laniien nieuwe Ned. Opera voor het komende seizoen kunst kalei öoscqqp Reeds vijf kandidaten Frans presidentschap maar engeland? zoor vakantie of zaken sa per harwich-boot jvaart r wel bij HOEK VAN HOLLAND-HARWICH „Rosenkavalier" abyrintli9 van Schat n Bergs 9Wozzeck9 Nieuwe visie op liet toneel in China LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 SEPTEMBER 1965 VIJFDE BLAD Advertentie Y Per dagboot:5-en8-daag- se reizen naar Londen met 4 of 7 nachten logies en ontbijt v.a. f145.-. Reizen kunnen iedere dag aan vangen. 2-Maands retour voor automobilisten4 personen in kleine auto vanaf f311.40. Vertrek dagelijks 12.00 uur. Per nachtboot: u reist terwijl u slaapt. Vertrek dagelijks 23.40 uur. Van 30 september 1965 t/m 1 april 1966 weekendreizen naar Londen. Heen donderdag- of vrij dagavond. Terug: maandag- of dinsdagmorgen. Met1,2of 3nach ten in Londen v.a. f 99.-. r Reizen per Harwich-boot Is een modern genoegen. U arriveert op tijd op Uw bestemming. Een prettige zekerheidl Uw reis bureau weet er alles van. Boek vla DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. IN SAMENWERKING MET BRUSSEL a nieuwe Nederlandse Opera opent haar eerste seizoen op 16 november. Dan zal. in de RAI-congreszaal in Amsterdam met Itrechts Stedelijk Orkest ..Der Rosenkavalier" van Richard ss worden uitgevoerd onder leiding van Richard Kraus. De :ring wordt in dezelfde zaal herhaald op 19. 21 en 29 iber en 3 december. Butterfly ini's „Madame Butterfly" ook in de R.A.I.-congreszaal et voetlicht gebracht op 28 en ember en 2 december onder van Napoleone Annovazzi, Rott. Phil. Orkest. Deze uit geschiedt in co-produktie Theatre Royal de la Mon- Brussel. ERNARD H AI TINK dirigeert Albam Bergs opera „Wozzeck" K Brabants Orkest en onder van André Vandernoot wor- eerste voorstellingen gegeven 24 januari in Eindhoven, op jodei lari en 1 en 3 februari in de Jfdamse R.A.I., op 5 februari gen en 8 februari in Utrecht. Figaro Vk Mozarts ..Le nozze da Figaro", wat' versterkte Ned. Kamerorkest, leiding van Piero Bellugi opge- in de Amsterdamse Stads- burg. Op 28 en 30 januari en 13 februari in Den Haag, op >iieki 6 februari, en in Nijmegen op ■3larl c, leens in co-produkitie met het nks k Kon. Theater zal Jules Mas- „Manon" worden opgevoerd, met het Rott. Phil. Orkest on ding van Georges Sebastian. e, Amsterdam, RAI-gebouw, zijn «stellingen vastgesteld op 25 februari en 3 en 5 maart. In t komt .Manon" op 7 maart. Don Carlos j.raa tns het Holland Festival 1966 i de Ned. Opera voorstellingen Ts „Don Carlos" onder di- chr| van Bernard Haitink met het urB' rtgebouworkest en van „Laby- van Peter Schat, onder di van Bruno Maderna met het Stedelyk Orkest. Data en i zullen nog nader worden be- naakt. ««JTan m>s ema: kir .Der Rosenkavalier" voeren de Meester en Thomas Skelton gie. Skelton heeft een apart Solisten Advertentie liddelen doen wonde- p bij pijn of griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! 'hr middelen, verenigd in één i tChefarine „4", zijn elk afzon- j in de hele wereld beroemd en »en miljoenen mensen baat ge- i" kt Tezamen werken zij nóg jtt ren doen werkelijk wonderen, bestanddelen is het betrouw- maagmiddel Chefarox, dat een aan maagzuur neutraliseert. 