Miljoenen luisteren nog 's avonds naar radio Vice-kanselier Mende wil financiële hulp voor Oost-Duitsland ASPIRIN® BAYER Griekse kroonraad vindt geen oplossing Enorm succes voor Sjoukje LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Resultaten van onderzoek Volgens de laaste gegegvens zijn er ruim 2.600.000 radiotoe stellen en ruim 419.000 aansluitingen op de draadomroep. Dat betekent, dat er in Nederland ongeveer 8.000.000 personen zijn, die de radio kunnen beluisteren. Tussen 17 en 20 uur luistert gemiddeld per dag lil proeent van het radiopubliek (bijna 3.500.000 personen) kortere of langere tijd. Na 20 uur bedraagt dit percentage 17 procent (of angeveer 1.500.000). De dagelijkse radiobeluistering be reikt in het tijdvak 18 uur tot 18.30 uur haar hoogtepunt. In een be paalde week luisterde gemiddeld per dag 27 procent (ongeveer 2 miljoen personen) gedurende dat half uur naar de radio. De verschillende da gen van de week en zelfs niet de werk- en de weekenddagen geven hierbij geen verschillen van beteke nis te zien. Niet-televisiebezitters vertonen over de gehele lijn hogere luister dichtheid dan televisiebezitters. Zelfs in de tijdvakken, waarop de meeste personen geen televisie (kunnen) ontvangen. Na afloop van het televi sieprogramma, omstreeks 22.30, is er geen noemenswaardige opleving van de radiobeluistering door bezitters van tv-toes tellen te bespeuren. Aldus het eerste rapport van de afdeling „studie en onderzoek" van de NRU en NTS, dat in het kader De Westduitse vice-kanselier, dr. Erich Mende, heeft in een verkie zingstoespraak in Essen aangedron gen op Westduitse ontwikkelings hulp aan Oost-Duitsland, erkenning van andere staten in het communis tische blok en normalisering van de economische betrekkingen met de communistische wereld. De verkie zingscampagne openend van zijn (li berale) Vrije Democratische Partij, coalitiepartner in de regering van Bondskanselier Erhard, stelde Men de verbeteringen voor in de betrek kingen tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland door middel van een politiek van „kleine of gemiddelde" stappen, in plaats van de ,,alles-of- niets-politiek" van zijn coalitiegeno ten, de christen-democraten. Mende herhaalde zyn voorstel ge zamenlijke technische commissies in Berlijn in het leven te roepen. West- Duitsland zou Oost-Duitsland hulp moeten verstrekken om zodoende de levensstandaard daar te verhogen en het regime te beinvloeden een meer gematigde politiek te voeren. De po litieke dooi ln het communistische blok dient volgens Mende te worden uitgebuit door diplomatieke betrek kingen aan te knopen met andere landen van het Sowjetrussische blok dan Oost-Duitsland en een gemeen schappelijke Westelijke politiek van kredieten op lange termijn. Mende zei, dat een delegatie van zijn partjj na de verkiezingen naar Moskou zal gaan voor besprekingen over de Duits-Russische betrekkin gen. De vrije democraten beschikken in de Bondsdag over 67 van de 449 zetels. Onze correspondent in Bonn meldt: Intussen liggen de christen-demo craten van Ludwig Erhard en de so cialisten van Willy Brandt in de race voor de Bondsdagverkiezingen van 19 september nu precies gelyk. Volgens een onderzoek kregen beide partyert bij rondvraag onder het Westduitse publiek elk 34 procent van de stemmen. Onmiddel lijk na het bekend worden van deze cijfers vlogen de beide tegenstanders elkaar alweer in de haren. De socia listen beschuldigden de christen-de mocraten ervan met opzet in hun bekendmaking de cijfers achter de komma niet te hebben vermeld. Doet men dat namelijk wel, dan blijken de socialisten vóór te liggen, name lijk met-33.6 procent tegen de CDU 33.5 procent van de stemmen. In elk geval betekent dit een klei ne teruggang voor de SPD. Drie we ken geleden lag de party van Willy Brandt nog 2 procent aan stemmen voor. Beide partyen verklaarden