LEIDSCH DAGBLAD Vrouw zag hoofd van slachtoffer drijven Le Corbusier overleden !S# Plan van Nasser voor Vietnam KOEEERUOORD PTT sneller dank zij nieuwe postrijtnigen Importeur door Haagse politie mishandeld PUSKAS en Gento uil veld «jestuurd HET IS KOUD IN „GEMINI" Strauss dreigt TREINBOTSING 13 DODEN HEVIG DUEL OM KASJMIER IEMC O N.l'. tml Q^n (9iï(/ V)iit teuwö Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 No. 31654 Directeur: E. A. E. van Dtshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 President Nasser van Egypte is gisteren met een nieuw vre desplan voor Vietnam in Mos kou aangekomen. Het plan, dat is ontworpen door president Nasser, premier Sjastri van In dia en president Tito van Joe- go-Slavië, vraagt om een wa penstilstand in Vietnam onder toezicht van een internationale strijdmacht en om eerbiediging van de huidige grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Nas ser zal tijdens zijn officieel be zoek van vijf dagen aan de Sowjet-Unie de Russische in- I stemming voor dit plan proberen te krijgen. In het plan wordt ook de commu- i nistische eis herhaald van terugtrek- 1 king der Amerikaanse troepen uit Vietnam als voorwaarde voor vredes onderhandelingen. Amerika heeft deze voorwaarde tot dusver gewei gerd te aanvaarden. Volgens zegslie den in Cairo zou Nasser in contact hebben gestaan met de Chinese com munisten, die terugtrekking van de Amerikanen hebben geëist als voor waarde voor vredesonderhandelingen. Premier Brezjnew van de Sowjet- Unie zou gezegd heben, dat het Amerikaanse optreden in Vietnam grenst aan „cynisme en bruutheid" en dat de Amerikaanse actie daar „gedoemd is te mislukken". Zes ambassadeurs zijn gisteren in Moskou uit de rij diplomaten weg gelopen, die opgesteld stond voor ontvangst van president Nasser. Zij deden dit als protest tegen een po ging van een afgevaardigde van de Vietcong, die zich voor hen wilde dringen. Het weglopen was de tweede ronde in een nog steeds onopgeloste diplomatieke ruzie over pogingen van de afgevaardigde van de Viet cong in Zuid-Vietnam om op te tre den als ambassadeur. Genoemde zes ambassadeurs die in Moskou aankwamen na de Vietcong- afgevaardigde Dang Qoeang-minh, hebben verklaard, dat zy zich zullen verzetten tegen elke poging van zyn kant om te trachten het te doen voorkomen of hij een zelfde status heeft als zij. De zes ambassadeurs (n.l. die van Ceylon, Chili, Griekenland, Maure- tanië. Somali en Turkije) hebben by de chef van het protocol van het Sowjetrussische ministerie van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd, maar deze autoriteit ontkende hiervoor enige verantwoordelijkheid te heb- ludetililril (Van c correspondent in Utrecht). Eind november verschijnt een nieuw type motorpostrytuig op de spoorbaan waardoor het postale ver keer belangrijk zal worden verbeterd. l)e PTT zal was de briefpost betreft meer dan voorheen haar slogan ,,'s avonds gepost, 's morgens bezorgd" Ambassadeur van Cuba in Londen tegen Castro Volgens de „Times" heeft dr. Luis Ricardo Alonso Fernandez, Cubaans ambassadeur in Londen, zijn post verlaten uit protest tegen het be wind- Castro. Dr. Alonsa heeft een vooraan staande rol gespeeld in het verzet tegen de vroegere regering van Ba tista. Hjj werd een van de naaste medewerkers van Fidel Castro. Sinds 1959 heeft hij diplomatieke functies hekleed in Peru. Noorwegen en Zweden. Dr Alonso weet nog niet wat hij gaat doen Evenmin weet hij of hij ergens huilen Cuba politiek asiel zal waar kunnen maken. Er komen 35 van deze nieuwe postrijtuigen (kos ten zes ton per stuk), die door Werk spoor worden gebouwd. De eerste 20 komen dit jaar nog klaar, de reste rende 15 worden voor oktober 1966 in gebruik genomen. Zij zullen de huidige motorposttrei nen 24 uit de twintiger jaren da terende personenry tuigen die in 1956 werden omgebouwd gaan vervan gen. Uiterlyk ïyken de MP's, zoals ze m vakkringen worden genoemd, veel op de elektrische reizigerstreinstellen, die o.m. in Noord-Holland en tussen Amsterdam en Dordrecht rijden. Ze hebben een stompe neus, zijn oker- kieurig en hebben een zwart dak. Na overleg met zijn advocaat heeft een 50-jarige importeur van fruit uit Den Haag besloten een aanklacht in te dienen wegens mishandeling door de ILagse politie. De politie arres teerde de man woensdagavond, om dat hij met een vaart van tenminste tachtig kilometer