LEIDSCH DAGBLAD V liegtuigen in veldslag tegen tanks njtQgj^ om Kasjmier Pakistaanse aanval louter defensief verklaart president Vakantie - uitkering voor bejaarden? Succes van Nipanitsj in Minsk was Russen een doorn in liet oog 'ATOOMZWAARD' VAN DAMOCLES VOOR KERNWAPEN-MONOPOLIE? Veel bewolking W. POLAK WETHOUDER AMSTERDAM (9uc/ teuwo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 No. 31658 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Het conflict tussen Pakistan en India en Kasjmier heeft gisteren ernstige vormen aangenomen: in het zuidwesten van het omstre den gebied woedde gisteravond een grote veldslag, waarbij dui zenden Indiase en Pakistaanse soldaten betrokken waren, terwijl beide partijen gebruik maakten van tanks en vliegtuigen. Volgens India is Pakistan gisteren de aanval begonnen met tenminste drieduizend man, gesteund door zeventig Patton-tanks van Amerikaanse makelij. India deed een tegenaanval met 28 ge vechtsvliegtuigen. Tenminste tien tanks werden vernietigd en ook oprukkende voertuigen en geschut van de Pakistanen leden verliezen. Aan Indiase zijde gingen vier toestellen verloren. Amerika steunt stap van Tliant Het gevechtsterrein, waarop de strijd vanochtend nog voortduurde, ligt 550 km ten noordwesten van de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi en 150 km ten zuiden van Srinagar, de zomerresidentie van Kasjmier en het voornaamste doel van de Pakistanen. Volgens een Indiase officiële woordvoerder woedden vanochtend in de sector-Tsjamb „hevige gevech ten". In het noorden van de Kasj mier-vallei zyn 25 aanvallers gedood, terwjjl twee Indiase militairen wer den gewond. Daarentegen werd van Pakistaanse zijde bekendgemaakt, dat „grote hoeveelheden wapens, waaronder twee tanks, en militaire uitrusting in handen van de Pakista nen zijn gevallen" en dat „tachtig Indiase gevangenen zijn gemaakt". Van Pakistaanse zijde is gezegd, dat het om „een louter defensief op treden" gaat, bedoeld om de Indiase agressie tot staan te brengen. President Ajoeb Chan heeft India er gisteren in een radiorede van be schuldigd, dat het in Kasjmier „openlijk agressie pleegt". De Indiase regering deed het voorkomen alsof de strijd daar het gevolg v het binnendringen van infiltranten, maar dit was een „pathetische po ging" om de wereld om de tuin te leiden. De Indiase aanvallen zouden dan ook niet onbeantwoord blijven. Pakistan deed niets anders dan het altijd beloofd had te zullen doen, na melijk het volk van Kasjmier steu nen bij zijn poging om het recht op zelfbeschikking uit tc oefenen. Het volk van Kasjmier, aldus de Pakistaanse president, is openlijk in verzet gekomen. Het overschrijden van de bestandslijn door Indiase troepen kon vergeleken worden met de actie tegen de Portugese enclave Goa, die uitliep op de bezetting van Goa door Indiase troepen. Uit de gehele wereld zijn verant woordelijke stemmen opgegaan tegen de Indiase politiek van Kasjmier, al dus de president. Van diverse zijden was er druk op de Indiase leiders uit geoefend hun verplichting tegenover de Verenigde Naties inzake het hou den van een volksstemming in Kasj mier na te komen. India had zich hier echter niets van aangetrokken. Daarom zijn de Indiase leiders ver antwoordelijk voor de gevolgen van hun optreden. Premier Sjastri heeft in een ver klaring voor Indiase politieke leiders gezegd, dat India „zeer grote botsin gen" verwacht en dat de strategie van India „in een veel breder con tact" bekeken moet worden. Sjastri waarschuwde de rechtse Hindoe-lei ders ervoor te zorgen dat de