nemen Groen veroverde wereld vol m een tweede angst Spaanse pers windt zich niet op Pkhakadze slaat toe n>' duindigi AAN GEWEND... a Ier werd gelacl ïen Gerucht LDV boekt grote zege op DVN-LDDB-tiental LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 VIJFDE BLAD arflEMEN GROEN Tiemen Groen greep op de vierde dag van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan een tweede regenboogtrui tijdens één van de schaarse droogteperioden. De Fries velde in de finale de Rus Moskwin overtuigend. Tussen de buien door konden nog wat num mers worden afgewerkt. Bij de prof-achtervolgers plaatste Henk Nijdam zich bij de laatste acht, in de herkansingen voor de stay ers sneuvelde Piet van der Lans na een dappere race en toen de duis ternis al bijna compleet was, werd de Rus Pkhakadze wereldkam pioen bij de amateursprinters. Inmiddels bestaat grote onzekerheid over het feit of deze kampioenschappen inderdaad zondag afgewerkt zullen zijn. Steeds weer komt de regen en dat kan ook vandaag het geval zijn, on de dag die men oorspronkelijk had vrijgehouden en die nu haastig als inhaaldag moet worden benut. (Door Fred Racké) Uit was kwart voor twee en er wa- II nog maar een paar regendrup- "Maar de lucht was wel erg grijs, lou moeten worden voortge- fit. wilde er deze middag een ildkampioen zijn. Uit de tunnel ir de wielerbaan kwamen een paar mannen, die zich hadden ge groepeerd rond een witte fiets. Meine Groen, landbouwer in Follega, Fries land, droeg het rijwiel zorgvuldig en wilde het niet neerzetten op de natte sintels. rke Meine tilde de fiets een paar decimeters van de grond en jjide vervolgens twee mechaniciens dat ze aan het werk kon- lan de binnenkant van de baan prepareerde men de machine, lemen Groen naar een wereldkampioen zou voeren. Zwij iigend 'dö Wout Verhoeven en brutale enkelink, gingen zwijgend aan jSk Ze keken af en toe naar eaar Tiemen Groen zat. Op rde, houten stoel, jot te waren de banden opge- en Jan Derksen kwam er te- iken. Ze maakten een zinde- feluid en Derksen dacht dat phoopte atmosferen wel vol- I zouden zijn om Tiemen i naar een wereldkampioen - je dragen. Br werd 'n balk neer if !en iemand trok de trainings- juit. Het kledingstuk werd op ?but gedrapeerd en daarop pet achterwiel van de fiets te Meine Groen hield nog wel pw^el omhoog toen nieuwe pe- mpjes werden gemonteerd. Gereed de banden tenslotte zorgvul- gfen afgeveegd, werd het rij- het cement van de baan —«t. Tiemen Groen had zyn L&pak uitgetrokken en liep er y fe Henk de Haan. die vrijwel pders deed in zijn leven dan ertpers verzorgen, schroefde een en een plastic fles. Hij had de haren van de renner gesprenkeld met een verfris- 'ingsel. Ook hij vond, dat Tie- gereed was om naar een ipioenschap te rijden. gesp: ■engsi ®*amp ujtinnikend stapt Puskas in de f-£ocA:/iea<i Electra. welke rmiddag op Schiphol een Jïn veertig minuten vertra* t^kreeg. nadat de verkeers- ffrg van het vliegveld een je me telefonische medede pad gekregen dat er een in het vliegtuig, waarmee Jreisde, zou liggen. Na een Üfitieus onderzoek bleek de op een ,,grap" te berus ..(De meeste Spaanse bladen "ten deze bommelding ver* fn nige tijd geleden hebben V dergelijke zaken ook op de van Frankfurt en JPfe voorgedaan met naar «je vertrekkende toestellen, tien wil de toeristen niet af* ikken Er werd via luidsprekers snelheid gemaand, want er kon nu zeer snel regen komen. Stanislaw Moskwin uit de Sowjet Unie stelde zich dan ook met redelijke spoed op voor een zwarte streep en keek naar de andere kant van de baan. Hij zag Tiemen Groen niet, want er stonden rond de renner daar nogal wat men sen. Jan Derksen bijvoorbeeld, die steeds weer de knop van de stop watch indrukte en telkens ondervond, dat de secondewijzer wel degelijk liep. Er werd een vlag