LYNDON JOHNSON: Eerste steen St. Antoniuskerk Paardenfeest in Utrecht „MODEPLAATJES" TIJDENS LEIDATO Een figuurdie iedereen en alles overschaduwt .LBIDSCH DAGBLAD MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD Gistermiddag in Leiden-Zuidwest Mgr. Constans Kramer, de uit het Chinese bisdom Loeang Foe verdre- ren Fransciscaner bisschop, die K thans in Katwijk woont, heeft gis- e termiddag in Leiden-zuidwest de j eerste steen gemetseld voor de St.- Antoniuskerk. Honderden parochia al nen en andere belangstellenden ke- ken hem daarbg op de vingers. Ze stonden zich om hem heen te ver- j| dringen of waren op de stapels ste nen en stellingen op het bouwter rein 'aan de Boshuizerlaan geklom men. Ze wilden niets missen van de plechtigheid, die van het begin tot Ihet einde ook werd bijgewoond door burgemeester mr. G. C. van der Willigen. De lucht was wel dreigend, maar ge lukkig regende het niet, zoals in de ochtenduren, toen een fikse plens- 4 bui de kruisplanting op de plaats, waar het altaar zal komen tot een j' korte, maar drijfnatte ceremonie maakte. Het bleef droog, zodat mgr. Kramer (op de foto met mijter en staf) alle tgd kon nemen voor zijn c' toespraak, waarin hij wees op de betekenis van dit „nieuwe huis voor j God temidden van de mensen". De 4 bisschop wenste geestelijkheid en parochianen geluk met deze mijl- ®J paal in de bouw van hun kerk. n „Moge uw weg naar geluk leiden J door deze poort", zo zei hg. Vele camera's klikten, toen mgr. Kra mer de door de belanghebbenden getekende oorkonde inmetselde ert daarna de steen met inscriptie „Hoeksteen van onze gemeenschap" op zijn plaats aanbracht. Onder lei ding van bouwpastoor N. J. Com mandeur (rechts op de foto) zeg den de parochianen de bijbehorende gebeden. Na afloop was er voor iedereen gele genheid om (tegen betaling) ook enkele stenen te plaatsen. Doordat deze verkoop nogal geïmproviseerd verliep, was de opbrengst niet zo groot als zg wellicht anders had kunnen zjjn. Maar dat gemis werd later ruimschoots goedgemaakt door de open-schaalcollecte, die in „Het Honk" aan de Telderskade, hoek Rooseveltstraat werd gehou den, waar velen komen om het kerkbestuur de hand mer volop de gelegenheid hadden te schudden. Natuurlijk kwam daar om rustig te bekijken hoe het ook de maquette van de nieuwe bouwwerk eruit zal gaan zien, kerk op tafel, zodat burgemeester waaraan tegen Pasen volgend jaar mr. Van der Willigen en mgr. Kra- de laatste hand zal worden gelegd (Foto L.D./Holvast) (Van onze correspondent in Washington) Een Britse journalist, die in de Verenigde Staten verblijf houdt, verzuchtte onlangs in zijn krant: ..Washington is niet interessant meer. Vroeger waren er altijd intriges, trokken machtsgroepen naar hartelust touw om invloed en macht, vochten parlementariërs. I industriëlen, journalisten en anderen om invloed op de regering. Maar nu is er nog slechts één man. die telt. één man die aan alle j touwtjes trekt en het hele toneel beheerst. Die man is Lyndon Baines Johnson." Hiermee signaleerde hij wat alle waarnemers in Washington opvalt, nl. dat president Johnson een boven alles uit torenende, iedereen overscha duwende figuur is, die ertoe neigt het hele immense federale regerings apparaat tot in detals in zijn eigen vingers te houden. Johnson is niet een man, die graag dingen aan een ander overlaat. Het congres zet hij graag persoonlijk on der druk om zgn wetsvoorstellen aangenomen te krijgen, beslissingen in buitenlandse politiek neemt hg vaak zonder zich al te veel te be kommeren om de opinies van man nen, die de zaak moeten uitvoeren, zijn militaire operaties leidt hij van het- Witte Huis uit. vaak tot in de kleinste details toe. sentimentaliteit in veel gevallen zijn volstrekte gebrek aan i tellectuele achtergrond. Zgn hele optreden is weliswa meestal effectief, maar van heel n bij maakt Johnson vaak een ..ove handige" indruk, doet zijn mani Bekwaam IJdel Impulsief Sentimenteel Keiliard Oprecht Kerkelijk Leven Schoonhoven, die bedankte M. Ruster te Anjum; voor Moldewerum W. Hoogendoom te Medennbll'k. Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen te Den Ham (O.) R. Hoog- Aangenaam en verfrissend intermezzo (Van onze bijzondere medewerkster) Een aangenaam en verfrissend intermezzo voor de bezoeksters van de Leidato zijn de mode shows. die dagelijks 's mid dags om half vier en 's avonds om half acht en negen uur in de bovenzaal van de Stadsge hoorzaal worden gegeven. Men kan een weinig rusten en het oog wordt een uur lang geboeid door „modeplaatjes (Advertentie) Zoekt U een goed ANKER HORLOGE heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN l len. Adrienne S., d.v 2 Jacoba, d.v. J. Ouwehand en A. van 1| der Plas. Yvonne J. C.. d.v. F. W. Geu- 14! ke en W. J. A. van Hulzen. Elisabeth 0 W.. d.v. G. Schaap en D. van Duljn. 2! Elisabeth C.. d.v. J. Brugman en M. 2 C. de Wit. Lucilla E.. d.v. B. Over- dijk en J. E. Francis. Cynthia E. M. C. W. Clemenhouff. GETROUWD: J. H. van der Poel en J. van Baa- ren. P. Veenman en G. A. de Graaff. OVERLEDEN: J. Dijkhuizen. 80 jr.. man. C. G. Kar- remans, 84 Jr., man. Wij hebben zaterdagmiddag de goed bezochte openingsshow bezocht. Dit modefestijn wordt georganiseerd door vier Leidse firma's: bont en damesconfectie waren van Oet's mo dehuizen, De Gazelle was vertegen woordigd met een collectie nappa- en suèdekleding, de schoenen waren van de firma Oerlemans en Anti lope had gezorgd voor bijpassende tassen. Alle medewerkster aan deze show waren gekapt door kapsters van Salon Michèle en Maison Kreeft en de make-up verzorgde de schoon heidsspecialiste van de Academie scientifique de beauté. Op deze wijze toegerust toonden de mannequins een groot aantal mo dellen, waarbij onder meer een ge ruit camel mantepakje. eenvoudig en beschaafd, met cognackleurige kalfslederen schoenen en een geiten nappa tas. Een zwarte Yemen bontjas werd gedragen op een licht beige wevenit japonnetje met elastische taillelijn. Het dwarse weefsel in mouwen en kraagje gaf cachet aan dit model. Bij dit toilet pumps (echt piton afge zet met kalfs) en een tas van piton print. Grove jersey, die deed denken aan frans behang door het chique doch vriendelijk dessin in blauw en ge broken wit. was gebruikt als mate riaal voor een japon met bijzonder aparte ruimtewerking rond de hals. En dan was er suède in een veel heid van modellen, kwaliteit en kleur. Een chemisier (japon in overhemd- cocktailjaponnen. televisie-pyama's, alles van suède. „Hot devel" was de toepasselijke naam voor een grappige nappa ja pon van brandweer rood. De wijd af staande kol sloot met twee knopen. Laarzen op kniehoogte werden ge dragen bij deze zeer sportieve kle ding. In de stand van de firma De Ga zelle mochten de dames een zachte en soepele mantel van wasbaar suède bewonderen Heel nieuw en heel duur! Een oraquelé-effect had de don kere suède-antica mantel met de zo genaamde print-krokodil. Verder was er een kort suède jasje met een warme voering van origineel schape vacht. De kraag en de manchetten van dit jasje waren eveneens van dit vacht. Het is dus alleen in de mid-winter te dragen, maar dan ook ook bijzonder praktisch. Bij de bontmantels was nogal een nerts gebruikt: pootjes, murmel, pea ces, kopjes. Een veel gevraagde bont soort de laatste jaren. Een korte, maar boeiende show dus, welke een welkome afwisseling is voor de dames, die in de komende dagen .deze middenstandsbeurs zullen be- I zoeken. Ook vee uit Leiden en omgeving (Van onze deskundige medewerker) Op de tweedaagse nationale vee- enpaardententoonstelling