Voetbalvorst Santiago Bernabeu heeft zorgen over Feijenoord Stijlvolle Keizer enige „zekere kreet geen woorden maar daden to en KS s al doorgedrongen tot Madrid Strijd om Europese bekers ANDERLECHT IN TWEEDE RONDE VOETBALBEDRIJF Lening Sporttoto Berglioltz schittert m 1* PROEFDRAAIEN. Oefenwedstrijd tegen Standard Luik laat Denis Neville weinig positiefs zien *>r> Defensie zwak TIEMEN GROEN KARSTENS WON IN BELGIË Verhagen zesde LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 9? (Van onze correspondent in Madrid) _Jeal Madrid maakt zich wel degelijk zorgen! lilM 'S duidcliik 9ebleken tijdens verschillende sprekingen die tussen de directie van de Idb •ans,^ sterrenclub, onder leiding van ..El Pre- 3ijJtnte", 's werelds grootste vaetbaldirecteur itiago Bernabeu en de trainer Miguel Munoz de voorbije dagen hebben plaatsgehad. De direc teuren van deze voetbalshow willen kost-wat- kost een herhaling voorkomen van 1963, toen Anderlecht in de eerste ronde Real uit de wed strijden om de Europacup wipte. Er staan teveel economische belangen op het spel. let voetbalbedrijf van Real Madrid is zakelijk een gezonde onder ging, die in tegenstelling tot de grote clubs in Barcelona b.v. jaar seen redelijke winst maakt. Maar uit de strijd om de Europabeker 11 deze voetbalfabriek rond 8 miljoen peseta's extra als de finale ■it gehaald. Die kans toil zaken man Santiago Bernabeu niet ver in tegenover Feijenoord. oor al niet nu, want jongstleden dag heeft de directie besloten om restant aan leningen dat nog op grote stadion in Madrid drukte, ins terug te betalen. Dat is dins- ook gebeurd. Alle Spanjaarden in 1944 bereid waren om dwars in alle adviezen van de banken in drid in hun spaarcenten toe te irouwen aan Santiago Bernabeu groot stadion in de Spaanse Voetbal in Engeland k uitslagen van de gisteren in de ste divisie van de Engelse league peelde wedstrijden luiden: Black- m RoversStoke City 0-1; Chel- -Sheffield Wednesday 1-1; Leeds Ited—Tottenham Hotspur 2-0; Li- poolWest Ham United 1-1; achester UnitedNewcastle Uni- 1-1; Northampton TownBurn- 1-2; Sheffield UnitedPulham SunderlandAston Villa 2-0; t Bromwich AlbionEverton 1-1. lan de sporttoto van het afgelo- weekeinde werd door 763.703 per- in deelgenomen, die voor een o-inleg van f 1.051.761,60 zorgden, eerste prijs (f 190.894,55) werd fcr 18 winnaars verdeeld, die bruto ,605 zullen ontvangen. Voor de «de prijs (f 104.124.30) kwamf»n gelukkigen in aanmerking, die goed ingevulde koolm f250 ont- <en. De derde prijs (f52.062,15) onder 850 goede voorspellers deeld. Ztf ontvangen per goed in- nilde kolom f61. oor de grote hoeveelheid ondui- lijke meldingen voor de „drie in prjjs konden nog geen uitkerin- worden gedaan. Na controle van notaris zullen de winnaars af- nderlijk bericht ontvangen, let aantal deelnemers aan de „drie prijs bedroeg 381.039, die sa- »or een bruto inleg van '5.352,60 zorgden. Beschikbaar voor kwam een bedrag van M.466,59. Voor elk van de drie ijzen betekende dit een bedrag van U.489. roed jaar van volleyballers (Van verslaggevers) De Afdeling Leiden van de Nevobo Kft het er het afgelopen jaar niet slecht afgebracht. Dat is gister- 'ond op de vergadering van de Af- öng wel duidelijk geworden. Er is m Afdelingskrant bijgekomen, ter- ijl ook het ingrijpende besluit een todsbureau in te stellen de groei het volleybal alleen maar ten wde kan komen. Voorzitter Van Egmond memoreer- le tevens even de nieuwe Afdeling Bollenstteek, die in nauwe samen- *erkir.