EIDSCH DAGBLAD NDIA IS BEREID TOT WAPENSTILSTAND Officieren eerder met vijf jaar pensioen HEEL LEIDEN WEET ER VAN F. WAREMAN Later gesprek over de voorwaarden van bestand met vijand INBREKERS GEGREPEN MINISTER DE JONG STELT VOOR Jaar „dienstplicht" voor vrouwelijke medische studenten Expositie in Utrecht „Het instrument NEDERLAAG VAN SOCIALISTEN IN NOORWEGEN teuwo Uericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 No. 31668 jjjteur: E. A. E. van Dishoeck ufdredacteur: j. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De regering van India overweegt ernstig de vijandelijkheden met kistan te staken, zo werd vanochtend in Nieuw Delhi van gezag slende zijde vernomen. De regering-Sjastri zou onder sterke ik staan van secretaris-generaal Oe Thant en van de grote mo- ndheden om de gevechten nü te staken en later over de voor- larden voor een bestand te spreken. Zowel India als Pakistan eft in de afgelopen dagen ingezien, dat de tegenstander niet zo er onder de voet kan worden gelopen en dat er zware gevechten het verschiet liggen. Beide partijen verwierpen evenwel de voor- larden van de ander. Oe Thant veranderde daarop van tactiek istelde staking der vijandelijkheden als doelwit. Zware druk van )e Thant en grote mogendheden t was vanochtend nog niet be id of ook Pakistan met een wa- i rtilstand zou instemmen. Het ziet «venwel naar uit, dat Oe Thant □ogelijkheid geopend heeft een in bet bloedvergieten te ma- tegelijkertijd" het gezicht redder." Premier Sjastri van In- i heeft vanochtend een bespreking J hd met de leiders van zijn Con- •arlii en met die van de oppo- |Vft blijkbaar om hen op de hoogte ||r#Wen van het standpunt, dat hy lunlddag zou innemen tijdens een I gesprek met secretaris-gene- IfüOe Thant. iZowel India als Pakistan hebben overwinning opgeëist van de sislag in de sectoren Lahore en ilkut Dit gebied ligt ongeveer 400 ten noordwesten van Nieuw Del- 250 km ten zuidoosten van Ra- ilpindi. Volgens één bericht trek- ode Pakistaanse tanks zich in de rar Sialkot terug over de rivier de zijn meer Pakistaanse Pat- i-tanks naar het gebied onderweg r versterking van de eerste tank- ie zware verliezen geleden a hebben. Het ziet er naar uit, dat beide partijen een beslis ts overwinning op het slagveld tn onze Haarlemse correspondent) Aan de activiteit van de Heem- todse politie, die in haar onderzoek m. steun heeft ondervonden van de pwegrecherche, de Haagse poli- Ti politiehond uit Leusden is ft te danken, dat twee Hagenaars jn aangehouden, die in de nacht in donderdag op vrijdag gepoogd ebben in te breken in het stations- touw van de Nederlandse Spoor- egen ui Heemstede-Aerdenhout. De aangehoudenen hebben de po- ing tot inbraak bekend en tevens ïegedeeld, dat zij betrokken zijn eweest bij een aantal inbraken, die 8 afgelopen twee maanden in Dén tog zijn gepleegd. Ook bekende het teetal een inbraak in Katwijk. Surveillerende agenten van de tomsteedse politie ontdekten de in- fcak in het stationsgebouw in tomstede en bij hun onderzoek za- zij dat twee personen via de voorbaan vluchtten. De brandkast fis nog niet aangeraakt. De politie tof in de omgeving van het station *n Volkswagenbusje, aan en een tehercheur kreeg de 'opdracht in de hurt van dit busje te blijven. Zijn fichien werd beloond want in de top van de volgende dag wilde een *Harige onderhoudsmonteur uit ton Haag instappen. WEERBERICHT Opklaringen Jet KNMI verwacht van heden- 1 morgenavondnu en dan bewol- U, maar ook enkele opklaringen ffi droog weer. In de nacht en och- tS' toid hier en daar mist. fS Zwakke tot matige wind uit zui- fM «Hjke richtingen. Iets hogere mid- ]eï ^temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 SEPTEMBER op: 06.14 uur; onder: 18.55 uur. J&an op: 20.46 uur; onder: 