LEIDSCH DAGBLAD Slippende auto raast door middenberm: acht doden Gebaar' van Rood-China: autonomie voor Tibetanen vt STOP 'N TIJGER IN UW /ï-N TANK! Jacht van Gemini-V op Agena-raket geslaagd Bij Lekkerkerk twee doden en 2 gewonden Met verfspuit in borst geschoten VLIEGTUIG MET VS-MARINIERS NEERCESTORT Duitse kwestie moet in Genève ter tafel worden gebracht Propaganda met het oog op verzetsactie In theorie al sinds 1951 zelfbestuur GEEN LUNCH, NU „BOULEVARD" leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 AUGUSTUS 196S No. 31650 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Fatale ochtend in het verkeer Twee verkeersongelukken hebben vanochtend tien mensen levens geëist. Drie personen werden ernstig gewond in zieken huizen opgenomen. Omstreeks tien uur had op de rijksweg Utrecht-Arnhem, op de grens van Veenendaal en Renswoude een frontale botsing plaats tussen een Nederlandse en een Duitse personenauto, waarbij acht personen toerden gedood en één ernstig gewond. De namen van de slachtoffers zijn nog niet vrijgegeven door de politie. Het ongeluk gebeurde, doordat de Nederlandse personenautowaarin drie men sen zaten, en die met grote snelheid in de richting Arnhem reed, bij het inhalen op de door regen glad geworden weg plotseling moest afremmen voor een andere wagen, die eveneens ging inhalen. De bestuurder van de Mercedes uit Utrecht verloor door het af remmen de macht over zijn stuur en schoot door de nog niet beveiligde middenberm, waarna hij op de an dere rijbaan in frontale botsing kwam met de Duitse auto, waarin vier volwassen en twee kinderen za ten. De zes Duitsers werden uit de wagen geslingerd en waren op slag dood. Ook de bestuurder van de Ne derlandse auto was direct dood. De twee andere inzittenden van deze auto zün in ernstige toestand naar (Van c Alkmaarse correspondent) Een 24-jarige schilder uit Alkmaar heeft gisteren een 17-jarige collega uit Amsterdam met zijn hogedruk- verfspuit in de borst geschoten. Het slachtoffer is in het ziekenhuis opge nomen. De twee schilders hadden ruzie gekregen, waarbij de oudste zo kwaad werd, dat hü zijn spuit op de borst van de ander zette en afdrukte. Dc 17-jarige kreeg een gaatje in de borst en de synthetische verf, «xaarmee de spuit was geladen, werd met een kracht van 6 atmos feer naar binnen gespoten, in het lichaam door. De politie heeft tegen de dader proces-verbaal opgemaakt. Ons nieuw vervolgverhaal „Om het oude erfgoed i is een roman van Jules Ver- j maele, voorzitter en werkend t lid van het schildersgenoot- t schap Sint-Lucas, in De t Kempen. Het was een won- t 1 derlijk avontuur, dat Ver- 1 maele beleefde, toen hij naar f Holland ging om nou ja, j 1 eigenlijk om zijn dochter in f 1 contact te brengen met een f 1 plotseling rijk geworden f 1 jonkheer De lezer zal er zich f 1 evenzeer over opwinden als f 1 meester Wiegand dat deed J 1 toen hij het verhaal vernam J en Jules Vermaele opwekte f „daar nou eens een boek over J te schrijven". WEERBERICHT ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaarbe wolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Maar later van het westen uit enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, later j ruimend naar west tot noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 AUGUSTUS Zon op: 5.40 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 3.07 uur; onder: 19.42 uur. Hoogwater in Katwijk te 1.37 en 14.11 uur; laagwater te 9.49 en 22.14 uur. STRANL VERWACHTING Oceaanfront boven Schotland pas seert ons morgen met enige regen, gevolgd door enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid-west en west. Overdag 17 18 graden, zeewater 17 graden Vooruitzichten: Voorlopig te wis selvallig en iets koeler door een vrij sterke zeewind. het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht. Een van hen is in