LEIDSCH DAGBLAD GEMINI-VLUCHT (NA PECH) NU NORMAAL Auto tegen boomvrouw en drie kinderen gedood rJ Toch nog rendez-vous ondanks mislukking met Little RascaV Succes minder van Vietcong dan verwacht Inbreker overvalt weduwe ^Opgericht 1 maart 1860 N MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 No. 31649 l Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Duectie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 ban loiGedurende het weekeinde zijn geheel Amerika en alle belangstellenden daarbuiten ten prooi geweest aan een enorme spanning over de ^vraag of de vlucht van de Gemini-V al of niet kon doorgaan. Zaterdagmiddag om 3 uur Ned. :autijd stuwde de machtige Titan-raket het 165 ton 63Jwegende projectiel in een wolk van roestkleu- ls Jrige rook omhoog. Na een aftelling zonder haperingen ging de Gemini op de seconde af van de raketbasis Houston in Texas de ruimte Wel bleek de baan, waarin het ruimtevaar- uig terecht kwam, niet helemaal met de bere- cende overeen te stemmen, maar, nadat de kleine kunstmaan Little Rascal" („Schoffie") het „baken" waarmee de Gemini later een ontmoeting zou moeten hebben was uitge stoten, werd deze afwijking verholpen. Toen echter kwam de tegenslag, die zo ernstig leek. dat de vlucht ontijdig zou moeten worden afge broken. De zuurstofdruk in de batterij, aan vankelijk 700 pond, liep geleidelijk terug tot 60 a 70. Gelukkig bleef de druk op dat punt staan en begon langzamerhand zelfs toe te nemen. Volgens de laatste gegevens is hij nu vrijwel normaal, zodat definitief besloten kon worden de vlucht tot het einde voort te zetten, al zal de verlengi kondigd. Vluchtleider Kraft verwacht verder geen moeilijkheden Ja een mededeling op zaterdagavond, dat overwogen werd de Gemini de zesde ronde kort na middernacht Ned. tjjd te laten terugkeren, werd die voorgenomen landing uitgesteld tot zondagavond 6 uur, waarop Cooper n Conrad zelf hadden aangedrongen. In de loop van gisteren werden de richten steeds optimistischer, zodat gistermiddag werd bekendgemaakt, dat de vlucht tot de 33-ste ronde zou worden voortgezet. Intussen kon rluchtleider Christopher Kraft gisteravond nog meedelen, dat de cabine de volle vastgestelde tijd in de ruimte kan blijven. De batterij behoeft rerder geen moeilijkheden meer op te leveren, zo verklaarde hij. overigens reeds stom geworden, want de elektrische voeding daarvoor was slechts voor zes uur berekend. In plaats van het voorgenomen rendez- vous tussen de Gemini-capsule en „Schoffie" zullen Cooper en Conrad nu tot een „ontmoeting" proberen te komen met de baan van een denk beeldige Agena-raket, uitgezet door de vluchtleiding. De gegevens over deze baan zullen de computer aan boord van de Gemind vanaf de aar de worden toegezonden. De astronau ten zullen de instructies van die oomputer opvolgen om te trachten in de baan van de denkbeeldige ra ket te komen. Wanneer dat geschiedt staat nog niet vast. Zoals bekend zullen de Amerikaanse ruimtevaar ders tijdens de volgende Gemini- vlucht in oktober as. werkelijk een Agena-raket proberen te enteren. ig van dag tot dag worden afge- Intussen hebben de ruimtevaarders opdracht gekregen meer te slapen en meer te eten. Vooral aan slaap heeft het hun in de spannende eerste da gen ontbroken: ieder van hen nog maar twee uur in totaal. Ze voelen zioh echter prima en waren zeer verheugd toen ze vernamen dat de vlucht zou worden voortgezet. De oorspronkelijke plannen zijn op vele punten gewijzigd. Wel is er ge legenheid om de meeste proeven als nog te verrichten, met uitzondering dus van de ontmoeting met de Little Duo moet meer eten en slopen De aanvankelijke tegenslag heeft chter tot gevolg, dat de ontmoeting „Little Rascal" niet doorgaat. Iet radarbaken van „Schoffie" was Russisch verwijt „gevaarlijke haast van Amerikanen" Het Sowjetrussische persbureau Tass verklaarde gisteren in een radio- litzending, dat de tegenslag bij de Jemim-vlucht „waarschijnlijk te wij- aan de gevaarlijke haast van tmerikaense geleerden, die tot elke irijs de Sowjet-Unie willen inhalen )p het gebied van de ruimtevaart". De huidige kracht van de Ameri- ;aanse raketten en de omvang van le