Uitstekend vetpot en concert bi] kandelaar kunst kalei ÖOSQQ9P Uniek kerkgewaad in oude glorie hersteld voor „Betsy" richt miljoenen schade vele aan A II 18de eeuws feest: fluit-klavecimbel t Enthousiasme in Haarlem Noors schip centrum smokkelen en stelen E.M.S. heeft kritiek op het bouwbeleid LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD kasteel Duivenvoorde: In het weelderig van staatsieportretten voorziene Voorhuys het Voorschotense kasteel Duivenvoorde concerteerden Ellen 1 Mac Gillavrij en Jaap Spigt wederom bij vetpot en kandelaar. Zij en zeker al een tiental jaren optredend vast fluit-klavecimbel - Dat zij dit gekostumeerd deden betekende ongetwijfeld een \cdige noot in het 18de eeuws notenfeest waarop zij de concert- sten onthaalden, die de toch vrij grote ruimte geheel vulden hedenavond vindt zelfs een herhaling plaats)Ten aanzien van de \uitiste is de kostumering livreiechter wel een anachronisme: >lfs op de operaplanken van destijds was voor vrouwelijke uit voerende musici nauwelijks toegang. De travestieën en castraten tuigen daarvan. stokken van de uitzingende bewe- gingsstroom .met name naar de laag te toe; bij de cembalist in afwijkin gen van de tempovastheid en van het ritmisch evidente. Mocht Spigt nog eens naar Dui venvoorde terugkeren, mogen we dan ook eens klavecimbelmuziek van deze eeuw horen? Voormolen, Poulenc, de Falla b.v. Die passen best in het kas- muzikale Pierre Janssen over als .ixh xan' De nieuwe directeur van de Acade- j mie van Beeldende Kunsten in Rot- terdam, de heer P. L. A. (Pierre) Janssen, heeft gisteren met een openbare les voor leerlingen van de j Academie en genodigden zijn ambt j aanvaard. Hij koos als onderwerp van deze les Johan van Eijck, hofschilder uit de 14e eeuw wiens spreuk „Als ixh xan" de titel van zijn les was. „Als ixh xan" vertaalde de heer Janssen met ..Het is zo goed als ik het kan", waarmede hij tevens het motto noemde waaronder hij zijn ambt aanvaardde. Blijkens een mededeling, vooraf ge daan door de voorzitter van het be stuur van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen, is het de be doeling in de toekomst iedere jaar cursus te beginnen met een dergelijke openbare les. Egypte wijst de Kongolese rebellen uit De Egyptische regering heeft be sloten alle Kongolese opstandelingen, die in de Egyptische hoofdstad moch ten blijven, uit te wijzen. De betrok kenen het zouden er 25 zün moeten voor morgen vertrekken. Het uitwijzingsbevel zou niet gelden voor 16 Kongolese studenten, die in Cairo studeren. De uitwüzing zou het gevolg zün van de moeilijkheden die de opstan delingen voortdurend veroorzaakten. Deze bereikten hun hoogtepunt toen twee kongolezen dezer dagen bü schietpartijen om het leven kwamen. Advertentie met 6 maanden schriftelijke garantie vanaf 1 5.90 maten 27 t/m 46 in bruin en zwart zoei >rdr F JTante ifc ^plave jDe solo's voor Jaap Spigt waren Couperin le Grand (suite „17me jrdre") en van de Mozart aanver- ite heerlijke Cimarosa (sonates in F). De duo's (al dan niet met ïbaal als obligaat) van Loeillet, avet, de ons volslagen onbekende, blijkens het Adagio van zijn ioncert in D hoogbegaafde J. M. icffloth en de Napolitaan Leonardo tocé. Allemaal onderhoudende en kelal onbekommerde muziek. [Niet dat de tijden voor dit drietal hmponistengeneraties onbekommerd Jaren, maar in de salons waar hun auziek thuis hoorde diende een on- ekommerde toon. Daar heerste de cede smaak. En muziek geeft een Ifspiegeling van het leven. In onze yd, duizendmaal helaas, overvloedig bk van het banale leven ij Voortreffelijke akoestiek 1.9 De akoestiek van het „Voorhuys" l.Sljjkt ronduit voortreffelijk. Dat ho- 0®n ruisen en carilloneren van zo'n P ^embaal werd dan ook een pure ge nieting. Ook