1 ombinatie is ideaal om pijn of doeltreffend te bestrijden. lefarine 4 lichtdécor voor deze opera ontworpen. Hat toneelplan en décor zijn van Wim Vesseur, de kostuums van Leon- tien van Beurden. De bezetting be staat uit: Mimi Aarden, Gré Brou- wenstijn, Crist.ine Deutekom, Maria Michels, Dagmar Naaf, Ettore Babini, Caspar Bröcheler, Paolo Gorin, Ru- dolf Kat, Wim Koopman, Arnold van Mill, Chris Reiuner, Henk Smit, Si mon van Trirum. Rudolf Küfner voert de regie en heeft ook het décor ontworpen van de presentatie van .Madame Butter fly". Renée Wolf ontwierp de kos tuums. De medewerkenden aan deze uitvoeringen zijn: Luisa Maragliano (Scala, milaan), Anna di Stasio (Sca la, Milaan), Reggero Bondino (Scala, Sandro Sequi regisseert „Le nozze di Figaro". Hierin treden op: Cora j Canne Meijer, Maria van Dongen, I Renate Holm, Pieter van den Berg, Heinz Blankenburg, Tom Krause, e.a. Ook .Manon" wordt geregisseerd door Sandro Sequi. Thierry Bosquet heeft hiervoor de décors en kostuums ontworpen. Daarin treden op: Els Bolkestein, Evelyn Lear. Guus Hoek man, Rudolf Ka.t, Henk Smit. Eve lyn Lear zingit voor het eerst de ti telrol. crê brouwenstijn zingt Milaan), Mario Ferrara, Enrico Fri- gerio, Loris Gambelli, Andrea Mineo, Attilio Orazi. De regisseur van „Wozzeck" is Ru- dolf Küfner, die ook het décor en de kostuums heeft ontworpen. De be zetting bes taait uit: Sophia van San- te, Isabel Strauss, Pieter van den Berg, Toni Blankenheim, Rudolf Kat Historische vondst: noten op kerkmuur in Corvey Bestemd voor praktisch gebruik (Van onze kunstredactie). Een vroeg-middeleeuws noten schrift, dat als één van de oudste in West-Europa moet worden gezien, werd onlangs aan de kerk van het klooster Corsey in de Duitse Bonds- ïepubliek ontdekt. By een architecto nisch onderzoek in het westelijke deel van het bouwwerk kwam op een wand van de bovenverdieping een serie letters tevoorschijn, die naar de mening van musicologen niets anders dan een rij noten kan zijn. De abdij Corvey gedurende de regeringsperiode van Keizer Lode- wijk de Vrome, de zoon van Karei de Grote, in 822 gesticht behoorde tot de leidende centra in het geestelijke leven van de middeleeuwen. Belang rijke intellectuele stromingen zijn van hiesr uitgegaan en hebben ver in het noorden van het Frankische later Duitse Rijk hun sporen achtegelaten. Van de kloosterkerk uit de Karolin gische tijd is alleen de west bouw, maar deze is dan ook in zijn geheel onveranderd, tot in onze dagen be waard gebleven. Rond het jaar 900 werden de muren van dit westelijke deel de eerste maal gepleisterd, en kort daar na moet ook de rij noten zijn aange bracht, die thans door geleerden als een vondst van de eerste rang wordt gezien. Dat het inderdaad om een muzi kale notitie gaat, is daarom waar schijnlijk, omdat een zuivere versie ring op deze plaats van de wand door niets te rechtvaardigen zou zijn, een Ontgroening met bierglazenJ melk décor van letters bepaald ongewoon en, vooral, de groep alleen de eer ste zeven letters van het alfabet van a tot g bevat. Aan het begin van de 10e eeuw werd het namelijk in Euro pa gebruikelijk, de verschillend muzi kale toonhoogten door letters uit te drukken. Daarbij werden uitsluitend de eerste zeven letters van het alfa bet gebruikt en deze aan de eerste zeven trappen van de diatonische toonladder gelijkgemaakt. Zij kwamen dus overeen met ons CDEFGH (do re mi fa sol la si). Dit letter-notenschrift was tot nu toe alleen uit handschriften van mu zikale tractaten en leerschriften over geleverd. Nu kon in Corney voor de eerste maal het gebruik aan een muur van een kerk worden aange toond. De lettergroep omvat ongeveer 40 tonen. Het aantal maten en de structuur doen daar hij concluderen, dat hier in de vorm ongebonden hymnen voor liturgische doeleinden gefixeerd werden. Zonder twijfel was de notitie op de wand voor het prak tische gebruik van de vroeg-middel- eeuwse musici bestemd. Wereldtitel accordeon en mondharmonica Record-deelname De opening van de door de „Stich ting Werkgemeenschap van Neder landse accordeon en mondharmoni ca-organisaties" in Delft op 24, 25 en 26 september te houden wereld kampioenschappen, waarvoor een re corddeelname bestaat, vindt plaats op 24 september des middags om vijf uur in het gemeentehuis van Delft. 