Boeiende Michele Morgan i. PROF. DE SMIDT hoogleraar voor oucl-vaderlandsreclit „HET DAGBOEK": pe milieuschets scherp PRIJSUITREIKING BESUOOT UUSTRUM - FOTOEXPOSITIE Couture Riël toont najaarscollectie .CONSTANCE AUX ENFERS m Films mil week in Leiden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 TWEEDE BLAD Bij Van der Heijden in Leiden T (Van onze bijzondere medewerkster) INu het er naar uitziet, dat de jomergarderobe definitief moet worden opgeborgen, zijn we vol belangstelling gaan kijken naar de najaarsshow van Couture Riël, Breestraat 135 in Leiden. j De zon knipoogt zo af en toe T nog wel eens plagerig, maar we zijn al weer toe aan tricot en jer- vl sey, zoals dat gisteravond in de j bovenzalen van restaurant Van der Heijden in veel soorten en kleuren werd getoond door Francis, Jacqueline. Rietje. Rita in en Marina. Deze show van een aantal model len uit de collectie van Riël begon met een sportieve combinatie van r;l een resersible mantel met rok in ruitdessin. Engelse ruiten en spe- U ciaal Sherlock Holmes ruitjes zijn actueel, zowel voor mantels als tail- nil leurs. i| Een praktisch en fleurig mantel- kostuum bestond uit een rok met H) drie stolpplooien (vóór) en een jasje met kleine verticale zakjes en kleine li, split j es. Ook in japonnen zagen we veel i:lplooien, alleen in het voorpand, 't bj Geeft bewegingsvrijheid met behoud Ibjvan een slank silhouet. 7 Verder was er een prachtige rode mantel van gesneden velours met jj. een dubbele rij knopen, gecombi- g] neerd met een grappig zwart hoedje. Veel jersey van bekende buiten landse modehuizen werd getoond, i".i onder andere jumpers met bijpas- d-j sende rokken, waarbij kousen in de kleur van de jumper. Praktisch en .tl warm voor de jongere generatie. 1 Een heel aparte reverskraag zagen ef. we op een camelkleur mantel, die i,met wit was gevoerd. Hieronder werd wij gedragen een tailleur in wit met een verticaal bruin streepje. In de bontmantels was veel ver- T scheidenheid. Bijzondere aandacht verdiende de op Courrèges geinspi- IdJ teelde mantel van Indisch lam met li asymmetrische sluiting. Prettig om „erbij" te hebben. Verder is nerts (in alle soorten) nog altyd de grote mode. Na de pauze werd de aandacht van de dames gevestigd op geklede-, cocktail- en avondjaponnen. De sensatie van Parijs, namelijk de in spiratie van de meetkundige figuren, zagen we ook hier. In een verder dóódsimpel mouwloos zwart japon netje omlijnde een zwart satijnen bies de puntige figuren in het voor pand. In een georgette cocktail japon (prinsessenlijn) vormde het lage rug decolleté een gelijkbenige driehoek, weliswaar met afhangende draperie. De avondjaponnen waren, zoals al tijd, een lust voor het oog. Wijde en strakke rokken wisselden elkaar af. Glinster-druppeldingetjes als gar nering op zwart velours deden het bijzonder goed. Er was veel kant, effen en bedrukt. Aan het slot van deze geslaagde show werd een bruidsjapon getoond, waarvan de bijbehorende sluier bij zonder mooi was verwerkt. gouden verlovingsringen Constant, Love. Anjer. De6iree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. liiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:: liiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STUDIO Michèle Morgan is altijd een boeiende actrice. Dat bewijst zij wederom in de film „Constance aux enfers" („Als Parys met vakantie is"). Een film, tot stand gekomen onder de beklemmende regie van NCVB Leiden Zuid-West j Francois Villiers. Kamenierster: boeiend beroep Wie verre reizen doet, kan veel ver halen. Iemand voor wie dit al-oude j spreekwoord ten volle opgaat is j mevr. Schoneveld—Hoogewerf, kame nierster in buitengewone dienst van I koningin Juliana. Voor de afdeling Leiden Zuid-West van de Neder landse Christen Vrouwen Bond demonstreerde mevrouw Schoneveld hoeveel zij dan wel kon verhalen over de vele buitenlandse reizen, die zij in het gezelschap van de koningin ge durende een periode van acht jaar heeft