blonk de warm getim- U5|reerde toon van de metalen fluit lier in volle helderheid. We beseffen let harmonisch-coloristisch ineen- rloeien van de klanken dier beide in- Itrumenien en hoe onwezenlijk het tad moeten worden als de. naar ge itel andere dynamische principes ge touwde, piano zou zijn gebruikt. Wat Loeillet betreft rectificeren we Ie opgegeven jaartallen; niet 1653- !728, maar 1680-1730. Het jaar 1653 lag Corelli en Pachelbel geboren Porden, wier versieringskunst nog ang niet de graad van overgalante iiselering kende, die Loeillet eigen is. Gemeenzaamheid In diens Sonate in F (waarna nog sonates zijn gevolgd van Blavet en Vinei en het genoemde Leffloth-con- cert, alles in de blijmoedige toon soort D) bleek aanstonds wederzijds het talent voor het gekozen instru ment duidelijk. Evenzo de gemeen zame verankering in een sierlijk vak manschap, de kunst van het over dacht en welsprekend fraseren en van het ornamenten etsen, het door zichtige interpreteren, de speelvreug de in een steeds klare toon. Verder de dosis virtuositeit en vooral ook de instelling op elkander. Voor de clavenist voegen we daarbij de altijd overtuigende registrering. Of met dit al een ideaal herscheppings vermogen behaald is? Kleine tekort komingen namen we wel eens waar: bij de fluitiste in een soms lichtelijk Ned. Kamerorkest naar Amerika Na het succesvolle optreden in het Festival te Edinburgh zal het Ned. Kamerorkest als eerste van een zes tal abonnementsconcerten in haar jubileumseizoen 19651966 in het concertgebouw in Amsterdam op za terdag 18 september een concert ge ven onder leiding van Szymon Gold berg. De soliste is de pianiste In grid Haebler, die het pianoconcert KV 450 van Mozart zal vertolken. Hét orkest speelt een Concerto Grosso van Handel, de vierde Symphonie van Milhaud voor 10 strijkers Nederlandse ^artiestenwereld Het comité „Nationaal artiesten kppel" in Den Haag heeft het plan opgevat om van 12 tot en met 18 jptember volgend jaar de eerste Ne- lerlandse artiestenweek te organi- Het doet dat, opdat het Ne- 'öerlandse publiek artiesten van ei gen bodem de waardering toekent, tdie zij verdienen. In theaters in al le delen van het land zullen in de lartiestenweek evenementen worden georganiseerd. Beroepsartiesten, ook musici, uit genre van de kunst met een gro- met een kleine K kunnen er- deelnemen. Als kwalificatietro- uitgeloofd „De Nederlandse Mnolen" in zilver. De door de jury's ivan deskundigen, van de pers, en xyan het publiek uitverkorenen zul- Jlen in de gelegenheid worden gesteld op te treden in het programma van de gala-artiestenparade, die de week I afsluit en waaraan een receptie en ieen artiestenbal zijn verbonden. S;p1 KÏZ an het Divertimento van Bartok. Na nog een concert in Rotterdam vertrekt het Ned. Kamerorkest woensdagmid dag 22 september niet de „Maas dam" naar Amerika, concerten zal geven. Uit het Riksantikvarieambetet in Stockholm arriveerde onlangs een vurig verbeid en kostbaar pakket voor het Aartsbisschoppelijk Museum. Agnietenstraat 1 in Utrecht, dat gisteren werd uitgepakt. De inhoud: een unieke 12de eeuwse koorkap van zuiver zijde (3 bü 1,6 meter) die in Zweden Ietterlyk draadje voor draad je werd gerestaureerd.