eidato 1965 sluit met aantal bezoekers Vredeskerk - fraai complex - geopend 40.000 STEf IN =ieiierfeest en hobby- —eurs werden succes m Films vttn week in Leiden A. Gomperts tot buitengewoon ïoogleraar te Leiden benoemd Grondslag bouw in hongerwinter gelegd LEID8CH DAGBLAD VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 Exmité overweegt voor 1966 een grote, demontabele houten tentoonstellingshal Fematldd VCllt inimmimmimiiiiimimiiimfnimin ijn voorbij: dertien dagen Leidato. Dertien dagen lang UW) Leidse middenstanders in de gelegenheid te tonen wat zij D 13( zijn. Dertien dagen lang heeft het publiek op de Leidato EL. 2( kunnen hebben en rond kunnen neuzen tussen de vele met de duizend-en-een artikelen. Dertien dagen lang ook qet Leidato Comité 1965 geen ogenblik rust gekend en het an ook met een zekere opluchting, dat het comité gisteren tordeel gaf over de zojuist gesloten huishoudbeurs en mid- ndstentoonstelling Leidato 1965. Dat oordeel was ronduit Houders zyn tevreden (som- er ook plannen voor een uitbreiding zelfs heel tevreden), publiek van de Leidato van Leidse beurs tot -reden, het Leidatocomité is streekbeurs. Het Leidato-comité durft Jen, kortom, het was goed", de mening van het comité, ly monde van voorzitter J. ilag uiteenzette welke moei den er waren, hoe die werden ost en heel belangrijk iet staat met de plannen voor olgende Leidato. ding staat vast na deze lus- ieidato: de tentoonstelling is top van de capaciteit wat be- e beschikbare ruimte in Lei- pewel men dit jaar een oplos- »eft proberen te vinden door llende stands en de attracties andere plaats onder te bren- ïooft het comité niet, dat jjvende en geschikte oplossing het dan wel moet, is de grote Het comité wil over toekomst- in nog geen bindende uitspraak naar de gedachten gaan onder lit naar een grote demontabele i hal, waarin de Leidato in jeheel kan worden onderge- Streekbeurs it dat is wel de vaste overtui- a.n het comité: de tentoonstel - rint aan aantrekkelijkheid als lands en evenementen in één v kunnen worden onderge- fc. Als dit te realiseren is, zijn De slotavond van de Lei- dato leverde ook het laatste (en absolute) record op: om streeks half tien gisteravond werd de veertigduizendste be zoeker verwelkomd. Het was de heer Q. W. W. van Steijn, postbode in Hoogmade, die door het Leidato-comité werd ontvangen met de gebruike lijke bloemen en de rondlei ding. Bijzonderheid: de heer Van Steijn bleek familie te f zijn van de gelijknamige f 25.000ste bezoeker, die vorige f week op de Leidato werd ont- f vangen. dit aan op grond van de grote be langstelling uit de omgeving van Led den, in het bijzonder uit de Bollen streek. Aan een eventuele uitbreiding gaat ook een aanzienlijke verleven diging van de beurs gepaard: men wil zich meer gaan toeleggen op de monstraties en attracties, om op die manier het statische beurskarakter een beetje te verliezen, waardoor een bezoek voor het publiek aantrekke lijker wordt. „Het bezoek aan de Leidato is bij zonder goed geweest", aldus de heer Wolfslag. Gisteravond de fjot- avond werd de veertigduizendste bezoeker geboekt en het eindresul taat zal daar niet ver van afliggen. Van dat grote bezoek hebben in het bijzonder de charitatieve instellingen geprofiteerd. „De stand met de GLG- lucifers maakte het wel heel bont", vertelt een van de comité-leden, „Daar zaten ze zelfs op een gegeven ogenblik zonder, zo groot was de vraag". De omzet van die liefdadige lucifers was dan ook 300% hoger dan werd verwacht. Opvallend was naar het oordeel van het Leidato-comité ook de goede verstandhouding tussen de standhouders onderling. De heren weten enthousiaste verhalen te ver tellen over plezierige voorvallen in de afgelopen dertien dagen. mité onder meer voor ogen een gro tere gespreidheid van de artikelen, meer demonstraties, meer centrali satie, meer standruimte voor de deel nemers en verhoging van de aantrek kelijkheid voor het publiek, onder meer door het blijven aantrekken van topartiesten. Verder zal aan de openingstijden nog nader aandacht worden besteed, terwijl de gedachten uitgaan naar een eetgelegenheid, ver