Welluidende zang in Katwijks Nieuwe Kerk kunst kAleiöoscQQP Jan Bonefaas was solist op orgel Ned. Dans-Theater opende het seizoen n wajang" i LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD Het ..Orgelcomité Katwijk" fieeft als supplement op de grote lomerserie in de Nieuwe Kerk llsnog het Rotterdamse koor Pendrecht" laten optreden met Gorcumse organist Jan Bone- faas als solist en begeleider. Pendrecht is de naam van een oude heerlijkheid in het gebied ian IJselmonde. Dirigent van eze Pendrechtenaren is Hans an Oudheusden. Dit kooi' houdt er een goed bruik- ire groepssamenstelling op na. Zijn mg bleek overal keurig afgewerkt, uiver en fraai van kleur. Maar we oisten voor een nadere beoordeling op het programma. De dirigent heeft zijn zangers niet voor isico's geplaatst. -Naast een Bach-koraal kwam. in ^ee delen gesplitst, een van de vier Duitse Missen" tot uitvoering van [ichaël Haydn, broer van de grote tydn. Op zichzelf waren we verrast [armee te kunnen kennismaken, e die splitsing van die elf niet geweest, we hadden 31 gevoel van eindeloosheid niet mnen ontgaan. Daar hier geen oortje van levensworsteling in re nden is en het een haast even lief. ijeloos en weinig belangrijk klinkt, het andere, werd onze eindindruk een van „één pond nat"! Bach was toen een goed vergeten jde, die als religieus componist rst bij Mozart in diens laatste ren tot wederopstanding komen totaal homofone Mis peutsches Hochamt" getiteld) doet sseffen, hoeveel waarde juist het intrapunt bezit voor religieuse uziek. Overigens kennen Bonefaas opende met Boyce's 4de Orgelsymfonie en met twee koraal- voorspelen van Bach, met welke laatste hij geen opmerkelijke ver wantschap scheen te bezitten, daar ze nogal levenloos klonken, we hadden er toesprekender contrasten in de stemvoering bij verwacht. William Boyce, jongere tijdgenoot van Handel, met z'n vrolijk karakter en door de gegeven heldere timbre- ring en puntige frasering, voldeed heel wat meer. De Gavotte (o.i. niet van Boyce zelf!) kreeg een wat zware fundering mee. Bonefaas speelde nog 3 „Piëces van Gabriël Pierné, waarin de leer meesters Massenet en Franck moei teloos te herkennnen vielen: frisse, doorzichtige, scherpafgetekende, of ook stemmige muziek in vrije vorm. Bonnet's „Variations de Concert" ten vervolge beschouwden we als een minder verstandige keuze. Daar komen telkens beloften in, die de componist niet vervult, bombast ont breekt niet. Een oase verscheen echter in het laatste dozijn maten. Het veel te lange concert werd besloten met een onderhoudende Improvisatie, rijk aan effecten en spontaan aandoende invallen, waarin toegewerkt wordt naar het koraal „Nun danket alle Gott". Vooral de Frans-toccata-achtige bovenbouw boven dit thema moet veel indruk hebben gemaakt door de virtuose In Kon. Schouwburg in Den Haag Kostbaar beeldje omgestoten Een zesjarig meisje heeft op een tentoonstelling van beeldhouwwerken in Athene een zeer duur keramisch beeldje omvergeduwd, waarna het op de grond in stukken viel. Het abstracte werkje van de Franse kunstenaar Jean Mio was bij Lloyds in Londen verzekerd voor 86.400 gul den. Het beeldje, een abstract werkje dat „Vrouw" heette, stond los cp een betonnen sokkel. Het was niet vast gezet en toen het meisje tegen het 50 cm hoge en 90 cm lange groene beeldje duwde, viel het. Het beeldje van de 72-jarige beeld houwer was uitgeleend door de Parijse kunsthandel Galerie Maeght. Op de expositie staan ook werken van Degas, Renoir. Epstein, Henry Moore. Picasso, Salvador Dali en Beroemde pianomethoden uit het verleden In de serie kleine exposities in het Haagse Gemeentemuseum wordt deze maand een tentoonstelling gehouden over het onderwerp .Beroemde pia nomethoden uit het verleden". Geëxposeerd worden o.m. de