Martin Rodriguez snelste in kwartfinales achtervolging FEIJENOORD op volle oorlogssterkte Gebruinde jongen BARRY HUGHES EIST LICENTIE BLESSURE VAN HENNY WEERING VALT MEE Barones Spencer K onweerstaanbaar LEID8CH DAGBLAD - WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 .Dit zei vader GroenV/oef die jongen natnnrlijl: nooit meer,' maar er klonk angst in zijn stem (door Fred Racké) ..Dit", zei vader Groen, „dit doet de jongen natuurlijk nooit meer. En het is wèl vreemd". Die jongen. Dat is de Columbiaanse wielren ner Martin Rodriguez, een eenzame en vrijwel onbereikbare Zuid-Amerikaan in de woelige we reld rond de wielerbaan van San Sebastian. Martin Rodriguez snelde in de kwartfinales van het achtervolgingstoemooi vooruit als was hij uit boeien bevrijd. Ook Hugh Porter, groot Brits favoriet, heeft zich vinnig maar onvol doende voorbereid op deze vier jachtige kilome ters niet tegen hem kunnen verzetten. Acht seconden sneller dan de dag daarvoor was de man. die vandaag Tiemen Groen in de halve finale zal ontmoeten. Martin Rodriguez was ook de snelste van de vier allersterksten. Drieentwintig jaar is Martin Rodriguez uit Bogota, Columbia, en hij vertegenwoordigt zijn land helemaal alleen. Ach ja, twee uit- j sluitend Spaans sprekende mannen zijn met hem meegereisd, om de jiets vast te houden en om Martin te masseren. Martin, de snelste wielrenner van Columbia, en misschien wel van heel Zuid-Amerika. j Maar Europa weet dat nog niet. Vrijwel niemand in San Sebastian wist tot nu toe. wat die gebruinde jongen allemaal kan en dat is veel. Hugh Porter heeft het ondervonden en vader Groen kon enige angst in zijn stem niet verbergen, toen hij zei: „dit doet die jongen natuurlijk nooit meer". Vochtig Acht seconden Acht seconden sneller (4.56.20) dan in de plaatsingsronden reed Rodri guez tegen Porter, die door een om zetting in het programma eerst haas tig naar de start moest worden ge sleept. Rodriguez, zo verzekerden in siders op deze dinsdagmiddag, had dat eigenlijk allemaal willen doen. „Ik wil nu wel tegen die Porter rij den", schijnt de jongeman uit Bogota te hebben gezegd toen hij na de kwa lificatieronden van de fiets stapte. De organisatie van een wereldtoer- nooi, hoe chaotisch als ditmaal ook, laat dat uiteraard niet toe. Maar Ro driguez maakte een dag later wèl waar, wat hij grijnslachend had ge zegd: „ik versla die Engelsman". Al dus werd Porter verslagen. En aldus werd Porter gewipt uit het toernooi, ofschoon hij als verliezer toch nog de tweede snelste tijd van alle acht renners maakte in zijn heftig verzet. Rodriguez, geladen, wegschietend als een sprinter uit de startblokken, be dwong de Brit in drie, vier zeer snel le ronden. Toen hij Porter eenmaal in de rug keek, regelde hij zijn tem po naar zijn tegenstander. Dat was voldoende. Porter kon nog slechts enkele tientallen meters terugkomen, en in Bogota hoorde gisteravond een doodarme moeder van zes zonen, dat haar jongste ver weg in Europa een zeer kansrijk man was geworden in het wereldkampioenschap. Wel vreemd „Wèl vreemd...", had vader Groen gemijmerd. Maar toch niet zo vreemd als de zaak lijkt. Veroverde niet Tie men Groen uit het niets vorig jaar de wereldtitel der achtervolgers? Wellicht moet hij vandaag, in de hal ve finale, erkennen dat zijn greep naar de macht niet kan blijven du ren. De Fries kon in zijn serie tegen de niet helemaal terecht gevreesde Tsjech Puzrla nèt beneden vijf minu ten blijven (4.59.66) in een wat bon kig. weinig overtuigend gereden ra ce. die in de eerste ronden