Buitenlanders geweigerd Giro eenvoudiger 3 Ketel met zuur ploft uit elkaar In Suriname worden raketten gelanceerd Ernstig bezorgd over beleid van regering Twee Amerikaanse (onder-)ministers bezoeken Parijs Opvarende KW 171 vermist Scheidende hoofddirecteur van KNMI werd commandeur O.N Zeven gewonden bij explosie in fabriek LE1DSCH DAGBLAD WOtlVïUAU 1 £»£.r XLiViBLK 1966 Utrechtse restaurants nemen maatregelen tegen vreemdelingen (Van onze Utrechtse correspondent) In enkele Utrechtse café-restaurants worden Grieken, Turken, Marokkanen niet bediend, omdat zij Griek, Turk, Marokkaan of Italiaan zijn. Reden tot deze maatregel is het leelopen van de horecabedrijven, wanneer de buitenlanders een zaak bezoeken. „Ze kunnen de vrouwen niet met rust laten", is de algemeen gehoorde klacht, waartegen de bedrijven zich nu op deze wijze trachten te beschermen. Een keurig geklede Turk loopt het Haagsche Koffiehuys aan het Vre- jenburg in Utredht binnen op zater- jagavond. Hij gaat aan een tafeltje sitten met zijn rug naar een vrouw, die alleen aan een tafeltje zit. „Ober, »en pils." De ober aarzelt. „Meneer, rij mogen u hier niet bedienen. Wilt A de zaak verlaten?" zegt hij luid jenoeg, zodat ook andere bezoekers tiet kunnen horen. De Turk is ver ontwaardigd, hoewel hij wist, dat Hem dit hier zou overkomen. Discrl- hïerniéi thuis. zTkomên "ni'et bin,'urn van de Jaarbeursmarfct. „Het is een manier om onze zaak te beschermen tegen die Turken, Marokkanen, Ita lianen en Grieken, die het op de al- leenzittende vrouwen en meisjes ge munt hebben. Die buitenlanders ver drijven onze klanten". De heer Ritzer Koffiehuys heeft de maatregel al enige tijd geleden ingevoerd. „Het gaat om het probleem van de vreem delingen. Die buitenlanders horen Utrecht is als volgt: „Hoofdoorzaak van dergelijke discriminatie lijkt me het feit, dat de buitenlandse arbei ders veelal te zuinig zijn om veel consumpties te gebruiken. Ze blijven erg lang op één consumptie zitten. Deze buitenlanders zyn niet gewend aan de zo sterk eocnomisch gerichte maatschappij als de onze. Zo is het café in zyn land een gelegenheid om veel, langdurig en erg heftig te pra ten, waarbij eventueel ook nog wat gebruikt wordt. Gedraagt hij zich hier hetzelfde als in zijn vaderlands koffiehuis, dan loopt hij de kans door het een de ergernis van andere be zoekers te wekken en door het ander de ergernis van de restaurateur. De confrontatie van mensen van heel het Haagsche I verschillende mentaliteit en cultuur kan natuurlijk gemakkelijk strubbe lingen veroorzaken. De aanwezigheid van 3000 Italianen, Spanjaarden. Grieken, Turken en Marokkanen Kopenhaagse grafschenners melden zich Twee 15-jarige jongens hebben gis teravond tegenover de politie ver klaard, dat zij verleden week op de joodse begraafplaats grafstenen om gegooid hebben om een echte sinis tere ervaring op een begraafplaats by nacht op te doen. De ontheiliging van de begraaf plaats kwam voor de Denen als Utrecht'amek]9ïlngsperikëlen' sch,ok-v, dergelijke anttóe- Maar met wederzijds begrip en enig nl'!lsche manifestaties zich tientallen gevoel voor solidariteit moeten die iaren nlet ln het 131111 hebben agandeweg opgelost kunnen worden. Gedraagt iemand zich onbehoorlijk in een café dan moet hij worden ge weigerd. Strubbelingen door onbe kendheid met elkaar taal. Ideeën en verwachtingen kunnen met wat mo*'te vooif tomen worden. Ik wil graag samen met vertegenwoordigers van de buitenlanders, gaan praten met restaurateurs, die bezwaren heb ben en die bereid zijn te zoeken naar een betere oplossing dan het kwet sende toegang-weigeren". 