ENZAB BMW Calabrië verwacht de grootste vondst van twintigste eeuw Franse boeren kregen boze brief van premier Graf met schatten van Gothenkoning f.E.J Rolt. Philh. Orkest in het nieuwe seizoen Schweitzer nog altijd „zeer ernstig ziek" Twaalf oud-SS -ers in proces-Sobihor LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG J SEPTEMBER 1965 VIJFDE BLAD vooravond van wereldschokkende gebeurtenis op oudheidkundig gebied Advertentie Ion d f 26,75] tre c/c 17,25. f 7,50 lokeni 75. (Van onze Romeinse correspondent) ET is niet uitgesloten, dat er binnen afzienbare tijd een oud heidkundige vondst van grote betekenis gedaan zal worden 1 het uiterste zuiden van het Apennijnse schiereiland, de punt van e Italiaanse laars, Calabrië. Het gaat om het graf van de-Gothen- oning Alarik. 1 Sedert bijna een eeuw zoekt men er met grote ijver naar en géén FKH(Vonder: dat zou een sc^at bevatten, die door duizenden slaven Herd,getorst. Het zullen voornamelijk gouden, zilveren en bronzen ?fdv9%orwerpen zijn en dus zowel Griekse als Romeinse kunstschatten, blad moet niet vergeten, dat het oude Rome uit Griekenland, tgypte. Perzië Noord-Afrika alles had .verzameld" wat maar Nlregsleepbaar was en waarde had, van amuletten en edelgesteen- èn tot obelisken toe. Stellig is een belangrijk deel van die rijkdom- oen door Alariks benden meegenomen. Thans meent men de in- jang van het graf te hebben gevonden. Koning Alarik verfijnd ren. Op 7 meter diepte vond zij Ro meins aardewerk en gebeenten van dieren. Maar nog belangrijker was, dat zij stuitte op een soort burgwal, uitgehouwen in de rots, een omme- Alarik was een büzonder man. gang die tot tien meter onder het HU werd geboren in 370 ergens j huidige oppervlak kon worden uit- jssen de Oder en de Dnjepr, of gegraven. Dit zou een rond mauso- ilsschien ook noordelijker daar hü leum kunnen zijn. De oorlog maakte ur >,un Nu-" ard «De Balt" wordt genoemd. Maar zün aam is voor eeuwig verbonden met van e geschiedenis van het Romeinse ver|k en vooral met die van de stad lome. H\J is de eerste barbaar, die ife* £®waa8d heeft de majesteit der tad Rome te schenden en de hoofd- tad der toenmalige wereld, die in icht eeuwen nooit door vyanden --tas aangetast, te plunderen. Zijn ■Barbaarse horden rukten Rome bin- ^^^en op 24 augustus van het jaar 410. iedurende drie dagen roofden en plunderden zij en trokken daarna Iwaarta. Die Westgothen, wier koning hü waren zeer zeker onbeschaafde naar hun koning was, ook Latijnse bronnen een man ran zekere verfijning. Hij was al jong in Romeinse krijgsdienst [etreden als aanvoerder van Gothi- iche hulptroepen in de Balkan. Hij moet een man zijn geweest met politiek inzicht. Zijn levensdoel was üthans om aan zijn nomadische Lgjporde een vaste woonplaats te ver-' chaffen binnen het Romeinse rijk, laar geheel onafhankelijk. Dat doel rerd niet door hem bereikt, maar oor 'el door zUn opvolgers, die tenslot- e voor hun stam een eigen rijk tichtten in Spanje. Alarik trachtte ^^erst Konstantinopel te bezetten, la- jj^Her Griekenland binnen te rukken, ^iiaar vond steeds een groot tegen- ppjpeler tegenover zich: Stilico. Ook TÖn eerste pogingen om Italië ge- of gedeeltelUk te bezetten, ein- ligden steeds weer met een terug- iocht tengevolge van diens waak- laamheid. Stilico vond het daarbij «hter nodig de Romeinse legioenen «rug te roepen uit Engeland en uit 1 steanze streken, met het gevolg, dat ireldra het Rijngebied en grote de- wrkan van Gallië verloren gingen. 