overigens wel aan de dag bracht, dat hij de snelle starttechniek, vereist voor deze piste, onder de knie begint te krij gen. „Geen zorgen", zei vader Groen daarna, gretig levend in zijn rol als woordvoerder voor zijn zoon, „geen zorgen, want zulke renners als Ro driguez leveren zo'n prestatie altijd maar één keer". En hij zette Tie- men's fiets zorgvuldig in de cabine om daarna een gezondheidscommu- nique uit te vaardigen: „Tiemen heeft last van de drukkende lucht hier". Vandaag zal Tiemen daarvan geen last mogen hebben, om te kun nen doordringen in de finale van het wereldkampioenschap. De andere deelnemer daaraan zal hoogst waar schijnlijk de verbazend rappe Deen Isaksson zijn. Hij versloeg in vijf mi nuten de Rus Terechenkow en ont moet in de halve finale diens land genoot Moskwin, die minder over tuigend (5.02.72) de Belg Seije wipte Wanordelijk In de vroege ochtend van dJnsdag kwamen reclamemannen een toch al zo wanordelijk verlopend kampioen schap nog verder verstoren. Ijlings werd, wegens regen, het toernooi eerst naar de middaguren verscho ven, maar toen bleek weer, dat de op de baan geverfde leuzen ter aan prijzing van verfrissende dranken en dergelijke zaken, nog niet waren op gedroogd. Hugh Porter moest ergens buiten de baan, waar hjj zich wat losreed, worden opgevist, omdat men de achtervolgers dan maar eerst aan de beurt liet. Die snelle afwikkeling van zaken was bepaald niet bevorder lijk voor het moreel van de Brit, die daarna dan ook de ontmoeting tegen Rodriguez zeer roemloos zag eindigen. De amateurspruitera konden ver volgens voorzichtig tegen de nauwe lijks gedroogde letters blijven kleven, maar selecteerden toch volgens te voren voorspelde lijnen, de halve fi nalisten. Daarbij behoorden niet de verrassend vaardig tot de laatste acht doorgedrongen Nederlandse kampioen Jan Jansen. De Amster dammer, hoe voorbereid ook door de oude meester Derksen, kwam tenslot te in twee ritten snelheid tekort te gen Daniel Moreion, de pupil van een andere oude rot in het sprinters vak: Toto Gerardin. Jansen gleed in de eerste rit over een vochtig plekje in de baan uit de bocht naar beneden, en kon na een nieuwe start een vroege aanval van Moreion vanuit tweede positie niet pareren. In de tweede serie hield de j Amsterdammer, van kop af furieus sprintend, de Fransman tot het laat ste rechte eind boven zich, maar in de slotrace maakte Moreion een zó rappe sprong naar de streep, dat men hem op slag aller wegen tot de grote favoriet voor de wereldtitel ver klaarde. Pierre Trentan, zijn land en clubgenoot, plaatste zich ook weer voor de halve finale, maar of belde Fransen, evenals vorig jaar ook de finale met elkaar zullen uitvechteni valt te betwijfelen, want zowel de Italiaanse kampioen Torrini als de j zeer grote en zware Rus Pahkadze legden een even grote dosis snelheid als tactisch inzicht aan de dag. Stay ers JaajJ Oudkerk zal Nederland in de finale van de prof-stayers vertegen woordigen. De bejubelde Guillermo Timoner, die Spanje tenslotte toch nog aan een wereldtitel zal moeten helpen, reed tegen het eind van de middag zijn serie winnend uit. Als gewoonlijk loosde de Belgische gang maker Meuleman de titelverdediger, die tot de gevorderde veteranen be hoort. zeer verstandig naar een nau welijks te bedreigen koppositie. De enige, die Timoner dicht in het spoor volgde was Oudikerk en dat betekent ook een compliment voor Norbert Kooh, die Oudkerk op de gangmaak- machine vooraf ging. Koch sloeg snel na de start enkele aanvallen van de Een vochtig plekje