VARA brengt stuk van Brecht op de televisie ,o ,,Jn:(x; WACHTEN OP DE GAULLE Europa nog nooit zo veilig geweest als nu, zegt Dean Rusk LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 - DERDE BLAD JIET LEVEN VAN GALILEE (Van onze Haagse correspondent) De VARA heeft een opvallende toneeldaad verricht. In Duits land is van Studio Hamburg een speciale tv-produktie van ..Het eleven van Galilei" van Berthold Brecht aangekocht. Dit 2Yi uur durende tonelstuk. dat wordt gerekend tot de belangrijkste stukken van Brecht, zal waarschijnlijk in november worden uitgezonden. Aan deze t.v.-produktie werken verscheidene leden van het Berliner Ensemble mee, het Oostberlijnse ge- zeischap waarvan Brecht tot aan zijn dood in 1957 aan het hoofd stond en dat thans wordt geleid door zijn echtgenote Helene Weigel. De hoofd rol van Galileo Galilei, een wiskun dige uit de zestiende eeuw die Coper- jnicus stelling wist te bewijzen dat de aarde om de zon draait, wordt vertolkt door Ernst Schroder. De re gie is in handen van Egon Munk. „Het leven van Galilei" werd in Nederland al eens opgevoerd door de Nederlandse Comedie onder regie van Ton Lutz. Het thema van „Het leven s/ed van Galilei" is de vrijheid van de wetenschap. Galileo Galilei onder vond bij zijn ontdekkingen zeer veel J tegenstand van kerk en staat en her riep onder sterke druk van de inqui- r>rd<t sitie de door hem gevonden waar- (lonn heden. In een aantal epische tafere- (jk fclen sohetst Brecht het leven van Ga- A-dj lilei en de tegenstand die zijn ideeën jghq ondervonden. Vervreemding •alle eest al! Een belangrjjk element in de stuk beet ken van Brecht is het vervreemdings effect. Brecht poneert ideeën in zijn Van .De Tijd' naar KRO H. J. Neuman chef tv-documentaires ingang van 1 oktober 1965 heeft de KRO als chef van de afde ling t.v.-documentaires aangesteld, de heer H. J. Neuman, redacteur buiten land bij de Tijd-Maasbode. De heer Neuman volgt in deze functie dr. C. S. I. J. Lagerberg op, die sedert 1 september als weten schappelijk hoofdambtenaar verbon den is aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. De heer Neuman, die aan de Tyd- Maasbode blijft meewerken, slaagde in 1954 aan de Gemeentelijke Uni versiteit in Amsterdam voor het kan- V didaatsexamen in de politieke en so- ciale wetenschappen. Sedert eind I960 treedt hij regelmatig op als com- I mentator voor de KRO-televisie en sedert januari 1961 levert hij tevens bijdragen aan het radio-programma van de KRO, o.a. het buitenlands commentaar. Hij blijft het buiten lands commentaar op de zondagmid- dag verzorgen. De heer Neuman is lid van de bui tenlandse commissie van de K.V.P. stukken, waarvan hij wil dat de men sen er tijdens het stuk over naden ken en daarom vervreemdt hij de toeschouwers van de illusie van het toneel. Om een voorbeeld te noemen: Brecht laat een man in historisch kostuum een sigaret roken. Er is voor het komende toneelsei zoen een grote activiteit rond de gro te toneelschrijver Berthold Brecht te bespeuren. Behalve .Het leven van Galilei" gaat de VARA van deze schrijver ook ..De zeven hoofdzon den" op het scherm brengen, zoals het in een Keulse t.v.-studio is opge nomen. Drie toneelgezelschappen hebben aangekondigd een stuk van Brecht te gaan spelen: de Nederland se Comedie „Moeder Courage en haar kinderen", de toneelgroep Centrum „Happy End" en de toneelgroep Theater „De heilige Johanna van de abattoirs". