Kansen voor Nederland? 3 OCTOBER - VEREENIGING FIAT 1500 [itterand kandidaat [rans presidentschap erkelijk Leven Poolse premier in Parijs Lauweren genoeg COOPER NAM ZELF BESLISSING OVER VERVALLEN RENDEZ VOUS Pantsjen Lama in Peking tandartsassistente TYPISTE BIJVERDIENSTE AANGEBODEN ,Weekeind woonschip' aankomend- of leerling-monteur OCCASION Roskam's Automobielbedrijf KANS OP ZEGE GERING onze Parijse correspondent) 49-jarige links-radicale afge- en oud-minister var idse Zaken, Francois Mit- heeft zich gisteravond offi- r^andidaat gesteld voor de ver- LjeD, die op 5 december voor rFranse presidentschap zullen itn jehouden. terand is met zijn kandidatuur jag eerder verschenen dan al- fn werd verwacht. Vanavond 0 de socialisten, de radicalen [gevaardigden van een groot politieke clubs in Parys een es besluiten, dat een nieuw ver- In het leven moesten roepen, bedoeling was, dat op datzelf- (oment die federatie Mitterand iar officiële kandidaat voor het e zou aanwijzen. De geboorte nieuwe federatie gaat echter jteeds met veel pijn gepaard en iet proces wat te verhaasten, Mitterand zijn linkse kame- voor een voldongen feit wil- laatsen. rjjn campagne zou Mitterand, loofde hij, ten strijde trekken het autoritaire karakter, dat al De Garulle aan zijn presi- rh&p heeft gegeven en voor een samenwerking met de gealli- 1 in en buiten Europa. terand is onmiddellijk na de e wereldoorlog als jong advo- en oud-verzetsstrijder een po- carriére begonnen, die hem al g deed kennen als een der raarste en intelligentste figu- ran het nieuwe Frankrijk. Hij dijk malen minister in de vele ngen der vierde republiek ge- terand is een geboren redenaar et zijn scherpe verstand heeft tier meer snaren op zijn boog iraarover zijn voorganger, Def- beschikte. Daarnaast staat tegenstelling tot Deferre, bij unmunisten in een niet al te blaadje. De verwachting lijkt m met ongewettigd, dat de com- NED. HERV> KERK «pen te Twlsk en te Ommelan- (toez.) A. J. Bijl, kand. te lam te Ede (vac. E. F. Ver- (toez.) J. Kooien te Reeuwijk t voor Grootegast-Doezum H. P. Bos, kand. te Bierum. GEREF. KERKEN oepen te Zoe term eer (2e pred.pl.) -t d. Meulen te Tlel te Warns Bolten, kand. te Zuidlaren f. KERKEN (VRIJGEMAAKT) pen te Wets Inge-Sauwerd T. O. Bosma, kand. te Goes te •Surhuisterveen W. Bax te sluis. OOPSGEZ. BROEDERSCHAP Evangelisatiewerk zeer belangrijk de gisteren gehouden zitting ie generale synode der Geref. langdurig beraadslaagd het rapport van deputaten van uigelisatie. van sprekers hebben over deze het woord gevoerd. Rapporteur irof. dr. J. Verkuyl, die in zijn wording er de nadruk op leg- kerk evangelisatie moet ven met alle beschikbare mo- middelen. De synode zal aan benoemen deputaten op- t geven de gemeenteleden te leren en te adviseren hoe zij Juiste evangelische roeping in ereld hebben te staan. Voorts deputaten zich beraden over el principiële en praktische vra- waarvoor zij in het evangelisa- rk worden geplaatst. Daartoe conferenties, weekeinden en ssen in het leven worden ge- De interkerkelijke samen wer en de recreatie zullen eveneens ndacht hebben. Jonge mensen geanimeerd een opleiding evangelist te volgen. Deputaten i een noodoplelding voor evan- en Instellen. Aan het werk van Ichting „Evangelisch herstel en w" zal eveneens medewerking en gegeven en aan de evangeli- noodgebieden zal financiële worden verleend, synode wekte de kerkeraden op kandidaatstelling van ambts- w er op toe te zien, dat geen iggevende personen aan het feljjk evangelisatiewerk worden okken, als deze arbeid daardoor ke schade zou