ia RAIFFEISENB A N K 1ME§ Honderd jaar zondagsschool DIPLOMAZWEMMEIN IN „DE VLIET" mj t In Zuicl'Holland ernstig tekort aan recreatieruimte Koninklijk zilver voor G. JWagemans LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 - TWEEDE BLAD Lezingen in Volkenkunde De „Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde" heeft voor het winterseizoen 1965/ 1966 een aantrekkelijk progTamma opgesteld. Op woensdag 13 oktober spreekt dr. A. J. Jawad over 'The non-Muslims in Afghanistan: Kafi- ristan, its people and its culture". Woensdag 10 november spreekt dr. A. C. van der Leeden over ,.Een Nunggubuju concert". De heer Gan Tjiang Tek spreekt op woensdag 12 januari 1966 over „Kunstambachten in China", en de heer H. U. E. Tho- den van Velzen heeft het op 9 febr. 1966 over „Religie en politiek in een bosnegermaatschappij". Op 9 maart 1966 spreekt de heer Th. J. C. Bras ser over „Indianen in Nieuw Neder - lant" en op 20 april tenslotte spreken de heren J. H. M. Reijs en G. D. van Wengen over „Het aardrijkskunde- project en de school". De lezingen worden allen gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1, in Leiden. Alle lezingen beginnen om 8 uur. Bejaarden op stap N 11% Het bestuur van de Speeltuinver eniging Westerkwartier en het Be jaarden Comité van deze organisa tie organiseerden deze week het lui jaarlijkse uitstapje, ta Om twaalf uur vertrok men van tj de speeltuin in de Ten Katestraat a in de richting Wassenaar. Met vier fa grote autobussen maakte men een toch via Scheveningen, Monster j naar Hoek van Holland, waar een poosje werd gerust. Vervolgens re- den de bussen langs Maassluis, Vlaardingen en Schiedam naar Rot- terdam. via Maastunnel en Brie- nenoordbrug naar Plaswijk, waar koffie werd gedronken. Daarna werd de tocht voortgezet in de richting 4 Gouda. By Haastrecht werd lunch pauze gehouden. Tijdens de maaltijd konden de bejaarden genieten van u| crgelspel. Het weer was de gehele dag goed en de stemming was dan ook heel plezierig toen de stoet om- streeks zever, uur door het muziek corps Concordia werd ingehaald, 's Avonds was er een gezellig cabaret u programma. 4 timmerlieden, musici... ZIJ sparen, samen met ruim 1.800 000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken. aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Kerkelijk Leven penzeel (Fr.) lerwyk te IJmuiden. Bedankt voor Gameren S de Jong te Houten (U.) Waalwijk. GEREF. KERKE! Beroepen te Dlnteloord Dingen R. F laren te Voorburg (v ningen R. H. Bolten, kand. te Zuid laren te Voorburg (vac. dr. J. M. Vlijm) C. P. T. Rijper te Watergraals- Bonda Aangenomen Stiens Bedankt vc Dondorp te Antw« G. M. Bosma, Groningen-Noord. Lemele-Lemelerveld T. O. e Goes. Aange- R. Hoogsteen te Monte Alegre Gees. Bedankt (Braz.) H. D. v. Herksen te Hilveri CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenzande M. Vliet- stra te IJmuiden en P. v. Zonneveld te Bennekom. Beroepen te Den Haag- West C. Langbroek te Veenendaal. Anderhalve ton voor Chili en Pakistan De Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft een overzicht gepubliceerd van de bedragen, die de hulpacties voor de slachtoffers van de aardbeving in Chili op 28 maart en de cycloon in oost-Pakistan op 12 mei hebben on gel ever d. Voor Chili gaven de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch Lu therse Kerk en de Remonstrantse Broederschap elk f 1.000, de Ned. Herv. Kerk f 15.000 en de Geref. Ker ken f 25.000 en de „Wilde ganzen" van de V.PÜ.O. f 16.000, terwijl par ticulieren nog eens f 16.000 stortten op de girorekening van de stichting. In totaal een bedrag van f 75.000. Niet veel minder, namelijk f 69.500, was