me thoden van Francois Couperin „Tart de toucher de clavecin" uit 1717, „Versuch Über die wahre art das Klavier zu spielen" van Hummel, Czerny, Kalkbrenner en Riemann, en uit de 20ste eeuw de methodes „Die natürliche Klaviertechniek" van Breithaupt en „Principes Rationnels de la technique pianistique" van Cortot. Nel Oosthout naar Amerika De voordrachtskunstenares Nel Oosthout maakt van 21 september tot medio november een toernee door Amerika op uitnodiging van „Arts Program", een culturele instantie voor Amerikaanse universiteiten. Nel Oosthout zal optreden op de Bermu da-eilanden, in Montana, Seattle, Wisconsin, Ohio en mogelijk in San Francisco. Het Nederlands Dans-Theater heeft zyn zevende seizoen gisteravond in de Kon. Schouwburg in Den Haag geopend met een ba liet-opvoering, begeleid door het Residentie Orkest en met medewerking van het Haagsch Kamerkoor en de sopraan Germaine [ichaël Haydn polyfone motetten, I stordiau, de tenor Gerard Hoving en hem terdege als belangrijk jnist doen uitkomen. Toch vonden we de gehoorde mis et helemaal oninteressant als ge- 1, omdat hoorbaar werd dat hier ondstof aanwezig lag voor Ichaël's leerling Weber en voor sndelssohn's liedkunst. Duidelijk ld ook Beethoven ervan opgezogen zijn „Ehre Gottes a-us der itur". dat het koor als laatste ten beste gaf. Engels jeugdorkest besloot toernee door Europa de bariton Leo Ketelaars. Het Concertino van Hans van Ma nen op muziek van Boris Blacher werd gedanst door Alexandra Radius, Marian Sarstadt en Han Ebbelaar en Gerard Lemaitre, en het ensemble. Als tweede ballet werd een klassieke pas de deux uitgevoerd: „Don Qui- schotte" van Marius Petipa op mu ziek van Leons Minks, gedanst door Scapino Ballet bestaat 20 jaar Het Nationaal Youth Orchestra of treat Britain heeft gisteravond in e Kurzaal in Scheveningen zijn luropese toernee afgesloten met een oncert onder leiding van Rudolf chwartz. Het was tien jaar geleden, dit honderdvijftig leden tellende rkest ons land bezocht. De ama- turmusici, van dertien tot ongeveer rintig jaar, speelden voor een zeer tugdig publiek, dat de Kurzaal op icn nkele plaatsen na vulde. Het programma omvatte Carnaval n Bomain van Berlioz, gedeelten Arle- e ienne-muziek van G. Bizet, de vijfde pnphonie van Tsjaikowski en het Pianoconcert in bes gr. t. van Mo- art, met als soliste de 15-jarige Ni- ENSÏÏ 1J ihola Gebolys uit Manchester. Het orkest, dat elk jaar oen lieuwe samenstelling krijgt door het teeetten van circa vijlftig vacante laatsen waarvoor zich steeds ruif dan duizend kandidaten aan leiden concerteerde reeds vele Halen in het buitenland. Het werd n 1947 gesticht door de ex-danseres muziekpedagoge mevr. dr. Ruth lilton, die ook thans nog de artis- ke leiding van het ensemble heeft. De amateurmusici oogstten met un concert in Scheveningefn een ithousiaste bijval. Weer kunst in I Gorkum geweerd (Van onze correspondent) 1 Opnieuw zijn kunstminnende dingen in Gorkum ontstemd afkeurende woorden van 'tfiGorkums burgervader Ridder fón Rappard inzake kunst. Nu rir het over een werkstuk van jonge beeldhouwer Jan van Gunster. Dit beeld, dat bestemd is voor de ieuv/e nijverheidsschool van meis- s in Gorkum, stelt een meisje voor min verschillende ontwikkelingsstadia, j Ridder van Rappard kan dit werk je 'tuk niet bewonderen, en heeft even- is enige tijd geleden bij het ver aderen van een schilderij van Will opnieuw luidruchtig Het Scapino Ballet, het oudste der na de oorlog opgerichte balletten, dat onder artistieke leiding staat van mevrouw Hans Snoek, bestaat in het theaterseizoen 1965/66 twintig jaar. Dit vierde lustrum zal onder meer gevierd worden met een tweetal voor stellingen in de Amsterdamse Stads schouwburg op donderdagavond 7 en zondagmiddag 10 oktober. Het Haar