's Avonds om acht uur wordt het congres gehouden van de ..Fédéra- tion Internationale de 1' „Harmoni ca". Zaterdagmorgen om negen wordt dit congres voortgezet, 's middags om twee uur beginnende wedstrijden in de Stadsdoelen. 's Avonds om acht uur vangt het feestconcert aan met medewerking van het accordeonor kest van de muziekschool in Ge leen, Elke Ambruster uit Duitsland, het Trio Harmo uit Frankrijk, het Trio Montseny uit Spanje, het Echo kwartet uit Tsjechoslowakije en de Kon. Harmoniekapel van de Kon, Ned. Gist en Spiritusfabrieken en de Oliefabrieken Calvé uit Delft. De volgende morgen om acht uur worden de wedstrijden voortgezet; 'b middags om drie uur volgt de uit slag. Nieuwe schouwburg in Amsterdam In Amsterdam is op 27 juli opge richt de „stichting tot oprichting en exploitatie van een schouwburg te Amsterdam", die ten doel heeft, mede ter bevordering van de ontwikkeling van het culturele leven in Amster dam, te onderzoeken of het op grond van de schouwburgsituatie in de hoofdstad en de ontwikkeling van het schouwburgbezoek gewenst en verantwoord is tot de stichting van een nieuwe schouwburg over te gaan. Indien dit onderzoek positief mocht uitvallen, zal de stichting nagaan op wolke plaats een dergelijke schouw burg zou kunnen worden gevestigd en een daarvoor geëigend plan uitwer ken. Het bestuur heeft met het col lege van B. en W. van Amsterdam contact opgenomen. Dirigent Willem van Hoogstraten - 81 - overleden In Tutzing aan het meer van Stamberg is op 81-jarige leeftijd overleden de Nederlandse dirigent Willem van Hoogstraten. Willem van Hoogstraten werd 18 maart 1834 in Utrecht geboren. Hij studeerde viool aan het conservato rium in Keulen en Praag. Enkele ja ren trad hy op als gastdirigent, o.m. ra Den Haag. Van 1914—1917 was hij dirigent van het Stedelijk Orkest in Krefeld. In 1922 leidde hij het Mo- zartfeest in Salzburg. In 1923 vertrok hij, samen met zijn vrouw, de Pianiste Elly Ney, naar Amerika, waar hij dirigent werd van het New Yorks Philharmonisch Or kest. In 1928 werd hij door de univer siteit van Oregon benoemd tot doctor honoris causa in de muziekweten schap. Na de tweede wereldoorlog leidde Politiek en kunst tijn een Naar het platteland Lee Swinson overleden Eerst thans is bekend gewor den, dat Lee Swinson, eerste harpist van het Resident ie-Or kest op 31 augustus in zijn flat Den Haag overleden is. Door de omstandigheid dat de leden van Het Residentie-Orkest vakantie hebben, en men dacht dat de heer Swinson eveneens met vakantie was gegaan, heeft men geen acht geslagen op het feit dat hij lange tijd niet bij zijn huis was gezien. Eerst afgelopen zaterdag heeft een meisje, dat kwam om zijn woning te onder houden. ontdekt wat had plaats gevonden. Lee Swinson werd In 1930 ln Kan sas (U.S.A.) geboren. Hij studeerde eerst plano en fluit en sinds zijn 17de Jaar harp. In Chicago kreeg hij les var de eerste harpist van het Chicago Symphony Orchestra en speelde hij ln het Chicago Civic Or chestra. In müitaire dienst was Swinson lid van de U.S. Navy Band and Orchestra, het ensemble dat alle ceremoniële plechtigheden van het „Witte Huis" opluisterde. In Philadelphia kreeg Swinson les van Carlos Salzedo aan het befaam de Curtus Institute of Music. Daarna was hij zes jaar harpist van het or kest van Kansas in de winter en harpist van de opera van Santa Fe in de zomer. Ook trad Swinson vier jaren op als harp-solist met de St.