Residentie-Orkest brengt serie sterke programma's kunst Ned. Dans Theater telt internationaal mee BEROEMDE DIRIGENTEN, BEFAAMDE SOLISTEN kaLeióosQQ9P VEELBELOVEND PROGRAM KUNSTKRING „VOOR ALLEN" LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD CONCERTEN OP DE DINSDAGAVOND Eduardo del Pueyo (piano) Zino Francescatti viool Zara Doulouchanova (zang) (Van i kunstredactie) HET Residentie-Orkest presenteert dit seizoen een concerten- serie (8) van uitzonderlijk hoog gehalte, dat mede opvalt door de medewerking van twee gastdirigenten van het allergrootste formaat, t.w. Karl Böhm en Gennady Rosjdestvensky en van een aantal internationaal befaamde solisten, n.l. de pianisten Emil GileU. de bariton Gérard Souzay. de befaamde violisten David Oistrach en Zino Francescatti en de Russische sopraan Zara Dou louchanova. die op het ogenblik als de beste zangeres van Rusland wordt beschouwd. Ook de concertmeester van het R.O. Willem Noske zal solistisch optreden. Men ziet: een keur van vooraanstaande musici zal in de Stadsge hoorzaal, waar het R.O. zich steeds zo graag laat horen, aanwezig uzikale orde. zijn Men spitse zich dus op concerten van de hoogste Voorrang boven Den Haag Als bijzonderheid zij vermeld, dat de concerten dit seizoen niet gegeven worden op de donder dagavond. maar op de dinsdag avond, met uitzondering van dat op donderdag 14 april. Hierdoor heeft Leiden dus de oorrang gekregen boven Den Haag, waar dezelfde concerten eerst de volgende avond in de Kurhauszaal zullen plaats vin den. In verband met het feit. dat de donderdagavond zich meestal onderscheidt door belangrijke t.v.-voorstellingen, zal dit onge twijfeld het concertbezoek ten goede kunnen komen. Klassiek en modern De programma's brengen zowel klassieke als moderne werken, waar onder enkele zeer belangrijke pre mières. Willem van Otterloo dirigeert zes van de acht concerten. Zo brengt hij op 5 oktober van J. S. Bach diens „Tweede Suite", voorts Diepenbrocks' „Voorspel derde acte Marsyas" en de „Zesde Symfonie" van Hartmarm. Dit laatste werk zal zeker een interessante kennismaking zijn. De pianist Emil Gil els zal zich die avond doen horen in het „Derde Pianoconcert" van Beethoven. Op 9 november dirigeert Karl Böhm de Symfonie K. V. 550 van Mozart. Strauss' „Don Juan" en de „Eerste Symfonie" van Joh. Brahms. Willem van Otterloo heeft weer de leiding tijdens het concert op 23 no vember, met Gérard Souzay als so list. Deze zingt dan de „Kindertoten- leider" van Gustav Mahler. Voorts vermeldt het programma van deze avond de „Achtste Symfonie" van Schubert, de Orchestervariationen op. 30" van Anton Webern en „La Val se" van Ravel. Op 7 december brengt Willem van Otterloo het „Concerto Grosso in d" van Vivaldi, de nieuwste compositie van Frank Martin „Les quatre ele ments", in eerste uitvoering door het R.O., waarna de violist Zino Fran cescatti Beethovens „Vioolconcert" voordraagt. Met grote belangstelling zal men op 18 januari de verschijning van de Russische sopraan Zara Doulou chanova tegemoet zien. Zij zal onder directie van Gennady Rosjdestvens ky de „Vier letzte Lieder" van Ri chard. Strauss zingen. Het concert wordt geopend met de ouverture Leo- nore III van Beethoven en besloten met de Tiende Symfonie van Sjosta- kowitsj, welk werk ook voor velen een primeur betekent. Solist op het concert van 15 fe bruari is concertmeester-violist Wil lem Noske, die het vrijwel onbeken de vioolconcert van Stamitz speelt. Willem van Otterloo dirigeert die avond tevens de „Symfonische étu de" van Hendrik Andriessen en de „Vierde Symfonie" van Anton Bruck ner. Op 1 maart volgt het optreden van de, ook in onze stad, zo bekende pia nist Eduardo del Pueyo in het „Tweede Pianoconcert" van Beet hoven. Op dezelfde avond introdu ceert Willem van Otterloo het uit ongeveer 1952 daterende „Zesde con cert voor orkest" van Petrassi (nog nimmer in ons land uitgevoerd). De avond wordt ingezet met de Symfo nie no. 102 van Haydn. Ten besluite dirigeert Willem van Otterloo