tervroegde aflossing I K.L.M. obligaties Zuiveringsactie ten noorden van Saigon „Het publiek wordt nauwelijks getroffen-' DE OPMARS VAN DE TROS IS IN VOLLE GANG! T LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 mar rustiger beursklimaat? ,Met balansbeeld wordt nu 4 aanzienlijk verbeterd KLM deelt mede, dat zij heeft besloten gebruikmakend bevoegdheid die zij zich bij de leningsvoorwaarden heeft ouden over te gaan tot vervroegde aflossing van de te laste uitstaande 4converteerbare obligaties. De aflos- plaatsvinden op 14 oktober 1965, tegen de in de voorwaar- oemde prijs van dlrs 1028.30 per obligatie van dlrs 1000 met lopende rente tot de datum van aflossing, in totaal kende een bedrag van dlrs 1032,13. iKLM heeft dit besluit genomen naar aanleiding van een el van de leiders van haar Amerikaanse emissiesyndicaat. Dit el houdt o.m. in dat de bankiers het risico dat niet alle obli- (voor de aflossingsdatum in aandelen zouden worden omge- b zich te nemen. Vele voordelen Juwelenkraak in Den Bosch (Van onze Bossche correspondent) Opnieuw hebben juwelenrovers een bezoek gebradhit aan Den Bosch en opnieuw sloegen zij hun slag op de manier, waarop de al maanden in Brabant opererende bende patent schijnt te hebben. Met een zwaar voorwerp werd afgelopen nacht in het centrum van de stad de etalage ruit van een juwelierszaak Ingesla gen. De dieven verdwenen met een tableau vol gouden ringen en met en kele kostbaarheden, die los in de uit stalkast lagen. Ze moeten erg haas tig te werk zijn gegaan, want de di- reot gealarmeerde politie vond op straat nog enkele ringen. De laatste maanden zijn in Brabant op dezelfde wijze al meer dan dertig juwelen- diefstallen gepleegd. Proces tegen een Fabrieksbrand in Poolse schrijver In Warschau is een proces begon nen tegen de 75-jarige Poolse schrij ver Jan Nepomucen Miller, die ervan wordt beschuldigd Polen te hebben belasterd in artikelen die zijn gepu- I bliceerd door een in het Pools ver- I schijnend blad in Londen. Miller heeft gezegd onschuldig te zijn aan j het ten laste gelegde. Het in War- schau verschijnende blad „Zycie Warszawy" had Miller er vorig jaar november van beschuldigd onder pseudoniem artikelen te schreven in i het in Londen verschijnende Poolse j emigrantentijdschrift Wiadomosci. In Juli werden Miller en twee andere j Poolse schrijvers door het Poolse mi- j nisterie van Cultuur berispt en werd bekendgemaakt dat Miller zou wor- j den vervolgd. Hij bevindt zich niet in arrest. de KLM is het voorstel tot Kde aflossing van haar con- verfere obligaties in vele opzich ter aantrekkelijk. Dit heeft de direoteur, mr. A. H. van QBtJverklaard. Bij totale conversie is oorspronkelijk groot 18,5 o"uiJ dollar) verdwijnt die schuld ^balans, hetgeen onmiddellijk van de KLM met ruim per Jaar vermindert. Verder de KLM geen rekening meer met de aflossingen, die in ;n moeten beginnen. In de die schuld komt f 54 min d kapitaal en f 12 min agio. Het beeld wordt dus aanzienlijk echter, volgens mr. Van nog andere voordelen: de positie van de KLM ter ordt aanzienlijk verruimd. De s verdwijnen uit de notering IJ bedrag aan bij het publiek hde aandelen wordt meer dan kld. S|rtrwachten daaruit een rus- ursklimaat, wat op den duur beeld van de KLM naar bui- D belang is", zo zei mr. Van Ook voor de Staat betekent tctie een voordeel. De Staat iele KLM-leningen gegaran- aomenteel tot een bedrag van I. Verder heeft de Staat zich ien van een mogelijke vorde- |t hij uit effectuering van die s op de KLM zou verkrijgen, leid bij de andere crediteu- ook houders van de con- |s behoren. Volledige