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Ruskvheeft tegen gesproken dat de VS als gevolg van de oorlog in Vietnam Europa ver waarlozen. In een vraaggesprek voor de Belgische t.v. zei Rusk dat presi dent Johnson hem opdracht gegeven had al het mogelijke te doen om te komen tot onderhandelingen over het Vietnamese conflict. „Ik zou morgen in Genève zijn indien daar iemand zou zyn met wie ik er over zou kun nen spreken". Rusk werd gevraagd of de belang stelling van de VS in een dergelijke mate op Vietnam gericht was, dat daardoor de aandacht voor de Euro pese problemen verflauwd was. „Ik Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF PEWANny HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL 18.21.43 Drie jaar g geëist Scheepsramp uit 1950 opgelost De Zweedse politie meent een vijf tien jaar oude scheepsramp te heb ben opgelost en heeft in verband hiermee vier personen gearresteerd. Op 21 september 1950 verging het 1.500 ton metende schip „Energi" in de haven van Aaland nadat zich aan boord een ontploffing had voorge daan. Het schip was onderweg van Lulea in noord-Zweden naar Rotter dam. Twee van de nu gearresteerden waren toen passagiers op de „Energi", die tezamen met andere overlevenden door een vissersboot werden gered. Zij worden verdacht van moord of aanzetten tot moord, en grove vernie lingen. Vermoedelijk hebben zij het schip door een lading springstof doen vergaan, hoewel de indruk bestond, dat het schip op een myn was ge lopen. ken geen enkele verplichting ten aan zien van Europa die w(j op enigerlei wyze verwaarlozen. Wy komen al on ze verplichtingen na, waar die ook bestaan. Onze vrienden in Europa zullen, naar Ik hoop, begrepen, dat aangezien de communistische krachtsinspanning wereldomspan nend is, de zorgen van de VS ook wereldwijd moeten zijn voor zover zij onze 42 bondgenoten raken. Ik meen dat Europa nog nooit zo voorspoedig I en veilig als heden is geweest". Rusk zei dat het nakomen van de j Amerikaanse verplichtingen ten aan- j zien van Zuid-Vietnam van groot be lang is voor allen tegenover wie wij verplichtingen hebben. „Ik denk dat ik, indien ik een Europeaan zou zyn, me tamelijk slecht op myn gemak zou voelen indien ik zou bemerken dat de Amerikaanse beloften niet veel waard waren". Hij merkte op, dat het grote probleem ten aanzien van het Viet namese conflict is of Hanoi en Pe king werkelijk vrede wensen. I NEDERLAND 1 VARA: 7.06 uur 8.00 uur 8.10 uur 10.05 uur 10.45 uur 10.50 uur 10.55 uur NEDERLAND 2 8.00 uur 9.00 uur 9.30 uur Nieuws in het kort NTS Klaas Vaak. voor de kleuters De Venetiaanse gondeliers, filmpje Liefde per post, tv-film Spaans-Nederlandse ouverture NTS-journaal FeijenoordReal Madrid In vertrouwde handen, documentaire Stichting Socutera NTS-journaal Sluiting. NCRV: Nieuws in het kort NTS Electra, tragedie Literair kijkschrift Drie maal negen, politiefilm Attentie, actualiteiten UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1: 10.00 uur HILVERSUM 2: en gisteren ie Sophia Loren heeft in Lon-1 Italiaanse filmactrice op weg den opnamen gemaakt voor de nieuwe film ..Arabesque Twee maanden geleden kocht ze daar haar poedelhondje Tim. die de naar het vliegtuig met bestem ming Rome, op handen droeg en wie zou dat niet willen? Uitgaansverbod in Coquilhatstad In Coquilhatstad, de hoofdstad van óe Kongolese provincie centraal Cu vette, is vanaf drie uur 's middags oen uitgaansverbod van kracht. Het verbod is ingesteld nadat de afge lopen dagen vechtpartijen zyn voor gekomen tussen aanhangers van pre mier Tsjombe en van Justin Bom- boko, die in het kabinet van premier ^doela minister was. Er zouden by vechtpartyen geen slachtoffers zyn gevallen en op het ogenblik zou het rustig in de stad zyn. Canada spoedig naar de stembus Premier