{ met de Leidse afdeling tot fend i gekomen. Minto goed was de heer Van Eg- »ond ie spreken over de zaalhuur. Zonde dat er ook maar enig overleg weft laatsgevonden is de prijs met 110 >r uur/per jaar verhoogd. De nieuwe Afdelingscompetitie ?aat iet 90 teams van start. Daar- naas zin nog tien „Leidse" teams togecelc in de hoofd- en overgangs klas;. Dor ht tussentijds aftreden de iee eijn vacature in hetbestur ontstaan. Hierin werd voorzien óor de benoeming van de «w D Passchier (SVL). In de scfcelds*clersc0mmissie werd mej. A BflaWim (Argos) gekozen. In verba) met het 15-jarig be staan van e Afdeling Leiden (in I960 zulleienige festiviteiten wor den gehouci. Dit zijn o.a. een ere- *edstrijd tijen DES en Libanon en een cabarefansant. hoofdstad te bouwen, hebben nu hun geld teruggekregen. Daardoor is dit immense stadion, waar plaats is voor bijna 125.000 mensen geheel eigendom van de club geworden. Real Madrid is een van de rijkste sportverenigin gen ter wereld. De waarde van de sportvelden alleen wordt op ruim 600 miljoen peseta's geschat (36 miljoen gulden) Weinig Deze rijke club maakt zich weinig illusies tegenover het in verhouding kleine Feijenoord. Tot ruim één week geleden wist geen enkele speler uit het sterrenelftal iets van Feijenoord uf. Voor hen stond het Nederlandse voetbal op het tweede plan, dat ge makkelijk te elimineren zou zijn door de ongeëvenaarde techniek van Real Madrid. Men heeft buiten de waard gerekend. De meesters van de tech niek hebben het onderspit moeten delven tegenover het enthousiasme. En ook voor de wedstrijd in Madrid op 22 september vormt dit enthousi asme de onberekenbare factor in alle berekeningen. Het grote legioen dat meekomt om Feijenoord toe te zingen, dat men geen behoefte heeft aan woorden, maar daden wil zien, zou wellicht het stadion kunnen over schreeuwen, al zal dat moeilijk zijn in de kuip van Don Santiago Berna beu, die bijna eens zo groot is als die van Feijenoord-zelf. Allure Madrid geldt als onoverwinnelijk op eigen terrein. Slechts elftallen van de allure van Benfica en Intermilaan hebben de overheersing van Madrid m eigen huis weten te doorbreken. Maar het enthousiasme van Feije noord en de hardheid die de Rotter dammers weten te demonstreren blijft nu eenmaal onberekenbaar. Real Madrid kan zeer hard spelen .hetgeen we in Rotterdam geconsta teerd hebben), maar het heeft daarbij rekening te houden met het grote nadeel dat de Rotterdammers niet hebben. Het publiek in Nederland is bereid hardheid door de vingers te zien zolang er gewonnen wordt. Het publiek in Madrid keert zich even ge makkelijk tegen zijn eigen ploeg, als het spel ontaardt in een vechtpartij. Dat dulden de Spanjaarden niet. Zij komen voor de show, voor het optre den van de vedettes van het voetbal en eisen een oprechte vechtlust met stijl, elk vals element in het spel keu ren de Spanjaarden beslist af. Madrid. Maar dat neemt niet weg dat onzekerheid blijft bestaan over de rechtervleugel, maar het voetbalwon der Amacio blijft schitteren door af wezigheid. Tijdens de tournee van Real Madrid door Zuid-Amerika, in de maand augustus, heeft hij naast een oude blessure, die hem veel pijn bezorgt en nog steeds niet helemaal genezen is, een andere gekregen en het is zo goed als zeker, dat de artsen van Real hem niet voor 22 september weer op