lijden. J. C. Houtzagers 40 jaar predikant Is maandag veertig jaar gele- dat ds. J. C. Houtzagers uit Drie- werd bevestigd als predikant 'Oeref. Kerken. dat de heer Houtzagers na prae- tolr examen door de classis cht was beroepbaar verklaard in kref. Kerken werd hij op 13 sep- fcr (1925) door ds. Joh. Dam, n°g predikant van de Geref. van Bodegraven en thans eme- predikant van de Geref. (Vrij ste) Kerk van Bodegraven en tode te Baarn, bevestigd als pre- Ht van de Geref. Kerk van Reeu- °P 4 augustus 1929 verwisselde houtzagers deze kerk met die van Schoten en op 12 juni 1949 werd j;door ds. W. Reeskamp uit Gro- toen nog predikant te Drie ën. bevestigd als predikant van J<Geref. Kerk van Driebergen-Rij- [®Ur?- Deze zyn derde en laatste rpnte diende ds. Houtzagers tot ftober van het vorige jaar, toen na 39 volbrachte dienstjaren op J zestig Jarige leeftijd emeri- werd verleend. munisten nu zullen afzien van een eigen kandidatuur, zodat Mitterand dan ook op hun ongeveer 20 pet der stemmen van het Franse electoraat zal mogen rekenen. Niettemin moet worden gevreesd, dat de voorgeschiedenis van zijn kandidatuur, die weer met einde loze twisten by de linkse partyen gepaard is gegaan, het prestige van Mitterand weinig goed zal hebben gedaan. Die voorgeschiedenis wekt voor te vele Fransen de kwaiykste herinneringen op aan de vierde re publiek. Een redely ke kans op een over winning mag men Mitterand daar om nauweiyks toekennen. Een winst punt is dat het linkse en republi keinse Frankryk door zyn optreden nu ten minste weer een eigen stem heeft gekregen, die De Gauile of diens. ..kroonprins" de resterende we ken voor de verkiezingen althans van repliek zal kunnen dienen. kunst LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 Licht voor jonge Russische schrijvers De hoofdredacteur van het Russische blad Prawda heeft in dit partijorgaan uit de doeken gedaan, dat het Kremlin is afge stapt van het gedurende 40 jaar gehuldigde standpunt, dat de Russische schrijver hun roman figuren dienen uit te beelden ..als ideologisch toegewijde hel- 1 den die smachten naar stevige arbeid". Hoofdredacteur Alexej Roemjant- sew deed een aanval op ex-premier j Chroesjtsjow, aan wie hy diens j Mr. Eduard Elias - „Praetvaer" - 65 jaar (Van onze Haagse correspondent) Mr. Eduard Elfas, die zich on der zijn eigen naam en een lange reeks pseudoniemen veel faam als journalist heeft verworven, vaart op zondag 12 september a.s. letterlijk zijn A.O.W. bin nen. Op zijn 65ste verjaardag zal hij zich buiten bereik vinden ..lompe bemoeienissen" met de Rus van alle huldebetoon, waartoe sische kunst verweet. Hij beloofde de beoefenaren van de kunst, dat zy in de toekomst van zulke amateu ristische muilkorven verschoond zul len biyven, hoewel er nog immer toezicht door de party zal worden uit- Nicuw-Amsterdam op weg naar Roemjantsew verdedigde de jonge zijn vele vrienden in Den Haag en elders zich geroepen mochten voelen. Hij bevindt zich dan met de de Griekse eilanden en bestemmingen. Eduard Elias, Eduard Bouquin andere j schry ver Vaslli Aksenow, die onlangs door het regeringsblad Izwestia werd aangevallen inzake een boek dat hy over geldzuchtige Moskouse taxi- Praetvaer, Hendrik Hagenaar, Doesji j chauffeurs had geschreven. Het blad enz. behoort tot het uitstervende ras De Poolse premier, Cyrankiewicz, is gisteren per vliegtuig in Parys aan gekomen. Op het vliegveld Orly J werd hu verwelkomd door premier ntme en ware van de "P^UWU!