ruimtecapsules zijn in de hoogste na te onvoldoende voor het meevoe- an betrouwbaar en beproefd 5» lektronisch materiaal op basis van *_jcc>i's. die een groter gewicht heb- dan het nieuwe systeem van Hl stroomopwekking", aldus Tass. (Deze Russische verklaring is niet geheel 'an jaloezie. Moskou ziet zich rijn voorsprong ontglippen en tracht Klit ou door het verwijt van Ame rikaanse haast te rechtvaardigen. Van onverantwoordelijke Amerikaan- •e haast is echter geen sprake. Bo vendien hebben de Amerikanen aan ihun lanceringen steeds de grootst Jlfciogelijke publiciteit gegeven, terwijl ^|Ue Russen pas spreken als een Tuimtevlucht met succes is.bekroond. 'Over hun mislukkingen die reeds [vele levens zouden hebben gekost taahebben zij systematisch gezwegen. Red. L.D.) WEERBERICHT .1 KOEL WEER -EÖ De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: bewolkt meit enkele ...iopklanngen en geen regen van bete- llllkenis. Vannacht hier en daar in het -^[binnenland mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. 'Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Een rug van hoge druk nadert van [Engeland met morgen droog weer en vat meer zonnige perioden Zwakke vind tussen west en noord. In de middag ongeveer 18 graden, zeewater '17 graden. Vooruitzichten: Enige verbetering, maar in het midden van de week opnieuw wisselvallig. 24 AUGUSTUS j Zon op: 5.38 uur; onder: 19.46 uur. Maan op: 144 uur; onder: 19.06 uur Hoogwater te Katwijk te 0.29 en 13.54 uur; laagwater te 8.39 en 21.12 In Cortina d'Ampezzo is prin ses Ira von Fürstenberg ge kroond als Lady Europa 1965". Zij vertegenwoordigde Liech tenstein Man onder douche geëlektrokuteerd 'Van onze Groningse correspondent) De 35-jarige landbouwer J. Vegter uit Kollumerpomp is zaterdagmiddag door nog onbekende oorzaak tijdens het auochen in zijn woning om het levtn gekomen. De man is vermoede lijk door elektrische stroom gedood. Zijn echtgenote hoorde plotseling een gil Toen ze ging kijken trof ze haar man levenloos in de douchecel aan. Experts van het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf en andere deskun digen hebben zaterdag nog een on- derzr-ek ingesteld. Het warme water voor de douche wordt geleverd door een elders in de woning opgestelde boiler. Het is niet uitgesloten, dat zich in dii apparaat een kortsluiting heeft voorgedaan. Kort voor het on geluk gebeurde hadden de vrouw en de kinderen nog van de douche- ge bruik gemaakt. Rascal, die de Gemini thans 500 km vóór is. De ruimtevaarder hebben tot dusver al een aantal foto's genomen van wolkenformaties en van de wer velstormen „Doreen" en „Lucy", die over de Stille Oceaan bewegen. Gisteren is het Amerikaanse schip „Dupont" erin geslaagd de eerste trap van de „Titan" aandrijf raket, waarmede de „Gemini-V" in een baan om de aarde werd gebracht, uit zee op tc vissen. Dit geschiedde op ongeveer 640 mijl ten zuidwesten van de Bermuda-eilanden. De uitge brande rakettrap stak acht meter boven de zeespiegel uit. Het is de eerste maal dat men een uitgebrande rakettrap heeft kunnen bergen. Alle andere vielen uiteen of verbrandden bij terugkeer in de dampkring. Voor het eerst kunnen de technici nu de motoren van de Titan na gebruik bestuderen. Slot pag. Steeds optimistischer geluiden in Washington (Van onze correspondent in Washington) Sinds een paar weken hoort men in Washington steeds op timistischer geluiden over de oorlog in Vietnam. Ondanks de moesson boekt de communisti sche Vietcong lang niet die suc cessen, die men algemeen ver wachtte. zo wordt gezegd. De grote slag bij Tsjoe Lai vorige week, waarbij het voor het eerst kwam tot een massaal gevecht tussen Vietcong-eenheden en Amerikaanse mariniers en waarbij volgens de Ame rikanen zeker 600 communisten om het leven kwamen, heeft bewezen hoe superieur de tanks, vuurwapens en de technische kwaliteiten van de Amerikanen zijn. De verliezen van de Vietcong in de afgelopen week bedroegen 1300 do den. dat is het zesvoudige van het aantal gesneuvelden aan Zuidvietna- mese en Amerikaanse zijde. De tendens van de recente berich ten uit Vietnam is onloochenbaar dat de strijd goed gaat voor de Amerika