Streven steeds naar ontwikkeling breder terrein op kunst Kleef toont werken van GOVERT FLINCK Stroom van leerzame activiteiten op komst kcXleiöObCQQP Orgelconcert in Rijnsburg Dirk Sclioneveld in een goed programma GETUIGT VAN DEGELIJKE STUDIE De z.g. „D.D.K."' door de Beiieluxlaiideii niel als een staat erkend Uitvaart van Le Corbusier Grote bouwactiviteit van de Sikkens Groep Honderd jaren „Tristan und Isolde IN PERZIE 300 SLACHTOFFERS VAN CHOLERA Engelse eik in West-Berlijn beschadigd LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD WAT K. EN O. BEOOGT: II (Van onze kunstredactie) Wie kennis neemt van de talrijke activiteiten, welke de Leidse Volksuniversiteit K. en O. in het komend seizoen ontplooit, wordt ook getroffen door het omvangrijke culturele vormingswerk, waaraan zij haar speciale aandacht wijdt. Daartoe behoren in de eerste plaats de talencursussen, de werk- cursussen, de luistercursussen en lezingen. Het is wederom ver bazingwekkend wat op dit gebied gepresteerd wordt! „Per diplomatieke koerier" voor minister Luns De talencursussen, zowel voor be- ginnenden als gevorderden, omvat ten die in het Duits, het Engels, het Italiaans, het Spaans en het Zweeds. Vooral in deze tyd van steeds meer om zich heen grijpend toerisme zullen deze zich ongetwy- feld weer in veler belangstelling ver heugen. De werkcursussen omvatten talrijke onderwerpen, welke men in de praktijk van het leven dringend nodig zal hebben. Zo noemen wij die in „Praktische autotechniek" (leider Jac. van Wijk), „Kleurenfoto's en kleurendia's maken" (leider Wim Noordhoek), „Boetseren" (leider Jan Snoeck), „Stofontwerpen en bedrukken" (lei der Jan van den Bergh), „Tekenen en aquarellen" (leider Hessel de Boer), „Kunstnaaldwerken" („Maak zelf uw cadeautjes") (leidster M. Rooy-Vlas). „Ikebana", Japanse bloemsierkunst (leidster mevr. W Boomsma-Hollanderi„Schilderen" (leider Hessel de Boer), „Knap zelf uw karweitjes op" (leiders C. D. van Meerkerken, A. Lamein, A. M. Scha dewijk. J. C. van Duyn, docenten aan de Ambachtsschool in schilde ren, gas- en waterfitten, houtbewer king/timmeren, elektrotechniek en „Spreken in het openbaar" (leider P. A. L. Biesmans). Nog zijn in voorbereiding een avond „Kerststukjes maken" in de cember o.l.v. C. Kriest, een cursus „Pottenbakken o.l.v. G. Zaalberg en cursussen in woninginrichting, bloemschikken en weven. Lezineen Van de luistercursussen en lezin gen noemen wij de volgende bijzon der interessante onderwerpen: „Mo derne schrijvers en hun levensin stelling" (docent de literator Adriaan van der Veen) „Wat is an tiek, wanneer en waarom wordt het waardevol?" (docente mej. dra. P. darijs), „Automatisering, een ge vaar of een zegen voor de toekomst?" (docent dr. M. R. van Gils), „Vra gen rondom de middelbare school jeugd" (leider prof. dr. N. Beets), „Het hartinfact. zijn oorzaken en ge volgen", ook leerzaam voor hen, die anderen willen helpen, te geven door prof. dr. H. Snellen, dr. H. C. L. Entzemius en mevr. M. K. de Soto- Hartgerink. Voorts is in voorbereiding een tweetal lezingen over Griekenland, waarbij aspecten van het oude klas sieke Griekenland zowel cultureel als archeologisch belicht zullen worden. Mevr. dra. O. L. Bouma geeft weer haar zo gewaardeerde studiecursus in „Kunstgeschiedenis". Als onder werp koos zij ditmaal het contrast tussen „licht en donker". Nog zij genoemd de studiecursus in „Antieke cultuurgeschiedenis" van dr. J. C. Croon. Filmlezingen In de foyer van de Stadsgehoor zaal