bonden aan de Leidato. Voorlopig gaat het comité Leidato wat rust houden en niet te veel denken aan de toekomst. Zaterdag 18 september is voordeel- nemers, standhouders en comité een gezellige avond in de Stadsgehoor zaal, waar onder meer afscheid zal worden genomen van de heer P. B. K. Versteeg, directeur van de Stads gehoorzaal. met 99z n neus in de boter" CAMERA Een film met Fernan- del kan nauwelijks nog verrassingen inhouden. Uit talrijke rolprenten kennen we de grote grove en lelijke Franse komiek en we weten dus, hoe hij op zijn eigen zwierig drukke ma nier humor bedrijft. Ook in dit filmp je kan hij zich weer geheel uitleven. Hij speelt de krijgsgevangene, die in ae tien jaar, dat hy na de oorlog on dergedoken is gebleven wettelijk dood is verklaard. Als hy dan toch onver wacht nog boven water komt, vindt i hij niet alleen zyn restaurant, maar ook zyn vrouw overgenomen door een ander (Bourvili. Aan Fernandel is het dan wel toevertrouwd om in de kortst mogelijke tijd van de toch al moeilijke situatie een complete chaos te maken. Maar net als alles in het honderd dreigt te lopen, weet hij toch met grootse gebaren en plotselinge hulp van buitenaf de zaak in het rei ne te krijgen. De vele dwaze verwik kelingen zijn prachtig gesitueerd in zo'n kleine typisch Frans dorpje. Het vreemde verhaaltje krijgt daardoor een zeer specifieke sfeer, waarin de drukke humor van Fernandel het. sterkst tot zijn recht komt. lllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll „Operatic Hongkong" REX —„Operatie Hongkong" is een nogal roerig werkstuk met als hoofdthema de smokkel in verdo vende middelen. In Hongkong ope reert een knap in elkaar zittende, meedogenloze gangsterbende, die on der leiding staat van een onbekende, de gebruikelijke, mysterieuze X. Zyn „bedrijfsleider" is een zelfs in die kringen uiterst onbetrouwbare en schurkachtige figuur is, die in zijn zucht naar geld tot alles in staat is. Op een dag ontvreemdt hij op even handige als onmenselijke manier een voor de bende bestemde partij he roine in de hoop die later aan X te kunnen verkopen. Voor het zover is bemoeien twee zeer potige Amerika nen en een allerliefste juffrouw zich met zijn plannen, hetgeen hem lang zaam maar zeker in het nauw brengt, welke schurkenstreken hij ook aanwendt. De films, die soms wat (te) rauw is. is zeker span nend. al is het nauwelijks moeilijk te raden wie de mysterieuze X is. imniTiniiiiinnTiiimmmniininniiiiiiiiii Experiment Het experiment met de vervroegde openstelling (11 uur) werd met ge mengde gevoelens beoordeeld. Ener zijds gelooft men wel dat het in het belang van het publiek is, maar an- I derzij ds maken de hogere kosten voor comité en standhouders een dergelijk j vroeg openingsuur in de toekomst toch niet helemaal verantwoord. De hobby-beurs is een groot succes ge- worden: het bezoek was boven alle verwachtingen. Het zelfde geldt voor de tienerdanszaal, waar niet minder dan 4000 danslustige jongelui een plezierige avond hadden. „En dat zander ook maar de geringste moei- j lijkheden", vertelt het comité, bijna trots. Een pluim op de hoed van de Leidse tieners dus. Topdrukte was ook te aanschouwen in de veiligver- keersstand en tijdens het optreden van de artiesten, die ook dit jaar weer een belangrijk deel in het wel slagen van de Leidato hebben bijge dragen. Spreiding Hoewel kennelijk nog wat beduusd van de enorme drukte die achter de rug is wordt er dus toch weer aan 1966 gedacht. Daarbij staat het co- MODERNE NED. LETTERKUNDE K.B. is de heer H. A. Gomperts benoemd tot buitengewoon leraar te Leiden in de faculteit der letteren om onderwijs te a in de moderne Nederlandse letterkunde it betreft de instelling van een nieuwe leerstoel naast die van dr. C. A. Zaalberg die Nederlandse taal- en letterkunde do- bundels „Jagen om te leven" (1949), „De schok der herkenning" (1959) en „De geheime tuin" (1963) schreef hij veel bijdragen in o.a. Groot-Neder land, Criterium, De Vrye Bladen. Maatstaf, De Stoep, en The Literary Revies (New Yersey). Voorts is prof. Gomperts één van de redacteuren van de uitgave van de verzamelde werken van