, hoewel wat eenvoudiger, vrijwel gelijk aan die van het Hervormd Huwelijks-contact bureau, dat, onder verantwoorde lijkheid van de Raad voor Zaken van Kerk en Gezin, sinds 1951 werkzaam is. Het hervormde bu reau heeft op zijn beurt model gestaan voor de Humanistische Corresponden tiekring voor Huwelijkscontacten, ln 1961 door het Humanistisch Verbond in het leven geroepen, en het kortgeleden opgerichte Gere formeerd Huwelijks-contactbu reau, dat uitgaat van de Stichting Gereformeerd Landelijk Orgaan voor de Geestelijke Gezondheids zorg. Het is alles bij elkaar een mond vol, maar juist in die trits aanbe velingen door en bindingen met in stanties, wier goede bedoelingen niet in twijfel zijn te trekken, ligt de degelijkheid van de vier contact bureaus besloten. De enige drijf veer van dit kwartet is: het leni gen van een sociale nood „die veel groter is dan iedereen, die zich met deze materie bezig houdt, meent te weten". De laatste woorden zijn van de heer J. C. W. van der Linden, di recteur van het r.-k. contactbu reau. Voor zijn zakelijk ingestelde broeders, wier voornaamste drijf veer 't spekken van hun eigen por temonnee zou zijn, heeft hij geen goed woord over. „Zo gauw een huwelijksbureau een commerciële instelling is. is het al niet meer bonafide", verkondigt hij onom wonden. „Ze schrijven iedereen in die maar wil betalen en zwaaien altijd met de belofte .succes ver zekerd", daarmee mogelijkheden suggererend, welke dikwijls niet bestaan". De heer J. Bijleveld, die namens het Hoofdbestuur van 't Humanis tisch Verbond zitting heeft in het bestuur van de Correspondentie kring, formuleert zijn bezwaren te gen commerciële bureaus omzich tiger: „Huwelijksbemiddeling dient een object van medemenselijkheid te zijn en dat gaat niet samen met winstbejag. Door de moeilijke situatie waarin vele ongetrouwde personen verkeren, worden zij ge makkelijk het slachtoffer van de gene, die hun gouden bergen be looft. Iemand, die de commercie dient, kan zijn cliënt niet goed dienen". „Je hoort heel vaak, dat hun inschrijfgeld hebben gestort en dan niets meer horen", vertelt de heer Van der Linden. Onlangs hoorde ik nog het volgende verhaal van een weduwe met twee kinde- ren. Zij ging naar een commer- cieel bureau, stortte vijfhonderd gulden en hoorde drie maanden niets. Zy schreef een boze brief, maar weer gingen twee maanden voorbij waarin niets gebeurde. Zy schreef nog een brief en toen kreeg zy eindelijk een kandidaat op bezoek.meewarig het hoofd schuddend „een aardige man hoor, maar iemand van wie iedereen zo kon zien dat hij hele maal niet by die vrouw paste. Dat zag de man zelf trouwens ook wel in. Ze dronken een kopje thee en gingen als goede vrienden uit el kaar". Maar goed, deze vrouw werd ten minste nog met een „kandidaat" in contact gebracht, al was het na herhaald aandringen. Het kan nog negatiever. By de heer O. Rees, secretaris van het hervormde con tactbureau, krijgen we afschriften van welsprekende brieven te zien. De volgende (verkort weergegeven) geschreven door een vrouw, is be paald niet uniek in zyn soort: „Ik wendde mij tot een groot huwelijksbureau. Dat vroeg ech ter 250 gulden inschrijfgeld. Toen ik dat te duur vond, zei den ze, dat ik 125 gulden mocht betalen en dat de rest later wel zou komen. Ik deed dat, maar hoorde een half jaar niets. Toen heb ik bedankt en ben ik naar een chr. bureau gegaan.waar ik 75 gulden moest betalen. Dit bureau deed wel iets, maar had weinig te bieden. Ik héb met één kandidaat ervaringen opgedaan, welke zich, naar ik hoop, nim mer zullen herhalen". Nog een brief, eveneens van een vrouw: „Ik icerd lid van een r.-k. bureau en schreef in drie maanden tijd naar vijf contact adressen. Ik kreeg één reactie, van een arts uit de Achterhoek. Ik schreef hem terug, maar hoorde toen niets meer. Toen ik als lid had bedankt, kwam maanden later een man van het bureau aan de deur. Hij vertelde dat die arts in de Achterhoek het ineens te druk had gehad om te corresponderen en alsnog contact met mij wilde opnemen. Na enkele bedenkingen zei ik: goed, laat hij maar schrijven. Ja, zei de man toen, maar dan is er nog één kleine moeilijkheid: u bent geen lid meer. Ik betaalde toen weer voor een half jaar lid maatschap en heb sindsdien niets meer gehoord". Het schynt, dat