worden de navolgende filmle zingen gegeven: „Oké, Aki Antillia- nos" .inleider dr. G. van Wengen, „In het voetspoor der Vikingen", door Jan P. Strijbos, „Pirapirana", over Indianenstammen in het Ama zonegebied, inleider Niel F. Hal- bertsma, „Perzië door 'de eeuwen", toegelicht door dr. A. A. Kampman, „Polen, land en volk", inleider Si mon de Waard en „Een archeolo gische reis langs Eufraat en Tigris", door prof. dr. M. A. van Beek. Filmserie's Filmseries vinden weer plaats in het Camerq-theater aan de Hooge- woerd. De eerste serie omvat de navolgen de films: „Cartouche" (regie Phi lippe de Broca, hoofdacteurs Jean- Paul Belmondo en Claudia Cardina- le, „Dr. Strangelove", regie Stanley Kubrick, met Peter Sellers en George S. Scott en „The Hutsier" regie Ro bert Rossen, met Paul Newman. Pi- per Laurie, Jackie Gleason en Geor ge C. Scott. Het gaat hier over films met uit zonderlijke kwaliteiten. Af<I. Oegstgeest De uitbreiding der afdelingen Oegstgeest en Leiderdorp gaat ge stadig door. Wat Oogstgeest betreft: ontwor pen is een serie van vijf vrijdagavon den: het Amsterdams Strijkkwartet concerteert op 29 oktober in de Groen of Willibrordkerk. de schrijver Hubert Lampo en de cineast Nico Crama brengen op 19 november in het ge bouw Irene het onderwerk „Hoe uit een boek een film tot stand komt" 'met filmillustraties), in het gebouw Irene spreekt op 28 januari de direc teur van de Academie van Drama tische Kunst „De Toneelschool" in Amsterdam, over „Aspecten van het moderne toneel", met toneeldemon straties van leerlingen, op 25 februari volgt in het gebouw Irene een lezing met dia's over het Moorse Spanje door mevr. dr. H. s'Jacob en op 25 maart houdt de actrice Heieen Querido-Pimentel uit Oegstgeest een voordrachtavond. Evenals verleden jaar vindt weer een kindermatinée plaats in de kerstvakantie. Verder is er weer een lezingency clus van drie avonden, ditmaal over I China. Prof. dr. E. Zürcher spreekt j dan op 20 oktober, 10 november en 1 december in het Rijnlands Lyceum resp. over „China: van keizerrijk tot i volksrepubliek (19111949)", „De agrarische revolutie van het huidige China" en „Het culturele leven in het huidige China, verlucht met il lustraties en lichtbeelden. Nog worden in Oegstgeest ge houden een cursus in „Poppenma- ken" (leidster mevr. Grethe la Croix uit Amsterdam en een cursus „Brush op your English" (leidster mevr. Lily van Haghe uit Den Haag). Aftl. Leiderdorp De afdeling Leiderdorp brengt het navolgende: In oktober spreekt dr. W. J. Claas uit Leiderdorp over „De bouw van het heelal" (na afloop zal spreker met de deelnemers de sterrenhemel in beschouwing nemen), op 16 ber draagt Godfried Bomans uit zijn nieuwste werk sprookjes", in december wordt tij dens de kerstvakantie een kinderma tinée gegeven door de goochelaar Amarco met de Oudhollandse pop penkast van Frans Vink, in februari komt er een lezing met kleurendia's over een toeristisch onderwerp, in maart zal dr. O. Vos uit Leiderdorp een lezing houden over radio-activi teit en in april concerteert het Leid Jeugdkamerorkest en wel in de Herv. Kerk. Ook organiseert de afd. Leider dorp een tweetal cursussen (on- •derwerpen worden nader bekendge maakt), alsmede een creatieve cursus in het vervaardigen van poppen door mevr. Colette Metz- La Croix uit Am sterdam). Na de kerstvakantie geeft de heer A. J. Niessen uit Leiden een cursus in boetseren en mozaiekwerk. Uit bovenstaand beknopt overzicht blykt duidelijk, dat het actieve K. en O. bestuur niet