onlus ten tegen de mohammedaanse min derheid niet uit de hand lopen, „om- standslij: steeds m Beroep van Oe Thant trokken Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft op India en Pakistan een beroep gedaan het vuren te staken en hun troepen terug tc trekken. Hij deed zijn oproep :n gelijkluidende telegrammen aan pre mier Sjastri en president Ajoeb Chan. In het telegram zegt Thant dat de bestandsovereenkomst van 1949 weinig meer betekent na de jongste incidenten en dat „een rechtstreekse militaire confrontatie tussen de strijdkrachten van India en Pakistan voor de deur kan staan". „Ik doe dit beroep omdat ik erop vertrouw dat u in vrede gelooft zo als ik dat doe. en dat u alles zult willen doen wat ertoe kan bijdragen de vrede in de wereld te behouden", aldus Oe Thant. „Daarom ben ik hoopvol gestemd over uw antwoord op mijn beroep". beide zijden van de be- plaatsvinden, waarbij j ;r bewapende mannen be- orden en ook luchtacties oorkomen. De bestandsovereenkomst van 1949 wordt vrijwel geheel gene- Oe Thant zegt begrip te hebben voor de gecompliceerdheid van het probleem-Kasjmier, maar hij gelooft niet dat de kwestie niet op vreedza me wijze zou kunnen worden opge lost. Dcor strijd zou dit nooit werke lijk kunnen geschieden. wijten, gezegd mag worden dat de1 Goldberg. De Amerikaanse permanente tegenwoordiger bij de Ver. Naties, Goldberg, verklaarde, dat de Vere nigde Staten volledig achter het be roep van Oe Thant staan. „Mijn land hecht het grootst mogelijke belang aan het herstel van de vrede in het betrokken gebied. De Verenigde Sta ten achten het ook van bijzonder groot belang dat alles achterwege wordt gelaten, waardoor de interna tionale vrede en veiligheid in gevaar kunnen worden gebracht", aldus Terwijl India en Pakistan el kaar bekampen aan de bestands lijn in Kasjmier gaat het leven in de hoofdstad Srinagar gewoon door. S.E.R.-advies gevraagd Pvlinister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft vandaag advies gevraagd aan de Sociale-Eco- nomisehe Raad over het vraagstuk van een vakantie-uitkering in het kader van de sociale verzekering. De kwestie van een vakantie uitkering b.v. voor bejaarden is al diverse ma len in het parlement te sprake ge- De minister wyst erop. dat in het hedendaagse maatschappelijke pa troon de vakantie- en de vakantie uitkering voor de werknemers zulk een belangrijke betekenis hebben ge kregen, dat zij daaruit niet meer zijn weg te denken. Het ligt dan ook, aldus de bewindsman, voor de hand, dat de vakantie ook in het leven van degenen, die b.v. wegens ouderdom of invaliditeit, zowel voor henzelf als Het spreekt wel vanzelf, dat dan ook de vakantie-uitkering aan de or de komt. Om de uitkeringsgerechtigden in gevolge a.o.w., de a.w.w. en invali- liditeitswet een vakantie-uitkering te kunnen verlenen heeft minister Veld kamp gedacht aan een oplossing in deze zin, dat van een verhoging van de uitkeringen als gevolg van de wel vaartsindexering een gedeelte wordt gerserveerd en dat dit gedeelte by wege van vakantie-uitkering ineens wordt uitbetaald. Op deze wijze zou den geen extra lasten op het be drijfsleven of op de schatkist wor den gelgd. De S.E.R. is verzocht over een op deze wijze in de sociale verzekering te realiseren vakantie-uitkering van Voorzitter van Lagerhuis overleden Sir Harry Hylton-Foster, die sinds 1959 speaker (voorzitter) van het Britse Lagerhuis was, is vandaag na een hartaanval overleden. Hy werd 60 jaar. Sir Harry liep in Duke Street in Londen toen hij ineenzakte. Een po- litie-agent probeerde mond-op-mond