- Het kerkgewaad is van Europees belang, niet alleen omdat er maar weinig van dergelijke oude weefsels over zijn, maar vooral ook omdat hij in zijn geheel is overgekomen en zjjn 12de eeuwse vorm heeft behouden; men heeft eigenlijk nog alleen maar fragmenten van zulke oude stof over. Bovendien is het gewezen patroon van vogels en ornamenten in horizon tale banen zeer oorspronkelijk. Op vallend is dat het kerkgewaad nog een echte kap heeft in later tijden ging die over in een schild. Het aartsbisschoppelijk Museum verwierf de koorkap tezamen met een 13de eeuwse kazuifel in 1964. De stukken werden gedurende eeuwen op weinig deskundige wijze bewaard in de kerk in Dokkum, waar ze wev- het 41 den beschouwd als een reliek van Bonifacius. Omdat de Dokkumse Advertentie heilige in de 9de eeuw leefde is dat echter niet waarschijnlijk. Het mu seum had overigens al een stukje van beide kerkgewaden in zijn bezit. Men verdenkt er de stichter van het museum, mgr. G. J. van Heuke- lum, van dat hij zich met de schaar in het bezit van deze fragmenten heeft gesteld; een gewoonte die de prelaten in de vorige eeuw niet vreemd was. De fragmenten hebben, zoals dat toen ging, als voorbeeld gediend voor neo-gotische kunst voorwerpen. Restauratie van de stukken was urgent omdat ze in zeer slechte toe stand waren. Bovendien gaat dit soort weefsels tegenwoordig schrik barend snel achteruit; een gevolg van de luchtverontreiniging. De on langs overleden restauratiedeskundi- ge prof. dr. P. Cooremans uit Brussel heeft gezegd dat het detoriatieproces thans twintig maal zo snel plaats vindt als een eeuw geleden! Het atelier in Stockholm heeft het stuk voorzichtig gewassen en daarna de later eropgenaaide weefsels ge scheiden. Daarbij kwam een voering uit de 13de eeuw tevoorschü'n. Met duizenden steekjes werden de ver gane weefsels vervolgens weer vast gezet op een nieuwe voering. De afkomst van de gerestaureerde koorkap is onzeker. Het weefsel is Siciliaans of naar men meent op grond van de Perzisch-Byzantijnse motieven afkomstig uit Syrië. Volgens een hypothese is het naar Dokkum gekomen via de abt van het klooster die een periodiek bezoek bracht aan het moederklooster in Frankrijk. Windsnelheden van 220 km/n v»5 j Overlevings J oefeningen voor vliegers Binnenkort'zal op de Noordzee voor de kust van Nederland weer een aan tal oefeningen in „het overleven,, j, worden gehouden voor vliegend per- soneel. Op 14 en 30 september zul- len daaraan, naast vliegers van de tactische luchtstrijdkrachten en van 1' het commando luchtverdediging van ll de Koninklijke Luchtmacht, ook vliegers van de Amerikaanse en van de Westduitse luchtmachten deelne- j 2/ men. De deelnemers zullen door het patrouillevaartuig Hefring van de ll Koninklijke Marine overboord wor den gezet, enige uren ronddobberen, in de meegenomen opblaasbare rub- bervlotten en daarna door helikop- j ters van de Koninklijke Landmacht worden opgepikt. Op 23 september, wanneer een groep Nederlandse vliegers een 1 soortgelijke oefening zal ondergaan, wordt daarbij het apparaat van de op het vliegkamp Valkenburg gesta- tioneerde opsporings- en reddings dienst ingeschakeld. Vliegers, vlieg- tuigen en helikopters van de Mari ne Luchtvaartdienst, die bü de op- i sporings- en reddingsdienst zün in- gedeeld, zullen de op de Noordzee dryvende vliegers moeten opsporen j en aanwüzingen geven voor het red- den. ifRESSPHNi Zó enthousiast was gisteroch- I woonde het de „voetbalwedstrijd" tend de ontvangst van Prinses Feijenoord—Real Madrid bij. Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg in Haarlem. Wind en regen konden het enthousias me van de Haarlemmers niet temmen. Massaal werd op tal van plaatsen de politie-afzetting ver broken, toen de auto's met de ho ge gasten in aantocht waren. Het verloofde paar werd ontvangen in het provinciehuis en bezichtigde daar ook de „kamer van Wille- mijntje". 