op 14 april een concert met de hier nog nimmer opgetreden ver maarde Russische violist David Ois trach: deze speelt het Vioolconcert van Stravinsky. Tevens zal hij zijn gehoor in ken nis brengen met de „Trauermusik" van de Poolse componist Luto- slavski en Tsjaikowsky's „vijfde Sym fonie" tot klinken brengen. Wij kunnen als voorlopige indruk niet ander dan vaststellen, dan dat deze serie het neusje van de zalm" schenkt. Ook de talrijke in onze stad ver blijvende studenten kunnen door middel van speciale studentenabon nementen daarvan in ruime mate profiteren. Men hoopt hiermee de belangstelling van de jonge gene ratie voor muziek sterk te stimule- De directie van het R.O., welke ons t.iidens een persconferentie bo venstaande mededelingen deed, heeft tijdens de jongste tournee van het R.O. door de V.S. de ervaring opge daan, dat daar de belangstelling on der de studenten voor de concerten enorm was. Op één avond waren er zelfs 3500 aanwezig en zij moesten de volledige entréeprijs betalen. Ook is men toen getroffen door de vele 2^er kundige vragen, die na afloop van het concert gesteld werden. Grootse perspectieven Amsterdam zal concerten geven tijdens de Expo '67. de wereld tentoonstelling. die in 1967 in Canada zal worden gehouden. Dit heeft Pierre Dupuy. de di recteur van de tentoonstelling in een rede tot de Canadees-Ne derlandse Raad in Toronto mee gedeeld. Vondst van oude graven bij Napels Vier graven vol geraamten en juwelen zijn gisteren in het dorp Vico Equense ten zuiden van Napels bij toeval ontdekt. De graven, die uit de 3de of 4de eeuw voor Christus moeten i dateren, kwamen aan het licht I toen arbeiders graafwerk ver- richtten voor de fundamenten an een nieuw huis. Oudheidkundigen achten het Mekka der moderne muziek) onder j mogelijk, dat de graven deel Bruno Maderna j hebben uitgemaakt van de oude behaalde, spe- stad Aequa. maart f ln elk graf lag een geraamte. Maderna's „Doubles") j In totaal werden 14 amforen. 20 Boulez een concert ringen. 100 juwelen, 12 messen geven in Munchen. en ancjere voorwerpen gevon- Zo ooit. dan kunnen de getrouwe den. Het bouwwerk i$ op last I^eidse aanhangers van het Resi- I van de autoriteiten stopgezet. dentie-Orkcst, zich verheugen op een Concertgebouworkest Kunstschatten speelt op Expo 1967 Het Concertgebouworkest uit \)ll]\j@l\ IJl IfSt nsterdam zal concerten aeven uaticaa n Fierre Boulez zulk een groot ciaal met Dubussy: het zal in Duitsland uitvoering va De kunstschatten van het Va- ticaan zullen niet meer naar het buitenland worden gezon den. Dit door Paus Paulus VI goedgekeurde besluit, is gepu bliceerd in de Actae Apostoli- cae Sedis, het orgaan van het Vaticaan. Geen van de kunstwerken of archeologische schatten van het Vaticaan zullen voortaan wor den verhuurd of uitgeleend voor welk doel ook. Dit geldt zowel voor de kunstwerken die zich be vinden in de gebouwen, biblio theken en musea van het Vati caan zelf als voor die daar bui ten waarover het Vaticaan extra territoriale rechten kan laten gelden. In bepaalde gevallen is het uitlenen van kunstschatten el ders die eigendom zijn van het Vaticaan wel geoorloofd. CARMENCITA LOZADA dat grootse pers pee- NA SUCCESVOL SEIZOEN: (Van onze kunstredactie) Verscheidene nieuwe namen in het tableau de la troupe, waar van die van Martinette Janmaat en de Engelse Hazel Merry de be langrijkste zijn. het vooruitzicht dat er hard wordt gewerkt met het nieuwe balletorkest, de herinnering aan een artistiek en zakelijk uitzonderlijk succesvol seizoen 1964-65 en een studiocomplex waarin meer ruimte is gekomen. Met die ruggesteun begint het Ned. Dans Theater woensdag a.s. fiet zevende seizoen in de Kon. Schouwburg in Den Haag. De voorstelling krijgt een feestelijk tintje omdat de versterker-appara- tuiir die avond in de studio kan blijven staan: in de orkestbak zit Vrkfir **11 an et Residentie-Orkest. dat zal worden geleid door Louis 'UUI JöllpCIClI Cll Stotijn. studenten In vergelyking met het buitenland zijn de entreeprijzen