11.08 uur. Hoogwater in Katwijk te 05.42 en -59 uur. Laagwater te 01.40 en behaald heeft en dat thans de twee de ronde op komst is. De Indiase regering heeft jour nalisten toestemming gegeven ie strijdtonelen nabij Lahore en Sial- kot te bezoeken, maar buitenlandse journalisten blijft dit verboden. De Indiase journalisten geven levendige verslagen door. Een van hen maakte melding van „zwarte, uitgebrande rijèn Fakistaanse voertuigen met overa! er omheen verspreide licha- De luchtaanvallen duren nog voort. Indiase vliegtuigen hebben gisteravond luchtmachtbases te Pes- 'jawar en Kohat gebombardeerd. Er zou belangrijke schade zijn aange richt aan installaties en vliegtuigen op d° grond. Volgens een Indiase woordvoerder hebben Pakistaanse vliegtuigen gisteravond eer aanval gedaan op de Indiase basis Adam- poer en daar lichte schade aange richt. Gisteren en in de loop van de nacht hebben Pakistaanse bommen werpers voorts een basis van de In diase luchtmacht in de buitenwij ken van Amritsar, de heilige stad van de Sikhs, aangevallen. Ook an dere luchtmachtbases in India wer den aangevallen. Tn de loop van de nacht hadden Indiase Canberra-bommenwerpers aanvallen op Sargodha en andere plaatsen in west-Pakistan uitge voerd, maar er werd geen schade aan militaire installaties aangericht. Raaio-Pakistan maakte gister avond bekend, dat Pakistaanse bom menwerpers tijdens een hevige aan val op de Indiase luchtmachtbasis in Jiimmoe, alle zes daar gestatio neerde transportvliegtuigen hebben ernietigd. Pathanen en Hours te"en India westelijke grensgebied van Pakistan weer op het oorlogspad, ditmaal tegen India Bij duizenden komen deze bergkrygers, die het Britse le ger destijds veel last hebben bezorgd, naar Rawalpindi voor de „jehad" (hei'ige oorlog) tegen de Indiërs. De/< bergbewoners n er de schouder i t hun gewe- i bandelieren over de borst oefenen hun oude ver trouwde beroep weer uit, de guerrilla. Ze komen naar Rawalpindi per bus, te paard, op een muildier en zelfs lopend In Rawalpindi rusten ze een nacht om daarna naar de heuvels van Kasjmier en andere oorlogsge bieden te trekken. In het .gebied van Sind-Radjas- tcm zijn voorts 50.000 leden van de Hours-stam door hun opperhoofd Pir Pagaro opgeroepen voor de hei- iige oorlog tegen de „vijanden van Pakistan". Evenals de Pathans, zijn de Hours de Britten een doorn in het oog geweest, in het bijzonder tijdens de tweede wereldoorlog, toen hun opperhoofd, Sjaje Mardan, door de Brits-Indische autoriteiten in Cal cutta werd opgehangen. Op het ogenblik bevechten ze de Indiërs in het grensgebied van „Sind-Rad- jastan" waar, volgens Pakistaanse meldingen, de Indiërs over hun eigen grens zijn teruggeslagen. Zie pagina Dit gigantische bouwsel, een booreiland bestemd voor een Amerikaanse oliemaatschappij passeerde gisteren in het Rotter damse havengebied op weg naar de werf van Wilton in Schie dam, waar het zal worden afge bouwd, Het gevaarte kwam uit Krimpen. Minder belasting voor gedupeerde landbouwers Pleidooi van prof. Muntendam Om de militaire pensioenwet zoveel mogelijk in de pas te laten lopen met de nieuwe algemene burgerlijke pensioenwet, die op het ogenblik bij de Tweede Kamer aanhangig is, heeft minister P. J. S. de Jong van Defensie bij de Tweede Kamer een aantal wijzigings wetten ingediend. De voornaamste wijzigingen op de wet bevorde ring en ontslag beroepsofficieren en de wet reservepersoneel zijn de volgende: de leeftijdsgrens voor personeel van Land- en Lucht macht wordt van 60 gebracht op 55 jaar; die voor het personeel van de Zeemacht op 50 jaar. Aan deze maatregel zal niet plot- macht 55 jaar) hun actief dienen te seling uitvoering worden gegeven. Tot vyf jaar na het van kracht wor den van de nieuwe algemene pen sioenwet (de streefdatum is 1 janua ri 1966) kunnen militairen kiezen of ze met ontslag zullen gaan of dat ze blijven dienen tot het tijdstip waar op ze volgens de oude bepalingen met ontslag zouden gaan. De daarop vol gende vijf jaren zal deze keuzemo gelijkheid blyven bestaan met dien verstande, dat de leeftijdsgrens dan jaarlijks een jaar terug wordt ge bracht. Soortgelijke maatregelen wor den ook voorgesteld voor het krygs- machtpersoneel beneden de rang van tweede luitenant. „Slijtend" Vooral met zijn wijzigingsvoorstel betreffende de wet bevordering en ontslag beroepsofficieren en reserve- personeel, heeft minister De Jong kennelijk willen vastleggen een al sinds enkele jaren geziene noodzaak om officieren op jeugdiger leeftijd (Zeemacht 50 jaar, Land- en Lucht- doen beëindigen. Daarbij werd vanuitgegaan dat het krijgsbedrijf zowel ter zee als ter land en in de lucht tegenwoordig zo gecompliceerd en „slijtend" is geworden dat van oudere officieren vaak niet meer ver wacht en geëist kan worden dat ze hun dikwijs zware taak vervullen op een efficiënte manier. In de voorgestelde wijziging van de uitkeringswet gewezen militairen zijn financiële voorzieningen gecreëerd, die het vacuum moeten opvullen dat ligt tussen het tijdstip van dienst- verlating (voor de Zeemacht 50 en voor Land- en Luchtmacht 55 jaar dus) en het tijdstip waarop het pen sioen ingaat (65 jaar). Na zijn ont slag ontvangt de militair gedurende vijf jaar een uitkering van 70 tot 75 pet. (afhankelijk van het aantal volle pensioengeldige dienstjaren boven de dertig) van de laatst genoten bezol diging. Daarna, totdat de leeftijd van 65 jaar is bereikt, bedraagt de uit kering 60 pet. van de bezoldiging die het actief dienend personeel krijgt. „Een momentopname van het in ternationaal beschikbare instrumen tarium", zo schetste prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar in de experi mentele natuurkunde in Groningen, vanochtend in Utrecht de zesde tweejaarlijkse tentoonstelling „Het instrument", die hy met een rede over de ontplooiing van wetenschap en techniek opende. Hij noemde de expositie een be langrijke gebeurtenis, omdat instru menten een exponent zijn van de groei van wetenschap en techniek. Het zijn de waarnemingsorganen, de meet- en regelorganen. en in toene mende mate zelfs de stuur- en re ken organen, aldus prof. Brinkman, die voor wetenschapsbeoefening en technische toepassingen niet alleen onmisbaar zyn, maar tevens de ver dere ontplooiing daarvan in hoge mate beinvloeden. Prof. Brinkman gelooft, dat ons kleine land geheel andere maatsta- Dlt nummer bestaat uit 20 pagina's ven aal moeten aanleggen voor zjjn onderzoekingen dan de veel grotere sterk ontwikkelde landen. Hij acht het niet juist, de kosten die aan on derzoek worden besteed af te meten naar het percentage van het na tionale inkomen dat grote landen lander besteden aan onderzoe kingswerk. Een klein ontwikkeld land met grote bevolkingsdichtheid als het onze, aldus prof. Brinkman, verkeert in een zodanige situatie, dat voor zijn toekomst van uitzonder lijke grote betekenis is. wil het zijn huidige positie kunnen behouden. Een tweede vereiste noemde prof. Brinkman het schoeio- van het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs op een zodanige leest, dat aan de betekenis van de natuurwe tenschappelijke revolutie het volste recht wordt gedaan. Het daarvoor nodig elan heeft zich volgens hem in ons land nog niet kunnen mani festeren. Hy vindt dat bijzonder be treurenswaardig. omdat het pas op I die sinds 1945 steeds achteruit zyn de lange duur zyn uitwerking zal gegaan. Politieke waarnemers schrij- I kunnen hebben. ven een groot deel van de liberale (Van onze Haagse correspondent) Na overleg met het landbouwschap heeft het