Lester Pearson van Cana da heeft bekendgemaakt, dat er op 8 november algemene verkiezingen in zijn land gehouden zullen worden. Hy had gouverneur-generaal Georges Vanier verzocht het parlement direct te ontbinden. Zyn liberale minder heidsregering kon geen vaste koers volgen nu ze vrijwel dagelyks gecon fronteerd werd met het probleem van de parlementaire meerderheid die noodzakelyk is om te kunnen regeren. Advertentie HOOFDPIJN? Wèg pijn... Als u W WITTE KRUIS poeders kiest! EEG-PROBLEMEN NOC GEEN STAP DICHTER BIJ OPLOSSINC GEKOMEN; CRISIS KAN NOC LANG DUREN Interpellatie over kanker De samenvattingen die door gespreksleiders om de een of andere duistere reden altyd van forums gegevens dienen te worden, zyn zelden een werke- lyke terugblik op het gesprek, maar meestal het ideaalbeeld dat zy zich tevoren van het gesprek hadden gevormd. De samenvatting die dr. Vis gisteravond gaf van het duel tussen „kankerkruisvader" dr. Meinsma en drie journalisten met als onderwerp Meinsma's recente publicatie „Kankerfei ten", was daar een schoolvoor beeld van. Dr. Vis zag onver wacht gunstige aspecten aan de discussie, die de bedoeling had „keihard" te zyn, zo keihard, dat de ondervraagde gerust boos had mogen weglopen. Dat heeft samensteller Pim Elffe- rich tenminste gezegd, blyk- baar hopend op eenzelfde op hefmakende terugtocht als Randoph Churchill (de zoon van Winston) een jaar of wat geleden in een soortgelyk Amerikaans televisieprogram ma volvoerde. Het heeft giste ren niet zo mogen zyn, er was ook weinig reden toe. Eerder was er reden voor de televsie- kyker weg te lopen, want het vlotte niet erg met die discus sie. Dr. Meinsma bleek niet zo'n briljante discussiegenoot, pa reerde aanvallen liever met een verwijzing naar bevriende boksers dan met een tegen stoot, en de drie journalisten verdiepten zich teveel in het detailwerk. Zy hadden (zo leek het) twee voorname zor gen, ten eerste dat de brochure niet door een vakman, in casu een journalist geschreven was, ?n ten tweede dat dr. Meinsma >en verband had gesuggereerd tussen tabaksreclame en on voldoende aandacht in de kran ten voor de longkankerbestry- ding. Ondertussen werd het slechts vaag duidelijk wat nu precies de teneur was van de brochure van dr. Meinsma, terwijl het eigen- lyke onderwerp: „Weegt angst zaaien op tegen bytydse onder kenning van de ziekteverschyn- selen?", maar moeilyk ter sprake wilde komen. Er werd door de journalisten teveel ge schermd met de enkele tegen stemmen die twyfel hebben ge uit over het verband tussen roken en longkanker, hoewel toch algemeen bekend is dat over elk onderwerp wel een aantal andersdenkenden is te vinden, terwijl anderzijds juist gisteren door de Wereldgezond heidsorganisatie werd verklaard dat „kanker meer verband schynt te houden met roken van sigaretten dan met lucht verontreiniging volgens de ter beschikking staande aanwijzin gen". Veel onnodige tyd ging nu verloren met gepraat over het verband tussen roken en long kanker, terwyl het eigenlyke onderwerp verband tussen angst en voorlichting had moeten zijn. Chris Marker Op Nederland II presenteer de Hans Keller (die vandaag met Gomperts en Van der Els- ken naar Indonesië vertrekt om een film te makeu over Multa- tuli) een opmerkelyke fotofilm van Chris Marker. Marker ken nen de televisiekykers alleen van zyn commentaar by de do cumentaire „A Valparaiso" van Joris Ivens, dat wat al te uit bundig was. In „Het platform" viel juist de intense beheersing van de tekst op. die de stil staande foto's toch nog een soort stroming mee gaf. Hoe dan ook (alles is betrekkelyk) Marker