ove rigens nog eens dat zy er vast van overtuigd zyn de verkiezingen te zul len winnen. Steeds minder goed gaat het er voor de Vrye Democratische party van Erich Mende uitzien. Deze zou den volgens Jjfit onderzoek instituut toï^b maand niet meer dan 4.7 pro cent van de kiezers voor zich ge wonnen hebben als de verkiezingen toen waren gehouden. Een party moet 5 procent van de uitgebrachte stemmen op zich hebben verenigd om in de bondsdag te worden toe gelaten. Mende wanhoopte eohter niet. De weer opgelaaide discussie over het alsnog sluiten van een vre desverdrag met de vroegere gealli eerden geeft de F.D.P. weer kansen, omdat juist deze party heeft gepro pageerd, dat de regering van Bonn met de Russen aan de conferentie tafel moet gaan zitten. Dit vredes verdrag, dat, vooral met het oog op ereenstemming met de Russen, •or de bondsrepubliek van het grootste belang is. zou moeten lei den tot de uiteindelyke hereniging Duitsland. Mende zal nu echter moeten toegeven dat de discussie dit vredesverdrag onderdeel van de verkiezingsstrijd aan het worden door de uitlating van Willy Brandt op één van zyn verkiezingstournees, it een socilistische regering het als ïn van haar eerste taken beschouwt tar Moskou te gaan. De kleine partyen hebben volgens het onderzoek kans op 2,3 procent de stemmen. Het opvallendste is echter dat het aantal van diegenen die hun stem niet willem uitbrengen ïeer dan 1/4 van de kiesgerech tigden wordt geschat. an het continue-programma-onder- zcek is ingesteld. Het bureau Into- mart uit Hilversum voerde het on derzoek uit, waarby het ging om het beluisteren naar de radio in de avonduren. Daarbij heeft men een duidelyker inzicht willen verkrygen in de betekenis van de televisie voor de radiobeluistering in de avond. Vooral jeugd Er werd by het onderzoek een dui- delyke negatieve correlatie vastge steld tussen luistergedrag per half uur en leeftyd: de luisterdichtheid neemt af naarmate men ouder is. Deze relatie werd niet alleen ver oorzaakt. doordat oudere leeftyds- groepen een hoger televisiebezit ver toonden. Zowel by televisie bezitters als by hen die niet in het bezit zyn van een televisietoestel werd dit verband by het onderzoek aange troffen. Tussen feitelijk luistergedrag per half uur van 20 tot na 24 uur en de opleiding werd een positief verband geconstateerd. Hoe hoger de oplei ding van de radioluisteraars, hoe eer er 's avonds ook werd geluisterd in deze kring. Het bleek ook. dat hoe hoger de opleiding hoe minder men gemiddeld per dag naar de radio luisterde. Het positieve verband tussen feitelijk luistergedrag en opleiding werd voor- namelyk bepaald door het lagere te levisiebezit in de hogere opleidings niveaus, maar dit verband verdween namelyk bij de televisiebezitter ge heel en bij de niet-televisiebezitters was het nog slechts in geringe mate aanwezig. Voorbereidingen voor Hilversum 3 De omroeptechnische ruimten voor het derde radionet (Hilversum 3), dat op 11 oktober in de lucht zal komen, worden thans ingericht in het souterrain van de nieuwe N.R.U. - discotheek in het Hilversumse om- roepkwartier. komen vier commentaar- studio's met byhorende montageka mers voor band-en plaatprogram- Deze week is de technische dienst van de N.R.U. begonnen met de in richting van de eerste montagekamer. Eén van de vier zal provisorisch geschikt gemaakt worden voorhoofd- controlekamer. De daarbij behorende commentaarstudio zal dienst doen als omroepersstudio. Advertentie Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws 10.30 i 10.33 10.38 i het kort, NTS Voor de kleuters. Klaas Vaak Zoo zoo, dierenprogramma De Fl'lnstones, tekenfilm NTS-journaal Nieuwe oogst, jong talent De sleutel, tv-spel (deel II) Toeristische tips NTS-journaal Sluiting. j I NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur De Phil Silvers show 8.25 uur Frau