lems Jeugdkoor onder leiding van André Kaart zal het ballet dan bege- leiden. Voor scholieren van tien tot zestien In <>e Haarlemse Stadsschouwburg jaar wordt een Scapinofestival ge- heeft de burgemeester van Haarlem, houden van 12 tot en met 14 oktober, mr- O- F- M- Cremer, gisteren een bestaande uit een voorstelling in Plaquette onthuld van de heer H. Carré, een boottocht en een bezoek Deinum, de vorig jaar overleden di- of andere recreatiemoge- Marian Sarstadt en Job Sanders. De choreograaf Hans van Manen maak te op de muziek van Strawinski ook „Symphony in three movements". Solisten waren hierin Willy de La Bije, Anne Hydra en Alexandra Ra dius. en Han Ebbelaar. Jaap Flier en Gerard Lemaitre. Na de pauze werd het grote ballet Carmina Burana" van de choreo graaf John Butler uitgevoerd, ge maakt op een scenisch oratorium van Carl Orff. Basis voor dit oratorium was een in 1803 gevonden bundel twaalfde eeuwse drink- en speellie deren, minnezangen, hekeldichten en geestelijke spelen, die gemaakt en ge bracht werden door de zogenaamde vaganten, die door Europa trokken. John Butler hield zich aan de inde ling, die Orff maakte: de lente, de taverne en de liefde. Solisten waren Willy de La Bije, Marian Sarstadt, Kathy Gosschalk en Charles Czarny, Jaap Flier en Gerard Lemaitre, ter wijl het gehele ensemble zyn mede werking verleende aan deze uitvoe ring, waardoor het publiek ovationeel applaudisseerde. (Advertentie) ONTHULLING PLAQUETTE H. DEINUM Ik neem Wajang omdat het ongezouten margarine is, en...puur plantaardig! PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-ficht verteerbaar-dus gezond. O In duinen tussen Katwijk en Noordwijk I Lijk onbekende man gevonden Een inwoner van Katwijk heeft j gisteren in de duinen tussen Katwijk en Noordwijk, het lijk van een on- I bekende man gevonden. De recherche van Noordwijk stelt een onderzoek in naar de identiteit van de man en naar de mogelijke doodsoorzaak. Zijn leeftijd wordt geschat op tussen de twintig en dertig jaar. •jrPrins Bernhard in vrolijk gesprek gewikkeld met de Rus sische ruimtevaarder Vladimir Komarow tijdens het congres van de ..Internationale lucht vaart federatie" in München. Wegenkruispunt op drie niveaus nirt Pp, KIP aj. ongenoegen deze kunst •Rik gegeven, Van Munster (26) geniet reeds landelijke bekendheid en heeft in Ve'e plaatsen geëxposeerd. Over zijn terkstuk zegt hij: „De opdracht v«n de zijde van het Rijk omdat de irWschool onder de Rijksregeling valt ls van het begin af tegengewerkt d9or de burgemeester. Hij houdt nu fcnmaal niet erg van mijn werk". Het omstreden beeld stelt een eisje voor met bloemen en een gil Nndje symbool voor de vorming ;Taa kind tot (huis)vrouw. lijkheden van de hoofdstad. Voorts verschijnt een programma boekje voor de kinderen der leden van het ballet en een stukje over de geschiedenis van het ballet. Voor dit boekje heeft het Prins Bernhardfonds een subsidie verstrekt. Op het repertoire 1965/66 staan 21 balletten. Zes daarvan zijn premières, onder meer „Straatspelletjes" van de Schotse choreograaf Walter Gore. Voorts een Fabel van Aesopus van de choreografe Erika Thimey, die in een kinderuitzending der VPRO-televisie op vrijdag 15 oktober werd uitgezon den. Dans-Theater heeft een balletorkest Het Nederlands Danstheater heeft Louis Stotijn aangesteld als dirigent en artistiek leider van het ballet orkest, dat thans is gevormd. Louis Stotijn heeft in de afgelopen seizoe nen incidenteel de voorstellingen van het dansgezelschap begeleid o.a. met het Residentie-Orkest en met het Utrechts Stedelijk Orkest. Een vaste aanstelling als lerares moderne dans kreeg Ineke Sluiter. Het tableau de la troupe van het Nederlands Danstheater heeft voorts enige wijzigingen ondergaan. De so liste Milly