conversie Iconverteerbare obligaties be- iat het potentiële risico, het- Staat door de achterstel- ienkomst loopt, aanzieniyk fan Gelder herinnerde er aan pe New Yorkse beurs de koers NMONDRAAD BIJEEN erdam heeft zich gisteren een verschijning in 't Nederlandse stel gepresenteerd: het open- ïaam Rijnmond. In het audi- van het Dij kzigtziekenhuis Maasstad presideerde mr. V. iarynen de eerste openbare ring van dit nieuwe bovenge- jjke lichaam tijdens deze ümsl, die byna twee en een duurde en goeddeels 'n for- arakter had. werden de ge wen van de 81 leden van de idraad onderzocht en goed- Daarna volgde de beëdi- n de leden. deze eerste bijeenkomst Rjjnmondraad, die door vele Hale en gemeen teiyke autori- »erd Dtfgewoond, werd o.m. >rd gevoerd door de minister inenlandse Zaken, de heer J. iroek. ws er op, dat door de instel- n het boven-gemeentelijk de zeggenschap van de 24 Ijjumond gelegen gemeenten der dan noodzakelijk zal wor- eperkt. Hij acht het noodza- lal naast de Rijnmond be- "achtige gemeenten zullen bestaan. „De gemeentebe- zelf zullen mede inhoud aan •mond moeten geven", zo zei indsman. werd. het woord gevoerd Rijnmondsvoorzitter mr. Ma de commissaris van de Ko- nu. Klaasesz en burgemeester omassen van Rotterdam. De eft een beeld van de beëdi van de meeste daar genoteerde lucht vaartaandelen aanzienlijk is gestegen ingevolge de gunstige gang van zaken in de internationale luchtvaart. De KLM is de enige niet-Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, waarvan de aandelen in New York worden ver handeld. Sinds half februari 1965 is ook de koers van aandelen en conver teerbare obligaties KLM in New York omhoog gegaan. De Amerikaanse belegger houdt by de bepaling van een aandelenkoers meer het oog gericht op de toekomst en op de te verwachten winsten, dan op de intrinsieke waarde die het aan deel heeft volgens de balans. Dat het gehele vermogen van de KLM verlo ren is en dat zij de eerste jaren in geen geval dividend zal kunnen uit keren, is voor vele Amerikanen ken- nelijk geen bezwaar. Scherpe koersdaling Onmiddellijk na bovenstaand be richt onderging de koers van het aandeel een scherpe koersdaling. De prijs daalde, na een notering van f 234, van f 205 tot f 192. Dit op de sterke verhoging van het gewone aandelenkapitaal, na de conversie, waardoor men vreest dat er flink aanbod van de aandelen KLM zal ko men, na het zeer sterk verhoogde koersniveau van de laatste maanden. Commentaar: „Meer vertrouwen" De financiële KLM-opera tie heeft gisteren terecht een gevoelige koers daling veroorzaakt. Terecht, want de vergroting van het aandelenkapitaal met een bedrag van f 54 min nomi naal betekent dat de in het nauw gedreven baissiers gelegenheid krygen om op adem te komen. Met reden stelt de directie van de KLM zich op het standpunt dat de verdubbe ling van het bij het publiek uitstaan de aandelenkapitaal tot een rustiger beursklimaat kan leiden. De operatie brengt een aanzienlijke versterking van de financiële positie van de KLM terweeg en op den duur moet deze factor opwegen tegen het wegvallen van de speculatieve vraag. In plaats van een schuld van ca. 66 miljoen gulden op de balans komt er een agiowinst van 12 miljoen gulden, welke gebruikt kan worden om het ver liessaldo van de voorgaande jaren te verminderen. Ook de omstandig heid dat er een vermindering van de jaariykse rentelast ad. 3 miljoen gul den ontstaat, terwijl geen rekening behoeft te worden gehouden met de aflossingen, die in 1970 zouden moe ten beginnen, maakt dat de KLM er beter voor komt te staan. Deze factoren zullen bij de Ameri