C JV „Rehoboth" komt met jeugdwerk-nieuwe-stijl Sporttoto W. Kramer verlaat Leidsch Dagblad Geen essentiële in groentijd en veranderingen kennismaking „Univisie" begroet vijftienduizendste Ds. M. Elffericli wordt leraar in Voorburg LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 TWEEDE BLAD. Enthousiast bestuur heeft veel plannen oerten. die op zondagmiddag zullen worden gehouden. Terwijl er popu- lair-klassieke muziek zal worden ge draaid. bestaat er de mogelijkheid tot spelletjes, gewoon praten of luisteren kortom, niet de gedwongen sfeer van het concert. Andere punten uit het programma zijn kaderweekeinden en excursies. De CJV „Rehoboth" geeft een eigen clubblad uit, Reho-klan- ken, waarin clubactiviteiten worden vermeld en leden hun pennevruch- ten kunnen publiceren. AI met al een fris geluid in het Leidse jeugwerk. Gezien het enthou siasme van het bestuur (Jan Kuij- laars. penningmeester, mej. W. I. Bey, secretaresse en G. Knot ter. voorzitter) en de fraaie accommoda tie. lijkt het jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth een gezonde toekomst tegemoet te gaan. I van het jeugdontmoetingscentru/m Rehoboth Leiden is de grondslag gelegd voor een geheel nieuwe vorm werk. Een enthousiast, jong bestuur van de CJV Rehoboth bouwend op het reeds bestaande jeugdwerk-in „Rehoboth' nieuwen en uitbreiden om op die manier te komen tot eet jeugdwerk, die past in deze tijd. Een van de belangrijkste i is het „openmaken" van het jeugdwerk: open voor iedert jonge mensen. Da.arnaast wil men streven naar een rol werk, die dienstbaar is aan de jeugddie service biedt en verwachtingen omtrent prestaties van de leden koestert. sn, voor alle n van jeugd- geen directe In het gebouw „Rehoboth" is de viteiten. Er herv. wijkgemeente .Rembrandtwijk' al jaren bezig met jeugdwerk. „Wij zijn de overtuiging toegedaan", zegt de voorzitter van de CJV „Reho both', de heer G. Knotter, ,diat jeugd werk van tijd tot tijd moet worden vernieuwd. De grote kans hiervoor kregen wij toen er gelden beschikbaar kwam om 't gebouw aanzienlijk te vernieuwen". In de nieuwe opzet be staat het jeugdontmoetingscentrum „Rehoboth" uit een meisjesclub van 7ii jaar, een meisjesclub van 11 14 jaar, een jongensclub van 10—14 jaar, de tienersociëteit „Het Roefje" (14—16 jaar), de jongerensociëteit „De Spil" (16—20 jaar) en de socië teit „Het Roefje" voor Jongeren van af 20 jaar. Deze laatste sociëteit is volkomen nieuw. Met de oprichting hiervan stonden het bestuur twee doelen voor ogen: ten eerste vinden velen het niet leuk om na jaren deel te hebben uitgemaakt van een club of sociëteit op 20-jarige leeftijd „Reho both" te verlaten en ten tweede hoopt het bestuur uit deze groep jongeren het zo belangrijke kader voor het jeugdwerk te recruteren. Kader Want er is veel kader nodig. In de nieuwe opzet is er namelijk zoveel mogelijkheid tot variatie in de bezig heden en in het kiezen van een club, dat het in de toekomst zeker 'n pro bleem zal worden om voor iedere nieuwe activiteit een leider of leidster te vinden. Vele vernieuwingen gaan zich ook voltrekken in de nevenacti- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 1 M. J. van der Kraan en C. A. Disseldorp; Tony, zn van J. Ottenhof en J. de Water: Klaas Cornells Jan. zn van H. L Wijbrans en A. de Jager: Albertus Anthonlus Cornells, zn van A. A. Koo- ter en J. M. Loomans; coba Cornelia Maria, dr Johanna Maria, dr te veel om op te noe- fotoclub. een vrije expres- siegroep, een tafeltennisclub, en», enz. Op het ogenlblik is er precies voldoende kader om alle in de keurig verzorgde brochure aangekondigde clubs te laten draaien. Er is echter steeds de mogelijkheid om nieuwe clubs op te richten. Ook dat is een van de nieuwe mogelijkheden. Wie de brochure doorbladert, raakt beduusd van het aantal mogelijkheden dat dit .jeugdwerk-nieuwe-stijl' gaat bieden. Het volledige jaarprogramma staat er in vermeld en daaruit blijkt onder meer. dat op vrijdag 25 september een jazzconcert wordt georganiseerd in het Leidse Volkshuis (in samen werking met het Volkshuis en de Leidse jazzsociëteit „Folk Beat 14". Programma Het programma vermeldt verder