LEIDSCH DAGBLAD tr Noodtoestand in Italië door enorme regenval ir Naam van slachtoffer thans bekend: Kanieda 19 KOFFIE &THEE Korte bezoeken van Beatrix en Claus aan de provincies alles Vlieland KLAVERBLAD -Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 No. 31659 Directeur i E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Chaos neemt met het nar toe Reeds veertig doden Vele spoorlijnen weggespoeld (Van onze correspondent in Rome) De maand september, over het algemeen een der aangenaamste I perioden in de Italiaanse zomer, is ten zuiden van de Alpen be- gonnen met een periode van ongekend slecht weer, dat het land I van het uiterste noorden tot voorbij Sicilië in alarmtoestand heeft I gebracht. Reeds ongeveer veertig personen hebben bij overstromin- j gen, aardverschuivingen en andere uit de noodweertoestand voort- I komende ongelukken, het leven verloren. Velen worden nog ver- mist. De verbindingen met Oostenrijk en Zwitserland ondervonden grote hin der van aardverschuivingen. In de Dolomieten heersten op sommige plaatsen sneuwstormen. In de streek tussen Bolzano en Venetië, moesten duizenden hun woningen verlaten wegens het alsmaar stijgende water. Gisteren dreven de stormen en on weersbuien met hun ontstellende waterlast verder naar het zuiden. Opnieuw vielen er doden op de auto weg van Milaan naar het zuiden- een twee meter hoge vloedgolf vaag de een aantal auto's weg. In de stad Trapani, op de westkust van Sicilië, eiste een ongekende wolkbreuk vele levens. De noodtoestand werd er afgekondigd. 98 millimeter Met het uur neemt de chaos '•toe' telefoonverbindingen zijn verbroken, wegen en spoorlijnen Grote stukken land onder water. Duizenden hebben hun woningen moeten het Amerikaanse leger ingeroe- pen. In de voorsteden van Rome staat het water op sommige Sfa plaatsen drie meter hoog. Ver- mpldripn vn.nnr.htp.nd dp. weerraiJ- meldden vanochtend de weerrap porten in Nederland een maxi male neerslag van 20 millimeter zuid-Limburgin Rome iverd 98 millimeter gemeten. S""Woensdagavond werd de befaamde autoweg, die Milaan met het uiter ste zuiden verbindt, getroffen dooi' een overstroming, toen een beek, als gevolg van de hevige, met stormen - gepaaid gaande regenval, buiten zijn oevers trad. Twintig auto's weiden a van de weg gevaagd: zeker vier per- A sonen kwamen omhet leven, vijftien 1 werden gewond. lil Bomen De omgeving ten noorden van Rome werd zeer zwaar getroffen. Reddingploegen moesten met amphi- bievoertuigen en helikopters aan het werk om vele mensen, die waren ge- eoiu isoleerd, in veiligheid te brengen, ïaai velen waren zo door het plotseling ïlan opkomende water verrast, dat zij zich slechts in veiligheid konden brengen door ijlings in bomen te klimmen. Het verkeer uit Rome naar het noorden, werd totaal ontwricht. De spoorlijn tussen Rome en Florence was woensdagavond al niet meer te gebruiken. Nadien heeft het slechte weer zich snel over het gehele land verspreid. VmOVIHGSRIHCEN WEERBERICHT te' Nog meer regen II De Bilt verwacht van heden- tot II morgenavond: zwaar bewolkt met enkele buien of tijdelijk regen, maar ook enkele opklaringen. Overwegend I 1 matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. |e( (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING 1*" De depressie, die noodweer in Italië bracht, lag vanmorgen dicht by ons land. Er vielen tal van zware buien, sommige met onweer. De warme lucht (boven 20 graden) die tot bo ven noord-west Duitslano doordrong, zal ons juist niet bereiken. Met de J aanwezigheid van een depressiegebied in de buurt blijft het weekeinde on stabiel. Nu en dan nog een bui en temperaturen van 16 tot 18 graden. 4 SEPTEMBER Zon op: 5.56 uur; onder: 19.21 uur. 'a Maan op: 16.27 uur; onder: 23.39 uur Hoogwater te Katwijk te 9.41 en 22.15 uur; laagwater te 5.02 en 17.27 2 Dit nummer bestaat lit 18 pagina's Bezorgdheid In midden-Italië, de streek tussen Rome en Orvieto, had de situatie inmiddels steeds gevaarlijker vormen aangenomen. Steeds meer verbin dingen met het noorden van het land vielen uit. Steeds meer dorpen en gehuchten kwamen onder water te staan. Eenheden van het Italiaan se leger werden ijlings naar het rampgebied gestuurd, om de dode lijk vermoeide politiemannen en leden van de reddingsbrigades te hulp te komen. Het aantal meldin gen van personen, die in hun auto door het water waren verrast, nam toe. In vele families heerst grote bezorgdheid over het lot van