geheven, ten teken dat Tiemen Groen gereed was. Op dat moment zei iemand: „Nu duurt het nog maar vijf minuten. Of misschien wel minder". Een groepje Nederlanders op de lege tribunes riep: „vooruit Tiemen". Het klonk erg vreemd en zelfs een beetje dom, in ae grijze Spaanse middag. Voorsprong Tiemen Groen reed na het start schot, dat nauwelijks een echo te weeg bracht in de leegte, snel naar een voorsprong. Langs de baanrand stonden vijf, zes mannen, die hem ronde na ronde toeriepen, dat hij vóór lag. En er stond vader Meine Groen, die bij elke doorkomst schreeuwde: „Goed zo, jongen. Pak die Rus". Wie naar vader Groen luisterde, besefte dat ook een flegmatieke Friese land bouwer erg bang kan zijn. Zelfs als zijn zoen voor de tweede maal de sterkste achtervolger is van alle amateurs ter wereld. Ja, wie scherp luisterde naar ook die andere man nen langs de baan, besefte, dat er véél angst was geweest rond Tiemen Groen, die nu bezig was een Rus sische wielrenner eenvoudig te ver slaan. Er werd om die angst gelachen, latei. Dat was, toen enkele tiental len mensen luid hadden geklapt voor de kampioen. Toen de stedelijke Hymne van San Sebastian had ge klonken tegen de lege tribunes. Nee, geen volkslied in dit al zo sfeerloze kampioensschap omdat twee Duits- landen deelnemen. Ontroering Later dat was toen Tiemen Groen had gehuild op de fiets, uitrijdend na de zege. Toen vader Groen had gehuild, terwijl hij zijn zoon omhelsde. Toen Jan Derk sen slikte, telkens weer slikte, van zenuwen en ook van ontroering. Toen Tiemen over het cement naar zijn grootouders was gegaan, achter de balustrade. Toen de renner was weggevoerd, naar 'n betegelde ruim te, waar een meervoudige wereld kampioen opeens alleen was met een dokter, die wat flesjes aandroeg: do ping-onderzoek. Ja, later wist ieder een opeens weer van al die angst. En Tiemen zei het kort: „Dit was toch wel heel anders dan ln Parijs". Toen, een jaar geleden, en nu. Tv/ee wereldtitels. Tweemaal een trui, een podium, bloeimen, een ere- ronde. Toen: een jonge Fries, die werd toegeschreeuwd op zijn weg de wereldtop. Er waren span- ken geweest, langs de weg die Tie men Groen zo wonderbaarlijk snel aflegde. Er waren bussen geweest met Friese supporters eerst in Amsterdam, later in Parijs. De we reld had verbaasd naar Tiemen Groen gekeken, de man die uit het niets kwam en won, steeds maar won Ach, wat was vader Groen toen zelfverzekerd geweest, en Jan Derk sen en al die andere hulpvaardige, raadgevende en vaak zo vervelende mensen die rond een kampioen klit ten. En hoe groot was de ontgooche ling geweest, na Tokio. Was de angst toen al gekomen? Later Tiemen Groen, zei men in San Se bastian, kan op deze baan niet goed rjjden. Hjj is te kort. En Tie men gaf het toe, later. Tiemen, zei men, is een beetje ziek geweest, aan het begin van deze week. Tiemen gaf het toe, later. Groen moet wel bang worden, zei men, nu Daler en Ursi zomaar wor den uitgeschakeld. Tiemen gaf het toe, later. Een wereldkampioen bekende ten slotte hoe hij een regenboogtrui had veroverd in een wereld vol angst. Hoe hij Rodriguez had gevreesd, en Por ter. Hoe hij de regen had gevreesd, die uitstel had gebracht. En uitstel knaagt, vreet voort aan het moreel van een wielrenner op de baan. En zelfs Stanislaw Moskwin, de Rus die verslagen zou worden. Een tegen- Rusland verovert eerste regetiboogtrui op Italië (Van onze speciale verslaggever) Op de dag dat Tiemen Groen wereldkampioen werd, wilde Gior dano Turrini het ook zijn. Naar Milaan had hij getelefoneerd, op gewonden. uit het natte San Sebastian. En tegen zijn jonge vrouw had hij geroepen: ,.ja, ik ben in de finale. En ik wordt wereldkam pioen. En als het kindje dat wij volgende maand verwachten een zoon is, zal hij Sebastino heten". Duisternis De