PLOEGENTIJDRIT Anton Ebben tweemaal vooraan Volleybalploeg geeft Japan beter partij (2-3) REGEN GESELT SAN SEBASTIAN DUINDIGT KLM-DAG BLIKSEMFLITSEN WEERSLAG SPORTAGENDA AA. ZONDAG In nuchtere cijfers werd een helse opgave neergelegd PAUL VERMOND VEERTIG JAAR VOETBALLER... „Grote hulp" Titelstrijd 71/2 in R'arendsveen Tennisploef tegen West-Duitsland Internationaal concours hippique in Rotterdam NAT EN KIL PLOEGVOOR WEGWEDSTRIJD Organisatie Feijenoord is NIET verzwakt LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD de Nederlanders huilden als kinderen (door Fred Racké) Waar toch, vroegen wanhopige wielrenners, aar toch is de weg? Smalle wieltjes groeven oren door hagelstenen, door zand, door ind. Dunne bandjes tastten door stromen ater naar het wegdek. De donderslagen da- rrden langs de hellingen. Was het de dreu nende echo, die de keien losmaakten? De keien, die rolden nu over de weg, die gisteren nog zo nieuw was geweest. Of brokkelden de rotsen door het water af, dat in eindeloze, ruwe stro men naar omlaag gorgelde, groevend in de groene hellingen? Terwijl bliksemflitsen neersloegen op de landen, vochten verstijfde tartmannen hun strijd tegen de mateloze ellende. Waar koude en water geerdenwerden tenslotte gebruinde jongens uit een zonnig land tot vmpioenen gekroond. spoorslags verwarmd hotel eindel'jk was hersteld van meer dan twee uur rqden in een open laadbak van een schokkende automobiel, kon hij het eenvoudig zeggen: „de jongens heb ben machtig gereden. Onder deze omstandigheden hebben zij een for midabele prestatie geleverd". In nuchtere cijfers tenslotte werd n helse opgave neergelegd. Alle* it atleten hadden moeten door ban. vond zijn weerslag in wat uipende, ingenieus geconstrueerde zelfs hier niet falende machines tn cfjfers producerenden. Cijfers, e tenslotte Nederlandse coureurs s kinderen deden huilen. Cijfers ik, die vier Italianen deden samen- >kken op een erepodium, dat ner- ins, nergens op droge grond kon arden opgericht. Verbijsterd heb- ;n machteloze toeschouwers, die tonner aan het vallende water kon- jn ontkomen, die zelfs op overdekte ibunes niet konden vluchten voor spelende stralen, verbijsterd heb- »n zij allen gezien wat toch een ielrenner vermag. Vier Italiaanse jnateurs werden de eerste wereld- sunpioenen van 1965. Honderd In honderd helse kilometers ver joegen zij twintig andere equipes in en race tegen de tijd, waarin hun ebundelde krachten reikten naar en moyenne, dat nog boven 42 kiio- leter per uur lag. Voor drie Neder- indse jongens wa6 er na het gevecht egen de elementen slechts de teleur- belling: tweeëntwintig seconden agen er tussen hun verwoede finish n die van de Franse equipe. Maar •rankrijk greep brons en toen in het tille kwartier een sombere stem dat lieuws kwam brengen, huilden Harry jtevens, Harry van Piere en Eddy Jeugels. Terwijl hun van kou ver- ttajfde ledematen heel voorzichtig |tkBlirarm werden onder zorgzaam mas- I2#erende handen van verzorgers, von- e«tJ»Ien tranen hun weg. Nog was alles geweest. u. Voldoening c Heel veel later pas kwam de vol- «oening. Toen Joop Middelink in een ►eneiATERDAG. «Wielrennen San Sebastian: jj wereldkampioenschap op de weg amateurs. sng|Ceilen i Dragon Gold Cup en |H Trintelwedstrijd. ®%oetbal Aanvang zaterdagcompe- j ei titie, Zilveren Bal-toernooi (HVV- 'axei terrein), Bedrijfsvoetbaltoernooi 1401 (LFC-ter rein). dar Atletiek Drielandenwedstrijd rum (Brussel). .f o^wemmen Zeslandenwedstrijd (Rome). Paardesport CHOI (Rotterdam). jHjJJlonkbal Europees kampioenschap (Madrid). deU^ONDAG. sicWielrennen Wereldkampioenschap 7- op de weg profs (San Sebastian). Waterskiën Nationaile clubkam- pioenschappen (Brasem). Voetbal Zilveren Bal-toernooi reei) (vervolg). Laakkwartier—I7VS. Nederland—Duitsland (Velp). 