Luna, tv-operette 10.10 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA H Hilversum 1 8.10 uur Don Pasquale, opera 11.00 uur Studio 2300, platen Hilversum 2 8.05 uur Omroeporkest 10.05 uur Meestertrio en cjióteren „oP Laatste p-Sifiriioorke" De beroemde Mona Lisa van Leonardo da Vinei heeft re gisseur Michael Deville geinspi- reerd tot een film „De diefstal van de Mona Lisa"Hoofdrol- vertolkers zijn Marina Vlady en George Chakiris. Op de foto Marina Vlady als de Mona Lisa. De Griekse kroonraad, die door Ko ning Constantyn byeen was geroe pen, is gisteravond na een byeen- komst van zes uur uiteengegaan zonder dat men het eens was gewor- over een oplossing van de poli tieke crisis. Leden van de raad gaven, toen zy om middernacht het koninklyk pa leis verlieten, toe dat hun standpun ten niet konden worden verenigd. Oud-premier Papandreoe verklaar de dat de koning had geluisterd naar de standpunten van de leden en nu Prins Peter Twee van de belangrijkste dagbla den in Athene hebben gisteren een verklaring van de 57-jarige prins Pe ter opgenomen waarin deze de wijze kritiseert waarop Koning Konstan- tyn de crisis behandelt. Prins Peter is het oudste mannelijk lid van de Griekse koninklyke familie en de derde in de lyn van de troonopvol ging. De boodschap komt uit Parijs. Prins Peter zegt te geloven dat wat nu in Griekenland gebeurt in strijd is met de grondwet en de parlementaire traditie van het land. Hy citeerde zijn grootvader, George I, de grond legger van de huidige honderd jaar oude Griekse dynastie, die zei: „Inge val van een kloof kan de koning be ter toegeven dan het volk". Prins Peter, wiens betrekkingen met het Griekse koningshuis sinds jaren gespannen zyn, zei ook: „Ik betreur dat wat leden van de konink lyke familie de afgelopen dertig Jaar met veel stryd gecreëerd hebben nu in een maand vernietigd kan warden. Griekenland verdient dat niet. Zyn politieke leiders, ook al zyn ze niet altijd sympathiek, vertegenwoordigen het volk". Prins Peter zei zyn oordeel gegeven te hebben „als lid van de koninklyke familie en als burger die de regels van het bewind respecteert" en niet „om zich te mengen in de politieke zaken van Griekenland". Het eerste optreden van Sjoukje Dijkstra op Broadway is een enorm succes geworden. Tydcns de première van de revue „Holiday on Ice", die voor enkele weken in Madison Square Garden zal gaan, volgde de ene ovatie op de andere. On geveer 10.000 toeschouwers zagen de Nederlandse Olympische kampioene een perfecte uitvoe ring geven van haar solo op muziek van Offenbach. Lang nadat zy in haar kleedkamer was teruggekeerd, bleek Sjoukje nog diep onder de indruk te zijn van de enthousiaste ontvangst, die het toch zo verwende New- yorkse publiek haar had bereid. Voor de fotografen poseerde de Nederlandse vedette later met de 28-jarige Amerikaan Ronnie Robertson (zie foto). Beiden staan bekend om het uitzonderlijke gemak, waarmee zij zeer hoge sprongen kunnen uitvoeren. Maar daarmee houdt de overeenstemming op. Terwijl Sjoukje haar amateurcarrière uitvoerig met goud en titels be kroond zag, kwam Ronnie tot zijn grote teleurstelling nooit verder dan zilver. Bij de wereldkampioenschap pen 1955 en 1956 en bij de Olym pische Spelen van 1956 in Cor tina d'Ampezzo eindigde hij achter Hayes Allan Jenkins op de tweede plaats. Hy gold toen als een van de briljantste vrije- rijders. Zijn slordigheid by de verplichte figuren, die Sjoukje altijd met de vastheid van *rn chirurg in het ijs sneed, deed hem steeds juist naast de hoog ste titel grijpen. Hij zou dus nog iets van Sjoukje kunnen JOOST MAG HET WETEN De Joost de Draayer-fanclub is bang, dat de platendraaier Joost de Draayer van Radio Veronica na een eventueel uitvallen van deze zender voorgoed uit de ether zal verdwijnen en heeft daarom bij minister Vrolijk gevraagd om in aanmerking te komen voor zendtijd