3 Schoonheid uit nhw 1 geplunderd Rome Maar na de dood van Stilico in ^B08 keerden de kansen. Keizer Hono- '^Vjus onderschatte de macht van de en al liet deze zich door zware schattingen er- Hvan weerhouden Rome zelf aan te in 410 plunderde hü de toen nog zeer rijke en machtige stad. Maar zoals gezegd trok hü verder. RraarschUnlijk met het doel Sicilië te bereiken. Te Reggio werd hü el iwaar ziek. waarschijnlyk tengevol ge van het ongunstige klimaat en 'e Stierf. En dan komt de vermaarde be stel pafenis. Koning Alarik is te paard gezeten, in zUn graf neergelaten, te zamen met alle schatten die-hij uit leur<Rome had weggesleept. Het was de 'gpedoeling dat dit graf nooit door rs mensenhanden zou worden geschon- lieseden en daarom werd het begraven tel h de bedding van het riviertje de Busento, dat daartoe tydeiyk een andere bedding kreeg. De slaven, gji^die dit werk verrichtten, werden ter plaatse gedood opdat het geheim be waard zou blüven. Nu zijn er twee afwijkende lezingen. Volgens de ene zou de Busento ztfn teruggekeerd in de oude bedding om voorgoed het koningsgraf te bedekken., volgens SSeen andere lezing „wilde" de rivier niet meer terugkeren, hetgeen dus [wel zal betekenen, dat het water gemakkelüker weg naar zee had gevonden. Wichelroede van j||f Franse zieneres Al ls de Busento maar een betrek kelijk kleine rivier, tot 1936 waren alle pogingen om het graf te vinden mislukt. Maar in dat jaar vond een UR zeer bekend Frans „medium", Amelie Creveling, door middel van een „ge voelig pendeltje", dat zü bewoog bo ft f ven een militaire kaart van de om geving der stad Cosenza de plaats, waar naar haar mening de schat verborgen was. Een jaar later kwam zü naar Cosenza en de wichelroede, waarvan zü toen gebruik maakte, bevestigde haar vermoeden. Hoewel hi zij van oudheidkunde niet veel af wist, kreeg zü toestemming te gaan graven en vond inderdaad op vier meter diepte de overblufseltn van t d een viertal skeletten van jonge man nen en ook gebeenten van kinde einde aan de onderzoekingen van Amelie Crevelin. Zonder met de vondsten van 1937/ 39 rekening te houden, begonnen kort geleden enkele oudheidkundi gen uit de streek Emilia een nieuw onderzoek volgens de huidige weten- schappelyke methoden. Er werden luchtopnamen gemaakt en men ging graven op de plaats, waar gras en onkruid het weligst woekerden, het geen doorgaans een aanwüzing is, dat zich daar „iets" in de grond be vindt. En die plaats bleek te zUn in de zelfde bocht der rivier, slechts 25 meter verwijderd van de opgravin gen van de Franse „zieneres". Gelei- dtlijk kwam men op dezelfde plaats terecht als de Francaise. Professor Siboni van de Oudheidkundige Dienst der provincie Piacenza, die de leiding heeft van deze nieuwe opgra vingen, vond niet alleen de burgwal. maar vermoedt, dat hU de ingang van het graf heeft bereikt. Er wer den wederom enkele skeletten gevon den en.daarna werden de opgra vingen tydelük gestaakt. Op het goede spoor De reden van deze onderbreking is niet helemaal duidelük. Professor Siboni heeft aan de pers verklaard, dat het nu in de eerste plaats nodig is de gevonden skeletten te onder zoeken, een onderzoek dat zal wor den verricht in de stad Panna. Het gaat erom vast te stellen of men hier te doen heeft met resten van personen, die geleefd hebben in de eerste jaren der vüfde eeuw van onze jaartelling. Is dit het geval, dan kan men veilig aannemen, dat zowel de skeletten gevonden doo rAmelie Cre velin als die welke thans aan het licht kwamen, resten zUn van de sla- Harpconcours in Jeruzalem Het derde internationale harp concours is gisteravond in Jeruzalem begonnen. Er zijn 34 deelnemers uit Nederland, Amerika, Engeland, de Sowjet-Unle, Japan, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië en Canada. Het concours zal in Tel Aviv besloten worden. Advertentie ABRIKOZENBRANDEWIJN SINAS BRANDEWIJN ven, welke werden vermoord, nadat de koning begraven was. En dan is men dus op het goede spoor. „Vin den wü het graf, dan wordt dit een vondst die alle oudheidkundige vond sten van deze eeuw zal doen verble ken", verklaarde de leider der expe ditie. Natuurlijk b men in Calabrië erg ongeduldig en zou men liever zien, dat het