LEIDSCH DAGBLAD nieuwe Vrijdag Dominicaanse regering republiek Minister overlegt met 30 oliemaatschappijen „Verzoeningsakte" tussen de O.A.S. en regering-Caamano Was de ij sla wine te voorzien geweest Plaats en tijd van Beatrix5 huwelijk nog niet hekend extra ■G8)mra extra extra bescherming GIVE A MAN A LUCKY teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 196S No. 31657 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 DR. SCHWEITZER tien dagen geleden ERNSTIG ZIEK EEN KLEmE LAW,m In de Dominicaanse republiek, tot voor kort nog toneel van bloedige strijd, is een belangrijke stap gedaan naar herstel van de normale toestand: de regering van kolonel Caamano heeft gisteren de verzoeningsakte van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) getekend. Vrijdag zal een nieuwe regering optre den onder leiding van Hector Garcia-Godoy, een 44-jarige diplo maat, die dan geïnstalleerd zal worden als president van het voor lopige bewind. Binnen negen maanden zal de nieuwe regering verkiezingen moeten uitschrijven. in de Organisatie van Amerikaan se Staten vertegenwoordigen spoedig ondei handelingen openen over de datum wanneer en de wijze waarop de interamerikaanse vredesmacht in de Dominicaanse republiek zal wor den teruggtrokken. Dit is in over eenstemming met een bepaling in de verzoeningsoorkonde. Hierin is verder bepaald dat, zodra de nieuwe regering is gevormd, de tegenover elkander staande eenheden der twee Dominicaanse kampen een begin zullen maken met zich terug te trekken uit de thans door hen be heerste gebieden. Ook de militairen der Interameri kaanse vredesmacht zullen, na de in stallatie der voorlopige regering, naar hun kazernes terugkeren. De door deze militairen aangebrachte prikkel draadversperringen zullen in stand blijven, evenals een aantal wachtpos ten. De president der voorlopige re gering zal bepalen op welke plaatsen de eenheden der Interamerikaanse vredesmacht zullen worden terugge trokken, in afwachting van hun ver trek uit de Dominicaanse republiek. Militairen, die aan de Dominicaan se burgeroorlog hebben deelgenomen, zullen zich weer bij hun eenheden kunnen voegen zonder dat maatrege len tegen hen zullen worden geno- Wegpiraat sleurt politieagent mee (Van respondent) Alle soldaten gaan terug naar de kazernes De overeenkomst tussen Caamano en de OAS is achter de linies der rebellen getekend. Daarmee is een einde gekomen aan de inspannende Naar Parijs voor de „kof fermoord" (Van onze A'damse correspondent). Hoofdinspecteur J. B. Schreur en rechercheur J. Slaghecke van het bureau Leidseplein zijn gisteravond in verband met het onderzoek naar de „koffermoord" naar Parijs ver trokken. Aanleiding is het Franse visitekaartje, dat maandag tussen de bekleding en de binnenwand van de koffer werd gevonden. Via Interpol zijn hierover al inlichtingen aan de Farijse politie gevraagd. Het feit, dat nu toch twee Amsterdamse politie mannen naar de Franse hoofdstad zijn vertrokken, zou erop kunnen wijzen, dat in Parijs een belangrijk spoor gevonden is. De politie wil ech ter nog geen mededelingen doen. WEERBERICHT W einig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 SEPTEMBER Zon op: 5.53 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 14.16 u.; onder: 22.24 u. Hoogwater in Katwijk te 7.40 en 20.05 uur. Laagwater te 3.29 en 15.41 uur. STRANDVERWACHTING Aotieve buien veroorzaakten tot vanmorgen in ons gebied 20 tot 40 mm regen. Het wordt stabieler met meer zon en morgen op de meeste plaatsen droog weer Zwakke tot ma tige noordelijke wind. In de middag ongeveer 18 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Een hogedrukge- bied bij Ierland zoekt contact met een hogedrukgebied bij Finland, hetgeen in de komende dagen een belangrijke verbetering met temperatuurstijging tot gevolg zal hebben. Dit nummei bestaat alt 16 pagina'* Een recente foto van Hector Garcia-Godoypresident van het nieuwe voorlopige bewind in de Dominicaanse republiek, dat vrijdag zal worden gevormd. onderhandelingen van de OAS met de rtbtUen en de burgerlijk-militaire