Herinneringen aan een wonderkind QEjichieö kaken in 176 Zaterdag 11 september 1965 Pagina 4 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld In het Haags Gemeente museum wordt van 18 sep tember tot en met 7 novem ber een speciale tentoonstel ling over dit onderwerp ge houden. Met permissie zal de Heer Mozart, Muziek Meester van den Prins Bis schop van Saltzburg, de eer hebben op Maendag den 30 September 1765, in de Zael van den Ouden Doelen in 's Hoge een Groot Concert te geeven, in welke zijn Zoon, oud maer 8 Jaeren en 8 Maenden, beneevens zijn Dogter, oud 14 Jaeren, Concerten op het Clavecimbael zullen executeeren. Alle de ouverturen zullen zijn van de Compositie van dien jonge Componist die nooyt zijn weerga gevonden hebbende, de goedkeuring van de Hoven van Weenen, Versailles en Londen heeft weggedragen. De Liefhebbers kunnen na hun plaisier hem Muziek voorleggen, hij zal het zelve alles voor de vuyst speelen. Ieder billet voor een Persoon is 3 Gulden, en voor een Heer en Da me f 5,50. De Entree-Billetten worden uytgegeven bij den Heer Mozart, al waar de Stad Parijs uithangt, alsmede in den Ouden Doelen". 0 De jonge Wolfgang Amadeus Bij alles wat wij over het ver blijf van de kleine Wolfgang Ama deus Mozart met ouders on zuster Nannerl in Ben Haag we ten, is er ook nog wel iets in het ongewisse gebleven. Het blijkt na melijk nergens te achterhalen, waar en wanneer de muziek gespeeld is, welke de begaafde jonge Salzburger heeft gecompo neerd ter gelegenheid van het gro te feest, dat hier in maart 1766 is gehouden ter ere van het feit, dat de jonge prins van Oranje 18 jaar werd, toen men hem in verband daarmee het erfstadhouderschap opdroeg. Dat Mozart daarvoor gecompo neerd heeft, staat vast: muziek voor zang, voor viool, piano en or kest. Wanneer en onder welke om standigheden die muziek in het 'n aantal dagen omvattende feest programma is gevat, is niet meer na te gaan. Misschien is het wel gebeurd op de feestelijke maaltijd, welke de jonge erfstadhouder op zijn 18e verjaardag 8 maart 1766 aan een groot aantal genodig den in het Oude Hof (het latere Paleis Noordeinde) aanbood. Het was in die dagen namelijk heel ge bruikelijk een concert te geven als klankrijke achtergrond van een voornaam diner. Mozarts eigen brieven en reisbe schrijvingen geveri op dat punt ook geen uitkomst. Wel blijkt daar uit, dat de kleine Wolfgang en zijn familieleden aan het hof zijn ont vangen, dat zij getuige zijn ge weest van verschillende hoogte punten van de algemene feestvie ring in Den Haag en dat zij bij meer dan één gelegenheid als be langrijke gasten zijn behandeld. Zeer waarschijnlijk ten gevolge van het feit, dat de leden van de muzikale familie Mozart al van de eerste dag af, dat zij aan het hof waren opgetreden, daar zeer wel kome gasten waren geweest. Eén van de hoogtepunten, waar men in die dagen niet over uitge praat raakte was, wat Mozart noemde, ,,die erstaunliche Illumi- Deze advertentie in de 's-Gra- venhaagse Vrijdagse Courant van 30 september 1765, als een onbe langrijke aankondiging slordig ver stopt tussen stadsnieuws van al lerhande soort, brengt het zekere bewijs: het wonderkind Wolfgang Amadeus was tweehonderd jaar geleden Mer. Op 11 september 1765, vandaag precies twee eeuwen terug, arri veerde de familie Mozart, bestaan de uit vader, moeder, de 14-jarige dochter Nannerl en 9-jarige zoon <niet 8 jaren oud, zoals de adver tentie trots vermeldt) met de trek schuit vanuit Rotterdam in de resi dentie. Aankomst 's avonds 7.00 uur. Het beroemde gezin, alom ge vierd om zijn twee muzikale won derkinderen, had er al een lange concertreis op zitten. Op 9 juni 1763 was de woonplaats Salzburg, waar de vader als vice-kapelmees- ter in dienst was van de aartsbis schop, reeds verlaten. Er werden vele concerten gegeven, o.a. aan de hoven van Lodewijk XI te Pa rijs en George ni te Londen. Een ieder was