'oorgedaan De bekentenis van de beide jon gens maakte duidelijk, dat de vernie lingen niets met anti-semitisme te maken hadden. De jongens vertel den de politie, dat zij en hun vrien den de oude joodse begraafplaats voor hun nachtelijke avontuur had den uitgekozen, omdat het terrein er zo buitengewoon spookachtig uit zag In totaal werden 68 grafstenen vernield. De schade werdt geraamd op 25.000 kronen (13.000 gulden». mü te bezoeken. minatie? „Ja." zegt Ilhami Cevahir, 3e Turk. ..Nee", zeggen directeur J I ëp de Ritzer en zijn kelners. „Nee", zeggen Natuurmk ziJn ook de eigenaresse van hotel Riche j (ler Maar =e mc i de directeur \yant aan het Vredenburg Uitbreiding van Veiligheidsraad Het Handvest van de Verenigde Naties is voor het eerst in zyn be- gewyzigd. Het betreft de uit- s. breiding van het ledental van de Veiligheidsraad en de Economische anat en Sociale Raad in verband met het sterk gegroeide aantal landen dat van de volkerenorganisatie lid is ge- worden* De wijziging is de bekroning van een lanSdurige campagne van Afri- eief! kaanse en Aziatische staten voor een andere zetelverdeling. Van de tien en gekozen leden van de Veiligheids- raad 21111611 er in de toekomst vyf door Afrikaans-Aziatische afgevaar- digden worden bezet, èèn uit Oost- Europa, twee uit Latijns-Amerika en m," twee uit West-Europa of „andere Iap.' staten". r6a- De negen nieuwe leden van de gas- Economische en Sociale Raad zullen ia^j" uit zeven Afrikaans-Aziatische lan den worden gekozen, alsmede een 2,73 uit Latijns-Amerika en één uit West- uit- Europa of andere staten. De speciale VN-commissie voor de uur vredesoperaties heeft zonder dat één 070 van de 33 leden bezwaar maakte, aanbevolen het stemrecht in de As- '®x~ semblee niet te ontnemen aan lan- den die achterstallig zijn bij de be en taling van hun aandeel in de kosten van de VN-operaties in het Mid den-Oosten en Kongo. wel nette lui on- één lijn trekken. I kryg je anders als je de een wel en de ander niets geeft: vechten. Als ze alleen komen, en er zit by wijze van spreken niemand hier, dan worden ze wel bediend." Dnidelijker afreken ingen en gemakkelijker cheques Te zuinig Het commentaar Buis, directeur van de stichting bij stand buitenlandse werknemers in Voor rekeninghouders van de post- cheque- en girodienst zullen nog dit j jaar aanzienlijke vereenvoudigingen en verbeteringen worden ingevoerd. offer 1 Voor onderzoek hogere luchtlagen Van het vliegveld Coronie in Su riname zullen deze maand vier ra ketten worden gelanceerd met het oo'f op het onderzoek der hoogste luchtlagen. Sedert het internationale geofysische jaar (19571958) is bij Paramaribo (op het terrein van de landsboerderij) een ionosfeer-peil- station in bedrijf, waar regelmatig de structuur van de iono6feer boven Su- ïiname wordt onderzocht. Seders Ja nuari 1965 wordt ook getracht de windsnelheid en de windrichting in de ionosfeer te meten, langs radio- elektronische weg. Ook deze metingen zijn in de Internationale geofysische samenwerking opgenomen (IQSY internationaal quiet sun year, 1964- 1965). Dergelijke experimenten kun- Produktschap voor Siergewassen bijeen Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen wordt constant gd> geconfronteerd met de opvattingen i k. van de Europese Commissie, die niet I parallel lopen met die van dit pro duktschap. In de siergewassenwereld tracht men door middel van een stelsel van heffingen geld binnen te krygen voor huishoudelijk gebruik voor het PVS, het voeren van recla- me en wetenschappelijk onderzoek en nog velerlei andere doeleinden. In De Europese Commissie heeft deze gelijkgesteld met de douanerechten kë en dus niet toegestaan in de E.E.G. De Commissie wenst uitvoer van n" plantgoed van bloembollen, zodat de kwekers in de E.E.G.