junta van generaal Imbert. De junta is maandagavond afgetreden tenein de de vorming van de nieuwe rege ling niet in de weg te treden. De junta had namelijk bezwaren tegen enkele onderdelen van het vredes voorstel, waaraan de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker heeft medegewerkt. De nieuwe voorlopige regering zal met de Amerikaanse ministers van Euitenlandse Zaken, die hun landen Nederland wil uitstel van EEG- ministerraad Nederland heeft in Brussel zijn partners in de Europese Economische Gemeenschap verzocht de volgende ministerraad van de EEG een tiental dagen uit te stellen, aldus wordt in Brussel Een automobilist heeft vannacht op het Gevers Deynootplein een aan zijn portier hangende politieman enige meters meegsleurd en heeft zich daarna op dezelfde manier maar over een aanzienlijk grotere afstand ontdaan van een burger, die de agent te hulp was gekomen. Volgens het kenteken van de auto, zou de bestuurder in Amsterdam De (hoofd) agent hield de auto van nacht om tien voor vier op het plein aan voor een controle van de papieren. De bestuurder stopte aanvankelijk bereidwillig, maar toen de politieman z'n eerste vraag stelde, riep hij: „Met de politie heb ik niks te maken", gaf plotseling gas en wilde wegrijden. De agent reageerde vasthoudend, want hij kon zich een aantal meters aan het portier van de auto laten mee sleuren tot hij de situatie toch wel wat te gevaarlijk begon te vinden. Een hulpvaardige burger, (26) nam het echter van hem over, hoewel hij toch na vijftig meter ook moest loslaten. De bestuurder had dit voor elkaar gekregen, door beurte lings gasgeven, remmen en beurte lings scherp van links naar rechts te sturen. Hij hield aan het avon tuur een geschaafde hand en die stropdas van de wegpiraat over. De agent heeft de auto nog per taxi proberen te achtervolgen, maar toen de meterstand tot 4 gulden 90 was opgelopen, gaf hij de jacht op. De politie probeert de man aan de hand van het kenteken en de stropdas op te sporen. In de verzoeningsoorkonde is voorts bepaald dat geen enkele Dominicaan se militair voor een krijgsraad kan worden gedaagd of kan worden ge straft; voor daden, die na 23 april jl. zijn begaan. Zij kunnen wèl worden vervolgd, indien zij zich aan straf rechtelijke misdrijven hebben schul dig gemaakt. Dr. Albert Schweitzer, de be kende arts, filosoof, theoloog en musicus, ligt ernstig ziek in zijn ziekenhuis in Lambarene, aldus is door assistenten van dr. Schweitzer meegedeeld. Artsen, die aan het ziekenhuis van Schweitzer zijn verbonden, zeiden gis teren, dat zijn toestand reden geeft tot grote ongerustheid. De 90-jarige had slechts enkele ogenblikken, dat hij bij bewustzijn was, maar de artsen hopen, dat zijn grote vitaliteit hem er nog bovenop zal helpen. Schweitzers dochter, mevr. Eckert Daurich, is bij haar vader. (Van onze Haagse correspondent) In Den Haag staat men uiterst sceptisch tegenover berichten dat prinses Beatrix' huwelijk volgend voorjaar in Amsterdam zou worden gesloten. Tegenover het feit dat te gen die tijd wellicht de restauratie van het paleis op de Dam gereed zou ».iin, staat dat de Haagse Nieu we Kerk geheel is gerestaureerd en dat het Huis ten Bosch van oudsher een ontvangstcentrum is geweest voor officiële gebeurtenissen rond hefc vorstenhuis. Dat was het al in de 17e eeuw, toen Frederik Hendriks gemalin Amaha van Solms voor het eerst het hof van de Oranjes luister verleen de. Belangrijk vindt men in Den Haag ook dat traditioneel de huwelijken van Oranje-vorsten in de residentie worden gesloten. Er is voorshands geen reden om aan te nemen dat hiervan zou worden afgeweken. Voorlopig moet men trouwens nog wachten op de terugkeer van Ko ningin Juliana uit Italië. Zij moet tenslotte samen met de regering over plaats en tijd van het huwelijk be slissen. Een en ander werd meegedeeld in verband met geruchten in Amster dam dat de feestelijkheden in het koninklijk paleis op de Dam dit voor jaar zullen plaatshebben. In Westerkerk? Het kerkelijk huwelijk zal niet in de Nieuwe Kerk. de traditionele