LEIDSCH DAGBLAD Chaos groeit in de Griekse hoofdstad Soekariio ondertekende F riendsliip-contract Noord-Vietnam is wel bereid tot concessie" Man dodelijk geraakt door stuurloze auto Derde radioprogram begint 11 oktober Sif; lEMCOf ^Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 No. 31648 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Duectie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Na hevige onlusten velen in cel of ziekenhuis (Van onze correspondent in Athene) Bij ernstige ongeregeldheden die zich gisteravond opnieuw in Athene hebben voorgedaan, zijn 160 personen, onder wie 25 poli tiemannen gewond geraakt. Er zijn vele honderden arrestaties verricht. Het was het hevigste oproer dat zich sinds het begin van de crisis in de Griekse hoofdstad heeft voorgedaan. De politie streed een uur lang met 5.000 man tegen 15.000 demonstranten pro-Papandreoe, die in optocht naar het koninklijk paleis en het parlement wilden gaan. TRAANGAS Er moest wederom gebruik worden emaakt van traangasbommen om de nenigte uiteen te jagen. De betogers ladden versperringen in de straten de Atheense studentenwyk opge dicht. Toen de politie hen achter- olgde staken zij deze in brand. De ipenbare aanklager in de hoofdstad „Dit zijn geen onlusten meer, dit ?n regelrechte opstand". nieuwe premier, Tsirimokos, leeft het stadsdeel waar de onlusten foedden bezocht en vervolgens een oonlijk beroep op Papandreoe ge- laan om op te treden tegen zijn vol- jelingen. Ook in andere plaatsen zyn gister- ivond betogingen gehouden. In Pi- door 2000 man en in Heraklion [oor 5000. De demonstraties waren jericht tegen de koning en de nieuwe ier, die met Papandreoe brak aanleiding van diens onverzoen lijke houding in de vijf weken oude isis. Krachtproef eerste krachtproef voor de lieuwe regering komt begin volgende peek. wanneer Tsirimokos het parie ent om vertrouwen vraagt. Men zal dan ook merken in hoe- :rre hij is aangewezen op de steun in de rechterzijde waarvan hij gis- ren op een persconferentie betoog- le dat hij er niet bang voor is al (refereert hij een votum van de terke Unie van het Centrum Partij Is geheel Op dit laatste is echter (ijzonder weinig kans. Papandreoe ;aat het weekeinde besteden aan een lemonstratie hoe groot zijn populari- eit ook op het platteland is. Hij Tekt door het kiesdistrict van Tsi- imokos en vervolgens naar Larissa raar honderden tractoren met boe- erop hem zullen ontvangen. Mis- chien dat zijn onderneming inder- laad een magnetische dwang uit- WEERBERICHT WIND EN REGEN onze weerkundige medewerker) is nu mis met augustus. Ruim weken zomerweer, met in De lilt 115 tegen normaal 85 uren zon, fegen achter ons. Het weekeinde iet zomers zijn. Gisteren pas- eerde al een front met plaatselijk nkele regen- en onweersbuien. Een tormdopressie. die boven noord- diotland ligt trekt over het noor- an de Noordzee naar het oos- net langs onze kusten harde, estcnwind en in deze namid- >en regenfront. Een westen- kind /.al ons morgen nog ie^ts koe- lucht aanvoeren met hier en een bui, afgewisseld door zon- perioden. De temperatuur, die twee weken achtereen boven Ie '20 graden steeg, zal morgen 16 18 giaden bedragen. Boven de k ceaan staat tot op enige kilome- I ers hoogte een sterke westelijke lichtstroom, waarmee ook na zon- m hg gemakkelijk nieuwe depressies West-Europa kunnen doorbre- Volgens de. Engelse lange-af- Und weervoorspelling zal dit on tstemde weer tot omstreeks 10 sep- tmber duren, waarna weer een pe- van stabiele nazomer volgt. STRANDVERWACHTING. Stormdepressie bij Noord-Schotland trekt dit weekeinde over het noorden van de Noordzee naar het oosten, 'anmiddag een regenfront. Tijdelijk «n harde, morgen een matige tot 1 Tij krachtige wind tussen zuidwest ir west. Zonnige perioden, maar cok kans op buien. Te koel. Tempera tuur overdag 16 tot 18 graden. Tem peratuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: voorlopig onbesten- met een frisse zeewind. 