5 treilen Dragon Gold Cup en 5, Trlntelwedistrijd (vervolg). Z0€.Paardesport CHI Rotterdam sinj(vervolg), St. Leger (Duindlgt). XajAtletiek Drielandenwedstrijd Brus- lon- sel (vervolg). wei-Zwemmen Zeslandenwedstrijd Rome (vervolg), jen: Honkbal Europese kampioen- rp- schappen Madrid (vervolg). (Advertentie) HALF TWEE WASSENAAR Lee» Joop Middelink groot, massief, eerlijk wielercoach was niet bij machte geweest eerder te vertellen van wat er allemaal was gebeurd. Achter op de auto had hij zijn ren ners gevolgd, terwijl regen en hagel de oranjeshirts verborgen achter een kil gordijn. Bijna verstijfd was hij ai toen bet gebeurde. Na vijfentwintig kilometer stuurde Daan Holst recht uit, waar drie anderen linksaf sloe gen. Ontzet doken Middelink en mecaniciën Verhoeven op van achter de cabine. „Daan", schreeuwden zij, „Daan, wat heb je?" Daan Holst kon niet meer remmen, zeilde de bocht uit, stuurde de weg weer op en gebaarde wild naar even weifelen de ploeggenoten in de verte. In een fractie van een seconde nam Mid delink zijn beslissing: géén andere fiets, de drie moeten zonder Holst verder, de tijd is tè kostbaar. Drie Nederlandse jongens hebben zich daarna in vijfenzeventig kilo meter leeg gereden. Na een eerste doorkomst (vijftig kilometer) voor druipende, griezelige, lege tribunes, begeleidde een rollende donderslag een verrassende annonce: Nederland derde, na Italië en Spanje, vóór Frankrijk met slechts luttele se conden onderling verschil. De drie andere top-equipes voltooiden nun eerste omloop met vier man. Neder land, rijdend achter zwakke ploegen als Turkije en Denemarken, werd vierde. De Italianen, als immer nauwgezet voorbereid in vele trai- ningsuren op dit circuit, gingen in de tweede koershelft zelfbewust en sierlijk op weg naar hun derde wereldtitel in deze zuivere achtervol ging. Spanje, verbeten vechtend voor nationale glorie, mocht zich optrek ken aan de sterk terugkomende Oostduitsers, de secondenwinst voor de door enkele toeschouwers uitbun dig toegejuichte Spanjaarden was niet voldoende. Verkleumd Drie Nederlanders brachten hun oranje-truien over de streep op een moment, dat eremetaal nog bereik baar leek. Verkleund werden zij ge volgd naar de eenvoudige ruimte, waar de rustbedden stonden. Ver stijfd wachtten de drie op de andere resultaten. Spanje zou, zo werd niet betwijfeld, sneller zijn. En Italië ook. Terwijl een enkele Spanjaard ver ontschuldigend vertelde, dat nooit eerder nog zoveel regen was gevallen in begin september, telden de ijzige mimiten. Spanje wès sneller. Italië zou het ook zijn. Toen kwam de deceptie. Ook Frankrijk had het voordeel van een vierde renner kun nen uitbuiten, kunnen uitdrukken in tweeëntwintig seconden minder tijd. De drie op de rustbedden huil den en vervloekten de gebroken rem van Daan Holst. Toen zij terugreden naar het hotel, kwam pas de voldoe ning om een toch nog machtige prestatie. Toen ook reden uit San Sebastian hulptroepen de bergen in. Om te redden en haastig te beteu gelen wat de natuur had losgewoeld op wegen en berghellingen, die in september Spaans-zonnig behoren te Uitslag 1. en wereldkampioen Italië (Bona, Denti, Guerra en Soldi) 2.22.03 (gem. 42.836 km/u.); 2. Spanje 2.22,30 (gem. 42,105 km u.)3. Frankrijk 2.24.06 (gem. 41,637 km/u.); 