Gramberg, die van de op richting af deel uitmaakte van het gezelschap, heeft de danswereld vaarwel gezegd. Haar plaats zal worden bezet door Hazel Merry, die enkele jaren soliste was bij het Wes tern Theatre Ballet. Martinette Jan maat heeft haar plaats in het dans theater weer ingenomen. Zij heeft een jaar in Amerika ballet gestu deerd by o.a. Martha Graham, An thony Tudor en Robert Geoffry. Ge- engageerd werden verder Lia Haeken van het Nationale Ballet, Lennie Westerdijk van het Scapino-ballet, de Amerikaan Jerry Burr. Ger Thomas van Balletstudio Peter Leoneff, en Frans Vervenne van de Scapino- dans-academie. Marijke Bakker en ^ndré Verdoner maken geen deel meer nit van het gezelschap. recteur van de stadsschouwburg. Het betrof een relief en profil, vervaar digd door mevrouw B. SturmVan den Bergh. Ook werd het woord gevoerd door de heren Evert Smit, namens de Ver dringing van schouwburg- en con certdirecties in Nederland, waarvan de heer Deinum oprichter en vele jaren voorzitter is geweest en Egbert van Paridon, directeur van de To neelgroep Centrum, mede namens de Nederlandse Vereniging van Toneel kunstenaars. De eerste ongelijkvloerse wegen- kruising op drie niveaus in Europa zal worden gebouwd ten oosten van Halsingborg in zuid-Zweden. Dit kruispunt, dat een verbinding zal vor men tussen de autosnelwegen Hal singborgStockholm en Malmö- Gothenburg, zal naar wordt aange nomen gereedkomen in 1967. De totale kosten ervan worden geraamd op 10 miljoen gulden. Het verkeer zal het kruispunt pas seren op viaducten, die worden ge bouwd op drie niveaus. Van het hoog ste niveau tot aan de op- en afrit ten bedraagt het hoogteverschil 15— 16 meter. De automobilisten zullen van de ene naar de andere autosnel weg kunnen oversteken zonder him snelheid te hoeven verminderen. De afritten hebben een radius van 700 meter, die een snelheid toelaten van 120 km per uur. Ze worden zoda nig geconstrueerd, dat het afslaan op de secudaire zijwegen zo soepel mo gelijk zal kunnen geschieden. METRO rijdt in najaar '66 proef (Van R'damse correspondent) De Rotterdamse metro gaat vol gend jaar proefrijden. In het na jaar van 1966 komt het eerste me tro-treinstel op de rails. De RET gaat voor de proefritten een anderhalf kilometerlang baan vak aanleggen tussen het emplace ment aan de Hilledyk en de Schie- damsedijk, dus onder de rivier door. Tussen de stations Leuvehaven en Beurs komt een kruiswissel, zodat de treinstellen voor heen- en terugrit van spoor kunnen wisselen. Werk spoor in Utrecht hoopt het eerste rnetro-rijtuig «eerste van de 27) vol gend Jaar april in Rotterdam af te leveren. De RET heeft overigens geen haast met proefrijden omdat het toch wel 1968 wordt voor de me tro in dienst kan warden genomen. Koning Hoessein ivijst voorstel af Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren op de conferentie van Arabische leiders in Casablanca ge waarschuwd, dat het zenden van Iraakse en Saoedi-Arabische legers naar Jordanië door Israël zou wor den uitgelegd als een provocatie en een oorlog tot gevolg zou kunnen hebben. Het Jordaanse staatshoofd ketste hiermee een voorstel af van gene raal Amer, de Egyptische chef van het verenigde Arabische opperbevel, die Iraakse en Saoedi-Arabische strijdkrachten naar Jordanië wilde zenden om daar de werkzaamheden aan de omleiding van het Jordaan- water te beschermen. De wijziging van de voedingswegen van de Jor- daan is een lang vertraagd plan om water aan deze rivier te onttrekken voordat Israël het gebruikt om er zyn gronden mee te bevloeien. Generaal Amer reageerde dat Is raël toch niet stil zou blijven zitten wanneer de omleidingewerkzaamhe den beginnen. Tijdens het debat waarschuwde president Arif van Irak. dat hij zijn troepen, die op het ogenblik aan