bewees nog eens, dat foto's plus commentaar een even grote kracht kunnen heb ben als film plus commentaar en in sommige gevallen zelfs de voorkeur verdienen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiii wegens beroving taxichauffeur De officier van Justitie by de rechtbank in Breda, mr. E. Bauwens, heeft tegen een 20-jarige inwoner van Oosberhout wegens poging een taxi chauffeur te beroven van diens wagen drie jaar gevangenisstraf gevorderd met aftrek van voorarrest en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. „Iedereen die van plan is een taxi chauffeur te beroven, moet erop re kenen dat dit met vele jaren gevan genisstraf wordt gestraft", aldus de officier, die vond da t beroving van taxichauffeurs in ons land te veel voorkomt. De verdachte had op 28 januari aan het station in Eindhoven zyn slachtoffer met zorg uitgekozen: een auto van 1964 met een al wat oude chauffeur. De chauffeur, de 62-jarige A. de Hoog, beet echter fel van zich af, toen de verdachte ter hoogte van Valkenswaard de auto liet stoppen, uitstapte en de chauffeur by diens nek greep. De aanvaller deed het voorkomen alsof hy een revolver by zich had. Hy hield zyn hand met uit gestoken wysvinger in zyn binnen zak en bedreigde de chauffeur met doodslag. Hy kreeg een tik van de chauffeur en een slag op zyn hoofd met een tas. Uitspraak 20 september. (Van onze Brusselse correspondent) Het bericht dat Nederland heeft verzocht de eerste bijeenkomst van de ministerraad van de EEG na de vakanties tot na half oktober uit te stellen, heeft niemand in de Europese kringen met zorgen vervuld. Men maakt zich over de houding van Frankrijk weinig illusies. Het vinnige antwoord van premier Pompidou aan de Franse boerenorganisaties liet aan duidelijkheid niets te wensen over: de Franse regering bepaalt de gedragslijn in Brussel en daarbij hebben de boeren zich neer te leggen. Met de presidentsverkiezingen in het vooruitzicht is het duidelijk dat generaal De Gaulle en de Franse regering niet kunnen doorgaan met de Franse boeren voor het hoofd te in, evenmin als de industriëlen, die ook reeds met hun kritiek zijn gekomen. Men neemt daarom in Brussel algemeen aan, dat er in Frankrijk wordt gewerkt aan een al ternatief. Zowel van de zyde van de Euro pe Commissie als van de afzonder- lyke landen schynt, na het memo randum van juli, weinig meer ge daan te zyn tot een oplossing van de crisis te komen. Men wacht daar op De Gaulle. Het is overigens ook Brussel, zelfs in die kringen by de Europese commissie waar men dat aanvankelijk niet scheen te willen geloven, duidelyk geworden dat de Franse bezwaren al lang niet meer gaan tegen het oorspronkelyke plan de financiering van de land bouw en tegen de uitbreiding van de bevoegdheden van het parlement van Straatsburg. Het is de commissie zei', die de Gaulle gewijzigd wil zien, én in samenstelling én in bevoegd heden. Vindingrijk Helemaal logisch is dat niet, want de Franse landbouw en industrie hebben eigenlyk alle reden de Com missie zoals zy tot dusver heeft ge werkt, dankbaar te zyn voor de vin- dingrykheid waarmee zij vele keren aan Franse verlangens tegemoet is gekomen. De generaal is echter van oordeel dat de commissie teveel macht heeft. De grote vraag is thans of men die macht kan besnoeien door een nau were interpretatie van de teksten van het verdrag van Rome „de grond wet" van de EEG, of dat men het verdrag zou moeten wijzigen. De mogelykheid van een wyziging die met algemene stemmen zou moe ten warden goedgekeurd door de mi nisterraad van de E.E.G. en later geratificeerd door de afzonderlyke parlementen van de E.E.G.