4. Nederland 2.24.28. Lugdunum-speler Paul Vermond vier zaterdag a.s. zyn 40-jarig jubi leum als actief voetballer. Na afloop van de wedstrijd oud-Lugdunum oud-ASC, welke om 5 uur aanvangt, zal Vermond worden gehuldigd. In de kantine BILJARTEN De Russische voetbalploeg be- reidt zich op het toernooi om het wereldkampioenschap voet- f bal 1966 voor met een nieuw „geheim wapen": een psycholo- f ge. De persoon in kwestie, juf- frouw Galina Mikhaiioma, is, f volgens de eerste berichten, van „grote hulp". Naar wij vernemen zal het toer nooi om het Nederlands kampioen schap kader 71/2 van 27 t.m. 30 januair 1966 in Roelofarendsveen worden gehouden. De organisatie is opgedragen aan het district Veen- en Rijnstreek van de KNBB. De ereklassers zullen hun strijd leveren in café Heemskerk. Het cricketseizoen 1965 zal zon dag 12 september worden afgesloten met een wedstrijd BelgiëNederland. De Belgische ploeg zal worden sa mengesteld uit in Antwerpen en Brussel gelegerde Britse militairen. De ontmoeting wordt te Grobben- donk bij de Belgische hoofdstad ge speeld. De Nederlandse tennlsploeg, die zaterdag en zondag a.s. op het ten nispark „Beekhuizen" te Velp uit komt tegen West- Duitsland, be staat uit de dames Trudy Groen man en Els Spruyt en de heren Tom Okker, Evert Schneider. Jan Hajer en Piet van Eysden. Voor West- Duitsland komen uit de dames Hei- ga Niessen en Almut Sturm en de heren Wilhelm Bungert, Lothar Pawlik, Bern Weinmann en Uwe Gottschalk. Het is de twaalfde na-oorlogse ont moeting tussen beide landen. Van de elf voorgaande eindigden er negen in een Duitse overwinning. Zowel in 1963 als in 1964 zegevierde Neder land echter. Woerdense veilinghal trilt op grondvesten De Woerdense veilinghal heeft donderdagavond op haar grond vesten geschud. Ruim 1200 enthousiaste supporters maakten van de te kleine „sporthal" een waren heksenketel. Nederland speelde volleybal tegen Japan. En wat meer zegt: het speelde uitstekend. In tegenstelling met de avond er- Hengelo. Werd woensdag het accent voor, toen onze landgenoten in Hen- gelo tegen dezelfde tegenstanders geen schijn van kans hadden, was oranje ditmaal wel tegen de Japan ners opgewassen. Na een aanvanke lijke Nederlandse 20 voorsprong, herstelde Japan zich en maakte ge lijk: 22. De vijfde en beslissende set werd na een ongemeen boeiend ge vecht tenslotte met klein verschil in het voordeel van de gasten besloten: 12—15. Andere Het Italiaanse kwartet, dat i naar rechts: Luciano dalla Bona, het wereldkampioenschap ploe- Giacomo Denti. Petro Guerra en gentijdrit veroverde. Van links I Giuseppe Soldi. Reeds in de eerste set werd het dui delijk dat de Nederlandse ploeg een andere opdracht had gekregen dan in gelegd op de nog te vinden homoge niteit. waardoor risico's moesten wor den vermeden, in Woerden speelde het zestal een fris spelletje volleybal, voornamelijk op de aanvan gericht. Vooral de excellerende Hans Val kenburg, die in de basis-opstelling zijn medespelers Jurriaan Kooien, Jan van der Hoek. Joop Tinkhof, Frank Cons tan dse en Piet Swieter tot grote daden inspireerde, bezorgde de Ja panse verdediging vele problemen. Te sterk De Aziaten moesten zelfs terug. De Nederlandse aanval was te sterk. Ge voegd bij het feit, dat Japan de Ne derlanders onderschatte na hun zwakke prestatie van een dag tevo ren, en de snelle setoverwinningen 1513 1510 zijn verklaard. Die 2—0 achterstand maakte iets bij de Japanners wakker. Krachtig sloeg Nippon terug. Twee duidelijke setzeges (7—15 en 6—15) zorgden voor een gelijke