's Middags vertoefde het paar in het Haagse provinciehuis aan de Koningskade. Men zag daar de kleurenfilm „Zuid-Holland" van de cineast Otto van Neijenhoff. Claus von Amsberg kreeg zo een indruk van hoe het er op de derde dinsdag in september toe gaat, want de film werd besloten met beelden van Prinsjesdag 1964 De Commissaris van de Ko ningin, mr. J. Klaasesz zei in een korte toespraak o.m., zich rich tend tot de verloofde van de Prinses: U zult ervaren dat Ne derland lijkt op uw verloofde: el ke dag zult u iets nieuios, iets in teressants ontdekken, dat u de vorige dag nog niet had ervaren". Na het bezoek aan Den Haag ging het verloofde paar naar Huis ten Bosch en 's avonds Corruptie in Indonesië De kloof tussen de zich in weelde badende bovenlaag en de in armee levende arbeidende bevolking in Indonesië is te groot geworden, aldus een hoofdartikel in het nummer van woensdag van het christelijke dag blad „Sinar Harapan" in Djakarta. Het blad richt zich tegen wat wordt genoemd de toenemende cor ruptie met staatseigendommen, ma nipulaties met garens en met Indo nesische rubber „die hun weg naar Singapore hebben gevonden". „Sinar Harapan" schrijft dat elke Indonesische politieke partü en mas sabeweging „leiders of generaals die zich in illegale weelde baden, zou moeten uitstoten". Chaos in Zwolle De Zwolse autoriteiten, die zich vanochtend moesten bezighouden met het bezoek van Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg waren vanochtend geheel in paniek. De hofauto opgehouden door het verkeer tussen Soestdijk en Zwolle arriveerde al een kwartier te laat bü de IJsselbrug en bovendien deed het gezelschap over de korte route van ongeveer vier km tussen deze brug en het provinciehuis ruim drie kwartier. Een grote massa toeschouwers, on der wie vele duizenden schoolkinde ren doorbraken de afzettingen en be stormden de hofauto met het tweetal dat echter onverstoord bleef glim lachen. Ruim een uur te laat arri veerde men bij het provinciehuis, waar het paar door B. en W. van de stad ontvangen werd. „Vreselijk", zei Prins Beatrix toen zü zich op de stoep van het provin ciehuis in Zwolle omdraaide naar het publiek en zwaaide, met op haar ge zicht een glimlach die iets van ont zetting inhield. De geestdrift van de Zwollenaren en andere belangstellen den. die uit wijde omgeving waren toegestroomd had chaotische vormen aangenomen. (Van R'damse correspondent) De surveillancedienst van invoer rechten en accünzen heeft weer een goede slag geslagen in de Rotterdam se haven. De eerste stuurman en een steward van het 6600 brt. me tende Noorse schip Havjö werden be trapt. toen zü een partü van hon derdduizend sigaretten aan wal smokkelden. De Havjö. rederü j Meüer Line, die in lü'ndienst van j de Verenigde Staten op Rotterdam j vaart, lag in de Merwehaven bü j Quick Dispatch. De mannen van de surveillancedienst sloegen toe op het moment, dat de Amerikaanse siga retten in een auto werden geladen. Een Rotterdammer was met deze auto voorgereden. Een wachtsman, wiens taak het toch is ongerechtig heden te voorkomen, hielp de stuur man en de steward bü het dragen van de dozen. Het bleek, dat er meer op de Savjö was gebeurd. Zo waren er de kens ontvreemd, waarop de naam van de rederü voorkwam. Die wer den teruggevonden in een café, waarvan de eigenaar wordt verdacht een eerder gesmokkelde partü van honderdduizend Amerikaantjes te hebben gekocht. Die roktertjes zou de dekens zün getranspor- De bestuurder van de auto, waarin de sigaretten werden geladen, heeft toegegeven, dat hü zich ook heeft schuldig gemaakt aan diefstal van bandrecorders uit de lading. Hü is overgegeven aan de rivierpolitie, die hem heeft opgesloten. Dit is ook het geval met de caféhouder en enige anderen, die van heling worden ver dacht. De beide Noorse zeelieden zün op staande voet door de kapitein van de Havjö ontslagen. Zij bevinden zich bü de vreemdelingendienst, het geen inhoudt, dat zü waarschünlük als ongewenste vreemdelingen over de grens zullen worden gezet. Maar eerst zal voor de tweehonderdduizend sigaretten f20.000 aan de belasting dienen te worden betaald. Het