ministerie van Financiën besloten belastingfaciliteiten te ver lenen aan de door wateroverlast ge dupeerde boeren. Landbouwers, die meer dan twintig procent van de op brengst van hun landerijen verloren hebben, kunnen bij de bevoegde in spectie der belastingen een verzoek indienen tot opheffing of evenredige vermindering van de grondbelasting. De belastingcommissie van het Landbouwschap, die deze regeling heeft uitgewerkt, heeft de belang hebbenden er op gewezen, dat het betreffende verzoekschrift zo spoedig mogelijk dient te worden ingediend, opdat de inspecteur zich nog per- ij i soonlijk op de hoogte kan stellen van (Men Zie ook elders# het geleden verlies. Deze uitkeringen zijn overigens wèl onderhevig aan cumulatiebeperkende bepalingen. Verder is dan nog be paald dat de helft van tijd" pensioengel dig is. Voor het eerst in dertig jour De algemene verkiezingen van zondag en maandag in Noor wegen hebben een einde ge maakt aan een socialistisch be wind van bijna dertig jaar en het politieke beeld van het land grondig gewijzigd. Een niet-so- cialistische coalitie van vier par tijen behaalde naar schatting een meerderheid van tien zetels op de beide socialistische partijen. Einar rerhardsen, die gedurende verreweg het grootste deel van de nu-oorlogse periode premier was, heeft de nederlaag voor de televisie toegegeven en deelde vanochtend mee dat zijn regering zal aftreden wanneer het nieuwe parlement op 1 oktober bijeenkomt. Volgens de laatste gegevens zullen de sociaal democraten 68 van de 150 zetels krij gen vergeleken met 74 in het oude parlement - een groter verlies dan zelfs de meest optimistische tegen stander had durven voorspellen. De leiders van de niet-socialisti- sche coalitie (de conservatieven, de Agrarische Centrumpartij, de Chris telijke Volkspartij en de liberalen) hebben nog niet gezegd, wie de nieu we regering zal leiden. In brede krin gen in Oslo wordt gedacht aan de 60-.iarigt John Lyng. die twee jaar geleden al eens premier was van een niet-socialistische regering, die ech ter geen lang leven was beschoren. Een andere kandidaat is de 63-jarige Bent Roeiseland, de leider van de liberale parlementsfractie. Wordt bij premier dan zal Lyng naar verwach ting minister van Buitenlandse Za ken worden Terugkomst ERHARDSEN overwinning op rekening van Roeise land, die met zyn heldere politieke uiteenzettingen voor de televisie veel indruk heeft gemaakt. Het is de vraag of men van de meisjes, die aan een universiteit gaan studeren en die daarmee een niet onbelangrijke aanspraak op de samenleving doen, geen relatief kleine tegenprestatie mag verwachten, aldus de oud- directeur-generaal voor de volks gezondheid, prof. dr. P. Mun tendam in een interview met het orgaan van het N(ed.) K(ath.) V(akverbond) „Ruim Zicht" Prof. Muntendam zinspeelde daarmee op arbeidsdienstplicht voor meisjes-studenten, die .han den vol geld' kosten. In tal van gevallen komt het rendement er niet uit, omdat zij haar studie niet voltooien, niet zelden omdat zij een a.s. levenspartner hebben gevonden. Dc meisjes, die medicijnen gaan studeren, hebben volgens prof. Mun tendam een voorsprong op de jon gens en kunnen byv. assistent-plaat sen bezetten, omdat de jongens eerst in dienst moeten. De meisjes zyn zo eerder klaar voor de maatschap pij. Prof. Muntendam gelooft niet, dat een verplicht jaar werken in een ziekenhuis, byv. een inrichting voor zwakzinnigen of bejaarden, de animo voor deze studie zal doen af nemen. Trouwens, al was dat bjj sommigen wel zo, dan is dat ook niet zo erg, want dan zou dat vooral ge beuren bij de meisjes, die toch al geen al te serieuze plannen hebben met haar medicijnenstudie. Degenen, die deze studierichting werkelyk kie zen om de mensheid te dienen, kun nen met