gemaakt. Het was de eerste' avond van het nieuwe vergadersei zoen en mevrouw Van Daatselaar— Somsen, de presidente van de afde ling, was heel verheugd de dames weer in goede gezondheid terug te Mevrouw Schoneveld wist boeiend te vertellen over die vreemde wereld van hofhoudingen en vorstenhuizen, waarin zij doorgaans vertoeft. Uit haar verhalen bleek onder meer. dat er bjj een buitenlands bezoek van koningin Juliana heel wat komt kij ken. Er gaat een uitgebreide staf van personeel .mee, onder meer om een diner te verzorgen in het land zelf. Daarom gaan er bloemisten mee, tafelzilver, damast, enz. Over die hele organisatie, die daarvoor vereist is, wist mevrouw Schoneveld interessan te zaken te vertellen." Na de pauze illustreerde zij met dia's hoe mooi de oosterse landen Perzië en Thailand zijn. De koningin bezocht deze lan den in 1963. „Thailand is het mooi ste land dat ik ooit heb gezien", zei mevrouw Schoneveld, die haar ver haal doorspekte met vele anekdotes. De eerste avond van de afdeling Zuid-West is door haar boeiende be levenissen tot een succes geworden. Constance, een betrekkelijk nog jonge, aantrekkelijke weduwe, voelt zich in het zomerse, verla ten Parijs, eenzaam. Vooral wat de liefde betreft. Naar buiten kijkend, is zij de enige getuige van een afgrijselijke moord. Het is een jeugdige over buurman, die in een vlaag van jaloezie zijn ontrouwe vriendin wurgt Hieruit vloeien nu de verwikke lingen voort. Vooral als Constance de moor denaar uit medelijden in haar huis opneemt. De jonge man is wanhopig en ontroostbaar. Wat wondei-, dat dit haar medelijden vergroot, zó zelfs dat dit mede lijden tot liefde uitgroeit! Maar Constance weet helaas niet. wat zij begonnen is. Het zou echter de spanning volkomen wegnemen, als wij U vertelden wat er nu eigenlijk aan de hand is. Een geraffineerde, sluwe opzet is in het spel en als Constance ontdekt, op welk een gemene wijze zij bedrogen is, smeedt zij haar wraakplannen. De film eindigt precies als zij begonnen is: wéér een moord. Op wie? Dat blijve een geheim. Men moge getuige zijn van melodramatische scènes, dit neem: niet weg. dat men meeleeft met de spannende en trieste gebeur tenissen. in het leven van deze vrouw, die zulk een grote behoef te heeft aan werkelijke liefde, doch schandelijk bedrogen wordt door een man. die zijn liefde schonk aan een andere, totaal gewetenloze vrouw Simon Andreu is Michèle Mor gans' tegenspeler en Dany Saval het meisje, dat voor geld alles in de waagschaal stelt en haar vuige intriges tenslotte met een ge rechtvaardigde straf bekopen En de vertwijfelde Constance moet een zware prijs betalen voor haar verlangen naar liefde. De hel werd haar droevig lot mi.. Michèle Morgan en Simon Andreu. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiifiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiTTMiiniTiTinmiimmnmiininmnmim miuiiiiiiiiiiiHfinHniiniiiiiiintiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHfiHiiHo Thans hoogleraar in Amsterdam Bij K.B. is prof. mr. J. Th. dc Smidt, hoogleraar in het oud-Neder lands recht aan de Universiteit van Amsterdam, benoemd tot ge- 1 woon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in het oudvaderlands recht. Prof. De Smidt. die in 1923 in Haarlem is geboren, studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1 1954 met lof promoveerde op een proefschrift getiteld „Rechtsgewoon- Bij verkeersongeval: LEIDENAAR OMGEKOMEN De 36-jarige sergeant C. J. Compier uit Leiden is gistermid dag bij een verkeersongeval op de Rijksweg Den Haag-Utrecht om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van De Meem, waar het verkeer uit de richting Woerden in verband met werkzaamheden aan de weg over de noordelijke rijbaan wordt geleid. Op de doorgang, die daartoe in de mid denberm is gemaakt, kwam de per sonenauto van de sergeant in bot sing met een vrachtauto., uit tegen overgestelde richting. De heer Com pier was vrijwel