EIDSCH DAGBLAD ndia opent tweede front a zuidwestelijk Pakistan Horeca-protest tegen prijsstop m HEEL LEIDEN WEET ER VAN F. WAREMAN rk9e Thant noemt de ^kwestie moeilijk \fjen gecompliceerd Tunesiër bood valse dollarbiljetten aan Claus in liet noorden E.M.S. MINDER W I1\ST Patiënt klom op het dak ^^ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 No. 31663 er abi eur: E. A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 t me^ GES b heeft vanochtend in het zuidelijk gedeelte van West-Pakistan front geopend. De Indiërs rukken van twee kanten ;aar de grote Pakistaanse kuststad Karatsji. Het is de tweede binnen drie dagen, dat Indiase troepen Pakistan binnen- ;en. Maandag trokken zij de grens over in de richting van Tepre. maar deze aanval liep vast. i de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi werd de nieuwe aanval o». vergeldingsmaatregel genoemd voor het bestoken door de Istaanse marine van een Indiase installatie in Dwarka aan de van de Arabische Zee. Enkele uren voor de nieuwe Indiase val hadden Pakistaanse vliegtuigen getracht Nieuw Delhi te vallen, maar voor zij schade aan de Indiase hoofdstad den toebrengen werden zij teruggejaagd. Een Pakistaans gtuig stortte bij het vliegveld van Nieuw Delhi neer. Vlieg en van de Indiase luchtmacht hebben Pakistaanse oorlogs- »pen aangevallen. Het gevecht duurde anderhalf uur. Enkele gtuigen zouden vernietigd zijn. Militaire hulp an Ver. Staten opgeschort President-commissaris ZWOLSMAN IIIT DIRECTIE E.M.S. De heer R. Zwolsman zal per 31 de- cember zijn functie van voorzitter van de raad van bestuur van de Exploitatie Maatschappij Scheve- j nlngen (EMS) N.V. neerleggen. In de op 24 september te houden jaar- lijkse aandeelhoudersvergadering van de E.M.S. zal worden voorge steld hem per 1 januari 1966 te be- tot president-commissaris. ANDERE WEGEN ZOEKEN Eén der overwegingen die de heer Zwolsman ertoe hebben gebracht zijn mandaat ter beschikking te stellen, is geweest dat hij niet de indruk wil wekken „met zichzelf aan de confe rentietafel te zitten". In 1963 en 1964 zijn namelijk enkele venootschappen uit de E.M.S.-sfeer getreden, o.m. de Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur maatschappij en de Nederlandsche Grondbriefbank. In beide vennoot schappen vervult de heer Zwolsman een commissariaat. De zakelijke con tacten tussen de E.M.S. en de beide ex-deelnemingen zijn blijven bestaan. kassa's niet bruikbaar Haagse •espondent) eide partijen hebben hun opera gisteren streng geheim ge iden. Het was onmogelijk bewerin- ontkenningen op hun juiste irde te schatten. Volgens India l de Pakistanen een beslissende erlaag in de lucht zijn toege- cht. Omgekeerd beweerde Pakis- dat het 46 Indiase toestellen op indag en dinsdag heeft vernietigd, t maakte het bekend, dat Indiase gtuigen „lukraak bombardemen- hebben uitgevoerd op woonwijken Rawalpindi en Karatsji. Op zyn zou Pakistan de steden Amrit- _j Joelloendoer in de Pcndsjaab iben aangevallen, alsmede militai- doelen by Jamnagar, Calcutta en flere plaatsen. Enige tientallen rachutisten, die Pakistan maan- fnacht by Pathankot had neerge- zouden door Indiase troepen langen zijn genomen. Secretaris-generaal Oe Thant van Verenigde Naties is vanochtend, weg naar Pakistan en India, in inden aangekomen. Hij zou een on thoud hebben met de Britse minis- Buitenlandse Zaken, Stewart, i Pakistaanse regeringswoordvoer- verklaarde gisteren, dat Oe lamts bezoek „geen resultaten zal (werpen, indien Oe Thant zich zou teohouwen als een hoeder van de Btandslijn in