EIDSCH DAGBLAD DE GAULLE WIL BAND IET EEG HERSTELLEN Pakistan doet beroep op Verenigde Staten F. WAREMAN KOFFIE &THEE HEEL LEIDEN WEET ER VAN generaal door druk van boeren genoopt tot koerswijziging Singapore dreigt INITIATIEF Clir. Textielbond wil vier weken vakantie Weer een Japanner overleden VLIEGRAMP: 40 DODEN KLAVERBLAD (9uc£ QUt E. A. E. van Dlshoeck (dredacteur: J. Brouwer richt 1 maart 1860 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 No. 31670 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 110,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratis: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Parijse correspondent) la de wekelijkse ministerraad van gisteren heeft de officiële rdvoerder van de Franse regering. Alain Peyrefitte. een daring van het staatshoofd, generaal De Gaulle, voorgelezen, beschouwd moet worden als een eerste stap om de betrek en met de Euromarkt, na de breuk van einde juni. te her en. Frankrijk, zo luidt de verklaring, heeft met alle kracht jaren geijverd de landbouw als essentieel element in de te kunnen integreren. Wij zullen die strijd voortzetten, op- die inschakeling van del andbouw definitief en onherroepelijk '476 porden. De Franse regering, zo besluit de mededeling, wan- )t niet dit doel alsnog te zullen bereiken. enelux-gesprek Den Haag en toon van deze officiële ichap van president De Gaulle hillen dus wel opvallend van de Hingen, die hü. nauwelijks een geleden, op zijn persconferentie afgelegd toen hij nog in alle zweeg over eventuele hervat der besprekingen in Brussel. Ook de fundementele en principiële tegen de supranationaliteit j integratie die op 1 januari a.s. üeuwe en beslissende etappe i* d bereiken, wordt in deze ver- g met geen woord meer gerept. Ie toont De Gaulle zich nu dus, het, bereid de onderhandelin- hervatten, die in Brussel op ml op zün last werden onder- begüisel heeft geen enkel land officieel of officieus uitgespro- tegen opneming van de land- in de EEG en wanneer ook krijk zich in geest en letter aan Imister Schroder r Tact vereist in Oosteuropese olitieke zaken" politiek met betrekking tot Europa vereist omzichtigheid en Het zal vaak beter zijn het itief van landen in dit gedeelte V Europa af te wachten, dan zelf voorbarige voorstellen op de j pen te komen. Westduitse minister van Bui- ndse Zaken, Schroder, heeft dit V »ard in een artikel, dat van- is gepubliceerd in het Ameri- J ie tijdschrift „Foreign Affairs" it at de betrekkingen van West- (A land met de communistische Vfd tot onderwerp had". Op n een in 1956 uitgegeven aring van de Bondsregering wij diplomatieke betrekkin met de Oost-Europese landen zoals al met de Sowjet- gebeurd. Maar wij moeten lurend erop attent zijn dat ons uj p om de enige vertegenwoordiger Su I Duitsland in internationale za te zijn hierbij niet wordt aan- Er zal veel voor nodig zijn de oost-Europese staten en de ï-Unie ervan te overtuigen, dat verenigd Duitsland hun natio- belangen beter dient dan de idhouding van een voortduren- i spanning in het hart aldus de Westduitse mi- /EERBERICHT Bewolkt KNMI verwacht van heden- wrgenavond: Half tot zwaar be- met plaatselijk enige regen, legend matige wind tussen zuid "est Lagere middag temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 SEPTEMBER S op: 6.17 uur; onder: 18.51 uur. 21.41 uur; onder: 13.46 u. ^ater te Katwijk te 6.56 en 19.14 laagwater te 2.45 en 14.54 uur. l» nummer bestaat uit 20 pagina's Zonder ons aan al te optimistische voorspellingen te buiten te willen gaan, lijkt het voor het ogenblik verstandiger de redenen te achter halen, die tot deze nieuwe koerswen- ding in de Franse politiek kunnen hebben geleid. Die redenen moeten vooral in de binnenlandse politieke verhoudingen worden gezocht. De weerstanden onder de boeren en de industriëlen tegen De Gaul le's nationalisme, waaraan de Euromarkt te gronde dreigde te gaan, hebben de afgelopen weken en dagen steeds scherpere vormen aan genomen. Een kandidatuur van oud premier Antoine Pinay bij de presi dentsverkiezingen, waarmee nog al tijd