werk met volle kracht werd voortgezet. Er bleek echter geen geld meer aanwezig te zUn. De Italiaan se Staat heeft voor opgravingen maar een gering bedrag beschikbaar en dat moet worden verdeeld over veel provincies. Na twee dagen kwa men echter reeds fondsen van par ticuliere zijde ter beschikking. De onderbreking zal dus niet lang du ren. De geleerden gaan nu eerst naar Parma voor het onderzoek van de fossieleskeletten. Daarna begint men met het eigenlijke oudheidkun dig onderzoek, daar de opgravingen tot nu toe veeleer een geologisch ka rakter droegen. Wellicht staan wü aan de vooravond van een wereld schokkende gebeurtenis op oudheid kundig gebied. HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN De Gaulle's invloed merkbaar kunst opwinjep^ lekker Coebergh s BESSENJENEVER 3 KERSENBRANDEWIJN ANANASBRANOEWIJN Het Rotterdams Philharmonisch Orkest gaat in het komend seizoen een afscheid tegemoet. Een afscheid van de schouwburg, de Rivièrahal en de Grote Schouwburg in Zuid om het eigen concertpaleis, „De Doelen" te betrekkan. Op 18 mei as. de- bouwdag in R'dam, zal „De Doelen" in gebruik worden genomen en ein delijk na ruim 20 jaar het Rotter dams muziekleven een eigen „plekje" in deze grote moderne havenstad hebben gekregen. De Promenadeooncerten zullen het dit jaar zonder „promenade" moeten doen. De nozemrelletjes in het afgelopen jaar hebben het be stuur doen besluiten het wandelen uit te bannen. Het betekent dat dui zend mensen minder zaterdagavond in de Rivièrahal zullen zün. Maar misschien is het een goede overgang naar de nieuwe situatie. Morgen geeft „De Hoofd- stadopecette" in Grand Theater Gooiland in Hilversum de eerste voorstelling van „Ein Walzer- traum", welke operette in ver band met het 20-jarig bestaan van „De Hoofdstadoperette" groots is opgezet. Men ziet hierK Antonia Gally in haar rol van de dochter van de vorst. De dirigent Franz-Paul Decker zal in het a.s. seizoen het accent sterk leggen op de Nederlandse moderne muziek. Behalve de gebruikelijke klassieke standaardcomposities van Haydn, Mozart en Beethoven wor den werken van Oscar van Hemel, Andriessen en Hans Knox uitge voerd. Verder zal de eerste uitvoering in Nederland geschieden van de „Quatre elements" van Frank Mar tin en zullen het fascinerende „Threni" ter nagedachtenis aan de slachtoffers van Hirosjima van de Poolse componist Penderecki en werk van de Duitse componist Hans Werner Henze worden bespeeld. Ook zal voor het eerst sinds lang Gré van Swol-Brouwenstijn op abonnements concerten te beluisteren zijn. Diverse gaStdirigenten zullen concerten lei den, o.a. Roberto Benzi, Bruno Ma- derna, Witold Rowicki (Polen) en Constantin Silvlstri terwijl voorts de jonge Nederlandse dirigent Edo de Waart als gast zijn intrede doet. Bovendien zal Eduard Flipse uiter aard niet op het programma ont breken. Kostbare Guarneri voor Zagreb De stad Zagreb In Joego slavië krijgt een van de be roemdste violen ter wereld. Het is een „Guarneri del Gesu" uit 1735. Deze is de stad nagelaten door de violist Zlatko Balokovic. Zijn echtgenote, mevrouw Joyce Balakovic, zal de viool persoonlijk naar Zagreb brengen om het instrument dat soms „De Koning" wordt genoemd te overhandi gen aan de Joegoslavische Academie voor Kunsten en Wetenschappen, waar deze deel zal gaan uitmaken van de verzameling van een spe ciaal museum in Zagrab. Mevrouw Balokovic deelde mee dat een tweede Guarneri en een Antonio Stradivarius viool later de financiële basis zullen gaan vormen voor beurzen voor Kroatische stu denten die daartoe door de Joegoslavische Academie worden uitgekozen. Balokovic, die 35 jaar in Camden in Maine heeft ge woond, stierf in maart in Ve netië op weg naar zijn ge boorteland Joegoslavië waar zijn 70ste verjaardag her dacht zou worden. Balokovic had ook een prachtige collectie strijkstok