Menno ter Braak en E. du Perron. Voorts heeft hij veel tele visie-programma's. voornamelijk over levende schrijvers, verzorgd. Het litteraire werk van prof. Gomperts is vele malen bekroond; zo ontving hij in 1938 de gouden medaille van het Amsterdams Studenten Corps, de Wijnands Frankenprijs van de Maat schappij der Nederlandse Letterkun de (1953), de Pierre Bayle-prys van de Rotterdamse Kunststichting ('60) de Essayprijs van Amsterdam in 1963 en de prijs van de televisiekritiek, eveneens in 1963. mSfMn M u' x i Vier beulen tot levenslang veroordeeld Laatste week „Lieve John" Studio De Zweedse film „Lieve, lieve John" naar het boek „Kare John" van de auteur Lansberg draait deze week voor het laatst. Ook buiten onze grenzen heeft dit openhartige, maar toch ook gevoelige filmwerk grote aandacht getrokken. Het is een knappe psychologische tekening van de toenadering tussen twee „kneusjes in de liefde", een kustvaartkapitein, die door zijn vrouw is verlaten, en een jonge ongehuwde vrouw, die dienster is in het restaurant van een kleine havenstad. Het kind, dat in dergelijke gevallen vaak een belem mering vormt, is hier juist de band. die de twee gelieven dichter tot el kaar brengt. „Veel liefs Derde iveek TRIANON Geheim agent 007 voelt zich kennelijk bijzonder goed thuis in het theater aan de Bree- straat, want hij gaat met „Veel liefs uit Moskou" in de hervertoning al weer zijn derde week in. James Bond, de niet uit de weg te ruimen Engelse agent, bindt de strijd aan met de beste en geraffineerdste kop pen van die geheimzinnige organi satie, Spectre, die door middel van een zeer mooie jongedame de Brit ho pen uit te schakelen. Bond zou Bond niet zijn als hij het avontuur met het van zovele kwaliteiten voorziene meisje niet aandurfde en dat is dan het begin van een adembenemend avontuur, dat, zoals gebruikelijk, goed voor onze held afloopt. SPANNENDE WESTERN ..Voor het bedenken van een naam van deze kerk, behoefden wij geen prijsvraag uit te schrijven. Vanaf het eerste ogenblik stond vast, dat deze kerk de naam van Vredeskerk zou dragen. En dit is niet zo vreemd. In het eerste oorlogsjaar viel reeds het besluit om in deze omgeving een kerk te bouwen, waarna in de hongerwinter van 1944 een Bouwfondscomité werd opgericht. In een van de eerste vergaderingen van dit comité viel het besluit aan de nieuwe kerk de naam van Vredeskerk te geven", aldus sprak gisteravond ds. D. J. Vossers. predikant van de gelijknamige wijkgemeente bij de ingebruikneming van deze aan de Burggravenlaan gebouwde kerk met wijk- en ontvangstcentrum. GROTE FEESTDAG Leidse student stal andelaars uit kerken e Amsterdamse politie heeft een jarige Leidse student aangehou- die 21 kandelaars heeft gesto- (uit R.-K. kerken te Den Bosch, icht, Haarlem, Roermond, loven, Alkmaar, Uitgeest, Krom- ie, Voorhout, De Kwakel, Breda iterwoude. verkoopwaarde bedraagt plm. i. De diefstallen zijn gepleegd in van de laatste twee jaar. Van geld maakte hij vakantiereizen, i terugkeer uit Spanje is de man Jgehouden. Hij heeft een volledige lentenis afgelegd, is in het poli- pureau te Krommenie ingesloten zal worden voorgeleid aan de of- van Justitie te Haarlem. De heer H. A. Gomperts, die in 1915 te Amsterdam is geboren, stu deerde rechten aan de universiteit van zijn geboortestad. Van 1936, in welk jaar hij het kandidaatsexamen aflegde, tot 1938 maakte hij deel uit van de redactie van het studenten blad Propria Cures. Op 14 mei 1940 vertrok prof. Gom perts naar Londen. Na zijn terug keer in Nederland in 1945 wydde hij zich uitsluitend aan litterair werk In 1946 aanvaardde hij het corres pondentschap van Het Parool te Parijs; drie haar later werd hij re dacteur letterkunde en nog enkele Jaren later tevens toneelredacteur van deze courant. Prof. Gomperts geniet bekendheid als essayist, doch ook als dichter van de bundels „Dingtaal" «1939) en „Van Verlies en Dood" (1046). In '40 publiceerde hy 't essay „Catastrophe der Scholastiek". Naast zyn essay- (Van onze correspondent in Bonn) j Vier van de tien aangeklaagden in het Treblinka-proces zyn tot levens lang veroordeeld, drie van