zoon van de Italiaanse sprint- kampioen zal niet Sebastino wor den gedoopt. Omari Pkhakadze sloeg toe, toen de duisternis vrijwel bezit had genomen van de wielerbaan. Twee ziedende sprints brachten Rus land de eerste wereldkampioen wiel renner in de geschiedenis. Omari Pkhakadze is groot, zwaar en donker, als alle Georgiers. De trui met de kleuren van de regenboog spande krakend om zijn brede tor so, toen hjj op het erepodium was ge roepen. Het gebeurde na drie ritten, die Giordano Turrini de diepste te leurstelling van zjjn leven hadden gebracht. Geloof scander die groeide en groeide nu Parijs zo heel ver weg was, zo lang geleden. Nu alles zo anders was zonder jubels, zonder spandoeken, zonder mensen bijna in een stil we reldkampioenschap. Daarom huilde Tiemen Groen op zijn fiets, toen hij Moskwin had ver slagen. Wereldkampioen Tiemen Groen op het erepodium, geflankeerd door de Rus Moskwin, die twee* de werd en de Deen Isaksson (rechts), die op de derde plaats beslag legde. Nog geloofde Italië in zijn nati onale kampioen, toen hij de eenzij dige taktiek van de Rus van kop- af sprinten en pas in de laatste bocht voluit rijden afstrafte in de laatste meters voor de streep. Maar groot en krachtig is Omari Pkhakadze en de conditie van de 21- jarige leerling van een academie voor lichamelijke opvoeding, bleek ruimere grenzen te hebben dan van een tengere Italiaan. In de tweede rit sprong Pkhakadze zó vroeg en zó krachtig naar voren, dat Turrini niet eens tot zijn achterwiel kon sprin ten. De Italiaan moet in die ronde moreel en fysiek zijn gesneuveld. Want in de beslissende finale had zijn duik in de voorlaatste bocht on der de Rus door nauwelijks voldoende snelheid. Pkhakadze lag al voor de laatste bocht in gewonnen positie. Achtervolging De professional achtervolgers haastten zich in de afwerking van de kwalificatieronden, want steeds kon de regen weer gaan vallen. Henk Nijdam liep Michel Nedelec, de Fransman, na de helft van de wedstrijd ln, en kreeg toen een ver rassing te verwerken: Nedelec pas seerde hem enkele ronden verder toch weer. Maar het tempo van Nij dam kraakte tenslotte de bevlieging van Nedelec en aldus reed de oud wereldkampioen zich bij de laatste acht. Vier renners waren overigens sneller dan hij: Leandro Faggin, die in een vreemde windstilte reed, we reldkampioen Bracke, de Deen Fred die Eugen en de Duitser Dieter Kem per. Er huist weinig kwaliteit onder de professionele j ach traders, want behalve de Italiaan Testa konden zich zelfs ook nog twee bijna onbe kende en beslist niet sterke coureurs in de kwartfinale plaatsen: de Fran- man Du pont en de Spanjaard Er- randonea. Na veel onderbrekingen konden tenslotte de prof-stayers hun finale- groep vormen. Piet van der Lans is er, na een dapper gereden herkan sing, niet bij. De Hagenaar bleef lang aan kop in zijn race, maar de Zwitser Luginbühl kraakte hem in zijn slotaanval. In de andere her kansing zegevierde de Spanjaard Gomilla volgens de verwachtingen. Real-trainer Miqnel Munoz noemt Feijenoord een goede ploeg die moeilijkheden genoeg kan opleveren „Wij zullen er geen misbaar over maken, maar het is wel een uiterst nare grap". Dat is het commentaar van de meeste sportverslaggevers in Madrid en Barcelona op het anonieme telefoontje dat er een hom zou zijn geplaatst in het vliegtuig, waarmee Real Madrid de terugtocht naar Spanje zou aan vaarden. De Spaanse sportpers windt zich al lang niet meer op over de schandalen van de voetbalvelden. Men is er in de eigen competities wel aan gewend. Daarom zijn de verslaggevers over het slot van de wedstrijd in Rotterdam ook nogal rustig. Alleen het sportdagblad Marca. de Spaanse tegenhanger van het Franse Equipe, noemt dit slot uiterst onaangenaam. Wel zijn alle Spaanse verslaggevers, aie