ken, waarvan er vier met „De Koning" naar Zagrep gaan. De overige moeten helpen bij het financieren van de beurzen aan Harvard College in Cambridge, Massachusetts. De drie violen en de strijk stokken zullen dit najaar op een tentoonstelling in New York getoond worden. Balokoviceen internatio naal bekend violist, had on derscheidingen van verschei dene landen en twee pausen. Expositie „Best verzorgde boeken" Vier Er is echter ook reden tot optlmis- melding kregen, noemt de Jury met name de Amsterdamse tekenaar Pe ter Vos in verband met zUn tekenin gen voor Paul Rodenko's „Vrijmoe dige liefdesverhalen" en de omslag van „Namens Tamar" van Renate Rubinstein. i i« me. Met name de ontwerpers van extra-onderscheidingen sU>lom,Utn ,n nlustr>Ulr,n bmlk. (Van onze A damse correspondent) i ten vaak opmerkelijke resultaten, al- In het Stedelijk Museum in Am- sterdam is gistermiddag een exposi- "us Jmy. Bij een aantal niet-be- tie geopend van de 48 best verzorgde kroonde werken, die een speciale ver- boeken van 1964. Zü werden door een jury, bestaande uit J. N. van Wessem D. Dooijes. Chr. Leeflang, Jurriaan Schrofer en Han de Vries geselec teerd uit 481 werken, die ingezonden waren van de totale 5680 boeken, die vorig jaar verschenen. Vier van de bekroonde boeken kre gen een extra onderscheiding wegens de voortreffelükheid van de tech nische uitvoering: Cecile Dreesman's Steekspel" (Het Wereldvenster. Baarn) Alfred Jarry's Ubu Koning (Stichting De Rooe, Utrecht), Deco rative art in Indonesian Textiles van Lag ewes. Laurens en Frits A. Wagner (C. P. J. van der Peet, Amsterdam) en Pastou' 65 (UM8-Pastou N.V., Utrecht) In haar rapport merkt de jury, die haar streefgetal van 50 bekroonde boeken net niet haalde, maar in ver gelijking met 1963 een vooruitgang van 2 werken boekte, op dat bepaalde fouten zeer hardnekkig zün. In de gehele produktie ls slordigheid als gevolg van tüdgebrek merkbaar. Ook wordt goed werk van de ontwerper door de slechte uitvoering vaak te niet gedaan. Bovendien wordt de leesbaarheid vaak opgeofferd aan een schema dat bü nadere uitwerking door de mand viel. Bepaald ontevre den is de jury over het feit dat zü herhaaldelijk boeken tenrtjde moest leggen, wegens de onvoldoende kwa liteit van de druk. (Van onze Franse correspondent) De Franse boeren, die door middel van hun vakverenigingen eind juli een schriftelijk protest indienden bij de regering in ver band met haar negatieve houding in Brussel inzake de Europese landbouwpolitiek, hebben gisteren van premier Pompidou een brief op poten als antwoord terug ontvangen. Een antwoord dat dan ook als een stevige nul op hun rekest mag worden beschouwd. gehouden dat de Euromarkt een rooskleurige toekomst in het vooruit zicht stelde). In plaats van hen tenminste nog de hoop te geven dat de onderhan delingen in Brussel binnenkort kun nen worden hervat, wordt de boeren te verstaan gegeven dat Parüs van de EEG nu weinig of niets meer verwacht of weten wil. Vinnige toon In zün brief, die slechts aan één der vier organisaties werd gericht die ruim een maand geleden bij de re gering protesteerden, zegt Pompidou dat de boeren zich niet te mengen hebben in de internationale diplo matieke relaties, die tot het exclu sieve domein van de regering be horen. En de regering heeft, zo gaat de premier verder sinds vier jaar nu al bewezen, dat ze In Brussel de be langen van de Franse Boeren weet te verdedigen onder condities die haar recht geven op de steun en het vertrouwen van alle burgers. Bü de Franse boeren, die hun ver late en verregende oogst nu einde- lük hebben binnengehaald, heeft de brief om Inhoud en toon kwaad bloed gezet. zy voelden zich toch al teleurgesteld, en zelfs bedrogen door de gedragingen van de regering in Brussel, die zü verantwoordeiyk stel den voor de huidige impasse, waarin de EEG is geraakt (Minister