op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. Volgens de poline heeft geen van de twee wa gens snel gereden. Op het bewuste traject zijn trouwens een snelheids beperking en een inhaalverbod van kracht. De politie zoekt de oorzaak van de botsing in het slecht zicht. Ter plaatse hing namelijk een dichte nevel omdat.de regenbui, die even te voren plotseling was gevallen, ver dampte op de door de wegwerkers aangebrachte gloeiende teerlaag. Het verkeer in de richting Utrecht heeft na het ongeluk veel vertra ging gehad omdat zich lange files vormden. ten. De gebruiken en plaatselijke ge bruiken waarnaar het Burgerlijk Wetboek verwijst". In 1956 is prof. De Smidt, die van 1954 tot 1956 op de Griffie van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raal werkzaam is geweest, benoemd tot hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap en in de grond slagen van het oud-Nederlands recht aan de Universiteit van Amsterdam: zijn leeropdracht werd in 1964 ge wijzigd in „het oud-Nederlands recht". „HET ANKER" IS BEGONNEN Deze week zijn de clubs van „Het Anker" in Leiden weer van start gegaan. Er is ook dit jaar veel keus. Er zijn clubs voor jongens en meisjes in diverse leef tijden. die alle avonden van de week worden gehouden. Verder is er ge legenheid tot handenarbeid, hand werken, spelen, modelbouw, enz. enz. Voor tieners is er een jeugdsociëteit, met onder meer tafeltennis, biljart, sjoelen en muziek. Er zullen ook dansavonden worden gehouden. „Het Anker heeft plannen om het aantal clubs te gaan uitbreiden. Daarbij wordt gedacht aan hobby clubs, en sport- en spelgroepen. De clubs en cursussen worden gehou den in het clubhuis „Het Anker", de tieneravonden in het jeugdgebouw „De Zevensprong". DeLeidse dansleraar, de heer J. C. van den Hoek, is in Londen ge slaagd voor het „Member" examen Lat in-American van 's werelds groot ste dansorganisatie „The Imperial Society of Teachers of Dancing". De nieuwe Leidse hoogleraar, die zijn vorig jaar overleden leermeester prof. Fischer gaat opvolgen. heeft vele publikaties op het gebied van de oud-Nederlandse rechtsbronnen het licht doen zien in de Verslagen en Mededelingen van de Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud- vaderlandse recht, van welke ver eniging hij sedert 1963 secretaris penningmeester is. Een van deze pu blikaties houdt verband met zijn pro ject tot uitgave van de rechtspraak van de „Grote Raad", welk project op zijn initiatief in samenwerking met Belgische rechtshistorici tot stand is gekomen en waarvoor sinds vele jaren ZWO subsidie verleent. Een tweede project betreft de uit gave van de rechtsbronnen van de gebieden die onder het gezag van de West-Indische Compagnie hebben, gestaan, een derde de inrichting van een Bibliografie der Nederlandse Rechtsgeschiedenis. Professor De Smidt is de grondlegger van het ju ridisch instituut van de Amsterdam se Universiteit, waarvan hij tevens eerste directeur is geweest. Advertentle Het wereldsucces van de CANONET blijkt uit het onvergelijkbare aantal van thans 1.800.000 verkochte exemplaren! Deze fantastische superautomaat heeft o.a. een lichtsterke 1.9 lens, tijdkeuze, automatische be lichtingsregeling, parallaxop- heffing en filtercorrectie. Het filmtransport is modern en de bediening heel eenvoudig. De prijs is zeer aantrekkelijk: f 275> Canon-Camera's objectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMU-WfcHRV OfcN HAAG BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geertruida. dr van A. M. vai ft en A. van Iterson; Robert i der Pluijm en J. S. Min i H. N. Muller t T. J. Jansen; Ronald, zn van A. lomp en J. van Rijswijk: Maria Ann Alida Maria, dr van J A. van Es en M. M. Ma ar see veen. ONDERTROUWD i Steenbergen en C. Chaudron; i P. T. J. Ammer- LUXOR „Het dagboek van een kamermeisje" is een venijnig- soherpe milieu-schets uit lang vervlogen dagen van een welge stelde familie in de Franse pro vincie. Het uit Parijs arriverende kamermeisje Celestine (sober er. gedegen