Kasjmier". India is «hts bereid de stryd te staken 'anneer Pakistan het bezette India- gebied ontruimt en ophoudt met 't schenden van de bestandslinie in Feijenoord-Real in regenjas Pan onze weerkundige medewerker) FeijenoordReal Madrid zal van- Vond zeer waarschijnlijk in de re en worden gespeeld. By zuid-west- Ingeland heeft zich een actieve de pressie ontwikkeld, die vanmorgen Ti) snel naar het noordoosten trok m in de komende avond en nacht Bet een brede regenzone en een tot pachtig toenemende zuidwesten Wnd ons land passeren. Tydens het iuel is er daarom regen te verwach ten, waar over het algemeen de Spanjaarden minder aan gewoon ttjn dan de Feijenoord-ploeg, die heel wat zondagen in de regen moe- spelen. WEERBERICHT VEEL WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: vanavond en van nacht regen, morgen overdag opkla ringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid *n west. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.09 urn- Maan op: 19.14 uur; onder: 3.50 uur Hoogwater te Katwijk te 2.54 en 14.57 uur, laagwater te 10.40 uur en Ï2.56 uur. DU nummer bestaat uit 14 pagina's Kasjmier en het overschrijden van de grens". Voor zijn vertrek verklaar de Oe Thant, dat hij zich geen illus- I sies maakte omdat de kwestie-Kasj mier „ontzettend gecompliceerd en moeilyk" is. Amerika heeft gisteren de militaire I hulp aan India en Pakistan opge schort, omdat deze landen de door Amerika geleverde militaire uitrus ting gebruiken bij hun gevechtshan delingen. India ontving het afgelopen jaar Amerikaanse steun ter waarde van 435 miljoen dollar, Pakistan voor 212 miljoen dollar. In hoeverre beide landen kwestbaar zyn op het gebied van militaire hulpverlening is niet duidelijk. Wèl kwetsbaar zyn zij in het vlak van de economische hulp. Tot dusver heeft India economi sche hulp ter waarde van 6 miljard dollar gekregen, Pakistan 4 miljard dollar. De Sowjet-Unle heeft India en Pakistan gisteren haar goede dien sten aangeboden en er by beide lan den op aangedrongen de militaire operaties onverwijld te staken. „De oplossing van het conflict is een dringende zaak", aldus de Sowjetrus- sische regering. Ook Keizer Haile Selassi van Ethio pië heeft een beroep op de strijden den gedaan het vuren onmiddellijk te staken, in overeenstemming met de beginselen van de Afrikaans-Azia tische solidariteit en met de besluiten van de Veiligheidsraad. Premier Lester Pearson van Cana da deelde gisteren mede, dat India eri Pakistan een bemiddelingsaanbod van Canada hebben verworpen. President Soekarno van Indonesië verklaarde gisteren, dat zijn volk sympathiseert, met. en bidt voor Pa kistan. dat „fel strijdt voor handha ving van zyn souvereiniteit en vry- heid". West-Duitsland heeft gisteren een beroep gedaan op India en Pakistan van geweld af te zien en hun vraag stukken op te lossen door onderhan delingen. Peking tegen India O C Rood-China heeft gisteren „de In diase aanval op Pakistan een daad van pure agressie" genoemd. China is van mening, dat de gedragsregels tussen staten ernstig zijn geschonden. Het volgt het verloop van de strijd nauwlettend en consolideert zijn grensverdediging. De strijd van Pakistan wordt recht vaardig genoemd. India wordt ge waarschuwd dat het de gevolgen moet dragen van zyn „misdadige agressie". In de Chinese verklaring wordt verder gezegd dat de Indiase regering inzake het vraagstuk-Kasjmier „im mer doortrapt heeft gehandeld". „Eens heeft India, tezamen met Pakistan, een plechtige gelofte afge legd dat het het volk van Kasjmier het