Pisani van Landbouw had de boeren voor- De Gaulle Diplomatieke waarnemers bespeu ren in de brief van Pompidou, die zijn kracht gewooniyk in gemoede- Ujkheid pleegt te zoeken, dan ook duidelijk de inspiratie van generaal De Gaulle. Het Franse staatshoofd moet steeds minder van de „Euro- kraten" in Brussel hebben en de laatste voorstellen van de commis- sie-Hallstein, die de lange tenen van de generaal nu juist dacht te kun nen ontzien, hebben de Europese Commissie in het Elysée zo moge- lük in nog wat zwaarder diskrediet gebracht. De generaal wenst de Europese Commissie, die hü nu ook BIER BIJ HET ONTBIJT Dr. Albert Schweitzer, de 90-jarige rimboedokter, was gisteren nog steeds „zeer ernstig ziek". De men sen die hy heeft geholpen baden om xjjn behoud. Verplegers meldden dat de be jaarde dokter een rustige nacht heeft gehad en zelfs om bier had gevraagd, toen hij 's ochtends vroeg wakker werd. Sinds zondag ligt dr. Schweitzer op bed. Hü lüdt aan vermoeidheid. De berichten die de hoofdstad van Gabon vanuit het ziekenhuis berei ken (het ligt er 160 km vandaan) zün beknopt en somber. De naaste medewerkers van dr. Schweitzer wei gerden iets te zeggen over zün kans op herstel. In het ziekenhuis houdt een staf artsen onder leiding van de 32-jarige Zwitser Walter Munz de toestand van dr. Schweitzer in het oog. Auteur Johannes Bobrowski overleden De in Oost-Beriyn wonende Duitse dichter en Drozaschrüver Johannes Bobrowski is na een korte ziekte op 48-jarige leeftijd overleden. Bobrows ki is voor zün poëzie en proze in Duitsland en het buitenland onder scheiden. Hü kreeg o.m. de prüs van de Westduitse schrijversorganisatie „gruppe 47". Bobrowski is in West-Duitsland vooral bekend gewerden door zün ly rische poëzie en zün grote roman „Levins Mühle", Zün lyriek, die diep geworteld is in het Oosteuropese landschap en zich onderscheidt door een grote muzikaliteit, is in twee verzamelbundels in de Bondsrepu bliek verschenen. Onderzoek tegen admiraal Dönitz (Van onze correspondent in Bonn) Tegen de vroeger nazi-admiraal Dönitz, die na de verdwüning van Hitier gedurende korte tyd Duits land leidde, is een onderzoek geopend in verband met de terechtstelling van een Duitse marine-officier. Het betreft kapitein-luitenant ter zee Asm us Jepsen, die op 6 mei 1945, beschuldigd van desertie en plundering op last van Dönitz werd terechtgesteld. Jepsen, commandant van een bevoorradlngstrein, verdeel de enkele dagen voor de capitulatie van Duitsland de inhoud van de trein onder zün mannen en ontsloeg hen op eigen gezag uit de dienst. De volgende dag werd Jepsen gear resteerd. Dönitz heeft toegegeven dat hü het doodvonnis heeft, goedgekeurd. Maar het zal de justitie waarsclüjn- lük moeiiyk vallen om te bewüzen, dat Hitiers opvolger de formele ver- antwoordelükheid droeg van het von nis. Bovendien wordt er op gewezen dat de officiële datum van de Duit se capitulatie viel op 8 mei en dat slechts een deel van de Duitse troe pen zich al op 5 mei had overge geven. Dönitz is in het proces van Neuren berg tot 10 Jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens oorlogsmisdaden. In 1956 is hy vrijgelaten. Sindsdien leeft hü van een staatspensioen in noord-Duitsland. Zo nu en dan komt hü in het nieuws door krasse uit spraken over het nazisme, waarin hy duidelük blükt geeft, te oud te zün om nog iets van het verleden te le ren. Munz arriveerde een half Jaar ge leden ter plaatse. De bedoeling was dat hij geleidelijk het medische werk van dr. Schweitzer zou overnemen zodat deze zich geheel zou kunnen wüden aan zyn filosofische werk. De laatste jaren had dr. Schweitzer reeds verscheidene van zijn medi sche taken aan andere artsen over gedragen, vaak specialisten op hun terrein. Maar dr. Schweitzer zat elke dag achter zün oude bureau in de hut waarin de apotheek van het zieken huis