door de stad zou hebben gereden, terwijl hij onder in vloed van alcohol zou hebben ver keerd. WEERBERICHT Dit weekeinde kunnen we een ver dere toeneming van de bewolking verwachten, terwijl ook op wat mot regen of lichte buien moet worden gerekend, voornamelijk in de kust provincies. Volgens het KNMI-weer- overzicht van hedenochtend zou een koufront, dat over Engeland naar de Noordzee trekt, de komende 24 uur ons land bereiken. Met een matige, aan de kust later vry krachtige zuid westenwind zal oceaanlucht worden rangevoerd uit de omgeving van het lal. Morgen zullen de tempera turen iets lager zijn dan vandaag. STRAND VERWACHTING Zwak front passeert in de komende avond of nacht met mogelijk nog wat lichte regen Morgen weer flinke op klaringen met perioden met goed strandweer Zwakke tot matige zuid westelijke wind In de middag 18 gra den, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Perioden met zon nig strandweer maar nog niet geheel stabiel. 29 AUGUSTUS Zon op: 5.46 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 9.01 uur; onder: 21.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.49 en 17.17 uur; laagwater te 0.50 en 13.06 uur. 130/8 hoogwater te 5.33 en 17.58 uur, laagwater te 1.33 en 13.48 uur). Naar de Haagse politie gisteren meedeelde, werd de auto van de im- I porteur niet klem gereden, zoals eer- der was gezegd, maar werd de man verzocht zijn rijbewijs te tonen, toen hy voor een café was gestopt. De im- porteur weigerde dit aanvankelijk en j er ontstonden moeilijkheden, waar- bij hij zien verzette tegen de politie, aldus de politie. Getuigen van de aanhouding heb- ben zich vervolgens by de politie be- klaagd over het optreden van de agenten, die de man zouden hebben mishandeld. De politie sprak aan vankelijk van vier man, de getuigen van acht politiemannen en thans de politie van zes agenten, die by de arrestatie hielpen. In elk geval is de importeur ge wond geraakt en werd hij door een politiearts behandeld, waarna hij zijn roes kon uitslapen op het poli tiebureau Bij de Haagse politie heb ben zich inmiddels verscheidene ge tuigen gemeld De politie zet het on derzoek naar de gang van zaken by de arrestatie van de importeur voort. Dit c Ferenc Puskas en Francisco Gento, twee van de topspelers van Real Madrid, wonden zich tijdens een vriendschappelijke wedstrijd in New- York tegen het Argentijnse Indepen- dientc dermate op, dat zij de heidsrechter tegen de schenen schopten. Deze vond hierin voldoende aanleiding om het tweetal van het veld te sturen. Maar zü kregen ge zelschap. De overige twintig spelers gingen vrijwillig buiten de lijnen en het duurde bijna een half uur, eer de wedstrijd kon worden voortgezet. Echter zonder Puskas en Gento. Met negen man hielden de Madrilenen de stand op 1—1, waarmee de wedstrijd was gestopt. In Amerika vertrouwt men er nog steeds op de vlucht van Cooper en Conrad in de Gemi- ni-V zij begonnen vanoch tend om half vijf aan hun hon derdste omwenteling acht dagen te kunnen laten duren, zoals steeds het plan is geweest, al rekende men met de mogelijk heid, dat men een rondje van de voorgenomen 121 zou moeten laten vervallen met het oog op een geleidelijke wijziging van de baan van de Gemini-capsule in zuidelijke richting en de wens de landing in de eerst daarvoor aangewezen zone bij de Bermu da-eilanden te doen geschieden. Cooper heeft gemeld, dat hij giste ren acht uur heeft geslapen, maar zich toch nog slaperig voelde. Binnen de capsule is de temperatuur tot be neden het vriespunt gedaald met het oog op de stroombecparing. Cooper en Conrad hebben hiervan echter geen last in hun ruimtepakken. De directeur van het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart. James Webb, heeft een vertegen woordiger van de Russische Acade mie van Wetenschappen uitgenodigd, de lancering van de Gemini-6 in oktober bij te wonen De Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, overhandigde de brief waarin de uitnodiging was vervat, gisteren aan het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. De uitnodiging was eerder deze week reeds door pre sident Johnson op een persconferen tie aangekondigd. Russische stemmen uit de ruimte Een luisterpost in Turijn neeft gis teren een gesprek opgevangen op de golf die door de Russen voor hun ruimte-experimenten wordt gebruikt. De voorafgaande 48 JUr had men hoord. die