FIRATO 65 perfectie in klank en beeld Van Leidse fles tol micro - televisie Orgels in 'glazen zaai' Russische toestellen PLAATJE MET DIA 'S EEN NOVITEIT: MUSIC CENTER Kijken inNTS-keuken Elektron Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? CIJFERS EN PROCENTEN Van platenspeler naar elektrogrammofooii .LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD Voor het eerst zijn er dit jaar op de Firato Russische radio- en tv-toestellen te zien. Zij worden in ons land geïmporteerd door een on langs opgericht Amsterdams tech nisch bureau, dat ze tegen sterk concurrerende prijzen op de markt faat brengen. Over het algemeen tullen de Russische toestellen, vjjf- tien tot twintig procent minder faan kosten dan vergelijkbare toe stellen die op het ogenblik ver krijgbaar zijn. De Russische televisietoestellen zijn volgens Westeuropese normen gebouwd en doen in vormgeving niets onder voor de Westerse pro- dukten. De meeste tv-ontvangers worden met inschroefbare poten geleverd, zodat zij als tafel-tv en als console gebruikt kunnen wor den. Verschillende modellen zijn uitgerust met draaibare beeldbui zen. Alle tv-toestellen hebben aan sluiting voor afstandsbediening, grammofoon, bandrecorder, extra luidsprekers en oortelefoon De beeldbuizen zijn 48 of 59 centime ter groot. KLEUREN De radio-grammofooncombina- ties, die de Russen te bieden heb ben zijn voor zover het stereo-com bi's betreft alle uitgerust met losse luidsprekerboxen, waardoor een beter stereo-effect bereikt kan wor den. De toestellen hebben behalve pM, lange- en middengolf vier tot zes korte golven. De buizenbe zetting en schakeling garanderen een bijzondere gevoeligheid en se lectiviteit. Een serie radio's wordt geleverd met kleurbegeleiding. Op een ingebouwd matglas schermpje worden hierop van binnen uit met het wisselen van de geluidsfrequen ties in melodieuze patronen kleu ren geprojecteerd. De Russen bie den zes modellen bandrecorders van een eenvoudige 2-sporen re corder tot een 4 sporen stereo-re corder met losse geluidsboxen. bare toestellen met 28 centimeter beeldbuizen. Eén ervan is Philips. En andere nieuwigheid zijn super- grootbeeld t.v.-apparaten met een beeldbuis van 65 centimeter. Cassette In de radio-sector verschijnen meer en meer getransitoriseerde toestellen voor huiskamergebruik. BU de bandrecorders wint de cas sette meer veld. Er zijn thans dank zij de cassette bandrecorders mo gelijk die niet groter zijn dan 20 x 11.5 X 5,5 centimet?r. Het nieuw ste op dit gebied zijn cassette- spelers voor gebruik in de auto, die op de autoradio aangesloten kun nen worden. Wie 'de Firato '65 bezoekt wordt in de hal van het R.A.I.- qebouw direct geconfronteerd met een kleine expositie die een duidelijke illustratie vormt van het motto dat de Firato-organisa- toren dit jaar gekozen hebben: perfectie in klank en beeld. Hij ziet er een oude vonk-zender met Leidse fles uit 1908. een red- dingbootnoodzender die met de hand moest worden geslingerd, de eerste bandrecorder (1935) en televisie-ontvanger met Nip- kowseschijf. Vooral deze laatste geeft een goed beeld van de enorme vooruitgang die de moderne techniek in korte tijd heeft ge boekt met het fenomeen t.v. en op het gebied van radio, gram mofoons. bandrecorders en an dere elektronica. De t.v.-ont- vanger is afgestaan door het postmuseum in Den Haag. Zij is voorzien van een korte tekst die de moderne t.v.-bezitter, die 's avonds zijn toestel aan zet en bijna direct een glashel der beeld krijgt, zich met een schok doet realiseren welk een enorme hoeveelheid werk ver zet is voor het zover kon komen. Nieuwste snufjes Enkele stappen verder wordt het de bezoeker op een oppervlakte van 37.000 vierkante meter door 120 exposanten die de nieuwste snufjes uit veertien landen tonen duidelijk gemaakt, dat de vooruit gang nog steeds doorgaat en be- d niet alleen op het gebied vormgeving en uitvoering. Het motto van de Firato 65 is zeker niet uit de lucht gegrepen, want er wordt met succes gewerkt aan de perfectionering van geluids- en beeldweergave. Over de gehele linie is een dui- Itlijke toeneming zichtbaar van het aantal draagbare toestellen. Wat de televisie betreft worden deze meest al als tweede toestel gebruikt. De kroon op dit gebied spant de „Sonu Corporatie of Japan", die er als eerste in geslaagd is een t.v.