plaats kunnen worden gesloten, om dat de restauratie van dit gebouw nog in voile gang is en nog enkele jaren voortduurt. Voor de kerkelijke plechtigheid wordt nu de Westerkerk genoemd. De voorkeur voor Amsterdam als plaats van de huwelijksvoltrekking houdt vocral verband met de grote representatieve ruimten, waarover het koninklijke paleis op de Dam be schikt. Bfj de Rijksvoorlichtingsdienst was vanmorgen nog niets bekend. Het hoofd van de afdeling representatie van het Amsterdamse stadhuis zo min als de korpsleiding van de hoofdstedelijke politie is over de huwelijksfeesten benaderd. Ook zou nog geen contact zijn opgenomen met de voornaamste hotels, waar de Voor vasten De maand februari wordt geschikt geacht omdat het huwelijk dan nog vóór de vasten kan plaatshebben. De maand april heeft het voordeel, dat er meer tijd van voorbereiding is, en dat men op beter weer mag hopen, wat natuurlijk een belangrijke over weging is. Wat de voorbereidingstijd betreft, dat geldt vooral voor de res tauratiewerkzaamheden aan het koninklijk paleis. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, dat verantwoordelijk is voor de werk zaamheden wenste zich niet over de vorderingen uit te laten. ,.U moet begrijpen, dat wij niet zonder toe stemming van het Hof kunnen ver tellen voor welke datum het werk gereed moet zijn. Verj, aard Claus von Amsberg zal maandag voor het eerst zijn verjaardag in Ne derland vieren in paleis Soestdijk. Prins Bernhard en de Koningin zijn dan ook weer terug van hun vakan tie. De viering zal een huiselijk ka rakter dragen, en de regering heeft meegedeeld, dat er niet gevlagd zal worden van openbare gebouwen. Deze week zal de toekomstige echt genoot van Prinses Beatrix in Bonn afscheid nemen van medewerkers en vrienden op een vrijgezellenfeest je. Dat gebeurt op een cocktailparty bij baron Hubert von Perfall in Bad Go- desberg Advertentie Over winning olie en aardgas Eind juli werd besloten, dat deze vergadering op 7 en 8 oktober zou worden gehouden. Aangezien echter twee Nederlandse ministers, die in het bijzonder bij het Europese over leg zijn betrokken dan zijn verhin- derd, is van Nederlandse zijde ver zocht om deze data te wijzigen in 18 en 19 oktober. De Minister van bui tenlandse Zaken, mr. Luns, zal name lijk begin okober nog in New York vertoeven voor de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties en vice- premier en minister van Landbouw, mr. B. Biesheuvel, zal zijn verhinderd door het koninklijke bezoek aan de West. In Nederlandse kringen in Brussel is er met nadruk op gewezen, dat het verzoek tot uitstel alleen door deze practische overwegingen is inge geven en geen enkele politieke bete kenis heeft. Wel zou een besluit tot uitstel ook met zich meebrengen, dat or wat meer tijdruimte komt tussen de verkiezingen, die de tweede helft van september in de Duitse bonds republiek worden gehouden en de EEG-bijeenkomst, de tweede sinds Frankrijk op 1 juli tot de boycot van de EEG besloot. Het Nederlandse verzoek is gisteren bij de vertegenwoordiger van Italië, die op het ogenblik het periodieke voorzitterschap van de EEG-minis- terraad waarneemt, ingediend. Deze zal het met de andere EEG-landen bespreken. (Van onze Haagse correspondent) Tussen de minister van Economische Zaken en vertegenwoor digers van dertig oliemaatschappijen, zal binnenkort overleg wor den gevoerd over de technische regeling van het zoeken en win nen van aardgas en olie in de Nederlandse Noordzeebodem. rapport uit van de onderhandelingen over de begrenzing van het Neder landse deel van de Noordzeebodem. Met Engeland kan binnenkort een verdrag worden getekend, België en Denemarken blijken evenens dezelf de denkbeelden over de afbakening te hebben als Nederland. Alleen met Duitsland, dat een deel van onze zee bodem erbij wil hebben, liggen de be sprekingen stil. willen weten hoe groot Nederlands I gasbezit buiten Slochteren na die nieuwe successen wordt geschat. In I dit stadium, zegt hij in zijn memorie van antwoord bij de Noordzee-mijn- wet aan de Eerste Kamer, is