op het derde radionet. De club wil geen omroepvereni ging stichten, maar een toewij zing krijgen uit de ..algemene pot". „Als Joost door een andere om roepvereniging, hetzij oud, hetzij nieuw wordt aangetrokken en zijn voortbestaan zodoende verzekerd is, zullen wij onze aanvraag voor zendtijd intrekken"zo verklaarde voorzitter Frits Ubels. Het verlies van zo'n populaire disc-jockey voor de Nederlandse tieners een ernstige zaak. Als bewijs hiervoor wijst hij op de uitslagen van de diverse jaarlijkse populairiteits- verkiezingen, waar Joost de Draayer (pseudoniem voor W. J. van Kootensteeds tot de hoogst- geplaatste tienervrienden behoort. Nieuwe uitgaven De ramkoning, door R. Gronon Uitg.: Contact, Amsterdam. Ik was een kristen, door M. Ros- seels. Uitg.: Contact, Amsterdam. De mooie Antonio, door V. Bran- cati. Uitg.: Arbeiderspers, Amster- dam. Toeten en blazen, door H. Leupen Uitg.: Arbeiderspers. Amsterdam. De erfgenaam, door A. M. de Jong Uitg.: Em. Querido, Amsterdam. Mustapha, door A. M. de Jong. lUitg.: Em. Querido, Amsterdam. Het slot van Louis Neefs' laat ste „Op-Signoorke" had iets aandoenlyks. Terwyl een hart verscheurend gezongen „Laat me niet alleen" onze huiskamers in rouw dompelde, verschenen enkele even hartverscheurende kritieken op Neefs' afgelopen programma's op het scherm. Een moedig voorbeeld van zelf spot, dat tal van televisiecom mentatoren tot nadenken zal hebben gestemd en wellicht tot vertwijfeling zal hebben ge bracht. Louis Neefs en zyn beide gas ten Jo Leemans en Jos Ghysen waren goed op dreef. Voor een hoogtepunt zorgde Ghysen, die op een geweldig droge manier een ironisch brok soldaten-leven voordroeg. „Attentie'' NCRV's actualiteitenrubriek „Attentie" had beslag weten te leggen op een voortreffelyke Duitse reportage over de lang zamerhand sterk naar oorlog ruikende moeilijkheden in Kasj mir. Hoewel Pakistaanse infil tranten in dit land sabotage plegen en een opstand trachten uit te lokken, kwam duidelyk naar voren dat de Kasjmiri zélf het Indiase leger ervan verden ken het bloedvergieten te ont ketenen. Dat een nieuwe film ook een actueel onderwerp kan zyn, be wees Peter van Kampen met zyn bespreking van „Zorba, de Griek". Hy wist met enkele flit sen, waarin een grandioze An thony Guinn een fraai staaltje Grieks dansen weggaf, de over tuiging te geven dat we iets bij zonders missen als we deze film niet gaan zien. Intussen zette de VARA via Nederland 2 haar programma in met „Improvisatie", samenge steld en ingeleid door de immer zelfverzekerder wordende Chlel de Ruyter. De zeer vooruitstre vende improvisaties van het trio Dick v. d. Capelle waren adem- §jj benemend. Bassist v. d. Capelle j§ komt slechts één kwalificatie toe: een geweldenaar! Naar aanleiding van zyn p nieuwste film „Deserto Ros- M so" wydde Jan Blokker in 1 zijn „filmvenster" aandacht aan p de grote Italiaanse regisseur p Antonioni. Bartleby: volstrekt eenzaam I Tenslotte „Bartleby", de laat- §j ste weken in ons land in het 1 nieuws geweest als NCRV-na- |j synchronisatie-primeur. Heeft 1 dit Duitse televisiespel naar het gelijknamige verhaal van de p Amerikaanse schryver Herman 1 Melville (18191891), schepper M o.m. van het beroemde „De witte p walvis" (Moby Dick), ons hele- P maal voldaan? Als spel zeer zeker. Het ver- M haal van de ondoorgrondelyke J copiïst op Morrisons advocaten- 1 kantoor is in één woord aangrij- p pend. Bovendien kwamen de 1 (Duitse) acteurs tot uitnemende P prestaties, voorop: Kurt Ehr- p hardt als de steeds heviger twy- ff felende advocaat en Rudolf §f Wessely in de rol van de vol- P strekt eenzame Bartleby. Op de Nederlandse nasyn- =j ehronisatie onder regie van Ha genaar Stefan Felsenthal echter valt wel iets aan te merken- Wy nemen direct aan, dat het een hels karwei moet zyn geweest deze Duitse produktie van Ne derlandse stemmen te voorzien (dit is niet alleen een kwestie van louter vertalen geweest, de tekst moest daarby ook nog lip synchroon lopen, vandaar dat Felsenthal de Duitse versie et- telyke keren heeft moeten be kijken). Op die manier hadden de kykers geen last met ver moeiende ondertiteling. Maar het was duidelyk dat het spel er iets onechts door kreeg, misschien doordat men toch nooit een totale synchro nisatie bereikt. VRIJDAG 3 SEPTEMBKH i 1, 402 m. 19.00 Nws. 22.20 Boekbespreking. 