instructies gaven of ont vingen Men heeft een vrouw horen zeggen: ..Over het geheel genomen is de temperatuur hier te hoog. Wij we ten dat dit niet normaal is de luchtcirculatie is onvoldoende". Als antwoord werd gehoord: „Heb maar geduld Wij veranderen het wel". Dat was een mannenstem. De vrouw zei toen weer :„Gegroet, dit zijn de proe ven voor vannacht, wij hebben weinig tijd, nog slechts weinig tijd, wij moe ten doorgaan". if De Nederlandse Spoor wegen gaan een nieuw type mo- torpostrijtuig in gebruik nemen. Dit type rijtuig, dat zelfstandig zal rijden, is zowel uiterlijk als innerlijk aangepast aan de mo dernste reizigerstreinstellen. De foto toont het rijtuig in Maarn, terwijl een D-trein richting Duitsland aan komt stormen. De nieue rijtuigen maken een ef ficiëntere werkwijze op de postkan toren mogelijk. De post is voortaan gescheiden in de zogeheten grote en kieine post. De grote post bestaat uit pakjes, periodieken, postpakketten en massa-drukwerk. De kleine post uit brieven, briefkaarten, dagbladen en spoedeisen drukwerk. De laatste groep blijft gebruik maken van de snelle reizigerstreinen. De eerstgenoemde mendingen gaan gebruik maken van ae nieuwe motorpostrijtuigen. (Van onze Amsterdamse correspondent) In een van de Amsterdamse grachten drijven op het ogenblik het hoofd, de benen en de handen van het slachtoffer van de koffermoord. Tot deze macabere conclusie is de politie gekomen na een tip van een vrouw van middelbare leeftijd. Deze heeft de politie verteld, hoe zij zondagmiddag omstreeks half een, terwijl zy haar hond uitliet, bij de Euhebaksluis in de Singelgracht in ten voor een deel met touw omwon den plastic zak een hoofd van een man heeft zien dryven. ..Ik kon myr. ogen niet geloven. Ik dacht dat het van een etalagepop was. Ik heb er niet eerder over gepraat, om- dai :'t het te onwaarschijnlijk vond", verklaarde zij. Onder de plastic zak heeft oc vrouw een langwerpig pak van ongeveer een meter zien sche meren. Hierin zouden zich de benen van het slachtoffer kunnen bevin den en de handen, die de moorde naar op het deksel van de koffer van het lijk heeft afgehakt. De politie gelooft de vrouw onvoor waardelijk, omdat zy gezegd heeft 1 gezien te hebben dat aan het hoofd j een lange nek zat. De moordenaar heett bet hoofd vlakbij de romp van het lichaam gescheiden en de vrouw heeft dit niet uit krantenberichten Dreggen in de omgeving waar de vrouw het hoofd heeft zien dryven heelt geen resultaat gehad. Deskun digen hebben de politie echter ver zekerd, dat het in verband met de gasontwikkeling heel waarschijnlijk is dat het geheel is blijven drijven. Omdat er in Amsterdam twee keer per dag gespuid wordt en het water dus nogal in beweging is, kan het pakket met zijn lugubere inhoud overal heen gedreven zijn. Zoeken wordt bemoeilijkt, doordat zich in de Amsterdamse wateren nogal wat drijvend afval bevindt, waartussen liet pakket verschuild geraakt kan zijn. Over de identiteit van het slacht offer is nog niets bekend. Het on derzoek naar de 27-jarige Spaans- F-anse metselaar Salvador Montella- no. wiens auto onbeheerd in de noefdstad werd aangetroffen, heeft aan het licht gebracht, dat deze op het ogenblik met de Noorse tanker ..Benguela" op de Atlantische Oceaan vaart, vermoedelijk op weg naa.r Venezuela. Gistermorgen al verklaarde hoofdinspecteur J. Vrij burg dat het zeer onwaarschijnlijk was dat deze man het slachtoffer zou zyn. Bij een keuring voor de binnenvaart had men gezien dat hij een veel groter litteken op zijn buik had dan op de romp van de ver moerde werd gevonden. Ook het, onderzoek naar een 25- jarige Griek die sinds vorige week vrijdag vermist wordt heeft feiten aan het licht gebracht die het zeer onwaarschijnlijk maken dat de po litie met hem op het goede spoor is. Hoofdinspecteur Vrijburg vermoedt, dat de man verdwenen is om met zijn omgeving te breken. De jonge man is hoewel hy anders altijd zijn verloofde meenam, vrijdag alleen uit zyn door de politie nog steeds ge heim gehouden woonplaats, naar Rottejdam gereisd. Hü kan naar Griekenland vertrokken zijn en ge monsterd hebben op een Griekse boot. Naar beide mogelijkheden wordt een onderzoek ingesteld. Uit Griekenland is pas na het weekein de uitsluitsel te verwachten. De ver loofde van de Griek heeft de in de koffer aangetroffen verknipte kle dingstukken niet herkend. Het onderzoek naar