-Louis Sinfonietta. Sinds 1961 was Swinson eerste har pist van het Residentie-Orkest en trad hij op in kamermuziekuitvoe ringen: ook liet hij zich een aantal malen als solist horen. Hij speelde o.a. voor de eerste maal het Harp- concert van Salzedo in Europa. Op 15 mei 1965 vertolkte hy met Jolle de Wit het Concert voor fluit en harp van Mozart op een buitenge woon concert, aangeboden aan de Vereniging Vrienden van Het Resi dentie-Orkest. Ook vertegenwoordiger van de boeren De ontgroening by het dispuut i „Olympus" van de Vrye Univer- J siteit in Amsterdam is gisteren begonnen met het drinken van zoveel mogelyk bierglazenf melk. De eerstejaars van „Olym- j pus" zullen tydens de ontgroe- ning geen alcoholhoudende drank mogen gebruiken. f f Het idee van deze wyze van f ontgroenen is van de tekenaar, schilder en beeldhouwer van het Joodse leven in Amsterdam, de heer A. Witsel, die enkele van zyn ateliers op het Waterloo- plein gratis aan studentendispu ten ter beschikking heeft gesteld. De studenten hadden gisteren op borden leuzen geschilderd als „Wy drinken u onder de tafel met melk" en „De melk is weer best". Hoe best wordt door dage- hjkse weging van de „groenen" bepaald. 'Van onze Parijse correspondent). Ook de Franse boeren, zo heeft een hunner leiders, de rechtse oud- minister van Landbouw, Paul An- tier, gisteren onhuld, zijn van plan voor de komende presidentsverkie zingen een eigen kandidaat in het veld te sturen. De naam van de nieuwe kandidaat is echter nog niet bekend gemaakt. Antier, die overi gens maar een bescheiden deel der Franse boeren in zijn dwergpartytje verenigd heeft, wenst die kandida tuur beschouwd te zien als protest manifestatie tegen de Europese of beter anti-Europese landbouwpolitiek van generaal De Gaulle. Op het front der presidentsverkie zingen was gisteren ook in een an dere sector weer enige activiteit te bespeuren. Zo heeft een delegatie van r.k. volksrepublikeinen, radica len en conservatieven gistermiddag een bezoek aan de rechtse oud-pre mier Antoine Pinay gebracht om hem nu eens officieel en op de man af te vragen of hy zich niet kandi daat wil stellen voor alle centrum- partyen en „Europeanen". Pinay, die een leerlooierytje in de provincie be zit en die met de kleine deukhoedjes, die hy pleegt te dragen, nog altyd als het levende symbool van de nuch tere en goede Franse burgerman wordt beschouwd, heeft al tot in den treure herhaald, dat hy het Elysée geenszins als toekomstige woning begeert. Enige tyd geleden heeft hy in een interview echter ook gezegd, dat hy alleen by een dramatische ontwikkeling der nationale of inter nationale gebeurtenissen bereid zou zyn het offer te brengen zich ter beschikking van zyn land te stellen. Doch terstond na de jongste pers conferentie van generaal De Gaulle (wiens minister van Financiën hy gedurende ruim een jaar is geweest) heeft Pinay al laten weten, dat zelfs de verscherpte aanvallen die het Franse staatshoofd nu tegen de Europese zaak heeft gelanceerd, die dramatische situatie in zyn ogen toch nog steeds niet hebben opge roepen. Het lydt dan ook weinig twy- fel of de missie der centrumpartyen zal door monsieur Pinay, die maar één jaar jonger is dan de 74-jarige generaal De Gaulle, met