stil zit en onver flauwd zijn doelstelling blijft hand haven: nl. de ontwikkeling van de Leidenaars en van hen in de onmid dellijke omgeving, in steeds bredere zin te stimuleren. Men grijpe de vele kansen daar- De minister van Buitenlandse Za ken. mr. J.M.A-H. Luns, heeft gis- teren in zün werkkamer van de mi- i v ppmrii» i n'sler'c het eerste exemplaar aange- reem e ^otfen gekregen van het boekwerk „Per diplomatieke koerier". Van Rembrandt tot Barok reikt zij nooit de diepte van Rem brandt. Toen diens ster begon te da len, wendde Flinck zich met gelijke intensiteit tot de Vlaamse barok. Ty pisch is bijv., dat een zich in het Suermondt-museum in Aken bevin dende „Kruisdraging" nog tot enige tijd geleden met toegeschreven aan Van Dyck" gecatalogiseerd werd. Pas een recenite restauratie bracht de (Van onze kunstredactie) De Westduitse stad Kleef toon op dit ogenblik het oeuvre van de schil der Govert Flinck, die daar in de- cember van het jaar 1616 geboren ■werd. In het stedelijk museum „Hans Kokkoek" zijn 1/7 schilderijen en 25 tekeningen bijeengebracht, die een representatief overzicht geven van het werk van deze in zijn tijd zeer geziene kunstenaar. De in bruikleen afgestane kunstwerken zijn afkomstig uit Nederland, België, Denemarken, Engeland, Finland, LOllipOIllSt ACkCmianS Frankrijk, Ierland, Zwitserland en _A de VS, alsmede uit de Bondsrepu- [y OYCrlcdCïl bliek en Oost-Duitsland. Hoewel Duitser, wordt Govert I In Brussel is op 79-jarige leef tyd Flinck toch terecht tot de Neder- j overleden Hippolyte Ackermans, die landse schilderkunst van de 17de I internationale bekendheid verwierf eeuw gerekend. Op 13- of lJi-jarige als schrijver leeftijd trok hij reeds naar Leeuwar den om er schilderen en tekenen te leren, toen hij 16 jaar ivas ging hij naar Amsterdam, naar Rembrandt. Hier vestigde hij zich ook later als vrije kunstenaar, trouwde, kreeg in 1652 het burgerrecht en stierf, W jaar oud, op 12 december 1660. De tentoonstelling laat zien, dat de aanduiding van een „Kleef's appel", waarmede Govert Flinck tijdens zijn leven bedacht werd, beslist te hoog gegrepen is. Anderzijds verduidelijkt hoe deze zeer vriendelijke meester, als hij zijn schilderijen niet signeerde, lichte muziek. Hij componeerde meer dan 1.000 liedjes, waarvan velen voorkwamen op het repertoire van zangers en zangeres sen zoals Tino Rossi, Edith Piaf, Ni- non Vallin en Marie Dubas. Ackermans studeerde aan het con servatorium van Brussel. Hij was or kestleider in verscheidene Brusselse theaters. Fred Emmer gaat NTS-journaal verlaten NTS-nieuwslezer en -redacteur verwisseld werd. De waarschijnlijk gewilde t eenvelviging met zijn leraar in jonge werken gaat buitengewcx relations in Nederland gaan behar- er- tigen voor het Amerikaanse reclame- de bureau J. Walter Thompson. Na rechten gestudeerd te hebben ook al blijft deze voor het grootste in Leiden en Amsterdag trad Fred deel beperkt tot uiterlijkheden en be- I Emmer toe tot de Wereldomroep. Dirk Schoneveld. de organist ,n de Maranatha Kerk in Rijnsburg gaf weer een orgel concert. dat uitblonk door dege lijke studie, correcte aanslag en een goede pogrammasamenstel- ling. Hij begon met twee variaties uit de bewerking van de 116e psalm van Anth. van Noordt, de in 1675 gestor- Amsterdamse organist. Met juist stijlbegrip werden deze variaties ge speeld. Hoewel de noten er wel wa- kunnen we dit niet zeggen van Bach's koraal „Allein Gott in der Höh sei Ehr". Het bleef iets te log; de tegenstem zouden