was ondergebracht en deelde medicijnen uit aan zieke Afrikaanse mannen en vrouwen. Volgens de in Libreville beschik bare berichten heeft dr. Schweitzer steeds vastgehouden aan zijn dage- lükse routine, waarbü hy antwoor den op talloze brieven dicteerde, plannen voor de herbouw van het ziekenhuis bestudeerde en gasten ontving. Toen hy zondag ziek werd, zeiden zün medewerkers dat hij „moe was na vele bezoekers ontvangen te heb ben". van dubbelhartigheid beticht, een voudig te negeren. Voor hem incar neert de commissie het idee van de supra-nationaliteit, die hü nu juist haat. Naar mate het tydstip nadert, dat dat beginsel werkeiykheid gaat worden, door de Invoering van de mogelükheid besluiten niet meer met algemene, doch slechts bü meer derheid van stemmen te nemen, groeit de weerzin van de Franse staatsman-generaal tegen de „Euro- kraten" met de dag en zelfs het uur. Alibi Steeds sterker wordt men zich in Parüs dan ook gewaar dat De Gaulle die beslissende stap naar su pra-nationaliteit zal weigeren te doen. Een weigering waarvoor de huidige landbouwcrisis die hy kunst matig in stand poogt te houden, slechts als alibi moet dienen. Pompidou's boze brief aan de Franse boeren is zo over hun hoof den dan ook in zekere zin eerder tot professor Hallstein gericht, die dezer dagen opnieuw liet weten, dat de on dergang van de EEG Europa en zelf» de gehele vrije wereld in de ernstig ste chaos zou storten, die we se dert Hitier hebben beleefd. Men moet vrezen, dat De Gaulle de din gen even anders ziet, omdat voor hem de soevereiniteit en de onaf hankelijkheid van Frankrük nu een maal veel zwaarder wegen dan de toekomst, of de redding van de Euromarkt. Vrü algemeen wordt in Parüs dan ook voorspeld dat de ge neraal zün persconferentie van vol gende week vooral wel zal benutten om op de EEG en de Europese com missie een nieuw en fel spervuur van grieven en verwyten te openen. hoge rijndijk 278-280 lUU leiden tel. 40697-40698 Beschuldigd van moord op kwart miljoen joden Twaalf voormalige SS-ers moeten maandag in Hagen terechtstaan we gens moord en medeplichtigheid' aan moord op 250.000 Joden in het kamp Sobibor in Polen. Sobibor vormde met Treblinka en Belzes de drie ver nietigingskampen die de SS-leiding eind 1941 voor de zogenaamde eind oplossing van het jodenvraagstuk on- I der de dekmantel „actie Reinhard" in Polen liet oprichten. De voornaamste beklaagde is de 53-jarige portier en oud-SS-er Bo- lender uit Hamburg, die terechtstaat wegens moord op 360 en medeplich tigheid aan moord op 84.000 perso nen. De 54-Jarige oud-SS-er Frenzel uit Göttingen moet zich verantwoor den wegens moord op een onbekend aantal joden en medeplichtigheid aan moord op ongeveer 250.000 joden. De 58-jarige Wolf uit Eppelheim by Heidelberg wordt beschuldigd van moord in een geval en medeplichtig heid aan moord op 115.000 Joden. Deze drie bevinden zich in voorlopige hechtenis. Onder de overige negen beklaagden bevindt zich de metselaar Lambert, die sinds oktober vorig Jaar op d» beklaagdenbank ln het Treblinka- proces zit. Hü heeft evenals ln Tre blinka in Sobidor de gaskamer» ge bouwd. Verwacht wordt dat het procee vier maanden zal duren. Er zün 34 getuigen opgeroepen, van wie de meesten in Sobidor „werkjood" zün geweest. Deze getuigen hebben deel genomen aan de cevangenenopstand van 14 oktober 1943. Ongeveer 300 joden keerden zich toen tegen hun beulen, waarbü twintig bewakers om kwamen. Ongeveer 130 joden werden neergeschoten of kwamen in de mü- nenvelden rond het kamp aan hun einde. De nog niet genoemde beklaagden in het komende proces zün: Lach man <55»Schütt (57), Dubois (52), Fuchs (63). Ittner <58). Unverhau 54), Jührs (53) en Zieerke «60). De z.g. gasmeester van Sobidor, Bauer, en de SS-er Gomerski zün reeds tot levenslang veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15