kaanse beleggers ongetwijfeld gewicht in de schaal leggen, vooral omdat naar het oordeel van sommige bro kers in Wall Street de koers van het aandeel KLM, gezien de toekomst verwachtingen, gunstig afsteekt bij die van de aandelen van Amerikaan se burgerl uohtvaartmaatschapp ij en De sterke winststijging in de afge lopen maanden heeft tot de verbeel ding van het publiek gesproken. Aan genomen mag worden dat de gun stige gang van zaken ten aanzien van de bedrijfsresultaten, met kracht wordt voortgezet. De operatie zal er toe bydragen dat de KLM met meer vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan. Ook al loopt de koers van het aan deel KLM In de komende dagen sterk terug, dan zullen de houders van de obligaties zich ernstig moeten beraden of zij nu (overijld?) tot het afstoten van hun bezit moeten over gaan, of afwachten tot de bui is overgedreven Amerikaanse en Australische troe- pen zijn gisteren begonnen met een zuiveringsactie in het gebied van Ben Cat, ongeveer 30 km ten noorden van Saigon. Het betrokken gebied bestaat uit oerwoud en rubberplantages, ge scheiden door rüstvelden. Een Zuid- vietnamees infanteriebataljon werd j hier twee dagen geleden door een Vietcong-eenheid aangevallen en leed matige verliezen. Amerikaanse straalvliegtuigen heb ben gisteren ten zuidwesten en ten j noordwesten van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi ammunitiebunkers en gebouwen aangevallen. Volgens I een officiële mededeling werd aan zienlijke schade aangericht. I Volgens een in Saigon uitgegeven i Amerikaanse militair communiqué hebben maandag bijna honderd Ame- I rikaanse jachtbommenwerpers deel genomen aan zevenentwintig aanval len op Noord-Vietnam. De doelwitten bruggen, militaire gebouwen en J spoorlijnen lagen in de gebieden i van Dien Bien Phoe en Vinh. Vliegende divisie De in het afgelopen weekeinde in Zuid-Vietnam aangekomen Ameri kaanse „vliegende divisie", die be schikt over ruim 400 helikopters waarmee het zwaarste materieel kan worden vervoerd, zal gelegerd worden in An Khe op 350 kilometer ten noordoosten van Saigon. De plaats waarheen de 15.000 mi litairen van de divisie worden gezon den, is een voormalige Franse vesting uit de Indochinese oorlog. De Ameri kanen hebben op de door dichtbebos- te heuvels omringende vlakte met hulp van bergstammen in drie weken tijd een heli'koptervliegveld van ze ven by vijf kilometer aangelegd. De toppen van de omringende heuvels worden afgeplat voor de aanleg van kleinere heliports. De „vliegende divisie" is de eerste Amerikaanse eenheid die in het hartje van midden-Vietnam wordt gelegerd. Vrijwel alle andere Ameri kaanse bases in Zuid-Vietnam bevin den zich in kuststreken. Met speeiemachiiie Metselen kan sneller (Van onze Bossche correspondent) De Boxtelse aannemersfirma Frans de Koning en zn. experimenteert thans in Vught met succes een door de Boxtelaar H. Clerckx uitgevonden speciemaohine, waarmee een aanzien lijke productiestijging kan worden bereikt. In een grote cement/molen wordt de specie vervaardigd, waarna dit by het metselen onontbeerlijke materiaal naar twee werkketels wordt getransporteerd. Van die ketels uit loopt een Slang, aan het eind waar van een kraantje zit. De metselaars behoeven het kraantje maar open te draaien om de specie op een hele ry stenen te kunnen spuiten. Daarna wordt er met de hand een nieuwe ry stenen op de specie gelegd en vervol gens begint het proces opnieuw. De troffel komt er niet meer aan te pas en het vermoeiende bukken hoort voor de metselaars tot het verleden. Bovendien ligt het metseltempo aan zieniyk