wij lichter gere gistreerd willen horen. Nu was de lof .t en de melodie kwam in de knel. Ook Georg Böhms' „Praelidium en Fuga in C" zou in iets sneller tempo hebben voldaan. De grote pe daalsolo kwam er vlekkeloos uit. Ook het „Conzerto del Fagliatti" van J. G. Walther 1748) vriend en neef van J. S. Bach, klonk heel mooi. maar waarom in het 2e Agadio op het bo- venklavier de romantiek even om de hoek laten gluren? De muziek uit het tijdvak toen de opinie heerste dat een orgel een „één mans orkest" was, ligt Dirk Schone veld wel. Deze mening vond men hoofdzakelijk in Frankrijk o.a. by de tymfonicus Ch. M. Widor. Scheneveld speelde het Allegro uit de 5e sym fonie en wel zó als het waarschijnlijk door Widor bedoeld was, breed en statig van allure, zonder enig sen timent. Hiervoor kan grote bewonde ring heersen. Premier Choral, van Hendrik An- dnessen de titel zegt het reeds is ook niet van Franse invloeden vrij. Het tweede deel had beter met open zwelkast kunnen wordden gespeeld. Het bovenklavier was bijna niet hoor baar tegen de donkere pedaalklank. Tot nog toe was het programma waardig van allure. Daarom speet het ons dat Schoneveld eindigde met een Fantasie over Psalm 42 3 en 4 van Feike Asma. Dit werk heeft een sen timenteel begin en een alles over donderend einde waartussen de be kende Asma harmonieën. Maar Itijnsburg hoort het graag! Wfl heb ben er vrede mee Schoneveld is een apostel die het evangelie van de liefde voor het orgel verkondigt op zijn goed klinkend elektrisch Pels orgel, en hy heeft een goed Inzicht in de orgellitteratuur. AD. INT. originele signatuur aan het daglicht. In zyn latere werken kan men Flinck dikwijls nauwelijks onderscheiden van de toenmalige modeschilder Van der Helst. Zijn grote, mythologische allegorieën tenslotte zijn karakteris tieke modieuze barok. Men heeft de vraag gesteld, of met deze speciale tentoonstelling „een zonder twijfel kundig maar klaarblij kelijk niet oorspronkelijk tweederangs talent niet teveel eer bewezen wordt". Zeker, originaliteit was niet Govert Flinck's sterkste zijde. Maar hij heeft zoals men in Kleef eveneens kan zien buitengewoon goede schilde rijen geschilderd, van een krachtige, altijd voorname realiteit. Dit boek bevat een verzameling letterkundige bijdragen van in de Nederlandse taal schrijvende diplo maten, zoals Marnix Gijsen. Albert Helman en Robert van Gulik. De minister zelf heeft een voorwoord voor het boek geschreven. Het boek werd aangeboden door de Henk Briër heren F.E. Breitenstein en H.P. van den Aardweg, resp. adjunct-directeur en letterkundig adviseur van A.J.G. Strengholt's Uitgevers Maatschappij in Amsterdam. Grieks theater voor Josephine van Gasteren Henk van Ulsen en Jules Croiset naar Athene De nationale Toeristenorganisatie in Athene, een Grieks regeringsor gaan, heeft de actrice mevrouw Jo sephine van Gasteren een open luchttheater in Griekenland aange boden en haar verzocht om in de zomer van 1966 enige Nederlands voorstellingen te geven. Mevrouw van Gasteren heeft deze uitnodiging aanvaard, en contact op- genomtn met de directies van ver schillende Nederlandse toneelgezel schappen. Zij heeft de acteur Henk van Ul sen bereid gevonden om twee voor stellingen te geven van „Het dag boek van een gek" van Gogol en Jules Croiset met zyn one-man- snow „een avond met Anton Tsjec'now". Het theater biedt plaats aan 500 toeschouwers en ligt op het eiland Spetsai. Het ligt in de bedoe ling acht voorstellingen te geven die vaiien in de