vele sociëteitsavonden en dansavon den. Dergelijke avonden lijken heel plezierig te gaan worden, want de vernieuwde zaal is bijzonder gezellig: er staan een biljart, moderne fau- Het bestuur van de CJV „Re hoboth"' bij de mooie bar, die na de restauratie van de grote zaal in gebruik werd genomen. (Foto L.D. Holvast) teuils en er is een bar. Verder zijn er filmavonden, lezingen en contact avonden. Iets geheel nieuws voor Leiden zijn de discopromenadecon- kolom bruto 40 gulden rijker. De 652.136 deelnemers aan de sporttoto van het vorige weekeinde hebben gezamenlijk 937.390,20 gulden ingelegd. Het totale prijzenbedrag bedroeg 309.338 gulden. De eerste prij6 170.135.90 gul den wordt gedeeld door drie per sonen, die ieder 56.712 gulden bruto ontvangen. Er meldden zich 147 deelnemers met twaalf goede uitslagen. Zij zul len, aangezien voor de tweede prijs 92.801.40 gulden beschikbaar was, 631 gulden netto ontvangen. Welgeteld 1157 delen de derde prijs (46.400,70). Zij werden per goede Bekwaam bedrijfsleider met pensioen „Als bedrijfsleider heeft U 34 jaar lang blijk gegeven van een voorbeeldige plichtsbetrachting. En dat niet alleen: de mensen waarmee U samenwerkte kennen ook hun éigen verantwoordelijk heid: dat heeft U voor elkaar gekregen Deze prijzende woorden sprak de directeur van het Leidsch Dagblad, de heer E. A. E. van Dishoeck. vanochtend tot de heer W. Kramer, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het bedrijf gaat verlaten. In de kantine van het bedrijf werd daarom voor het vol tallige personeel een afscheidsbijeenkomst gehouden. De heer Van Dishoeck, die als eerste het woord tot de heer Kramer richtte, sprak niet alleen over hun zakelijke, maar ook over hun per soonlijke relatie. Met een enveloppe met inhoud en een „boek over het boek" onderstreepte hij nog eens de waardering die er bij de directie be staat voor het werk van de heer Kramer. „Het handhaven van goede vernoudingen tussen de verschillen de afdelingen van het krantenbedrijf LSC: meer contact De groentijd van het Leldsche Stu denten Corp* zal dit jaar geen in grijpende veranderingen ondergaan, pfgezien van het feit dat meer de nadruk gelegd zal worden op in structie en voorlichting. Er worden ruim 300 groenen verwacht, die reeds vrijdag a.s. op het appèl moeten verschijnen. Deze ongebruikelijk vroege aanvang van de groentijd houdt verband met een vervroegde start van de colleges. De duur van de groentijd blijft twee weken. Op 17 september zal zy beëindigd worden. J. Zwetsloot J. C. M. R. Warr Slings en GETROUWD J. W. F. Oosterhof en C. I. Spieren burg. OVERLEDEN J. Crama, 76 Jr, t J. Hozee, 72 Jr. Ditmar; T. (Advertentie) Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Doordat in het begin van dit jaar noodmaatregelen, zoals het inscha- sociteit Minerva bruik werd genomen, kan de groen tijd nu voor het eerst sinds vele ja ren weer grotendeels in de sociteit worden geconcentreerd, hetgeen een nauwlettende controle op de naleving van de groentijdsreglementen onge twijfeld ten goede zal komen. Deze controle was vorig jaar reeds ver scherpt, mede door de benoeming van een „commissaris van beklag". Deze instelling Is ook dit jaar ge handhaafd. Het blijkt dat diens ac tiviteiten vooral een belangrijke pre- centieve werking hebben. Na de eerste groentijdsdag volgt een weekeinde waarin buiten groen- tfjdssfeer voorlichtende lezingen wor den gehouden en discussies over ve lerlei problemen worden verzorgd in groepsverband. Daarna wordt de normale ontgroening hervat. De ont groeningsactiviteiten van de subver enigingen zullen in sterkere mate dan voorheen op de verenigingsacti viteiten zelf gericht zijn. Het tweede weekeinde zullen de groenen, weer buiten groent ij ds- sfeer, doorbrengen in een kamp in Beekbergen. VVSL: meute De VVSL zit dit jaar min of meer met de handen in het haar wat be treft de novitiaatstijd. Het ziet er naar uit, dat meer dan 360 vrouwe lijke studenten zich dit jaar voor de kennismakingstijd zullen aanmelden, tegen ongeveer 320 vorig jaar. Vorig jaar kon men eigenlijk een dergelijke meute al niet meer aan, nu ziet het er helemaal somber uit. Niettemin