-landen, moet zo goed als uitgesloten worden geacht. Blyft interpretatie. Hoe Frankryk daar zyn opvattingen zal kunnen doordryven is nog niet dui delyk. Tenzy het op ander terrein met tegenprestaties kan komen. Mansholt weg? Het tweede punt is de omstandig- I heid dat in Franse ogen zowel prof. Hallstein, de voorzitter van de Euro pese Commissie, als dr. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter moeilyk kunnen blyven zitten. Vooral tegen dr. Mansholt heeft De Gaulle be zwaren, die hun oorzaak vinden in fundamentele politieke meningsver schillen, zowel in het algemeen als wat de constructie en functionering van het Europa van de Zes betreft. Bovendien moet men erkennen dat dr. Mansholt, gedreven door zyn „Europese" idealen en teleurgesteld door de Franse houding, zich niet altyd met evenveel tact over Frank ryk en zyn staatshoofd heeft uitge laten. Vandaar dat men in Brussel algemeen verwacht dat zolang dr. Mansholt in functie blyft, een vruchtbaar contact tussen de Com missie en de Franse regering de be spreking van de hangende problemen niet wel mogelijk is. Het lijkt echter uitgesloten dat de Nederlandse rege ring ooit. dr. Mansholt zal laten val len. Verdeeld De zomer is thans voorbij en het wachten is op generaal De Gaulle. Voor Frankryk en zyn vyf partners in de E.E.G. is het een verloren zo mer geweest, zoals was te voorzien. Onderling zyn zij verdeeld en men heeft niet de indruk dat er ook maar één regering is geweest die heeft geprobeerd oogstdagen te ge bruiken om een initiatief te ont plooien dat de vyf had kunnen ver enigen. Het gevolg is dat er niets is gedaan en dat men wanneer Frank rijk niet met initiatieven komt, nog wel maanden zal blyven voortsukke len en in het geheim hopen dat het Franse staatshoofd van het politieke toneel zal verdwynen (hetgeen niet waarschyniyk is). De crisis in de E.E.G. zal lang du ren voordat er een oplossing komt, zo kon men voor de vakantie con stateren. Er is helaas niet veranderd. Tot zover onze Brusselse corre spondent. nomische Gemeenschap na de zo mervakantie blyken, dat de boycot door Frankryk geen wyziging heeft Boycot duurt nog voort Naar in Franse kringen in Brus sel wordt vernomen, zal by de eerste vergaderingen van de Europese Eco- ondergaan. Er zullen ook geen Fran se afgevaardigden aanwezig zyn op de vergaderingen, die de komende twee dagen op de agenda staan voor het comité, dat is belast met kwesties van buitenlandse handel ln het algemeen en met de voorberei ding van de ..Kennedy-ronde" in het bijzonder. In dit comité hebben ambtelijke afgevaardigden van de nationale regeringen van de „Zes" en van de Europese Commissie zitting. i overeenstemming met de uitzonderingen, die Frankrijk juni de nacht van de mislukking in de E.E.G. om te komen tot een regeling voor de gemeenschappelyke financiering van het landbouwbe leid op de „boycotregeling" af kondigde zullen wél Franse rege ringsdeskundigen deelnemen aan een byeenkomst van het speciale land- bouwcomité van de „Zes", waarin een aantal technische kwesties, het dagelyk beleid betreffend, moet wor den geregeld. Volgens Franse zegs lieden zullen deze deskundigen ech ter niet deelnemen aan verdere voor bereidende besprekingen in dit co mité over het toekomstige land-LW bouwbeleid, zoals de marktordenin gen voor suiker, oliën en vetten. Verwacht wordt dat evenmin een Franse vertegenwoordiger aanwezig zal zijn op de eerste vergadering van het comité van permanente verte genwoordigers van de zes EEG-lan- dei. in Brussel, die deze week na het zomerreces wordt gehouden. Zoals bekend wordt Frankrijk na de terugtrekking van de permanente vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschappen door een plaats vervangend ambassadeur vertegen woordigd. Het Leger des Heils. Wereldpanorama. 