22 AUGUSTUS. Zon op: 5.35 uur: onder: 19.50uur. Maan op: uur: onder: 17.13 u. Hoogwater te Katwijk te 10.24 en [23.04 uur. Laagwater te 5.45 en 18.20 oefent op vele parlementsleden van zijn fractie die in verleiding dreigen te komen door ministerportefeuilles van Tsirimokos, maar die nog ban ger zijn hun populariteit in de dor pen te verliezen. Wat de rechterzijde betreft die heeft haar houding nog niet duidelijk bepaald. In de ERE zijn nog heel wat figuren die het niet of nauwelijks over zich kunnen verkrijgen hun stem te geven aan de man die in de gruwelijke december- slag van 1944 aan linkse zijde heeft gestreden. Markezinis' partijtje heeft reeds vrij duidelijk te verstaan ge geven dat het als geheel tegen hem zal stemmen. Gesprek Tsirimokos had aan de vooravond van zijn beëdiging een gesprek van meer dan twee uur met Markezinis. Hij zal z ch ongetwijfeld liever door rechts ten val laten brengen dan door links en men verwacht voor maandag een zeer vooruitstrevende regeringsverklaring met misschien zelfs een plan tot legalisering van de communistische partij. Dit is overi gens een idee waarin Markezinis hem kan volgen. Tijdens zyn persconferentie hield hij bijzonder veel rekening met de mogelijkheid dat hij het 5n het par lement niet zal halen. Hij zei drei gend dat dit de derde en laatste po ging is een kabinet te vormen uit het Centrum alleen. De volgende fase. aldus Tsirimokos, zal een ander soort formatie voortbrengen. Voorzitter Brits Vredescomité De voorzitter van het Britse Vre- descomité voor Vietnam, lord Brock- way, heeft meegedeeld dat de com munisten bereid zijn de voorlopige handhaving van een symbolische Amerikaanse strijdmacht in Vietnam te aanvaarden, teneinde tot een vreedzame regeling van het geschil te komen. Lord Brockway zei dit aan premier Wilson te hebben meegedeeld na af loop van zün besprekingen in de Russische hoofdstad met de Noord- vietnamese ambassadeur, Ngoejen Van-kinh. Het bevrijdingsfront had volgens de Britse -diplomaat de handhaving van een symbolische Amerikaanse troepenmacht geaccepteerd om de Verenigde Staten een volledig ge zichtsverlies te besparen. Wel blijft voor elke regeling stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam een dringende voor waarde, aldus lord Brockway wiens mededelingen in diplomatieke kring met enige terughoudendheid werden ontvangen vanwege zijn pacifistische opvattingen. Raketbases Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vrijdag zijn vliegers opgedragen elke raketbasis, die zjj bij hun vluchten boven Noord-Viet nam waarnemen, te vernietigen. De instructie schijnt geen betrek king te hebben op de vijf raker,- bases in de directe omgeving van Hanoi. Tot dusver moest de Ameri kaanse luchtmacht zich met Wash ington in verbinding stellen alvo rens een aanval te doen op raket- bases van waaruit Amerikaanse vliegtuigen waren aangevallen. Twee Amerikaanse mariniers, die in dronkenschap in een straalbom- menwerper waren geklommen en dreigden Hanoi te bombarderen, zijn veroordeeld tot resp. drie en een jaar gevangenisstraf. Beiden worden in rang teruggezet van marinier eerste klas tot marinier. De twee mannen waren geen piloten en hadden de bommenwer per dan ook niet in beweging kun nen krijgen, aldus Amerikaanse functionarissen in Saigon. Demonstranten in Athene pro- met de politie. De betogingen in beren een makker te helpen die de Griekse hoofdstad ten gunste is gewond geraakt bij een treffen I ran Papandreoe houden aan. D»- 26-jarige heer G. J. J. Grob uit Borne is gistermiddag om het le ven gekomen op het fietspad langs de rijksweg Hengelo-Borne, doordat hij weid geraakt door een stuurloos geworden auto. De man, die op een bromfiets reed, is kort na het on geluk overleden. De bestuurder van de auto. de 64- jarige Enschedeër, die pas hersteld is van een ernstige ziekte, moet on wel zijn geworden. Hü verklaarde la ter, dat hü zich van het ongeluk niets weet te herinneren. Zün au to kwam in deberm van de rüksweg tot stilstand. Hü zelf liep slechts en kele hchte verwondingen op. Ooggetuigen vertelden, dat de au- Cholera in Perzië Een thans in oost-Perzië heersen de cholera epidemie, waarvan in de eerste week van augustus 1243 en in de week daarop 617 nieuwe