stand en toen ging het erom wie de langste adem had. De spanning steeg, om elk punt werd keihard gestreden. Via 33, 57 en 1212 slaagden de Japanners er ,in de laatste ogenblikken in toch nog in de zege te grijpen. Klasse In de tweede ontmoeting tussen de dames is nog eens het klasseverschil komen vast te staan. Evenals in Hen gelo verweerden de Nederlandse da mes zich het best in de eerste set, maar daarna heeft de Japanse show voortgeduurd. Het werd 0—3 (10—15, 1—15, 10—15). De Britse amazone Allyson Westwood en de Duitse ruiter Al- win Schockemöhle zijn de grote triomfators geworden van de tweede dag van het internationale concours hippique in Rotter dam. De eerste won het jachtspringconcours om de Prijs van de Kralingse Plas. de tweede zegevierde na barrage in het spring concours om de Prijs van de Scheepvaart, dat geheel nieuw van opzet was en bestond uit een viersprong, twee driesprongen, twee dubbelsprongen en twee enkelsprongen. Beide concoursen waren bijzonder attractief, hoewel de regen noch prestaties, noch de sfeer ten goede kwam. Het was akelig nat en kil in bet Kralingse Bos. In beide spring concoursen plaatsten de Nederlander Anton Ebben zich in het voorste ge lid. In het springconcours werd hij met Prins Ayax vijfde en met Kairouan eiste hij in de barrage om de Prijs van de Scheepvaart de vierde plaats Pechduiveltje het in haar geheel niet slecht deed. Ook Jan Maathuis, Hans Brugman, Tjeerd Velstra en Maarten Bagchus reden goede parcoursen. Het pech duiveltje reed echter met hen mee, waardoor zij met kleine foutjes net iets onder de top bleven. De Duitse Rosemarie Springer won met Lenard de tweede internationale dressuurproef, de Reprise Interme diaire, waarin de buitenlanders over heersten. Mevrouw Schram van Kalmthout leverde met Gingerbread de beste Nederlandse prestatie en werd daarmee nationaal kampioen. Uitslagen De uitslagen luiden: Prijs van de scheepvaart (na barrage van 7 paar den) 1. Schockemöhle (W.-Duits- land) met Exakt 0 fouten 54.0 sec.; 2. Schridde (W.-Dld.) met Dozen t 0.56.0; 3. Blickenstorfer (Zwits.) met Apache 0—59.8; 4. Ebben (Ned.i met Kairouan 064.5: 5. Moizard (Fr.) met In vanhoe 3712. Internationaal jachtspringconcours „Prijs van de Kralingse Plas": 1. mej. Allison Westwood (GB) met The Maverick 7 tijd 97.8 sec; 2. H. Schrid- die (W.-Dld) met Kamerad 98.0 sec; 3. K. Jarasinska (W.-Dld) met Alm- musik 101,5 sec; 4. N. Pessoa (Bra zilië) met Cangaceyro 102,0; 5. Anton Ebben (Ned.) met Prins Ajax 107,5. Dressuurproef: Nederlands kam pioenschap: 1. mevrouw Schram van Kalmthout met Gingerbread 572 pnt 2. mevr. Siem-Roderwald met Barce lona, 566 pnt; 3. mevr. Benedictus- Lieftinck met Nonius. 559 pnt; 4. mej. A. van Doome met Marco, 555 pnt; 5. mevr. Benedictus-Lieftinck met Lorbas, 518 pnt. De internationale strijd om de Prijs van Xenoplun" leverde de vol gende uitslag op: 1. mevr. Rosemarie Springer (W.-Dld) met Lenard, 635 pnt: 2. mevr. Knud-Larsen (Den.) met Atmospherics. 628 pnt; 3. mevr. Meier-Johann CW.