- dat Aksenow teveel aandacht schonk aan de ongunstige kanten van de levensgenietende „flaneur", van ^et leven onder het communis- die van terzyde mensen en dingen me. De hoofdredacteur van de Praw da schreef: „Wy stellen de recente aanval van Izwestia niet op prys bekykt, sympathiek en medelevend. -fr Na een wel zeer overwel digende ontvangst in Zwolle waarvan de foto een beeld geeft hebben Prinses Beatrix en berg gistermiddag Gelderland bezocht, dat wil zeggen Arnhem. Er was eerst een informele ont moeting in het Provinciehuis en haar verloofde Claus von Ams- daarna een rondrit door de Pompidou en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Cyrankiewicz zal drie gesprekken met De Gaulle hebben. De Franse president streeft naar het aankno pen van nauwere banden met de Oosteuropese landen, en heeft dit jaar reeds verscheidene regeringslei ders uit het oosten ontvangen. Ver wacht wordt dat de twee staatslie den de Duitse kwestie zullen bespre ken en een basis zullen leggen voor uitbreiding van de culturele en eco nomische betrekkingen tussen hun landen. heid van de moderne tyd. Aan delen of trammen gaf hy de voor keur boven het motorvoertuig: „een heer rijdt niet in een auto". Een bonte carrière heeft hy achter de rug. Een rechtenstudie in Leiden, redacteur by de N.R.C. hoofdredac teur van de prov. Groningse Cou rant, correspondent van bladen in Amerika en Mexico. Hoofd van de R.V.D. in de Ned. Antillen en van de afd. pers der RVD in Londen. Redacteur Elseviers Weekblad, me dewerker aan vele andere dagbladen" en tydschriften. Daarbü een grote produktie, ook van boeken. Exposities in museum „Prinsenhof" Vrydag 17 september wordt in het museum „Prinsenhof" in Delft de tentoonstelling geopend „Delft zoals het was en wordt". Deze ex positie wordt gehouden ter gelegen heid van het 30-Jarig bestaan van net Genootschap Delfia Batavorum. Van 10 september tot 18 oktober wordt in dit museum gehouden de expositie „Wereldtentoonstelling van Exposities van KRIJN GIEZEN De jonge Noord wij kse kunstenaar verwerft, neemt deel aan enkele ex posities. Van 1 tot 25 september kan men wandtapyten van Giezen bewonde ren in het kunstcentrum „Bodega de Speelman" in Zierikzee. In Düren (Duitsland) richtte hij in de „Kunstruhe" 'n tentoonstelling in van schilderstukken, tekeningen en ander werk. Deze expositie is op 7 september jl. de fotografie", met als onderwerp I in zijn aanwezigheid geopend. Zy „Wat is de mens?" I duurt tot 30 september. Maandag begint Europees bridgekampioenschap in Oostende zonder uitgesproken favorieten V ocalistenconcours in Den Bosch Na de gisteren gehouden eerste Den Bosch heeft de jury vier van de elf bassen-baritons tot de finale toe gelaten. Deze zijn: Wojciech J. Smie- tena Polen», Pomperiu Harastea- nu (Roemenië), Sigmund Nimsgem (Duitsland) en Robert Bateman (En geland). Van de zeven alten en mez zo-sopranen werden er eveneens vier tot de finale toegelaten en wel: Ju liana Anastasijevic Joego-Slavië). Faith Puleston Jones (Engeland), Frangoise Rogez (Frankrijk) en Vlo- rica Cortez Guguianu (Roemenië). Vanmiddag is de demi-finale voortgezet met de alten en de te noren. hoofdstad. Duizenden belang stellenden juichten het verloofde paar toe en de grote glanzende Rolls Royce kwam weer flink vol met confetti. Maastricht Limburgs hoofdstad, Maastricht, waarvan men zegt dat het de meest on-Nederlandse stad van het land is, heeft de Kroonprin ses en haar verloofde vanochtend even zonnig als enthousiast ont vangen. In het Gouvernements huis had om 12 uur een kennis making plaats met gouverneur mr. dr. Charles van Rooy en de leden van het provinciaal bestuur Daarna was er een