een aantal huwe- ïyksbureaus geen methode te min is, als het er om gaat geld te ver dienen. De heer Byieveid heeft een bureau gekend, dat drie mannen in aienst had, die of getrouwd waren of in elk geval niet van plan waren te trouwen. Meldde zich een vrouw met trouwplannen, dan kon het bureau drie keer een „kandidaat" presenteren, elke keer a raison van zoveel gulden. En dat elke ontmoe ting op niets uitliep, kon de vrouw natuuriyk niet aan het bureau wy- ten De heer Van der Linden kent een bureau, dat door een handlan ger huweiyksadvertenties laat zet ten. Als er een vrouw op reageert, gaat het bureau op haar af met de mededeling: die man staat by ors ingeschreven, als u met hem in contact wilt komen, moet u lid worden. Zodra de vrouw dan heeft betaald, krygt zy te horen, dat de betrokken man „net is geslaagd". ^Die commerciële bureaus kun nen voor hun diensten dikwijls vra gen wat zij willen", aldus de heer Rees. „Heel veel vrouwen, vooral in de leeftyd van 35 tot 40 jaar, zyn bereid er hun laatste cent voor op tafel te leggen". Dan met na druk: „Mijn hoofdbezwaar is ech ter niet, dat men forse bedragen vraagt, maar dat n een huwelijk laat stappen, men kan voorspellen dat het een mislukking wordt". „Commerciële bureaus", vervolgt hy. „wyzen nooit iemand af. Ieder een die maar wil betalen, is wel kom. Het gevolg is. dat er vaak mensen voor hun leven doodonge lukkig worden gemaakt". Hy denkt even na. „Een voorbeeldje. Er komt een man by ons van 37 jaar, die nog nooit getrouwd is geweest. Dan weten wy. dat er een oorzaak moet zyn. En die oorzaak kan natuur lijk iets heel plausibels zyn, zoals krampachtig studeren, een licha- rmlyk gebrek, een veeleisende werkkring, een gesloten karakter, de opvoeding enzovoort. Maar die corzaak kan ook zyn een psychische stoornis of homoseksuele aanleg". Ey degenen die zich aanmelden, zit een betrekkeiyk grote groep neurotici („die haal je er het moei- lykst uit"). Verder mensen die geen blanco strafregister hebben („dat hoeft natuuriyk niet altyd een be letsel te zyn") en alcoholici. En vry groot biykt ook nog de groep l-.anaidaten met homoseksuele aan leg te zyn. „Het gaat in dat geval meestal om mannen, die homosek sueel leven, maar daar innerlijk geen vrede mee hebben en het hu welijk beschouwen ais een thera pie. Niet zelden ls er tegen hen gezegd: Het gaat wel over, als je trouwt De heer Rees maakt een kribbig gebaar. „Onzin, dat is na tuuriyk niet waar. in elk geval Ls het een experiment waarvoor je niet het levensgeluk van een ander in de waagschaal mag stellen. Maar we zyn wel in staat deze ca tegorie uit te plussen tot. laten we zeggen tot 95 procent zeker. Zo gauw we twyfelen. wordt er drie uur met een kandidaat gesproken: anderhalf uur door een medicus en anderhalf uur door een psychiater", „Iedere deskundigheid op dit ter rein", aldus de heer Rees, is by negentig procent van de c ommer - TT IJ DURFT NIET. xX Zij is te afwijzend. Ze doen er geen moeite voor. Dat wordt dikwyis gezegd van mannen en vrouwen die de twin tig ruimschoots zyn gepasseerd en ondanks zichzelf nog niet getrouwd zyn. Soms zyn er dan mensen die een handje willen helpen (koppe len noemden we dat vroeger, te genwoordig heet het aanmoedigen), ouders, een tante, een vriend of vriendin. Meestal met het gevolg, dat HIJ helemaal niet meer durft en ZIJ nog afwyzender wordt. Be- grypeiyke reacties: gekoppeld wor den is een aanslag op iemands waardigheid. In negen van de tien gevallen is trouwens niet gebrek aan moed of aan goede wil de oorzaak, dat- men nog geen partner-voor-het- leven heeft gevonden. Er *yn tien tallen factoren te bedenken, waar door iemand tegen zyn wil onge huwd is gebleven. Veel voorkomende oorzaken zyn: een verbroken verloving op oude- T OK EEN kennismaking. welke via een contact bureau tot stand komt. vfodt meestal haar oorsprong de advertentiekolommen van l J- en weekbladen. Maar in dit geval is de bekende onsym pathieke weg vervangen door ec" wat minder bekend en heel '*t sympathieker omweggetje. De contactbureaus adverteren ge- "Md, soms gezameniyk, met ver gelding van postbusnummer of En wat gebeurt er als je als betrouwde man of vrouw op zo'n •dtcrtentie schrijft? Dat is een ^haaltje apart, waarvoor we als Wtgangspunt het hervormde bu- [eeu