-landen alles kunnen kopen wat de Nederlandse ook kunnen. De laatste klap was, dat ur Nederland geen minimumexportprij - een mag handhaven. Het verweer in j. de loop van de laatste twee jaar is J. voor het bestuur in een nota samen- 34 gevat. Deze nota heeft dinsdagmiddag in In' de openbare vergadering geleid tot er beschouwingen, waarin men zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt over het beleid van de Europese Commis- e sie en van de Nederlandse regering, ie Men voelt zich in de steek gelaten. Dr. Verhage, voorzitter van het P.V.S. wees er. echter op. dat de Nederlandse regering in de kwestie van de kleine maten de Europese 0 Commissie niet heeft gevolgd, maar wel het P.V.S. Hij sprak zijn ver- trouwen er over uit, dat dit ook zal gebeuren in de kwestie van de mini mumexportpryzen. De grond van de beschouwingen, die overigens geen nieuwe liohtpun- ten opleverden, werd gevormd door het ontbreken van een gemeensohap- pelijk beleid ten opzichte van derde - landen. Zo lang dit beleid er niet is, b kan de Europese Commissie de nationale marktorganisatie niet een- P voudig weg opzij schuiven. Engeland met name zou onmiddellijk reageren met verhoging van invoerrechten. We hebben hieraan reeds een uit voerige beschouwing gewijd. Een delegatie uit het bestuur zal trachten de minister de gevaren duidelijk te maken. Moeilijkheden Wel nieuws was het feit, dat het P.V.S. by de pogingen om de heffin gen voor de snybloemensector te wijzigen in dier voege, dat de Neder- I terie van Landbouw. landse regering en de Europese Com missie zich hiermede kunnen vereni gen, op grote moeilijkheden is ge stuit. Dit Produktschap zal het systeem, dat slechts lasten worden gelegd op de schouders van hen, waarvoor diensten worden verricht, moeten laten vallen. De binnenlandse handel in bloe men zal ook heffingen moeten op brengen, omdat deze niet alleen op de export mogen drukken. Men noemt dit een onbevredigende stap. De juiste methode, areaalheffing of omzetheffing, moet nog worden overwogen. Uitvoerig heeft men gesproken over het rapport samengesteld door ir. N. Hofman, die een snel opgezette proef heeft genomen met de verkoop van afgesneden tulpen, narcissen en freesia's in het warenhuis Stefl in Wenen. Door de snelheid kon niet alles zo worden uitgevoerd als men wel wilde. Er zijn desondanks toch wel enkele belangrijke conclusies te trekken geweest. Mogelijkheden om via warenhuizen bloemen te verko pen zijn aanwezig. De verkoopplaats in het warenhuis is belangrijk, even als de verkoopkracht. De transport lijnen in het gebouw dienen ook zorgvuldig te worden uitgestippeld evenals de bewaring van de bloemen. Zeer positief heeft het publiek ge reageerd op de aanbieding van bloe men in knop. Door middel van dui delijke voorlichting is men er m geslaagd de onwil tot het kopen van dergelijke bloemen te doorbreken en zelfs heeft men geconstateerd, dat een aantal mensen dermate tevreden was dat zij regelmatig terugkerende afnemers werden. Bijzonder onprettig voor het ge hele bloembollenvak Is de ontdekking geweest, dat het beruchte tulpe- stengelaaltje in leven kan blijven op andere bloem bolgewassen. De nar cissen blijken goede waardplanten te zijn. De Vereniging J>e Narcis" heeft