gezins leden, die voor een bezoek aan een plaatsje in de omgeving hun woning verlieten en niet zijn teruggekeerd. Als gevolg van door stormen aange richte schade, vielen vele water krachtcentrales uit, waardoor tal rijke gebieden geheel zonder elektri citeit kwamen te zitten. Afgesloten Rome zelf, In deze dagen behalve door water ook nog door toeristen overstroomd, is vrijwel van de bui tenwereld afgesloten. De stad heeft te kampen met moeilijkheden in de drinkwatervoorziening. Vele leidin gen zijn door de autoriteiten buiten gebruik gesteld, omdat het water van de vloedgolf er toegang toe had gekregen, waardoor gevaar voor epidemieën ontstond. De weerberichten geven weinig hoop op een spoedige terugkeer van de zon. Verwacht wordt, dat het slechte weer nog zeker 36 uur zal voortduren. Daarna ziet Italië zich geplaatst voor de gegantische taak, weer orde op zaken te stellen. Ook in vele delen van Oostenrijk heersen niet voor de eerste keer dit jaar noodtoestanden. In het merengebied rond Salzburg, in Tirol, Karinthië en Stiermarken zijn reeds vele bruggen weggeslagen en staan spoorbanen en wegen blank. Onder delen van het Oostenrijkse leger worden naar het bedreigde gebied gezonden. In Joego-Slavië is het eveneens geheel mis. Het land kent vele overstromingen, het verkeer is op somminge plaatsen lamgelegd en de toeristen, die hun heil hebben gezocht aan de oevers van de Adria- tische Zee, verlangen naar huis „De maanden, die aan zijn huwelijk voorafgaan, wil de heer Von Amsberg intensief ge bruiken om zich te oriënteren omtrent de staatkundige, cultu rele, economische en sociale verhoudingen in Nederland", aldus de R.V.D. Politie zit de dader van koffermoordop de hielen (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie zit op het ogenblik de dader van de ..koffermoord" op de hielen. Het slachtoffer van deze gruwelijke misdaad is vandaag door de politie van Tokio geidentificeerd als de Japanner Joetaka Kameda. Deze was sinds kort werkzaam aan het Brusselse kantoor van de in Osaka gevestigde Nisjiwaza Trading Company. Hij is de man wiens naam gisteren door de nog steeds als „monsieur Jean" aange duide Fransman werd genoemd als degene, aan ivie hij in Parijs een van de in de koffer gevonden visitekaartje overhandigde. Kameda wordt sinds 21 augustus i teurs naar Amsterdam te sturen, vermist. De koffermoord werd op 25 Hoofdinspecteur T. Hoegee van de augustus ontdekt. Na sectie op de I centrale recherche in Amsterdam is romp van het slachtoffer heeft de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust verklaard dat de moord vier of vijf dagen eerder moet zijn gepleegd. Ka meda zou zondag zijn 32ste verjaar dag gevierd hebben. Ook dit feit is in overeenstemming met de conclusies van dr. Zeldenrust, die de leeftijd van het slachtoffer op 25 a 30 jaar ge schat heeft. In Tokio gaat op het ogenblik het gerucht dat de dader een Brusselse arts zou zijn. De Ja panse politie overweegt twee inspec- gisteren al naar de Belgische hoofd stad gereisd. Hy zal daar ook een on derzoek instellen naar de verdwij ning van een tweede Japanner, de 27-jarige Francis Sjiroegoe Nagai. Deze is na een verblijf in de YMCA op 5 augustus verdwenen zonder zijn bagage mee te nemen. Hij heeft de directeur gezegd binnen 14 dagen te rug te komen, maar is op het ogen blik spoorloos. Bij het onderzoek wordt nagegaan of Nagai en Kameda met elkaar in Brussel hebben gestaan. Er zijn op het mo ment nog geen aanwijzingen, dat de man iets met de koffermoord uit staande zou hebben. Bevestiging De Japanse politie heeft via In terpol bevestigd, dat het slachtoffer Kameda is. Een Japanse politieman zei nog. dat men tot deze conclusie gekomen is, omdat Kameda een voor een Japanner ongewoon blanke huid bezat. Bovendien was hij als kind aan een breuk geopereerd. De romp heeft een litteken op het onderlichaam en een lichte huidskleur. Bovendien heeft de Japanse politie ontdekt, dat Kameda onlangs een lichte metalen koffer heeft gekocht van het type, waarin het lijk werd gevonden. De echtgenote van Kameda is 28 jaar oud en verwacht een baby. De Ka meda's haddefi al eén kind van een jaar oud. Naar Brussel mM Kameda Een programma van gesprekken en werkbezoeken is in overleg met de betrokken personen en instanties in voorbereiding. Zodra dit door de heer Von Amsberg is vastgesteld, zul len hierover nadere mededelingen worden gedaan. Alvorens met het uitvoeren van dit programma te beginnen