beademing toe te passen, maar zon der resultaat. Hy werd naar een zie kenhuis overgebracht, waar zijn dood werd geconstateerd. De 42-jarige George Nipanitsj, die volgens het Sowjetrussische rege ringsblad „Izwestia" in de tweede wereldoorlog, toen hij voor de Duit sers werkte, oorlogsmisdrijven zou hebben begaan, heeft gisteren bij aankomst in Washington, verklaard, dat de Russische beschuldigingen kant noch wal raken. Nipanitsj be vond zich in Minsk, als gids op een Amerikaanse tentoonstelling van architectuur, toen de beschuldigin gen werden geuit. Hij spreekt Rus sisch en hij is zelf architect, redenen waarom de Amerikanen hem deze post hadden gegeven. Drastisch maar onpraktisch voorstel Het KNMI' verwacht van heden- tot morgenavond: tijdelijk veel be wolking met hier en daar enige re gen. Matige tot krachtige noordoos telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 SEPTEMBER Zon op: 5.54 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 15.25 u.; onder; 22.57 u. Hoogwater in Katwijk te 8.35 en 21.03 uur. Laagwater te 4.11 en 16.28 uur. STRANDBERICHTEN Hoge druk strekt zich uit van Ier land tot Rusland. Morgen enkele wolkenvelden, maar overwegend droog en zonnige perioden. Krach tige, later matige noord-oostelij ke wind. 's Middags 18 a 19 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Na enkele wolken velden ook perioden met vrij goed strandweer en een kleine tempera tuurstijging. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het Nederlandse kwartet Harry Steevens. Harry van Piere. Ed dy Beugels en Daan Holst (onzichtbaar) in actie tijdens het openingsnummer van de wereld kampioenschappen wielrennen, die vandaag in San Sebastian zijn begonnen, de ploegentijdrit voor amateurs. Italië veroverde, evenals verleden jaar, de titel vóór Spanje en Frankrijk. Ne derland eindigde als vierde. In zeven maanden DR. SCHWEITZER 10.000 huizen meer GAAT VOORUIT In juli van dit jaar zijn volgens gegevens van het Centraal Buret u voor de Statistiek 8.580 nieuwe wo ningen gereedgekomen. In juli 1964 werden 7.483 nieuwe woningen opge leverd. Het aantal in de eerste zeven maanden van 1965 gereedgekomen woningen bedraagt 59.694, tegen 49.594 in de overeenkomstige periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1959 t.m. 1963 42.028 woningen gereed. In juli 1965 werd eer maakt met de bouw 8<- >65 werd begonne 69.402 woningei stige periode Dr. Albert Schweitzer herstelt zich van de uitputting die het gevolg was van zijn vele werkzaamheden in de afgelopen tijd. Eerder was uit Lambarene ge meld dat Schweitzers toestand reden tol grote ongerustheid gaf. Direct na het bekend worden van ür. Schweitzers ziekte is de 58-jari- gp N e d er la n d s e verpleegster Ma ria Lagendyk gisteravond pgr vlieg tuig naar Lambarene vertrokken Zij u, een van dr. Schweitzers oude ge trouwen. Meer dan 17 jaar heeft zij de beroemde arts in het Ziekenhuis geassisteerd. Mej. Lagendijk, van ge boorte een Rotterdamse, was met ver lof uit Lambarene by haar moeder in Oudewater. Hoewel haar verlof tijd nog niet om was besloot zij reeds gisteren de terugreis naar het oer woudziekenhuis te aanvaarden. De Finse majoor van het leger Aimo Pajunen heeft in een artikel in een Fins geïllustreerd weekblad de suggestie gedaan dat de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie het we reldmonopolie van kernwapens gela ten zou worden met het recht dit zo nodig te handhaven door fabrieken van kernwapens in derde landen te bombarderen. Op het eerste gezicht lijkt dit voorstel, hoe drastisch