hoger, zodat het nieuwe sy steem arbeids- en kostenbesparend werkt. In aan nemerskringen wordt het Vughtse experiment dan ook met veel belangstelling bestudeerd. Cadeau voor Marijnen De raden van Rynmondgemeen- ten zal binnenkort een voorstel be reiken v/aarin de betreffende colleges van B. en W. vragen akkoord te gaan me' het verlenen van een kre diet. Dit krediet zal worden gebruikt voor de aanschaffing van een pre sent dat Rotterdams burgemeester W. Thomassen gisteren rynmond- voorzitter Marynen namens zyn 23 collega's alvast aanbood. Het cadeau, zal bestaan uit een zilveren ambts keten met gebruikelyke penning. De keten zal bestaan uit 24 schalmen, waarop de wapens van de 24 gemeen ten die in de Rynmondraad zyn vertegenwoordigd, voorkomen.- Pinay herhaalt zijn weigering (Van onze Paryse correspondent) De Franse oud-premier Pinay heeft gisteren tegenover de zeven leden van een delegatie van de centrumpar- tyen herhaald dat hy er niets voor voelt als kandidaat uit te komen by de komende presidentsverkiezingen. Wel heeft hij zyn geestverwanten, met wie hij ruim twee uur sprak, een nieuw rendez-vous gegeven dat vol gende maand plaats zou kunnen vinden. Aan dat laatste gebaar klampen sommige supporters van de kandida- tuur-Pinay zich vast om te hopen dat de populaire ex-premier zyn laatste woord nog niet zal hebben gesproken. Een hoop die ze dan ver sterkt zien door de ervaring, dat Pinay in zyn langdurige carrière altyd met een zeker geweld moest worden gedwongen zyn persoon en prestige in dienst van de publieke zaak te stellen. De leden van de missie moeten Pi nay onder het oog hebben gebracht dat alleen zyn kandidatuur generaal De Gaülle zou kunnen beletten by de eerste ronde reeds een klinkende overwinning te boeken. Een overwin ning die de generaal voor de volgende Jaren dan nog steviger in het zadel zou zetten met alle fatale gevolgen die het verenigd Europa, de Atlan tische samenwerking en de Frans- Amerikaanse vriendschap van diens positie zouden ondervinden. Volgens hun berekening zou De Gaulle, zon der Pinay's kandidatuur, op dertien miljoen stemmen mogen rekenen. De linkse kandidaat Mitterrand werden er vyf en diens ultra-rechtse rivaal Tixier-Vignancour twee miljoen toe gedacht. Wanneer by die zeven mil joen der voornaamste oppositieleiders nog zo'n zes miiljoen stemmen door Pinay in de wacht zouden kunnen worden gesleept, zou De Gaulle by de eerste ronde zyn absolute meer derheid niet halen en de „vernede ring" van ballotage moeten ondervin den. Een balotage waardoor dan ge- lijktydig zyn politieke gewicht niet onaanzieniyk zou worden verminderd. Schade 2,5 min. (Van onze Rotterdamse correspondent) Een felle brand heeft gister middag de magazijnen van Hooimeijer Beschuitfabrieken in as gelegd. Binnen een uur was er van de grote loods slechts smeu lende as, wat verbogen staal en geblakerde muren over. De brandweren van Barendrecht, Heerjansdam en Ridderkerk hebben met adviseurs van de Rotterdamse brandweer een drachtig de vuurzee bestreden. Zij konden voorkomen dat de produktie-afdeling van de fa briek ook een prooi van de vlam men werd. De schade is nog moeilijk te schatten, maar één van de directeuren deelde mee, dat deze niet ver van de 2.5 mil joen gulden zal liggen. Hoe de brand is uitgebroken kon nie mand vertellen. Het personeel van het magazijn had schafttijd en zat voor het merendeel in de kantine. De produktie van Hooi meijer zal normaal doorgaan. De foto geeft een beeld van Je ravage. Koelhuisboter goedkoper? (Van onze parlementaire redactie) De kans is niet uitgesloten dat de grote voorraad boter, die op het ogenblik in de koelhuizen ligt opge slagen, dit najaar tegen een lagere prijs op de binnenlandse markt zal worden afgezet. De koelhuisopslag had op 1 september reeds een omvang van 30.000 ton. Het bestuur van het produktschap voor zuivel zal vandaag in besloten vergadering bijeenkomen om na te gaan hoe de voorraden geruimd kun nen worden. De afzetkansen in het buitenland zijn gering en de ver wachting bestaat dat gebruik zal wor den gemaakt van de mogelykheden, die de E.E.G.