de been hebben. Daardoor blijft de aanval van Madrid zwak. Hard Toch heeft de directie van Real Madrid kennelijk het consigne ge geven desnoods de woede van het Spaanse publiek te weerstaan en hard te spelen. Intussen is Santama- ria, de spil van de Spaanse verdedi ging genezen van zijn blessures, die hem beletten in Rotterdam te spelen. Hij is voor de voorhoede van Feije noord een geheel andere tegenstander dan Defelippi, die in Rotterdam schitterde door negatief spel. Santa- maria is een hechte muur, die in de glorietijd van Real Madrid een on misbaar element was in de reeks overwinningen. Hij is van de klasse van Puskas en Gento, even oud en even doorkneed in het vak. Zijn her stel is een grote geruststelling voor Niet Aguerro en Pirri zijn nieuwelingen, die niet over de ervaring en spelbe- heersing van Amanclo en Felix Ruiz beschikken. Daardoor moet de aanval teveel gespeeld worden over Puskas en Gento, die dit niet meer tweemaal 45 minuten uithouden. Toch heerst er in de kringen van Real Madrid op timisme. Men is er zeker van dat Feijenoord in de Spaanse hoofdstad te verslaan zal zijn. Men rekent er zelfs op dat er geen beslissingswed strijd nodig zal zijn, omdat Madrid met 2 punten of meer moet kunnen winnen. De Madrilenen zijn echter nieuwsgierig. Het komt bijna nooit voor dat een van de eerste Europa cup-bekerwedstrijden voor een uit verkocht stadion wordt gespeeld. Maar het ziet er naar uit dat dit op 22 september wel het geval zal zijn Veel meer dan 100.000 mensen zullen dit duel meemaken. Het meest nieuwsgierig in zijn ereloge in zijn eigen stadion is de president van de club, Don Santiago Bernabeu. Deze week stond hij 22 jaar aan het hoofd van het grootste voetbalcircus dat Spanje en West-Europa kent. Naast zijn 30 beroepsspelers voor het eerste elftal heeft hij bijna 800 mensen in dienst. Hij heeft het Spaanse voetbal gemaakt wat het is. Toen hij als on beduidend speler na 16 jaar zelf de voetbalschoenen te hebben gedragen, in het bestuur van Real Madrid werd opgenomen, voorzag hij de grote toe komst van het voetbal. Hij wilde een groots stadion. En hij kreeg het geld bij elkaar om dit te bouwen tegen alle adviezen van de banken in Ma drid in. Hij wist de aanhangers van zijn sport zo te overtuigen dat hij in Zakelijk Hij wist dat de zakelijke toekomst in het beroepsvoetbal lag, lang voor dat de rest van Europa daarvan overtuigd was. En hij kocht talent volle spelers voor meer geld dan waar ter wereld ook betaald werd. En hij heeft gelijk gekregen. De voetbalcom petitie is het grootste drama dat ooit gemaakt is. zo zegt hij. Het is name lijk niet geschreven. Niemand kan van tevoren de uitslag bepalen. Dat kan je van een stuk van Shakespeare wel. zo placht hij te zeggen en hij heeft zijn woorden waar gemaakt, geen enkel spektakel in de wereld le vert zoveel geld op als het voetbal, speciaal dat van Real Madrid, dat door Santiago Bernabeu gemaakt is. Deze voetbalkeizer, die de grootsten ter wereld heeft weten af te schrik ken, die op het punt heeft gestaan de jongste tournee van zijn club door Zuid-Amerika af tegelasten, omdat tevoren niet op tijd de door hem ge ëiste financiële garanties waren ge stort, heeft nu zorgen om Feijenoord en om de kreet „geen woorden maar dadendie juist altijd ook zijn eigen devies is geweest. Anderlecht heeft zich gisteravond geplaatst voor de achtste finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen. De