verzocht de aangetaste partijen, die vernietigd moeten worden, te ver goeden. Dit zou het eerste Jaar kun nen door middel van een voorschot uit de reserves voor het tulpesten- gelaaltje. Er zijn nog vele problemen op te lossen, voordat een Juiste financiering is gevonden. Dr. Verhage gaf als zUn mening, dat dit een landeiyke oplossing gaat vergen. Hy heeft hiervoor reeds een onderhoud aangevraagd met een van de hoofdambtenaren van het minis- Voor half september reeds zullen op een nieuw model afrekeningsstaat bij oversohryvingen behalve de re keningnummers van begunstigden ook hun namen worden vermeld. Op het ogenblik ontvangen reeds 200.000 van de meer dan een miljoen rekening houders deze nieuwe service, die leidt tot een vrijwel compleet giro-kasboek. Ofschoon een computer veel kan. is I het nog niet mogeiyk naast de num mers van bijschrijvingen de namen der begunstigers ook de aard van de bijschrijving te vermelden. Voor bij dus de ge- dienst te bewijzen terwijl de dienst op de postkantoren belangrijk ver eenvoudigd kan worden. (Van onze Paryse correspondent) geven, dat de Amerikaanse regering Twee hoge Amerikanen zijn in Pa- j bereid is te onderhandelen, maar niet rys op bezoek: Fowler, de Ameri- zal wijken voor geweld. De Gaulle kaanse minister van Financiën heeft kan op het ogenblik weinig anders zijn opwachting gemaakt bij zyn col- doen dan afwachten, lega G-iscard d'Estaing over het bij- Tussen George Ball en generaal De eenroepen van een internationale Gaulle zal eveneens gesproken zyn monetaire conferentie, en George over de NAVO. Allang doen geruch- Ball, de Amerikaanse onderminister ten de ronde, dat Frankrijk zich uit van Buitenlandse Zaken is gisteren de NAVO zou willen terugtrekken overplaatsing van de SHAPE een ander land zou vragen. Deze ge ruchten lijken sterk overdreven. George Bail zal zeker geprobeerd hebben te weten te komen, wat De Gaulle met de NAVO voor plannen heeft. By zyn vertrek uit het Elysée liet Ball aan de wachtende journalis ten niets los. Het enige wat hy zei was, dat het gesprek met De Gaulle „warm en hartelyk" was geweest. Misschien horen wij er meer van in De Gaulle's persconferentie op 9 september, volgende week donderdag. Geen overdaad bij aankoop auto en woning minister De raketlanceringen zullen worden uitgevoerd door een groep van vier j schrijvingen bhjft Nederlandse deskundigen. Bovendien bruikelijke kaart ontvangen, zullen 3 of 4 deskundigen van NASA 1 National Aeronautical and Space Administration te Washington) aan wezig zijn, omdat NASA de raketten beschikbaar heeft gesteld. Een groep van 6 waarnemers van de sterren wacht te Utrecht onder leiding van prof. de Jager, zal metingen verrich ten. De lanceringen zyn geprojecteerd in het tijdvak 15 tot 30 september. Getracht zalworden twee raketten af te schieten tijdens de avondscheme ring, en twee voor zonsopgang, ten einde de windstructuur op twee zeer verschillende tyden van de dag te kunnen bepalen. De expeditie is mogelijk geworden dank zy de financiële steun van de Nederlandse Organisatie voor zuiver Wetenschappelijk Onderzoek ZWO. Ieder kantoor De 27-jarige matroos Cor Martens uit IJmulden, die deel uitmaakte van de bemanning van de KW 171 .Jan Maria", een treiler van de Rederij M. Parlevliet en J. van der Plas in Kat- wyk, wodt sedert vannacht vermist. Gevreesd wordt dat hy is verdronken. De „Jan Maria" was een van de vele Nederlandse vissersvaartuigen, die met een groot aantal treilers van andere nationaliteiten actief zyn op de visgronden voor de Engelse