Laatste woningwetwoningen worden nabij De Zijl gebouwd Drie in seizoenen bij een oude, Leidse Waag In oktober begint gratis ophalen van grof huisvuil Nieuwe directeur Rheunia Onderzoek Hij koos de Algemene Bank Nederland f"fvoor aangepast sparen Algemene Bank Nederland Voorschoten wil houwen voor Leiden Winkels 30 september 's avonds dicht -1' LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 TWEEDE BLAD BINNEN HUIDIGE LEIDSE GRENZEN De bouw van 88 woningwetwoningen in Leiden Noord (nabij [aan deze commissie toegevoegd. T.z.t. De Zijl) de laatste woningen van dit type waarvoor in het hui-de raad het schetsplan dige Leiden plaats is vergde gistermiddag in de raad een uit voerige discussie, waarbij het meer ging over de afwerking en de bewoning van deze huizen, dan over de noodzaak ervan. Uiteinde lijk ging de raad met de bouw van deze woningen akkoord. Tot geen meerderheid kon de raad evenwel komen het voorstel werd met 14 tegen 17 stemmen verworpen om het groot-winkelbedrijf en de middenstand op donderdag 30 september ontheffing te ver lenen op de winkelsluiting, waardoor de winkels op die avond tot jiegen uur geopend mochten blijven. Die dag blijft de normale winkelsluiting gehandhaafd. GEEN LIFT in vierlagenboim Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot een periodieke ophaaldienst van grof huisvuil waarmede kortgeleden een ge slaagde proef werd genomen kreeg de algemene instemming U van de raad. Ook met de instel ling van een Recreatieraad kon raad akkoord gaan. terwijl er nog een discussie ontstond over een procedure-kwestie bij de door B. en W. gevolgde weg het voteren van een bedrag f 25.000 voor het maken van een schetsplan voor een ver pleeghuis van chronisch zieke bejaarden in de omgeving van gelegd en kan hierover uitvoerig wor den gediscussieerd. Nadat leden van alle fracties het plan warm hadden aanbevolen „in de raad is reeds jaren achtereen voor de bouw van een dergelijk project gepleit" —werd conform besloten, waarbij Mevr. Geelkerken aantekening vroeg tegen te hebben gestemd. Demping sloot Marislaan mt. de Churchilllaan. De heer Woudstra (Prot. Chr.), die de discussie over de bouw van de woningwetwoningen opende, was volledig van overtuigd, dat aan deze bouw niet valt te ontkomen. ,W\j hebben de woningen hard no- Zijn bezwaren gingen evenwel u naar de herhaling van een reeds bill geëffectueerd plan van 228 wonin- ln zuid-west en waaraan wel «ige constructiefouten kleven. Bo- «ndien gaat Leiden nu wederom in ttrlagen bouwen zonder lift en cen- tale verwarming. Ook het K.VP.-raadslid, de heer Hjten, plaatste by de voorgenomen bouw enkele kanttekeningen. Het gepr o j f c teerde won ingwetcomplex wordt begrensd door koopwoningen het Bouwfonds van Ned. Ge meenten. Aanvankelijk had dit Bouwfonds de toekomstige eigenaars voorgespiegeld, dat er op dit terrein openbaar gebouw (een lagere technische school) zou komen. En deze woningwetwoningen. Vol gens de heer Lij ten getuigt dit niet de juiste planning. Met de sug gestie van de Vrouwen-adviescom- missie: dat de toekomstige bewoners van deze flats met de nodige zorg zullen worden uitgekozen, kon spre ker zich volledig verenigen. Zal van deze selectie echter wel veel terecht komen? th- lid. door het College van B. e uit zijn midden aan te wijzen; twee leden, door de Gemeenteraad uit zijn de behandeling van het voor midden benoemd; ten hoogste drie 1 stel be<ira6 van f 34000 beschik- Een ramp Weihouder Piena bracht in zijn antwoord de raad in herinnering, dat Mi reeds vele malen het laatst nog bij de behandeling van de be groting van het jaar 1965 met toenemende zorg gesproken had de weinige ruimte, welke er in het huidige Leiden nog was voor wo ningwetwoningen. Een bestuursbe- op deze plaats (nabij De TZij!) geen lagere technische school te bouwen, zag hij dan ook „als uit de hemel gevallen". 