ge vallen weroer. geregistreerd, zou vol gens inlichtingen van de wereldge- zoncineidsorganisatie in Genève van hei type „elter" zün waarvan nog steeds niet vaststaat of het een va riant van de klassieke cholera dan wel een vorm met een nieuwe ver wekker is De cholera is in deze twintigste eeuw overal in de wereld ver terug gedrongen. Op het Amerikaanse contJnent heeft deze ziekte zich deze eeuw niet meer voorgedaan. In Eu ropa wero het laatste geval gecon stateerd in 1932 Na een korte epide mie in 1957 in Egypte is ook Afrika van cholera vrü gebleven. De eigelüke haard van de klassie ke cnolera is altüd de delta van de Ganges in India geweest, maar ook daar kon de ziekte dank zij de be moeiingen van de wereldgezondheids organisatie en de Indiase autoritei ten del aatste tüd krachtig worden beperkt. to eerrt in de rechterberm belandde, toen dwars over de weg reed, langs enkele huizen schuurde en vervol gens w eer m de richting van de ver keersweg koerste. Op het fietspad raakte de auto toen het slachtof fer. Enkele tientallen meters verder kwam een einde aan deze fatale II aarde van 600 miljoen gulden Boete voor indringers op Koop Kennedy John Ballenger en Gary Young, de twee jeugdige Amerikanen die don derdag tot vlak bü de lanceerinrich- ting van de Gemini-V op Kaap Kennedy waren doorgedrongen, zün veroordeeld tot een boete van 360 dollar. Voorts zullen zü gedurende zes maanden onder toezicht worden gesteld. Young zei dat hü van zün erva ring gebruik zou maken om een ar tikel te schrüven over de tekortko mingen van de veiligheidsdienst op Kaap Kennedy. De twee jongens waren al zwem mende ter hoogte van de lanceerin- richting aan land gegaan. Hun aan wezigheid werd ontdekt door de tele visiecamera's op het terrein. MINDER GELD VOOR JOHNSON De Amerikaanse Senaat heeft gis teren 'n bedrag van 1.759.504.000 dol lar goedgekeurd ten behoeve van bouwpropecten aan de Amerikaanse militaire bases in de V.S. en in het buitenland. Hierin is geen krediet begre pen voor de militaire installaties in zuidoost-Azië. Het bedrag ligt 280 000.000 dollar beneden het door president Johnson gevraagde. Het goedgekeurde bedrag komt niet over een met het onlangs door het huis van Afgevaardigden aanvaarde be drag, zodat een compromis zal moe ten worden gevonden. (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) Aan een groot bureau in het Merdeka-paleis in Djakarta zette gistermorgen een goedgeluimde president Soekarno als getuige zijn handtekening onder het Fokker Friendship-contract. Onder deze overeenkomst zal Indonesië 100 vliegtuigen van het type Fokker Friendship betrekken uit Nederland, waarmee een totaal bedrag gemoeid is van bijna 600 miljoen gulden. De eerste 40 Friendships zullen in Nederland worden gebouwd, maar daarna zal het fndonesische aandeel steeds groter worden. Voor Nederland ondertekenden J. L. J. Diepen, commeriëel direc teur van Fokker, en H. During. fi- naciëel directeur. De Indonesische luchtvaartminister Oemar Dani zet te zün handtekening voor zün re gering. De ceremonie werd büge- woond door twee andere Neder landse magnaten de heren Zwols- man en Verolme Na zün handtekening met die van de anderen vergeleken te hebben, merkte president Soekarno tot zijn genoegen op dat de züne het best leesbaar was. bestaat alt 16 pagina's een byvoegsel Om niet te worden gezien bij haar aankomst op Schiphol, droeg Prinses Al Johara Bint Saduel Kabeer. zuster van Ko ning Feisal van Saoedi-Arabië een zwarte doek over het hoofd. De Prinses was evenals de le den van haar gevolg niet gesteld op mannelijke blikken, maar viel op deze wijze des te meer op. waar de Nederlandse goochelaar Fred Kaps zijn kunsten liet zien. De president verscheen tenslotte zelf op het toneel om aan een paar van de nummers zün medewerking te verlenen. Grote had presidei In dezelfde week dus. waarin In donesië zün twintigjarig bestaan als onafhankelijke staat vierde, zün het Fokkerconcern en de Indonesi sche regering een overeenkomst aan gegaan die Indonesië een eigen vlieg- karno een groep van honderden kin- tuigindustrie gaat