van vrijdag en zaterdag in Utrecht, zijn door inzenders uit Leiden en omgeving verschillende successen behaald. De eerste dag vrijdag was wel vooral gewijd aan het warmbloed-landbouwtuigpaard en aan een jubileumkeuring van het tienjarig Nederlands Fjordenpaarden Stamboek. Perspolitiek Maar deze isabel kleurige paard- jes zijn voor de Hollanden tnog) niet van belang; tien jaar geleden zijn de eerste uit Denemarken ingevoerd. Het warmbloed paardenstamboek de VLN hield keuringen van fokmerries van het Gelders en het Gronings type. Dit laatste type is onder invloed van de motorische tractie wat op re tour; na het Gelders type was er een goede grote collectie merries. Deze werden in vier leeftijdsklassen ge keurd en het merkwaardige was dat in elke rubriek een telg uit stal C. Hoogendoorn te De Bilt op nummer één stond. Bij de oudere merriën stonden liefst vijf dieren uit deze stal bovenaan; de allereerste drie door H. zelf gefokt. Zarielpaard Bij de driejarige merries werd 1. D. de voskol Duloma, v. Wachtmees ter, uit de kroonmerrie Ulomena. f.e. C. A. Zandbergen te Rijnsburg. Mede een le prijs kreeg de bruine Dorothea, V. Olaf, van Wittenstein pref., uit de Kroon Valentina (v. Norton», f.e. H. P. de Haan te Oegstgeest, Deze had zgn kampioene van vorig jaar thuis gelaten. Mede onder invloed van de moto rische tractie wordt ons warmbloed- paard „gemoderniseerd" oa. meer ge schikt gefokt voor zadelpaard: in de fokkerij van het Gronings type wordt meer gebruikt gemaakt van hengsten van het Gelders type. Een mooi voor beeld hiervan was des namiddags op het concours hippique. Daar werd in het hengsten-nummer éénspannen in tuig. eerste een hengst uit Leeuwar den van de vereniging „Het Boven lands Paard" ingeschreven in het Noordelijk Warmbloed Paardenstam boek (N.W.P.). Ieder zal denken dat deze hengst van Groningse bloedop- bouw is. Niets is minder waar: deze Brillant was vroeger Zephyr, stam boek Gelders type, zoon van Tamboer (zelfde type» en Regentesse van Wit tenstein (zelfde Gelderse type». In het jacht springconcours zege vierde Anton Ebben met Kairouan, gevolgd door J. G. M. Maathuis met Fliegette en Tj. Velstra met Good Luck. In het concours eenspannen fok merries voor boerenwagen werd derde B. Bruynis te Nieuw-Vennep met de 5-j. vos Benonja. gereden door J. D. Bulk. Zaterdag De tweede dag. zaterdag, was er o.a. het springconcours Mb. het vijfde in de rij van zes competitie Mb par- coursen waarin Maathuis met Flie gette de leiding had met 29 punten. Maar Maathuis maakte met zijn bei de paarden, Fliegette en Troongraaf fc' fouten zodat hij buiten de prijzen viel evenals Ebben met Kairouan die 4 strafpunten noteerde. Na barrage (3 foutloze parcoursen) werd Tj. Velstra met l'Espoir eerste zodat deze nu 28 punten noteert. Hans Brugman met Sky High werd tweede (Almelo) en heeft nu 23 pun ten en M. Bagchus (Dongen» bezette met Lyciska en met Son ja de derde resp. de vierde plaatst. In de limietklasse eenspannen tuig- pa arden werd tweede na Rumanus van Gebr. Damen te Langbroek de fa. P. v. d. Touw en Zonen te Den Haag met Jonger van Wittenstein. Met dezelfde Jonker v. W. plu? Rocco werd J. v. d. Touw no. 5 in do limietklasse tweespannen. Nederlands kampioene beitgaande rij pony werd de Weispony Mainoks Ducles van Karriëtte de Vries te Eindhoven: pracht valkkleurig geheel. Van de hackney's, kleine maat, werd derde Oakland Discovery, van en gereden door C. Spaans te Hoofd dorp. Verder bedrijft Johnson ook graag zgn eigen perspolitiek. Vooral j tijdens crises, zoals die in Vietnam in februari en in de Dominicaanse Republiek eind april, loopt hij zijn perschef voortdurend uit de hand en kan men de president de halve dag j aantreffen in gesprek met leden van het perskorps van het Witte