hoopt men door allerlei kelen van ruimten buiten het club gebouw aan het Rapenburg, de novi tiaatstijd van 4 tot 22 september goed te kunnen laten verlopen. In het algemeen karakter van de novi- tiaatstijd is geen verandering ge bracht. Wel wordt meer dan in het verleden gestreefd naar discussies tussen novieten en leden en novie ten onderling. Catena: gemengd De derde grote gezelligheidsvere niging van Leidse studenten. Catena, begint dit jaar voor het eerst een kennismakingstijd als gemengde ver eniging. Lr worden voor deze ken nismakingstijd, die duurt van 4 tot 16 september, 200 gegadigden ver wacht, onder wie tegen de dertig vrouwelijke studenten. Vorig jaar kreeg Catena ongeveer 150 nieuw le den. De sociëteitsruimte van de vereni ging is te klein voor dit grote aan tal aspirantleden, zodat een groot deel van de kennismakingstijd zich buiten Horus zal afspelen. De aspi rantleden worden in vier groepen verdeeld, waarvan telkens enkele groepen buiten het sociteitsgebouw bezig gehouden zullen worden. Deze ruimtenood heeft er bovendien toe geleid, dat de aspirantleden na de kennismakingstijd in de daarop vol gende week in verschillende objec ten zullen werken ten bate van het bouwfonds, hetgeen de leden zelf in het afgelopen jaar ook reeds op rui me schaal hebben gedaan. In het karakter van de kennismakingstijd is geen verandering gebracht. Mej. H. Riedstra kreeg geschenken Tegen vier uur gistermiddag werd de vijftienduizendste belangstellende op de universitaire lustrum-tentoon stelling Univisie begroet: dit bete kende niet alleen voor het „jubileum nummer" mej. Henriëtte Riedstra uit Wassenaar, een feestelijke gebeurte nis, ook voor de organisatoren die bij de aanvang van de expositie niet hebben durven hopen dit aantal ooit te zullen bereiken. En het zal, nu de „nieuwe garde" de universiteitstad binnen trekt, ongetwijfeld nog wel danig meer worden, voordat de ten toonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde op 23 september de poorten sluit. Mej. Riedstra, die de tentoonstel ling bezocht in het kader van de eerstejaarsdagen. gaat In Leiden westerse sociologie studeren. Zij werd bij haar aankomst verwelkomd door de leidende organisator van de ex positie, prof. dr. T. H. Lunsingh Scheurleer, die haar met een enkel woord als aandenken de langspeel plaat „Laat je zoon studeren" aan bood, welke titel enigszins figuurlijk dient te worden opgevat. Deze plaat brengt een aantal liedjes van het Leids studentencabaret. De directeur van het museum, dr. P. H. Pot, bood als gastheer van de expositie de vijfiv, duizendste een drietal boekjes aan, namelyk „De stichting van de Leidse Universiteit", „De Leidse Universiteit" (waarvan Prinses Beatrix het eerste exemplaar ontving toen zy de expositie in juni j.l. opende) en de gids van het mu seum. Op de foto de aanbieding door prof. Lunsingh Scheurleer. Onze oud-stadgenoot, ds. M. J. Elfferich uit Voorhout, die met ingang van vandaag is benoemd tot leraar geschiedenis dtr godsdiensten en He breeuws aan het openbaar Dalton-Lyceum te Voorburg en aan wie in ver band daarmede door de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 1 september, eervolle ontheffing uit he ambt van predikant is verleend, zal zondag zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk neerleggen en afscheid nemen van de hervormde ge meente van Voorhout in de classis Leiden. Marinus Jean Elfferich werd op 18 december 1935 te 's-Gravenhage- Loosdutnen geboren. Hij studeerde theologie aan de Leidse Universiteit, waar hy in 1957 zijn kandidaats-, in 1960 cum laude zyn doctoraal- en in 1962 ook nog zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Elfferich in de winter 1962/1963 in de wijkge meente van ds. P. Kloek pastoraal werk had verricht en hij in juli 1963 na een te Groningen gehouden col loquium was toegelaten tot de evan geliebediening iii de Ned. Herv. Kerk werd hij op 5 januari van het vorige jaar door ds. P. Kloek bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te in Voorhout, in de classis Leiden. Ds. Elfferich heeft van 1955 tot 1959 godsdienstonderwijs gedoceerd aan de Karei Doormanschool te Lei