-voorschriften bieden, om een prijsreductie voor de binnen landse markt toe te passen. De grote koelhulsvoorraden zyn het gevolg van de hoge melkproductie van deze zo mer. Ook andere Europese landen zitten met een boteroverschot. Punt achter conflict Den Uyl-Lieftinck (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren een punt gezet achter het conflict tussen minister Den Uyl (economi sche Zaken) en oud-minister Lief- tinck naar aanleiding van bepaalde uitspraken van de minister, in de Eerste Kamer gedaan by de behan deling van de Breedband-transactie. Prof. Lieftink voel zich aanvanke lijk in zyn eer en goede naam aan getast omdat de minister beweerd zou hebben dat prof. Lieftinck als adviseur van de staat by de waar denehandeling van de breedband- aandelen rekening gehouden zou hebben met de betaalcapaciteit van de Hoof ovens. Na een onderhoud met de minis ter verklaarde prof. Lieftinck dat het conflict op een misverstand berust te. Prof. Zylstra lA.R.) verklaarde gisteren dat de minister indertyd in de kamer duideiyk had moeten zyn. De c.h.-woordvoerder mr. Buhr- mann was het hier mee eens. Nasser in botsing met Hafez (Syrië) De voorzitter van de Arabische topconferentie in Casablanca, de Egyptische president Nasser, is gis teren in botsing gekomen met de Syrische president Hafez, aldus meldden zegslieden ter conferentie. Hafez beschuldigde Nasser van lauwheid ten opzichte van het Ara bische plan om Jordaanwater af te tappen voor de rivier op Israëlisch gebied komt. Verder zag Hafez nau- weiyks verschil tussen Nasser en Bourguiba de president van Tu nesië die de byeenkomst heeft ge boycot op het punt van terug houdendheid over de plannen Israël aan te vallen. Nasser liet zich vol gens zegslieden niet verleiden tot een woordenstrijd. Hy zei geen contro verse te willen uitvechten op een byeenkomst die is bedoeld om de on- Familieberichten (ontleend aan andere bladen) Geboren: Boom Van Stipriaan Luïscius, dr., Laren; VeldkampHol- trop, dr., A'dam; Stork—Polakow, zn., Parys. Getrouwd: C. H. J. van Benthem en C. M. Gunnewegh, Rotterdam. Overleden: G. Mak, mn., 66 jr., Heemstede; H. den Ouden, mn., 73 jr., Slledrecht; Prof. ir. G. de Zoeten, mn 63 jr., Arnhem; H. C. G. baron van Lawick, mn., 83 jr., Breda; A. J. E. v. Berckelaar, mn., 64 jr., Den Haag; H. J. R. Brunner, mn., 81 jr.. Wasse naar; M. P. Kleef f—Rombouts, vr. 88 jr., Zeist; L. Swinson, mn., 34 jr.. Den Haag; H. E. Peereboom, mn., 64 jr.. Den Haag; M. J. S. WyersDouai rière jhr. K. J. van den Brandeler. vr., 76 jr., Haarlem. derlinge eenheid van de Arabische wereld te versterken. Gisteren hebben de Arabische lei ders en de Arabische defensieraad vergaderd over 't omstreden vraag stuk van een „Palestyns leger". De voorzitter van de vorig Jaar ln het dingsbeweging klaagde over moei- lykheden by de vorming van deze strijdmacht. Jordanië, Koeweit, Li banon, Libië, Marokko en Saoedl- Arabië hadden voorbehoud gemaakt ten aanzien van verscheidene aspec ten van zyn voorstellen inzake de Palestynse campagne. Betrekkingen Djakarta-Peking steeds sterker De betrekkingen