rekening moet worden gehouden, is een gevaar dat de gaullisten zeker niet onderschatten. Alleen door water bij zijn chauvinistische wijn te doen, meent generaal De Gaulle dit ge vaar nu blaakbaar af te kun nen wenden. Inderdaad zou Pinay zijn eventuele kandidatuur voorna melijk, zo niet uitsluitend kunnen rechtvaardigen als reactie der Franse Europeanen op De Gaulle's sabotage van de Euromarkt. Men kan dus moeilijk zeggen dat de verkapte uit nodiging van generaal De Gaulle om de besprekingen in Brussel te her vatten, de generaal spontaan en van harte uit de pen is gevloeid. Wel heeft de verklaring bewezen, dat de Europese gedachte ook in Frankrijk zo sterk is geworden, dat zelfs generaal De Gaulle met de oppositie uit die hoek rekening blijkt, te moe ten houden. Een beoordeling van de strekking en het gewicht van die concessies moet echter als gezegd, tot een later tijdstip worden uitge steld. Tot zover onze Parijse correspon dent. Vragen over ongeluk met mitrailleur Het tweede-kamerlid Bruggeman van de P.S.P. vraagt zich af of het noodzakelijk is, dat bij werkzaam heden zoals het wekken, geladen wa pens worden gedragen in militaire dienst. In schriftelijke vragen aan de minister van Defensie, naar aanlei ding van het ongeluk waarbij de sergeant Coppoolse om het leven is gekomen, stelt de heer Bruggeman de minister voor de voorschriften inzake het dragen van geladen wapens aan een kritisch onderzoek te onderwer pen. Hoog bezoek uit Brussel De besprekingen, die een Belgische ministreriële delegatie vandaag in Den Haag heeft gevoerd zullen de mogelijkheid bieden samenhang Ie brengen in de standpunten van de twee Benelux-landen ten aanzien van de huidige crisis In de Europese integratie. In kringen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken Sn Brussel werd aangenomen, dat de jongste uitingen van generaal De Gaulle jegens de Europese gemeen schappen het voornaamste onderwerp van minister-president P. Harmei, minister van Buitenlandse Zaken P. H. Spaak, minister-staatssecretaris voor Europese Zaken, II. Fayat, en hun Nederlandse ambtgenoten zou den zyn. Van Belgische zijde wordt het des te meer gewenst geacht, dat tussen de drie Benelux-landen over de Europese crisis overleg wordt ge pleegd, omdat de Benelux als lid van de gemeenschappen daarbij direct is betrokken. In het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken is ontkend, dat er gebrek aan coördinatie in de Benelux zou zijn geweest tijdens de ontwikkelingen, die tot de huidige crisis in de „Zes" hebben geleid. Coördinatie wil echter niet zeggen, dat onder alle omstandigheden een volkomen gelijk standpunt kan wor den bepaald. Afgezien van het feit, dat dit uit praktische overwegingen onmogelijk is, kunnen er ook tacti sche overwegingen zijn, die min of meer afwijkende inzichten onvermij delijk maken. In tegeiistelling tot de Nederlandse regering heeft minister Spaak tot dusverre elk commentaar op de ver klaringen van De Gaulle over Europa geweigerd. In Brussel hoopte men dat het vandaag tot een openhartig gesprek zou komen, dat de gewenste samenhang in het standpunt van de Benelux-partners zal brengen. Premier Lie van Singapore heeft vandaag gedreigd Rusland een mili taire basis aan te bieden in dien de V.S. zich garant voor de verdediging van Maleisië stellen. „Indien de Amerikanen in de schoenen van de Britten stappen, is «leze rlaatt verloren," zei Lie die daaraan toevoegde dat hü „binnen een minuut" de Russen hier kon heb ben. „Ik zou er voor kunnen zorgen dat de Amerikaanse Zevende Vloot geen gebruik meer van de Straat van Singapore zou kunnen maken," zo verklaarde de premier van deze nieuwe staat, die pas uit de Malei sische Federatie is getreden. Mijn zending niet mislukt, zegt Oe Thant Het is de vraag of Oe Thants pogingen om een onmiddellijk staken van het vuren tussen India en Pakistan te bewerkstelligen, geslaagd mogen heten. De secretaris-generaal van de VN zelf is niet geheel zonder hoop teruggekeerd. Hij verklaarde vanochtend in Londen, dat zijn missie niet is mislukt. De Indiase premier