rondrit. In en kele uren tijd om 1 uur steeg de Friendship weer op richting Middelburg proefde het ver loofde paar iets van volk en stad. Een stad met een zuidelijk hart. waar zang en muziek, gejuich en bloemen, hartelijkheid en blij heid, een lachende kroonprinses en verloofde op haar tocht verge zelden. Vragen over antiek- en pseudo antiekhandel (Van onze bridgemedewerker H. W. Filarski) Wie zal de komende week het kampioenschap van de European Bridge League gaan winnen? Deze vraag, die de bridge-wereld zich stelt, laat zich moeilijker beantwoorden dan vorige jaren, toen men vrijwel steeds Italië of Engeland als winnaar kon voorstellen. overige spelers, Boender, ir. L. Ouds hoorn, Ryke en Slavenburg hebben reeds vaker hun sporen verdiend en men mag aannemen, dat dit team voldoende kwaliteiten bezit om een redeiyk figuur te slaan. Tegenover deze spelers komen ech ter ook tegenstanders te zitten waar van gemiddeld het spelpeil de laat ste jaren aanzienUJk Is gestegen. Vaak ziet men de laatste jaren in die tournooien vrywel onbeken de spelers uit landen als Denemar ken. Spanje of Polen, die soms niet voor de grootmeesters onder doen en waarvan het zeer moeiiyk te winnen is. Indien onze landgenoten kans zien de onvermydeiyke tegenslagen te overwinnen ls het niet uitgesloten, dat er na het zware programma 18 wedstryden in 12 dageneen veel beter resultaat voor Nederland uit de bus komt, dan de gebrulkeiyke laatste plaats der vorige jaren. De Italianen komen thans echter niet met hun sterkste team uit, want dat heeft in hun ogen al lauweren genoeg geoogst, terwyi de Engelsen na het schandaal in Buenos Aires een aderlating ondergingen doordat de Britisch Bridge League de omstre den Reese Schapiro van de ïyst der internationale afvoerde. Onder de 19 landen die in Oosten de gaan meespelen, staan de kan sen van het verjongde Italiaanse en Engelse team zeker niet hoger dan die der Fransen, Polen, Zwitsers en zoals sommigen zelfs mompelen, de Finnen. By alle voorspellingen der helderzienden komt Nederland niet in het stuk voor. Verschil De laatste jaren zijn de resultaten meestal zo slecht geweest, dat vry wel niemand de Nederlandse kansen hoog aanslaat. Toch is er een nog al aanzienlyk verschil met vroe gere teams: momenteel zit er geen enkele speler in, die internationaal gesproken onder de m aat geacht moet worden. Blltzblum en Kreins zyn debutan ten, maar hebben meer dan voldoen de ervaring in semi-officlële in ternationale tournooien opgedaan. De Wyszinsky naar VS De Poolse primaat kardinaal Wv- szynskl heeft een uitnodiging aan vaard om volgend jaar zomer in Chi cago de feesteiykheden ter gelegen heid van het tiende eeuwfeest van de kerstening van Polen by te wo nen. Chicago heeft op het westeiyke halfrond de grootste Poolse kolonie. Dit zou het eerste bezoek aan de V.S. worden van een primaat van een communistisch geregeerd land. PASTOOR BEEL HULPBISSCHOP Paus Paulus heeft tot hulpbisschop van Roermond benoemd deken H. Th. E. Beel, pastoor van de H. Gre- gorius-parochie te Brunssum. Mgr. Beel, die tevens werd be noemd tot titulair bisschop van 8u- carda, is de 9 Jaar jongere broer van prof. dr. L. Beel, vice-president van de Raad van State. BILLY GRAHAM GEOPEREERD De evangelist Billy Graham heeft gisteren een operatie ondergaan en deze uitstekend doorstaan. Graham heeft al zyn spreekbeurten voor een maand moeten afzeggen. President Johnson heeft hem in de loop van de dag telefonisch beterschap ge wenst. Dames Ons damesteam, dat in de dames afdeling 11 wedstrijden gaat spelen, komt uit met