den: van 1958 tot 1962 was hij redac tie-secretaris van het tekstboek voor (Foto LD Holvast' Nederlandse kerkgeschiedenis „Docu- menta Reformata"; van 1961 tot 1964 wetenschappelijk assistent voor kerk en dogmengeschiedenis bij de theo logische faculteit der Leidse Univer siteit. In de jaren 1955 tot 1959 was de heer Elfferich ook nog werkzaam als handelsreiziger bij een groot be drijf, als arbeider in een zeep- en conservenfabriek, als boekverkoper in een groot winkelbedrijf en als chauf feur van een invalide heer. Tijdens zijn studententijd was ds. Elfferich van 1956 tot 1959 praeses van het theologisch dispuut „Tan dem fit surculus arbor-r.e.p." en van 1960 tot 1963 praeses van het kerk historisch Gezelschap „SSS". Ds. Elfferich hoopt in de toekomst by prof. dr. C. C. de Bruine aan de Leidse Universiteit op een kerkhisto risch onderwerp te promoveren tot doctor in de faculteit van de godge leerdheid. vereisen van een bedrijfsleider eigenschappen als tact, geestelijke soepelheid en begrip voor eikaars moeilijkheden", zei de hoofdredac teur van het Leidsch Dagblad, de heer J. Brouwer, die de specifieke moeilijkheden tussen een redactie en de technische afdeling van een krant Prof dr. P. Smits ordinarius Bij K.B. is prof. dr. P. Smits, sedert 1958 buitengewoon hoog leraar in de kerkelijke sociologie bnoemd tot gewoon hoogleraar in de sociologie van de gods dienst aan de Leidse Univer siteit. Kotter uit de Noordzee Wijsmuller gaat Jacomine KW 219 op „takelen" N.V. Bureau Wijsmuller zal, in op dracht van de assuradeuren, probe ren de kotter J&comina KW 219 van de Noordzeebodem te lichten. Het schip is op 21 juli van dit jaar op ongeveer 6 mijl noordwest van IJmuidcn gekapseisd en gezonken. De bemanning kon worden gered. Bij een cl eerder ingesteld duiker- onderzoek is gebleken, dat de kotter op een diepte van 17 meter op zijn bakboordskant ligt en volkomen in- Door het slechte weer van de laat ste tijd was de boei boven het gezon ken schip weggeslagen. Nadat vorige week al d'verse voorbereidende werk zaamheden waren verricht, is dins dag de boei teruggevonden en weer op zyn plaats gebracht. Opnieuw zullen nu, als de weers omstandigheden dit toelaten, duikers naar de bodem van de Noordzee af dalen om stalen stroppen rond het schip aan te brengen. Daarna wil men met behulp van een drijvende bok het schip naar de oppervlakte zien te krijgen en in IJmuiden bin nenslepen. Bij Zutpheii Aanleg van een „dodenkruising" Tussen Warnsveld en Zutphen is de provinciale waterstaat bezig met de aanleg van wat nu al een „do- denkruispunt" wordt genoemd. Pro vinciale waterstaat legt een rondweg om Zutphen aan, die de nu al bijna overbelaste rijksweg tussen Zutphen en Warnsveld kruist. Tijdens een ge meenteraadsvergadering in Warns veld is al met grote verontrusting over de aanleg van de rondweg ge sproken. Waterstaat heeft namelijk in een brief aan het gemeentebestuur van Warnsveld laten weten, dat het kruispunt zal worden beveiligd met verkeerslichten als de noodzaak daartoe in de praktijk is gebleken. „Als het kalf verdronken is, dempt men de put", zei men daarop in de Warnsveldse raad. Ook de raadsleden van de gemeente Zutphen vinden, dat waterstaat te ver gaat. Tijdens de raadsvergadering hebben zij be sloten de gemeente Warnsveld moreel te steunen. De notulen van de ver gadering zullen naar Warnsveld wor den gezonden. De vroede vaderen ga ven als hun mening, dat er op zijn minst een viaduct, een rotonde of een feilloos verkeerslichtensysteem moet worden aangebracht, nog voor de rondweg voor het verkeer wordt opengesteld. Zutphen kan officieel niets doen omdat het dodenkruispunt net enige tientallen meters buiten de gemeente ligt. De directeur, de heer E. A. E. van Dishoeck, overhandigt de heer W. Kramer een geschenk. Rechts de hoofdredacteur van ons blad. de heer J. Brouwer. (Foto L.D./Holvaat) belichtte. „Voor die moeilijkheden heeft u altijd volledig begrip op kun nen brengen en daarvoor ben ik u dankbaar", aldus de heer Brouwer. Namens het jubileumfonds pan het beriryf bood de heer Brouwer de scheidende bedrijfsleider een boek werk aan. De heer S. Platteel („U bent een man van weinig woorden, ik zal het kort maken") dankte de heer Kramer namens de personeels vereniging voor zijn activiteiten in die organisatie, waarna de heer Kra mer de verschillende afdelingen van het bedrijf voor de plezierige samen werking dankte. Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van cu- 1 atoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: mevr. mr. L> A. Barendsen-Cleveringa, weten schappelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid, tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar: drs. H. van Beelen, wetenschappelijk ambtenaar in tydelyke dienst bij de Natuur kunde, tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse; dr. L. J. Bosch, tot wetenschappelijk hoofdmede werker m tijdelijke dienst by de In wendige Geneeskunde; drs. W. N. Brouw, tot wetenschappelijk mede werker in tydelyke dienst bij d® Sterrekunde; ir. J. J. Burger, tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de Werkgroep Kos mische Straling; drs. J. Th. W. Cle mens, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst by de Con- flictpsychologie; drs. P. L. J. Corne- lissen, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Natuur kunde tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse; L. J. Dooren, arts, wetenschappelijk ambtenaar lste-kL in tijdelijke dienst bij de Kinderge neeskunde. tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; mej. drs. H. H. de Grcot. wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst bij de Psychologie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; mej. dr. M. E. Hol- trop, tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in tydelyke dienst bij de Celbiologie en Histologie; drs. R. H. C. Janssen, wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de Con- flictpsychologie, tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; drs. D. R. Jonker, wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst by de fa culteit der Letteren, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar; H. Knape, arts, wetenschappelijk ambtenaar lcte-klasse in tijdelijke dienst by de Anaesthesiologie, tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar; dr. W. J. A. Maaskant, wetenschappelijk ambte naar lste-kiasse in tijdelijke dienst bij de Theoretische Organische Che mie, tot wetenschappelijk hoofdmede werker; mej. drs. D. Merens, weten schappelijk ambtenaar in vasts dienst bij de Sociologie, tot weten schappelijk ambtenaar lste-klassej drs. P. J. P. A. de Natris, tot weten schappelijk ambtenaar lste-klasse in tijdelijke dienst by de Psychologie; mr. J. A. Nota, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid mei. drs. E. Pees, wetenschappelijk ambtenaar in tydelyke dienst bij de Genetica, tot wetenschappelijk amb tenaar lste-klasse; drs. J. van Riemsdijk, tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in tijdelijke dienst bU de Algemene Psychodiag nostiek; drs. C. van Rijn, weten- scnappelijk ambtenaar in tydelyke dienst bij de Natuurkunde, tot we tenschappelijk ambtenaar lste-klas se; dr. J. P. Scherft, wetenschappe lijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst bij de Celbiologie en Histolo gie; tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar; mr. P. R. Smits, wetenschap pelijk ambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid tot wetenschappelijk medewerker lste klasse, dr. A. L. H. Stols, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de Biochemie; drs. B. N. Swanenburg, tot wetenschap pelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Werkgroep Kosmische Straling; mej. dr. C. W. Thesing, tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in tijdelijke dienst bU de Celbiologie en Histologie; drs. W. S. Volkers, tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse in tijdelijke dienst bij de Genetica; drs. M. O. Woel- ders, tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse in tijdelijke dienst bij de Bibliotheek; mej. dr. E. H. W. Wijnmalen. tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijk® dienst bij de Sociale Geneeskunde,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3