het resultaat van de actie voor Pakistan. Dit bedrag werd bijeen gebracht door „Wilde Ganzen" (27.000), particulieren (7500), Re- monstran tse Broederschap 1.000 Ger. Kerken (25.000), Baptistengem. (500), Doopsgezinde Broederschap (1500). Ned. Herv. Kerk (5.000), Evangelisch Lutherse Kerk (1.000), Evangelische Broedergemeente (500) en de Oud-Katholieke Kerk (500). Bij slecht weer naar kerk of biecht Op een congres in Miinchen van deskundigen op het gebied van het vreemdelingenverkeer is door evan gelische en r.k. geestelijke betoogd, dat tijdens hun vakantie vele toeris ten de weg naar de kerk terugvinden. In de Beierse toeristenoorden gaan volgens deze verklaringen toeristen bij slecht weer naar de kerk of te biecht. Beide kerken willen de arbeid der geestelijken in de Beierse vakan tieoorden en de „campings" Inten siveren. KERKEN HELPEN VIETNAM De Wereldraad van Kerken heeft aan alle leden-kerken een oproep ge richt tot het verlenen van steun aan een hulpprogramma voor Zuid- en Noord-Vietnam. De Oost-Aziatische christelijke ker ken besloten enige tijd geleden al, zowel In Saigon als Hanoi hulp te gaan bieden. De Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht heeft haar gironummer 5261 Nederland meest verstedelijk te gebied ter wereld -..Nederland als geheel behoort tot de meest verstedelijkte gebie den ter wereld en dit geldt in verdubbelde mate voor het westen met ruim 50% der bevolking in agglomeraties boven de 100.000 inwoners. Hierdoor is er in Zuid-Holland reeds een ernstig tekort aan recreatieruimten, dat door de sterke groei van de Randstad nog steeds ernstiger wordt". Dit staat te lezen in het preadvies, dat het Leidse College van B. en W., zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, heeft uitgebracht op een voorstel van enkele raads leden inzake de instelling van een Recreatiezaal. een zo verantwoord mogelijke keuze van de recreatievoorzieningen zal dwingen. Een zo optimaal mogelijk gebruik van deze voorzieningen zal moeten worden nagestreefd en van steeds groter belang zal het worden na te gaan welke voorzieningen in reeds bestaande stadsdelen nog zul len worden aangebracht en in hoe verre het wenselijk en mogelijk zal zijn bestaande voorzieningen aan te passen aan de zich wijzigende be hoeften van de recreatiezoekenden. VERDUBBELING van logiesaeconmiodatie Verwacht wordt, aldus B. en Wdat de bevolking van ons land in de periode 1980-1990 zal toenemen tot 14 a 15 miljoen, waarvan 90Vc werkzaam zal zijn in niet agrarische beroepen en rond 70zal wonen in gemeen ten met meer dan 20.000 inwo ners. Bij deze ontwikkeling mag ver wacht worden, dat omstreeks 1980 60% van de bevolking de vakantie buiten de eigen woon plaats zal doorbrengen. Daarvan gaat een deel naar het buiten land en moet 6.2 miljoen Neder landers worden gerekend, die hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen. De hieruit voortvloeiende proble men zullen nog vergroot worden door het buitenlands dagbezoek, dat voor de kust voor een topdag op 150.000 personen kan worden gesteld, en door het buitenlands verblijfstoeris- me, dat omstreeks 1980 250.000 bui tenlandse vakantiegangers in de topweek zal opleveren. Daarvan zal een belangrijk deel zich op de grote steden richten, maar voor 70.000 buitenlanders zal betaalde logies- accommodatie in de recreatiestreken beschikbaar moeten zijn. In totaal zullen dan 1.070.000 slaapplaatsen in betaalde logies- accommodaties beschikbaar moeten zijn. Daar er nu 530.000 aanwezig zijn, zou een verdubbeling moeten plaats hebben. Onderzoekingen geven aan, dat de recreatieruimten nog een uitbreiding mogelijk maken met 135.000 slaapplaatsen aan de