het ziekenhuis overleden. De ravage na de botsing was enorm en van beide auto's bleef slechts een hoop schroot over. Het verkeer in de rich ting Utrecht is vele uren gestagneerd geweest. Er ontstond een file van 10 kilometer lengte en de wagens ston den tot de afrit naar Ede. Later heeft de politie het verkeer via de afrit naar Veenendaal afgevoerd. Tegen boom Twee doden en twee ernstig ge wonden vielen er te betreuren bij een verkeersongeluk, dat bij Lekkerkerk gebeurde. De auto, waarin zij zaten kwam op de provinciale weg door de Krimpenerwaard ter hoogte van Lek kerkerk op de linkerweghelft terecht en reed tegen een boo-- De bestuur der. de 49-jarige tekei «r r Bakker uit Schoonhoven was op slag dood. In de wagen zaten ook mevrouw Post- Van der Hek en haar twee dochter tjes. Een van de meisjes Post heeft bij het ongeluk eveneens het leven gelaten. Mevrouw Post en haar an dere dochtertje werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis gebracht. In München zullen ver- keerszondaars en in het bijzon der de overtreders van parkeer- verboden bonnetjes in ontvangst nemen van de leden van de vrou welijke vrijwillige politie. Hiei ziet men twee leden van de VVP. resp. in zomer- en winter- uniform, tijdens de instructie. Een Amerikaans militair vlieg tuig met 65 mariniers en zes bemanningsleden aan boord, is vanochtend kort na het opstijgen van het internationale vliegveld Kaitak in de baai van Hong kong neergestort. Tot dusver zijn slechts dertien overlevenden gered. Zij zijn allen gewond. Er zijn twee doden geborgen. Het toestel, een C-130, had Ame rikaanse militairen aan boord die naar Vietnam terugvlogen na een rustperiode. Het was op weg naar de grote Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang, het centrum van de lucht aanvallen op de Vietcong-guerrilla- strijders en doelen in Noord-Viet- Van het vliegtuig, dat ongeveer honderd meter uit de kust neer stortte en in brand vloog, steken al leen de staart en een deel van de romp boven water. Kikvorsmannen slaagden erin in het toestel te ko men, waar zy een aantal doden von den. Men vreest dat de overige 58 per sonen aan boord om het leven zyn gekomen. (cooper en Conrad zetten vlucht voort De ruimtevaarders Gordon Agene-raket. Cooper en Conrad slaagden nadat zij de denkbeeldige Cooper en Charles Conrad heb ben gisteren toestemming ge kregen om tenminste 46 ronden om de aarde te maken. Hun vlucht zou dus tenminste tot hedenmiddag (Ned. tijd) wor den voortgezet. Vanochtend om half zeven hadden zij veertig omlopen voltooid. Tegen mid dernacht hadden zij hun eerste miljoen mijl afgelegd (1.609.000 km). Gezondheid en humeur van de ruimtevaarders zijn uitste kend. Zij sliepen gisteren tien uur achtereen. Een poging van Cooper en Conrad om een hypothetische aansluiting tot stand te brengen tussen de Gemini-V en een denkbeeldige Agena-raket in de ruimte is met succes bekroond. Gisteren werd de Gemini door mid del van vier manoeuvres op 27 km afstand gebracht van de denkbeel dige Agena. waarvan de baan nauw keurig bekend was. Het betrof hier een oefening voor de poging met de Gemini-VI in oktober a.s. om aan sluiting te krijgen met een werkelijke Agena ruim twe hadden, waarbij zij een afstand van 65.000 km aflegden. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond een drietraps-Minute- man-raket gelanceerd van Kaap Kennedy toen de Gemini-V boven Mexico vloog en zijn 34-ste omwente ling voltooid had. De astronauten hebben evenwel niets van de Minute- man kunnen waarnemen. Er zullen nog meer raketten gelanceerd worden tijdens de vlucht van Cooper en Con rad. zowel in het oosten als in het westen van de VS. De mannen gaven gisteren eenmaal blijk van enige ge ïrriteerdheid. Zij beklaagden zich er over dat zij van de grond af met werk werden overstelpt en geen tijd hadden om in de cabine, waar