in Rotterdam zijn geweest, het er roerend over eens dat zij nooit van hun leven zoveel enthousiasme en warmbloedigheid hadden ver wacht van de Hollanders, die in Spanje de naam hebben vissenbioed te bezitten. rp, -| doen omslaan. Hij gaf ruiterlijk toe 1 evreclen dan Feij en oord een zeer goede ploeg is die moeilijkheden genoeg kan op leveren. De laatste goal noemde hij onrechtvaardig, maar hij wilde de beslissing van de scheidsrechter om dit doelpunt goed te keuren niet aanvallen, omdat de verwarring op het veld t« groot was. Gisteravond is Real in Madrid te ruggekeerd met anderhalf uur ver traging als gevolg van het loze tele foontje over de bom. Bij de aan komst van de spelers op het vlieg veld in Madrid toonden zij zich goedmoedig over dit voorval. Zij bleken het als een grap te kunnen opvatten. De trainer Miguel Munoz verklaarde zich tevreden met het re sultaat van Rotterdam, omdat hy er zeker van was op 22 september in Madrid Feijenoord met grotere cij fers te kunnen verslaan en de ba lans in het voordeel van Madrid te RENBAAN WASSENAAR COURSE- AGENDA zaterdag 11 september half drie woensdag 15 sept. half drie zondag 19 sept. half twee Weinig Mira, de speler die aan het slot van de wedstrijd voor een incident zorgde door Moulijn beentje te lich ten en daardoor een pak slaag op liep van enkele Feijenoorders en ver hitte supporters die het veld op sprongen, bleek heel weinig onder de indruk. Hy verklaarde niet de be doeling te hebben gehad Moulijn te vloeren. Hy zei op het vliegveld van Madrid bij zijn aankomst dat de gemoederen zeer gespannen waren, nadat Feijenoord het tweede doel punt had gemaakt, dat kennelijk niet meer verwacht werd. Het veld was erg glad en daardoor kwam de schok met Moulijn wat harder aan dan wenselijk was. Hij was zeker niet gealarmeerd geworden door de plot selinge aanval van de zijde van de spelers en het publiek omdat hy snel genoeg ontzet was door de leden van zijn eisen elftal. Feijenoord speelt zeer g«*d zo zei hij. Het zal niet gemakkelijk zijn om de Rotterdam mers op 22 september in Madrid te verslaan. Maar hij geloofde dat op eigen terrein Madrid in staat moet zijn met een verschil van twee pun ten te v/innen. Hecht De dagbladen in Barcelona heb ben zeer weinig aandacht aan deze ontmoeting besteed Die in Madrid daarentegen zeer veel In het be langrijke dagblad ABC, wordt Feije noord een hechte equipe genoemd met een zeer snel spel en grote elas ticiteit in de linies, gevaarlijk in de aanval en solide in de verdediging. Volgens di'. blad had Madrid zich nooit tevreden mogen stellen met de voorsprong van één-nul. Daardoor werd aan Feijenoord de kans gege ven terug te komen. ln welk een bijzonder grote 1 belangstelling de Europa Cupwedstrijd FeijenoordJ Real Madrid stond en na het succes van Woensdagavond de Rotterdamse overwinning met 21 vooral is komen te staan, is gisteren gebleken f met een gerucht. Het is mis- f schien begonnen met de op- f merking ..hij had wel dood kunnen zijn" in een van de tienduizenden gesprekken over het harde, ja soms rau we voetbalgevecht in het i stadion van Rotterdam-Zuid. J Want FeijenoordReal was gisteren het gesprek van de J dag, op fabrieken en kanto- J ren, maar ook op het school- i plein en op de straat. 