vakantieperiode van de Nederlandse acteurs. Josephine van Gasteren zal in oktober naar Griekeland terugkeren op uitnodi ging van de Griekse nationale toe ristenorganisatie, die de jaarlykse Festivals van Athene, Epidaaurus en Doaoni organiseert, teneinde de tech nische details te bespreken. Verklaring van minister Lans staat erkend en minister Luns spreekt in zijn antwoord op schriftelyke vra gen van het Tweede Kamerlid Slote- maker de Bruine (PSP) dan ook over de Sowjetrussische bezettingszone van Duitsland of over „de z.g. D.D.R." De vragen hadden betrekking op de deelneming van Oostduitsers aan de op 25 juli j.l. in Bergharen gehouden motorcross. De heer Slotemaker de Bruine had zich eraan gestoten, dat de deelnemers uit wat hij noemt de Duitse Democratische Republiek slechts aanwezig konden zijn doordat de KNMV, die de motorcross organi seerde, bepaalde garanties gaf, „zoals o.m. dat aan de deelname vanuit de Duitse Democratische Republiek geen bekendheid zou worden gegeven". Hierdoor kon bij de aanvang niet de gebruikelijke vlaggenparade worden gehouden enz. Minister Luns antwoordt hierop, Zij worden dan ook slechts toege laten. indien zij vooraf verklaren niet de vlag of enig ander embleem van de z.g. „D.D.R." te zullen tonen, c.q. te doen of laten tonen, niet het volkslied" van de z.g. D.D.R. ten ge hore te zullen brengen, c.q. te doen of laten ten gehore brengen, alsmede zich niet aan te dienen, c.q. te doen of laten aandienen als vertegenwoor digers van de z.g. „D.D.R.", aldus minister Luns. dat Het stoffelyk overschot van Le Corbusier. de beroemde Franse ar chitect. is gisteren onder grote be langstelling uit Menton naar Parijs Duitsers, afkomstig uit de j overgebracht waar het begraven zal Sowjetrussische bezittingszone Duitsland of uit de Sowjetrussische sector van Berlijn, die deel wensen te nemen aan in de NAVO-landen te houden sportmanifestaties, expressis verbis (nadrukkelijk) de verklaring wordt gevraagd dat zy zich met name tijdens hun aanwezigheid op het sportterrein zullen onthouden van ongewenste politieke activiteiten. Het zich onthouden van zodanige activiteiten is overigens, evenals het bezit van een geldig en erkend reis- document, een voorwaarde, welke j de Koning overal ter wereld geldt vreemdelingen, die een ander land wensen binnen te komen. In concreto komt zy er ten aanzien van deze Duitsers mede op neer, dat zij zich ervan onthouden, te pogen op eniger lei wijze op te treden als vertegen woordigers van de door de Benelux- landen niet als staat erkende zoge- De sterk vergrote omzet van de Sikaens Groep (een onderdeel van het eoncern Kon. Zout-Ketjen) dwingt tof omvangrijker produktie- ruimten, magazijnen, kantoren en i laboratoria. Naar de directie mee- gelijke techniek en schilderachtig deelt heerst grote bouwactiviteit by grocpsbedrijven in Nederland, België, Italië, Zwitserland en Duits land. élan. De Nederlandse 17de eeuw heeft vele meesters van het slag van Flinck voortgebracht. En men mag niet ver geten, dat juist deze de grote rijk dom en de bijzondere aantrekkelijk heid van dit belangrijk tijdperk van de Europese schilderkunst uitmaken. I terrein in Sassenheim I rnet een oppervakte va Het is precies honderd jaar geleden, dat een gebeurtenis van destijds onvermoede draagwijdte voor de ontwikkeling van de muziek van het. avondland plaatsvond: de première van Richard Wagner's „Tristan en Isolde". Wagner had in 18lt5 de handeling in grote lijnen opgezet, twee jaar later ontstonden de