oostkust. Gisteravond is de ,.Jan Maria" schipper Bert.us Plug bij Flamborough, 20 myl benoorden de Humberrivler, voor anker ge gaan. Mariens is daarna met en kele collega's in een rubberbootje overgevaren naar een ter plaatse eveneens voor anker liggende kust vaarder om wat vis te ruilen. Op de terungtocht naar de „Jan Maria" is hy overboord geslagen en naar wordt aangenomen verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Cor Martens ging reette als kleine opdrachl¥ever moeten worden jongen naar zee. Hy kon zwemmen als een rat. zo deelde men van de rederij in Katwijk mee. De „Jan De nieuwe afrekeningstaatjes zijn veel overzichtelijker dan de oude, ook al omdat het tegoed onder een rood gedrukt kopje wordt vermeld. Voorts heeft ieder afrekeningblad een num mer alsmede een volgnummer, terwyl ook ihet aantal by- en afsohry vingen alsmede het totaal bedrag ervan wor den vermeld. Zowel aan zaken als aan particulieren hoopt de directie van de postcheque- en girodienst hiermee een goede dienst te verle- Een dodevier gewonden (Van onze Rotterdamse correspondent) Een ketel met parazuur klapte gis termiddag op het terrein van de che mische fabriek „Vondelingeplaat" in Rotterdam uit elkaar. De oorzaak van deze ontploffing is nog niet be kend. Vier fabrieksarbeiders, die aan wezig waren in het gebouwtje waar de ketel stond, werden getroffen door het bijtende zuur. Een van hen liep Ollllp rllpmiPk WPW l"'ke erns,i" verwondingen op. dot UUlie cneques weg ter p]aatse overleed. Voor het eind van het jaar nog zul len ook de oude cheques verdwijnen. En daarmee ook, naar men hoopt de lange rijen wachtenden aan de lo ketten „uitbetaling" op de poetkan toren. Rekeninghouders zullen voor het eind van het jaar een uitvoerige brief met voorbeelden ontvangen, waaruit biykt, dat zij voortaan een gewone opdrachtkaart als cheque tot f 2000 kunnen gebruiken, waartoe zij het woord „aheque" op de plaats van het rekeningnummer, alsmede de volle- doge naam en adres van de begun stigde schrijven. Deze opdracht wordt normaal aan de dienst gezonden. De postcheque- en girodienst voorziet deze kaart dan van een bepaald rode opdruk en stuurt deze dan naar de begunstigde. plaatse De ontploffing geschiedde in een stenen loodsje met een houten bo venbouw. waar 16 ketels staan van 1.80 meter by 1.30. In de ketels zit parazuur vermengd met oleum, een zwart-bruine pasta. Dit mengsel wordt gebruikt by de bereiding van verfstoffen. Stoom verhit de ketels. Door nog onbekende oorzaak plofte een van de ketels uit elkaar. In het loodsje ontstond een volledige pa niek. Er waren op dat moment vier arbeiders bezig met werkzaamheden. Ze behoorden tot de middagploeg, die om twee uur was opgekomen. Het op het Elysée ontvangen door gene raal De Gaulle. Spectaculair zijn de besprekingen niet geweest. Men heeft er rich van weerskanten toe beperkt naar eikaars menineen te vragen, die overigens bekend zyn. Tussen De Gaulle en Ball is na tuurlijk gepraat over de toestand in Vietnam. Een paar weken geleden hebben de Franse bladen het zó voor gesteld alsof Amerika in het Verre Oosten een tweede Dien Bien-Phoe tegemoet ging. naar het voorbeeld van de Franse troepen in Indo- China. Tussen de regels door kon men een bepaald leedvermaak con stateren. In die gekleurde berichtge- j ving van Franse zijde is enige kente ring gekomen. Van de Amerikaanse vastberadenheid om niet aan commu- nistische druk toe te geven is men in Parijs onder de indruk geraakt. 