Belgische ti telhouders versloegen het Turkse Fehnerbahce in een met ruim 30.000 toeschcuwers gevuld Astrid stadion met 51. De eerste wedstrijd, die vorige week in Istanboel werd ge speeld, eindigde onbeslist: 00. (Van onze correspondent) Na AnderlechtFenerbahce (51) schrijft de „Standard": Van Himst was de primus onder allen. Hij polijste het samenspel en leidde het telkens in stevige en verrassende banen. Bergholtz is de spektakelman: razendsnel, koelbloedig en tuk op onmogelijk gewaande prestaties, zij vormen samen de top van een prach tig geheel. Op de rechtervleugel maakte Berg holtz ook „stukken met zijn plotse rushes en zijn verrassende drib- blings". De Nederlander heeft een manier van spelen die soms vreemd aandoet. Hij gooit het leder van zijn voet weg, zendt de bal het liefst in een „opstopping" van tegenstanders en komt er dan tussenuit gestoven, klaar voor de beslissende voorzet, want voor hem staat er dan nie mand meer. In het samenspel met Van Himst gaf hij vele staaltjes van grote voet- balkunde op de meest onverwachte ogenblikken. Hij is de ster die Ander lecht nodig had om de aanval meer snee te geven". Mid voor Stockman was de opval lendste man in de vooral aanvallend goed spelende Anderlecht-ploeg. Hij nam niet minder dan drie doelpun ten voor zijn rekening. De twee an dere Belgische treffers kwamen op naam van Himst en Hanon. De Oostenrijkse kampioen Linzer ASK heeft het eerste duel tegen het Poolse Gornik Hindenburg niet in winst kunnen omzetten. Na een 02 ïuststand wonnen de Polen met 13. Het Ierse Drumcondra won in Dublin de eerste wedstrijd tegen het Oostduitse Vorwaerts met 10. Het enige doelpunt werd in deze door Leo Hom geleide wedstrijd na de hervatting In de strijd voor bekerw uit Zwitserland de Europese beker heeft FC Sion duidelijke 51 zege behaald op het Turkse Galata- sary. Ook het Spaanse Athletico Madrid boekte een aan duidelijkheid niets te wensen over latende zege. Dynamo Zagreb werd na een 20 ruststand met 40 verslagen. WIELRENNEN Rondom het IJsselmeer II agtmans wint eerste etappe Volgende maand, van 11 tot 17 okto ber, wordt in Mexico City een sportontmoeting gehouden, die geldt als een proefneming voor de Olympische Spelen in 1968. Tien landen: Engeland, Finland, Frank rijk, Italië, Roemenië, Zweden, Rusland, West-Duitsland en de Ver. Staten, hebben reeds toege zegd een aantal atleten te sturen. De bedoeling van het toernooi is om de atleten, zowel als hun trainers en artsen in de gelegenheid te stel len de reeds zo dikwijls gepubli ceerde verhalen over de slechte invloeden, die het hooggelegen Mexico-City ca 2500 meter bo ven de zeespiegel op de sport prestaties heeft, zelf te onderzoe- De wedstrijden zullen zowel zaal- als veldsporten omvatten. De Mexi canen zijn ervan overtuigd dat na deze proefneming de afschrikwek kende verhalen in de wereldpers over de ernstige gezondheidsrisi co's, die de atleten in de ijlere luchtlagen lopen, zullen verdwü- Algemeen wordt door Mexicaanse sportlieden een acclimatiserings periode van twee tot drie weken voldoende geacht om de atleet weer tot topprestaties te brengen. De üle lucht kan bovendien nog voordelen hebben. Door de gerin gere luchtweer stand bestaat de mogelijkheid dat de wereldrecords in het speerwerpen en hoogsprin gen aanmerkelijk scherper gesteld Nederland is sinds 1938 niet meer vertegenwoor digd geweest in het