Sjastri heeft weliswaar in een radio-toespraak gezegd, dat de Indiase strijdkrachten het gevecht met onverminderde kracht moe ten voortzetten, maar Oe Thant zei voor zijn vertrek, toch te ge loven, dat de wens om de strijd te staken, de afgelopen week aan bende zijden sterker is geworden. Morgen komt de Veiligheids raad bijeen om de debatten te hervatten over het conflict tussen India en Pakistan. De Pakistaanse president Ajoeb Chan verklaarde dat hij gaarne zou zien dat de Verenigde Staten of het Britse Gemenebest een initiatief zouden nemen om tot een bestand te komen. Zijns inziens bezitten de Amerika nen veel invloed in India en Paki stan. Destijds hebben de V.S. al eens een akkoord tussen beide landen tot stand gebracht en zü zouden dat nu weer kunnen doen als zij hun invloed doeltreffender zouden ge bruikten. De Pakistaanse leider vond dat de V.S. in dit deel van de wereld een rol hebben te spelen en dat zü „positiever" moeten doen. Het zou het prestige van de V.S. geen goed doen als de Amerikaanse rege ring zich niet rechtstreeks met het conflict bemoeide. Op een vraag of hü zijn voorwaarde betreffende een volksstemming in Kasjmier binnen drie maanden zou laten vallen als De Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de tex tiel- en kledingbedrijven Uniras wil het systeem van op tijdmeting gebaseerde tarieven afschaffen, de totale vakantieduur stellen op vier weken en de vakantietoeslag en kerstgratificatie verhogen tot acht procent. president Johnson op een wapen stilstand zou aandringen, antwoord de Ajoeb Chan dat er over dit punt te praten valt. Verrassing De oproep van Chan Is in officiële Amerikaanse kringen met zekere ver rassing ontvangen, maar hij zal met grote aandacht worden bestudeerd, zo zei men. In gezaghebbende krin gen m Washington meent men dat Chans voorstel is gedaan op een ogenblik dat de strijd tussen beide landen in een beslissend stadium komt. President Johnson heeft een machtig wapen in handen een even tuele vredesdiplomatie ruggesteun te geven. De V.S. verschaffen veel eco nomische hulp aan India en Paki stan. Reeds heeft Washington de mi litaire verschepingen aan beide lan den stopgezet. In theorie kan ook de economische bijstand worden afge sneden. Tot dusver hebben zowel de Verenigde Staten als het Britse Ge menebest al hun gezag gesteld ach ter de pogingen van de Verenigde Naties (Oe Thant>. Voorwaarden De Indiase minister van Buiten landse Zaken, Singh, heeft op een persconferentie verklaard dat India •n het belang van de vrede bereid v/as geweest met een „staakt het vu ren" in te stemmen. Pakistan had er echter voorwaarden, zoals het terug- Dit standpunt heeft „Unitas" be paald in 'n „program van actie", dat vandaag is gepubliceerd en waarin de christelijke textielbond mogelijk heden ziet voor het voeren van een verantwoord christelljk-sociaal be leid. In het program wordt de instelling bepleit van publiekrechtelijke orga nen, een wijziging van de structuur van de onderneming en gepleit wordt voorts voor meer inhoud aan het werk van de ondernemingsraden. Veertig uur moeten worden teruggebracht tot 40 uur per week bij een dagelijkse werk- Mjd van maximaal acht uur. Met deze werktijdverkorting zal zo snel mogelijk een begin moeten worden gemaakt. Volgens het Unitas-program moet worden gestreefd naar een ouder- domspension, inclusief A.O.W. van minimaal 70 procent van het laatst genoten bruto-inkomen. Bijzondere aandacht wordt in het program van actie besteed aan de plaats van de Jeugdige werknemer in de onderne ming. Gepleit wordt o.m. voor de instelling van jeugdondernemings- raden. Eervol ontslag voor burgemeester Aan de heer A. A. Schuit is met ingang van 16 september eervol ont slag verleend r.ls burgemeester van de gemeente Kortgene. In verband met dit ontslag deelt men ons van de zijde van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken mee, dat tot dit ontslag is besloten, aangezien bij een ingesteld onder zoek is gebleken, dat zijn handelin gen en gedragingen op verschillende punten de grenzen van het toelaat