71 Na langdurige en moeizame on- 11 dernandeluigen is het B. en W. ge- lukt om deze plaats aan te wijzen vcor de bouw van woningwetwonin gen. Het Bouwfonds van Ne'd. Ge- Ëif meenten kon met de bouw akkoord gaan, terwijl er enkele wijzigingen •verbeteringen) zijn aangebracht in het plan, dat gold voor de 228 wo ningen in zuid-west. Spreker gaf de taad de verzekering, dat er in de toekomst niet meer in vierlagenbouw zonder lift zal worden gebouwd. Het College Is met de voorgeno men bouw van deze 88 woningen zeer ingenomen Binnen de huidige gren zen is voor deze bouw geen plaats meer en dit is een ramp. Bouwen in Voorschoten Op een vraag van de heer Frans •P.S.P.) of het juist is hij had dit in een persverslag gelezen dat Leiden een aanbod van Voorscho ten heeft afgewezen om in deze ge meente voor Leiden woningwet woningen te bouwen, kon de wet houder geen concreet antwoord ge ven. De tijd, aldus de wethouder, is bog niet rijp om daarop in het open haar een antwoord te geven. Niets wordt echter nagelaten om zo mo gelijk voor Leiden elders, dus ook ln Voorschoten, woningen te bouwen, aldus de wethouder. Na deze toelich ting werd het voorstel z.h.s. aange nomen. Recreatieraad Zoals gezegd kon de raad deze mid dag akkoord gaan met de instelling van een Recreatieraad. Alle frac ties. hadden waardering voor de in houd van het door B. en W. uitge brachte preadvies. Het is de bedoe- dat de Raad bestaat uit een leden door B. en W. aangewezen de ambtenaren in dienst der ge meente. of hun plaats vervangers; ten hoogste 10 leden, die door B. en W. worden benoemd, met dien ver stande, dat: a. een lid wordt benoemd op voor dracht van de Sportstichting Leiden: b. een lid wordt benoemd op voor dracht van de Stichting Leidse Jeugdactie; c. een lid wordt benoemd op voor dra/hl van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen d. een lid wordt benoemd op voor dracht van de Bond van Speeltuin verenigingen voor Leiden; e. ten hoogste 4 leden worden be noemd op voordracht van door B. cn W. aan te wijzen andere plaat selijke instellingen, die bemoeienis hebben met de openluchtrecreatie. En f. ten hoogste 2 leden worden be noemd uit de kringen van deskun digen op het gebied van de open luchtrecreatie en wel op aanbeveling van de Recreatieraad. Alvorens tot de Instelling van deze Raad werd besloten had de heer Portheine (V.V.D.) de heer Woud stra (Prot. Chr.) viel hem daarin bU de suggestie gedaan om ook em vertegenwoordiger van de V.V.V. in deze Raad op te nemen. Wethou der Sannes merkte op. dat deze mo gelijkheid openblijft en ook ze ker zal worden benut nu in ar tikel 2 (samenstelling van Raad) is bepaald, „dat ten hoogste vier le den worden benoemd op voordracht van dooi B. en W. aan te wijzen andere plaatselijke instellingen, die bemoeienis hebben met de open luchtrecreatie". Ophalen van huisvuil Eenparig was de raad deze mid dag in zijn waardering om met in gang van 4 oktober te komen tot het gratis periodiek ophalen van grof huisvuil. Een maatregel, welke bij zonder goed aanslaat bij de bevol king, hetgeen is gebleken uit de grote hoeveelheden grof huisvuil, die bü n onlangs gehouden proef werden aangeboden. De heer Van Aken (Pvd A) verwachtte, dat straks een grote mate van soepelheid aan de dag zal worden gelegd, doch dat het de burgerij anderzijds duidelijk zal worden gemaakt, dat het de ge meente ernst is met deze regeling en de toenemende stadsverontreini- rin*. Wethouder Van Hoek kon de heer Van Aken in zijn antwoord gerust stellen: vooral in het begin zal de dienst met de nodige souplesse op treden. terwijl tegen overtredingen zal worden gewaakt. Uitvoerig zal de burgerij geïnformeerd worden over de tijdstippen van inzameling. Het vuil zal echter buiten gezet mogen worden op het tijdstip, dat de op haaldienst in aantocht ls. Op een vraag van de heer De Bruyn (P.S.P.)en als dit nu eens in som mige gevallen