zelfbeschikkingsrecht zou verle nen. Doch het is niet alleen deze be lofte niet nagekomen, maar het heeft later op onbeschaamde wijze ver-* klaard, dat Kasjmier een onafschei delijk deel van India is en het heeft het volk van Kasjmier op ruwe wijze onderdrukt. Doch onderdrukking leidt tot verzet (Tibet, red. L.D.) en het is volkomen juist dat het volk van Kasjmier thans in verzet is ge komen", aldus de Chinese verklaring. Noorse troepen beschikbaar De Noorse minister van Buiten landse Zaken. Halvard Lange, heeft te verstaan gegeven, dat zijn regering bereid is troepen beschikbaar te stel len voor een eventuele V.N.-strijd- macht in Kasjmier. Lange noemde het conflict tussen India en Pakistan een tragedie, die de noodzakelijkheid aantoonde van de V.N. als organisa tie tot het bewaren van de vrede. Iraakse divisie in moeilijkheden tegen Koerden? De Koerdische nationalistische rebellen in Irak hebben vandaag be weerd dat zij grote delen van de woestyn bij de Syrische grens hebben omsingeld. Vanly, de afgezant in Europa van de leider van de Koerdische rebel len, generaal Barzani. deelde mee dat 'n offensief van de rebellen het Iraakse leger had gedwongen de stad Rawa aan de bovenloop van de rivier de Eu f raat by de Syrische grens te ontruimen. „De oorlog van het regime in Bag dad tegen de Koerden kan als ver loren worden beschouwd", zo ver klaarde Vanly. Hij beweerde dat de Iraakse troepen zich voor hun ne derlaag op de burgerbevolking pro beren te wreken. Hij zei dat tal van dorpen waren platgebrand. Vele hotel-, restaurant- en café' bedrijven zyn in grote moeilijkhe den gebracht door het feit. dat mi- nister Den Uyl bij zijn prijsmaatre gel a oor de horeca heeft bepaald, dat beneden de gulden op één cent moet v orden afgerond. Vele kassa's I registreren namelijk slechts in een- lieden van vijf cent. Ook automaten kunnt n niet anders dan op ronde prijzen worden afgesteld. Deze bezwaren werden aangevoerd op de openbare bestuursvergadering van liet bedrijfschap horeca, waar van alle kanten tegen de als grievend'' aangemerkte stap van de minister werd geprotesteerd. Het be drijfschap zal nu in elk geval trach ten een andere afrondingsregeling te krijgen. Bovendien zal net alles in het werk stellen om zo snel moge lijk aan de prijsstop te ontsnappen. Bedrijfschap-voorzitter G. J. M. Moussault verklaarde, dat het mi nisterie van Economische Zaken on danks herhaald verzoek niet aan de delegatie van het bedrijfschap heeft willen vertellen, welke de aard en de omvang van geconstateerde prijsop drijvingen waren. Tydens drie be sprekingen. die aan de maatregel voorat gingen, kwam de delegatie slechts te weten, dat er door de eco nomische controle dienst in het land 350 gevallen van overtreding waren- vastgesteld. Verstarrend De heer Moussault zei o.m.: „Het prijsbeleid is te krampachtig gewor den en gaat verstarrend werken. Er moot een nieuw komen, zonder de spelregel van niet-doorberekening van loonkosten voor ae dienstver lenende bedrijfstakken. Zo dit niet wordt erkend moeten wij andere middelen en wegen zoeken. Met uit sluitend protesteren komen we er Welke die andere tactiek zou kun nen zijn, wenste hij op de openbare vergadering niet te belichten. Wel werd daar nog bekend, dat totnutoe 25 van de 32.000 door de prijsmaat regel getroffen bedrijven op grond van ongunstige bedrijfsresultaten ontheffing van de maatregel hebben gevraagd. In Amsterdam aangehouden Een Frans sprekende man, die ervan wordt verdacht bu een aantal win kels in de Amsterdamse binnenstad kleine souvenirs