bare hebben overschreden. De heer Schuit was aanvankelijk van 29 januari tot 29 april '65 in de uitoefening van zün functie ge schorst, waarna hem voor niet be paalde tyd verlof was verleend. trekken van de strijdkrachten uit Kasjmier en het houden van een volksstemming m dat gebied, aan verbonden. Dit had de pogingen van Oe Thant gedwarsboomd, aldus de minister. Zich tot Pakistan wendend zei Singh: „De staat Jammoe en Kasjmier is een integraal deel van India en daarom zeg ik: afblüven van Kasjmier". Vervolg op pag. 2 Minister De Jong Soepele regeling oogstverlof Minister De Jong van Defensie heeft bepaald dat. de voor oogstwerk- zaamheden getroffen verlofregeling soepel dient te worden toegepast. De bewindsman heeft, zijn besluit geno men op dringend verzoek van de drie centrale landbouworganisaties en in overleg met zijn ambtgenoot, van Landbouw en Visserij. Het besluit houdt verband met de weersomstan digheden van de afgelopen weken. De militaire commandanten dienen aan militairen op wie de verlofrege ling van toepassing is, desgevraagd onverwijld buitengewoon verlof bui ten bezwaar van 's lands schatkist te verlenen, indien de weersomstandig heden gunstig zün voor oogst werk zaamheden. In afwüking van de be staande oogstverlofregeling kan uiter- lük tot 1 november 1965 oogstverlof worden verleend voor langer dan zeven dagen per kalendermaand. Daarbij gelden twee bepalingen, n.l. dat het reeds genoten oogstverlof in mindering komt op het thans te verlenen verlof en dat het in de oogstverlofregeling vastgelegde maxi mum van 21 dagen niet mag wor den overschreden. Het verlof wordt niet verleend aan drie categorieën militairen, n.l. zü die nog een twee maanden in dienst zün. zij die in het buitenland zün geplaatst en zü die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zün. Koningin Ingrid van Dene marken begroet haar dochter. Koningin Annemarie van Grie kenland. bij de aankomst van de Deense vorstin op het vliegveld van Athene. Koningin Annema rie draagt heiar dochtertje Alexia, op de arm. BELANGRIJKE MAN IX KOFFERMOORDZAAK Het onderzoek in de koffermoordzaak is voor de Amsterdamse politie op nieuw moeilijker geworden. In Tokio is vanochtend de 44-jarige Brusselse correspondent van een Japanse persagentschap Jasoeshi Koebota plotseling overleden. De man was een week geleden door zijn agentschap teruggeroepen om verslag uit te brengen over de kof fermoordzaak. Volgens de politie overleed Koebota aan de gevolgen van een hartaanval tüdens zijn werk op het bureau van genoemd agentschap. De sectie is vandaag verricht. Volgens bij het onderzoek betrokke nen kende Koebota het slachtoffer en kende hij ook Okagaki, die en kele dagen na de vondst van de koffer om het leven kwam bij een auto-ongeluk in Brussel, dat ook nog ten dele onopgehelderd bleef. De Amsterdamse hoofdinspecteur van politie, de heer J. Vrijburg, die het nog voortgaande onderzoek leidt, was door dit bericht onprettig ver rast. Dat onderzoek had o.m. uit gewezen dat Koebota, in de och tend van de dag waarop Kameda werd vermoord, deze nog had ont moet. De heer Vrijburg had juist gisteren een verzoek gericht tot do politie in Brussel om Koebota een verhoor af te nemen. Een Amerikaans vliegtuig met veertig personen aan boord is enkele minuten na het opstijgen van het vliegveld Da Nang voor een retour vlucht naar Saigon in een rijstveld neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel brandde geheel uit. De vermoedelijk* oorzaak van do ramp ia een motor storing. Voor topkwaliteit en service ESSO BENZINESTATION Haagweg Leiden (Advertentie) teuws i Uit het Leidsch Dagblad van il8 September 1865: De 7 voet hooge Chinese a reus Chang en de dwerg a Chung Mon, slechts 3 voet f lang, hebben een bezoek af- i gelegd bij de Prins en Prinses van Wallis, hie hiermede in f f hooge mate ingenomen wa- f ren. a t De heer W. L. van Kaat- a i hoven heeft namens de assu- a rantie-maatschappijen ver- den brand by de firma Clos f en Leembnggen op 30 Aug. bewezen. j

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1