kust, 200.000 in de groene ruimten en 10.000 in de gebieden voor de recrea tie te water, zodat nog een groot ongedekt tekort resteert. Zorgen voor Leiden Voor Leiden, aldus het Leidse Col lege, omvat de zorg voor de dagelijk se recreatie het tot stand brengen, onderhouden en zo goed mogelijk doen gebruiken van wijkvoorzienin- gen en stads- en stadsdeel voorzie ningen. De toenemende verstedelij king van ons land zal ook tot een verdere groei van de Leidse stedelijke agglomeratie leiden en daardoor een toenemende behoefte aan deze voor zieningen ten gevolge hebben. Een nog grotere aandacht dan tot dusverre zal derhalve gegeven moe ten worden aan het opnemen van dergelijke voorzieningen in nieuwe stadswijken en stadsdelen, waarbij mede de veelheid van verlangens ten aanzien van het beperkte beschik baar gebied tot een zorgvuldige be studering en afweging van de be staande behoeften en daardoor tot voor de actie in Vietnam openge steld. De „Wilde ganzen-actie" van de V.P.R.O. heeft op één zondag voor dit doel al f 26.000 opgeleverd. groot i pro- kust en het plassengebied vi belang blijven. Nauwlettend zal het rijks- vinciaal recreatiegeleid ten van deze gebieden en het groene hart van onze provincie moeten worden gevolgd, waarbij actief zal moeten worden getracht in samenwerking met andere gemeenten en het pro vinciaal bestuur tot voor de recreatie zo gunstig mogelijke voorzieningen te komen. In het bijzonder ten aan zien van het kustgebied, dat zowel voor dag-, weekeind- en vakantie recreatie voor miljoenen Nederlan ders en buitenlanders een ti-ekpleister vormt, zal moeten worden getracht voldoende mogelijkheden open houden voor de recreatie van de eigen Leidse bevolking, waarbij b.v. kan worden gedacht aan de ruimte Leidse forensenkampeerders. Ir. j het plassengebied kan in het kader van zandwinningsprojecten een ver groting van de recreatiecapaciteit worden nagestreefd. De vraag zal onder ogen moeten worden gezien of het aanbeveling verdient, zoals ande re gemeenten, elders in het land een j recreatiegebied te verwerven, dat in hoofdzaak voor de recreatiezoekende eigen inwoners kan worden bestemd. Op deze wijze zou een bescheiden bijdrage worden geleverd aan de voorzieningen voor de vakantie recreatie van de eigen inwoners. Ten aanzien van de van elders komende reoreatiezoekenden rijst de vraag op welke wijze in de behoefte van voldoende logiesaccommodatie kan worden voorzien, waarbij naar de mening van B. en W. wel mag worden aangenomen, dat een goed geoutilleerd kampeerterrein niet lan ger kan worden gemist. FEEST IN LEIDERDORP ..Een grote prestatie" Dat was de strekking van de woorden van de verschillende sprekers bij het 40-jarig jubileum van de heer G. Wagemans bij de firma Garant service N.V. in Leiden. Voor zijn verdiensten in die veertig jaar werd de heer Wage mans onderscheiden met de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau Deze hoge koninklijke onderscheiding werd hem gistermiddag in de kantine van het Leiderdorpse bedrijf uitgereikt door burgemeester mr. R. M. Gallas Binnen de hmd.se grenzen zal nog 0p 23 ok(ober |s het lts hon. slechts kunnen uordeji overgegaan derd jaar |eden, dat dc Ne. tot de aanleg van het geprojecteerde |derlandsche Zondagsschool Vereeni- wUkpark ui het stadsdeel zuid-west. „,.rd opst.richl. Dit feit zal op Een zeer belangryk onderdeel van de b(jlondere wiJze worden gevierd, toekomstige voorzieningen zal zun Duizendcn ,ciders en leidsters uit alle de verwezAilijking van het Vlietpark de]en yap ops ,and „ordpn op 3 4 aan dc zuid-oostelijke periferie van en 5 juni 1966 in het RAi.6ebouw onze stad. dat ook voor de dagrecrea- ,n Amstcrdam