lege han den worden weggestuurd. Daarente gen is het niet geheel en al uitgeslo ten, dat Pinay op het laatste mo ment en by het scheiden van de markt zich toch nog als kandidaat zou willen presenteren. Doch in dat geval zou eerst De Gaulle zich per- soonlyk uit de competitie moeten te rugtrekken. Want Pinay, die tegen over de generaal geen schyn van kans maakt, zou mogelyk een meer derheid der Fransen achter zich kunnen vinden tegenover De Gaul le's „Dauphin", premier Pompidou. De communisten hebben hun kaar ten nog evenmin op tafel geworpen. Het is nog lang niet zeker of zy zullen afzien van een eigen kan didaat nu Francois Mitterrand, die by de communisten in een niet al te kwalyk blaadje ïykt te staan, of ficieel als vertegenwoordiger van het links-republikeinse Frankrijk naar voren is getreden. Voor het moment zijn met Mit terrand, de ultra-rechtse advocaat Tixier-Vignancour en de liberale conservatief Marcilhacy nu dus drie officiële kandidaten in het strijdperk getreden. Bij hen zullen zich in elk geval dus nog een boerenvertegen- woordiger voegen, plus uiteraard een Gaullist, al of niet de generaal in persoon. Het ziet er echter naar uit, dat dit vyftal met nog wel één of meer kandidaten zal worden uitge breid. De Chinese toneelstukken en opera's welke spoedig de oneindig ingewikkelde opera's uit de oude tijd zou kunnen gaan vervangen is uiteengezet door Tao Tsjoe, de eerste secretaris van het bureau voor midden- en zuid-China van het centrale comité der commu nistische partij. Tao sprak op een toneel- en operafestival in Kanton. Hij zei. dat voor de hedendaagse revolutionaire toneelstukken de traditionele zowel naar politieke als ideologische inhoud volledig moeten wijken. van het plattelandstoneel. De toneel kunstenaars moeten het land op". Het acteren moet beginnen met de produktie-brigades ln de volks-com- munes. De kern van goed toneelspel is volgens Tao de eenheid van poli tiek en kunst. Zoals Mao Tse-toeng heeft gezegd: „Onze criteria in de kunstkritiek zyn zowel politiek als artistiek. Het politieke centrum komt vóór het artistieke, maar zy houden met elkaar verband en belde zyn on misbaar. Politiek bewustzijn „Wil een revolutionair stuk goed zijn", aldus Tao, „dan moet het een heid hebben van politiek en kunst, eenheid van inhoud en vorm en een- beid van revolutionaire politieke in houd met de hoogst mogelijke perfec tie van artistieke vorm. Toneelkun stenaars moeten politiek zeer bewust zyn en het theater steevast gebruiken als instrument voor de socialistische revolutie". Maar blykbaar zyn sommige to neelschrijvers wat te yverig geweest in hun politieke dialogen. Tas Tsjoe zei dat het noodzakelyk is om te wa ken tegen de tendens de artisticiteit te verwaarlozen. Deze tendens belet de succesvolle presentatie van het re volutionaire spelen. Uitbeelding van socialistische helden De kern van een goed revolutionair stuk is de uitbeelding van grote so cialistische helden. Deze iyn vervol gend, verwees Tao Tsjoe zijn toe hoorders naar de lessen van party, voorzitter Mao Tse-toeng. Om in openbare redevoeringen niet te ver- w ij zen naar kameraad Mao is zeef ongemanierd. Geen „bourgeois-ideologie" Het toneel moet naar de mensen worden gebracht om hen te reorga niseren en een heropvoeding te ge ven. Dit is nodig omdat de socialis tische revolutie veel doordringende» en wyder verspreid is dan de demo cratische revolutie en groter politiële besef vereist. Tao Tsjoe eindigde met de waarschuwing, dat een kritische houding moet worden aangenomen tegenover