voor deze con certen, waarop een aantal prominen te kunstenaars te horen zal zijn, uiterst bescheiden gehouden. Van bijzonder belang voor de jon geren is zeker, dat voor hen (tot en met 20 jaar) jeugdabonnementen verkrijgbaar zijn tegen aanmerke lijk gereduceerde prijzen. Hazel Merry Hazel Merry, zal de plaats van Milly Gramberg innemen. Zij was soliste bij het Western Theatre Bal- Karl Boiim treedt als gastdiri- gent op. let, de groep waar ook Ann Hyde vandaan komt, en trad met dit ge zelschap reeds voor de Ned. tele visie op. Martinette Janmaat, een goede bekende, heeft een jaar in Amerika op eigen kosten gestudeerd. Andere nieuwe namen zijn Jerry Burr, een Amerikaanse danser die bij verscheidene groepen in zijn ge boorteland heeft gewerkt en de laat ste jaren deel uitmaakte van het opera-ballet van Ziirich, Ger Tho mas. die zojuist zijn opleiding bij Peter Leoneff heeft wltooid en ge durende het Holland Festival 1965 reeds een goede indruk maakte toen hij moest invallen voor Han Ebbe- laar., Lenie Westerdijk, die van het Scapino-ballet is overgekomen., Lia Haeken. voorheen bij het Nationale- ballet en Frans Vervenne, die zijn opleiding bij Scapino kreeg. Over de produkties is nog niet veel bekend, maar wel dat Jaap Flier over ongeveer twee maanden zijn zetting van „Orpheus" op muziek van Igor Strawmski hoopt te presenteren. In december komt er weer een ballttfestiva! voor de jeugd, dat o.m. vier voorstellingen in de Koninklij ke Scnouwburg zal omvatten. De studioavonden, speciaal voor de vrienden van het Nederlands Dans Theater, zullen eveneens weer deel uitmaken van het programma dat voor dit seizoen wordt voorbereid. Energiek en vol goede moed maakt hetg ezelschap zich op voor dit thea terjaar. De rebellen van 1959, zo als het Ned. Dans Theater dikwijls schamper werd genoemd, zijn dank zij bijzonder hard werken tot een balletgroep geworden die internatio naal meetelt. Kunstenaars Koningin verheugd De Amerikaanse reis, grotendeels mogelijk gemaakt door de vlotte wij ze waarmee het Prins Bernhardfonds een genereuze gift van f 10.000, toezegde, levert nog steeds reacties cp. Een van de aardigste is het ant woord van het secretariaat van Ko ningin Juliana op een brief die op Soeatdijk binnenkwam van Ted Shawn, de grote man en initiatief- het Jacob s Pillow Festi- j kunstenaars, die allen van klasse Traditiegetrouw organiseert de Leidsche Kunstkring ..Voor Allen" gelijk kort gemeld ook dit seizoen wederom een se rie van vijf kamerconcerten. Ook dit jaar heeft men zich de medewerking weten te verzeke ren van een aantal eminente en sembles en solisten. Zo is daar allereerst het Quintette Marie-Claire Jamet, dat donderdag 7 oktober a.s. de serie zal openen met een afwisselend programma van klassieke en moderne werken. Het kwintet, dat in september 1958 werd opgericht, bestaat uit vijf „Premier val. Daarin toont de Koningin zich Prix" aan het Parijse Conservatorium bijzonder verheugd over het feit dat behaalden en daarnaast verscheidene het Ned. Dan, Theater niet alleen ^ternMionale pnjzen verwierven t A1]en 2*J solisten geweest bij met artistieke prestaties het publiek orkesten. zoals het „Orchestre heeft verrukt, maar de leden ook de la Société Philharmonique de persoonlijk zulke goede contacten Pa|ris^. de „Opera Comique" hebben gelegd. Van verscheiden dam. Intussen was zij de opera- klasse aan het Conservatorium gaan volgen en na twee jaar zangstudie besloot zij definitief in deze richting door te gaan. Terwijl zij nog op het Conservatorium was maakte zij reeds haar debuut. Weer enige jaren later werd zij verbonden aan de Weense S taats- opera, waar haar eigenlijke opera- carrière begon. Intussen kreeg z{j ook een grote reputatie als liederen zan geres. De componist-pianist Geza Frid, is haar vaste begeleider. Haar repertoire omvat zowel klassieke als moderne werken; terwijl zij een speciale affiniteit heeft tot de liede ren van Mozart en Strauss. Ook het vierde concert op 28 februari 1966 belooft