als Volendammer- poppetjes met 20 valse Amerikaanse dollarbiljetten te hebben betaald, is door de hoofdstedelyke recherche aangehouden. Het is een 29-jarige Tunesische ar beider. Zijn aanhouding is te danken aan de oplettendheid van een cassiè- re in een winkel aan het Damrak, die wist dat kort tevoren vajse dollars in andere zaken waren aangeboden. Toen de Afrikaan haar ter betaling een dollarbiljet aanbood, bekeek zy het nauwkeurig en meende, dat het vals was. Zfj slaagde erin ongemerkt de politie te waarschuwen, die de man in de zaak kon arresteren. By de recherche zijn inmiddels on geveer 12 meldingen binnengekomen van winkeleigenaars, die met de val se biljetten zijn betaald. Volgens de politie werd de Tunesiër geassisteerd dóór een man, die een blauwe regen jas draagt en een snor heeft. Van deze handlanger, die steeds op de uitkijk zou hebben gestaan als er een winkel werd binnen gegaan, ont breekt tot nu toe elk spoor. De arres tant heeft, uitgezonderd de oplich ting in de winkel waar de politie hem op heterdaad betrapt, alle andere aangegeven oplichtingen ontkend. De recherche is er ook nog niet ln geslaagd het hotel te vinden, waar de Tunesiër vermoedelijk heeft gelo geerd blijkens de hotel-kamersleutel, die hij in zyn bezit had. Franse lancering vanaf IJsland Franse geleerden hebben hun tweede tweetraps Dragon-raket ge lanceerd vanaf de basis Skogasan- dur aan de zuidkust van IJsland. De raket is bedoel om de Van Allen stralingsgordel te bestuderen. De raket voert een aantal inge wikkelde instrumenten mee ter be studering van protonen en elektro nen in de gordel en bereikt een hoogte van 410 km. De Fransen lan ceerden op 24 augustus hun eerste raket op IJsland. (Van onze Haagse correspondent). Geldsehaarste en verkrapping van de marges in de horecasector. Dat waren de belangrykste oorzaken-van- buiten-af, waardoor de Exploitatie Maatschappy Scheveningen (E.M.S.) in 1964 voor problemen is gesteld. De krapte aan middelen heeft er onder meer toe bijgedragen dat de grootste deelneming van het concern, die in de Nederlandse Grondbriefbank, moest worden verkocht. Verder heb ben de gevolgen van de sterke groei, die zich in zeer korte tyd voltrok, de nodige hoofdbrekers gekost, voor al op het stuk van de organisatie. Dit alles had tot gevolg, dat de winst over 1964 het peil van het voorgaande jaar niet heeft kunnen halen. Volgens de vandaag in het jaarverslag gepubliceerde geconsoli deerde winst- en verliesrekeningbe- droeg het batig saldo f 9.3 miljoen tegen bijna f 10.5 min in 1963, het geen neerkomt op een daling van 11.5 pet. De totale omzet gaf een toeneming te zien van f 130 min tot f 140 min. De invloed van de schaar ste op de kapitaalmarkt, by een on- roerend-goedmaatschappy van gro te betekenis, werd door de E.M.S. nog vergroot door moeilijkheden met esn hypothecaire lening van f 72 min. Doordat het moeilyk was an dere hypothecaire geldgevers te in teresse: en heeft de E.M.S. in het be lang van de voortgang van de bouw besloten sommige activa vervroegd te verkopen. Per ultimo 1964 was de taxatie waarde van het onroerend goed f 171.7 min tegen f 160,7 het jaar ervoor. De hypthecaire schuld liep in de verslagperiode echter terug van f 80.1 min tot f 58 min. De gang van zaken in de horecasector heeft, bly- kens het verslag, versneld ingrijpen noodzakelijk gemaakt. Het betrof hier in het algemeen maatregelen tegen bedrijven, waar in de meeste .geval len zelfs de directe kosten niet kon den worden gedekt. In het diaconnessenhuis in Meppel ontstond gisteren