zal het paar dus korte informele bezoeken aan de proviixdies brengen, teneinde haar verloofde voor te stellen. Dinsdag wordt een bezoek gebracht aan de drie noordelijke provincies, Groningen en Drente. Voor de col- gende dag staan bezoeken aan Noord en Zuid-Holland op het programma. Op donderdag 9 september volgen dan Overijssel en Gelderland, waar na op vrijdag bezoeken worden ge bracht aan Limburg en Zeeland. Op maandag 13 september tenslotte wordt een bezoek gebracht aan de provincie Utrecht. Op verzoek van Gedeputeerde Sta ten Noord-Brabant is het bezoek aan deze provincie wegens ziekte van de commissaris van de Koningin enige tijd uitgesteld. Het ligt in de bedoeling dat het prinselijk paar na zijn huwelijk aan alle provincies een officieel bezoek zal brengen, waarbij met de gehele provincie en de autoriteiten kan wor den kennisgemaakt. Dt thans voorgenomen korte infor- ineie bezoeken aan de provincies ge ven de heer Von Amsberg de gele genheid kennis te maken met de leiding van het provinciaal bestuur, terwijl de heer Von Amsberg tijdens een korte rondrit door de provinciale hoofdsteden een eerste indruk krijgt de verschillende provincies". directeur van de afdeling Europa en Afrika van de Nisjizawamaatschappij in Osaka, heeft verklaard, een tele gram van Kameda te hebben ont vangen waarin stond dat hij naar Afrika ging. De datum van dit tele gram was 21 augustus. Kameda zou toen 5.000 dollar in zy'n bezit hebben gehad. Ogasawara voegde eraan toe. kunnen begrypen. waarom I Scheepsbouwer C. Verolme wordt zaterdag 65 jaar. Gisteren heeft hij een ontvangst gehou den voor de binnen- en buiten landse journalisten, met wie hij in zijn carrière veel te maken heeft gehad. Bij deze gelegen heid werd de heer Verolme een exemplaar van zijn door twee Rotterdamse journalisten ges- schreven biografie aangeboden. Een bijeenkomst met de heer Verolme zonder tewaterlating is bijna niet mogelijk. Daarom werd in het Rotterdamse Park hotel gistermiddag ook een drie meter lang schip gedoopt. Het draagt de veelzeggende naam van „Vadertje Drees". De A.O.TV.-vlag flapperde aan de voormast. Mevrouw Verolme kon het niet nalaten haar man op dit vlaggetje nadrukkelijk te wijzen. Koning Feisal naar Nasser J Koning Feisal van Saoedi-Arabië komt op 8 september in Cairo aan voor een bezoek van drie dagen aan Egypte, waartoe hij door president i Nasser is uitgenodigd. Na het bezoek j gaat de Koning naar Casablanca, waar op 13 september de derde Ara bische topconferentie begint. Zoals bekend heeft president Nasser een bezoek aan Koning Feisal gebracht, welk bezoek een regeling van de kwestie-Jemen tot gevolg heeft ge had. (Advertentie) Koninklijk bezoek bij Feijenoord-Real Prins Bernhard, Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zyn voornemens aanwezig te zijn bjj de voetbalwedstrijd Feijenoord—Real Madrid, die woensdag 8 september in het Feyenoord Stadion te Rotter dam wordt gespeeld. Amsterdam is gegaan verder de naam te kennen kaartje in de kof- fer werd gevonden. Volgens Ogasa wara was het een Kongolees en een klant van zijn maatschappij. Een auto-boot doorklieft de ..golven' op de Dam. Voet gangers moeten een veilig heen komen zoeken. Is er nu nog niet genoeg water gevallen? NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR BEKENDMAKING VAN PRIJZEN 15 NOVEMBER 1965 Nationale Najaarsloterij, Heemraadssingel 303. Rotterdam, tel. 010-250000, giro 6200 Loterij ggk. door de Mm. v. Just. d.d. 29 Jul chccc(adedum& f Een verrukkelijks chocoladedrank roef slechts 1% vet. Fris en pittig van smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig ea eerbiedigt de slanke l.jnl 14 Advertentie ZINGEN FLUITEN PRATEN PRONKEN Een lieve lust Is Vlieland's vogel afdeling. Tropische vogels, kana ries, parkieten, papegaaien - rond om hebt u voor het kijken, luiste ren, kiezen. Gevederde vriendjes, die leven en kleur en muziek brengen in uw huis. Kom langs, verheug u in zo veel vogels bij elkaar in de speciale afdeling. weet heeft Advertentie Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van j 5 Sept. 1865: J t Te Rotterdam is l.l. Vrij- dag de oudste imconer dier 4 f gemeente, Jacob Former, in 4 den hoogen ouderdom van 4 108 jaar overleden. 4 f Ds. J. H. Donner alhier J heeft ook voor het ten twee- J den male op hem uitgebragt 4 J beroep naar de Chr. Afgesch 4 J Geref. gemeente te Gronin- 4 gen bedankt. i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1