nen, die binnenkort 125.000 man in de Indochinese staat zullen hebben en die, daaraan bestaat geen twijfel, steeds onafhankelijker van het Zuid- vietnamese leger opereren. Dit laat ste gebeurt omdat de Amerikanen geloven efficiënter te werk te kunnen gaan als zij op hun eigen houtje wer ken en ook omdat ze vaak weinig vertrouwen hebben in de kundigheid van de Zuidvietnamezen om commu nistische hinderlagen te ontlopen. Ook de bombardementen op Noord- Vietnam lijken de laatste tijd met meer succes te worden beloond. Naar pas nu bekend is geworden hebben de Amerikanen de afgelopen weken Lij voorbeeld effectieve aanvallen ge daan op de mobiele raket bases, die sinds enige tijd in Noord-Vietnam zijn gesignaleerd. Gedwongen In Washington geeft men In rege ringskringen toe dat daarbij waar schijnlijk een aantal Russische tech nici om het leven is gekomen, omdat men aanneemt dat de raketbases, die door de Sowjet-Unie aan Noord- Vietnam zijn geleverd, ook door Rus sisch personeel zjjn bemand. In Washington gelooft men dat Noord-Vietnam door het uitblijven van beslissende communistische suc cessen op het slagveld binnenkort zal worden gedwongen een keuze te doen uit de verschillende mogelijk heden. die er zijn om op de grotere en effectieve militaire inspanning van de Amerikanen te antwoorden Huimtevaarder Gordon Coo per brengt de technici een laatste groet voordat de machtige Titan raket de Gemini-capsule zater dagmiddag omhoogstuwde. Prinses Margriet terug uit Italië Prinses Margriet is gistermiddag met haar verloofde, Pieter van Vol lenhoven, uit Rome op Schiphol aan gekomen. Zij is de eerste van de ko ninklijke familie, die van de vakantie in Porte Ercole aan de Italiaanse kust naar ons land terug is gekeerd Hanoi zal bijvoorbeeld nog meer Noordvietnamese troepen naar het zuiden kunnen sturen, evenwel met de kans dat de Amerikanen daar te genover ook weer een troepenuitbrei ding zouden stellen, zo redeneert men in Washington. Of Hanoi zou directe hulp kunnen vragen aan Peking en Moskou, echter met het gevaar dat de Vietnamese strijd in een wereld oorlog ontaardt, waarbij Vietnam weinig te winnen zou hebben. Noord- Vietnam zou daarentegen ook samen met de Vietcong kunnen besluiten dat alleen een tactische wijziging nodig is en dat de nadruk meer moet worden gelegd op communistische terrorisme in Zuid-Vietnam dan op massale militaire operaties, wat evenwel weer als bezwaar heeft dat terrorisme de Vietcong niet populair zou maken bij de Zuidvietnamese be volking. Tenslotte zou Hanoi natuur lijk ook kunnen kiezen voor onder handelingen. In Washington lijkt men vrij optimistisch dat ''e commu nisten die kant uit zullen gaan, als zij tenminste begrepen hebben dat de Amerikanen nu eenmaal niet van plan zijn zich militair uit Zuid-Viet- nai.i te laten verdrijven. Vervolg op pag. 2 Verkeer eist weer vele levens Tijdens een hevige regenbui reed gistermiddag langs de Noor dervaart ter hoogte van Meijel in Noord-Limburg, een personen auto met zes inzittenden in volle vaart tegen een boom. De ge volgen waren verschrikkelijk. Vier van de zes inzittenden werden gedood. De twéé anderen werden zwaar gewond. De vagen werd bestuurd door de SS-jarige J. M. Teunissen uit Weert. Zijn echtgenote, de 28-jarige mevrouw J. M. A. TeunissenKox en ook drie van de vier kinderen, meisjes in de leeftijd van twee, vier en zes jaar, verden in de botsing gedood. Het gezin Teunissen was in april van dit jaar gerepathëerd uit Australië. De 22-jarige verpleegster IVIar- jo Smeets uit Sint Odiliënberg is in de nacht van zaterdag op zondag in Maasbracht om het leven gekomen, toen zjj na een feestje door een van de gasten werd thuisgebracht en de auto met hoge snelheid tegen een boom vloog. De 22-jarige bestuurder werd zwaar gewond. Een 76-jarige Duitse vrouw uit Dusseldorp is in het ziekenhuis in Den Helder overleden aan de gevol gen van een aanrijding op vrijdag 13 augustus door een inndem op de voor rijwielen verboden Badweg in de Koog op Texel. Een auto me risten uit Bochelt bij Varsseveld tut gen. iohamjV r Duitse toe- a terdagavond bocht gevlo- g Dit nummer bestaat alt 16 pagina's ste vervolgens