achterhjke mensen die ge ïnfecteerd zyn met de „bourgeois- ideologie" en met andere invloeden van de oude maatschapppy. Conclusie: „Geen lange baarden en klaagmuziek met oude ideologieën meer voor de plattelanders". Opening Galerie „De Kibboets" Vry dagavond om kwart over acht vindt in Lisse (Kanaalstraat 100) de opening plaats van de Galerie „De Kibboets", alsmede van een expositie van werken van de Haarlemse gra ficus Frans Verpoorten, docent aan de Academie '63 in Haarlem en van de drie jonge Haarlemse grafici Wim Compter, Arie de Groot en Henk Ebell. De opening zal geschieden door de heer D. Schwagermann, adjunct directeur van het Frans Halsmu seum. Première Martin's „Les Quatre Elèments" Naar aanleiding van 75e verjaar dag van de in Nederland wonende Zwitserse componist Frank Martin wordt in het eerste abonnements concert van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest op donderdag 30 september a.s. in de Rotterdamse Schouwburg de eerste uitvoering ln Nederland gegeven van zyn nieuwe orkestwerk „Les quatre éléments" dat in dit seizoen ook door het Re sidentie-Orkest wordt uitgevoerd. Het concert staat onder leiding van Franz-Paul Decker. De componist heeft de uitnodiging om by deze première aanwezig te zijn, aanvaard. Toneelfunctie voor M. Wagener Max Wagenaar, directeur van de Nederlandse sectie van het Inter nationaal Theater Instituut, is tydens het zevende internationaal Theater congres, dat van 6 tot 9 september in Amsterdam werd gehouden, benoemd tot secretaris-generaal van de inter nationale vereniging van bibliotheken en musea voor bheater. Er zal ook nog een secretaris-generaal worden be noemd voor de Oostelyke landen; Max Wagenaar vertegenwoordigt het westen. Advertentie RECHTSTREEKSE? VERKOOP AF FABRIEK AAN PUBLIEK verschaft u aanwijsbaar TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL De fijnste wollen stoffen voor tiener, twennie en voor alle dames van elke leeftijd. DE LAATSTE DESSINS DE NIEUWSTE MODELLEN Eisenhower overwoog in 1957 af te treden Ex-presldent Eisenhower heeft gis teren onthuld, dat hy in 1957 heefb overwogen als president af te treden nadat hy door een beroerte was ge- troffen. Tegen het advies van zyn artsen in stelde hy zichzelf echter op de proef door een NAVO-conferentie ln Parijs by te wonen, waar hy tot de overtuiging kwam dat hy kon door gaan. Eisenhower vermeldt dit in het tweede deel van zyn memoires, dat later dit jaar zal uitkomen en waaruit de New York Times enkele gedeelten heeft geplubiceerd. De voormalige president, die nu naar de 75 loopt, leed na zyn beroerte aan tydeUjk geheugenverlies, dat voor- nameiyk zyn vocabulaire betrof en hem moeilykheden by het spreken bezorgde. CRIVAS ZOU STAATSGREEP VOORBEREIDEN Volgens het Grieks-Cyprische blad „Alithia" wordt op Cyprus 'n staats greep tegen president Makarios voor bereid. „Staan wij aan de vooravond van een militaire dictatuur?", zo schreef het blad maandag. In dé af gelopen dagen hebben honderden Cy prische reservisten hun wapens op last van het hoofdkwartier van de Nationale garde ingeleverd en zyn on geveer 2500 wapens van Griekse Cy prioten in beslag genomen. Dit alles buiten medeweten van de regering, aldus het blad. Het initiatief tot de maatregel was volgens „Alithia" ge nomen door generaal Grivas. Volgens een „hoge politieke functionaris" is dit optreden van de legerleiders ge richt tegen president Makarios. De wapens waarop beslag is gelegd zyn van groepen, die de aartsbisschop steunden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9