verschaffen. Het deren ontvangen in de paleistuin, contract zal mettertüd werkgelegen Ontspannend karakter Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft gisteren be sloten om van maandag 1 1 oktober af elke dag van 9 uur 's mor gens tot 6 uur 's middags een derde radioprogramma te verzorgen. Japans autobedrijf in ons land (Van onze Vlissingse correspondent) Als eerste land in West-Europa ml Nederland binnen afzienbare tijd een Japanse autofabriek rijk zyn. De Japanse automobielindustrie Hindo- Jidosha Motors Ltd. uit Tokio heeft naby Vlissingen een ruim 4 ha. groot industrieterrein aangekocht voor do bouw van een assemblagebedrüf voor personen- en vrachtwagens. Met de bouw zal dit najaar wor den begonnen en men hoopt binnen enkele jaren enige honderden per toestel nog enige tüd zal blüven I soneelsleden te kunnen aantrekken, produceren. Zij zal waarschünlük bü I Het bestuur van het Havenschap het vliegtuig Kemajoran worden ge- Vlissingen is zeer gelukkig met deze vestigd. I Japanse vestiging. heid aan ruim tweeduizend Indone siërs verschaffen. Velen van hen zullen in Nederland hun opleiding krügen, terwül technici van de Fok kerfabriek in Indonesië te werk, zul len worden gesteld ter assistentie van hun Indonesische collega's. Al gemeen wordt aangenomen, dat In donesië geen enkele „Friendship" aan het buitenland zal verkopen, omdat er in het land zelf grote vraag naar dit type verkeersvlieg tuig bestaat. Het wordt zelfs niet geheel uitgesloten geacht, dat de in Indonesië te stichten fabriek na de aflevering van het honderdste Vliegreis bij oud autootje (Van c Hilversumse correspondent) Klantenbinding is toch maar alles, zeer beslist ook in de tweedehands autohandel. Een goede reclame is onontbeerlijk. Geadverteerde gemeen plaatsen als i.z.g.st. of i.st.v.nw. of zuinig wagentje spreken de kopers niet meer zo aan. Daarom heeft in Loosdrecht een tweedehands auto handelaar voor een originele trekpleister gezorgd. Bij aankoop van een gebruikte auto biedt hij de koper een gratis rondvlucht voor twee per sonen aan boven de Loosdrechtse Plassen en Het Gooi. Startplaats is Zo ziet men maar weer: vliegen is toch goed- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiwiiiiiiiiiiiiiiiuii VOLAUTOMATISCHE (Sud Dit is het resultaat van de bespre kingen. die de afgelopen weken tus- sèn de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelük Werk (Vro lijk) en het N.R.U.-bestuur zün ge voerd. Het derde net zal in hoofdzaak een ontspannend karakter dragen In ver band met de beperkte financiële mid delen, die gedurende de eerstkomen- ae maanden voor het derde nét uit de luistfrbüdragen ter beschikking kunnen worden gesteld, zal voorlo pig volstaan moeten worden met eer programma van eenvoudige aard. Dit programma zal, naar de N-R.U mededeelt dagelijks via de FM band worden uitgezonden, de N.R.F verbouwt er echter op. da' .!«- P.TT erin zal slagen voor 11 oktober *oor '.leningen te treffen, waardoor ook dit derde radio-programma op een middengolf te beluisteren zal zijn. Het cierae net zal niet vooruit lopen op de toekomstige ontwikke ling van de omroep en het uitein- dtlüke karakter van de radiopro gramma's welke immers door de nieu- de ïoepnoia's mede zullen worden be- I paald. 1 Hit bnstuur van de N.R.U. heeft I met het oog op de consequenties van personele en financiële aard alleen voor het oog nog resterende deel van dit laar de verantwoordelükheid voor de uitzendingen op het derde 1 net o;- /ich kunnen nemen. Voor la ter ia. nader overleg worden ge- teurvo Uit het Leidsch Dagblad van 5' 23 Aug. 1865: J Als een waarschuwend voorbeeld vermelden wij. dat te Assen iemand, ten gevolge van het overmatig gebruik van pruimen, overleden is. Men verhaalt, dat een Amerikaan het middel gevon den heeft, om uit het straat slijk een zeer helder bran dende olie te bereiden. (Brievenbus) Een ingeze ten dezer gemeente vraagt of het gem.bestuur maatrege len denkt te nemen tegen in voer van ziek varkensvleesch dat per peurschuit wordt ge transporteerd. BRELSTRAAI 173

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1