interessant te worden door het optreden van de hier te lande nog niet zo bekende violiste Carmencita Lozada. Blijkens de kritieken zullen we worden geconfronteerd met een „violiste pur sang". Carmencita Lozada werd in 1937 in Manilla geboren. Zij begon op 5-jarige leeftijd piano te studeren en kreeg haar eerste vioollessen in 1916. Wat groot is groeit snel en reeds op 10-jarige leeftijd trad zU in het openbaar op. In 1959 vertrok zij naar Wenen, waar z{j studeerde aan de Akademie für Musik. Tevens volgde zij de zomercursussen bij prof. Odnoposoff in Salzburg en Nice. Ondertussen trad zij als soliste op in deze steden. In 1960 ontving zij in Nice het Diplóme d"honneur en het jaar daarop won zij op het Wenen uit Poolse ouders geboren. P^amni-concours in Genua de Toen zij drie weken oud was vertrok- tweede Prijs. In 1962 sloot Carmen- ken haar ouders weer naar Polen en cita Lozada haar studie aan de daar bleef zij tot haar tiende jaar. Muziekadademie in Wenen af met Reeds op jeugdige leeftijd kwam het behalen van haar diploma met zij in contact met Robert Casadesus. de hoogste onderscheiding. Sinds- Bronislaw Huberman en Claudio d,en treedt zij regelmatig met groot Arrau, die tot de vriendenkring van °P in diverse Europese landen Op 27 januari 1966 speelt de be faamde pianiste Ingrid Haebler. Ingrid Haebler werd in 1929 nen theaters in Amerika zijn verzoe ken binnengekomen volgend jaar weer op te treden. Van Hans van Manens „Omnibus" zou men zelfs graag een film willen opnemen. Het is nog niet zeker of men weer naar Amerika zal gaan. Wat komen gaai Op 2 december 1965 zal onze be- Heel wat dichter bij huls, werkt roemde sopraan Erna Spoorenberg 3e groep op 3 oktober. In het Thee- het tweede concert verzorgen, ter Munlncipal in Luxemburg wordt Erna Spoorenberg werd geboren in dan een voorstelling gegeven met Indonesië, doch vertrok reeds op het Brabants orkest en het mannen- jeugdige leeftijd naar Holland. Aan- I koor „La bonne Esperance". Ook vankelijk studeerde zij piano en viool, is sprake van een tweede tournee Zij voleindigde eerst haar vioolstudie I door Italië. aan het Conservatorium in Amster- de „Concerts Lamoureux." Bij net uitbreken van de tweede In het seizoen 1959—1960 werd het j wereldoorlog verhuisde zij naar Salz- kwintet door alle belangrijke Franse kamermuziekverenigingen gevraagd en volgden dientengevolge een groot aantal concerten, o.a. in Lyon, Bor deaux, Marseille, Nancy, etc. Naast tournees door Griekenland. Turkije. Zwitserland en België volgde ook een tournee door Nederland waarbij het o.m. in onze stad met groot succes optrad. ook buiten Europa. Tenslotte kan op 25 maart 1965, het Löwenguth Kwartet worden be luisterd. dat twee jaar geleden in dezelfde samenstelling voor de Kunstkring optrad. Het ensemble kwam toen tot schitterende vertol burg en studeerde onder leiding van prof. Heinz Scholz aan het Mo- zarteum. Reeds op elfjarige leeftijd trad zij voor het eerst in het open baar met orkest op. Na met lof eindexamen te hebben gedaan aan het Mozarteum, studeer- kingen de zij achtereenvolgens bij prof. Paul j Het Löwenguth Kwartet is on- Weingarten), Nikita Magaloff en I danks de Duits-klinkende naam van Marguerite Long in Parijs. Franse origine. Het werd in 19">9 Op diverse internationale muzie*- opgericht door Alfred Löwenguth concoursen behaalde zij eerste prlj-1 De verdere leden zijn Jacques Gotkevsky, Roger Roche en Roger zen. In 1957 werd zij onderscheiden met de Beethoven-medaille van de Harriet Cohen Stichting. In 1958 ontving zij de Grand Prix du Disque voor haar opnamen van de Mozart- concerten nr. 0 en nr. 8. Haar concert-reizen voeren (en voerden) haar door geheel Europa, Noord-Afrika, Australië, de V.S. Löwenguth. Het kwartet maakt jaarlijks tour nees door geheel Europa en neeft ook grote bekendheid gekregen in Noord- en Zuid-Amerika. Canada en Afrika. Het repertoire omvat werken uit de meest uiteenlopende stijl» perioden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7