nieuwsgierig naar de ar tistieke talenten van de dochter en de zoon. De laatste genoot niet al leen vermaardheid om zijn kla vecimbel speL, maar bovenal ook om zijn composities, die van een verbazingwekkende vroegrijpheid en een wonderbaarlijke genialiteit getuigden. Vader Leopold, manager van de reis, handig uitbuiter van deze ge nialiteit van zijn jongste en de op vallende aanleg van zijn oudste, voelde er eerst niet veel voor om naar Nederland te komen. Blijk baar verwachtte hij van het be zoek niet veel en pas na lang aar zelen besloot hij gevolg te geven aan de uitnodiging van prinses Carolina van Nassau Weilburg, zuster van prins Willem V, om zijn kinderen te komen voorstel len. De doorslag gaf het feit, dat Hare Doorluchtige Hoogheid in blijde verwachting was en men, volgens Mozart ,,einer schwange- ren Frauen nichts abschlagen sol- Ie! Wanneer hij tevoren geweten had, dat zijn verblijf meer dan ze ven maanden zou duren door ern stige ziekte van zowel Wolfgang als Nannerl, was hij waarschijn lijk niet zo hoffelijk geweest. De ontvangst in de residentie was bijzonder hartelijk. Het ge zin Mozart, dat eerst logeerde in „La Ville de Paris" aan de Hout markt, volgens Leopold ,,une trés mauvaise auberge" en later ver huisde naar de woning van de hor logemaker Eskes aan het Spui, kreeg een eigen hofrijtuig tot zijn beschikking en werd ettelijke ma len toegelaten tot het paleis. Toen de beide kinderen na elkaar plot seling zwaar ziek werden en er voor hun leven werd gevreesd Nannerl werden zelfs de Heilige Sacramenten toegediend stuur de prinses Caroline haar bejaarde lijfarts professor Thomas Schwene- ke en gaf herhaaldelijk van haar medeleven blijk. Maar de Haagse periode had ook haar vreugdevolle momenten. Naast de vele hof con eer ten wer den ook verschillende openbare concerten gegeven en de zaal van de Oude Doelen op het Tournooi- vekl, die, zoals men gezien heeft, per advertentie in de couranten werden aangekondigd. Vader Leo pold deinsde er nooit voor terug om flink reclame te maken en te smokkelen met de leeftijd van zijn kinderen. Of dit bijgedragen heeft tot het succes, valt te betwijfelen, hoewel.de Hagenaars uit die natron En het moet dan ook heel wat zijn geweest, deze feestverlich ting ter ere van de prins: m de dagbladen uit die tijd stond ten minste te lezen „dat met geen mond of pen is uit te drufckerriof I E onmoogelijk om dezelve eenigs- zins te schetsen, veel min om de- L zelve naar behooren af te maaien" itie Interessant is het te lezen, dat rde het illumineren van de huizen met nadruk werd aanbevolen, ja zelfs Jjjj] met zoveel nadruk, dat het op een v verplichting leek. Dat wil dan zeg- e r gen alleen voor de buurten, die de me erfstadhouder 's avonds zou bezoe- 1 d( ken om „lichies te kijken". Voor R wie hierdoor wat al te vreemd te- anc gen de spontane Oranjevreugde zij van toen aankijkt die overi- es gens op dat moment nog wel meer, een in Den Haag te vinden was dan 3 h zo'n kwart eeuw later. zij er bij vermeld, dat er nog iets in die "0 kranten stond: dat het verboden I was diegenen te molest eeren, die Ljr niet of weinig zouden ührminerea k of geen oranje linten zooden dra- ïem gen. Zeer nadrukkelijk verboden 0l „op poene van daarover naar exi- en gentie van Zaaken arbitraarlijk te kJ worden gecorrigeerd".Lte Er was nog meer verboden tfj- als dens het feesten: het afschieten en van voetzoekers en zwermen (wat dat dan ook mogen zijn geweest^ en het gebruiken van schietgewe- pte ren' Kei' Om nog even op die feestverfich- KJ ting van tweehonderd jaar geleden j ej terug te komen, die geschiedde in wd< alle huizen anders. Er waren blik- D' ken lampen, met vet gevulde en j^r verschillend gekleurde glazen flam- Uf bouwen en zoals de advertentie- E i pagina's uit die dagen vermeld- den „Illumineerkaersen, die rn niet behoeven gesnooten te worden Lrc van Orange, Blanche en Bleu Cou- V£ leuren" benevens Lampions, ex- [ene tra zuyver van Vlam, teegens de twi Hitte bestaenbaer". fe De toren van de Grote Kerk F.1 was verlicht door drie rijen dicht naast elkaar staande lantaarns, die langs de omgangen waren ge plaatst, de westgevel van het Stadhuis stond in het schijnsel van Lw 6000 lampen, terwijl aan de voor- lg' zijde „acht groot e decoratieën" waren aangebracht en de Hofvij ver was rondom met 430 branden de flambouwen en 150 pekkransen versierd. Geen wonder, dat de kleine Mo zart, ook al was hij door zijn be zoek aan vele Europese hoven on danks zijn jeugdige leeftijd al heel wat gewend, na dit „lichies kij ken" opgetogen in een brief schreef over ,,die erstaunliche Illu mination". Want verbazingwek kend zal het in die dagen zeker geweest zijn! 1 KEES DE BRUIJN. tijd waren op sensatie beluste men sen. Afgezien van een bezoek aan Amsterdam, dat duurde van eind januari tot begin maart 1766, ver bleef de familie ongeveer zeven maanden in Den Haag. Ze maak te de pompeuze festiviteiten mee, die van 7 tot 12 maart plaatshad den ter gelegenheid van de meer derjarigheid en de inhuldiging tot stadhouder van Willem V. De kin deren concerteerden verscheidene keren aan het hof, waarbij de jon ge Wolfgang eigen composities ten gehore bracht, die al of niet opge dragen waren aan leden van het stadhouderlijk gezin. Er zijn dan ook verscheidene werken uit Mo zarts Haagse tijd bewaard geble ven, zoals een symfonie in Bes, de sopraanaria „Conservati fedele", die speciaal geschreven werd voor prinses Carolina, Variaties voor klavier op een Hollands lied van Christiaan Ernst Graaf, dirigent van de Stadhouderlijke Kapel, So nates voor klavier en viool, opge dragen aan de prinses van Nassau Weilburg en een quodlibet, ge naamd „Gaiimathias Musicum", waarvan het laatste deel, een fuga, als thema de melodie van het Wil helmus heeft. Het originele hand schrift van dit werk bevindt zich in de muziekbibliotheek van het Haags Gemeentemuseum. Eind maart werd het volgens vader Leopold tijd om aan de te rugreis te denken. Eerst wilde hij echter aan een uitnodiging om naar Haarlem te komen, gevolg geven. De bekende stadsdrukker en lettergieter aldaar, Johannes Enschedé, had zo juist de Ne derlandse vertaling uitgegeven van 0 Hotel La Vilie de Paris, waar £jy de familie Mo zart logeerde ken pog Fn 0 De Sonates, L die de kleine L Mozart in Deo a Haag schreef jjj 0 Vader Mozart met zijn dochter en zijn zoon aan het musiceren Leopold Mozarts „Grondig Onder wijs in het Behandelen der Viool" en een fraai, in roodmarokijnen band gebonden exemplaar daarvan aangeboden aan Willem V tijdens de officiële inhuldigingsplechtig heid op 8 maart in Den Haag. Bij deze gelegenheid ontmoette En schedé, die in gezelschap was van Henricus Radeker, organist van de Grote of St.-Bavokerk, Mozart en werd de afspraak voor een be zoek aan Haarlem gemaakt. De kleine Wolfgang zou dan het be roemde Möller-orgel in de St.-Ba vokerk mogen bespelen. Akius geschiedde. Tot het geven van een openbaar concert liet Leopold zich echter niet verleiden, daarvoor vond hij het muziekle ven in Haarlem te bekrompen. Wel ging hij met zijn vrouw en kinderen nog een keer naar Am sterdam, waar op 16 april weder om een optreden plaatshad in de Manege-zaal. Tijdens het eerste bezoek werden aldaar twee con certen gegeven. Van Amsterdam ging de thuis reis via Utrecht met een concert op 21 april in de muziekzaal van het Bijlhouwersgildehtiis op het Vreeburg, langs de plaatsen Ant werpen, Mechelen, Brussel, Va lenciennes, Cambrai, Parijs, Dyon, Lyon, Genève, Lausanne, Bern, Zürich, Winterthur, Schaff- hausen, Donaueschingen, Mess- kirch, Ulm, Gflnzburg, DüHngen, Augsburg, München, naar Salz burg, waar de familie Mozart na een afwezigheid van meer dan drie jaren op 29 november 1766 aankwam. Een gedenkwaardige reis! W. LIEVENSE

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 16