eindtoernooi 0111 het wereld- kampioenschap voetbal. Daarna, in 1950, 1954, 1958 en 1962 werd oranje al in het kwalificatie toernooi uitgeschakeld. Volgend jaar is Engeland het toneel van de eindfase van de strijd om de Coupe Jules Rimet. Nederland heeft nog een klein kansje om „Engeland '66" te halen, maar dan moet eerst tweemaal gewonnen worden van Zwit serland en daarna nog de noodzakelijke beslissings wedstrijd tegen Noord-Ier land. Om voldoende voorbereid te zijn op dc beide wedstrijden tegen de Helveten speelde de oranje-elf woens dagavond in het PSV-stadion in Eindhoven tegen Standard Luik. De uitslag het werd 33, na een 1—2 ruststand deed er weinig toe. Wél kreeg bondscoach Denis Neville de gelegenheid te bouwen aan een zo sterk mogelijke formatie. Wel nu, de Engelsman kreeg na de reeks de cepties met zijn „eigen" Holland Sport, opnieuw weinig positiefs te zien. Er was eigenlijk maar één speler, die zich nadrukkelijk als een „zekere" aandiende. Dat was de stijl volle Ajaxied Piet Keizer, die, hoewel zijn conditie nog niet optimaal is, elke keer als hij aan de bal kwam, briljante acties inleidde. „Pietje" komt stilaan weer in topvorm. Hij maakte niet alleen twee schitterende goals, hij passeerde weer als van ouds, deelde strakke bruikbare pas ses uit en was de enige aanvaller van formaat in dit in geel gestoken Nederlands elftal. Falen Dc nieuwelingen in het gezelschap, de buitenspelers Cees Aarts en Chris Coenen faalden. De laatste begon goed, maar deemsterde zienderogen weg. Zijn voorzetten missen accura tesse, bovendien maakte hij te wei- clubvoetballer, maar bi) lange na niet een inter-national. Hij mis te gewoon de klasse. Al faalde dus de (gelegenheids) vier mans voorhoede als geheel, Geurtsen was overigens niet bepaald onvoldoende en moest halverwege de tweede helft worden vervangen door Sjaak Swart dan is dat voor df bondscoach één maand voor d thuiswedstrijd tegen Zwitserlanc nog niet helemaal alarmerend. We' echter het feit dat de anders zo be trouwbare defensie herhaaldelijk wankelde. Kna PIET KEIZER nig gebruik van zijn pure snelheid. De ADO-er Aarts bij verrassing gekozen is een verdienstelijk Nu dient gezegd te worden: Stai dard Luik heeft een knappe ploef De rouges" in België de enii club die Anderlechts suprematie mi recht kan betwisten speelden h< voetbal uit de Belgische school: sne technisch voortreffelijk en „gegrot peerd", waardoor zij vooral op h< middenveld domineerden. De vooi hoede met de rappe vleugels Storir en Stemmeling was vaak ongrijp oaar. Pijlman invaller voor geblesseerde Veldhoen deed h( nog het meest bevredigend, maf FlinkevJeugel is uit vorm, Schrijvei te nonchalant hij had schulc aan de eerste goals en ook Israël imponeerde niet. Bovendien „sloot" het Nederlands elftal slecht, waar door Prins en Fransen (na rust Muller) een te grote strook op het middenveld moesten bestrijken. Ge lukkig heeft Denis Neville nog Frans Bouwmeester, Henk Groot en een zekere Moulijn achter de hand. Verkonding De uitslag gaf de verhouding goed weer vooral aan de Belgische kant werd vaak knap gecombineerd men liet elkaar zo veel mogelijk spe len. Keizer opende na 19 minuten de score na een fraaie individuele ac tie, maar binnen het half uur straf ten Semmeling en Claessen ge schorst in België voor de competities maar in alle andere wedstrijden meespelend! slordigheidjes van Schrijvers af. Een prachtige pass van