verpacht, waarvoor tie van grote betekenis zal zijn. een speciaal proeramma in VOorbe- Voor de dag- en weekeindrecreatie reiding is. Een herdenkingsdienst in van de Leidse bevolking zullen de I de Westerkerk zal dit jubileum be- Meer dan 150 kinderen namen deel aan het diplomazwemmen in het Leidse zwembad ..De Vliet". Er werd gezwommen voor de diploma's A. B. C, D, E en F. Een diploma behaalden: DIPLOMA A: Jolanda Vroom, Kees Lever, Rob Lever, Charles Leideleijer, Cora Neyenhuis, Ellen Zondervan, Som Tjwan Tan, Marianne Luijmers, Bemend Luijmers, Dominque Zeijl- mans, Wouter Lanz, Toos Lanz, Ma rianne van Muijen, Ingrid van der Reijden, Herman Handgraaf, Ivonne Selier, Benny Bos. Liesbeth Knotter, Willy Peterse, Theo de Brabander. Kees Maassen. Babs Lebans, Corry Duindam, M. Mulder, Laurens v. d. Kraats, Margöt v. d. Kwartel, Maria v. d. Kwartel, Conny Gaykema, Dick Weeda, Bernadette Geüer, Constance v. Tongeren, Marjan Nieuwland. Jos Lagerberg, Marian Meyer, Marjan Zandbergen, Hans Halvemaan, Sjaak (Advertentie) Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Janson, Hans Rusman, Pieter v. Vliet, Dick Brussee, Laurens Verhage, Dick Klaas v. d. Bent, Robert J. Uitten- bogaard, Gert de Nooy, Joke Sluys. Alma de Reus, Leo Verkaik, Arnold Laernoes, Paul v. d. Hilst, Paul Hals bergen, Wim Aggenbach, Alexander Lamers, Anton Geijer, Corry v. d. Krogt. Leo Stam. Adriaan Fokker, Suzanne Slothouder, Prapto Sastro- wyoto. Els van Heyningen, Truusje Koelewijn. DIPLOMO B: Marijke Boer, Gert Eigenbrood, Ria Strijk. Anne v. Lin- ge, Annemieke Brinksma, Ingrid Brinksma, Simone Jonker, Bert Le ver, Fenny de Bree, Cornells Weeda, Liesbeth Overduin, Wilma v. Kesel, Jannie Knot, Corrie Witsenburg, An- nemarie Turion, Henk Kramers, Co- bie van Leeuwen. Arietta van Oosten, Nelly van Oosten, Rocus van Oosten, Elisabeth C. Uittenbogaard, Petra Perquin, Nelleke A. Noorduyn, Jan- neke van Vliet, Jos v. d. Linden. Kees van Zijl, Corry v. d. Krogt. DIPLOMA C: Jan den Ouden, Car- ia de Kreek, Willy Neuteboom, Ivon ne Duivenbode, Joke Witsenburg, An nemieke v. d. Weyden, Addy Radder, Gerrit J«n v. Baaren, Theo v. Hat- tum. Louis de Groot, Inge van Hat- tum, Rob v. d. Linden, Dolf Kamp man, Jeanneke Geijer, Ton Schenk, Ada Dubbeldeman, Marian Burge ring. Karei v. Someren Brand, Ankie Kriele, Meiert Schenk. Margriet Pompe, Erna Vroemen, Marijke Goo se n, Gerard Vermeulen, Han Vermeu len, Eveline Vermeulen, Joop Goosen, Jeroen Maas, Marijke Vermond. DIPLOMA D: Corry Labo rd us, Lieuwe Labwdus, Gonny Eradus. Joke de Wit. Ineke Mioch. DIPLOMA E: Peter van Zijl, Han- neke Pompe. DIPLOMA F: Christiaan Parrel. sluiten. De vereniging heeft dit eeuwfeest aangegrepen als een ge legenheid, om door acties het zon dagsschoolwerk te versterken. Onder de naam „Feest van 't gul den jaar" wordt reeds deze maand met de bijzondere activiteiten be gonnen. De leiding van de N.Z.V. wil graag twee fondsen vormen. Het eerste fonds moet het vormings werk van de vereniging ondersteun- nen, waardoor tegenwoordige en toekomstige medewerkers instructie en onderricht zullen kunnen ont vangen, zodat het zondagsschool werk volledig aan de eisen van deze tijd kan beantwoorden. Het tweede fonds moet kinderen in andere lan den dienen. In overleg met het kinderfonds van de Unicef zullen projecten worden uitgekozen, waar de inkomsten van dit fonds hulp kun nen bieden. Verder komen er mogelijkheden voor de kinderen om aan wedstrij den mee te doen en werkstukken te maken, die later tentoongesteld kun nen worden. In het najaar belegt de vereniging overal in het land regio nale conferenties. Het werk van de N.Z.V groeit steeds. Er zijn ruim 