boom, die een int i n de wagen j drong. De 70-jarige moeder van c.e I bestuurder, de heer K. Ypseker uit 1 1 Scoholt, werd op slag gedood. Zijn Verkeerd gekeerd In Exloo is gistel-middag de 54- jarige A. Struik uit Odoorn om net leven gekomen, toen een bromfiets berijdster plotseling ging keren, juist op het moment, dat de heer Struik haar met zijn motor inhaalde. In de nacht van zaterdag op zondag is in Amstenrade de 63-jarige Heerlenaar J Hendriks verongelukt De heer Hendriks wilde vanuit de achteruit van zijn woning de weg oversteken om een pakje sigaretten te halen Hij werd door een perso nen- ->o gegrepen. Linker weghelft e 51-jarige Hagenaar N. C. Franse (gehuwd) kwam gisteravond i Heerhugowaard, toen hij met gro te snelheid door een bocht reed, op de linker weghelft terecht, waarbij hij in botsing kwam met een tegen ligger. De heer Franse was op slag dood. De vier inzittenden van de an dere wagen moesten in het zieken huis worden opgenomen. De 25-jarige Peter Kenswil uit Utrecht is zaterdagavond om het le ven gekomen bij een botsing nabij Urrugne in de Pyreneeën. Twee an dere inzittenden van de Nederlandse auto. de 21-jarige Hans Brunyanszki en zijn 18-jarige broer Edmond, eveneens uit Utrecht, werden ernstig gewond. De Nederlandse auto kwam in bot sing met een auto, waarin een Ame rikaans echtpaar was gezeten. Dit werd licht gewond. Uit de bocht Va cht t us> Neerwetten een wagen van de weg gevlogen en tegen een boom gesla gen. De 19-jarige bestuuder van de wagen werd zeer zwaar gewond. Zjjn passagier, de 18-jarige F. Schreuder uit St. Oedenrode werd op slag ge dood. Gisteravond is de achttienja rige bromfietsberijder D. van Wamel uit Amerongen op de grote Bossche Grindweg in Tiel in botsing gekomen met een passerende auto. De jongen werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Tiel vervoerd, waar hij vanmorgen is overleden. Mevr. Conrad niet naar zondagsschool de twee ruim tevaarders van de Gemini-V zijn gisteren naar de kerk geweest. Mevr. Gordon Cooper bezocht met haar twee dochters de Me thodistische kerk in Seabrook, Texas: mevr. Conrad bezocht in La Porte. Texas, met haar ouder de Episcopaalse kerk. Nor maal geeft zu altijd zondags school. maar dit keer had ze zich laten vervangen. De vier zoons van het echt paar Conrad tien, acht, zes en vier jaar) bleven thuisa De tien jarige Pete zei dat hij niet mee kon naar de kerk omdat zijn zondagse broek niet droog was. De kinderen bleven bij een oom en tante. De 58-jarige weduwe G. Hooft- Apeldoorn in IJmuiden is in de nacht van zaterdag op zondag in haar wo ning aan de VVillebrordstraat 26 aan gevallen door een Inbreker. De in breker bracht de vtouw met een beitel van ongeveer 50 centimeter zware verwondingen toe met o.a. her senletsel, een gebroken arm en ver scheidene andere verwondingen Is mevrouw Hooft in zorgwekkende toe stand in het Academisch ziekenhuis in L'iden opgenomen. Hoewel over de motieven van de daad nog niets vaststaat, neemt de politie aan dat diefstal de opzet was. D.» inbreker verkeerde waarschijn lijk in de mening, dat er niemand thuis was Hij raakte in paniek, toen hij dooi de weduwe werd ver rast. Mevrouw Hooft wist. hoewel hevig bloedend, de woning van haar zoon aan de overkant van de straat te be reiken. Haar zoon en schoondochter hadden zich reeds ter ruste begeven en schrokken hevig, toen de zwaar gewonde vrouw bij hen binnenkwam. Mevrouw Hooft kon geen signale ment van de overvaller geven, daar zij slechts een schim in de voorka mer gezien had. De politie stelt een uitgebreid on derzoen in, maar tot dusver ont breekt van de dader elk spoor. (3tic/ Uit het Leidsch Dagblad van l 24 Aug. 1865: J De luijnoogst in Frankrijk l J is zoo voordeelig uitgevallen, a a dat de wijnboeren verzekeren, a l dat de prijs van de wijn zal a a dalen tot 5 francs de hecto- a a liter. Op de laatste jaarmarkt te Horzitz in Hongarije wer den het rundvee en de paar- J den zoo goedkoop verkocht. a dat een boer met 3 veulens f aan de markt ivas, ze niet j kon verkoopen en de dieren f liet loopen, liever dan ze we- der mede naar huis te nemen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1