zo'n jaar in een ziekenhuis alleen maar geholpen zyn. Prof. Muntendam zou het „zieken huisjaar" niet aan de studie vooraf willen laten gaan, maar bijv. willen inlassen na het kandidaatsexamen. Op die manier ondervangt men te gelijk een van de bezwaren tegen De voorzitter van de Sociaal-De mocratische Partij, Bratteli, wijt de nederlaag aan de verdeeldheid in de socialistische beweging, daarmee doe lend op uiterst linkse Socialistische Volksparty die in een aantal kiesdis tricten, waarvan de uitslag onzeker was, duizenden stemmen aan de so ciaal-democraten onttrok zonder ook maar een enkele zetel te winnen. Volgens waarnemers is het besluit van oe Socialistische Volksparty om in bijna alle kiesdistricten kandida ten te stellen de hoofdzaak van de nederlaag van de sociaal-democra ten. I oor topktcaliteit en service ESSO BENZINESTATION Haagweg Leiden de meisjesdienstplicht, nl. de vrees, dat de ziekenhuizen zouden worden overstroomd door ongeschoolden, zo dat voor opleiding en toezicht een groot deel van het kader zou moeten worden ingeschakeld. Prof. Munten dam zegt alle argumenten contra, die steeds maar weer worden aan gevoerd, te kennen, maar men heeft ze, volgens hem nog nooit kunnen baseren op ervaring. Juist om er varing op te doen zou hij de meisjes dienstplicht voorlopig willen beper ken tot de vrouwelijke medische stu denten om het „verplichte jaar" dan eventueel later, als de proef is ge slaagd, ook in te voeren voor de an dere academische studierichtingen. Prof. Muntendam meent voorts, dat ook onder de voor militaire dienst afgekeurde jongens niet weinigen zuilen zyn, die met succes een jaar als verpleger kunnen werken. Ook al passen de ziekenhuizen zich zoveel mogelyk bij de ontwikkeling aan door betere taakverdeling, mechani sering, efficiënte bouw en wat dies meer zjj, dan nog vreest prof. Mun tendam dat kwalitatief gezien op den duur het potentieel niet meer aan wezig zal zRn. Mej. mr. dra. J. J. Marsman, con sulent van de arbeidsvoorziening vrouwen van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, kant zich in hetzelfde blad volledig tegen de arbeidsdienstplicht voor meisjes. Voor wat de principiële kant van de zaak betreft zegt zij, dat mi litaire dienstplicht voor Jongens door vrywel iedereen zonder meer aan vaard wordt. Maar, zo zegt mej. Marsman, is de verpleging van zie ken of de verzorging van bejaarden of debielen ook zo'n hoog goed? Voor sommige vrouwen waarschijnlijk wel, maar anderen kunnen de voedsel voorziening wel veel belangrijker vinden of de ontwikkeling van de techniek. Bovendien is zij er niet van overtuigd, dat er in de zieken huizen werkelyk van een noodtoe stand sprake is. Als dat wel zo is, moeten de artsen hun eisen volgens mej. Marsman maar wat minder hoog stellen en wat minder weten schap beoefenen. Onzin vindt mej. Marsman de opvatting, dat een jaartje praktijk bij de meisjes liefde voor de dienende beroepen zou kwe ken. Alles wat je moet doen wekt veeleer aversie, en diegenen die wel roeping voelen in de richting van de verpleging of de huishouding kie zen een dergelijk beroep toch weL In dit verband acht mej. Marsman het gevaar groot, dat een veel hoger percentage op zeer jeugdige leeftijd zou gaan trouwen om aan de dienst plicht te ontkomen. (9uc/ Qlü Uit het Leidsch Dagblad van f 15 Sept. 1865: t Onze stadgenoot de heer W. Molkenboer, leerling van den beroemden beeldhouwer Venejnan te 's Bosch, heeft een buste van pleister ver- vaardigd va-\ den Leidschen Burgem. P. A. van der Werft (Advertentie) Puike gas- coke. Verkrijgbaar aan het schip in den Ouden Rijn bij 1 de Heerengracht, en aan het 2e schip, liggende aan de Beestenmarkt, a 40 cents per mud. P. v. dr Heyden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1