niet mogelijk is, ant woordde de wethouder „dat men dan aangewezen is op de woensdagrege baar te stellen voor het dempen de sloot langs de Marislaan, deed de heer Van Baaren (PvdA) de sugges tie om na de demping een eenrich tingsverkeer in te voeren langs deze laan en de verderop gelegen Mare- dijk. een weg, welke z.i. op be paalde gedeelten ongeschikt is voor verkeer in twee richtingen. Hoewel wethouder Van Hoek daarvoor per soonlijk weinig kon voelen, zegde hij toe deze suggestie In de verkeers- commissie te brengen. De verkeerssituatie, aldus de wet houder, zal hier geheel verande ren zodra de weg over het Schut tersveld gereed is en er een brug over de Haarlemmertrekvaart komt. De heer Lambermont (K.V.P.) stel de by de discussie over dit onder werp nog een praktische vraag komt er een hek langs het Schut tersveld? Spreker achtte dit van be lang voor het geval dit veld voor bepaalde evenementen is afgesloten. Thans vormt de sloot een afsluiting. Wethouder Piena maakte de heer Lambermont duidelijk, dat dit niet het geval is. Er komt een groen strook. l)r. Szirmai volgt prof. dr. Goslings op Als opvolger van prof. dr. J. Goslings, hoogleraar in de reumato- logie aan de Leidse Universiteit, in zijn functie van directeur van het Instituut voor Rheuma Onderzoek is benoemd dr. J A. Szirmai afdelingshoofd aan dit Instituut en buitengewoon lector in de mor fologie en fysiologie van het bindweefsel (Advertentie) f 0.50 per halve kubieke meter". Torengebouw in omgeving Churchilllaan By de behandeling van het voor stel om een krediet van f 25.000 be schikbaar te stellen t-b.v. het ver vaardigen van een schetsplan De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden v ïilig en vertrouwd speren. A. Spaarboekje 3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar, voor grotere bedragen opzeggingetermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening 3 j5 0 C. Spaardeposito .4 j 5 O Eerste storting tenminste f. 1000.- Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.5000.-; zes maanden* voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000.- voor particulieren en f. 100 000,- voor verenigingen en stichtingen. EERSTE LUSTRUM „DE VIJF HOVEN" In de Stadsgehoorzaal zal het mor genmiddag (kinder) feest zyn. Dit festijn wordt gegeven ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Leid se speeltuinvereniging „De Vyf Ho ven". De voorstelling begint om kwart over één. Deze benoeming houdt mede ver band met v/yzigingen in de doelstel lingen en structuur van de Stichting Leidse Rheumatologische Kliniek, waaronder het Instituut voor Rheu ma Onderzoek ressorteert. Deze Slichting heeft nagenoeg geheel gefinancierd door het Praeventie- fonds vanaf 1934 de zorg gedra gen voor de behandeling van reu mapatiënten in het Acad. Ziekenhuis. Deze behandelende taak van de Stichting werd ln de afgelopen ja ren geleidelijk door het Rijk overge nomen, hetgeen zyn beslag gekregen heeft door de vestiging van een ge wone leerstoel in de reumatologie de eerste in Nederland en het huisvesten van de polikliniek en de ufdeling voor fysische therapie en revalidatie in de nieuwe polikliniek voor Inwendige Ziekten aan de Was sen aarseweg in het voorjaar van 1965. Waarom aanbod afgewezen Het raadslid, mej. A. J. van Nienes (PvdA) heeft zich met de volgende vragen tot het College van B .en W. gewend. In de plaat selijke pers (raadsverslag Voorschoten L.D. van zaterdag 4 sept.) hebben wij kunnen lezen, dat Voorschoten ..meerdere malen een aanbod aan de gemeente Leiden heeft gedaan om woningwetwo ningen te bouwen t.b.v. Leidse woningzoekenden. Indien dit bericht juist is waarom beeft dan een dergelijk aanbod de Leidse raad niet bereikt? Door wie en op welke gronden werd dit aanbod afge wezen? Naar aanleiding van deze publikatie in ons blad heeft ook de heer Frans (PSP) gistermiddag in de raad een