-Dld), 621 pnt. 4* Anton Ebben met Prins Ayax WIELRENNEN Na de tijdrit op de weg hebben chef d'equipe mr. J. P. A. van Bal- legoyen en coach Joop Middelink de ploeg samengesteld voor het Indivi duele wegkampioenschap der ama teurs, dat zaterdag wordt verreden. De ploeg bestaat uit de Nederlandse kampioen Evert Dolman (Rotter dam i, Harry Steevens (Elsloo). Ed dy Beugels (Sittard), Wim Schepers (Stein), Rini Wagtmans (St. Willi- brord) en Wim du Bois (Zuidzande). De Verenigde Arabische Re publiek en Irak zouden donder dag tegen elkaar voetballen. Zouden, want het duel ging niet door. Omdat men geen en tree hief, waren er maar liefst 70.000 toeschouwers naar het stadion gekomen, 24.000 meer dan het kan bevatten. De fans, die geen plaats vonden op de tribunes, zetten zich neer op het speelveld en waren daar niet meer weg te krijgen. En dan is het moeilik voetballen. Er wa ren overigens ook mensen, die helemaal het stadion niet bin nenkwamen. Tot hen behoorde Sir Stanley Reus, voorzitter van de FIFA Fronz Fuchs: (door Frank Bonte) Franz Fuchs, de man die in 1963 Feüenoord tot in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voerde (hy is nu trainer bU Hambom '07) wond er geen doekjes om. „Ik zou graag in Nederland zyn gebleven, maar ja, ze geven hier eerder veel geld voor een goede speler dan voor een goede oefenmeester Feyenoord heeft echter nog een heel warm plekje in het hart van de gryzende, graag tot praten bereid zünde Oostenrijker. „Neen, ik acht Feyenoord niet verzwakt door het vertrek van Bergholtz en Henk Groot. Feyenoord heeft verstandig gekocht. Misschien een beetje zui nig, maar Weering en Fransen hebben de kwaliteit van Feyenoord niet aangetast. Wei zullen deze twee de ploeg een wat ander ge zicht geven. Neem Weering, hij is snel, maarniet zo explosief snel als Bergholz, ook dacht ik niet zo geweldig wend» baar, maar hy heeft een prima ge voel voor positie en combinatie. Zyn „denkwerk" is beter en dat kan Feyenoord wellicht betere re sultaten opleveren dan in de pe riode Bergholtz. Fransen is meer all-round dan Henk Groot. Deze is in wezen een echte aanvaller, Fransen is defensief èn offensief sterk. Afmaker Alleen Krui ver speelt niet op de plaats die hy hebben moet Hij is in mijn ogen een afmaker, geen bouwer. Dat zal hij ook nooit wor den. Venneker, Bouwmeester, Wee ring, zij zyn beter gesehikt voorde bezetting van het middenveld. Maar al by al, Feijenoord is voor mij nog steeds een der sterkste ploegen van Nederland, zo niet de sterkste en zeker acht ik haar niet verzwakt door het vertrek ran Bergholtz en Henk Groot Kans Daarom ook geef ik Feyenoord tegen Real Madrid een geiyke kans. Real Is verzwakt. Voor Del Sol, di Stefano, en Muller hebben ze niet genoeg teruggekregen. Amancio, dat is de spiel macher. Als ik Feyenoord nu onder mijn hoede had, zou ik waarschyniyk Veld hoen belasten met een persoon, lijke dekking van Amancio. Scha. kei hem uit en Puskas en Gento kunnen worden bedwongen en de Real-aanval Idem". En wat zal de Feijenoord-aanval presteren? Kwetsbaar „Santamaria is kwetsbaar", oordeelt Feijenoords oud-trainer, „doordat hij duideiyk aan snelheid heeft in geboet. Hy is niet meer de orga nisator van de defensie by ReaL Ook Casado is kwetsbaar. Zoco, Panchin en Tejada daarentegen spelen momenteel sterk. Diepte- passes zullen hen evenwel tot ca pitulatie moeten brengen. Zy krij gen zo niet de kans de gaten te dichten die Santamaria en Casado zullen laten vallen. Veel zal af hangen van Weering en Moulijn. Zij zullen de Real-defensie uiteen moeten spelen. Ik heb er alle ver trouwen in dat hen dat zal luk ken. Alleen Kruiver". zei Fuchs ten slotte peinzend, „die staat niet VUT li if hoort, op het middenveld. Hij hoort vooraan te spelen in de top van de aanval". In de eerste ronde van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars heeft het Russische Dy namo uit Kiev met 6-1 gewonnen van het Noordierse Coleraine. Bij de rust stonden de Russen in Coleraine al met 4-0 voor.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7