nemen, waar de gang van za- "n vrywe] identiek is aan die by ®e andere drie. Wie inlichtingen vraagt, krijgt eerst een brochure toegestuurd en later op verzoek een aanmeldings formulier. waarop de gebruikeiyke vragen staan over leeftyd, beroep, uiterlUk, interesses e.d. Het formu lier dient teruggezonden te worden door een vertrouwenspersoon, die daarop met name moet verklaren dat de aanvrager ongehuwd of ge scheiden is. Daarmee is de kous nog niet af. Men wordt pas als lid ingeschre ven na een gedegen onderzoek naar de geesteiyke, culturele en meat- schappehjke antecedenten. De aan vrager moet zich onderwerpen aan een medisch onderzoek (alleen het r.-k. bureau stelt dit niet ver plicht), dat gericht is op aperte liuweiyksbeletselen, en bereid zyn tot een gesprek met een door het bureau aan te wyzen predi kant (svrouw)De medische rap- life J porten komen slechts in handen van de beide medici-bestuursleden, de pastorale rapporten alleen in die van de directie van het bureau. In twyfelgevallen wordt een psy choloog of psychiater ingeschakeld. Deze selectie mag streng, ingrij pend en zelfs pynlyk voor de be trokkene ïyken, zij dient slecht om hem. of haarzelf en de andere in geschrevenen te behoeden voor er varingen, welke funest kunnen zijn. „Ongelukkig genoeg", ver telt de heer Rees, „werken huwe lijksbureaus ook als een magneet op mensen die, afgezien van het huweiyk, nooit in het leven hebben kunnen slagen. Psychisch gestoor den bij voorbeeld en recidivisten. Deze mensen er buiten te houden, dat is onze belangrijkste taak". Zcdra men is ingeschreven, wordt een persoonsbesch r ijving ge maakt, waarin in elk geval naam en adres ontbreken. Pas nadat de betrokken persoon er zyn fiat aan heeft gegeven, wordt deze „portret- schets", naar leeftyd gerangschikt en onder nummer opgenomen in een bulletin, dat naar alle vrouwe- ïyke resp. manneiyke ingeschreve nen wordt gezonden. Wie dan schryven wil, die schryve. Alle correspondentie loopt vla het bureau, dat de brieven uiter aard zonder te openen van de juiste adressen voorziet. Leidt de ciële bureaus zoek, ook al zUn de bedoelingen goed". Daarom is het hervormde contactbureau indertyd dan ook niet ingegaan op een ver zoek tot samenwerking van „drie oude heren in Haarlem, die bij wyze van liefhebberij een huwe- lijk?bureau exploiteren". „wy hebben natuuriyk óók wel eens gefaald", erkent de heer Rees. „Maar wanneer we twyfelen, wy zen we af. en daar zyn wy heus niet zuinig mee. Aan de andere kant doen wy dit niet te lichtvaar dig. want degene die je afwijst, geef Je daarmee een enorme tik op zyn kop. „Ja, vervolgt hy peinzend. ,.dat is eigeniyk wel de moeiiykste zaak voor ons. Je kunt zo'n af- wyzing niet met een briefje af doen. Er moet met die mensen ge praat worden. Het zyn meestal de kwetsbaarste figuren". De heer Van der Linden vertelt, dat het r.k-contactbureau juist overweegt meer te gaan doen aan de „bege leiding" van de groep, die het niet kan helpen. anonieme briefwisseling tot het verlangen naar kennismaking, dan worden na het uitwisselen van foto's, welke by het bureau berus ten de namen achter de num mers vry gegeven, maar dan ook alléén als beide partners dat wensen. Is dit gebeurd, dan ein digt de bemoeienis van het bureau. Het bestendigen of het verbreken van het contact is verder een zaak van eigen verantwoordeiykheid. De tarieven van de vier bureaus variëren van 50 tot 85 gulden, met de mogeiykheid van reductie of kwijtschelding. Van de inschrijf gelden worden de advertenties, het drukwerk, de porti, de salarissen van het administratief personeel en de honoraria van medici en psychiaters betaald. Winst wordt er niet gemaakt. Logisch, men wil geen winst maken. Reportage: F. Koffijberg re leeftyd, wonen in een omgeving die anders denkt of in een kleine gemeenschap (dorp) met te weinig „kandidaten", een lange en kramp achtige studie, mislukking van het huwehjk van de ouders, opdrach ten en reizen, men heeft jarenlang voor een zieke vader of moeder ge zorgd of had rond zyn 20ste jaar een wat gesloten karakter, een veeleisende werkkring met lange of ongeregelde diensten, de opvoeding en normen in het ouderiyk huis enzovoorts. Een factor van deze tyd ls vol gens de heer Van der Linden, dat veel meer dan vroeger bekendheid wordt gegeven