de jonge Is raëliër voor wie de Amsterdamse po litie ongeveer twee maanden geleden al een opsuoringsverzoek uit Tel Aviv bereikte en naar de Amsterdammer die verdwenen is uit de omgeving waar de koffer dryvende gevonden is. duurt voort. De laatste is een schoonzoon, die in onmin leeft met de familie van zyn echtgenote. Hij zowel als deze familie, zijn eerder met dc politie in aanraking geweest. Do familie zou na zyn verdwijning gezegd hebben: „Als hy weer in de buurt komt, gaat hy er aan". Vervolg op pagina 2 De Westduitse oud-minister van Defensie Franz Josef Strauss heeft voorspeld, dat er, als er discriminatie wordt toegepast tegen Duitsland, „een nieuwe Adolf Hitier zal opstaan, die voor zün land kernwapens of Iets nog ergers zal verwerven". Hy schreef dit in een artikel in de Rheinische Mer- kur onder de kop „Het schurkenspel in Genève". Dit slaat op de ontwa peningsconferentie die daar aan de gang is. Hij waarschuwde tegen het denk beeld van een geneutraliseerd Duits land. „Een Duiteland dat wederom zou worden onderworpen aan een soort militair Versailles, het onder werpen van de op twee na grootste economische macht aan discriminatie door Oost en West, kan voor ieder weldenkend persoon slechts een nachtmerrie zijn. Alleen al uit de ervaringen van de geschiedenis kan men afleiden dat een nieuw Führer- type aan een Duitsland, dat zo wordt behandeld, kernwapens of iets nog ergers zal beloven, en ze zelfs nog zal krygen ook". Strauss schaart zich met zyn arti kel in het kamp van oud-bondskan selier Konrad Adenauer, die ook kri tiek heeft geleverd op de conferentie van Genève. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren tydens een persconferentie op de vraag wat bij dacht van de op merking van de Westduitse oud-kan selier Adenauer, dat Amerika teveel aandacht besteedt aan Aziatische vraagstukken en daardoor Europa veronachtzaamt met enige stemver heffing geantwoord, dat hij niet van plan was verontschuldigingen aan te bieden voor het feit, dat de Ver. Sta ten aandacht schenken aan een ge bied waar iedere dag Amerikanen sneuvelen. Het gevaar dat van de toestand daar uitgaat bedreigt even zeer Europa als de rest van de wereld, zo zei hy. Dertien reizigers zijn gedood en op zijn minst 20 werden gewond toen de expressietrein ParijsMilaan van- ochtend op het Franse station van Pont ü'Hery (40 km van de Zwitserse grens) opbotste tegen een personen trein. Volgens de spoorwegautoriteiten stond de personentrein op het station if Tijdens het zwemmen bij het Roquebrune aan de Franse klaar om te vertrekken, toen de trein Riviera is gisteren de wereldberoemde architect Le Corbusier om j Parys—Milaan er op vloog. De oor- het leven gekomen. Hij is 77 jaar geworden. Voor bijzonderheden zaak van het ongeluk is nog niet be- zie men elders. kend. De bestandslün in Kasjmier bestaat in het geheel niet meer en de Paki staanse en Indiase legers vechten nu om belangrijke waaraemings- en sleuteiposten in het omstreden De artillerieduels zijn vooral hevig langs de zuidwestelyke rand van de byna 800 km lange lijn die eens werd bewaakt door de strijdkrachten van de Verenigde Naties. Een officiële woordvoerder in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi heeft gisteren meegedeeld, dat de Paki staanse strydkrachten, die in de af gelopen veertien dagen een twaalf tal malen hebben getracht de be- standslyn te overschrijden en Indiase posten te bezetten, zyn teruggesla gen, soms na hevige gevechten. Twee compagnieën Pakistani, meer dan tweehonderd man, werden don derdag teruggeslagen toen zy een Indiase post aanvielen in de Mend- har sector, het terrein van vele felle gevechten sinds de vüandelykheden op 5 augustus uitbraken, aldus de woordvoerder. Advertentie VOLAUTOMATISCHE niMHiininiiiiiiinini ZOMERPRIJZEN WA LEIDEN - BREESTRAAT 173 Telefoon 01720—2491 Uit het Leidsch Dagblad van 30 Aug. 1865: Bij de plaats gehad héb bende verpachting van 7 per- ceelen vischwater in de Haarl.trekvaart, zijn de perc. 1—6 gepacht door M. Spaar garen, vischkooper, wonende onder Poelgeest en perc. 7 door den heer F. H. Sala, al hier. De Aalmoezenier en 2 zan gers. behoord hebbende tot de Russ. kapel van wijlen HM. de Koning-Moederzul len in de residentie blijven, ten einde de dienst te verrig- ten voor de aldaar zijnde Russ. onderdanen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1