de paren Ascherman- Bakker, Akkermans- Hogers en van Heusden-Gerards. Het is moeilijk zich hier aan een optimistische voor spelling te wagen. tt xt j j j 13 september in het Casino in Oost- Het Nederlandse damesbrtdge. te cndePeen duurt tot ïrijdag 24 sep- weinig gehard in de gezapige club- wedstrydjes, heeft altyd gekampt met een ontstellend gebrek aan on dernemingslust en beheersing. Beter gezegd: te laag bieden met goede-, te hoog bieden met slechte spellen. Te weinig ziet men ook prestaties, die van goed combinatievermogen by het afspelen en het tegenspel blyk geven. Het huidige team heeft bovendien de handicap dat het een byeenge- veegcl stel speelsters is, die maar moe ten zien wat zy er in de veelal door henzelf niet gewilde combinaties van terecht zullen brengen. Een speelster als mevrouw Akkerman is van groot internationaal kaliber, haar partner (mevrouw Hogers' is een prima speelster maar een zwaluwpaar maakt nog geen zomer. Debuut De twee andere paren gaan voor het eerst de internationale strjjd te gemoet en hun achtergrond in de bridgewereld is nog niet indrukwek kend. Het is te hopen dat zy erin zullen slagen een redeiyk figuur te slaan, zodat het bondsbestuur niet al te veel spyt zal behoeven te hebben, dat het enkele andere betere speel sters heeft thuisgelaten. Maar Juist omdat er van dit team zo weinig wordt verwacht, zou het wel eens voor een verrassing kun nen zorgen waarover de vele sup porters die mee naar België gaan zich uitermate zouden verheugen. Het toumooi begint maandagavond tember. De belangrijkste wedstryden worden gedemonstreerd op het brid- gerama. waarby Nederlands com mentaar wordt gegeven. De heer Van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., heeft de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken schriftelijk ge vraagd of het mogelijk is aan de hand van het vestigingsbesluit kleinhandel in gebruikte en onge regelde goederen 1958 niet-bonafide antiekwinkels te kwalificeren als niet behorende tot de antiekhandel en dus te onderwerpen aan de ves tigingseisen van dit vestigingsbesluit. Geen nadelige gevolgen van acht da«en in ruimte r De 'astronaut Gordon Cooper maakte gisteren tydens een perscon ferentie bekend, dat hy zelf de be slissing genomen had om een poging tot een rendez-vous met een andere satelliet tydens de Gemini V vlucht te laten schieten. Cooper zei, dat hy dit deed om stroom te sparen zodat de astro nauten in de Gemini-V en de con trole op de grond de moeilykheden konden bestuderen in het systeem van de stroomverschaffende brand stofcellen. Het probleem deed zich voor ty dens de tweede omloop op 21 augus tus kort nadat Cooper en Conrad gelanceerd waren van Kaap Kennedy Het controlecentrum in Houston overwoog ernstig de vlucht op de zesde omloop te beëindigen. Door alle behalve de essentiële sy stemen af te sluiten, gaven Cooper en Conrad het systeem een kans zich te stabiliseren. Cooper zei, dat alvorens van het rendez-vous af te zien, hy en Con rad een uitstekend radarcontact had den met de satelliet, die REP ge noemd wordt (Rendez-vous Evalua tion Pod) „De satelliet kwam zo dichtby dat de lichten ervan op onze neus (van de Gemini) schitterden". De REP was uitgerust met flitslich ten om de visuele waarneming re- van te vergemakkeiyken. Cooper zei. dat geen van beiden nadelige uitwerking ondervonden hadden van de reis in de ruimte van 8 dagen. Hy zei, dat hy zich beter voelde dan na zyn Mercury-vlucht van 34 uur. Hy schreef dit toe aan 't feit dat hy meer water gedronken had, waardoor een ultdrogingsvraag- stuk