hen tot j twaalf jaar tuchthuis, dat zyn de j belangrijkste uitspraken in het pro ces tegen de beulen van het joodse vernietigingskamp in Polen, waaraan I vandaag in Düsseldorf een einde kwam. Enkele weken na afloop van het Auschwitz-proces in Frankfort, hoop te men in Düsseldorf rustiger en koe ler tot een oordeel te kunnen komen, omdat de veel grotere publiciteit in Frankfort de uitspraken daar tot een gewetenszaak tegenover de hele we reld dreigde te maken. Tot diegene die in Düsseldorf tot levenslang ver oordeeld zijn behoort de laatste kampcommandant, Franz, bijge naamd „de pop". De beklaagde had ocnsequent alle beschuldigingen als „leugens" hooghartig afgedaan. De andere drie die levenslang kre gen, zijn Mentz, Miete en Mattes. Zij waren Franz' voornaamste helpers. Kampbewaker Miinzberger kreg 12 jaar, zyn collega Stadie zeven jaar en Suchomel zes jaar. Medeplichtige Lambert is tot vier jaar veroordeeld. Rum. een nu 75-jarige kelner uit Berlijn, werd tot drie jaar veroor - 1 deeld. Tenslotte werd Horn, die na 1945 I als verpleger werkte, vrijgesproken. I De openbare aanklager had levens- I lang tegen zeven beklaagden geëist. O ver de indeling van dit com plex, dat vooral ook in de avond uren. dankzij de aangebrachte verlichting, zulk een fraaie in druk maakt, vielen deze avond slechts prijzende woorden te be luisteren. De heer M. Struys, voorzitter van het college van Kerkvoogden, die de kerk aan de wijkgemeente ..Vredeskerk" overdroeg, sprak van een grote feestdag in de geschiedenis van deze wijkgemeente voorheen ..Levendaal"nu zulk een zeer fraai complex aan het bezit van Hervormd Leiden wordt toege voegd. „Mannen van het eerste uur Spreker, die vervolgens inging op de voorbereiding tot deze bouw, greep daartoe terug tot in de hon gerwinter toen onder leiding van de thans 80-jarige heer Jac. Wilbrink een Bouwfondscomité werd gevormd waarin mede zitting hadden ds. D. J. Vissers en de heren P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder en H. Gijsman. Het deed de heer Struys genoegen, dat „deze mannen van het eerste uur" deze avond het resultaat van het indertijd genomen initiatief mogen aanschouwen. Uitvoerig ging de voorzitter van het College van Kerkvoogden hierna in op het totstandkomen van deze bouw, waarvoor hy in het bijzonder hulde bracht aan het Architecten bureau Hamerpogt en De Gruyter te Arnhem en het Aannemingsbedrijf van de Gebr. Den Ouden te Alphen I a/d Ryn, die reeds eerder een kerk de Koningskerk in Leiden ont wierpen en bouwden. Met waardering sprak de heer j Struys ook over de activiteiten van het Bouwfonds (in totaal werd een bedrag van f 111.000 ingezameld) en de vele schenkingen (kanselbybel, avondmaalservies, bloembakken, be planting, meubilair, gift voor luid- klok etc.), die uit de wijkgemeente, van catechisanten en omwonenden waren binnengekomen Kroon op pastorale arbeid Voor ds. Vossers, die tot aan het einde van zyn Leidse ambtsperiode i voor de bouw op de bres heeft ge staan, zag hy deze ingebruikneming als een kroon op zyn pastorale ar beid. Ds. H. J. van Achterbeig, die deze avond de gelukwensen van de Classis Leiden der N.-H. Kerk overbracht, verwachtte, dat ook deze nieuwe kerk dienstbaar gemaakt zou worden I aan de blijde tijding, dat Jezus j Christus ook de mens van deze tijd trouw blijft. Ds. P. Kloek, die hierna sprak in zijn kwaliteit van praeses van de Centrale kerkeraad der Leid se hervormde gemeente, bracht dank aan de Centrale Kerkvoogdij, die het Terwijl ds. D. J. Vossers toe ziet plaatsten twee kinderen het doopbekken op het doopvont van de nieuwe Vredeskerk. (Foto L-D./Hohraat) in deze moeilijke tijd gewaagd heeft om een kerk te bouwen. Spreker was zeer verheugd over de zinvolle naam, welke aan deze kerk was gegeven, te meer daar de kerken der reformatie in het verleden geen raad wisten met het kiezen van een naam. Men zocht het toen veelal in geografische namen of in een bepaalde wind richting (b.v. Ooster- en Zulder- kerk). Na deze woorden van gelukwens plaatsten ouderlingen, diakenen, kin deren en catechisanten, onder het zeggen van toepasselijke teksten, resp. de