tussen Indonesië en communistisch China worden da gelijks sterker, aldus de woordvoer der voor het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Har- sono. Harsono zei in een verklaring voor Radio Indonesia: „Om de as tussen Djakarta en Peking te versterken heeft de Chinese regering de Indone sische regering uitgenodigd op 1 ok tober in Peking de viering van de onafhankelijkheid by te wonen". Hy deelde verder mee. dat een offi ciële Indonesische economische dele gatie onder leiding van de minister voor de begroting, Soerjadi, spoedig naar Peking zal vertrekken om by- zonderhedeh te bespreken van de economische- en technische over eenkomst, die kort geleden tussen de belde landen aangegaan werd. Advertentie Horeca publiceert NIPO-onderzoek (Van onze Haagse correspondent) De verontwaardiging in de horecabedrijven is nog steeds niet geweken. Het bedrijfsschap heeft nu de resultaten van een door het NIPO gehouden opinie-onderzoek in stelling gebracht om het vaak geuite standpunt te verdedigen, dat de door minister Den Uyl ge nomen maatregel van te verwaarlozen betekenis is voor het druk ken van de kosten van levensonderhoud. Uit het landeiyke onderzoek biykt, dat slechts twee procent van de on dervraagden de prysstyging in de horecasector als „het meest hinder - ïyk" beschouwt, Bovendien bezoekt driekwart van de geënquetteerden weinig of nooit een horecabedryf. „Hieruit biykt wel duidelyk dat het budget van een groot percentage Nederlanders nauweiyks wordt ver beterd door de prijsstop". aldus de voorzitter van het horeca, de heer F.W. van der Wolk. Reeds lang geducht voor eventuele maatregelen van de minister ver strekte het bedrijfsschap Horeca be gin augustus de opdracht aan het „Nederlandse instituut voor publiek opinie-onderzoek" om een z.g. week peiling te verrichten naar de opvat tingen over de gestegen pryzen. De 'steekproef onder 650 Nederlanders i geschiedde op 23 augustus, dus drie dagen vóór het afkondigen van de prysstop, zodat de resultaten niet be invloed kunnen zyn door de reac ties op de maatregel. Uit het rapport biykt dat 81 pro- j cent de prysstyging van voeding als I de meest hinderlyke ondervond, 38 procent voelde zich getroffen door de kledingprijzen, maar slechts twee procent klaagde over de horecapry- I zen. Als gevolg v an de algemene j prijsstygingen heeft 16 procent van de geïnterviewden minder dan nor- I maal kunnen uitgeven in de horeca- bedryven. Gevraagd naar eventuele bezuini gingen in verband met prijsstij- j gingen, verklaarde 68 procent, dat in het geheel niet behoeft te worden I bezuinigd. Wilt u een werkelijk Onafhankelijke Omroep? 0 hebben reeds tienduizenden nederlandse gezinnen gezegd ED zullen nóg tienduizenden nederlanders zeggen bent u ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden? wilt u f 5.- contributie voor 1966 nü betalen wilt u straks een practisch en zakelijk programmablad? (TJl vult u dan s.v.p. onderstaande coupon in en stuurt u deze LU °P een briefkaart geplakt, naar de TROS. Herengracht 543, Amsterdam of meld u per briefhaart of brief direct «Is lid van de TROS aan. HERENGRACHT 543 AMSTERDAM TELEFOON 24 01 61 POSTGIRO 57 46 00 Ondergetekende (s.v.p. blokletters) Straat Woonplaats wenst lid te worden van de TROS. Hij/zij zal f5.- contributie voor 1966 overmaken op postgiro no. 57 46 00 of per postwissel t.n.v. de TROS, Herengracht 543, Amsterdam. Hij/Zij betaalt luistergeld kijkgeld luister- en kijkgeld (s.v.p. het hokje aankruisen, dat voor u geldt) MEER LEDEN MEER ZENDTIJD! (Handtekening)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17