Huis of met oude journalistieke vrienden, i Deze neiging van de presi- I dent om van de hele federale rege- j ringsinspanning een „oneman show" te maken, heeft hem natuur lijk kritiek opgeleverd. Niet zozeer I van zijn medewerkers, die niet veel anders kunnen doen dan met de tong op hun schoenen pogen het tempo van hun heer en meester bg te houden, maar vooral van de pers. die soms ook moet lijden onder des presidenten onuitputtelijk dyna miek. nl. wanneer hg journalisten met zich mee neemt op één van zijn soms uren durende snelwandelingen door de tuin van het Witte Huis. James Reston van de New York Times noemde de president enige tijd geleden „de impulsieve reus" en Tom Wicker, de correspondent in Washington van hetzelfde blad. schreef dat het vaak moeilijk te vat ten is dat er in de regering-Johnson nog iemand anders zit buiten een man met de naam Johnson. Tuinaarden Begaafd Het concours tandems tuigpaarden1 was voor de zwartbles Oregon, doch ters Stormy en Dormy van Gebr. Da- men te Langbroek, gereden door C. J. W. Damen. Dit prachtspan vrijwel gelijke paarden werd tweede in de open klasse tweespannen na de sjieke en Alfred en Robert van J. W. v. Dijk te Emmeloord. Deze was met Alfred en Rudolf tweede der tandems. Van de hackney's, grote maat, werd no. 4 Hurshwood Viceroy na C. Spaans te Hoofddorp, gereden door G. Clay. No. 2. Hurstwood Chieftain, werd gereden door mevr. R. v. Del denv. d. Touw, de jongste dochter van P. v. d. Touw. In 20 jaar heeft zg vele paarden, gereden op vele con coursen in Nederland en voor deze prestatie kreeg ze een bloemenhulde van de voorzatter der U.T.V. bU. In de zaterdagochtend was er keu ring en tentoonstelling o.a. van siachtveel, J. J. I. C. W. Zandvoort te Leiden kreeg met drie pinken een lste, 2de en 3de prijs en met een dikbil-kalm een derde prijs. G. Daleman te Rijpwetering kreeg met een vet kalf een tweede prijs. Jhr. R. Barnaart te Vogelenzang kreeg met zijn eenj. halfbloedhengst Calypso, v. Nicolas, (voskol) de IA prijs. A. Th. v. d. Brggen te Waddinx- veen c.S. kreeg met twee tweejarigen een 2de en een 3de prijs en met een driejarige ook een derde prijs. Er kan geen twgfel aan zijn dat president Johnson een uiterst ge compliceerd en begaafd man is. Hij is een sterke persoonlijkheid, zgn aanwezigheid kan nooit over het hoofd gezien worden. Maar daarnaast is hij ook een heel ijdel man, er altijd op uit suc ces. sympathie te oogsten. Hij heeft dan de gewoonte iemand diep in de ogen te blikken en tijdens een ge sprek kan hij het zelden laten han den op schouders te leggen of aan revers te plukken. Een koele, gedistancieerde man is Johnson dan ook zeker niet. Eerder stort hij zich met zijn hele overwel digende persoonlijkheid en zijn lange, wat zware lichaam in een ont moeting en een gesprek. Hij is dan een levendig spreker met een vaak uitbundige mimiek, die zijn betoog graag onderstreept met grote geba ren van zijn lange armen en grote handen. In de smaak Steeds weer blijkt dat Johnson graag in de smaak wil vallen bg alle soorten mensen: zowel bij de cow- boys uit zijn geboortestaat Texas als bij de zakenlieden uit de grote ste den aan Amerika's oostkust; zowel bij de boeren uit het midden-wes ten als bij de intellectuelen der uni versiteiten; zowel bij de minderhe den der Amerikaanse maatschappij als bij de grote massa der blanke Angelsaksische protestanten. Totnutoe lijkt het hem aardig te lukken een groot deel van Amerika's bevolking te bekoren, met uitzonde ring misschien van de intellectuelen en kunstenaars, die zich ergeren aan Johnsons banale woordgebruik, zgn Intensiteit Wie Johnson meemaakt tgdens conferenties en besprekingen valt een aantal merkwaardige dingen op. In de eerste plaats de intensiteit, waar mee Johnson aan alles