de Jordaanse grens op toestemming tot binnentrekken wachtten, zou terug trekken als Jordanië deze toestem ming bleef weigeren. Er zijn sterke aanwijzingen dat op de conferentie de sterke Egyptische invloed cp het secretariaat van de Arabische liga drastisch zal worden beknot Zegslieden ter conferentie hebben verklaard dat een aantal le den van de liga sterk heeft aange drongen op een vorm van collectief leiderschap binnen de liga, die elf leden-staten telt. Oplossing in zicht in Griekenland De laatste hinderpalen voor de op lossing van de reeds twee maanden durende politieke crisis in Grieken land leken gisteravond uit de weg geruimd te zijn. De leider van de Nationale Radicale Unie (ERE), Ka- nellopoelos, maakte toen bekend, dat de negenennegentig afgevaardigden van zijn partij een coalitieregering zullen steunen van de uit de Cen trum-partij getreden voorm. vice- premier Stephanopoelos. Kanellopoe- los zei dat zyn steun „symbolisch" zou zyn vanwege de benoeming van twee van zijn partijleden als „niet- ge'oonden" ministers. Men verwacht dat de conservatieven eenzelfde weg zullen bewandelen door de benoe ming van een van hun party leden in het kabinet. Koning Constantyn zou vandaag besprekingen voeren met de demis sionaire premier, Tsirimokos. Men verwacht dat hy Stephanopoelos zal verzoeken een kabinet te i mTCHffGF» BECTtff 8W tltHTEl1 Springt li bctrt op rood. ots U d kant nog niat baratkt bobt* koop don door. Hat ri/var- koor blfft nog eveo rood Mct»t boudon. De Oude Rijn moet met haar tijd mee. Daarom moeten er her en der verbredingen worden aangebracht, wil de rivier be vaarbaar worden voor schepen van zeshonderd tot duizend ton. Onder de gemeente Hazerswou- de is de Oude Rijn ter hoogte van de Scheepjeskerk slechts drie-en-twintig meter breed ia en dat is voor bevaarbaarheid met schepen van dit tonnage te smal. Dientengevolge is men thans druk doende de rivier te verbre den tot vierendertig meter. Momenteel is de Rijkswater staat bezig met het verleggen van het jaagpad aan de noord oostelijke zijde van het water op Koudekerks grondgebied. Ook aan Hazerswoudse zijde zal spoedig beginnen met het weg werken van de vernauwing van het wateroppervlak. Gebruikt hiervoor zullen o.a. worden eni ge niet bebouwde grondstroken; ook het baarhuisje bij het R.-K. Kerkhof van de Scheepjeskerk zal voor de uitvoering van deze te worden ver- Uit de foto blijkt, dat men op Koudekerks gebied (links) reeds bezig is met het rechttrekken van de oever. Op Hazerswoudes grondgebied moeten de werk zaamheden nog beginnen (r.). (Foto Lekisch Dagblad) BESTUURDER U bent verplicht een zebra voor zichtig te naderen en de zich daarop bevindende voetganger on belemmerd te laten oversteken. RUdt zodanig dat de voetganger de zebra durft te gebruiken. Houdt de zebra betrouwbaar. U mag een voertuig op meer dan twee wielen, dat een zebra lang zaam nadert of voor een zebra stilstaat, niet voorbijrijden. Wees in het donker of bij slecht weer nog meer dan anders op ze bra's bedacht; ze zijn dan veelal minder goed zichtbaar. VOETGANGER •fr Gebruik de zebra; binnen 30 me ter van de zebra bent U dit wet- teiyk verplicht. U mag echter wel naast de zebra oversteken a om een tram of bus te bereiken van af het dichtstbijzijnde trottoir of om dit trottoir te bereiken na het verlaten van tram of bus; b dit mag ook als U eerst een andere straat zou moeten oversteken om by de zebra te komen. •fr Blijf op het trottoir bij de nade ring van een politie-, brandweer- of ziekenauto, een begrafenisstoet of een militaire colonne. Loop nooit zomaar een zebra op. Sta eerst stil en kijk uit. Zorg er voor dat het ry verkeer niet te plotseling moet stoppen. Houdt de zebra betrouwbaar.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7