5 Die „hij" was Hans Kraay en/of Venneker. Een half i verstaander gooide er nog een schepje op en tenslotte was het gerucht geboren: a „Kraaij (later werd het hard- j nekkig Venneker) was dood". J Legio werd het aantal tele- i foontjes, dat sindsdien Feij- J enoord bereikte, maar niet J alleen de administratie, ook de bestuursleden van Feijen- oord, de krantenredacties in l Rotterdam en daarbuiten, waarin naar de waarheid van het gerucht werd geïnfor meerd. Het was gelukkig een gerucht. Duidelijk is hierdoor echter wel geworden, welke een grote plaats een voetbal wedstrijd in het maatschap pelijk bestel kan gaan inne men. Vele uren zijn er giste ren besteed om Feijenoord Real Madrid „na te kouwen" en aan het gerucht. Ya, het grootste dagblad van Ma drid had meer dan een hele pagina aan de wedstrijd gewijd. De specia le verslaggever van dit blad is van mening dat Madrid eigenlijk de ge hele wedstrijd zijn evenwicht niet heeft kunnen vinden tegen de gro te vechtlust van Feijenoord. De Rot terdamse ploeg wordt als 'n zeer soli de afgeschilderd, als een massief blok, dat ook in Madrid niet gemak kelijk te verslaan zal zijn. Het blad roemt het spel van Kraay, Kruiver, Fransen. Bouwmeester en Pieters- Graafland. Van Madrileense zijde worden Grosso, Gento en Puskas met ere vermeld en speciaal Betancourt, die in het begin van de wedstrijd Madrid voor een grotere nederlaag heeft gespaard. Opwindend Het sportdagblad Marca windt zich erg op over de slotfase van de wedstrijd en d© besluitenloosheid van de Tsjechische scheidsrechter om een eind te maken aan het moles- leens sportblad heeft Madrid nitste» kend gespeeld en ©en les in klassiek voetbal gegeven. Het Barceloneee sportdagblad Di- cen is het daar helemaal niet mee eens. Het vraagt zich af of Madrid op retour Is, of dat de directie vaa de club de opdracht heeft gegeven met zo'n klein mogelijk verschil te verliezen om zeker te zijn van een vol stadion als op 22 september de returnwedstrijd in Madrid wordt ge speeld. Want volgens dit blad heeft Madrid geen enkel moment de grote kwaliteit getoond waardoor de club vijf maal achtereen de Europese voetbalbeker heeft gewonnen. Er ont brak bij Real samenspel tussen alle linies, de hele ploeg hing als los zand aan elkaar en men miste duidelijk de genialiteit van de vroegere grote spelers, die met him virtuositeit der gelijk© wedstrijden wisten te winnen. Het blad kritiseert het hardhandige spel van Defilipe, de Madrileense verdediger die het kennelijk op Ven neker en Kruiver had gemunt. Di- cen heeft grote waardering voor het spel van Feijenoord vooral in begin teren van Mira Volgens dit Madri- van de eerste en de tweede helft. Opening van damseizoen LDV is veruit de sterkste damclub van Leiden en omstreken. Dat werd opnieuw gisteravond duidelijk, want de als opening van het damseizoen gehouden ontmoeting tussen LDV en de DVN/LDDB-combinatie eindigde in een grote LDV-zege (15—5). De ontmoeting begon sensationeel. Halverwege een combinatie naar dam kwam Cees Varkevisser tot de pijn lijke ontdekking, dat zijn damzet te gen Zwetsloot verkeerd was berekend. De Katwijker had echter al drie schijven geofferd en kon direct opge ven. De koek was nog niet op, want even later bracht Wim Heemskerk beide partijen op gelijke voet door Jan Slingerland met een damzet je te verrassen. Na deze spoedige ontknoping bleef LDV aan de winnende hand door knappe zeges van Bronstring en Kammeraat op respectievelijk Van der Wiel en Ter Veen. Via vlotte overwinningen van Huisman, Jans- sens en Teleng werd de stand op 12—2 gebracht. De resterende drie De gedetailleerde uitslag luidt: C. Varkevisser (LDV)—Th. Zwetsloot (DVN/LDDB-comb.) 0—2; E. P. Bronstring—A. v. d. Wiel 2—0; W. HeemskerkJ. Slingerland 20; H. de KoningJ. Zwaan 1—1; A. Kam meraat—C. ter Veen 2—P; J. Klin kenberg—D. Kromhout 1—1; A. B. van Hove—J. Passchier 1—1; A. J. Hulsman—Th. Vink 2—0; C. B. Jans- sens—J. Peschier 2—0; T. Teleng—C. Hoek 2—0. The Bona Stars De Leidse basketballverenlgiing The Bona Stars speelt zondag in de zaal aan de Marienpoelstraat een oefenwedstrijd tegen Rotterdam Zuid. De ontmoeting begint om 15.00 uur. De dames komen om 12.00 uur te- partijen werden via Interessante eind- gen deze Rotterdamse vereniging uit.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9