wat hg doet deelneemt, waarmee hg geniet van triomf of zich ergert aan kritiek. Lyndon uit Texas is een man met dadendrang, die pas het gevoel krijgt dat hg leeft als hij intensief bezig is. Voor ontspanning voelt hij weinig, boeken lezen zoals zijn voorganger JohnKennedy, doet hij zelden. Als hij al passief is dan kijkt hg naar de televisie, waartoe hij in het Witte Huis drie toestellen naast elkaar heeft laten opstellen, zodat hg drie programma's tegelijk kan bekijken. Met een speciaal voor hem ontwor pen apparaatje schakelt hij dan van zijn stoel uit het geluid in op het toestel, dat het meest belovend beeld te zien geeft. In de tweede plaats sprong in het oog waarmee Johnson zich in alle si tuaties gedraagt. Maar ondanks deze al te grote bewustheid van het effect dat htf wil maken is er toch geen twijfel aan. en dat is het derde punt. dat Johnson oprecht toegewijd is aan de taak en verantwoordelijk heid. die op zijn schouders rusten. Hij geeft zeker, om een Amerikaanse uitdrukking te vertalen, ,het aller beste waartoe hij in staat" is aan zijn werk en zgn wens om van de Verenigde Staten een beter land te maken dan het ooit is geweest, is ondanks de eenvoudige en patriot tistische boven- en ondertonen onge twijfeld waarachtig. Toewijding -fr Een triest beeld van ver nielingen in de Leidse Kennedy- laan: veertien jonge essen ge plant in april zijn afgebroken, geknakt of afgescheurd. De bo men waren al zo dik. dat men aanneemt dat er hier geen sprake is van vernielingen door de jeugd, maar dat ouderen zich het afgelopen weekeinde aan deze vernielingen hebben schul dig gemaakt. Er is namelijk heel wat kracht voor nodig om deze taaie bomen te breken. Foto LD./Holvast) Er is dan ook geen reden, zoals velen doen, te smalen over Johnsons pogingen de Amerikaanse neger aan gelijke rechten te helpen. Het is waar dat hg tot 1957 toe als senator con sequent tegen alle voorstellen voor de burgerrechten heeft gestemd en een rem vormde op elke vooruitgang van de rassenintegratie. Maar even waar is het dat hij. sinds hg Kennedy als president op volgde. met de grootste toewijding en energie op de door Kennedy inge slagen weg naar rassenintegratie is verder gegaan en van plan lijkt in deze sector ook in de toekomst lei ding te blijven geven. Johnson is een gecompliceerd man, briljant handig in het manipuleren van de macht, keihard en veeleisend voor zijn straf, ijdel en impulsief vaak. sentimenteel soms en banaal, maar toegewijd en met goede bedoe- Of hij als een groot Amerikaanse president de geschiedenis in zal gaan (wat vele voorspellen» lijkt af te hangen van meer dan één vraag. Be slissend daarbij is wellicht de kwestie of een pragmaticus als Johnson de aangewezen man is voor de wereld problemen van onze jaren of dat (en dat zal pas uit historisch pers pectief te zeggen zgn) een man met visie en een brede conceptoe van de ontwikkeling der twintigste eeuw i meer op zgn plaats zou zijn geweest. 3IARKTBERICHTEN - Veemarkt: Wlo, ïcuw) koelen en ossen 1177, varkens 496. Prijzenvette koelen (ct. per ke extra kwal. 420- 445. le kwal. 375-410. 2e kwal. 330-355. 3e kwal. 310-325; varkens (lev. gew.. ot per kg.): 200-203. 198-200. 195-197. 192-104- e'lcwn .ct per Jjg al[e delijk. prijzen: even korter, vlug. iets stijver. KATWIJK A. D. RLJN. 21 aug. Groenteveiling: waspeen (per kist): A- extra 5.20, Al 4.00-5.40. A2 4.30-6.20. Bl 6.50-7.60. bospeen (per 100 boe) 51.00-52,0" v7 6 st. per 22,00. 8 w.w-ia.v/v. üuuijVie DZWKpecn iper kist) 6.20. kroten iper ki.<t) 3,50- 3.70. prlnsessenbonen iper kg) 0 90 sngbonen iper kp 0.40-0.80. sla i per 100 et 10.00. spitskool 49.00. selderie (per 100 bos) 17.00. Aanvoeren: was- peen 26.000 kg., bloemkool 33.000 st.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3