op de baan in San Sebastian werd Jan Jan sen, de jonge Nederlandse sprin ter, noodlottig. Spanjaard Escallas. de Belg De Loof en de Zwitser Lüginbuhl af en reed na een rustperiode met Oudkerk muurvast aan de rol gekleefd de Fransman Raynal voorbij, om aldus ln de tweede positie de finale recht streeks binnen te dringen en Timoner een rustige rit naar de eerste plaats te gunnen. De Hagenaar Van der Lans zal via een herkansing naar die finale moeten terug zien te komen.1 maar veel succes lijkt voor hem niet aanwezig. In de serie die de Belg Proost en de Duitser Rudolph in de finale bracht, eindigde hij ver in de achterhoede: achtste en laatste op j zeven ronden. Kort geding tegen KNVB (Van onze correspondent) een kort geding, dat gisteren voör de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. G. Philipse, diende, is namens Barry Hughes, onder contract bij eerste divisieclub Alk maar, geëist dat de KNVB hem zal toestaan op te treden als trai ner van Alkmaar. Zoals bekend, heeft de KNVB ge weigerd Hughes, gehuwd met tv- omroepster Ellis Berger, toe te la ten als trainer. Weliswaar heeft de Engelsman, die ook enkele ja ren als voetballer voor Alkmaar en Blauw-Wit is uitgekomen, het Engelse „Full award certificate for coaching:", maar de voetbalbond vindt dat niet voldoende. Hughes dient het Nederlandse A- diploma te halen, pas dan kan hij als trainer optreden. Wel mag hij dienst doen als hulptrainer van Alkmaar. Mr. B. J. Asscher uit Alkmaar pleit te voor Hughes in het kort ge ding, dat tweeëneenhalf uur duur de. Hij meende dat Hughes vol doende kwaliteiten heeft om als trainer op te treden. Naar zijn zeggen is het Engelse getuigschrift dat Hughes heeft behaald het hcogste, dat er in Engeland be staat. Namens de KNVB zei mr. J. H. C. TIEMEN GROEN in zijn race tegen de Tsjed* Puzrla. ter Kuyle dat de eis moet worde afgewezen. Het Engelse diplom! dat Hughes heeft, is niet gelijk fc! stellen met het Nederlandse A-di 1 ploma. Bovendien heeft Hughe1 een straflijst: hij is voor drie era stige overtredingen als voetballe vijftien weken geschorst geweest Ook heeft hij niet eerder ab hoofdtrainer gewerkt, hetgeei Mr. Asscher zei tenslotte nog dat de indruk bestaat dat in deze zaak druk op de KNVB is uitgeoefend door de Nederlandse vereniging van oefenmeesters, wier voorzittei de heer J. van Sten, ook had ge solliciteerd bij Alkmaar. Hy wen echter afgewezen. Uitspraak op 14 september. Op volle oorlogssterkte zal Feijenoord aantreden tegen Real Madrid. De blessure, die rechtsbuiten Henny Weering zaterdag j.I. opliep in het compe titieduel tegen Go Ahead, is minder ernstig dan aanvankelijk werd gevreesd. Weering ondervindt van de bloeduitstorting op zijn dijbeen slechts hinder wanneer hij zijn knie opheft, schieten en lopen gaan zonder moeite. „Ik ben niet bang"" ,„Nee, daar ben ik niet bang voor", verzekerde Feijenoords nieuwe aan winst dinsdagmiddag in het magni fieke KNWE-sportcentrum in Zeist. „Aanvankelijk zat ik in de put. Het ging net zo goed en toen kwam die blessure. Achteraf valt het nogal en als de wedstrijd eenmaal de gang is, merk ik er waar schijnlijk niets meer van". Nerveus is Henny Weering totaal niet. Hij weet na de eerste drie competitie wedstrijden dat zijn sobere, directe spel in de Feijenoordvoorhoede goed tot zijn recht komt en is nuchter ge noeg om te beseffen dat hij ook in de bekerstrijd van waarde kan zijn. De tweede nieuweling in Feije noords eerste, Piet Fransen, ziet de komende strijd eveneens met ver trouwen tegemoet. Cupvoetbal heb ik