uiterste zuiden van Florida is gisteren krachtig getroffen door de orkaan Betsy, die met windsnelhe den van 220 km per uur beschouwd worden als één van de hevigste or kanen van de laatste jaren Ln het Caraibische gebied. Alle verbindingen tussen het ge troffen gebied en Miami werden ver broken. In Miami zelf, dat niet de volle stoot kreeg, werd veel schade aangericht door windstoten van 160 km per uur. kern Miami op 65 km passeerde. Ten zuiden van deze plaats werden woon schepen vernield, waardoor naar men vreest negen mensen om het le ven zijn gekomen. Mede tengevolge van zware regenval ontstonden over stromingen. Elektriciteitspalen knap ten af als lucifers en kokosnoten vlogen als granaten door de lucht. Alleen al aan de oogst van advo- cadoperen werd een schade van naar schatting zeven miljoen gulden toe gebracht. dan de orkaan Cleo, die vorig jaarricht. Een beeld uit Miami: „Betsy' trekt voorbij, een spoor van ver nielingen achter zich latend. De orkaan zet nu koers naar Cuba, vergezeld van een vloedgolf van drie meter hoogte. Duizenden bewoners uit het kustgebied van noord-Cuba zün al weggevoerd uit vrees voor o verstrom ingen In berichten uit Nassau werd ge meld dat de orkaan op de Bahama- eilanden grote schade heeft aange- (Vaii onze correspondent) Zwolsmans E.M.S. heeft kritiek op het. bouwbeleid in ons land. Bü de bouw moet naar een massaproduk- tie worden gestreefd, waarbü uni forme voorschriften voor het gehe le land noodzakelük zün. Bü het bouwbeleid wordt daar te weinig re kening meegehouden. Dc E.M.S. heeft in vele opzichten waardering voor de dymanische en constructieve politiek van de regering ten aanzien van het woningbouwbe leid. Maar er zün teveel beperkende voorschriften, waardoor een grote toeneming van de woningbouw wordt belemmerd. In de sector van de utiliteitsbouw is de toestand zorgwekkend, aldus het E M.S.-jaarverslag over 1964. Rüks- goedkeuringen worden in de sector handel en verkeer slechts na zeer Verolme nu ook ereburger van Heusden De gemeenteraad van Heusden heeft besloten scheepsbouwer Corne lls Verolme vorige week 65 jaar geworden te benoemen tot ere burger. Voorts zal de heer Verolme tüdens een büzondere raadszitting de erepenning in goud van de ge meente Heusden worden uitgereikt. Het is nog niet bekend, wanneer deze plechtigheid zal plaatshebben omdat de heer Verolme binnenkort op reis zal gaan naar Brazilië. Het erebur gerschap en de onderscheiding wor den de heer Verolme verleend wegens de overneming door het concern van het bedrijf De Haan en Oerlemans. Het gemeentebestuur is van mening, dat deze transactie de gemeente een waardevolle en krachtige impuls heeft gegeven. Voorst kan de heer Verolme er zich volgens het Heus- lange wachttijden verleend. Daardoor moeten beangrijke projecten jaren op uitvoering wachten. Voer de initiatiefnemers is dat zeer sehadelük. Zü hebben immers al belangrijke investeringen moeten doen voor grondaankoop, kosten van architecten e.d. In een tüd. waarin de sociale waar den zwaar wegen, werken velen in zeer verouderde gebouwen zonder vol doende accomodatie op gebied van '.erwarming, verlichting, sanitair en en kantines. Woonwüken blüven ge- dense gemeentebestuur op beroemen, speend van behoorlüke geoutilleerde dat hü door het vestigen van een winkelcentra. Dat het oordeel züner bedrijven in Heusden, bijzon- de dere verdiensten te hebben gehad E.M.S. een ondoelmatige politiek, die Jegens de plaatselüke bevolking, hoewei ingegeven door goede be doe- j De heer Verolme is reeds erebur- lingen, in strüd is met de econo- j ger van zün geboorteplaats Oude mische en maatschappelüke doel-ITonge en van Angra dos Reis in stellingen. Brazilië.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7