ook. wel zekere verdiensten te hebben. Helaas is de werkelijkheid anders. Het zal binnen afzienbare tyd mogelijk zijn, kernwapens van zeer klein formaat als „huisindustrie" te vervaardigen, die ondanks hun geringe omvang een zeer grote verwoestingskracht hebben. Controle op de vervaardiging in het geheim van dei-gelijke wape nen zal over enkele jaren nauwelijks meer mogelijk zyn, behalve wanneer men de verspreiding van splijtbaar materiaal voorkomt, d.w.z. dat men o.m. de vreedzame toepassing van kernenergie verbiedt en onmogelijk maakt. Men kan echter bezwaarlijk de techniek op bepaalde terreinen een halt toeroepen, omdat zy behalve ten goede ook ten kwade gebruikt kan worden. Dit geldt voor alle men selijk kunnen zoals beheersing van de elektriciteit «met de elektrische stoel en schrikdraad-onder-hoog- ispanning als uitwassen), waterbe heersing (inundaties in oorlogstijd», De voorzitter van de Socialistische- fractie in de Amsterdamse gemeen teraad. de heer W. Polak, is in de gistermiddag gehouden raadsverga dering met 38 dat is met op één (blanco» na algemene stemmen tot wethouder van Pinancielen en Kunstzaken gekozen. Hy volgt hier mee mr. R. van den Bergh op. die op 15 juni zyn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanvaardde en zijn ontslag als wethouder voor Financien en Kunstzaken nam om- datT hU meende dat het lidmaat schap van de Tweede Kamer en het wethouderschap praktisch niet ver enigbaar waren. Drs. Ed. van Thyn heeft thans het voorzitterschap van de fractie van de P. v. d. A op zich genomen. biologie (biologische oorlogvoering), medische wetenschap (proeven in concentratiekampen), de uitvinding van Nobel (voor vredesdoeleinden ontwikkeld, maar als oorlogswapen gehanteerd om miljoenen mensen van het leven te beroven) etc. Bovendien moet niet vergeten wor den. dat vele spanningen in de we reld geinspireerd worden door de twee grote wereldmachten, ook al manifesteren zy zich buiten hun ge bied. Deze spanningen kunnen ook door eventueel heimelyk geïmpor teerde kernwapens tot explosie ko- (Red. L.D.) „Ik ben geen zoon van een uitge weken Rus en ik heb geen Russische verzetstrijders gedood. Ik ben ge boortig uit een Poolse familie en ik had myn gehele leven in de omge ving van Warschau gewoond, tot ik door de Duitsers geprest werd om in een fabriek in Wenen te gaan werken. Ik denk dat de Russen mij op de korrel hebben genomen omdat ik een luide stem heb en ik veel mensen ertoe wist over te halen een kijkje op de tentoonstelling te gaan nemen. De Russen waren erop uit mij vrees aan te jagen en mij zo doende van het tentoonstellingster rein te verdrijven", aldus Nipanitsj. Nipanitsj kwam in 1950 in de Verenigde Staten aan. waar hij m 1958 het Amerikaanse burgerschap verkreeg. Hij woont in New York. NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. Fondsenwervingsactie: ïravenhage. Trekking tor f 5.- per stuk (4.000.000 4 De opbrengst is be ne Fonds en de Stn Volksgezoncheid e trekking beschikbaar. De acclamatatietuin van het Bois de Bourlogne te Pa rijs heeft van een dergelijke inrigting te Moskou twee oer ossen ten geschenke ontvan gen. De lessen aan de H.B.S. te 0 Haarlem, waarbij onze voor- 1 malige stadgenoot, Dr. E. van der Ven, directeur is, zijn aangevangen met een perso neel van 107 leerlingen. (Advertentie)Zomerzorg. Dingsdag 5 Sept. 1865 Het laatste der zomerconcerten onder dir. van den Heer H. Völlmar. Aanv des avonds ten half zeven ure. Bij gun- J stig weder buitengewone illu- J minatie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1