vraag tot het Col lege van B. en W. gericht (Red. L.D.). Uitbreiding van wetenschappelijk werk Door deze ontwikkeling heeft de Stichting thans de mogelijkheid haar activiteit te concentreren op het ver richten van wetenschappelijk onder zoek op het gebied van de ontstaans wijze en de oorzaken van de reu matische aandoeningen. Voor dit doel werden reeds in 1956 laboratoria ingericht in de semiper manent barakken van de Stichting op het terrein van het Acad. Zieken huis. Een thans op handen zijnde verbouwing van de door het vertrek van de poliklinische afdelingen vrij gekomen ruimte beoogt deze voor la boratorium geschikt te maken en zo de mogelijkheid te scheppen voor enige uitbreiding van het weten schappelijke werk. Naast de thans bestaande twee afdelinge resp. bindweefselondezroek (hoofd dr. J. A. Szirmai) en immunologie (hoofd dr. W Hijmans. buitengewoon lector in de experimentele reumatologie) wordt thans ingericht een afdeling voor biochemie (hoofd dr. F. Klein) terwijl zich in oprichting bevindt een epidemiologische afdeling in sa menwerking met andere instellin gen) onder leiding van dr. H. A. Valkenburg. Met deze ontwikkeling hoopt het Instituut voor Rheuma Onderzoek - dat in de afgelopen jaren tevens belangrijke steun ontving van de U.S. Public Health Service, de Helen Hay Whitney Foundation, het Rheu- matiekfonds Dr. Jan van Breemen en van de Nederlandse Vereniging voor Rheumatiekbestrijding een brede basis te geven aan het weten schappelijke programma, waarbij te vens gestreefd wordt naar samen werking met andere instellingen. Ter bevordering van een intensie ve samenwerking met de klinische afdeling Rheumatologie van het Rijk met dc 75 bedden tellende kli niek voor reumapatiënten „Sole Mio" te Noord wijk aan Zee. welk ekliniek mede door de Stichting wordt be heerd, zal Prof. Goslings als adviseur van het bestuur van de Stichting blij ven optreden. Volkstuinders gaan exposeren LEIDSE RAAD TEGEN AVONDVERKOOP Op donderdag 30 september blijven j verpleeghuis (een torengebouw de winkel» 's avonds dicht. Met 17 van 9 a 10 verdiepingen) voor chro nisch zieke bejaarden nabij het be jaardencentrum „RUn en Vliet", maakte mevr. Geelkerken (Prot. Chr.) bezwaren tegen de door B. en W. gevolgde procedure inzake de sa menstelling van een werk commissie. Mevr. Geelkerken, die de noodzaak van deze bouw geenszins betwistte, achtte het niet juist, dat de raad momenteel geen enkel inzicht heeft ln b.v. de plaatsbepaling en de in richting van het gebouw. Een bouw waarmede miljoenen zijn gemoeid. Wethouder Menken die Zoals bekend had de raad voor het Grootwinkelbedrijf verzocht om de winkels in verband met de 3 oktober viering op zaterdag 2 oktober, op donderdag 30 september tot negen uur 's avonds open te houden. Ter wijl de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en de Leidse Middenstandscentrale tegen inwilliging van dit verzoek geen be zwaren maakten, verklaarden de i bonden van werknemers in de win- Geelkerken in zijn antwoord gerustkeibranches zich tegen deze onthef- trachtte te stellen htf slaagde j fin hierin echter niet zeide, dat bij I dit project dezelfde procedure werd in vrijwel alle fracties was de gevolgd als indertijd by de bouw mening over het voor of tegen ver van het bejaardencetrum Rijn en deeld. De heer Lamers (Prot. Chr.) Vliet. In de werkcommissie hebben en met hem vele anderen oordeelden twee ambtenaren van de stedebouw- het niet juist, dat geen contact met J fractie, de her« n Lamers kundige dienst zitting, twee leden j de werknemersorganisaties was op- Kier iProt. Chr.». de heer Ham van het Stichtingsbestuur van Rijn genomen. Bovendien: by vroegere iKVP) en de wethouders Piena en en Vliet en twee vertegenwoordigers vieringen op zaterdag is de noodzaak Sannes. van de Leidse Universiteit, die nauw van een dergelijke ontheffing nim- Alle overige door ons