nog nooit meegemaakt, maar door mijn wedstrijden met het Nederlands elftal heb ik wel internationale er varing gekregen", aldus de ex- GVAV-er, die meent dat Feijenoord een goede kans heeft nu sterspeler Amancio voor Real niet beschikbaar is. Jammer overigens dat Santama- er niet bij is", vond Fransen verder, „tegen hem had onze voor hoede een goede kans, want hU schijnt de laatste tyd nogal wat blunders te maken". De stemming in het Rotterdamse kamp was dinsdag zeer zeker opti mistisch. Feijenoord vreest Real niet meer zoals het dat deed kort nadat de loting bekend was geworden. De landskampioenen kregen dinsdag - gestoken in felrode trainingspak ken, die sterk contrasteerden met het frisgroene gras op de terreinen van het KNVB-sportcentrum - van trainer Willy Kment een lichte trai ning, maar mochten zich verder ontspannen voorbereiden op het komende duel. Zij amuseerden zich best in Zeist wat wel bleek uit de woorden van Hans Kraay( die ove rigens de komende tijd nog meer zorgen aan zijn hoofd heeft dan louter cupvoetbal. Vrijdag wacht hem een belangrijk tentamen en ten tijde van de uitwedstrijd verwacht zijn vrouw een derde kind. De nuchtere spil is echter wel tegen wat spanning bestand: „de dagen gaan hier snel, we komen er wel door", verklaarde hij tevreden. Rust was ook het parool van Real Madrid op de dag voor de wed- OPSTELLING REAL MADRID Betancourt Miera Pachin Tejada Defelipe Zocco Pirri Puskas Aguerra Grosso Gento Moulijn Venneker Weering Bouwmeester Kruiver Haak Kraay Fransen Veldhoen Romeyn Pieters Graafland FEIJENOORD strijd. De ervaren Spanjaarden, voor wie ook Europacup-duels reeds een routinezaak zijn, behoefden zich dins dag van trainer Miguel Munoz geheel niet meer in te spannen. Een trai ning werd niet noodzakelijk geacht, de spelers maakten een boottocht door de Rotterdamse havens - de Madrilenen waren over het algemeen zeer ingenomen met wat zij zagen- en waren verder vrij om te doen en laten wat zij wilden. De meesten be nutten hun tijd voor wat sight-see ing en het doen van inkopen. De Realploeg vreest Feijenoord aller minst, maar wil wel in ieder geval te Rotterdam alle risico's vermijden. „Het niet meespelen van Amancio en Santamaria heeft ons ongetwijfeld verzwakt", geeft veteraan Ferenc Puskas toe. „Een gelijkspel zou hier al mooi zijn, in Madrid zien we dan wel verder". Gevreesd De 32-Jarige, nogal gevreesde links buiten Francesco Gento liet zich minder duidelijk uit. Zijn tegenstan der RomeiJn kent hij totaal niet en daarom laat hij een oordeel achter weg. Gento, die met zijn ploeggenoten maandagavond voor het laatst heeft getraind, wordt niettemin met Pus kas beschouwd als de man die de Feijenoorders in moeilijkheden moet brengen. „Woensdagavond weten we aldus de routenier van de ploeg „aan voorspellingen waag ik ie niet graag". De Tsjechische scheidsrechter Gal- ba tenslotte wilde niets voorspellen omtrent de komende strijd. „Feije noord heeft het voordeel van eigen terrein en moet wel iets kunnen, want het heeft eenmaal de halve finales bereikt, en Real is niet meer sterk als enkele jaren geleden. Dus in alles mogelijk." aldus de Tsjech, die evenals de beide ploegen Euro- pacubbal eveneens reeds als routi- nekwestle beschouwt. Per slot van I rekening draait ook hij al wat Jaar tjes mee. Draverijen in Hilversum Ontspanning vóór de groti strijd. Frans Bouwmeester, Ham Kraay en trainer Kment vinder afleiding aan de biljarttafel. Het trottoir voor het Rotter- damse Hiltonhotel is het jacht-1 gebied van handtekeningen-1 jagers. Op