-toe- stellctje te fabriceren ter grootte een transistorradio. Dit micro apparaat heeft een beeldbuis tien centimeter en werkt op *jen normale zaklanlaarnbatterijen in 1,5 volt. Men kan er het tweede net mee ontvangen en het zo men wil aan fluiten op een 12 volts accu of op net normale lichtnet. De prijs het toestel bedraagt f 895,-. ïnder kleine ontvangers levert dezelfde Japanse fabriek met beeld buizen van 13 en 25 centimeter. Andere fabrikanten brengen draag- Om de vooruitgang zo goed mo gelijk tot zijn recht te laten ko men. heeft men op de Firato 65 verschillende speciale voorzienin gen getroffen. Behalve een specia le video-studeo is er zo in ver band met de groeiende belangstel ling voor hi-fi- en stereo-weergave in een aantal zaaltjes boven het R.A.I.-restaurant een „Hi-fi-straat" ingericht. Storen Verder zijn o.a. zeer interres- sante stands te zien verschillende organisaties als de R.A.I., A.N.W.B. en de P.T.T.,, waar aandacht be steed wordt aan het storen van televh'e-ontvangst door voorbijrij dende bromfietsen. Hier is een bromfiets opgesteld met daarnaast een televisietoestel, een ontstorings- apparaat en een vermogensaflezer. Men kan er niet alleen zien dat een perfecte ontstoring mogelijk is, maar ook dat het praatje dat ont storing het motorvermogen schade doet volkomen uit de lucht gegre pen is. De FIRATO 65 wordt van vrij- t dag tot en met zondag 26 sep- tember gehouden in het nieuwe l RAI-complex aan het Europa- plein in Amsterdam. De ten- l toonstelling is op werkdagen i geopend van 10.00 tot 17.00 en t van 19.00 tot 22.30 uur. op zon- t dagen van 10.00 tot 18.00 uur. Zoals bij vrijwel alle grote manifestaties die in de RAI i plaats vinden zijn op vrijwel alle NS-statlons gecombineerde 4 reis-toegangsbiljetten verkrijg- baar. Bezoekers die per trein komen dienen op het Centraal Station tramlijn 4 te nemen. Vanaf het Amstelstation is het t Europaplein bereikbaar met bus- t lijn E. Automobilisten wordt het 0 vinden van het RAI-gebouw vergemakkelijkt door een groot 4 aantal richtingsborden. f Op deze pagina geeft onze Amsterdamse correspondent een t indruk van wat er op de Firato 4 te zien is. t Televisie-ontvanger uit 1929 Phono-vieuwer: Bij de grammofoons is behal ve steeds verder gaande verfijnin gen op high fklelty en stereo- gebied ook de invloed van de tele visie merkbaar. Binnenkort komt een pbonovieuwer op de markt, waarmee niet alleen grammofoon platen gedraaid kunnen worden, maar waarmee tegelijkertijd bij de platen behorende dia's vertoond kunnen worden. Bij de phono-vieuwer die f165,-- kost worden a raison van f 3,95 al platen geleverd met vijftien dia's die synchroon met de gesproken tekst worden getoond. De phono- vieuwer is vooral bedoel voor kin deren. Er zijn o.m. sprookjes en beeldverhalen en populair weten schappelijk programma's voorhan den bijv. over het leven van vlin ders en het ontstaan van de lucht- Advertentle 3 ftnri If"gratisbijtubesnelfix "Ol UuUJLttubevelpon 1.10 Eén van de meest opmerkelijke noviteiten op radiogebied op de Fi rato '65 is het „Schaub-Lorenz mu sic center". Dit bestaat uit een ra dio-apparaat met vier golfbereiken en UKG-afstemautomatiek gecom bineerd met een ingebouwd pro gramma-opname-apparaat. De in gebouwde opnameband is tien cen timeter breed en bevat 126 sporen, die elk een speelduur hebben van 22 minuten. In totaal kan dus ruim 46 uur muziek of gesproken woord opgenomen worden. Een belangrijk voordeel is dat men 35 banden met een 13-centi- meter spoel kan uitsparen. Boven dien wordt het aanleggen van een verzameling banden overbodig. De opnameband is hermetisch afgeslo ten zodat inwerking van vuil én stof en daarmee slijtage worden vermeden. speeld. De terugspoelsnelheid