reeds ge- betfokken zijn bij het Acad. Zieken- mer gebleken. Zijn fractiegenoot, de publiceerde voorstellen werden deze huto. Bovendien iprof. Muntendam heer Woudstra, zag deze materie middag z.ha. aangenomen. weer geheel anders liggen. Van een verplichting is geen sprake. Aan een werkgever wordt overgelaten al dan niet geopend te zijn. De heer Portheine (VDD) was voor onthef fing omdat hij hierin enige com pensatie zag. mevr. v. d. Blom (CPN) omdat dit de huisvrouw in staat stelt op donderdagavond inkopen te doen. vooral nu de zaterdag wegvalt. Wethouder Menken, die onthulde, dat er ook in het College een min derheid tegen de ontheffing was, merkte o.m. op, dat B, en W. liet betreuren, dat ei* vooraf geen overleg is geweest. Toen bleek, dat de K. van K. hiertoe niet was overgegaan, heeft spreker zelfstandig de mening der werknemers gevraagd. Nu op 2 okto ber de zaterdag als grote koopdag wegvalt, meenden B. en W. daarvoor enige compensatie te moeten geven. Uit de hierna volgende stemming bleek, dat de raad het voorstel tot ontheffing van de winkelsluiting met 17 tegen 14 stemmen verwierp: Tegen stemden de P. v. d. A.-fractie, met uitzondering van mej. Van Nienes de heer Van der Horst, de PSP- De voorbereidingen van de bloemen-, groenten- en fruittentoonstelling, die ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de Leidse Bond van Volkstuinders van woensdag 15 tot en met zaterdag 18 september in het Waaggebouw wordt gehou den. zijn op het ogenblik in volle gang. Het is in deze historische omgeving een gesjouw, geschoffel en getim mer van jewelste. Er moet namelijk Officiële publikaties HERIJK VAN MATEN. GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN Leiden brengen ter openbare kennis, dat op 20. 21. 22. 23. 24. 27. 28. 29 en 30 september 1965, telkens van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. alsmede op 1 oktober 1965 van 9.00 tot 12 00 uur en van 13.00 toö 15.30 uur ln het voormalig kan toorgebouw van de Sociale Raad. Nleuwsteeg 6. alhier, zitting zal wor- nadere bijzonderheden w de bekendmaking, Gemeentelijke Sociale Dienst (Steen- schuur 21) en aan het Waaggebouw. Lelden. 14 September 1965. nog heel wat gebeuren voordat de vrouw van Leidens burgemeester mevrouw Van der Willigen, de ten- I toonstelling woensdagmiddag om j twee uur voor geopend verklaart. De jubileumcommissie, die samenge- steld is uit bestuursleden van de zeven deelnemende volkstuinver- i enigingen, gaat echter met zeer j j grote ijver en bijzonder veel enthou- siasme te werk. „Het unieke van deze expositie is, dat lente, zomer j en herfst er bijeen worden ge- j 1 bracht", zeggen de commissieleden I met gerechtvaardigde trots. Ondanks de tegenwerking van het weer in de afgelopen maanden de tentoonstelling zou aanvankelijk ln augustus worden gehouden staat de jubileumcommissie het doorzettingsvermogen en de des kundigheid van de Leidse volks tuinders zijn daar debet aan prachtig kweekmateriaal ter be- i schikking. Allerlei soorten bloemen, groenten en fruit autoladingen vol! wor- den sinds gisteren de oude Waage binnengevoerd. Hoewel de tentoon- stelling nog niet geheel is inge- j richt „op de afwerking komt hel j ook aan, meneer!" behoeft er nauwelijks aan getwijfeld te wor- j den. dat zij straks geslaagd zal heten. De tentoonstelling van de jubilerende J volkstuinders is geopend woensdag van 'a middags twee tot 's avonds tien uur, donderdag van 's morgens tien tot 's avonds tien uur. vrijdag van 's middags twee tot 's avonds tien uur en zaterdag van 's morgens tien tot 's avonds tien uur. Er zal ook een bloemschikcursus voor scholieren aan worden verbonden. De foto geeft een beeld van de voor bereidende werkzaamheden in het Waaggebouw. (Foto L.D./Holvast) (Advertentie) Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze ln alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3