Keizer scheurde zes minuten na rust de Belgische verdediging uiteen en in de ontstane verwarring maakte Mare hal hands. Schrijvers benutte de strafschop (22). Na een over treding van Spronck tegen Geurtsen, die even later zou uitvallen, nam Keizer vier minuten later de vrije trap van 25 meter zo hard, snel en zuiver, dat Keeper Dignef de bal niet eens zag: 32. Tenslotte scoor de de handige Semmeling een kwar tier voor tyd de verdiende gelijkma ker. Schrijvers moest nog eens op de lijn redden en Coenen miste al weer voorbereid door Keizer een unieke kans, maar de uitslag was wel goed zo. Frans Geurtsen in duel met doelman Spronch Sportsplinters Het Franse elftal heeft woens dagmiddag in Oslo in de voorronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap met 10 gewonnen van Noorwegen. De eerste wedstrijd werd met dezelfde cijfers door Frankrijk gewonnen. m 1st van vandaag 1 RINI WAGTMANS De Brabander Rini Wagtmans heeft de gisteren gehouden eerste etappe van de veertiende ronde rondom het IJsselmeer voor ama teurs gewonnen. De etappe leidde over een afstand van 158 km. van Beverwijk via Alkmaar, Den Oever, Harlingen en Bolsward naar Sneek. Begunstigd door mooi weer gingen 76 renners in Beverwijk van start, van wie er vijf de finish niet zouden halen. Onder hen was Henk de Har- tog, die een ernstige val maakte en in een ziekenhuis moest worden op genomen. Op de Afsluitdijk formeer de zioh een groep van 26 renners, die in de eindfase de ereplaatsen zouden verdelen. De uitslag luidt: 1. Rini Wagtmans (St-Willibrord) 3uur 18 min 20 sec; 2. Eddy Beugels 3.18.50; 3. Wlm Schepers (Stein) 3.19.05; 4. F. Ouwer- kerk 3.19.20; 5. P. Heynig 3.19.33; 6. P. Tesselaar z.t.; 7. P. Braspenningcx z.t.; 8. Harry van Piere z.t.; 9. P. Ba- rendregt z.t.; 10. H. Schouten zt. In het dorpje Auffargis, onder de rook van Parijs, wordt zondag a.s. om de „Grote Prijs der Naties" gestre den, de beroemde rit tegen het uur werk, die elk jaar weer de groten van de wielersport naar de lichtstad trekt. Zowel bij de profs als bij de ama teurs wordt hetzelfde parkoers en dezelfde afstand van 75 km gereden. Bij de amateurs zal Tiemen Groen, die twee weken geleden in San Se bastian zijn wereldtitel individuele achtervolging prolongeerde, een fel duel moeten uitvechten met de Brit Peter Hill. De twee beste tijdrijders ter wereld bij de profs: Jacques An- quetil en Raymond Poulidor zullen elkaar de eer betwisten. Jacques An- quetil werd reeds achtmaal winnaar van deze moordende rit. Poulidor ze gevierde in 1963. De Leidse professional Gerben Karstens heeft gisteren in het Bel gische St-Amands op Schelde een wegwedstrijd over 153 km gewonnen. Karstens zegevierde in de eindsprint vóór de Belgen Troonbeeckx, Deblieck en Hoevenaars. Het viertal kreeg een tijd van 3 uur 55 min toegewezen. ZEILEN De Oostduitsers Cochius en Wer ner hebben gisteren de derde race van het wereldkampioenschap in de FD-klasse. dat in Alassio wordt ge houden, gewonnen. De Engelsen Pit cher en McCormick. die gisteren tweede werden, behielden de leiding in het algemene klassement. De Ne derlandse vertegenwoordige. s Verha gen en De Jong behielden hun zesde plaats in de algemene rangschikking. Het algemeen klassement luidt: 1. Engeland 3443 pnt; 2. Oost-Duits- land 3364; 3. Italië 2966; 4. Frank rijk 2188; 5. Denemarken 2109; 6. Ne derland 1987.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9