1 Malraux, de Franse minister van Culturele Zaken, werd naar Peking gestuurd, weliswaar niet om te be- I Het kopen van een woning voor de middelen, maar om bij Peking aan te j minister van Binnenlandse Zaken dringen op matiging. George Ball zou I door de Rijksgebouwendienst is ge- De Gaulle de verzekering hebben ge- j schied overeenkomstig een al lang I bestaande en vele malen toegepaste j rcgeL De regering is hiertoe overge- I gaan toen geen geschikte huunvo- j ning beschikbaar bleek. Deze woning zal tegen de geschatte huurwaarde aan minister Smallenbroek worden I verhuurd. De aankoopsom is f 187.500. Het noodzakelyk gebleken onder- j houd zal de staat alseigenaar niet meer dan f 3.500 kosten. Minister Vondeling (Financiën) heeft dit gisteren mede namens de j minister van Binnenlandse Zaken en I de minister van Volkshuisvesting en waren de 47-jarige A de Gast uit i Ruimteiyke Ordening geantwoord op Oostvoorne. Hy overleed aan zyn ver- schriftelijke vragen van het tweede- wondmgen. De 24-jarige B. Timmer kamerlid de heer P. Voogd (Boeren- uit Perms liep brandwonden aan hetpartij). Op de vraag, of er geen over- gelaat op, evenals zyn 53-jarige col- I eenkomst met oud-minister Toxo- lega L. J. Knoppen uit de Van Bra-psus kon worden gesloten, waardoor keistraat in Rotterdam. De 64-jarige ■ÉMÉ|| der Hoek uit Geervliet liep een shock op. Hij probeerde in zyn paniek door een luik naar buiten te kruipen. De 39-jarige M. Fyenen- birlk van de Berm weg wilde van bui tenaf te hulp schieten, maar kwam ten val en brak zyn been. Ook de heer Fijenenbuik kreeg een shock. Alle gewonden werden naar het Zui derziekenhuis gebracht. Alleen de heer Van der Hoek kon gisteravond weer naar huis terugkeren. Het loodsje was flink beschadigd. Binnen was de ravage compleet. Behalve de gesprongen ketel, waren er nog 2 ke tels ontzet. De verschillende leidin gen waren gesprongen en veel appa ratuur was vernield. Doordat de stoom direct na de ontploffing was afgezet, bestond geen gevaar meer voor meer ontploffingen. Het zuur is niet erg giftig, en brandt niet snel, er is dan ook geen brand ontstaan. Het loodsje dateert van 1920, de ap paratuur was in 1961 nog geheel ver nieuwd. De recherche en arbeidsin spectie stellen een uitgebreid onder zoek in naar deze zaak. de door deze bewoonde ambtswoning eerder ter beschikking zou komen, zodat niet nog een dure ambtswo ning aangekocht behoefde te wor den, luidt het antwoord, dat bij de verhuur aan bewindslieden van door de staat gekochte woningen met hen wordt overeengekomen, dat zy uiter lijk een jaar na hun aftreden de woning zullen ontruimen. Oud-mi nister Toxopeus heeft dus het recht om na afloop van zyn ambtsperiode nog gedurende een Jaar in het hem ter beschikking gestelde huis te blij- Over de auto van de vorige minis ter van Binnenlandse Zaken en de voor de nieuwe minister aangeschaf te wagen deelt minister Vondeling mee. dat de auto van oudminister Toxopeus. die niet goedkoper was dan de nieuwe, onvoldoende bedryfs- zeker was en is Ingeruild. In de gegeven omstandigheden, al dus de minister, waren de voorzie ningen ten behoeve van de hulsves ting en het vervoer van de minis ter van Binnenlandse Zaken nodig en verantwoord. Deze kan dan zonder enige verdere formaliteit aan ieder postkantoor zyn cheque innen. Het opzoeken van adviesjes en het ritueel van plakken en stempelen aan het loket vervalt. De uitbetaling zal dus veel smeller gaan, terwijl bovendien geen ver plichting meer zal bestaan om de cheque aan een van tevoren bepaald (hoofd)-postkantoor te innen. Al-leen by cheques boven de f 2000 en by