be draagt ongeveer tien meter per se conde. By geheel afgelopen band duurt het terugspoelen niet langer - dan vijftien a twintig seconden. Een overzichtelijke programma kiezer maakt het mogelijk ieder opgenomen stuk binnen enkele se conden weer te geven. Tijdens het afspelen kan men ook door middel van een spoorkiezer de andere spo ren aftasten, zodat verschillen de opnamen direct in iedere gewenste volgorde afgespeeld kun nen worden. Het „music center" is volledig met transistoren uitgerust. Het wordt geleverd in twee versies. De goedkoopste (zie foto) kost f 1.798. Elektronisch t notitiehoekje In de bandrecorder-branche f is op de Firato '65 een opmer- kelijk dicteerapparaat te zien. i 'Eigenlijk is het. meer een elek tronisch notitieboekje, want het is niet groter dan een flinke vuist en kan zonder bezwaar in de jaszak of in een klein da- i mestasje worden opgeborgen. Het apparaat is bij uitstek geschikt voor mensen met drukke bezigheden zoals ver slaggevers, vertegenwoordigers en zakenlieden, die niet altijd genoeg tijd hebben om, wat zij moeten onthouden, op te schrijven. Het elektronische notitie boekje, een Grundig-produkt, werkt zeer eenvoudig. Het is voorzien van slechts één knop, waarmee men het op opname, stop, weergaven en terugspoe len kan zetten. Er zijn speciale bandcassettes voor verkrijg baar met een totale opnametijd van twee keer 222 minuten. De cassettes zijn gemakkelijk ver wisselbaar. Het apparaat weegt compleet met batterij nog geen vier ons. Met etui, microfoon en twee- sporencassette komt de prijs op f 198, Het kleine t.v.-toestel. de song portable beeldbuis. met 10 centimeter Als Mohammed niet naar de berg gaat, wel, dan gaat de berg wel naar Mohammed. Dat bete kent vertaald in verstaanbare te levisietermen: als een evenement niet in de studio's kan plaatsvin den, dat gaat de N.T.S.-televisie- ploeg met zijn gehele uitzet wel naar het evenement toe. Dat kan allemaal tegenwoordig en de N.T.S. heeft er uitgebreide apparatuur voor en de kwaliteit hoeft er geen cent minder om te zyn. Twee jaar geleden hebben de be zoekers van de Firato al eens een kijkje kunnen nemen in de NTS-keu- ken: toen was er een complete tv- studio nagebouwd in één der RAI- ruimten. Deze keer komt er als at tractie een speciale N.T.S.-reporta- getrein: dat is een combinatie van een regiewagen, een techniekwagen en een materiaal wagen. Het is voor het eerst dat een dergelijke reportage trein tentoon wordt gesteld op de Firato. Het publiek krijgt hierdoor de gele genheid om te zien hoe de regie en de technische bediening in zijn werk gaat tijdens de verschillende halfuurshows, die gehouden worden in het congrescentrum. Voor jonge mensen, die nog op technische of middelbare scholen zitten, is op de Firato '65 een educatief voorlichtings centrum ingericht: het elek tron. in een „straat der kennis" en een „tuin der toe passingen" wordt hier de betekenis toegelicht van de elektronica in de huidige maat schappij. Philips, P.T.T N.T.S de Neder landse strijdkrachten, Elektrogica, K.L.M. en de „Vereniging tot bevor dering van elektronisch vakonderwijs (V.E.V.)" laten de scholieren er zien hoe hij straks als technicus zal kun nen werken. Dit in een sfeer en op een manier die is aangepast aan de wensen van scholen die in 1963 het elektron op de toenmalige Firato be zochten. Er worden demonstraties gegeven over de onderwerpen geluid, trillingen en golven van de radio- ontvanger, beeld telegrafie en televi sie, transmissie, het registreren en uitlezen van trillingen en signalen, elektronische rekentechniek, elektro nica in industrie en onderzoek en fysische elektronica. De demonstraties, waarbij veel proeven worden genomen die omdat de middelen daartoe ontbreken op school nooit gedaan kunnen worden, vinden klassikaal plaats. De organi satoren verwachten 10.000 leerlingen van dagscholen. Tenslotte is er een beroepskeuze- stand waarin de scholieren voorlich ting kunnen krijgen over werk en studiemogelijkheden bij deze bedrij ven en instellingen. De „glazen 2aal" van het R.A.I.