het niet mogelijk verantwoorde schattin gen te geven. Volgens sommige Italiaanse berich ten had de lawineramp, die maan dagmiddag by de Zwitserse plaats Zermatt een groot aantal personen onder een laag ijs en stenen bedekte, kunnen worden voorzien. De Itali aanse pers haalt een Italiaanse ar beider aan die zou hebben gezegd, dat ongeveer tien dagen geleden een kleine lawine omlaag was gekomen, terwijl volgens een andere Italiaan de gletsjer reeds zaterdag was gaan bewegen. Het Italiaanse Vakverbond het grootste onder communistische in vloed staande verbond van vakver enigingen heeft de regering ver zocht te verzekeren dat een onder zoek wordt ingesteld om na te gaan of er gebreken zijn geweest in de voorzorgsmaatregelen. Een Zwitserse ingenieur heeft verklaard, dat gletsjer met behulp van plaatselijke gidsen en andere deskundigen gecontroleerd en dat niemand ir lijkheden had verwacht. Gisterochtend moesten de red dingswerkzaamheden worden ge staakt omdat er nieuwe verschuivin gen dreigden. Piloten hebben daarna gepoogd de sneeuwmassa's met be hulp van dynamiet van de gletsjer los te krijgen, maar zonder su Desondanks begon in de loop va; middag een leger van ongeveer 1000 man opnieuw aan moeilijke en tevens zeer gevaarlijke pogingen om e' tuele overlevenden te bevrijden. Het weer was toen regenachtig en koud. Gisteravond om elf uur, toen de red ders nog geen overlevenden hadden aangetroffen, werd het zoeken tijde lijk gestaakt. Mist Vanochtend zou men de reddings werkzaamheden hervatten, maar dik ke mist verhinderde dat. Men wil al leen nog een poging doen als het weer helder is, zodat de gletsjer nauwkeurig in het oog kan worden gehouden. De leider van het red- Dit deelt minister Den Uyl mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Noordzee- mijnwet .De oliemaatschappijen heb ben de minister inmiddels op diens uitnodiging schriftelijk hun opvat tingen laten weten. Ook zijn zij in de gelegenheid gesteld hun mening te geven over de wijze, waarop de financiële voorwaarden moeten wer den geregeld. De gedachten wisseling hierover wil de minister afwachten, voordat hij bekend maakt voor welk deel de staat zelf in de totale Noord- zee-exploitatie wil deelnemen. Geen dwang Minister Den Uyl laat voorts we ten, dat hij bij de vergunningsvoor waarden geen dwang op de oliemaat schappijen kan uitoefenen om ma terieel orders te plaatsen bij Neder landse bedrijven. Tenslotte brengt hij Advertentie Zwijgen Sinds de Geologische Stichting in maart voorrekende, dat in Friesland, Drente en Noord-Holland bij diverse boringen waarschijnlijk in totaal cir ca 73 miljard kubieke meter aardgas was aangetoond, is in Noord-Holland op twee en in Friesland zelfs op ze ven plaatsen opnieuw gas aange boord. Minister Den Uyl moet echter de genen teleurstellen, die nu wel eens Deze enorme berg vernielde barakken, sneeuw en rotsblok ken is een onderdeel van het afschuwelijke tafereel, dat de redders zagen na de lawineramp bij Zermatt. dingswerk heeft intussen al verklaard dat het zoeken nu nog slechts het zoeken naar stoffelijke resten zal zijn. Over het aantal slachtoffers durft men nog altijd geen officieel cijfer to geven. Aanvankelijk werd bekendge maakt dat 103 personen onder het ijs bedekt zijn geraakt, maar vandaag zei men dat 85 personen worden ver mist. Deze gevoegd bij de vijf (niet zes, zoals eerder werd gemeld) doden die men reeds heeft geborgen, zou het totaal aantal slachtoffers van de la wine dus op 90 brengen. [SiiiRA motor o»*-1 RA ^txira (§uci QTie. Heden 1 September heb ben de brievenbestellers al hier in hunne uniformkleding het eerst dienst gedaan. De Gemeente-ontvanger maakt bekend, dat bij hem van een onbekende, onder het postmerk Delft, ontvan gen is een som van f 2.68, voor verschuldigde belasting inkomend regt. Aan B. en W. vaji Leiden is vergunning gevraagd, door - P. Clos en Leembruggen fa- J briekanten, om in een gebouio f achter hun woonhuis aan den Ouden Singel vier verw.- ketels met fornuizen te v plaatsen. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1