te legrafische spoedbehandeling zal een kantoor'van uitbetaling ln bloklet- ters onder de handtekening I meld. Ook met deze vereenvoudiging Maria" wordt donderdagnacht in I meent de directie van de postcheque- I IJmuiden verwacht. en girodienst het publiek een grote (Van onze Zwolse correspondent) Zeven gewonden en een weggeslin gerd dak waren het gevolg van een ontploffing, die zich gisteren voor deed in de aardappelmeelfabriek „Onder Ons" in de Krim (zuidoost- Drente). De slachtoffers liepen voor het merendeel lichte tot ernstige brandwonden op. Eén brak een schouder. Twee van de zeven konden na in het ziekenhuis van Coevorden te zyn behandeld naar huis terug keren. Experts zullen nog moeten uitzoe ken, wat de oorzaak van de ontplof fing is geweest. Er moet een vlam zyn terecht gekomen in een van de stof kasten van de zogenaamde mo lenbatterij. waardoor een explosie is ontstaan. Het gevaar van een der gelijke stofexplosie was in de fabriek onbekend. In het verleden heeft zidh nooit iets dergeiyks voorgedaan. Met een enorme klap vloog het dak van het gedeelte van de fabriek in de lucht, waarin de molens staan opgesteld Scheuren vielen ln de mu ren. Zeven man waren er aan het werk. De directeur van „Onder Ons", de heer J. E. Callenfeds. die ten tyde van het ongeluk in het zuiden des lands vertoefde, zed ons gisteravond, dat de materiële schade nog niet is vastgesteld, doch zeker enige tonnen zal bedragen. De machines ln het fabrieksgedeelte zyn merkwaardig genoeg in tact gebleven. De produktie zal vermoedelyk geen stagnatie on dervinden. Een begin van brand kon tijdig geblust worden. Ir. C. J. Warners (rechts) heeft kreeg hy gisteren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd zyn functie als hoofd-directeur van he Koninklyk Nederlands Metereolo- gisch Instituut neergelegd. By deze gelegenheid deelde de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurbof hem mee, dat hy door de Koningin by bevordering is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Eerder had ir. Warners, tydens een besloten by eenkomst afscheid geno men van het personeel en het college van curatoren van het K.N.M.I. De voorzitter van het college, prof dr. ir. F. A. Vening Meinesz, bood hem ten boekwerk aan, van het personeel oorkonde en een album met. foto's van het K.N.M.I. Behalve de minister van Verkeer en Waterstaat (.sinds Ik op Water staat zit is het ge-en dag droog meer") waren ook de directeur-generaal van Waterstaat, ir. J. van de Kerk. de secretaris-generaal van het mini sterie mr. C. J. G. J. Vinkesteyn en de oud-directeur van het waterloop kundig laboratorium, prof. ir. J. Th. Thysse by het afscheid van de heer Warners aanwezig. Opvolger Ir. Warners wordt opgevolgd door prof. W. Bleeker (60). Prof Bleeker deed in 1932 zyn doctoraal examen wiskunde, natuurkunde, en meteo rologie aan de Ryksuniversiteit in Utrecht. Vier jaar later promoveerde hy cum laude op het proefschrift: „De hrogtewlnd boven Nederland". In 1946 werd hy tot buitengewoon hoogleraar in Utrecht benoemd. Tus sen 1948 en 1952 verbleef hy twee maal ln Amerika als gastdocent in respectievelyk Chicago en Tallahas see vFrorida). De universiteit van Florida benoemde hem in 1952 tot eredoctor. In 1958 werd prof. Blee ker lid van de Koninklyke Neder landse Academie van Wetenschap pen. Zyn carrière by het K.MN.M.I. be gon in 1928. Hy bekleedde er ver schillende functies tot hy in 1956 werd benoemd tot directeur (hoofd wetenschappeiyk onderzoek).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9