bijbel, broodschaal en beker, doopbekken en kerkboek op hun plaats in het kerkgebouw. Want Hij is onze vrede Klokgelui uit de hoge, witte toren kondigde tegen half negen het be gin van de kerkdienst aan. In deze dienst sprak ds. Vossers over Efeze 2:14 „Want Hij is onze vrede". Een tekst, welke mede was afgestemd op het randschrift in de luidklok: „Pax Vobiscum, vrede zij ulieden". Ds. Vossers wees er om. op, dat de ware vrede alleen kan rusten op het hechte fundament, dat gelegd is door Jezus Christus door wie wij de toegang hebben tot de Hemelse Vader. Vredeskerkkoor Het Vredeskerkkoor o.Lv. de heer P. Bont, dat zich deze avond voor het eerst liet horen, zorgde voor een stijlvolle ondersteuning van deze» dienst. In een stemmige introïtus (Psalm 84:2 en 3) en in een can tate van Bach „Wohl mir, dasz ich Jesus habe", bleek dit koor reeds uitstekend voor zijn taak geschikt te zijn. De heer E. J. Bongers (orga nist) en Lens Derogée (fluitist) on dersteunden de koorzang. Na afloop van de dienst, die na mens het gemeentebestuur werd bij gewoond door de burgemeester, mr. G. C. van de Willigen en de Wet houder Van Hoek, Harmsen en Piena en verder door tal van genodigden, de deken van Leiden en vertegen woordigers van diverse kerken en het Leger des Heils, was er gelegen heid om het Vredeskerkcomplex te bezichtigen, waarbij een ieder onder de indruk kwam van hetgeen hier op j zulk een fraaie wijze tot stand was gekomen. LUXOR Spannend is „De laatste rit naar Santa Cruz" zeker, want ei wordt volop in geschoten en ge dreigd, maar daarnaast wordt in deze western op voortreffelijke wijze een Mexicaanse bandiet geportretteerd. De man houdt zichzelf voor een soort Robin Hood wiens „heldendaden" door de peon es (arme boeren) steeds verder worden verteld, maar hij is in werkelijkheid een moordenaar en een I bruut die alleen maar angst Inboe zemt. Hij heeft één zwakke plek: zijn y delheid, welke hem ontvankedijk maakt voor vleierijen. Pas ontslagen uit de gevangenis gaat hy de goud schat ophalen die hy jaren geleden heeft verborgen, waarbij hy een merkwaardig gezelschap op sleeptouw neemt: twee doortrapte kornuiten, zyn geliefde, een Jonge moordenaar- uit-noodzaak, een zonderlinge figuur die zyn schoenen poetst en de vrouw en het zoontje van zyn doodsvyand, die in zyn eentje de achtervolging in zet. Het verhaal wykt echt wed af van het bekende stramien en wordt boei end verteld. „Noodlanding in de frontlinie" Frank Sinatra LIDO Een vergeten eiland in een wereld vol oorlogsgeweld. Een eiland, een stukje grond, waarop Amerikaanse mariniers en Japanse soldaten door toeval zyn samen ge worpen. Een eiland, waarop een hevige strijd wordt uitgevochten. Maai- ook een eiland, waarop het mogelyk biykt om als vrienden samen te leven. Te doen alsof die uitbar sting van zinloos geweld in een ander tijdperk thuis hoort. In deze omgeving speelt Frank Sinatra's kleurrijke rolprent „Nood landing in de frontlinie" (None but the brave) zich af. Het is ondanks (of beter gezegd juist door) de vaak gewelddadige oorlogshandelingen een pleidooi tegen de oorlog, een aan klacht tegen nodeloos bloedvergieten. Want, en dat komt vooral tegen het einde van de film („Nobody ever winssterk naar voren, een overwinnaar is er nooit. Iedereen verliest. Frank Sinatra heeft in „Noodlan ding in de frontlinie" (een Ameri kaans-Japanse co-produktie) zowel de regie als één van de hoofdrollen in handen. Een bijzonder geslaagde combinatie, temeer daar Tommy Sands, Clint Walker en de Japanner Tatsuya Mihashi hem uitstekend aanvullen. Leidsche Spaarbank In de maand augustus '65 werd er by de Leidsche Spaarbank inge legd f3.990.456.40 en terugbetaald f3.154.411.33. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 592 en het aantal afbetaalde boekjes 348. Op 907 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f25.612 bygeschreven. Er werden 1.366 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gesa- menlyke inhoud van f 52.555.72. Het tegoed der 59.766 inleggers aan het einde der maand bedroeg f 71.878.042.46.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11