eerste muzikale thema's, maar pas na weer drie jaar, in 1859, zette hij in Luzern een streep onder de partituur. Onaange name situaties verhinderden geplande première's in Rio de Janeiro, Karlsruhe en Wenen. Pas op strikt bevel van de jeugdige Koning en vurig Wagner-vereerder Lodewijk II van Beieren, kon eindelijk in 1865 het zeer moderne werk in München voor de eerste maal voor het voetlicht ge bracht worden. Tot op dit ogenblik is men het er niet over eens of Mathüde Wesendonck werkelijk het oerbeeld van Islode geweest is, zoals zij dal zelf gedurende haar hele leven geloofd heeft. Het is echter zeker, dat zonder de liefdes- affaire met deze rijke en excentrieke vrouw Tristannooit „het ver schrikkelijke werk", zoals Wagner het zelf noemde, geworden zou zijn. Er bestaat nauwelijks een componist van latere generaties die zich aan een uiteenzetting met de Tristan heeft kunnen onttrekken. Strauss, Re- ger, ook Debussy en zelfs Schönberg en Webern zijn zonder de „Tristan- Chromatiek" ondenkbaar. Daarbij is deze opera, afgezien van haar mu ziekhistorische betekenis, ook nog honderd jaar levendig muziektheater gebleven. De foto toont een modern-gestileerde enscenering van Wieland Wagner (kleinzoon van de componistaan de Hamburgse Staatsopera. kante meter. In het nieuwe gebouw, dat omstreeks februari gereed zal zyn, wordt een uitgebreide appara tuur opgesteld. In Sassenheim wordt bovendien een uitbreiding voorbe reidt van het sesearch -1 a bora torium met 1200 m2. De bouw hiervan zal nog deze zomer beginnen. Sikkens hoopt dit najaar te kun nen beginnen met de bouw van een geheel nieuw fabriekscomplex met opslagruimten en kantoren op een terrein van tien hectare in Bergen op Zoom. Hier zal de kunstharsfa- briek Synthese worden gehuisvest. Synthese is thans nog gevestigd in Katwijk. Het nieuwe gebouw zal de produktiemogelijkheid voorlopig met 100 procent verhogen. Ook de Flexa fabrieken in Sneek zullen worden uitgebreid. In oktober komt een hal van 1000 m2 klaar voor de opslag van gereed produkt. In het voorjaar van 1966 zal een hal van 2500 m2 eveneens in hoofdzaak voor opslag bestemd in gebruik kunnen worden genomen. Sikkens Smit in Wapenveld, die binnenkort een opslaghal van 1200 m2 in gebruik neemt, hoopt dan een begin te kunnen maken met de bouw van een produktiehal van 800 m2, waarvoor de bouwvergunning dezer dogen wordt verwacht. Drie Belgische groepsbedryven, Sikkens Fama, Sikkens Groep Be- gië en Cetabever België, zullen on derdak vinden in een nieuw complex, dat wordt gebouwd in Ternat. Er komt een fabriekshal van 2000 m2 en een kantoor met een vloeropper vlak van 7000 m2. De bouw zal in het najaar beginnen, in de loop van 1956 hoopt men het nieuwe pand te kunnen betrekken. De produktie- en magazynruim- ten van de Sikkens Lakfabrieken GMBH in Emmerik (W-Dld) zullen met 1000 m2 worden uitgebreid. Rond de jaarwisseling hoopt men deze uit breiding in gebruik te nemen. Aan de fabriek en de kantoren van Sikkens S.P.A. in Dormeletto (Italië) wordt nog dit jaar resp 900 en 120 m2 toe gevoegd. Ook in Zwitserland zal een nieuw gebouw komen, waarvan Sikkens «amen met Talens in Apel doorn gebruik gaat maken. Het wordt een magazijn met kantooraccomoda- tie, dat zal verrijzen in Dulliken, waar een terrein van 3500 m2 be schikbaar is. worden. Vandaag vindt op de binnenplaats van het Louvre een herdenking plaats, volgens plannen van André Malraux, de minister voor culturele zaken. Belgische onderscheiding voor Hein Jordans Ter