de foto: Puskas wordt voor de zoveelste maal ..belaagd". (Van onze paardesportmedewerker Het hoofdnummer, dinsdagavond op de Hilversumse draversbaan, de Grote Septemberprijs voor Neder landse paarden van 411 jaar, werd van start tot finish glanzend be heerst door Barones Spencer K (M. Bouwhuis). Dat kwam mede door het falen van de uitgesproken eerste kansheb ber Bento Kitty (J. Wagenaar jr.), die tengevolge van enkele foutieve galoppades zich compleet buiten de prijzen huppelde. Z. the Saint (A. G Heskes) lanceerde weer eens de van hem befaamde eindsprint, maar de snelle Barones bleef onbereikbaar en Z the Saint nam genoegen met de tweede plaats, voor de tenslotte wat moeilijk gaande Askit Hollandia (M. Vergay). De twee afdelingen van het Cri terium der Amateurs werden beide door outsiders gewonnen. Gerard v. d. Wal zegevierde onverwacht met Bring it Again L. Het paard kwam na een ronde als eerste door en hield zijn voorsprong verrassend duidelijk. Nog groter voorsprong beliep in de tweede amateurskoers de nog gro tere outsider Boudewijn B. (H. J. Pasman). Vele tientallen meters er achter finishte pas Antoinette van Rehoboth <Q. Joosen). De strijd om het amateurkam pioenschap van Nederland is weer volkomen open! Uitslagen De uitslagen luiden Plyanthaprijs: 1. El Hadie (Leeman) (1.32.2); 2. Extase; 3. Esculaap R. j Tot.; wl. f5.70, pl. 2,10, 1.50, koppel 4.30. Criterium voor amateurrijders, le afd.: 1. Bring it Again L (S. v. d. Wal) (1.28.4); 2. Anita; 3. Benny Hollandia. Tot.: wl. f8.30, pl. 2 80, 2.30, 1.50, cov. 8, koppel 14.20, trio 605.20. Alainprijs: 1. Boyke van Our Bonnl (Kooyman) (1.29.6); 2. Brown Bom ber;; 3. Benno Six. Tot.: wl. f 1.80. pl. 1.10. 1.30, 1.20, cov. 5.90, koppel 6.20. 3. Bubby' Six. Tot':' wi. f 37*10, pl. 4.60', 1.70, 2.50, cov. 4.90, koppel 28. Grote september-prijs: 1. Barones Spencer K (Bouwhuis) (1.24.8 koppel 16 20, Criterium afd.: 1. Boudewijn B (Pasmaj (1.27.7); amateurrijders, 2de Rehoboth; 3. Cle- wl. f 19, pl. 5.80, 2.70, 5.40, cov. 6.10, koppel 10.80. King Boreas-prljs: 1. Yselsteln Bel- wln (Bos) (1.24.5); 2. Bretteur P; 3. 3. Bingen Magowan. Tot.: wl. f 10, pl. 3.20. 1.80, cov. 3.60. koppel 23.80. Frenshanprijs: 1. Anton (Ham) (1.24.5); 2. Annie Norma; 3. Witvoet (buiten weddenschappenj4. Alkestis Tot.: wi. f2. pl. 1.30, 1.70, cov. Spencer; 2. Ysbrandine; 3. Annemarie Cato. Tot.: wi. fl.80. pl. 1.30. 5.70. 19.40, koppel 5.10. Totaalomzet f 169.121,50. De modder won i Gewoonlijk verslaan de motor crossers de modder. In het Zwit serse Payerne, waar de Europese cross-elite streed om de Trofee des Nations, pakte het anders uit. In het gevecht om het offi cieuze landenkampioenschap in de 250 cc-klasse bleek de mod der oppermachtig. De bijna on onderbroken stortbuien die Europa dagen lang in hun macht hebben gehad, hadden het parkoers uitzonderlijk zwaar gemaakt. Desondanks begonnen Frits Selling, Ton van Heugten, hammers, Karsmakers en Ploetz, die in de training opvallende prestaties hadden geleverd, vol goede moed. De Nederlandse supporters hebben hun favorie ten niet meer gezien. Niet om dat ze de strijd moesten staken. Louter en alleen omdat de mod der, die meters hoog opspatte, mens en machine onherkenbaar maakte. Zelfs de ervaren tyd- waarnemers konden met geen mogelijkheid de identiteit van de coureurs vaststellen. Ten einde raad besloten de organisa- 1 toren toen maar voor de eerste 1 maal in de geschiedenis van de 1 Trofee des Nations de wedstrijd te staken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4