aan gevaren en onregelmatigheden op seksueel ge bied. Het voordeel hiervan is te- geiykertyd een nadtel: veel meis jes staan nu wantrouwend tegen over elke toenaderingspoging. Die afweerhouding is voor een Jonge man moeilyk to doorbreken en door het meisje zelf moeilyk te overwinnen. En hoe ouder het meisje en de man. des te meer wantrouwen en voorbehoud. De maatschappij „doet" op dit punt byzonder ge reserveerd, aldus de heer Van der Linden. Terwijl er voor jonge then- sen ontmoetingsmogelijkheden te over zyn (club6, dansavonden, school, trefpunten, pantoffelpara des), verminderen die kansen snel zodra je 25 bent geweest. Op een gegeven moment ls men domweg te „oud" om via een vereniging of op feestjes contacten te leggen. En Intussen worden de ontmoetingen van alledag ln het maatschappe- UJk verkeer steeds vluchtiger en on persoon ïyker. Een verschynsel van deze tyd is eveneens, dat meer dan vroeger ook oudere ongehuwden graag getrouwd willen zyn. De reden: er is nergens meer plaats voor haar of hem: „geen gezin accepteert nog een ongetrouwde oom of tante in huis", zegt de heer Van der Lin den. Wat de vier contactbureaus wil len, is simpel dit: daar insprin gen waar de maatachappy tekort schiet. En dat komt neer op het scheppen van meer veranderde ontmoetingsmogelijkheden. In feite doen de bureaus na de in schrijving niets anders dan brie ven doorzenden. De leden kiezen zelf uit wie zy zullen schrijven cn nemen zelf het initiatief tot het arrangeren van een ontmoeting. Het contactbureau is dan ge woon ln de plaats gekomen van het feestje en de club van vroeger. Er ls nog één belangryk punt, waarop het kwartet zich onder scheidt van de commerciële bu reaus: het belooft niets, het wekt geen verwachtingen, „Het biedt al leen een ontmoetingsmogeiykheid voor mensen, die tegen hun wil on getrouwd zyn en op verantwoorde, betrouwbare wyze zélf met elkaar ln contact wensen te komen", al dus de heer Van der Linden. Soms waarschuwen de contact bureaus zelfs. Vrouwen boven de vijftig jaar bijvoorbeeld, die zich aanmelden bU de Humanistische orrespondentiekrmg, krijgen met dc brochure het volgende briefje in de bus: „Wy maken u er op attent, dat in uw groep de kans op contacten gering is". „En ik kan me echt niet voorstel len", zegt de heer Byieveid, „dat een commercieel bureau zou leg gen: U moet by ons niet *yn, want wy hebben niemand voor u. Ze schrijven iemand in, laten hem of haar betalen en de rest komt weL Of niet". En de gedachte „zou ik met hem of haar kunnen trouwen?" hoeft bij de eerste ontmoeting niet rem mend te werken. Volgens de heer Van der Linden heeft de ervaring geleerd, dat voorafgaande corres pondentie en de vrye keuze veel beklemming wegnemen. De klantenkring van het kwar- ter is onnoemelyk gevarieerd. De grootste groep, by zowel de man nen als de vrouwen, is die van 30 tot 40 jaar. De mannen zyn in de minderheid („we hebben vooral be hoefte aan heren uit de midden stand"). By de dames hebben de verpleegsters, onderwijzeressen en maatschappelyk werksters de over hand (de heer Byieveid: „vaak gaat het zo, dat men zich uit Ideële motieven volkomen op het werk werpt en pas later inziet dat al léén dat werk geen voldoening geeft"). Het r.-k. contactbureau, met 2300 ingeschrevenen, kan wyzen op prachtige resultaten: 1800 huweiy- ken, waarvan alleen al vorig Jaar 180. De cyfers van de drie andere bureaus zyn uiteraard nog niet zo indrukwekkend, maar het begint te komen. Heel belangrijk noemt men by het kwartet het zogenaamde „ne veneffect": na de inschrijving sla gen mensen die jaren alleen zyn gebleven, er opvallend vaak in con tact te leggen buiten het bureau om. „Het ïykt wel, of men door zich te laten inschrijven bepaalde innerlijke weerstanden heeft over wonnen, zodat men ook ln het da gelijkse leven wat ongedwongener, minder wantrouwend en wat per soonlijker In dc omgang woedt", al dus de heer Byieveid. Dat overwinnen van die weer standen duurt soms lang: „Vaak krijgen we nu pas aanmeldings formulieren terug van mensen, die al ln 1962 een brochure hebben gekregen". Ongetrouwd zijn is geen schande. Maar meent het kwartet het is ook geen schande er rond voor uit te komen, dat men graag ge trouwd wil zijn. -t— «4 i V

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23