gelegenheid van het derde lus trum van het Brabants Orkest heeft België de dirigent van het orkest. Hein Jordans, be noemd tot Ridder in de Kroonorde van België. De zakelijk directeur van het orkest, de heer J. M. M. Ten- dijck, werd benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. De onderscheidingen werden aan Hein Jordans en de heer Tendyck verleend voor hun bydrage tot een actieve culturele samenwerking tus sen België en Nederland, welke door het Brabants Orkest bijzonder be vorderd is door het uitvoeren van werken van Belgische componisten, door het optreden in België en door het aoen optreden van Belgische so listen. Drs. J. Fonteyn bij Rijksmuseum Drs. J. Fonteyn is benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar by het Rijksmuseum in Amsterdam. Dhr. Fonteyn, die de Chinese- en Japanse taal en cultuurgeschiedenis studeerde aan de Leidse Universiteit, wordt hoofd van de afdeling Aziatische kunst. Sinds 1956 is hy conservator van het museum van Aziatische kunst van de Vereniging van vrien den van Aziatische kunst. Telemanns' „Markus Passion" voor het eerst in ons land De Ned. Bachvereniging zal het nieuwe seizoen vrijdagavond 24 september openen met de al lereerste uitvoering in ons land. in de Grote Kerk in Naarden. van de ..Markus Passion" van Georg Philipp Telemann. Aan deze uitvoering, onder leiding van prof. Kurt Redel uit München, werken het koor der Ned. Bachver eniging en het Radio Kamerorkest mee. De solisten zyn: Elisabeth Grümmer (sopraan), Aafje Heynis (alt). Theo Altmeijer (tenor). Horst Günter .Evangelist-bariton), Loyhar Ostenburg (Jezus, bariton), Leonard Hokanson (cembalo). Alb. de Klerk (orgel). De oeropvoering in deze vorm vond enige jaren geleden onder leiding van prof. Redel plaats in Vevey (Zw.). De Perzische minister van Volks gezondheid, dr. Sjah-Gholi, heeft be kend gemaakt, dat in de afgelopen maanden 310 personen gestorven zyn aan de „zomerziekte" (een soort cho lera), die dit seizoen het land is bin nengekomen uit Afghanistan en Pa kistan. De meeste slachtoffers stier ven voordat medici de oorzaak kon den vaststellen. De slachtoffers zyn gevallen in de vijf oostelyke provin cies. die grenzen aan Pakistan, Af ghanistan en de Russische grens. In de rest van het land is geen melding van deze ziekte gemaakt. De rege ring heeft afdoende maatregelen ge nomen tegen verspreiding. Van de bevolking van 23 miljoen zyn er 14 miljoen tegen cholera ingeënt. Een Engelse eik, die door Koning- In Flizabeth in de IVestberlynse die rentuin was geplant, is gisternacht bijna vernield door onbekende van dalen. Hoewel de boom slechts drie meter hoog is brak hy niet geheel door. De eik is gisteren hersteld met ban den en was Dit gebeurde door de 61-jarige Stefal Menke, dezelfde tuin man die het Engelse staatshoofd op 27 mei jJ. een schop aanreikte toen Koningin Elizabeth de boom plantte by haar bezoek aan West-Berlin. „Ik denk dat de boom wel weer aan elkaar zal groeien. Ik hoop dat hy biyft leven", aldus Menke. De eik kwam uit het park van Windsor en werd per vliegtuig naar West-Berlijn vervoerd voor de plan tingsplechtigheid. Er was niet op aangegeven, dat hy door de Britse vorstin geplant was. maar een au toriteit in het district van de die rentuin merkte op: „Wy zyn niet zo naïef om aan te nemen, dat de dader niet wist welke boom het was. Iedereen in West-Berlyn wist van de boum af". De politie heeft onmiddellyk een onderzoek ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7