22.30 - SOS-berlchten22.40 Wijd als en oelcumene. 23 00 Llch- 3.55-24.00 Nws. kerk. zend te grmuz. Hllverum 2, 298 m. 18.00 Nws. 18.15 Deze week, praatje. 18.20 Uitz. v. d. C.P.N. 18.30 Jazz- rondo. 18.50 Naar onze mening, cri- 21.00 Melodieën i 21.35 Europi schappen in Madrid. 21.40 Onbegrensd: wetenswaardigheden uit het buiten land. 2150 Volksliedjes en balladen. 22 05 Licht lnstr. trio. 22.30 Nws. 22.40 Radiokoor: mod. muz. 23.10 Lichte gr.- muz. 23.45 Soc. nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 uur) I. Carl Maria von Weber. „Der Frei- schütz" (le en 2e bedrijf). Roman tische opera in drie bedrijven op tekst van Friedrich Kind. Plaats en tijd van handeling: Bohemen. kort na het einde van de Dertigjarige Oorlog. Ri chard Homl (Max, Jager): Paul Kuen rijke boer); Albrecht Pe- 'an de her- .mar. Irmgard Seefrled (Agathe, Streich (Aennchen); Ernst Ginsberg (Samiel); Koor van de Beierse Om roep (o.l.v. Kurt Prestel); Symphonic Orkest van de Beierse Omroep; Diri gent: Eugen Jochum. n. Albert Lortzlng uit „Undlne". 1 Ouverture Symphonle Orkest van Bamber o.l.v Victor Reln6hagen. 2. So wisse, dass ln allen Elementen. Anny Schlemm, sopraan; 3. Vater. Mutter, Advertentie VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT - ANJER klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prysverhoging. Levenslange schrifteiyke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. TEL. 26670 Reinshagen. ZATERDAG 4 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m. KRO; 7.00 Meditatie. 7.05 Se ml-klas. gr muz. 780 Nws 7 40 Gew. muz. 7 55 De kerk zijt Gij. lezing. 8.00 DJlnn: progr. (8.30-8 40 Nws.; 9.35 Wa lden; 11.30-11.35 Wereld kam- chappen wielrennen in San Se tt). 12.00 Angelus. 12.03 Lichte- 12 34 Martctber. 12.27 Meded. t.b.v. land- 12.30 Nws. 12.40 Gr muz. 12.45 Over. •e-orkest. 1430 Voor i lnstr. ensemble. 15.30 Franse chansons Tussen 17.00-17 30 Eventeule onderbreking voor wereld kampioenschappen wielrennen ln San Sebastian. 17,10 Lichte- en amuse- strijdlied. 7.20 Lichte gr.ri grmuz. 8.00^ I 9.10 Klas. kamermuz. VPRO: 9.40 Gods humanisme, bijbeloverdenking (I). 9.55 De kleuter naar school, praatje. VAR.A: 10.00 Z.O. 135, gevar. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.27 Meded. t.b.v, land- en tuinbouw. 12.30 Act. sportnieuws. 13.00 Voor i club. 14.45 Voor 15 00 Nederlandse zangers Jarenklas liederen. 15.40 Boeken wit heid 16.00 Nws 1602 Licht ork. 1685 Lichte grmuz. 17.10 Mod. Jazzkwartet. 17.30 Actualiteiten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Amsterdam. 16 30 Bespied: De Beek. fllmreportage16.4.5 Op toeristische uitzending. 17.00- 7.35 Voor de kinderen. NTS; Tussen plm. 17.00-18.15 Reportage wereldkam pioenschappen wielrennen ln San Se- Eurovisie). 19 00 Nws. ln het kort. 19.01 Voor de kleuters VARA. 19.06 Rawhide. TV-film 19 55 Tentoon stel 11 ngsagenda. NTS: 20.00 Journaal. VARA- 20.20 Achter het nieuws. 20 45 Voordracht 20 50 De Rudl Carrell Show (herh van 12 maart 1965) 21 30 De Schavuiten. TV-fllm 22 20 Zang groep, gitaar en combo. NTS: 22 45- 22.50 Journaal. Nederland II. NTS: Eurovisie: 18.00-1930 6-Lan- den Eurovisie Zwem-toernooi in Rome 20 00 Journaal. NCRV: 20.01 Nul éér. TV-fllm (dl.5). 20.25 De Dertiger Ja ren. documentair progr 21 05 Authen tieke blues. 21.45 Attentie. 22.00-22 10 Dagsluiting.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5