20.00 Marlnlerskapel der Kon. Marine: Beroemde Ned. mar sen. 20.15 Rep. voetbalwedstr. Feijen oordReal Madrid (In de pauze: lich te mueetteklanken. 22 00 Lichte ork.- muziek. 22.30 Nws. en herh, SOS-ber. 22.55 KJass. gram. 1 in de welvaart...? Staking van ondergrondse kernproeven De Sow jet-Unie is bereid het hou den van ondergrondse kernproeven onverwyld" te staken op basis van een Egyptisch voorstel op de ontwa peningsconferentie in Genève. De Russische afgevaardigde Tsarapkin. die dit gisteren meedeelde, zei dat zyn regering zich „eens temeer" be reid verklaarde tot het tekenen van een dergelyke overeenkomst die ge baseerd zou moeten zyn „op natio nale controle, welke geheel afdoende De Amerikaanse reactie op de Rus sische suggestie was koel Tsarapkin sprak zelfs van „zuiver negatief" en achtte het voorstel verworpen. De Am. vertegenwoordiger Foster her innerde er aan, dat zyn regering gekant is tegen elk ongecontroleerd verbod op ondergrondse kemproe ven. Halve maatregelen zouden achterdocht kunnen wekken en niet bydragen tot de juiste instelling voor een verbod van alle proeven, meende de Amerikaan. Na afloop van de vergadering ver klaarde een Amerikaanse woord voerder, dat de Russen al ln 1960 en 1961 gekomen zyn met het voorstel voor een onbeperkt opschorten van ondergrondse kemproeven beneden een bepaalde sterkte. Zoals bekend bestond er vanaf het begin van het ontwapeningsgesprek in 1958 een „ongeschreven moratorium" op kernproeven, doch de Sowjet-Unie liet vier jaar geleden weten dat zy eenzijdig de proeven zou hervatten. lezing. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 VARA: 18.00 Nws. 18.15 Meded. of gram. 18.20 Uitz. van de KVP: Kaarten op tafel. Een uitz. over politieke za ken. die de aandacht verdienen 18.30 Dansork. en solisten. 19.00 Licht or gelspel. 19.20 V. d Jeugd. 19.30 Artia tleke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Pro menade orkest en zangsollste: amus- muz. 20.35 Ontmoeting in de herft, hoorspel (herh. van 25 april 1962). 21.05 Disco-festival: amus.muz 21.55 plano: VOOR DONDERDAG 9 SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte gram. (7.30-7.40 Nieuws; 8 00 Overweging). 8.25 Conclllejourn8 30 Nws. 8.40 Lichte gram. met toeristi sche tips en informatie voor de vrouw. (9.00 weeroverz.). 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10.00 Sextuool: ge varieerd muz.progr. (10 30 Weekover zicht). 11.00 V. d zieken. VPRO: 11 45 Klass. gram. 12.10 Leven op het land. gesperk. 12.27 Meded. land- Deze we< NCRV: 14.15 Amus.muzlek. Clubhuls: sprotrubriek. i II. 298 m. AVRO: 7.00 7.20 Lichte ning AVRO 8 00 Nwi VPRO: 7.50 Dago'pe- .00 Nws). 12.00 Licht orkest. 12.27 Meded t.b v land- en tulnb 12 30 Dansork. en zangsolisten 13 00 Nws. gram. 13.25 Beursber. ritme. 15.00 Zelfportret schrijver, literair klankb. 15.30 Lichte gram. (Om '6 00 16 00 Nws) 16 30 Planorecital: klass. en semi-klassieke muz 17 00 V. d. jeugd 17 50 Reporrage Wereldkampioenschappen Wielrennen. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO 15.00-15.35 V d. NTS 19 00 Nws in he kort. Ccnciliejourn. NTS: 22 50-22 55 Jour- NTS: 20.00 Nieuws ln liedjes. 20.50 Sportvariëteltcn een ka- leidoscoop van sport en recreatie ln verschillende delen van de wereld. 21.25 Zangeres: Amerikaanse liedjes. 21.55-22.1 öTussen eb en vloed, film.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5