door Jeanne Noreau uit gebeeld) treft een aantal zonder linge en zelfs misdadige figuren aan in het huis, dat aan interieur een ontmoedigende saaZieid ten toon spreidt. Daar is allereerst de oude vader, die een vreemde verzameling damesschoenen bezit en die wil dat Celestine in hoge laarsjes voor hem parade loopt. Dan is er het echtpaar, wier huwelijk alleen nog voor de buitenwereld bestaat. De zeer rijke vrouw, die nogal vrekkerig is, is niet bij machte met de man samen te leven en een mogelijk andere oplossing wordt door de plaatselijke geeste lijke in de weg gestaan. Haar echtgenoot, een temperamentvol man. zoekt zijn heil in tal van avontuurtjes en het is terstond duidelijk dat Celestine zijn eerste doelwit is. Zij pareert hem met een mengeling van geraffineerd heid en ironie. Tenslotte is er Joseph, de al jarenlang bij de familie in dienst zijnde huis knecht-koetsier. Hij heeft een ziekelijk-misdadige inslag en ver moordt op een dag een jong JEANNE MO RE All meisje. Celestine doet alles om Joseph, de antisemiet die op een wazige manier ook aan politiek doet. achter slot en grendel te krijgen. Zij creëert er zelfs be wijsmateriaal voor Als milieu-schets, als uitbeel ding van harte- en trouweloos heid en tekenend voor een be paalde mentaliteit is „Het dag boek van een kamermeisje" bij zonder knap gemaakt. Aan pure actie valt er flater niet zo heel veel te beleven. Zwarte tulp Avonturen LI DO „De geschiedschrijvers hebben heel wat romantische figuren in de Franse revolutie. Helaas zijn ze er een voorbijge gaan. Maar gelukkig is de film er nog. En dus zullen wij De Zwarte Tulp nooit meer verge ten". Jammer genoeg heelt Christian-Jaque de wat badine rende toon van deze inleiding niet in zijn hele film kunnen handhaven. Hij zweeft eigenlijk voortdurend tussen parodie en bittere ernst in zijn kleurrijke uitbeelding van de wilde avon turen van zijn onstuimige hoofd persoon. Of beter gezegd: zijn hoofdpersonen, want aan Alain Delon heeft hij een dubbelrol toebedacht. Als de wilde avontu rier, die uit pure winstbejag de aristocratie berooft van alles, wat kostbaar is. En later als de jon gere broer, die uit edeler motie ven de voetsporen van zijn onver schrokken familielid drukt. Maar of het nu om de ene broer of om de andere gaat. beiden zijn zij op hun eentje een heel leger de baas. kennen zij geen gelijke in een tweegevecht op de degen of met de blote vuist en laten, zij graag strikken in charme van vrouwelijk schoon. Christian- Jaque heft hun avonturen leven dig en met vaart groot uitgeme ten op het brede doek. het ene moment speels en lichtvoetig ais wil hij de draak steken met zijn eigen verhaal, maar dan weer in eens hoogst serieus in een bijna gruwelijk realisme. Alles bij elkaar: onvervalste avontuur eu romantiek met een dun sausje ironie overgoüen. Bedreigde meisjes Spanning REX Regisseur Piere Regnoli heeft zich bij de vervaardiging van „Bedreigde meisjes" (De6 filles pour un vampire) waar schijnlijk niet tot het uiterste in behoeven te spannen. Want het verhaal, dat hij in filmbeelden heeft vastgelegd, munt beslist niet uit aan originaliteit. Het is één van de vele variaties op het overbekende Dracula-thema. Een groep mooie revuemeisjes, die toevallig op het sinistere kasteel terecht is gekomen, zorgt voor het aantrekkelijke décor. „Bedreigde meisjes" is ondanks de tekortkomingen een acceptabel produkt. dat aan de (uiteraard niet al te hoge) eisen wat betreft spanning en vaart voldoet. Lyla Rocco. Walter Brandi en Corrine Fontaine vertolken de hoofdrol len. Een weekeinde Ontreddering CAMERA Deze Deense film tekent de ontmoeting van enige echtparen uit (semi-) intellectuele kringen, die het. tengevolge van drankmisbruik, niet al te nauw nemen met het „mijn en dijn" in hun huwelijk. Het blijft allemaal nogal wazig en het ontbreekt zo wel aan liefde (in de edele zin van het woord) als aan werkelijke passie. Na de beschrijving van de vage situaties van ontrouw volgt een