aller lei dingen rondzweefden, orde op za ken te stellen. Toen er door de con trolepost op aarde herhaaldelijk was aangedrongen op het nemen van vol doende rust, antwoordde Conrad: „Ik wil wel. maai jullie geven me steeds iets te doen". Conrad draagt om zijn dijen opblaasbare manchetten, die elke zes miniuten twee minuten lang worden opgepompt. Het doel ervan is het hart wat zwaarder te laten wer ken, omdat dit orgaan bij gewicht loosheid tekenen van „luiheid" gaat vertonen. De ongewone druk van de manchetten beroofde Conrad echter van zijn slaap. Zijn stem klonk op het laatst schor van vermoeidheid. Men neemt aan dat hij tenslotte wel aan zal wennen en dan ongestoord zal kunnen slapen. Van Cooper is bekend dat hij lange tijd kan volstaan met slechts af en toe wat slaap. Tijdens zijn ruimtereis in mei 1963 sliep hij in de 34 uur van zijn ruimtevlucht niet minder dan 13 keer, maar niet eenmaal langer dan een uur. Steeds werd h(j duidelijk verkwikt weer wakker. Wat C. en C. zien De astronauten Cooper en Conrad hebben getracht na te gaan hoeveel zij op aarde kunnen onderscheiden. I Daartoe zijn speciale kaarten in zwart en wit uitgelegd op de aarde. Conrad kon ze niet onderscheiden, maar Cooper, een veteraan-vlieger, zag de vierkante blokken van 600 me ter in Texas duidelijk. HU nam ook bepaalde details waar. Toen Cooper twee Jaar geleden een ruimtevlucht maakte zag hU hulzen, dorpen op de toppen van de Himala- ja, stofsporen van auto's op stoffige wegen, treinen, het zog van schepen. Bij de tocht met de Gemini-IV zagen McDivitt en White evenveel details, tot zelfs de straatverlichting in de steden. Vanuit de Gemini-V heeft Cooper nu gemeld dat hU de lanceerbaan in Kaap Kennedy kon zien, vliegvelden, steden in Zuld- Amerika en Australië. De astronau ten kUken nog uit naar soortgelyke patroon-kaarten als die in Mexico, die in Australië voor hen uitgelegd zUn. Verklaring CDU en Bondsregering Hit nummer bestaat uit 14 pagina's Tibet zal op 1 september a.s. autonoom worden, aldu° deelt het communistisch-Chinese persbureau Nieuw China mede. Sinds 23 maart 1951 heeft het Himalaja-rijk gezucht onder het juk van Rood-China. In 1959 vluchtte de geestelijke leider van Tibet, de Dalai Lama. naar India. Onlangs deden geruchten de ronde, dat de Pantsjen Lama. naast de Dalai Lama leider van het oude Tibet, in ongenade zou zijn gevallen bij de Chinezen. Na de vlucht van de Dalai Lama volgde een opstand tegen het Chinese terreurbe wind, waarop de Chinezen op wrede wijze wraak namen. Tien duizenden Tibetanen zouden gedood zijn en honderden kloosters verwoest om het boeddhisme uit te roeien. Veertien jaar geleden marcheerden de communistisch-Chinese troepen Tibet binnen en bezetten Lhasa, de hoofdstad. In mei van dat jaar werd een overeenkomst tussen de regerin- de I bestuur van de Christendemocrati- Het I sche Partij, bij de ontwapeningson derhandelingen in Genève worden betrokken. Voorts stelt men de eis, dat de Bondsrepubliek medezeggen schap krügt inzake de atoombewape ning van de NAVO. Dit is een onderdeel van een ver klaring van vyf punten, die gisteren door het bestuur van de C.D.U. in overeenstemming met de regering, werd opgesteld. De vergadering werd door de oud-kanselier Adenauer voorgezeten. Tot de ondertekenaars behoorden kanselier Erhard en de ministers Krone en Von Hassel, als mede Adenauer, die nog altyd voor zitter van de partU is. De verklaring bevat de volgende kernpunten India gen van China en Tibet getekend, die voorzag in „vreedzame bezetting" van het land door Chinese troepen. China zou verantwoordelijk rijn voor de buitenlandse betrekkingen en de Ti betaanse regionale regering zou de binnenlandse aangelegenheden be hartigen. In 1959 verklaarde de Dalai Lama na '.yn vlucht naar India, dat de overeenkomst was opgelegd en doo- de Tibetanen alleen