13.000 leden, die allen het maandblad „Kind en zon dag" ontvangen. De zondagsscholen worden door 400.000 kinderen be zocht. PAPANDRE0E WILDE EEN STAATSGREEP Petros Garoefalias, die minister van Defensie van Griekenland is geweest, heeft ex-premier Georges Papan- dreoe gisteravond ervan beschuldigd dat hij in de nacht van 15 op 16 juli. een „volksopstand" heeft willen uit lokken. Het ministerie van Defensie, al dus Garoefalias, beschikt over inlich tingen volgens welke er in de periode tussen het eventuele ontslag van Pa- pandreoe en de eedsaflegging van de nieuwe regering in Athene en Salo- niki een opstand had moeten uitbre ken die het karakter van een staats greep had moeten hebben. Aanhan gers van Papandreoe rekenden op een welwillende houding van bepaalde legercommandanten en officieren van de linkse organisatie „Aspida". Het ministerie van Defensie, dat van een en ander lucht had gekregen, had echter maatregelen getroffen, waar onder het alarmeren van de strijd krachten. Garoefalias heeft zijn beschuldiging aan het adres van Papandreoe al eer der geuit in het blad „Acropolis". De heer Wagemans, die op het ogenblik chef-monteur is, trad in 1925 bij de toenmalige firma D. Tes- ke in dienst. Sinds 1930 was hij chef- monteur. In 1937 overleed de heer D Teske en hij werd opgevolgd door zijn toen nog te jonge zoon, zo dat een groot deel van de verant woordelijkheid voor het technisch ge deelte van de bedrijfsleiding op de schouders van de heer Wagemans kwam te rusten. De heer H. D. Teske legde daar dan ook bijzonder de na druk op in zijn toespraak tot de heer Wagemans, die hij vergezeld liet gaan van een enveloppe met inhoud namens de firma Garant en een na mens hemzelf. Ook burgemeester Gallas wees op de technische kennis en het aanpassingsvermogen van de heer Wagemans, die 't hem mogelijk maakte de veranderingen mee te ma- Bakkersbond wil duurder brood .Van i Haagso correspondent), De katholieke vereniging van on dernemers in het bakkersbedrijf heeft een beroep gedaan op de bakkerij- stichting om de uitkering-ineens, die in twee keer aan de bakkers zal wor den uitbetaald, door te mogen bere kenen in de broodprijzen. De Bakkerijstichting is verzocht de zaak opnieuw bij het ministerie van Economische Zaken onder de aan dacht te brengen, hoewel minister Den Uyl een eerdere poging daartoe van de hand wees. De vereniging hoopt nu in een eer lijk gesprek met de minister tot een compromis te komen. G. WAGEMANS zilver (Foto L.D/Holvaat) ken, waarna hij hem de onderschei ding opspeldde. Op de door het vol tallig personeel bijgewoonde bijeen komst werd verder het woord gevoerd door de heer A. Bavelaar namens de vier chefs van het bedrijf en door hoofdboekhouder Van der Mark Er waren diverse geschenken, zoals een boekenbon, en vele bloemen, waarbij ook mevrouw Wagemans niet werd vergeten. „Sarah Elisabeth" in veiligheid De Nederlandse kustvaarder „Sa rah Elisabeth" heeft zich in veilig heid kunnen brengen, nadat hij moei lijkheden met zijn roer had gekregen in de orkaan Betsy, die windstoten produceerde van 240 kilometer per De kustvaarder, die elf man aan boord had, heeft enige tijd gevaar gelopen aan de grond te raken bij Egg Island bij Eleuthera op de Ba hamas. Een schip van de Amerikaanse kustwacht in Miami voer uit, toen het Nederlandse vaartuig voor het eerst meldde, dat het zioh in moei lijkheden bevond. Maar later liet kapitein Houwing weten, dat hij erin was geslaagd zich in veiligheid te brengen in Providence Channel, ten zuiden van Grand Ba hama Island. Hij meldde, dat hij het ergste had gehad en geen hulp meer nodig had.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3