tydens een eerdere vlucht ver dwenen was. Hy zei, dat zy probeerden, wan neer dit mogeUjk was, samen te eten. Cooper en Conrad zyn tydens hun vlucht tot de conclusie gekomen dat komende ruimtevaarders in de Ge- Het Kamerlid refereet aan een uit eenzetting van een woordvoerder van de Vereniging tot behoud en ver meerdering van kunstschatten in Ne derland, waarin gewezen werd op een overmatige styging van het aantal vestigingen van winkels, waarin de handel in antieke meubelen en ge bruiksvoorwerpen op niet-bonafide wyze wordt gedreven. De heer Van den Heuvel meent dat zowel in het belang van bona fide ondernemers in deze bedrijfs tak als in het belang van het kopend publiek een optreden tegen dit euvel gerechtvaardigd is. De Chinese pers heeft vandaag be vestigd dat de Pantsjen Lama zich in Peking bevindt en dat hy nog niet als „definitief verloren" voor het Tibetaanse regime wordt beschouwd. De jeugdige religieuze leider komt voor op een ïyst van personen die gisteren een by eenkomst in Peking bywoonde ter gelegenheid van de uit roeping van Tibet tot autonoom ge bied. De Pantsjen Lama, die verscheide ne jaren voorzitter was van het co mité ter voorbereiding van een auto noom Tibet, heeft geen enkele func tie meer. Hy werd enige tyd gele den door zyn aanhangers als „ver mist" opgegeven. mini niet om beurten maar tegeiy- kertyd moeten slapen, want het kleinste geluidje maakt de slapende wakker. De slaaptyd moet aan de normale slaaptyd op aarde zyn aan gepast. ;3cW9öicM»esc«8csoH»<»aK»<»cv<s»<so^ ir Huishoudschool assistenten klas. vyfdaagse werkweek. 3 weken vakantie. Beginsalaris f 180.— per maand. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 46063. JAARLIJKS MEL0EN21CH DUIZENDEN NIEUWE LEDEN bij de VERENIGING VOOR FACULTATIEVE CREMATIE Indien U meer over hetonderwerpCREMATIEwtlt weten vraag dan het grat>9 boekje "Waarom Crematie" aan ons hoofdkantoor: Riouwstraat 186 Den Haag telefoon 070-554797 Secr. afd. Leiden, P. J. Blokstraat 30. Tel. (0 1710) 2 10 44 De nog niet betaalde LIDMAATSCHAPSKAARTEN kunnen van woensdag 15 september a.s. af tot en met vrydag 1 oktober a.s. worden afgehaald by het Sigarenmagazijn van de heer M. C. Brokaar, Breestraat 67, Leiden. Zy. die denken te beschikken over handelsgeest en in hun vrije tyd onbeperkt willen by verdienen hebben hier de kans. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 46032. TE KOOP wegens sterfgeval. TELEFOON 24419. AANGEBODEN door particuleir 34 jaar kantoor ervaring, vloeiend Duits en Engels sprekend, zoekt PASSENDE WERKKRING Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 46046. 2 jaar oud, 59.000 km.; in uitstekende staat, f 4.000 Telefonische afspraak 0171025886. IMPORTFIRMA zoekt voor haar Interne serricedienst In het bezit van diploma Ambachtsschool. De werkzaamheden bestaan uit het repareren van prijsetiketteer-apparaten en -machines van cliënten. Opleiding tot volwaardig monteur geschiedt in eigen bedryf. By gebleken geschiktheid bieden wy een vaste positie op aantrekkeiyke voorwaarden, zoals: goed loon; vergoeding reiskosten: gratificaties; en tz.t. opname in pensioenfonds. Prettige werkkring in moderne omgeving. Sollicitaties schrifteiyk of mondeling na telefonische afspraak CYKLOP STRAPPINGS VERPAKKINGEN N.V. INDUSTRIEWEG 1 - VOORSCHOTEN - TEL. 01717—3941 RENAULT ESTAFETTE MICRO-BUS. 9-persoons wagen met noodluik. Zeer geschikt voor perso nenvervoer, van en naar werk. PRIJS f 1350.—. QUARLES VAN UFFORD STRAAT 33—37 TELEFOON 01719—2472 NOORD WUK I

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17