was aan vaard omdat zy tegenover een Chi nese f: >rm*"ht stonden. Tevens ont hulde hy, dat de Chinezen er zich niet aan hielden. Van het begin af traden zij als de absolute heersers op, die het uitsluitend voor het zeggen hadden Het is daarom nog niet dui delijk, wa- de werkelyke betekenis is van de thans verleende autonomie. Dat zelfbestuui heeft Tibet (in theo rie) sinds 1951 behouden en dus is er geen noedzaak om die autonomie die alleen betrekking heeft op het behartigen van binnenlandse aange legenheden opnieuw te verlenen TenzU de Chinezen hiermede zouden willen erkennen, dat er in de prak rijk niet veel van de afspraken van 1951 terecht gekomen. Een deel van de Tibetanen heeft zich nimmer by de Chinese overheer sing kunnen neerleggen. Vooral de Champa's zyn herhaaldelijk in op stand gekomei en hebben de Chine zen zware verliezen toegebracht. Mis- schie met het oog op de bestaande onrust heeft Peking gemeend er ver standig aan tc doen de Tibetanen enigszins tegemoet te komen. Veel meer dan propaganda is het gebaar van Peking dan ook niet. Nu de plannen voor de uitgaven van „Lunch" geen doorgang hebben kunnen vinden zUn voormalige „Lunch"-redacteuren, zo delen zty ons mede, van plan de uitgave van een ander boulevardblad te realiseren. De Haagse restauranthouder Her man den Aantrekker (54), eigenaar van een Zwitsers restaurant, „Wil helm Teil", zal als uitgever optreden van een zondagsblad dat „Boulevard" gaat heten en dat medio september van de persen moet komen. De redactie wordt in Den Haag gevestigd. Drukker is Brouwer en Co N.V. in Delft, bU wie ook de exploi tatie berust van de advertentieafde ling. „Boulevard" zal 16 pagina's in weekeindeformaat tellen. Het blad zal in het weekeinde in de vier grote steden in straatverkoop worden ge bracht en elders in het land via de gebruikelijke distributiekanalen in de toonbankverkoop worden opgenomen. De oplaag wordt 80.000 stuks. De redactie wordt gevormd door D, Scheps (31), die aangesteld was als chef reporter van Hunch", ex-Lunch redactrice mej. Jo Bakker (28) en de eindredacteur van Tiener-magazine „Joke", Bert Bakker (34). De inhoud zal voornamelijk afge stemd zyn op show, radio, tv, film, sport, mode, enz. Partijpolitiek en re ligie wil de redactie ongemoeid laten en aan de opinibladen overlaten. Advertentie De Duitse Bondsregering en de CDU zullen de politiek van het Europees-Atlantisch deelgenoot schap voortzetten; de kwesties van ontwapening en ontspanning moeten met de Duit se kwestie verbonden blUven; Gezien de positie van Duitsland en zyn bydrage in de NAVO-de- fensie moet de Bondsrepubliek een passende medezeggenschap inzake de kwesties van de atoom wapens niet worden onthouden. Adenauer had vorige week tUdens een van zyn verkiezingsreizen zUn scherpe afkeuring uitgesproken over de Amerikaanse voorstellen op de conferentie in Genève. Adenauer had by die gelegenheid de Amerikaanse plannen „verschrikkeiyk" genoemd, omdat hiermee „Europa aan de Rus sen zou worden uitgeleverd". De re- gering-Erhard had, over de plannen van Washington „met voldoening" gesproken. De socialistische oppositie had er toen terstond op gewezen, dat de oude kloof tussen de groep-Er- hard en de groep-Adenauer opnieuw vas blootgelegd. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA (Duet Qlie Uit het Leidsch Dagblad van j 25 Aug. 1865: J Lady Howard, gravin de t Beauregard, de vroegere min nares van Keizer Napoleon, is plotseling op haar landgoed bij Versailles in 41-jarige ouderdom overleden. Te Smyrna waar de Israè- lieten een afzonderlijke wijk t bewonen drong een zuster i van liefdadigheid in de jo- i denwijk door, doch werd te- a ruggedrongen door de vreese- i lijke stank. Na onderzoek bleek dat er 92 lijders aan typhus, pokken en f cholera gestorven waren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1