grote opschud ding, toen een verkeersslachtoffer, dat nog maar nauwelijks de poort was binnengevoerd, amok begon te maken. HU wilde niet dat iemand hem aanraakte en toen de ver pleegsters met de gebruikelijke zachte hand probeerden aan te dringen snelde de patiënt het dak op. Daar bleef hij vastberaden zit ten, onbereikbaar voor zelfs de al lernieuwste vindingen op medisch gebied. De verpleegsters waarschuwden de geneesheer-directeur, maar zelfs diens overredingskracht bleek vruchteloos te zyn. Hij had trou wens wel wat beters te doen en kreeg er gauw genoeg van. Hij waarschuwde de politie, die ook wel een beetje verbluft tegen de vreem de opgave stond aan te kyken. Ook het „kom vam dat dak af" uit de politiemond was aanvankelijk tot dovemans oren gericht. De vluchte ling koos pas de weg terug, toen gedreigd werd, dat de brandweer zou worden ontboden om hem van het dak af te spuiten. Toen hy eenmaal binnen het bereik van de politiehanden was, werd de patiënt snel overmeesterd en afge voerd naar het politiebureau. Daar bleek, dat Bacchus mede verant woordelijk was voor het gebeurde en waarschijnlijk ook voor het bromfietsongreluk, dat de man eer der op de avond was overkomen. Het was een 35-jarige inwoner van het Drentse Schoonoord. Hij bleek overigens weinig te manke- PAUS PAULUS NAAR V.N. Paus Paulus VI zal 4 oktober een bezoek van één dag aan de V.N. brengen. Dit Ls vandaag in Vaticaan stad bekendgemaakt. Het is de eerste pauselijke reis naar de V.N. in de ge schiedenis. De paus, die door secretaris-gene raal Oe Thant was uitgenodigd, zal in de Algemene Vergadering van de V.N. een vredesoproep tot de wereld richten. Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 Een vrolyk plaatje uit Assen: deze Drentse moeder had de grootste moeite haar zoontje in bedwang te houden, toen Prin ses Beatrix en Claus von Ams- berg met burgemeester mr. P. P. Agter naar het Provinciehuis lie pen. Het jongetje wilde beslist naar het paar toe! Het illu streert de enthousiaste ont vangst van de hoge gasten gis teren in het noorden van ons land. De Prinses en haar verloofde i kwart over tien met de koninklyke Fokker-Friend ship op de vliegbasis Leeuwar den. De ontvangst in de Friese hoofdstad was zo overweldigend, dat dit de heer Von Amsberg de uitspraak ontlokte: „Ik wist niet, dat er in Leeuwarden zoveel mensen wonen". Tijdens de rondrit in een Rolls Royce werd het paar letterlijk bedolven on der bloemen, confetti en serpen tine. Na een ontvangst in het pro vinciehuis, waarby geschenken werden aangeboden, ging het paar naar Groningen, waar de ontvangst al even spontaan en overrompelend was. Ook daar werden provinciale autoriteiten aan het paar voorgesteld. Het bezoek aan de drie noor delijke provincies werd besloten met een triomfa'e intocht in de Drentse hoofdstad en weer enige ontvangsten. Vandaag bezoeken Beatrix en Claus Haarlem en Den Haag. Voor topkwaliteit, en service ESSO BENZINESTATION Haagweg Leiden (Sue/ lieu wo Uit het Leidsch Dagblad van J 9 Sept. 1865: Het nieuw gestichte op- l voedingshuis van Mevr. v. Calcar is in de vorige week alhier geopenden telt nu reeds 24 kostleerlingen. Een ruim heerenhuis op de Bree- destraat is aangekocht voor huisvesting. i De Chinese reus Chung- Eng is te Londen aaangeko- men. Zijn lengte wordt ge- zegd acht voet te zijn. f H.B.S. met 5-jarigen cur- sus te Leiden. De nieuwe cur- l sus der H.B.S. zal aanvangen f op 8 September a.s. J Namens de comm. J Dr. D. de Loos, dir. H.B.S.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1