massale kater, die goed wordt aangevoeld door een toe vallig op bezoek komend ouder echtpaar, dat dan ook na de maaltijd-vol-pijnlijke-stilte over haast de vlucht neemt. Als schets van de geestelijke ontreddering in labiele gezinnen heeft de film kwaliteiten, maar dat de overtreding van bepaalde levenswetten tot een depressieve toestand voert is geen nieuws. „Veel liefs Vierde week Breen en P. M. van Rijn; J. Langejans en J. H. Wielders; W. de Roode en J. G. Kramer; C. Schaap en A. H. Kranenburg: F. Breedevelö en A. C. Nlehot; A. C. van Egmond en T. J. M. Conijn: Koster: J. P Kroon GETROUWD i M H. de Jong: G. A. OVERLEDEN G. Chaudron. 69 Jr. man; L. C. I Overvllet. 3 dagen, dochter; E. van Schravendi 'c. 86 Jr. w.v. H. J. Wasse naar: M. van Dijk 83 Jr. man; J S. Vorst. 68 Ir. e.v. J. J. de Haas; J. de I Vreugd. 81 Jr. man; D. van Egmond, 65 Jr. man J. Keyzer. 73 jr. e.v. P. van H „Veel liefs uit Moskou" hot voor- g treffelijk doen. Samen met de hem op de hielen zittende gehei- 1 me organisatie ..Spectre" gaat hij in het theater aan de Breestraat de vierde week in. In deze fascl- §j nerendste «schepping van schrij- 1 ver Ian Fleming dreigt onze H modelheld het slachtoffer te wor- 1 den van een geraffineerd opge- g zette intrige uitgedacht door een als schaakspeler vermomde spion, 1 een vrouwelijke kolonel, de beul van de organisatie en de onzicht- j§ baar blijvende Grote Baas van het geheel. Zoals gebruikelijk 1 slaagt Bond er op het nippertje in het vege lijf te redden. De fotowedstrijd voor Leidenaren ter gele genheid van het Universitaire lustrum is geen grandioos succes geworden. Dit werd gisteren ruiterlijk erkend door prof. dr. H. Berkhof, die in de Lakenhal de prijzen voor de beste inzen dingen uitreikte. De ..jury" bestond uit het naamloze publiek, dat in de afgelopen maanden de expositie van het beste ingezonden materiaal heeft bezocht. Dit was een van de drie fototen toonstellingen. welke in De Lakenhal ter ge legenheid van het lustrum waren ingericht. Het verheugde prof. Berkhof overigens, niet temin goed werk te kunnen bekronen. Hij reikte de eerste prijs uit aan mej. Ruth van Crevel, de tweede aan de heer J. JH. Burer. de derde aan de heer J. Pieëte (op de foto dit drietal van links naar rechts) een aanmoedigingsprijs aan de heer P. Wolters en de poedelprijs aan de heer A. A. Petit. Er waren bijna 800 publiek-beoordelingen uitgebracht. Overigens achtte prof. Berkhof het verheu gend. dat de andere foto-expositie onder de titel ..Fotografie en wetenschap", die bij de bezoe kers een grote indruk heeft gemaakt, een nog breder publiek zal trekken dan in Leiden moge lijk was Van 8 oktober &f zal de tentoonstelling namelijk in Arnhem te bewonderen zijn. terwijl de dag tevoren het tweede tv-net aandacht aan deze expositie zal wijden. Bij de prijsuitreiking gisteravond waren slechts zeer weinig belangstellenden aanwezig. Forse boete voor Leidse boekhoudster De Haagse politierechter wa« slecht te spreken over de mentaliteit van een 34-jarige boekhoudster, die na in Leiden te hebben geparkeerd by het wegryden het achterlicht van een andere auto vernielde en een kleine deuk in het spatbord maakte. De schade was niet groot, maar de boekhoudster was er zonder meer van door gegaan. „Ik was helemaal overstuur", luidde de verklaring van de verdachte, waarop de officier van Justitie opmerkte: „Dan hoort U eigenlijk in deze tijd niet op de weg thuis, want daar gebeuren wel erger dingen waar U van over stuur kunt raken Omdat verdachte reeds vele Jaren rijdt en een blanco strafblad had. wilde de officier volstaan met een els van f. 40 boete voor de aan rijding. f. 250 boete voor het weg rijden en een voorwaardelijke In trekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van acht maanden. De rech ter veroordeelde tot respectievelijk f. 25, f. 250 en een voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met drie jaar proeftijd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3