-gebouw is ter gelegen heid van de Firato '65 ingericht als een soort café-chantant. Er is een uitgebreide collectie elektronische muziekinstru menten te zien en te beluiste ren. Behalve de orgels en gitaren zijn er dit jaar ook elektronische accordeons. De elektronische toon voortbren ging is vooral voor het orgel van groot belang geweest. De toepassing ervan heeft een ongekende opleving veroorzaakt in het gebruik van het orgel als huiskamerinstrument. Toe passin? van transistors heeft de toonvariaties die met de elektroni sche orgels mogelijk zijn nu zo uit gebreid, dat zij een heel eigen ge luid hebben gekregen. Men hoeft slechts te denken aan het speciaal gebouwde orgel, waarop Cor Steyn een tijd lang voor de microfoon speelde om hier enig inzicht in te krijgen. Er zijn drie soorten elektronische orgels. Een is eigenlijk elektro-me- chanisch. Dit is ook de oudste soort. Bij deze orgels wordt de toon voort gebracht door middel van toonwie- len of toonschijven die aangedreven worden door een kleine elektro-mo- tor. Fen voorbeeld hiervan is het hammond-orgel. Bij de twee andere Automatisch Aan het eind van ieder van de 126 sporen, schakelt het apparaat automatisch over op terugspoelen naar het begin van de band, waar na het volgende spoor wordt afge- SILVERJWATCH De belangstelling van het Neder landse publiek voor wat op de Fi rato getoond wordt is zeer groot. Hoe groot mag blijken uit een aan tal gegevens, die de heer L. de Kok, voorzitter van de „Vereniging van fabrikanten en importeurs" verstrekt heeft over de verkoop van radio- en t.v.-toestellen, band recorders en grammofoons. In de afgelopen twaalf maan den zij in ons land 45 procent meer grammofoons verkocht dan in de dienovereenkomstige periode daarvoor. Bij vijftig procent van de grammofoonaankopen is de rij pere jeugd direct betrokken. Er is een opvallende verschuiving merk baar van de platenspeler die op een radio aangesloten moet wor den naar de elektrograqjmofoon met ingebouwde versterker en luid spreker. Bij de verkoop van gram mofoonplaten is van 1962 tot 1964 het aantal langspeelplaten dat ste reo was van vijf tot zestien pro cent gestegen. Tegenover de stijging van 45 pro cent bij de grammofoons stond een stijging van 18 procent bij de re corders. Uit een onderzoek is ge bleken dat 1 op de 5 gezinnen een bandrecorder op het verlanglijstje heeft staan. Goede oude radio Ook de goede oude radio blijft het goed doen. Vorig jaar werden op een gelijk aantal gezinnen in ons land aanzienlijk meer radio's verkocht dan in Engeland, West- Duitsland en Frankrijk. De ver wachting is dat het derde program ma dat er op 11 oktober bijkomt, het luisteren en de verkoop nog zal bevorderen. Van iedere honderd auto's zijn er in ons land 30 met een radio uitgerust. Wat de t.v. betreft in ons land hebben 68 procent van de gezinnen ;en televisietoestel. Voor Frank rijk, Belgiè en West-Duitsland is dit percentage resp. 42, 53 en 58. De fabrikanten zijn zich van de ze grote belangstelling wel bewust. Zij bieden de Nederlandse markt niet minder dan 49 verschillende merken grammofoons, 56 merken radio-portables, 41 merken tafel radio's en 25 merken televisie. Eén van de nieuwste elektro nische huiskamerorgels heeft 31 registers en is geschikt voor kerk- en amusementsmuziek. Prijs f 2375.- met bank. soorten ontstaat de toon door elek tronenbuizen of transistors. Mexicaanse hond Vooral de ouderen die zich de ra dio nog herinneren van voor de tweede wereldoorlog zal het goed doen, dat de toonvoortbrenging bij de 'wee laatste systemen te danken is aan het „temmen" van het des tijds zo beruchte „Mexicaanse hond", het „gillen" van de radio-toestellen. Fen belangrijke factor voor het succes van de elektronische muziek instrumenten. en vooral de orgels, is naast het „eigentijdse" geluid onge twijfeld het gemak waarmee zelfs een beginneling met vrü weinig oe fening en vaardigheid sr al een aar dig effect mee kan bereiken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7